Taak der pers in het nieuwe Europa KARELJL0TSY Ik. de eheimzinnige II. W. BK AAI! vijand NIEUW INITIATIEF DER ACTIE „VOOR GOD" Wtth ZONDAG 13 OCTOBER 1940 Dr. Dietrich over: NIEUWE FRANSCHE SOCIALE MAATREGELEN den ^ele bi rede> c fel!? e.en Bespreking van Duitsche met Italiaansche journalisten Nieuwe Britsche vluchten boven Duitschland KORTE BERICHTEN OOK BOEDAPEST RICHT ZICH TOT DE AS Actie te Boekarest tot bescherming van Roemenen in Zevenburgen RETRAITEN „De Thabor" Rotterdam officieels; publicatie van het departement VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART Opgave voorraden non-ferro meialen, welke in het buitenland zijn opgeslagen OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERU Beperldng pluimveestapel Adviseur in sportzaken bij het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Schriftelijke cursus in de Katho lieke Geloofsleer WOLHANDKRAB GEVONDEN MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN Clearingkoersen Examen R.K. Bewaarschool onderwijzeres akte B Academische examens Examens wiskunde FAILLISSEMENTEN ten ar] Hng. tfainens %en d< fcj1 Liemt, PJJa. per febiaüge t derswoni i- Ur er in tachtig dai LJ6 heer li hetgeei te! de b "8 Lhet cL"St- j MÜNCHEN, 12 October (DNB) In München zijn Vrijdag en Zaterdag bespre kingen gevoerd tusschen het Ryksverbond der Duitsche pers en het fascistische Natio nale Syndicaat van Journalisten. De be sprekingen hadden betrekking op actueele joumalistische beroepsproblemen en prac- tische taken, welke voortvloeien uit de ontbinding van de Fédération Internatio nale des journalistes te Parijs, en een nieuwe samenvatting van nationale jour nalistieke beroepsverbonden. Aan het hoofd van de fascistische journalis tendelegatie stonden de nationale raad Gugliel- motti en chefredacteur Gayda. Het rijksverbond der Duitsche pers was vertegenwordigd door Zijn leider, Weiss, en andere leidende persoon lijkheden der Duitsche journalistiek. Ter eere van de Italiaansche gasten hield de Rijksperschef, dr. Dietrich, vanmiddag een receptie, waaraan ook werd deelgenomen door vertegenwoordigers der persafdeeling van de Ryksregeering., het Rijkspersbureau der N.S.D.A.P. en de persafdeeling van het depar tement van Buitenlandsche Zaken. In een toe spraak schetste dr. Dietrich de nieuwe voor waarden voor een internationale samenwerking der journalistieke beroepsverbonden en be schreef hij de beginselen, waardoor de geeste lijke hervorming van de journalistieke situatie van onzen tijd wordt gedragen. Dr. Dietrich zeide o.m., dat Duitschland en Italië in de afgeloopen jaren steeds weer had den gewaarschuwd voor het wereldgevaar der persleugen en der persopruiing, waarbij zij voor spelden, dat de onverantwoordelijkheid van een onscrupuleuze pers tot den oorlog moest leiden wanneer men haar niet tijdig een halt toeriep Dit nu is gebeurd. Met behulp van een onver antwoordelijke en omgekochte pers en alleen daarmede hebben de oorlogsopruiers den oorlog ontketend en vele volkeren hebben den prijs daarvoor reeds moeren betalen. De verjoodsche pers der plutocratieën heeft de leugen uitge vonden van de z.g. innerlijke zwakheid en mili taire inferioriteit van Duitschland, zooals zij eveneens de idealen en de kracht van het fas cistische Italië door het slijk heeft gesleurd. Zy heeft de leugen in de wereld gebracht van de weerstandskracht van Polen, het sprookje verspreid van de onoverwinneiykheid der Ma- ginotlinie en der macht van Engeland, benevens van de waarde van zijn geranties. Zoo heeft de onverantwoordelijkheid der Joodsch democra tische pers Polen, Frankryk, Noorwegen en al de andere volkeren, die de welgemeende waar schuwingen voor dit doodelyke gevaar niet wilden hooren, in het ongeluk gestort en eerst thans, nu het voor hen te laat is, vallen hun de schellen van de oogen en vervloeken zy de genen, wien zy al te lang geloof hebben ge schonken. Overal ter wereld is het beginsel der on- verantwoordeiykheid van de pers tot een doodeiyk gevaar geworden en alleen op die wijze is het ook te verklaren, dat vele z.g. verlichte volkeren ten offer konden vallen aan een zoo volkomen miskenning der fel- teiyke toestanden. De bestriding en ophef fing van dit beginsel der onverantwoorde- ïykheid, aldus ging spreker voort, is een werk van zelfverdediging van alle volkeren en van de bescherming der menschelyke cultuur. Dr. Dietrich wensclite derhalve het fascis tische Nationale Syndioaat der Journalisten en het Ryksverbbnd der Duitsche pers geluk mei hun besluit om in de plaats van de opruiings centrale der Fédération Internationale des Journalistes het fundament te leggen voor een nieuw, uit gezonde beginselen groeiend alge meen beroepsverbond der journalisten Zooals er regelend volkenrecht is, zoo zullen er in de toekomst ook bindende principes zyn op het gebied der - pers, welke in het vervolg geen staat buiten beschouwing kan laten, die zich rekent tot den kring der cultuurnaties. De volkeren zullen echter het doel van een 6aneering van het perswezen in de wereld door overeenkomsten tusschen staten niet alleen kunnen bereiken, wanneer daarnaast niet de opleiding van den journalist door een nieuw beroepscthos van binnen uit voltrokken wordt De beginselen der zuiverheid van den journalistieken beroepsstand, die iederen aard van omkoopbaarheid uitsluit, van het beginsel der persooniy'ke verantwoordeiyk- BERLIJN, 12 Oct. (D.N.B.) In den afge loopen nacht hebben enkele Britsehe gevechts vliegtuigen getracht uit het westen naar Ber- hjn door te dringen. Evenals in de afgeloopen dagen gelukte het den Engelschen ook ditmaal niet door te dringen tot ook maar de nabyheid van de Rykshoofdstad. zy moesten met al hun toestellen, onder den dwang van het buiten gewoon krachtig afweervuur, rechtsomkeert maken en waren na korten tyd weer alle uit het Rijksgebied verdwenen. In één stad werden bommen geworpen, die echter slechts burgeriyke schade aanrichtten op een terrein van nieuwgebouwde huizen heid van den individueelen journalist, van de bestrijding der persleugen, en van de uitsluiting der Joden uit de pers noemde spreker aan het eind van zijn rede den al gemeen erkenden eerecodex der journalis ten. Deze moet tot internationale gelding worden gebracht en in dezen geest moeten de leden van een nieuw internationaal be- roepsverband worden opgevoed. GENEVE, 12 Oct. (D.N.B.) Het land- bouwprogram, waartoe gisteren door den Franschen ministerraad is besloten, be helst, naar uit Vichy wordt gemeld, een crediet van 16 milliard francs voor het weer op gang brengen van den landbouw. Ook heeft de Fransche ministerraad maat regelen genomen voor een doeltreffende be striding van de werkloosheid. Daarbij wordt voor de eerste maal de arbeid van vrouwen by de wet geregeld. Voorloopig is verboden ge huwde vrouwen aan te stellen by de publieke administraties. De wet behelst een maximum percentage voor vrouwenarbeid in particuliere administraties en bedrijven. Volgens de nieuwe maatregelen moet ieder Franschman boven de 60 jaar, die een bezol digden arbeid verricht of lid is van een werk- loozenkas, een jaarlijksche toelage van 3000 Fransche francs ontvangen, wanneer hy zich verplicht geen betaalden arbeid te verrichten. Daarmede wordt voor de eerste maal ter be striding van de werkloosheid in de Fransche wetgeving de ouderdomsverzekering ingevoerd. Te Istanboel wordt officieel een Reuter- bericht tegengesproken, volgens hetwelk Roe menië de levering van petroleum aan Turkije zou hebben gestaakt. BOEDAPEST, 12 Oct. (D.N.B.) Het Hon- gaarsche telegraaf-agentschap geeft een bericht uit, waarin o.m. wordt gezegd: De leider der Roemeensche delegatie te Boedapest heeft op 10 October de Hongaar- sche regeering een memorandum gezonden, met het voorstel een Hongaarsch-Roemeen- sche gemengde commissie te belasten met het onderzoek der klachten van de Hongaar - sche en de Roemeensche minderheden. De Hongaarsche regeering verwacht echter op grond van hadr ervaringen in de afgeloopen 22 jaren van het optreden eener dergelijke commissie geen resultaat. Daarom heeft zy op grond van de scheidsrechterlyke uitspraak van Weenen de aandacht der beide groote mogendheden gevestigd op den toestand, die zich steeds meer toespitst. De Hongaarsche regeering hoopt, dat nor male toestanden tusschen de beide nabuur- staten ten spoedigste hersteld zullen worden. Verder wordt gemeld, dat een vereeniging „Groot Transylvanië" is opgericht, tot welker voorloopige president de vroegere premier Julius Manioe is gekozen. In het comité hebben zit ting persoonlijkheden van het oude politieke Roemenië. In een toespraak verklaarde Manioe. dat de opgerichte vereeniging van particulieren aard is en de bescherming van de belangen der Roemenen in Zevenburgen ten doel heeft. 1922 Oct. Meisjes. 22—25 Oct. Gehuwden. 47 Nov. Gehuwde dames. 1114 Nov. Gereserveerd. 1821 Nov. Gehuwden. 2528 Nov. Meisjes. 912 Dec. Verloofde meisjes en voor haar die kennis hebben. 1619 Dec. Jonge dames. 2225 Dec. Ongehuwde dames. 69 Jan. Voor haar. die meer godvruchtig willen leven en dames van het Leeken- Apostolaat. De Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt op grond van artikel 6, lid 1 en 2, der Non-Ferro Metalen-Beschikking 1940 no. 1 bekend, dat een ieder, dat zyn dus zoowel ingeschrevenen als niet-ingeschrevenen by het Rijksbureau voor Non-Ferro metalen, die op het moment van publicatie van dit bericht non-ferro metalen in het buitenland voorhanden of in voorraad heeft, hiervan binnen 10 dagen opgave moet doen aan het Rijksbureau voor Non-Ferro metalen, Prinsessegracht 21 te 's-Gravenhage. Formulieren hiertoe worden op aanvrage door het Rijksbureau aan belanghebbenden verstrekt. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt, in aansluiting op het reeds eerder verschenen persbericht betreffende de inkrimping van den pluimveestapel, het volgende bekend: By de bepaling van het aantal kippen en/of eenden, hetwelk elke houder van kippen of eenden ten hoogste mag houden, neemt de Neder- landsche Centrale voor Eieren en Pluimvee de volgende regelen in acht: 1. De in den aanhef bedoelde bepaling geschiedt op de basis van het aantal in September 1939 geïnventariseerde dieren, met dien verstande, dat voor de in hieronderstaande kolom 1 onderscheiden bedrijven het maximum aantal aan te houden kippen resp. eenden overeenkomt met de in kolom 2 telkens daarachter aangegeven percentages van het aantal in September 1939 geïnventariseerde kippen resp. eenden. Aantal kippen Der bedrijf naar den toestand bij de inventa risatie Sept. '36 0/0 v/h aantal bij de inventarisatie Sept. 1939 aanwezige kip pen, dat ten hoogste mag worden aange houden Aantal eenden oer bedryf naar den toestand by de inventa risatie Sept. 39 0/0 v/h aantal bij de inventarisatie Sept. 1939 aanwezige een den, dat ten hoogste mag worden aange houden 1— 15 100 met een max. van 10 dieren 15— 30 55 30— 75 37% 75— 150 30 150— 300 26 300450 22 450— 600 18 600750 15 750—1500 11 1500 en meer 8 1 1— 30 100 met een max, van 10 dieren 30— 750 20 750—2500 15 2500—4000 10 4000 en meer 8 2. In afwijking van het bepaalde onder 1 worden de hierboven ge noemde percentages ten aanzien van degenen, die zijn toegelaten tot de groepen fokkers van kippen" resp. fokkers van eenden" en tot de groep houders van vermeerderingsbedryven" resp. van kippen en van eenden, vastgesteld door de Centrale met inachtneming van de hoedanig heid van het betrokken bedrjjf met dien verstande, dat de fokkers van kippen gemiddeld ten hoogste 43 de fokkers van eenden gemiddeld ten hoogste 20 de houders van vermeerderingsbedrijven van kippen gemid deld ten hoogste 36 en de houders van vermeerderingsbedrijven van eenden gemiddeld ten hoogste 16 van het totaal aantal der in Septem ber 1939 geïnventariseerde dieren voor elke groep zullen mogen aanhouden. .3. Het in cenige grootteklasse door toepassing van bovenstaande per centages verkregen maximum aantal dieren wordt tevens als minimum voor de bepaling van het aantal dieren in de onmiddellijk daarop volgende grootteklasse aangenomen. 4. In afwijking van de in 1 en 2 vervatte regelen kan het aantal ten hoogste aan tè houden dieren worden verlaagd ten aanzien van degenen, die ter beoordeeling van de Centrale uit anderen hoofde dan de pluim veehouderij een voldoende bestaansbron hebben. 5. Indien ten genoege van de Centrale is aangetoond, dat de cijfers van de September-inventarisatie ten aanzien van een bepaald bedrijf door bijzondere omstandigheden geacht moeten worden lager te zijn dan over eenkomt met den normalen omvang van den stapel van het desbetreffende bedrijf, is de Centrale bevoegd het basis-aantal te verhoogen. 6. In bijzondere gevallen, ter beoordeeling van de Centrale of do door deze aan te wijzen instantie, andere dan aie bedoeld onder 5, zullen door de Centrale die maatregelen worden getroffen, welke met het oog op het desbetreffende geval noodig mochten blijken, en wel in het bijzonder ten behoeve van diegenen, wier inkomsten, ten gevolge van de uit deze bekendmaking voortvloeiende maatregelen, behalve voor de bestrijding van dg kosten van levensonderhoud niet toereiken voor de betaling van renten en publieke lasten. De wnd, secretaris-generaal, hoofd van het departement van onderwys, Kunsten en Weten schappen, deelt mede: Reeds geruimen tyd is de behoefte gevoeld, aan het departement van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen de beschikking te hebben over een adviseur voor sportaangelegenheden. Daarbij is niet zoozeer gedacht aan een functio naris, die deel uitmaakt van het ambtenaren corps, doch veeleer aan een vetrouwensman, die mede in verband met de plaats, welke hy in de sportwereld inneemt, in staat is, van voorlich ting te dienen omtrent de sportbeoefening in den ruimsten zin alsook zoo noodig bemiddelend en regelend op te treden. Nu als gevolg van de huidige omstandig heden de hulp van de Overheid op dit ge bied meer dan voorheen wordt gevraagd en tevens behoefte bestaat aan een deskundige die in dezen als tusschenpersoon met de be zettingsautoriteiten kan optreden, is tot den heer K. J. J. Lotsy te Dordrecht de uit- noodiging gericht, de functie van adviseur in Sportaangelegenheden by het departe ment van Onderwys, Kunsten en Weten schappen te willen aanvaarden. De heer Lotsy is bereid gevonden, deze taak op zich te nemen. Met de uitvoering zyner werkzaamheden is hy reeds begonnen. Dezer dagen ontvingen wy van het Katholiek Comité van actie „Voor God" den prospectus voor een Schriftelyken Cursus in de Katholieke Ge loofsleer. Het betreft hier een nieuw initiatief: in een tijd, waarin vrijwel op ieder terrein we tenschappelijke schriftelijke studieleiding be staat, is ook een schriftelyke godsdienstcursus op zijn plaats. De cursus is bedoeld voor den katholieken ouder en opvoeder, jeugdleider en onderwijzer, den katholieken propagandist, de leden van Jeekenapostolaat -en kernen voor' Ka tholieke Actie, maatschappelyke werksters en werkers. Deze categorieën zijn voorbeelden. De cursus is aldus samengesteld, dat hy met groot nut gebruikt kan worden door iederen Katho liek, die, nu het de goede tyd is, zyn geloofs kennis wil verlevendigen en verdiepen. Uit de brieven, die het Comité mocht ontvan gen van het Hoogwaardig Episcopaat, blykt wel, hoezeer de Bisschoppen dit initiatief waardeeren en aanmoedigen. Zoo beveelt de Aartsbisschop van Utrecht „dezen schriftelyken cursus gaarne en van harte aan." En zoo schrijft de Bisschop van Haarlem: „Van harte wenschen wy u geluk met den gelukkigen opzet." En verder: „Wan neer het plan wordt uitgevoerd zooals; u zich voorstelt en zooals alle plannen van het Co mité tot heden werden uitgevoerd dan ver wachten wy van deze schriftelyke lessen groote vruchten voor het godsdienstig streven en leven van de huisgezinnen, waar verschillende onder werpen in den huiselyken kring zullen besproken worden De cursus omvat de geheele katholieke geloofs leer, ingedeeld in drie deelen van één jaar. Hij omvat drie maal vyf en twintig lessen van veer tien dagen, gebaseerd op de drie groote deelen van het christelyk leven: De Geloofsleer, Genade en Genademiddelen. De Beleving van het Ge loof en de Bekroning van het Geloof. De prospectus geeft verder een gedetailleerde indeeling der lessen en uitvoerige inlichtingen over den eenvoudigen techniek van den cursus. Juist in deze dagen moet een dergelijke cur sus aan zooveel mogelyk katholieken worden ge bracht. Met dit doel, het Godsgeloof te maken tot de grootste werkelykheid in het dagelyksche leven van iederen Nederlander, het eigen doel der actie „Voor God" is deze schriftelijke cur sus in de katholikee geloofsleer nu tegen uiterst lagen prys in het licht gegeven. Het secretariaat der actie: Postbus 2, Heem stede. zendt op aanvrage gaarne de prospectus aan belangstellenden toe. De heer D. G. de Kruyf uit Utrecht, die Za terdag aan het visschen was in de Wetering onder de gemeente Schalkwijk heeft zyn net een wolhandkrab gevangen, welke hy ter be schikking heeft gesteld aan dr. Olie, directeur van het Visschry-station. MAKELAARS IM ËltECltN AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 215 TEL. 42600 (4 lijnen) Speciale afdeeling voor het verbandelen van KERKELIJKE LEENINGEN Sedert de vorige opgave werden door de firma D. W. BRAND, Keizersgrcaht 215 te Amsterdam, de volgende fondsen verhandeld: OBLIGATIëN Vught 3% 87J4% Brandenburg 1926 7 7514% Karlsruhe, Cert. 8 67%% Keulen, Cert. 7 67%% Kleef 4 68 67%% Koblenz 1928 8 75 KOersen voor stortingen op 14 October 1940 tegen verplichtingen, luidende in; Reichsmarken f 75.36; Belga's f 30.14; Zwit- sersche francs f 43.56; Lires f 9.87; Deensche kronen f 36.40; Noorsche kronen f 42.80; Zweedsche kronen f 44.85; Tsjechische kronen (oude schulden; f 6.42; Tsjechische kronen (nieuwe schulden) f 7.54; Dinar (oude schul den) f 343Turksche ponden f 1.45%. TILBURG Geslaagd: A. de Poorter, Den Haag; J. Vermeulen, Den Bosch; A. Dommech, A. Dorff, M. Konings, A. Lechner, A. Leenders, C. Tekstra, G. Versteeg, allen te Tilburg. Deze examens zyn afgeloopen. Van de 94 can- didaten voor akte A slaagden 88; van de 41 B- candidaten 38. UTRECHT. Geslaagd voor het doctoraal exa men rechtswetenschappen: H. J. Kruyt. Voor het doet. examen geneeskunde 2e ged.: J. v. d. Byl, E. A. Schroder, M. A. Oorthuys, mevr, de Wit Puyt, mej. de Ridder, E. van Wieringen. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren J. B. Ebbinge, Haarlem; B. Bink, Leiden; J. H. F. Baars, den Haag; A. IJ. J. Bosma, Rotterdam. WAGENINGEN. Geslaagd voor het propae- deutisch examen de heer enH. Anepool, W. G. Blauwhof, Th. A. de Boer, P. B. Boltjas, J. J, Doesburg, S. W. Duursma, H. Egberts, H. E Heringa, C. A. Huijsman, M. S. Kasanmoentalip, K. A. Klarenberg, J. Juitjes, L. A. Oldenbanning, W. M. Otto, J. Schelling, A. Sonneveld en A. P. A. Vink. DELFT. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor electrotechnisch ingenieur: F. H. van Heeteren te Bandoeng. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor het examen Wiskunde L. O. de heer R. H. Leerling te Barendrecht; voor het examen M. O. akte K5 (Hoogere Wiskunde) de heer A. C. M. Overing te Amsterdam. Opgegeven dodr v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: Op 9 Oct. 1940 is aan M. van Bek, aannemer, te Gameren voorloopig surséance van betaling verleend. Bewindvoerder mr. Chr. Hulsman te Den B'osch, verhoor Woensdag 23 Oct. 1940, des middags te 12 uur. Failliet verklaard: 9 Oct.: Fr. v. d. Camp, bakker te Oss. Berghem- scheweg 86. B.C. mr. J. M. Hulziifga. Cur. mr. S. H. Hes te Oss. 10 Oct.: Bouke Andringa, fouragehandel te Wijtgaarci. B.C. mr. H. J. van Maanen. Cur. mr J. Vis te Leeuwarden'. p. g. van IJsseldijk, limonadefabriek te Ede (Gld.), Teiefoonweg 56. B.C. mr. H. R. de Zaayer Cur. mr. J. v. d. Deure Jr. te Bennekom. W. H. Huberts, kapper te Nijmegen, Valkhof no. 4. B.C. alsvoren. Cur. mr. J. van Ophuysen te Nijmegen. Berg en Dalscheweg 248. p. p, N. A. Bank, schoenmaker te Leeuwar den. R.c. mr. H. J. van Maanen. Cur. mej. mr G. Okma te Leeuwarden j. R. Hollander, hand. o.d. naam Techn. Bur. J. B. Hollander te Apeldoorn. R.c. mr. A. H. V. d. Giesen. Cur. mr H. L. Sypkens te Apeldoorn. 11 Oct.: G. H. Minck, garagehouder te Gro ningen, Kraneweg 3434b. R.c. mr. H. J. E. En- gelkens. Cur. mr. D. N. Breukelaar te Grcningeni, Ossenmarkt 1. Th. Roepers, koopman te Sappemeer, Park straat 36. R.c. alsvoren. Cur. mr. W. J. Benes te Hodgezand. Vernietigd door het Gerechtshof te Amsterdam: 1 Oct.: N.V. Kon. Fabriek van Meyers' Suiker werken te Amsterdam. (In hooger beroep). In de week van 7 t.m. 12 Oct. 1940 werden in Nederland 29 faillissementen uitgesproken. Opgeheven: J. Peereboom te Heer Hugowaard; B. R. Maassen te Arnhem; J. Jeronimus te Velp; K. Geeneni te Helmond; F. J. van Wlckevoort Crommelin te Den Haag; H. P. v. d. Boomerr en J. M. v. d. Boomen te Den Haag. Gedeponeerde uitdeeiingsiysten N.V. Groentenzoutery vh. H. Mank te Lange- raar. Geëindigd door het vérbindend worden der eenige uitd.li^st. W. van Rooijen te Amsterdam. Idem. W. Vorst te Leiden. Idem. C. J. P. de Heer te Den Haag. Geëindigd door het verbindend worden der uitd.lijst. A. Sluiter te Voorburg. Idem. 8 Oct.: N.V. Succes III te Schiedam. Geëindigd door het verbindend, worden der eenige uitd.lijst. Uitk. nihil. Algemeen' Burgerlijk Armbestuur St. Catharina Gasthuis en Weezenfonds te Grave 1888 3% 82 Dollard, Coöperatieve Stroocartonfabriek De 4% 98%% Gruno's Grondbezit 2 22%% Provinciaal Verband Saksen 4% 75 Vereeniging Geref. Schoolonderwys te Delft (f 100.—) 4 91%% Vereeniging tot Stichting en Instand houding van een Schooi met den Bij bel voor Schipperskinderen te Vreeswijk 3% 77%% Van Vlissingen Co.'s Katoenlabrieken (kl. cp.) 5 98%% OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BINNENLAND) Antonius Abt. Par. v. d. H. te Rotter dam 4 56 57 56 Elisabeth Ziekenhuis, Sint te Alkmaar 5 98%% Familie, Par. v. d. H. te Rotterdam 5 58 Franciscanessen, Zusters te Veghel 3% 84%% Jozef, Kerk St. te Delft 4 82 Liefdegesticht te 's-Hertogenbosch 3% 84%% Missiehuis voor Vreemde Missiën te Steyl 4 80% Roomach Katholiek Bijzonder Onderwijs in het Bisdom Haarlem 5 90 Ursulinen, Zusters te Bergen (kl. cp.) 3% c/„ 80%% Zusters van Liefde te Venray 3% 83%% OBLIG. Bk. INSTELLINGEN (BUITENLAND) AUgemelne Ortskrankenkasse te Altona 7 50 48 50 Agnes, Hoöpltal, Sint te Bocholt 8 25 Augustinessen, Zusters te Keulen-Kup- fergasse 7 25 Augustinessen, Eerw. Zusters te Dü- ren 7 25 Barmhartige Broeders v. d. H. Johan nes de Deo te Trier 1926 8 25%% Bisdom Ermland te Frauenburg 7 46 Bisdom van Hildesheim 7 32 Bisdom Osnabrück 7 30 25 Bisdom Spiers 7 <y„ 35 Bisschop von Ketteler Stichting te Bad- Nauheim 7 2% 25 Caritasverband te Trier 8 30 Clemens Ziekenhuis, Sint te Geldern 7 27 Cyriacus, Kath. Kirchengemeinde St. te Bottrop (kl. cp.) 8 35 Elisabeth, Zusters v. d, H. te Breslau (f 500.—) 7 27 Engelsche Zusters, Instituut der te Aschaffenburg 8 25 Hart, Priesters v. h. H. te Düsseldorf 7 25 Herzen Jesu G. m. b. H. zu Hiltrup, Missionschwestern vom Heillgsten te Hiltrup 7 28 Joseph Stichting, Sint te Berlijn-Char- lottenburg 7 25 Jozef Gesellschaft te Bigge a. d. Rtlhr 8 25 Katholische Gesamtkirchengemelnde te Ludwlgshafen 7 25 Katholische Marienhospital te Aken, 8 25 Katholische Gesellen Hospitum te Keu len 7 22% 25 Maria Magdalena, Par. v. d. H. te Lüt- gendortmund 7 25 Martinus, Par. v. d. H. te Worms 8 25 Matheus, Par. v. d H. te Altena 7 25 Mathias Spital te Rheine 1926 7 25 Michael, Par. v. d. H. te Friedrichstahl 8 25 Missiehuis voor Vreemde Missiën te Steyl Zuid-Duitsche Prov. 5 41 Paderbovner Zusters te Geseke 8 25 Schifferkinderheim St. Jozef te Duis burg 8 10 Theresia Kinderhuis te Neuss 7 c?„ 25 Vincentius a Paulo. Orde dér Barmh. Zusters v. d. H te Freiburg 7 30 PANDBRIEVEN Algemeene Maatschappij tot Beleenen en aankoopen van met vruchtgebruik en Periodieke Uitkeering Belaste Waarden 7% 6% 6% 6 Eerste Nederlandsche Scheepsverband Maatschappij (kl. cp.) 4 79%% Friesch-Groningsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3—3% 86 85%% Nederlandsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3% 92 Nieuwe Nederlandsch-Amerlkaansche Hy potheekbank (kl. cp.) 5 24 Nijmeegsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4% 75 Utrechtsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4c£ 94 Vaderlandsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4 (5 87 86 Vaderlandsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4 (4% 86 Vereenigde Transatlantische Hypotheek banken (kl. cp.) 3 62 61 AANDEELEN Adm. Kantoor Gem. Fonds Mrs. van Vlerssen Trip Feith (f 100.25 Amstel Hotel Maatschappij 35 Deutsche Bank und Disconto Gesell schaft (kl. cp.) 107 Doetinchemsche Ijzergieterij 90 Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebrs. Figee 85 Luxor, Groninger Bioscoop Theater, (Pref.) 65%% Nationale Hypotheekbank f 20O.toe Nederlandsche Bankinstelling voor Waarden belast met Vruchtgebruik en Periodieke Uitkeeringen (Volgest.) 55 Nederlandsch-Indische Cultuur Maat schappij (Gew.) 40 Nederlandsch-Indische Cultuur Maat schappij (Pref.) 140 Nederlandsche Middenstandsbank 23 25 Senefelder, Drukkerij 25 Tjibantjet Cultuur Maatschappij (kl. cp.) 110 Vereenigde Touwfabrieken (Gew.) (kl. cp.) 85 80 NIET VOLGESTORTE AANDEELEN Betuwsche Hypotheekbank 10 gestort f 100.— toe Friesch-Groningsche Hypotheekbank 20 <y„ gestort 215 Nationale Levensverzekering Bank 10 gestort 400 Nederlandsche Bankinstelling voor Waarden be last met vruchtgebruik en Periodieke Uitkee ringen Belaste Waarden 20 gestort f 200. toe Nederlandsche Scheepshypotheekbank 10 <2, ge stort f 400.toe OPRICHTERSBEWIJZEN Hollandsche Kunstzijde Industrie f 250. Hollandsche Hypotheekbank f 80. Javasche Cultuur Maatschappij f 245. Nijma, KunstzydespinneriJ f 480. Rotterdamsche Droogdok Maatschappij f 3300.— WINSTBEWIJZEN Algemeene Norit Maatschappij f 475. Nederlandsch-Indische Cultuur Maatschappij f 25.— Suiker Cultuur Maatschappij f 60. DIVERSEN Automatic Screw Works (Restitutiebew.) f 11. f 12.— Vereenigde Hollandsche Sigarenfabrieken (Rest.- bew.) f 22 50 Vereenigde Transatlantische Hypotheekbanken (Rest.bew.) 3 Zélander Electrotechnlsche Handelsvennootschap (Rest.bew. A) f 15.—, f 20. Zélander Electrotechnlsche Handelsvennootschap (Rest.bew. B) f 7.50. f 10.— LOTEN Paleis voor Volksvlijt (Restantloten) f 0.35 Rotterdamsche Schouwburg f 0.70 Zaterdf Van de f*esteiyk teéeptie slraat. V ^arlems tereenlgi ^önisset 8elegenh< dgjarig ^fsoonli In de ^ÜW st. 'aiijg (jgg. ryke ^ank en tefeenigi. besti Waardeer .^athens r8 „St. rstcommi la/ Van voo - afgelooj het fc r/rskame r^bienma voorz; Pe wonii i. Kamp; ijaren hi u r de vei t Bewerk e<ten. wetho ^vesting, w öeze ^Uur mei 6h5 jaar 8 baar vi Resting, '^shuisvei zoo go< jonden v *teng te **ste vai dat fel op dlt 7.*eggel. we d voor öben veri Ger bot« ran- lede b Vei fijjternaal "aai te ff heeft t P' In hef v."°°it eer n het soc Ik wee bestu Ult het i ^°oten s haar ^kweekt, e gelege hart 'et vele Hoewel eft, si„ 'heclaai «tter e, ar vort: om h; e^gen. I tetaris, hoofd hls SIot den tl. Éh aan de; t °Pbouw ^aderlat j? ..st. e k0*1, ma I den vo» kansen, teem 2iJn dtebest* 6C den ioo jteptle: h- M gee:< ff- Broe* tPtemscb Iff; van steur va ftffeeuser dvis?n; m kffeur; dl k !er var; c-ffchitec p. f door A. Hruschka Gerhard Holzmann stak den sleutel ln 't slot van de voordeur zyner villa. Hy trad binnen. Een handgreep naar rechts, en de vestibule en de mooie breede trap baadden in een stroom van licht. Zijn jonge vrouw was tegelijk met hem bin nengegaan. zy liep naar de trap en zeide: „Wel, Gerdy, waarom doe je de deur niet op slot? Je wilt toch, hoop ik, niet meer uitgaan?" „Neen, ik ben heusch moe genoeg! Maar ik moet nog voor "n oogenblik naar de loods om te zien, of myn instructies behoorlyk zyn nageko men." „Is dat noodig.... nu, om half drie ln den morgen?" „Ja. Heeft men de nieuwe vormmachine niet gemonteerd op de manier, die ik heb aangewezen dan bestaat er geen kans om morgenvroeg met 't werk te beginnen. Trouwens, over een paar minuten ben ik terug. Ga intusschen naar bed Lydia." „Ja, want ik ben erg vermoeid! Tot aan stonds, Gerdy." Mevrouw Lydia Holzmann beklom de helder verlichte trap naar de eerste verdieping en liep door de breede gang naar haar slaapkamer, om zich onmiddellyk ter ruste te begeven. Intusschen was Holzmann reeds buiten en spoedde zich naar een laag gebouw, eigeniyk maar een loods, dat aan de aardewerkfabriek ..Holzmann en Cie." grensde. Een oogenblik later waren de acht groote ven sters van de loods helder verlicht; het schynsel viel sterk op een gedeelte van den zijgevel der villa, alsmede op de drie vensters, die tot de wo ning van den concierge Albert Rosner behoor den. Die vensters waren niet met gordijnen be hangen en het eensklaps binnendringende seller 's licht deed den bejaarden man ontwaken. Dit ontwaken geschiedde zoo plotseling, dat Rosner niet onmiddellyk begreep, wat er ge beurd was. Nog slaapdronken staarde hy ver ward in het schynsel, waarin men leder voor werp in de kamer kon onderscheiden. Op de klok dér fabriek sloeg het juist kwart vóór drie. Scheen de maan in de kamer? Toch geen brandbrand in de fabriek? Deze gedachte maakte Rosner heelemaal wak ker. Hij sprong uit zijn bed en greep naar zijn kleeren. Daar buiten viel een schot Kort en scherp viel de kal in de stilte van den nacht. Wat gebeurt er? De concierge had met beven de handen een paar kleedingstukken aangetrok ken. Met een sprong was hij aan 't venster, dat hij openrukte. 1 Goddank geen brand in de fabriek. In de loods waren de electrische lampen aangedraaid: vandaar dat felle schynsel. Rosner keek naar de loods, waarvan de deur openstond. Wie zou ze geopend en het licht aan gedraaid hebben? vroeg hy zich af. Plotseling zag hij nu zijn meester te voor- schyn treden uit de openstaande loods, en over het kiezelplein naar de villa gaan. „Zonderling!" dacht Rosner. „Waarom draait hy 't licht niet uit en waarom laat hy de deur achter zich open?En wat loopt hy lang zaam." Ingenieur Holzmann, die nog slechts eenige schreden van den ingang der villa verwyderd was, bleef plotseling staan en bracht de hand aan het voorhoofd. Rosnergauw, Rosnerik ben niet goedklonk het angstig en dringend. En Holzmann sloeg tegen den grond. De concierge was reeds buiten, maar kon zyn meester, die groot en zwaar gebouwd was, en 't bewustzijn verloren scheen te hebben, niet op helpen. Dat ging den krachten van den zeven tigjarigen man te boven. Een seconde lang bleef hij radeloos staan. Toen liep hy 't huis binnen en sloeg in de ves tibule op de gong, die anders de maaltijden aan kondigde. Dat moesten allen hooren de huis knecht Paul, de meiden en de chauffeur Wan- ko. die op de tweede verdieping sliepen. Rosner zelf liep de trap naar de eerste ver dieping op. In de gang kwam mevrouw Lydia Holzmann, hevig geschrokken, hem tegemoet. Zij had reeds te bed gelegen, maar, toen zy het rumoer beneden hoorde, haar bontmantel over haar nachtjapon aangetrokken. Met bleeke lippen vroeg zy den concierge: „Rosnerwat is er gebeurd? Waarom heb je op de gong geslagen? En mijn manwaar is mijn man?" „Ik wilde u juist halen, mevrouw, mynheer is onwel gewordenbeneden, vóór 't huis.... Ik kan hem niet alléén binnen dragendaar om Lydia luisterde niet meer. Zy was reeds, den ouden man voorbij, de trap afgevlogen. De con cierge volgde haar en van de tweede verdieping kwamen de bedienden toegesneld. Gerhard Holzmann was nog altijd bewuste loos. Zijn hoofd lag nu in den schoot van Lydia die tevergeefs trachtte, hem door teedere woor den uit zyn bezwijming te doen ontwaken. Paul en de concierge droegen den bewuste- looze voorzichtig de trap op en zetten hem neer in een clubfauteuil. Lydia sloeg den arm om haar man heen. Al de bedienden waren reeds bijeen; zij stonden vóór de deur en staarden medelydend en nieuws gierig op de groep. Plotseling slaakte mevrouw Holzmann een kreet. Haar hand had op de borst van haar man iets vochtigs gevoeld, zy keek, en zag bloed aan haar vingers Nu eerst ontdekte zy, dat het geenszins een eenvoudige flauwte betrof, maar een verwonding een zware verwondingMen legde Holz mann op een sofa. De verschrikkelyke ontdekking scheen me vrouw Holzmann haar gewone flinkheid terug te geven. Zy beval Paul, onverwijld den dokter te telefoneeren en eveneens een ziekenauto te be stellen. Immers, 't was mogelijk, dat men on middellyk tot een operatie moest overgaan Vervolgens wenkte zy den chauffeur: „Wanko, ik weet, dat je tydens den oorlog by de ambulance hebt gediend. Wees zoo goed my te helpen. Wy moeten hem toch van zyn klee ren ontdoenen zien, wat eigeniyk Haar stem beefde geweldig. Maar zy deed zich geweld aan en haalde de schaar, waar Wanko om vroeg. De kleeren en 't hemd werden voorzichtig weg geknipt rond de wonde. Deze was zeer klein. Een schotwonde, dat zag men bij den eersten blik. Kleeren en lijfgoed in den omtrek waren met bloed doorweekt. „Moet ook de politie niet worden opgebeld?" vroeg de chauffeur fluisterend. Mevrouw Holzmann keek hem een oogenblik verschrikt aan, werd nog bleeker dan zy reeds was, maar antwoordde toen op vasten toon: „Ja natuurlijk. Doe jy het, Wanko. En tele foneer ook aan mijnheer Henter. Hy moet on middellyk komen." Terwyl Wanko zich verwyderde en mevrouw Holzmann angstig op den dokter wachtte, sloeg de gekwetste de oogen op; zij bleven eenige se conden wezenloos op Lydia gevestigd en sloten zich toen weer. Paul, die Wanko zyn plaats aan de telefoon had overgelaten, kwam zyn meesteres toefluis teren: „Dr. Wille zal onmiddellyk komen, mevrouw. Het ziekenhuis zorgt voor een ambulance-auto en zal ook een kamer voor mynheer gereed ma ken. Over een half uur zal de auto met een dok ter hier zijn.*' Mevrouw Holzmann luisterde nauweiyks. Haar scherp oor had het geluid van een welbekenden snellen stap op de trap opgevangen en weldra trad, tot haar onuitsprekeiyke verlichting, Dr. Wille binnen, dien zij reeds in het ouderlyk huis had gekend en wien zij een onbeperkt vertrou wen toedroeg." De dokter was een oud vrygezel, die slechts voor zyn patiënten leefde. Hij woonde vlak In de buurt. Mevrouw Holzmann kon hem niet tegemoet gaan, want het bovenlichaam van den gekwets te rustte nog altijd tegen haar arm. De dokter vroeg fluisterend water gebeurd was en zy vertelde hem, eveneens fluisterend, wat zy wist. Toen begon dr. Wille den gekwets- ste voorzichtig te onderzoeken en trachtte hem in een gemakkelijker positie te brengen. Me vrouw Holzmann kon eindelijk opstaan en haar styf geworden arm terugtrekken. ,,Een schot in de long," zei de dokter. „De ko gel moet nog ergens stekenIk zal hem on middellyk naar het ziekenhuis laten overbren gen, want er zal een operatie noodig zyn." „Dat had ik wel gedacht," antwoordde mevr. Holzmann, die kort vóór haar huweiyk een cur sus in ziekenverpleging gevolgd had. Ik heb dan ook reeds aan 't ziekenhuis laten telefoneeren en van daar zal men een ambulance-auto zen den." „Goed. Laten wy dus wachten." {Wordt veryolghs)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2