LAATSTE NIEUWS atv VE Middelnederlandsche Poëzie IK. BOUWVEREENIGING „ST. BAVO" IN HET ZILVER Spoedige evacuatie der Amerikanen te Sjanghai Een rijke, bloemlezing f ZONDAG 13 OCTOBER 1940 I Wethouder Reinalda prijst den grooten socialen arbeid *ele bloemen en dankwoorden sierden de receptie NU TRI Cl A'S ROOMBOTER STADSNIEUWS Huldigingsred e ijriproevers eiscinens Wat de Radiocentrale morgen geeft Boekenwinkels om 6 uur gesloten Cursus Bloembollenteelt Rijkspostspaarbank Hillegomsche Veilingsver. U.A. UITREIKING BROODBON- BOEKJES BURGERLIJKE STAND Burgerlijke stand „V.S. zijn thans het best in staat tot den strijd" VELE VOLTREFFERS OP WATERLOO STATION Ook andere Britsche doelen met bommen bestookt UIT AMSTERDAM COMMISSARIS L. HOOGEN- BOOM Verlaat den politiedienst NIEUWE REVUE IN ASTA Onder leiding van Alex de Meester HET ONGELUK BIJ HET G.E.B. IN DEN HAAG Een der slachtoffers overleden Zaterdagmiddag is het zilveren jubileum Vah de R. K. Bouwvereeniging „St. Bavo" Westelijk ingeluid met een druk bezochte teceptie in gebouw St. Bavo aan de Smede- ^raat. Vooraanstaande autoriteiten uit de aarlemsche gemeente, besturen van bouw- efeenigingen en talloos vele vrienden en U ebnLssen van de bestuursleden namen deze Gelegenheid te baat om bij het vijfentwin- ^Sjarig bestaan van de vereeniging hun ^rsoonüjke gelukwenschen aan te bieden. *h de rijks versierde receptiezaal van ge bouw st Bavo had tegen twee uur het vol- aUig bestuur plaats genomen te midden van 6etl rijken schat bloemenmanden, die den I "Uk en hulde vertolkte van vrienden en ^reenigingen, die de werkzaamheden van t bestuur naar waarde hebben weten te ^ardeeren. Hymens de leden van de R. K. Bouwvereeni- j i.St. Bavo" sprak de voorzitter van de ^commissie, de heer G. F. van Dijk, woor- l van gelukwenschen tot het bestuur en j^kte voor de hulp en steun, die de leden in l afgeloopen jaren mocht ontvangen. Spreker het bestuur een meublement voor de be- jfj^skamer, een electrische klok en een fraaie Ïjfïienmand aan. cPe voorzitter van de Federatie van Haarlem- Woningbouwvereenigingen, de heer W. C. L.1 Kampen, wees in zijn toespraak op den s °ten arbeid, die het bestuur gedurende de I laren had verzet en sprak de hoop uit, dat |p.de vereeniging nog vele jaren mocht wor- L, Gewerkt in het belang van de volkshuis- Kig. ainens het Haarlemsche gemeentebestuur atnen de wethouders, de heeren W. J. B. Liemt, mr. dr. F. A Bijvoet en M. A. Rei- persoonlijk hun gelukwenschen aan- 'en. Wethouder van Openbare Werken en Volks- 'Westing, de heer M. A. Reinalda, zeide in 1 rede, dat het gemeentebestuur van Haar- r1 deze wethouders had afgevaardigd om het SRmr mej. zilveren jubileum geluk te wen- jaar geleden kwamen enkele stoere man- haar voren, die inzicht hadden in de volks- 1 Resting. In 1915 zag men in, dat het met de 'kshuisvesting van het Nederlandsche volk ;et zoo goed gesteld was. Er moesten middelen ;v°hden worden om ons volk een goede huis- Jhng te verzekeren. En het is de groote ver biste van de R. K. Bouwvereeniging „St. v°"> dat het bestuur van die dagen begreep op dit terrein voor haar een groote taak Weggelegd. p^s we deze 25 jaar achter ons zien liggen, j 1 is een woord van gelukwensch zeker op zijn Cfts voor het stoere werk, dat die mannen bben verricht, ondanks alle moeilijkheden. Het Gerechtigd tot het voeren van het Rtlke- botermerk. De verschheld wordt randeerd tot den datum, vermeld op ieder pakje. Verpakt in cartons van en kg. fljjiemaal per week versche aanvoer in ons te Haarlem: Baamslngel 52. Tel. 12571 Ij, ,—cuige bestuur bracht geluk in talrijke ar- t lerswoningen en al die jaren door is het be- It er in geslaagd dat geluk aan al haar leden ifl, achtig te maken. Wij mogen ons gelukkig fefo n' dat 6611 Groot deel van onze arbeiders heeft genomen aan de verheffing van zich- I ïn het belang van het Nederlandsche volk Jfooit een dag verloren gegaan in den opbouw 1 het sociale leven. i.— weet, aldus wethouder Reinalda, dat bestuur zich niet alleen heeft bepaald het innen van de huur, maar ook een >PÜ ^"hoten socialen arbeid heeft verricht. On- haar leden werd het sociaal gevoel aan kweekt. Thans krijgt het gemeentebestuur gelegenheid in het openbaar een woord hartelijken dank uit te spreken voor vele en onvermoeide werken. Hoewel onze dank het geheele bestuur be- ging spreker verder, wil ik hier toch kciaal den grooten arbeid van den voor later en den secretaris-penningmeester k voren brengen. Zij waren er altijd op 1 om het peil van de vereeniging te ver- °ogen. A' heer Donscn wist altijd 99 pCt. te krijgen hetgeen hij wenschte en de heer van Seg- L de burgemeester van „St. Bavo", is een etaris, die doelbewust weet Vat hij wil. Hij spil van het bestuur en alles wat hij in ij, hoofd gezet heeft, komt voor elkaar. slot van zijn rede sprak wethouder Rei- da den vurigen wensch uit, dat allen in deze .hijke tijdsomstandigheden zouden voortwer- aan dezen echt Nederlandschen arbeid, aan ju** °Pbouw van ons land tot zegen van ons volk Lfaderland en dat van de R.K. Bouwvereeni- j? ..St, Bavo". 6L0rt. maar hartelijk waren de dankwoorden 11 den voorzitter van het bestuur, den heer K. °hsen, die zeide de blijken van waardeering bj het gemeentebestuur zeer op prijs te stel le eh zijn dank bracht voor alles, wat het ge- U itebestuur vopr de vereeniging nad gedaan, top loop van den middag kwamen o.a. ter h htiehet bestuur van den R. K. Volksbond geestelijken adviseur, de eerw. kapelaan ta;i Broers; het bestuur van de Federatie van L r'ernsche Woningbouwvereenigingen; hetbe- U* van de R. K. Bouwvereeniging Haarlem- Ijj d; het bestuur van de R. K. Bouwvereeni- b, «St. Jozef"; ir. R. G. Veenenbos, adjunct- I. Pfeur van Bouw- en Woningtoezicht; de heer e€usen' chef van de afdeeling Openbare eh; mr. F. J. Hagemeyer, rechtskundig de heer A. J. Prinsenberg, oud-wet- i, van Openbare Werken te Bloemendaal E^chitect van de eerste drie complex-wonin- el door de „St. Bavo"; de heer H. H. Kühle- t A' Inspecteur van Bouw- en Woningtoezicht; P. André, chef Ille afd. Stadhuis; de heer B. Stevens, architect der vereeniging van de laatste woningen, de oud-bestuursleden, de heeren A. Hubers, T. M. van Gemert en Th. P. van Dijk; het bestuur van het Steunfonds en vele huurders. Bij het einde der receptie hield de heer K. C. Donsen een korte toespraak tot de aanwezigen, waarin hij hartelijk dankte voor de overgroote belangstelling, die het bestuur mocht genieten en voor het vele, dat was geschonken. Een bij zonder woord van dank richtte spreker tot de feestcommissie, bestaande uit de heeren G. F. van Dijk, voorzitter, G. A. van Eekhout, secre taris, Joh. M. van Seggelen, penningmeester, Jac. Overtoom, lid, en B. Reijnders, lid, die hun uiterste best hebben gedaan om dit jubileum zoo waardig mogelijk te vieren. De dank en sympathie, die ons dezen mid dag is ten deel gevallen, geeft ons aanmoe diging om op hetzelfde pad voort te gaan en voort te bouwen aan de woningen van onze arbeiders. Het programma van het gramofoonplaten- concert der Haarlemsche Radiocentrale op Maandag 14 October, van 7—8 uur, luidt: P. Kreuder: 1. Maria Magdalena; 2. La Palomita; 3. P. Kreuder bittet zum, 5 Uhr Tee; 4. Wis hing; 5. Amargura; Zarah Leander en Rosita Serrano: 6. Kann denn Liebe Sünde sein (Za rah Leander); 7. Wenn der Toni mit der Vro- ni (Rosita Serrano); 8.Von der Puszta will ich traumen (Zarah Leander); 9. Heute Abend kommt Charlie zu mir (Rosita Serrano); 10. Merci mon ami (Zarah Leander); 11. Oul Ma dame (Rosita Serrano); Adalbert Lutter: 12. Kleine Puppenfee; 13. Nachtliche Gitarren; 14. Lustiger Sang beim Walzerklang; 15. Heute und morgén; 16. Nachte von Hawaii; 17. Von Erfolg zu Erfolg. De Haarlemsche boekhandelaren hebben, in verband met de verduisteringsmaatregelen, be sloten hun zaken des avonds om 6 uur te slui ten, zulks in navolging van een dergelijk be sluit in enkele andere branches. Dit besluit betreftd en boekhandel te Haarlem, Bloemen daal en Heemstede. Vrijdagavond is in het gebouw van de Meisjes- H.B.S. aan de Tempeliersstraat te Haarlem door de afdeeling Haarlem van de Algemeene Vereeniging voor, Bloembollencultuur een cursus in bloembollenteelt geopend. De voorzitter der afdeeling, de heer J. M. C. Hoog, hield een inleidende rede, waarin hij er op wees, dat vooral in dezen tijd goed onder legde bedrijfsleiders zeer nootiig zijn. Er is nu tijd beschikbaar om zich daartoe voor te be reiden onder de bekwame en zaakkundige lei ding van de heeren J. H. Caro en W. A. van Zadel. In overleg met de betrokken autoriteiten is besloten, de jongelieden, die het vorig jaar reeds den cursus hebben bijgewoond, ook dezen cursus voor de nieuwe leerlingen te laten bij wonen. Spreker uitte de beste wenschen voor het welslagen van dezen cursus, waarop men zijn vakkennis kan verrijken. Hij dankte de autori teiten, die het mogelijk hebben gemaakt, dezen cursus weer te organiseeren, en het gemeente bestuur van Haarlem voor het beschikbaar stellen van dit goed geoutilleerd lokaal. De heer J. H. Caro sprak daarop de aanwezige 21 cursisten op een hartelijke wijze toe. Hij prees het enthousiasme, waarmee de afdeeling Haarlem van Bloembollencultuur zich achter deze zaak geplaatst had. Speciaal bracht hij hulde aan den secretaris, den heer C. L. F. Sarlet, die met ongekenden ijver voor de goede zaak gewerkt heeft. De heer Caro schetste, op welke wijze vroeger cursisten een diploma verwierven, namelijk als zij trouw enbelangstellend den cursus ge volgd hadden. In de practijk is gebleken, dat zulke diploma's waardeloos waren. Zoo zal het hier nu niet gaan. De cursisten kunnen nu het diploma alleen verdienen, namelijk wanneer hef aan het einde van den cursus blijkt, dat zij dien niet alleen trouw, .maar ook met vrucht hebben afgeloopen. Spreker eindigde met de hoop uit te spreken, dat de cursisten niet teleur zullen stellen en dat zij na twee jaar een diploma kunnen toonen, dat zij werkelijk verdiend hebben. De heer Th. Hoog, die namens het hoofd bestuur aanwezig was, deelde mede, dat de heeren dr. A. J. Verhage en H. J. Voors bericht hadden, niet aanwezig te kunnen zijn. Spreker deelde mede, dat het hoofdbestuur dezen cursus met belangstelling zal volgen en dat het gaarne bereid is, steun te verleenen. De heer W. A. van Zadel begon hierop met de eerste les. In den loop Van de maand September werd op' het kantoor der posterijen te Haarlem op spaarbankboekjes ingelegd327.842.65 en te rugbetaald 654.693. Derhalve is er 326.850.35 meer terugbetaald dan ingelegd. Prijsnoteering van dte gehouden veilingen van 4 en 8 October door de Coöp. Veilingsvereen. „Hillegom" U.A. te Hillegom. Vroege tulpen: Artus XI 160, Brillant Star I 250—285, II 250 III 13Ö, Couleur Cardinal i 270315, II 260, III 180, Couronne d' Or II 160, Due de Berlin III 205, Duch. de Parma III 120, Electra I 200, II 170, Gen de Wet II 165, Grand Due II 160,. Ill 125, Hobbema I 195, II 160, Ibis I 285, li 270 Imp. Rubrorum n 200, King of the Yellow II 160, Lac van Haarlem III 140, 1' Aurore III 120, La Reine Max II 200, Mr. v. d. Hoef I 210, II 160, Mon Trésor I 230, II 190, III 125, Murillo II 180, III 120, Orange Nassau I 215, II 170, Peach Blos som II 170, III 120, Pink Beauty I 1160, Pr. van Oostenrijk I 215. II 170. Proserpine II 230, III 125, Prosperity II 160, III 120, Rose Précose II 160, Rijzende Zon II 160, Salvator Rose II 190, III 120. Theeroos I 190, II 160, T'itiaan II 170, III 120, Van de Neer II 160. Ill 120, Verm. Brillant II 220, III 160, Vuurbaak I 200, II 170, Wltte Due II 160, Witte Due Max II 160, Wltte Zwaan D 160. Darwintulpen: Ant. Mauve II 135, Br. dr. Ton- naye II 135, Bartigon I 260, III 55, Bleu Aimable II 135 Clara Butt I 160, II 135, Farnc. Sanders II 135, Frans Hals I 160, II 135. King George V II 135, La Tulipe Noir II 135. Le Notre II 135, Marconi II 135, Mad. Krelage II 135, Painted La dy II 135, Pride of Haarlem II 135, Pr. Elisabeth II 135, Remembranche H 135, Rev. Ewbank II 135, Rose Copland I 160, IT 135, III 47, The Sul tan n 135, Vict, d'Oliviere I 165. II 135 Wm. Copland' I 160. II 135, Wm. Pitt H 135, Yellow Giant II 135, Zwanenburg I 160, II 135. Etikele late Tulpen: Alaska II 135, Albino I 160, Dido II 135. Gouden Kroon II 135, Mrs. Moon II 135, Moonlight II 135, Orange King II 135, Rose Bella II 135, Themis II 135, Walstreet II 195 MendeltulpenBlack Eagle II 135, Bolivia II 135, Handel II 135, Krel. Triumpn II 135, Mozart II 135, Prof. Zeeman II 135, Therese II 135, Ze- nober II 135. TriumphtulpenAlberio II 135, Chesterfield II 135, Cornlforus II 135, Hindenburg HI 135, Hud son n 135, Telescopium II 135. Breeder Tulpen: Dillenburg li 135, Don Pedro II 135, Velvet King II 135, Parkiet Fantasie II 135. Alles in centen. I is zift 12, n is zift 11. HI is zift 10. Narcissen: Cheerfulness 350 p. m. 120, Croesus 300 p. m. 135, Early Surprise 600 p. m. 130, Em peror 200 p. m. 220, idem 250 p. m. 180, Glory of Lisse 500 p. m. 80, King Alfred 200 p. m. 200, idem 250 p. m. 180, idem 400 p. m. 110, Laurens Koster 225 p. m. 210, idem 300 p. m. 135, Lucifer 1000 p. m. 40, Ornatus 350 p. m. 125, Poëtaz 1' Innocence 500 p. m. 100, Trésevve 250 p. m. 190, Victoria 400 p. m 130 cent. Texelsche Sions 20.0025.00 per kist. Bijgoed: Crocus blauw z. 8 18, idem Brunow z. 9 26, z. 8 19. z. 7 11, Cr. Enchentresg z. 8 21, Cr. Geel z. 9 76, z. 8 26, z. 7 13, Cr. Gladstone z. 9 25, z. 8 19, Cr, gemengd z. 9 23, Cr. Kathl. Parlow z. 9 44, Cr. Kink ol the Striped! z. 9 33, z. 8 20, z. 7 12, Cr. Mont Blanc z. 8 27, z. 7 13, Cr. Purp, Gr. Fl. z. 10 5560, z. 9 27. z. 8 21, z. 7 11, Cr. Queen of the Blues z. 10 65, z. 9 50, z. 8 35, Cr. Sir Walt. Scott z. 9 29, z. 8 21, z. 7 21, Cl'. Scipio z. 9 20, z, 8 10, z. 7 10, Cr. Snow storm z. 8 30 cent. Eranthus Hyamalis 4050 ct. Irissen: Cajanus 6 c.m. 10, Imperator 8 c.m. 30, 7 c.m. 712, King of the Blues 5 c.m. 5, Rem brandt 8 c.m. 13 cent. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De uitreiking van de nieuwe broodbonboekjes zal gehouden worden in het gebouw Raadhuis straat 7 (voormalige arbeidsbeurs), telkens van 91 uur en van 26 uur en wel: op Maandag 14 October voor hen, wier na men beginnen met de letters A tot en met D; op Dinsdag 15 October voor de letters E t.m. J; op Woensdag 16 October voor de letters K t.m. O: op Donderdag 17 October voor de letters P t.m. S; op Vrijdag 18 October voor de letters T t.m. Z. Voor de bewoners van Wijk- aan Zee worden de broodbonboekjes uitgereikt op Zaterdag 19 October in den Politiepost aan de St. Odulf- straat, van 91 uur. De uitreiking van extra-broodbonboekjes voor arbeiders, die zwaren of zeer zwaren li- chamelijken arbeid verrichten, zal onder over legging van stamkaart tegelijkertijd geschie den. Ondertrouwd: E. Strobbe en G. A. Winkel- huyzen; N. van Lavieren en J. M. Castricum. Getrouwd: D. Meinema en A. van Dijk; G. J. Löcher en A. E. Schellevis. Geboren: A. Veenstrade Vries, z.; W. Rum- pingde Vries, d.; M. C. LubachKos, d.; M. KoelemijSchuyt, d.; C. C. MuldersBeentjes, z.; A. M. WernkePirovano, z.; J. v. d. Does v. d. Outenaar, z. Overleden: A. Dirks, 61 j., echtgen. van K. Warmenhoven, Voorstraat; L. A. M. D. Sen- gers, echtgenoot van H. A. M. Hulshof, Boo gaardlaan 4; S. Beljaars, 73 j., wedr. van M. Brouwer, Peperstraat 17. Geboren: C. Gerritsv. d. Putten, z.; P. Krabde Vries, d.; H. Meestervan Benne- kom, d.; P. KuikZwier, d.; S. KossenHar- tog, z.; M. Bekkerde Jager, z.; M. v. d. Zwan —Dekker, z.; E. MeijerSteijvers van Orse- len, z. Overleden: T. Kaper, 66 j., echtg. van J. Ka per, Marnixlaan 14, Velsen; W. IJmker, 79 j„ wedn. van J. Santing, Rijksweg 210, Velsen. Ondertrouwd: W. E. Tupker en C. Terstaai; J Schalk en D. Kemker; S. Zwart en A. A. C. Brouwer; G. Hoenderdos en C. M. Erkes; H. de Gier en J. J. van Zoelen. Getrouwd: L. J. de Heer en B. v. d. Wel; A. J. v. d. Eijkhof en S. M. de Vletter; J. de Vries en A. v. Gelder; M. Verbaan en N. Stam; C. W. A. v. Nieuwenhuize en E. M. L. Balma; Ph. C. Struick en E. M. Pouwer. SJANGHAI, 12 Oct. (D.N.B Hét Ame- rikaansche consulaat-generaal heeft Zater dag een circulaire doen toekomen aan alle in Sjanghai wonende Amerikaansche onder danen, waarin hun wordt aangeraden, de stad met de eerste gelegenheid te verlaten. Verscheidene Amerikaansche firma's zijn door hun hoofdkantoren in de Vereenigde Staten gemachtigd employé's op kosten der firma's naar de Vereenigde Staten te zen den. Prominente leden van de Amerikaan sche kolonie alhier noemen den toestand onveranderd ernstig. Zij zijn van opvatting dat het raadzaam is het advies van het consulaat-generaal op te volgen. Uit Washington wordt bericht ontvangen, dat het in het voornemen ligt, de beide grootste Amerikaansche stoomschepen „Man hattan" en „Washington" voor evacuatie- doeleinden naar Sjanghai te zenden. Over de gespannen verhouding tusschen Ja pan en de Vereenigde Staten schrijft de „Was hington Daily News": „De Amerikaansche regeering zal elke pro vocatie van Japan vermijden. De toestand is echter zeer delicaat, want Japan kan elk oogen- blik een ernstig incident verwekken en dan is als gevolg van het drielandenpact de Ameri kaansche regeering weldra bij den oorlog be trokken. De „Washington Post" richt een waar schuwing tot Japan: „Indien Japan thans een incident zou verwekken, zal en kan Amerika de gevolgen niet ontgaan. Het is thans veel beter in staat tot den strijd tegen Japan dan later." Tenslotte raadt het blad den Japanners aan te wachten tot Engeland overwonnen is. BERLIJN, 12 Oct. (D.N.B,). Nauwelijks had den vandaag tegen den middag de laatste Duit- sche gevechtsvliegtuigen de brandende, door rookwolken zwaar beroete huizenzee van Londen verlaten, toen reeds nieuwe golven gevechts formaties opstegen om haar vernietigingswerk ten uitvoer te leggen. Weer huilden de sirenes in de Britsche hoofdstad voor het 205de lucht alarm, dat de Londensche bevolking beleefde. Voor de Duitsche Stukavliegers strekte zich een beeld der verwoesting uit, want uit de zee van vuur en rook staken in bijna alle wijken van de stad de skeletten van uitgebrande huizen en de puinhoopen van verwoeste haven- en werfin- stallaties omhoog. Omtrent de doeltreffende aanvallen van heden op de City van Londen verneemt het D.N.B. nader, dat o.a. Waterloo Station verscheidene voltreffers gekregen heeft, en andere treffers ten oosten van Victoria Station en in andere wijken van Westminster waargenomen konden worden. Eveneens werden zware bommen ge worpen op installaties bij Londen Bridge en op een knooppunt van spoorwegen aan de monding van de Theems. Ook is bij Lungeness een troepenkamp onfeil baar met bommen bestookt. Te Hastings werd zware schade aangericht. Bij de luchtgevechten van heden boven Lon den zijn volgens de tot dusver binnengekomen berichten elf Engelsche jagers neergeschoten, terwijl het Duitsche luchtwapen twee verliezen te. betreuren heeft. Het aantal Duitsche ge vechtsvliegtuigen, die in den afgeloopen nacht van hun vlucht naar den vijand niet op hun basis teruggekeerd zijn, is inmiddels met twee verhoogd. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurige ziekte en voor zien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, onze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader, de Weledele Heer GEORGE VAN DER VELD in den ouderdom van 75 jaar. FAMILIES VAN DER VELD Lisse, 12 October 1940. De schat der middeleeuwsche Nederlandsche poëzie is onuitputtelijk, en wie er een bloem lezing uit maken wil, heeft om zoo te zeggen maar voor het grijpen. Zoodra hij een beetje thuis is in de stof, brengt hü al gauw iets moois bij elkaar. Dit hebben laatstelijk de heeren H. Godthelp en A. F. Mirande gedaan, twee leer aren bij het middelbaar onderwijs in Nederland, die hun vaardigheid in het bloemlezen ook vroeger bewezen. Zij verzamelden een keur uit Middelnederlandsche liederen en bezorgden die onder den titel „Het Dietsche Lied in de Middel eeuwen" bij de Wereldbibliotheek te Amsterdam, in de reeks, die daar verschijnt onder den titel „Encyclopaedie in Monografieën". De keuze is ruim, buitengewoon ruim. Ze bevat 300 blad zijden mooie poëzie. Welke aanmerkingen wij overigens op deze editie maken, voorop zij ge zegd, dat zij een waardevol bezit is door het sim pele feit, dat er heel veel mooie gedichten in staan. Onze bezwaren zijn nochtans groot. Met hoe veel genoegen en bewondering wij de hier bijeen gebrachte teksten ook herlazen of ontdekten (want de samenstellers hebben zich heusch niet tot het algemeen bekende bepaald), de wijze, waarop deze liederen hier aan den man worden gebracht, lijkt ons niet de juiste. De bundel is solied ingedeeld. Eerst komen liederen uit den adellijken kring: 1. Romancen. 2. Historische Liederen. 3. Hoofsche Lyriek. Dan volgen burgerlijke liederen, te weten: 1. Roman cen. 2. Lyriek. De rijke slotverzameling bestaat uit geestelijke liederen, onderverdeeld: 1. Liede ren op de Heilsfeiten. 2. Liederen op de vier uitersten. 3. Liederen van Jezus en de Minnende Ziel. 4. Liederen op de Heiligen en de Heilige Hostie. Tegen die verdeeling is weinig in te brengen. Ze is schematisch, maar ze moest schematisch zijn. Aan een chronologische ordening is niet te beginnen, omdat een aanzienlijk deel der teksten zelfs niet op een eeuw nauwkeurig kon worden thuisgebracht in een jaartal. Het schema heeft nadeelen, b.v. dat er te veel Kerstliederen vlak achter elkaar kwamen te staan, maar men kan ze nu ook gemakkelijk vinden. En niemand is tenslotte verplicht, zulk een boek van a tot z uit te lezen. In een bloemlezing leest men zelf weer bloemen. Wij hebben het dus niet zoozeer tegen de in deeling. Die bevalt ons wel. Wat de inleiding betreft: die is erg schraal en beperkt zich in hoofdzaak tot een nadere ver antwoording van de indeeling, een aanteekening over den bouw van het middelnederlandsche vers en een tiental regels over de spelling, waar in de teksten (ten behoeve van moderne lezers) werden overgebracht. Een essai over middel nederlandsche lyriek is deze inleiding dus niet. Laten wij de schrijvers verontschuldigen. Zij hebben zooveel mogelijk tekst willen geven en deswege zichzelf op den achtergrond gehouden. Dat is honorabel. Doch ze hebben hun tekst willen geven dit blijkt uit alles aan dat gedeelte van het Ne derlandsche volk, voor hetwelk de middeleeuw sche poëzie tot heden een gesloten boek vulde. Zij willen bij een groot publiek belangstelling wekken. Het is hun niet genoeg, dat de studee- rende met vreugde een lied herkent, neen, het gaat hun om de onbestudeerden. Welnu: voor dezen is hun boek veel en veel te moeilijk. Zeker, er staan verklaringen onder elk ge dicht, meestal korte, zakelijke woord- of vorm verklaringen, die nu eenmaal tot recht begrip van de middeleeuwsche taal hoogst noodzakelijk zijn. Ook hebben zij de liederen voorzien van leesteekens op de plaats, waar de hedendaagsche lezer die vraagt. Ze hebben aanhalingen op de thans gebruikelijke wijze geopend en gesloten, en als dit de situatie onvoldoende ophelderde, hebben ze bovendien in de noten aangegeven, wie het is, die in den tekst het woord neemt. Dit alles zijn hulpmiddelen, die de lectuur ver gemakkelijken. Hiermede is echter niet voldaan aan de eischen. Reeds onmiddellijk beginnen de moei lijkheden. Het eerste lied is dat van „Mi Adel en Hir Alewijn" uit de „chants populaires fla- mands". Dit lied behandelt een heele liefdes- dramatiek. Alewijn heeft n.l. aan Mi Adel be loofd, haar te trouwen, doch hij zal ook naar het Heilige Land gaan. Hij heeft een booze moeder, die beide voornemens tegenwerkt. Nochtans trouwt hij in het geheim met Mi Adel en vertrekt. Onderwijl laat de booze schoon moeder het jonge bruidje allerlei vuil werk doen in keuken, kamer en stal. Doch Alewijn komt terug uit het Heilige Land. Nu zullen de rollen worden omgedraaid. Echter Mi Adel weet gedaan te krijgen, dat de straf der moeder levend ingemetseld te worden verandert: „Neen, neen heer Alewijn, en doet dat niet, Dat zou voor ons te groote schande zijn, Hier achter is er nog een kloostertje fijn Van een nonnetje vijf of zes, Wij zullen ze maken moeder abdes; Moeder abdes van al de mooi nonnetjes fijn, Met alle dage een flessche wijn En alle jaren een dik vet zwijn; Daarmee zal zé moeder-abdes Van al de mooi nonnetjes zijn." Heel deze romance munt uit door psycholo gische fijnheid, in eenvoudige taal uitgedrukt. Ze werd waarschijnlijk door kantwerksters te Brugge gezongen als een tel-liedje bij het klos sen; dit gebruik heeft wei invloed gehad op den tekst, die, mondeling overgeleverd, eerst laat, en vervormd door het practische gebruik, op schrift werd gesteld. Van den verhaalvorm wordt schijn baar willekeurig overgegaan op den ikvorm, doch wij kunnen ons dat best voorstellen, wan neer we bedenken, dat de romance door de zan geressen bü haar arbeid als het ware werd „op gevoerd", zoodat ieder om de beurt een „rol" speelde, dus in den ikvorm sprak. Het gegeven komt uit den kruistochten-tijd en draagt nog de kenmerken van de ruwere zeden dier periode. Wellicht zijn die kenmerken in de overlevering vervaagd, maar er is nog genoeg van over. De wijze, waarop Mi Adel door haar schoonmoeder behandeld wordt, zou in de periode na de kruistochten niet meer mogelijk zijn. Toen was een edelvrouwe te duidelijk onder scheiden vaneen dienstmaagd. Doch Mi Adel, hoewel in den tweeden regel van het lange lied een „koningskind" genoemd, was waarschijnlijk, evenals Alewijn, het kind van een stam-aan- voerder in een primitieve samenleving. Al deze wetenswaardigheden zijn van belang voor iemand, die den tekst begrijpen wil. Wat was eenvoudiger geweest dan ze samen te vatten in een korte notitie, waarmede het gedicht zou worden ingeleid? Heel populair is in de middeleeuwen het Lied van den ouden Hillebrand geweest. Het komt voor in het Antwerpsche Liedboek van 1544, maar is telkens weer herdrukt in jongere Neder landsche liedboekjes, zooals het Amsterdamsche Liedboek van 1589 en het Oudt Haerlemsche Liedboek..Het staat ook (nogal gewijzigd) in het merkwaardige handschrift van Bertelmeus Bóecx, te Brussel bewaard. Het gegeven is dan ook pakkend: een zoon, die het land van zijn vader tijdens diens afwezigheid bewaakt, vecht met een grijsaard, die. vrijmoedig binnenrijdt, doch weldra blijkt, de vader zelf te zijn. Van dit motief heeft zelfs de poppenkast zich mees ter gemaakt. Meyndert P. Voskuyl maakte in 1639 voor den Amsterdamschen Schouwburg een tragi-comedie van de geschiedenis van den ouden en den jongen Hildebrand. Er is zelfs een parodie op vervaardigd als spotlied tegen den hertog van Alva in 1573. De stof van deze romance gaat diep terug in de middeleeuwen, ze behoort tot den sagen- cyclus rond Theoderik den Grooten (454526), den koning der Oost-Gothen, die in 493 het Oost-Gothische Rijk in Italië grondvestte. Deze Theoderik komt in het lied (vierde strofe) ook voor als „jonkheer Diederick". Wat doen onze verklaarders nu? Ze plaatsen bij het woord Diederick een notitie, luidende „Theoderik de Groote", zonder verdere opgave van jaartal of verband. De argelooze lezer vraagt zich natuurlijk af, hoe deze vorst, die te Raven na regeerde, samenhangt met Nederlandsche poëzie uit de jaren 11001500, maar het ant woord, dat zoo eenvoudig te geven ware en dat ook zooveel van de sfeer van het gedicht begrij pelijk maken zou, blijft achterwege. De voetnoot is dus eerder verwarrend dan verklarend. Dit is geen uitzondering. Het is in dit boek bijna regel. Waarom wordt niet even verteld, dat Thijsken van den Schilde een roofridder was, die als het lied begint te Delder in een toren gevangen zit? Moet de lezer dat alles begrijpen? Dit is toch van een gewoon lezer te veel gevraagd! Nog gevoeliger wordt dit gemis bij de Histori sche Liederen, waar eenige uiteenzetting omtrent de geschiedkundige situatie totaal onontbeerlijk is en waar dan ook de lakonieke voetnoten vol- stroomen met korte, losse gegevens, die tezamen als inleiding, vóór het lied geplaatst, beteren dienst hadden bewezen. Op Maerlants „Lande van Overzee" volgen niet minder dan 145 aan- teekeningen, die twee zeer klein gedrukte blad zijden vullen, doch voor een deel overbodig zou den zijn, indien het prachtige lied kort ware ingeleid. Deze kritiek geldt voor het geheele boek. Wij betreuren, dat de samenstellers een methode van annotatie toepasten, die zoo weinig met het doel van de uitgave overeenstemt. Nog enkele aanmerkingen moeten ons van het hart. Er is geen onderscheid gemaakt tusschen anonieme liederen en die, waarvan de dichter bekend is. Ze staan door elkaar, de dichters worden opgegeven, maar er wordt niets over "hen beweerd. Vermoedelijk is dit een bewuste reactie op het „individualisme", doch het lijkt ons een reactie, die wat ver gaat! Iemand als Maerlant, iemand als Hadewych, heeft er recht op, behoorlijk 'te worden bekend gemaakt, al geschiedt het in enkele regels. Door weinig aandacht te gunnen aan met name (of althans met een plaatsnaam) bekende dichters, verwaarloosden de samenstellers in hun afdeeling, gewijd aan het Geestelijk Lied, twee figuren uit de middelnederlandsche lyriek, die betere behandeling verdienden, te weten de Zus ter van Gansoinde en de Zuster van Barbara- dael. De eerstgenoemde is al direct historisch van Belang, omdat zij in het concert der Nederland sche taalmuziek 't eerste aanwijsbare Amster damsche geluid laat hooren; de tweede, helaas nog te weinig bekend, is een Brabantsche non, uit de nabijheid van 's Hertogenbosch, die bij zonder teedere en plastische liederen schreef. Haar poëzie staat in een Parijsch handschrift en werd afgedrukt door C. Lecoutiere in de Leu- vensche Bijdragen van 1899. WD hebben alle waardeering voor de verkla rende aanteekeningen bij de Geestelijke Liede ren, die vaak een tamelijk uitgebreide kennis van specifiek-katholieke gebruiken of aandui dingen vordert. Een gedicht als de ballade „Van der Mollen Feeste" door Anthonis de Roovere, waarin allerlei kloosterorden worden opgesomd, stelt op dit gebied heel hooge eischen. Dr. W. H. Beuken is de eerste geweest, die dezen tekst geheel verstaanbaar maakte. De samenstellers hebben niet verzuimd, zich op de hoogte te stel len van zijn commentaar. Ook hun verklaringen van Hadewych toonen aan, dat zij het „Catho- lica non leguntur" niet toepassen. Vanzelf blijft wel eens iets onverklaard, waar mede andersdenkende lezers, en wellicht ook veie katholieken, geen raad weten. Zoo bijvoor beeld op bladzijde 325 wordt gesproken over „die Quatertemper voor Sinte Michiels dag". Hier mede is bedoeld de derde week van de maand September. Het feest van Sint Michaël wordt op 29 September gevierd. De Quatertemperdagen zijn de Woensdag, Vrijdag en Zaterdag van de eerste vastenweek, van de week na Pinksteren, van de derde Septemberweek en van de derde Decemberweek, dus in de lente, den zomer, den herfst en den winter (quattuor tempora, d.wz, vier jaargetijden). Kritiekloos bewonderen kunnen wij deze uit gave dus niet. Maar wel kunnen wij zeggen, dat de tekortkomingen altijd nog in de minderheid blijven bij de verdiensten. De samenstellers had den zich scherper hun doel voor oogen moeten houden. Ze dachten te weinig aan hun publiek, het Nederlandsche volk, waaraan zij een schat Van schoonheid wilden openbaren, die door tal rijke factoren moeilijk toegankelijk is geworden, maar die zich, goed aangediend, toch wel laat heroveren. Hun boek is een waarlijk „uitge breide" verzameling. Men vindt er véél in. Dit is vooral de groote waarde, omdat het vele bijna altijd mooi is hier. De lezer krijgt een goed idee van den rijkdom, de weelde der middel eeuwsche poëzie. Daarom kunnen wij dit werk toch warm aanbevelen, al zagen wij het liever anders uitgevoerd. Laat ons hopen, dat een her druk hiertoe spoedig de gelegenheid biedt. Commissaris L. Hoogenboom van het bureau Leidscheplein zal op 15 October as. den politie dienst met pensioen verlaten wegens het berei ken van den 65-jarigen leeftijd. Dit afscheid moge een verlies voor de Amsterdamsche poli tie genoemd worden.Want commissaris Hoogen boom op en top Amsterdammer kent onze stad door en door. Hij staat bij het personeel in hoog aanzien om zijn beminnelijk zij het streng rechtvaardig en tactvol optreden. Hij :;omt. steeds recht voor zijn meening uit, maar die meening is gebaseerd op een groote erva ring en plichtsbesef, deskundigheid en royaal medeleven. Ook door het publiek wordt hij zeer gewaardeerd, vooral om de vele malen dat hij met krachtige hand ongeregeldheden en relle tjes heeft onderdrukt. Ook vele groote misdrijven heeft hii opgehel derd. dikwijls van zeer ingewikkelden aard. Op 16 Juli 1901 werd hij surnumerair bü de politie, in 1904 inspecteur achtereenvolgens 3de. 2de en lste klasse, op 1 Mei 1920 hoofdinspecteur en in Augustus 1930 commissaris van de Warmoes straat. Aan dit bureau is hü verbonden geweest tot 1936, sinds wanneer hü het bureau Leidsche plein beheerde. Hü heeft behalve aan deze twee bureaux ook nog aan verschillende andere dienst gedaan, o.a. als hoofdinspecteur, chef van de centrale contróle. Bij de Olympische Spelen te Amsterdam werd hü voor zijn uitstekend optreden tot rid der in de Orde van Oranje Nassau benoemd. Dinsdag as. om half 3 zal er gelegenheid be staan in het Broerehuis afscheid van den heer Hoogenboom te nemen. Na het succes der vorige revue gaat er in het Asta-Theater aan de Rozengracht een nieuwe revue van Henvo met muziek van Wilton e.a. onder leiding van den Amsterdamschen volkskomiek Alex de Meester. We beginnen met de veiling van hetVredespaleis in Den Haag. Wij schreven: we beginnen, omdat allen in de zaal aan dik openbare verkooping mee doen, tot een meneer in de zaal de kooper blijkt te zijn en die meneer is Alex de Meester; hU zal onmiddelijk het Vredespaleis tot een ver- makeHJkheidspaleis herscheppen en zoo verbeel den we ons den verderen avond tegenwoordig te zijn bij de voorbereiding voor de exploitatie. Er komen musici, er komen komieken, er komen dansparen en zangeressen en zangers die ons van het avondbegin tot ruim elf uur aangenaam bezig houden met onschuldige liedjes, grapjes, tooneeltjes en dansen. Een enkelen keer is 'n grapje of een dans op het schreefje van on smakelijk, maar daar blüft het bü en de revue in haar geheel levert een genoeglük vermaak in zoo'n theater voor den breeden kring der bevolking. Han Verne en Betsy Middelburg hebben „het" zangapplaus van den avond met hun verdien stelijken zang en Ferry de Rooy met Truus de Rooy Keilen oogstten luide toejuichingen met hun liedje „Als de Molen maar blüft draalen". Een opbeurend liedje in moeilijke tijden, noemt Henvo het. Ziet slechts naar den boer op zijn akker, Hü ploegt en hü zaait rustig voort, Hij levert het graan voor den bakker, Geen macht die zün wilskracht verstoord. Zoo moeten wij allemaal leven, Dat stemt opgewekt, maakt ons blij; Wat in ons is, moeten wü geven, Tot vreugde der maatschappij. Bedenk bü uw zorgen en pijn, Dat 't eenmaal weer vrede zal zijn. Eh meerdere medewerksters en medewerkers: „er komt nog meer!" zegt telkens de Meester, wanneer hij het volgend nummer aankondigt: daar waren o.a. Mary Smith, Annie van Aal ten, Mary en Fred Ree en niet te vergeten het orkest dat het stuwende tempo bracht. L. v. d. B. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) De 45-jarige kabelmonteur J. J. Smout, van den De La Reyweg te 's Gravenhage, die Vrijdag ernstig werd gewond by het ongeluk bü het G.E.B. aldaar, is Zaterdagnacht in het R. K. Ziekenhuis aan het Westeinde tengevolge van zijn verwondingen overleden. De toestand van dén andéren gewonde, den 41-jarigen technisch ambtenaar J. W. Neder- lof, is onveranderd ernstig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3