De abt Silvanus Practijk en economie in den tuinbouw Standaardisatie van consumptiemelk illt XsmdU&Q SI m&L 'w te MENDELSSOHN EN Co. INVENTARISATIE VAN RUBBERBANDEN Schade aan akkerbouw producten HET BOMBARDEMENT VAN AMSTERDAM Kweekers dienen bodem productie te vergrooten Muziekzaal van Rotterdams nieuwe beurs Kerkdijk leven ZONDAG 13 OCTOBER 1940 VAN WEEK TOT WEEK Aanbieding van een accoord bin- nen afzienbaren tijd te verwachten BEHEERDERS BENOEMD Noodbeurs te Eindhoven De economische zijde Uiterlijk 19 October moeten motorrijwiel-, autoen trac torbanden worden op- gegeven Alle bezitters moeten opgave doen Cineac zal er zijn journaals draaien en ook zullen er tooneelstukken worden opgevoerd De oplossing „HOR EC AF" JUBILEERT Scheepvaart Merwedekanaal Maatregelen bij ijsbezetting Het vetgehalte zal tot 2l/2 procent worden teruggebracht Prijsverhooging? Maasbuurtspoorweg N.V. Pater G. Lelieveld M. S. G. f Ijverig priester heengegaan Zilveren professiefeest Geeft aan den keizer wal den keizer, aan God wal God toe komt. Evangelie Vergoeding van oorlogsschade van overheidswege geregeld V oorwaarden Het bedrag der vergoeding Nog een gewonde overleden Boerderij in asch gelegd Jongetje verdronken A Een moeilijkheid, waarvoor men zich gesteld aet, wanneer men zich bezighoudt met de toemnjke geschiedenis van de woestijnvaders *üt de eerste eeuwen der christenheid, blijft het Probleem van de maatschappelijke christen- Plichten, en wel in het bijzonder het probleem öer naastenliefde. Iemand maakt niet den in- Öruk, dat hij de menschen bemint, wanneer hij hun Samenleving voor altijd den rug toe draait. Hoe zwaar het leven zij, dat hij aldus herkiest, hoe vruchtbaar het weze voor zijn eigen zieleheil, hoe voorbeeldig het werke, wan- Peer het wereldlingen sticht, het blijft een zeer eenzelvig bestaan, waarin het licht onder de korenmaat geplaatst schijnt en het zout der t-arde weliswaar schittert in zijn louter be daarden kristalvorm! doch zich te weinig ver- Plengt met de daaglijksche spijs. In later eeu- den is dit bezwaar vaak tegen het kluizenaars dezen geopperd, maar het kan niet anders, of °ok de woestijnvaders zelf hebben zich reken schap gegeven van deze problematiek. De krach ten, die zij door hun heengaan aan de maat schappij onttrokken, hebben zij wel niet zoo hoog aangeslagen als moderne, actualistisch- Üezinde menschen gewoon zijn te doen en aan öe zuivere contemplatie kenden zij zeker hooger daarde toe daar tegenwoordig veelal gebeurt, Piaar het besef, dat de mensch door zijn na tuur zelf, uitdrukking van den wil des Schep pers, Wordt aangewezen op de gemeenschap, kan Pen niet geheel veriaten hebben. Zelfs in de daardeering van de eenzaamheid als een weg tot vervolmaking ligt immers dit begrip beslo ten, en de ziel, die gemeenschap met God zoekt, déét, dat het haar niet goed is, alleen te zijn &an men God echter vinden, wanneer men alle gemeenzaamheid met de menschen ontvlucht, terwijl de stichting van de Kerk toch inhoudt, dat God niet slechts individueel maar ook door de gemeenzaamheid in het geloof wil worden Bediend? Het is een ingewikkeld probleem, dat Pien helder bekijken moet, om de woestijn vaders niet te houden voor koppige aarts- individualisten, eerder eigenzinnig dan heilig, tte bekoring tot hooghartige eigengerechtigheid te zeker aan de meesten onder hen niet onbe kend gebleven, en in hun stille afzondering Pebben zij vaak heroïsch geworsteld om het Pehoud van den ootmoed. Maar hoe was het bij Pen gesteld met de charitas? Kenden deze ge- Parde naturen nog wel in voldoende mate de Evangelische mildheid van het Christendom? Daar is de gelukzalige abt Silvanus, die ons Pntwoord geeft door zijn levensverhaal. Onder Öe Palestijnsche woestijnvaders is hü de wijze Pian, wiens hartstochtelijke ijver werd getem perd door een onverstoorbare goedheid des har ten. Hij begreep en leeraarde, dat het Christen- Öom niets anders is dan liefde, liefde, liefde Volmaakt zijn gelijk de Hemeische Vader vol- Piaakt is, sluit in, dat men de liefdevolle aan- öacht van den Schepper voor het schepsel in Pile verhoudingen navolgt en staat er niet ge schreven, dat geen musch zal vallen van het öak buiten den wil des Vaders in den hemel? Ook deze teederheid maakt deel uit van Gods Vfezen. Silvanus beoefende in de grimmige woestijn Öe heilige teederheid. Toen een kluizenaar grootelijks gezondigd had 6n zijn zielsnood hierover blootlei aan een teoestijnbroeder, Wist deze geen beteren raad dan te zeggen, dat de schuldige klaarblijkelijk onge schikt was voor het leven in de eenzaamheid 6U dat hü niet beter kon doen dan terugkeeren Paar de wereld. Dit vervulde den berouwvolleu kluizenaar van wanhoop, doch hü richtte zich tet Silvanus en deze zei hem alleen, dat God Plets anders is dan de liefde zelf. De boet- vaardigheid zou de zonde wel doen vergeven, Pet belangrijke is, dat de ziel de liefde bewaart. Zooals veel milde menschen, bezat Silvanus een zekeren goedmoedigen humor, dien hü niet P'leen ter opwekking te pas bracht in het ge sprek met terneergeslagen broeders, maar ook teel eens betoonde metterdaad. Er kwam bijvoorbeeld eens een vreemde klui zenaar op bezoek bü de woestü'ngemeenschap, Öie Silvanus als haar abt erkende. De vreem- öeling zag, hoe alle monniken bezig waren met Pandwerk en hy keurde dit af in spottende bè- teoordingen. „Wat voor zin heeft het' vroeg py „vergankelijk werk te verrichten voor Vergankelijk voedsel? Weet gü dan niet, dat IVlaria het beste deel had verkozen?" Silvanus Pet hem praten, maar wees hem een cel in den rotswand, waar hij zich bezig kon houden met Vrome gepeinzen en waarschuwde zijn leerlin Sen, dat zij den heiligen gast niet moesten waar schuwen op het etensuur. Dit was nog zoolang niet voorbü, of de hon- Ser dreef den kluizenaar uit de cel, precies zoo- öls Silvanus had verwacht. ,,Eten de woestijn vaders vandaag heelemaal niet?" vroeg hü een Peetje benauwd. Maar Silvanus maakte beleefde e*cuses, dat hij de woorden over het verganke lijke voedsel zeker verkeerd had begrepen. In teder geval had hij den zoo volmaakt geestelij ken gast niet met zulk voedsel willen lastig Vallen! Wat hemzelf betrof, hij wist wel, dat Pfaria het beste deel had verkozen, maar stond er ook niet geschreven, dat Maria de zuster teas van Martha, en zusjes hebben immers el- Pander noodig, evenals broeders? De vreemde- ling begreep de wijze les, kreeg voedsel en teerkte mee. Silvanus bezat de gave der extase; vaak was Pij urenlang verslonden in gebed en eenmaal. te>en hü tot zichzelven kwam, begon hij onbe- Öaarlük te schreien. De tranen vloeiden hem tetterlük uit de oogen. ,Wat is er toch?" vroegen zün leerlingen. •■Och," antwoordde Silvanus, „ik zag in een Visioen, dat er heel wat kluizenaars terecht P°men in de hel en heel wat wereldlingen gaan techt naar den hemel. Men wordt niet heilig öoor een bepaalde ievenswüze te kiezen, maar Öoor in den staat, dien men eenmaal gekozen Peeft, getrouw te blüven aan zün plichten." Zoo leerde hü den woestünvaders, dat ze niet •hoesten neerzien op de menschen in de wereld. 6h om hun dit nog levendiger in te scherpen, tei hü hun, dat het gemakkelijker was, een Srbote faam van deugd te verwerven dan zulk ®cn reputatie metterdaad te kunnen verant- teoorden. „Hü is wel ongelukkig, degene, wiens gedrag met overeenkomt met den grooten naam dien hij verwierf." Op een vastendag kwam hy met zijn discipel Zacharias langs een klooster, waar men den voorbijgangers altijd iets te eten gaf. Silvanus nam het voedsel aan, en liet het zich smaken ook Zacharias at ervan, omdat zijn leermeester het deed. Maar toen ze verderop voorbij een bron kwamen, zei Zacharias, dat hü dorst had „Toch zullen wij niet drinken" zei Silvanus, „want het is vastendag. Het voedsel hebben wij aangenomen, omdat het ons Werd aangeboden uit liefde." Hij wist, dat het naastenliefde is, de naasten liefde van anderen niet te ontgoochelen. Zün meest geliefde leerling was Marcus, dieN boeken overschreef voor de kluizenaars en wiens gehoorzaamheid zoo volmaakt was, dat hü op het eerste teeken van zijn meester het werk in den steek liet en zelfs de ietter niet voltooide, die hij bezig was te schrijven. Silvanus hield het meest van hem om deze kleinigheid. Uit dit alles blijkt, dat hü een man met een fijn gevoel was. Hij drong er ook op aan, dat de kluizenaars in den omgang met Onzen Lie ven Heer altijd attent moesten zijn. De atten tie is de verfijning van de genegenheid. Ze was voor Silvanus onafscheidelijk van de ware lief de tot God en den naaste. Tusschen de woestijnvaders, die wij om an dere hoedanigheden bewonderen, is Silvanus de gbede, beminnelijke man. Hü leeft niet minder streng dan de anderen, maar hij beperkt de strengheid tot zichzelf, en als men hem nadert ziet men het eerst zijn glimlach. Ook wie zijn ieven leest in het oude kluize- naarsboek ziet het eerst dien milden glimlach en nadat zooveel bladzijden hem van groote gestrengheid en zelfkastijding verhaalden, wordt hij door de goedheid van Silvanus ineens er aan herinnerd, dat men het Evangelie wel naar de woestijn kan brengen, maar dat het ook daar een oase zal zün, zooals het in de woestenij der wereldsche zaken een altijd verfrisschende bron van liefde is, omgeven en soms bescha duwd door de palmen der andere deugden. A. v. D. Volgens het vierde rapport van bewindvoer ders in de surséance van betaling der beheeren- de vennooten der Comm. Venn. Mendelssohn Co., wordt het tekort op 31 Augustus op f 27.33 milloen begroot. Opgemerkt wordt, dat realisatie van activa door den oorlogstoestand bijna niet mogelijk was. Een op redelijke verwachtingen gebaseerde schatting van het eindresultaat voor schuld- eischers is nog niet mogelü'k. De hoop is gewettigd, dat binnen afzienbaren tüd een accoord door firmanten zal kunnen worden aangeboden. Omtrent de kunstverzameling van wyien dr. Mannheimer is overeenstemming bereikt welke zaken aan de nalatenschap en welke aan de vennootschap behooren. Eveneens is in principe overeenstemming bereikt over den koopprijs, doch voorwaarden omtrent den verkoop moeten nog worden vastgesteld. Het „Financieel Weekblad voor den Fondsen handel" deelt mede, dat voor de volgende on dernemingen beheerders zijn aangesteld: Société des Charbonnages Réunis „Laura Vereeniging". Benoemd tot beheerder de heer H. Bruch. Mij. tot Exploitatie van Limburgsche Steen kolenmijnen, genaamd Oranje-Nassau Mijnen. Benoemd tot beheerder de heer H. Bruch. Nederlandsche Steenkolenmijnen „Willem-So- phia ,S.A. des Charbonnages Néerlandais „Willem-Sophia"). Benoemd behesrder de heer H. Bruch. Aluminium Wals- en Persbedrijven. Benoemd tot beheerders de heeren dr. ing. O. H. K. H. Reuleaux en F. A. Liese, beiden te Hannover. Scheepswerf en Machinefabriek „De Bies- bosch". Benoemd tot beheerder de heer Joh. Gerlach. Import- en Exportmij. „Oranje-Nassau". Be noemd tot beheerder de heer H. Bruch. De tweede noodbeurs te Eindhoven, die thans is afgeloopen, heeft den omzet van de noodbeurs in Augustus overtroffen. Het bestuur van de noodbeurs heeft het plan, op 14, 15 en 16 Januari een tferde beurs te hou den. Op het departement van Landbouw en ,i Visscherü te 'sGravenhage had een redacteur van het A.N.P. een onderhoud met Ir. A. W. van de Flassche, inspecteur van den tuinbouw en het tuinbouw-onder- wijs. De heer Van de Plassche wees op de groote beteekenis van den Nederlandschen tuinbouw voor de voedselvoorziening van Nederland zelf en van het groot-Duitsche Rjjk. De inspectie van den tuinbouw stelt thans alles in het werk om de bodemproductie in ons land zoo hoog mogelük Op te voeren. Belangryke middelen vormen hiertoe, aldus ir. Van de Plassche, het onderwys en de voor lichting aan de kweekers door de rijkstuin- bOuwconsulenten. Het tuinbouwonderwijs wordt geleidelijk intensiever, waarbij zooveel mogelijk het huidige overheidspersoneel wordt inge schakeld. De stichting van nieuwe lagere land- en tuinbouwscholen is voorloopig opgeschort om financieele redenen. Overal in den lande zullen dezen winter korte cursussen voor de tuinders worden georganiseerd met rükssubsidie. Deze cur sussen zullen worden gegeven door de rijk.stuinbouwconsulen.ten, bijgestaan door hun ambtenaren en die van den Pianten- ziektenkundigen Dienst. De belangstelling voör deze cursussen blükt thans reeds groot te zün. Het doel van deze cursussen is de opvoe ring der bodemproductie, daar de tuinders, toegerust met betere theoretische en prac- tische kennis, meer uit hun grond zullen kunnen halen. Behalve de kwantiteit zal hierdoor tevens de kwaliteit der tuinbouwproducten ver beteren. Momenteel wordt in den tuinbouw reeds in tensiever geteeld, daar de kweekers thans niet meer de deprimeerende gedachte hebben: „Wij telen toch maar voor de mestvaalt en bewijzen de gemeenschap geen dienst met onze pro ducten". Dit is nu gansch anders geworden en de tuinder kan weer trotsch zijn op zijn arbeid. Van de zü'de der tuinbbuwinspectie wordt er naar gestreefd, den tuinders den goeden kijk ijb te brengen op alle vraagstukken in hun bedrijf. Ook met de economische zijde van den tuinbouw dienen de tuinders meer ver trouwd te geraken. Hiertoe zullen met re- geeringssteun ook economische cursussen voor de kweekers worden georganiseerd. Teneinde het inzicht van de tuinders op dit belangrijke gebied te verbeteren en te ver diepen, zal dezen winter op de practijk- school voor Westlandsche teelt te Naald- wyk een cursus worden gegeven over de economische vraagstukken in den tuinbouw. In het belang der voedselvoorziening zün thans verscheidene bloemenkweekers er toe Overgegaan, groenten in hun kassen te telen. Dit is geheel overeenkomstig de Bodempróduc- tiewet, daar geen kassen onbenut mogen blij ven, vooral in den huidigen tijd niet. Over het nieuwe teeltplan 1941 kon de inspecteur var. den tuinbouw nbg niets mededeelen, doch dit zal ongetwü'feld staan in het teeken van een zoo intensief mogelijke benutting van den bodem. Het huidige veilingsysteem zal voor den tuinbouw gehandhaafd blijven, daar de veilingen als centraal aanvoerpunt in ver band met het vele kleinbedrijf voor dezen agrarischen bedrijfstak niet te missen zijn. Ook de kwaliteitseischen blijven van kracht. De strenge kwaliteitseischen stimu- leeren den kweeker, een zoo goed moge lijk product te leveren. Geheel in het kader der uitbreiding van de voorlichting en het onderwijs in den tuinbouw, valt het nieuwe laboratorium vOor den Tuin bouw, dat te Naaldwijk op rijkskosten is ge bouwd. Bü beschikking van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement vai: Handel, Nijverheid en Scheepvaart, welke is afgekondigd op 28 September j.l„ is bepaald, dat alle hou ders van motorrüwiel- en autobanden, tractor banden, vliegtuigbanden (zoowel buiten- als binnenbanden) verplicht zijn, op vordering van den directeur van het Rüksbureau voor Rubber aan dezen binnen 21 dagen na het inwerking treden van deze beschikking, overeenkomstig daartoe door dezen vast te stellen voorschriften, opgave te doen van de in hun bezit zijnde ban den. Ingevolge deze beschikking is tevens het ver richten van alle feitelijke en rechtshandelingen ten aanzien van genoemde soorten banden ver boden zonder vergunning van den directeur van het Rijksbureau voor Rubber. Dit verbod geldt niet ten aanzien van het gebruiken van op rij en voertuigen of onderdeelen daarvan gemon teerde banden, voorzoover deze rij- en voertui gen worden gebruikt voor het doel, waarvoor zü zijn bestemd en voorzoover voor het verrichten van de feitelijke of rechtshandeling een vergun ning is verkregen ingevolge de Rubberbeschik king 1939 no. 2. Voorts is een ieder verplicht, op vordering van den directeur van het Rüks bureau voor Rubber de hem toebehoorende mo torrüwiel- en autobanden, tractorbanden en vliegtuigbanden (zoowel buiten- als binnenban den) te verkoopen aan daartoe door genoemden directeur aan te wijzen personen of instanties en tegen door genoemden directeur te bepalen prijzen. Het niet of niet ten volle aan een der hier boven omschreven verplichtingen voldoen is strafbaar met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste f 300. De directeur van het rüksbureau voor Rubber heeft thans bepaald, dat alle hou ders (dus ook particuliere houders) van losse en/of op rij- en voertuigen of onderdeelen daarvan gemonteerde motorrijwiel- en autobanden, tractor- en vliegtuigbanden van de in hun bezit zijnde buiten- en bin nenbanden (zoowel nieuwe als gebruikte) opgave moeten doen op speciaal daartoe be stemde formulieren, welke vanaf 14 October verkrijgbaar zullen zijn bü het daartoe door den leider van den distributiedienst aange wezen plaatselijke distributie-kringkantoor. Voor hen, die wegens den omvang van hun opgave niet toekomen met het normale formu lier, heeft het distributie-kringkantoor speciale formulieren ter beschikking, welke op aanvrage worden uitgereikt. Aan deae verplichting; tot opgave moei rijn vohlaan uiterlijk op 19 October as. Na deze invulling dienen de formulieren we derom bü het distributie-kringkantoor, waar de uitreiking heeft plaats gehad, te wordeninge leverd. By het rüksbureau ingeschreven handelaren en grootverbruikers ontvangen van dit bureau rechtstreeks de benoodigde voor opgave be stemde formulieren, welke na invulling bij het Rijksbureau voor Rubber moeten worden in gezonden. De invulling der voor opgave bestemde for mulieren dient nauwkeurig en volledig te ge schieden. Met nadruk wordt derhalve verzocht van de op het formulier gedrukte toelichting aandachtig kennis te nemen alvorens tot invul ling over te gaan. Zooals hierboven reeds werd vermeld, is het doen van onjuiste of onvoldoende opgave of het nalaten van eenige opgave strafbaar. Dit laboratorium zal zijn arbeid in nauwe samenwerking met het bedrijfslaboratorium voor grondonderzoek te Groningen en andere instellingen van onderzoek verrichten. Van.de zijde der tuinders is de belangstelling voor het werk van den proeftuin te Naaldwijk zeer groot. Vrijwillig dragen de kweekers de helft der jaarlijksche exploitatiekosten, waaruit blijkt, dat het nut van deze instelling wordt ingezien. Ir. A. W. van der Plassche deelde vervolgens nog mede, dat van de tuinbouwproductie thans niets meer vernietigd wPrdt. Aan het zgn. „doordraaien" is een einde gekomen. De overschotten der tuinbouwproductie wor den verwerkt en niets gaat meer naar de mest vaalt Professtr Sprenger te Wageningen Onder zoekt de diverse verwerkingsmogelijkheden en -methoden. Vooral schenkt hij aandacht aan het verwerken van de mindere kwaliteiten fruit tot zoete most, en aan het drogen. Er is op dit gebied reeds een en ander be reikt, en verscheidene fabrieken zijn bezig, hun bedrijf in die richting te ontwikkelen. Ook vanwege het Centraal Bureau voor de Veilin gen wordt groote aandacht aan dit vraagstuk geschonken; men heeft in eigen drogerij den arbeid reeds ter hand genomen. Typeerend voor den toestand is dat b.v. sel- derüblad, dat vroeger op het land bleef, nu ook ter veiling wordt aangevoerd en door de dro gerijen met een goeden prijs wordt betaald. De inspectie van den tuinbouw besteedt voorts groote aandacht aan de geheele Neder landsche fruitteelt. Nederland bezit ruim 50.000 ha. aan boomgaarden, waarvan de Opbrengst in 1939 rond 228.000.000 kg. was. Deze opbrengst is echter nog te gering. Ten einde hierin verbetering te brengen, zijn in de voornaamste fruitcentra fruitteeltscholen op gericht. Ir. A. w. van der Plassche besloot met te verklaren, dat overheid, wetenschap en practük dus hand in hanjj gaan, teneinde de bodan- productie in Nederland zoo hoog en goed mo- gelijk op te voeren in het, belang der voedsel voorziening.. nader vast te stellen dagen en op daarbü aan te geven kanaalvakken, telkens gedurende ten hoogste 24 uur achtereen, in een bepaalde rich ting zal zün gestremd. Overleg tusschen de directie van Cineac en de Stichting Rotterdam 1939 heeft tot een büzon- dere samenwerking geleid. Volgens plannen van den architect, ir. H van Vreeswijk, te Zeist, zal de groote muziek zaal van de nieuwe beurs aan den Ooolsinge! te Rotterdam worden afgebouwd. Aangezien de plannen om later de muziek zaal in te richten nog niet van de baan zün, zullen de bouw en inrichting het voorloopige karakter van de gevonden oplossing natuurlijk weerspiegelen. Niettemin zal de aldus verkregen zaal voldoen aan moderne eischen van theater- bouw De verkregen oplossing is drieledig. Gedurende het zomerseizoen van 15 April tot 1 October, zal Cineac dagelijks en door loopend in het gebouw de gebruikelijke joumaalvoorstellingen geven. Bovendien zal Ook gedurende de rest van het jaar lederen Vrijdag, Zaterdag en Zon dag doorloopend van 's morgens half tien tot 's avonds laat en voorts iederen dag des morgens van half tien tot 's middags half twee het gebouw door Cineac worden ge ëxploiteerd. Telkenjare van 1 October tot 15 April zal iederen middag en iederen avond van de dagen Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag de zaai ter beschikking staan van de Kunstcommissie van de Stichting Rotterdam 1939 voor het geven van too- neelvoorstellingen. Alle groote Nederlandsche tooneelgezelschap- pen zullen dezen winter dus in Rotterdam hun stukken kunnen brengen, terwijl er tevens vobr het dilettantentooneel de mogelijkheid zal be staan, uitvoeringen te geven. Voorts zijn in de plannen opgenomen een groote expositieruimte, totaal ca. 300 M2, waar in de Stichting Rotterdam 1939 den Rotter- damschen beeldenden kunstenaars de gelegen heid zal bieden, hun werk ten toon te stellen, en de bouw van een kleine kiosk, waar op drachten aan deze kunstenaars kunnen worden verstrekt en inlichtingen over hun werk kunnen worden ingewonnen. De zaal zal ongeveer 550 zitplaatsen bevat ten. De opening kan reeds midden November a.s. tegemoet worden gezien. Zoo zal de nieuwe beurs spoedig niet alleen het middelpunt van het zakenleven in de Maasstad zün, maar tevens het kunst- en amusementscentrum van Rotterdam. Ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan van „Horecaf", den Nederlandschen Bond van Werkgevers in Hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven, is het October-nummer van het orgaan van dezen bond als een jubi leumnummer verschenen. Hierin zijn o.a. bij dragen Opgenomoen van den bondspresident Van Stigt, den oud-voorzitter Van Hanja, en den directeur der Algemeene Ver. voor Vreem delingenverkeer, terwül behalve aan het bonds- werk ook een artikel wordt gewüdaan de Hotelvakschool, instelling van Horecaf. De hoofdingenieur-directeur van den Rüks- waterstaat in de Directie Utrecht, gelet op arti kel 25, 2e lid van het Algemeen reglement van politie voor rivieren en rijkskanalcn, zooals dat laatstelijk is gewüzigd bij Koninklijk Besluit van 22 December 1938 (Staatsblad no. 579 m), brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tij dens ijsbezetting op het Merwedekanaal tusschen Amsterdam en Vreeswijk de vaart zal zijn ge stremd voor vaartuigen, welke naar het oordeel van den Rijkshavenmeester te Utrecht niet over voldoende beweeg- en sleepkracht beschikken, en dat de vaart voorts door dien ambtenaar op Naar de N.R.Crt. verneemt, is binnenkort een regeling voor de consumptiemelk te verwachten, waarbij de vrije verkoop daarvan blijft gehand haafd doch een standaardisatie van de melk plaats heeft op een vetgehalte van 2t4 pCt. In ons land wordt ongeveer 5milliard liter melk geproduceerd, waarvan ongeveer 28 pCt (.1/ milliard liter) wordt verbruikt in den vorm van consumptiemelk. De vetproductie is, ondanks het ontbreken van voldoende krachtvoeders en ondanks het gebrek aan grondstoffen voor de bereiding van margarine en oliën, toereikend om de eigen bevolking van een voldoende hoe veelheid vetten te voorzien. In de huidige om standigheden, nu ons land nauw is verbonden met Duitschland en de andere bezette landen, zijn echter de daar bestaande problemen ook tot op zekere hoogte onze problemen. Reeds is in verband hiermede een distributie van spijs- vetten ingevoerd, is een regeling getroffen voor de kaas, is de productie van volle condens sterk ingeperkt en die van volle melkpoeder practisch van consumptiemelk, welke tot dusver buiten schot is gebleven, valt te zien als een logi sche voortzetting van de getrokken lijn. Een regeling voor consumptiemelk was niet zoo gemakkelijk te treffen. In verband met het feit, dat de melkproductie hier te lande per hoofd der bevolking zeer aanzienlijk is, maar het verbruik desondanks in verhouding tot andere landen minimaal, zou een drasti sche beperking van het verbruik de boter- productie niet in bijzondere mate verhoogen. Het alternatief was een zoo goed mogelijke verdeeling van de beschikbare hoeveelheden over de verbruikers. Dit laatste kon weer ge schieden op verschillende manieren: rantsoe neering van volle melk aan personen, die dezé het meest noodig hebben (kinderen beneden een bepaalden leeftijd, aanstaande moeders) met daarbij een onbeperkte distributie van ondermelk of rantsoeneering van consumptie melk als zoodanig; of wel standaardisatie van de melk op een bepaald vetgehalte. Om de nadeelén, welke aan de twee eerst genoemde methoden verbonden zijn en de voordeelen, welke de derde methode biedt, is thans tot het laatste besloten. Standaardisatie van de melk brengt mee, dat alle melk, alvorens aan de verbruikers te worden afgeleverd, een zekere bewerking moet ondergaan in daarvoor ingerichte be drijven en als gevolg daarvan moet worden gepasteuriseerd. Alle melk zal derhalve via de fabrieken de verbruikers bereiken. (Het gemiddelde vetgehalte van consumptie melk ligt op het oogenblik over het heele jaar gerekend tusschen 3% en 3'4 pCt.). De voorzitter van de Noord-Hollandsche Con- sumptiemelkvereeniging, dr. Mol, heeft medege deeld, dat deze maatregel waarschijnlijk reeds binnen veertien dagen zal worden ingevoerd. In géén geval zal de melk verdund worden door toevoeging van water. Zü zal gedeelte lijk ontroomd worden of ze zal met versche ondermelk van goede kwaliteit worden vermengd. Enkele gebieden, zooals Zeeland, Zuid-Lim burg en de Krimpenerwaard, zullen volle melk mogen behouden. Ofschoon op dit oogenblik de particuliere melkprijs nog niet verhoogd mag worden, achtte dr. Mol het waarschijnlijk, dat er spoedig een prijsverhooging komt van 1 cent per liter. De Duitsche autoriteiten zijn, volgens dezen zegsman, matig tevreden over de wijze waarop in ons land de melk wordt gedistribueerd. In Duitschland voorziet één fabriek een bepaalde stad en komt ln een bepaalde wijk slechts één slijter. Hier hollen de slijters de heele stad door en komen een dozijn in elke straat. Bij een straffe regeling zouden echter veel slijters uit hun brood gestooten worden en daarom is van Nederlandsche zijde aanbevolen, een eventueele ordening geleidelijk in te voeren. Naar wij vernemen, zal de Maasbuurtspoor weg N.V. te Nijmegen Maandag a.s. verschillen de stadsbusdiensten weer in bedrijf stellen met behulp van gasgeneratorbussen. Binnenkort kan de opening verwacht worden van de buslijn Nijmegen—Wychen—Ravenstein—Oss, deels met benzine- en deels met gasgeneratorbussen. In het Missiehuis der Missionarissen van het H. Hart te Tilburg is overleden de weleerw pater G. Lelieveld. Geboren 16 Juni 1879 te Mook, deed hij zijn gymnasiale studies te Heeswijk en op de Apos tolische School te Tilburg. Na het afleggen der eerste geloften in 1901 volbracht hy zün philo- sophische en theologische studies te Arnhem en te Heverlee (B.). Hij ontving de H. Priester wijding op 15 Augustus 1908 en was in ver schillende huizen züner Congregatie voorname lijk werkzaam als minister, als novicen-mees- ter der Broeders, als socius der fraters-novicen en als godsdienst-leeraar. De thans overledene vervulde ook vele jaren de functie van voor zitter der commissie voor uitgaven der Apolo getische vereeniging .Petrus Cahisius". Langen tijd gaf hij zijn krachten aan den schriftelü- ken cursus voor het Godsdienstdiploma voor Onderwüzers. Na een langdurige ziekte overleed hü op 11 October, gesterkt door de H.H. Sacramenten der Stervenden. Nu moge hij de, belooning ge nieten voor zün werkzaam priesterleven, door gebracht in groote plichtsbetrachting en een toegewyd kloosterleven. Hij ruste in vrede! Heden viert de eerw. zuster Maria Truda (in de wereld mej. C. Mestrom uit Venlo), Domi- nicanesse te Rotterdam, thans verblyvend in het klooster van het H. Hart te Reuver (L.), haar zilveren professiefeest. 15 October zal de eerw. zuster Cosma (in de wereld mej. C. Hankx uit Venlo), Dominica- nesse, te Voorschoten, haar zilveren professie feest vieren. De a.s. jubilaresse was werkzaam in Voorschoten, Tiel en Rotterdam, waar zü hooge functies bekleedde. Daarna werd zü overste van het klooster der Dominicanessen te Nijmegen en vervolgens overste van het Pro vinciaal Moederhuis van deze Congregatie te Voorschoten. Zij heeft ook zitting in den Hoo- gen Raad der Congregatie. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening maakt bekend, dat maatregelen zijn getroffen om voor de landbouwers het molestrisioo, ver bonden aan het op het bedryf bewaren van ak kerbouwproducten, te beperken. Ingevolge dese regeling zuilen de telers worden gevrijwaard tegen oorlogsschade, welke direct of indirect wordt veroorzaakt door het vallen van militaire vliegtuigen, door vliegtuigbommen, granaten en derge lijke voorwerpen, door projectielen van het afweergeschut, lichtkogels, beschieting, als mede door het ontploffen van mijnen of andere militaire vernietigingswerktuigen. De regeling zat voorts alleen betrekking hebben op de door de telers in te leveren granen, peulvruchten en de navolgende za den, te weten koolzaad, kaxwijzaad, geel mosterdzaad en kanariezaad, terwijl tevens het stroo, behoorende bij de genoemde pro ducten, zoolang deze in ongedorschten toe stand verkeeren, onder de regeling zal val len. Slechts de oorlogsschade, welke wordt toege bracht gedurende den tüd, welke loopt van het tüdstip, waarop de producten zün geoogst tot ten hoogste vier weken, nadat zü zün gedorscht, zal worden vergoed, terwijl bovendien de voor schadevergoeding in aanmerking komende hoe veelheden den teler in eigendom moeten toe- behooren, in 1940 door hem moeten zijn ge teeld, en'zich op zijn landbouwbedrijf of op z.g. zetplaatsen moeten bevinden. Mede zal worden vergoed de schade, welke mocht worden toegebracht aan gedorschte pro ducten tüdens het vervoer daarvan van de zet plaatsen naar de bedrijfsgebouwen van den teler dan wel van de bedryfsgebouwen of van öe zetplaatsen ter inlevering bij den Provincialen Voedselcommissaris. Voorts worden de volgende voorwaarden ge steld om voor schadevergoeding in aanmerking te komen. De schade moet ten minste f 50 bedragen; de teler dient van de toegebrachte schade zoo spoe dig mogelijk, doch uiterlijk binnen driemaal 2» uur kennis te geven onder opgave van alle bü- zonderheden; de teler mag niet in verzuim zijn met betrekking tot de nakoming van een even tueel verstrekte opdracht tot inlevering van het voor schadevergoeding in aanmerking ko mende product, terwijl de beschadigde party door den teler dient te worden ingeleverd, zon der dat hy aanspraak kan maken op den voor het betreffende product gestelden aankoopprijs. De schadevergoeding zal gelük zyn aan den gemiddelden pry's, waarvoor de akker bouwproducten van de telers worden inge nomen, met dien verstande, dat, indien van het voor schadevergoeding in aanmerking komende product reeds een monster ter keuring is aangeboden, het bedrag der scha devergoeding aan de hand van dit monster op basis van den aankoopprijs zal worden vastgesteld. Voor producten, waarvoor geen aankoopprys is vastgesteld, zal de prüs na der door het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening worden bepaald. Voorts zal voor producten in ongedorschten toestand een korting op den aankoopprijs worden toege past voor uitgespaarde kosten. Degene, die reeds tegen oorlogsschade ver zekerd is, zal geen aanspraak kunnen maken op schadevergoeding ingevolge bovenstaande regeling; wel bestaat de mogelijkheid, dat een bedrag te zijner beschikking wordt gesteld ge lük aan de uit hoofde dier regeling uit te kee- ren vergoeding, mits de betrokkene de oorlogs schade bij de betreffende verzekeringsmaat schappij reclameert en zich verbindt, het ter beschikking gestelde bedrag terstond te restl- tueeren, zoodra en voorzoover de schadepen- ningen hem zijn uitbetaald, alsmede voor de "•"kerning dezer verplichting zekerheid stelt. In het Binnengasthuis te Amsterdam is over leden de 34-jarige brandwacht M. ten Wolde, die bij het bombardement te Tuindorp-Oostaaan zwaar werd gewond. D'e overige gewonden verkeeren nog steeds is levensgevaar. Te Midwblda (Old) is Zaterdagavond de ka pitale boederü van den heer R. F. Brouwer in vlammen opgegaan. Kortsluiting bü het dorschen is de vermoe delijke oorzaak. De schade wordt door verze kering gedekt. Te Rotterdam is de 6-jarige C. F. uit de Atjehstraat bü het spelen in de Maashaven ge raakt. Het jongetje was met eenige vriendjes bezig appels uit het water te visschen, toen hy in het water viel. De vriendjes riepen om hulp. Toen de rivierpolitie het kind uit het water had opgehaald, bleken, de levensgeesten reeds te zijn geweken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5