Een Volksche Beweging Wm Waterloo Station zwaar beschadigd Onteigening voor den wederopbouw Samenvoeging van gemeenten „SINT PETRUS" Pauselijke boodschap Aansluiting van Canada bij Amerik. unie? WÊm ROOSEVELT BESPREEKT AMERIKA'S DEFENSIE Regeling vastgesteld OFFERTES VERBODEN Man door messteek gedood Verduistering Weer bommen op Amsterdam Tom Mix verongelukt Staan Brazilië en Chili steun punten aan de V.S. af? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS r VJ E.N Avan ME VE R D E N MAANDAG 14 OCTOBER 1940 - AVONDBLAD N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering - Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Gericht tot Eucharistisch Congres in Argentinië Beslag op vermogens van Rothschild en Pertinax Duitsch weermachtsbericht Duikbooten vernietigden 42.00C ton scheepsruimte Nieuwe aanvallen Hull over de evacuatie in het Verre Oosten Vóór 15 November zullen vele Noordhollandsche gemeenten moeten beslissen Van bepaalde crisisproducten aan het buitenland Onopgehelderd drama in Oss Verdacht e aangehouden 64STE JAARGANG. No. 22649 Dr. H. NANNING's Zetpillen tegen Aambeien DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN ACCOUNTANT, LID NED. UNIE v.ACC AMSTERDAM - TEL.90361 JAN LUyKENSTR.8 na b uur 23123 Thans geen slachtoffers gevallen MALIEBAAN 50 UTRECHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT E enige dagen geleden heeft het A. N. P. (Algemeen Nederlandsch Persbureau) een artikel van den tot het Vlaumsch Nationaal Verbond toegetreden vroegeren socialist Delvo uit het tijdschrift „Volk en Staat" geci teerd, welk citaat ook in ons blad van het A.N.P. werd overgenomen. Tegen deze publicatie bestonden dus blijkbaar geen bezwaren en dat verhoogt er slechts de beteekenis van. De heer Delvo schreeft in dit artikel over de volksbe weging en haar weerklank in Vlaande ren o.m. in het volgende: „De eenheidsbeweging heeft zich nu sedert enkele weken in Vlaanderen ont plooid. Haar promotors wisten zeer goed, in welke weinig gunstige omstandighe den zij van wal staken. De mogelijkhe den tot actie waren door de tijdsom standigheden uiteraard zeer beperkt. De oproep tot eenheid en bewustwording richtte zich tot een innerlijk verscheurd en geestelijk ontredderd volk, en geen verstandig mensch kon zich ontveinzen, dat onze bevolking harde tijden te wach ten stonden, waarbij de zorgen uitgingen naar de vraagstukken van werkloosheid en bevoorrading. Desondanks nam het Vlaamsch Nationaal Verbond het initia tief der volksbeweging. Het begreep, dat het er nu op aankomt het Vlaamsche Volk tot bewustwording te wekken van zijn grootsche taak, een beroep te doen op zijn verantwoordelijkheidszin, het nieuw vertrouwen te geven in zichzelf en in hen, die morgen zijn leiders zullen zijn. Werd de stem van het V.N.V. ge hoord? Wel het meest bemoedigende is voor ons geweest, dat vooral bij den kleinen man, bij den arbeider, de oproep der volksbeweging zoo'n ruimen weer klank vond." Vervangt men in dit citaat „Vlaan deren" door „Nederland", „een innerlijk verscheurd en geestelijk ontredderd volk" door „een politiek ver deeld volk", „het Vlaamsche volk" door „het Nederlandsche volk" en „het Vlaamsch Nationaal Verbond (V.N.V.)" door „de Nederlandsche Unie" dan be hoeft het verder niet gewijzigd te wor den om meer van toepassing te zijn op het initiatief, dat het driemanschap van de Unie in Nederland heeft genomen, en op de beteekenis en de bedoeling en het succes van dat initiatief, dan op de N.S.B. en haar succes. Hetzelfde geldt Voor den volgenden passus van Delvo's artikel: „Er is echter meer: geheel het jonge, niet-verpolitiekte levende Vlaanderen heeft spontaan zijn medewerking toe gezegd, allen die met cultureele werken en met volksontwikkeling te maken hebben, alle levensblije menschen van gezonde en krachtige bewegingen." De Nederlandsche Unie, die in de korte spanne van haar bestaan reeds meer succes en weerklank bij het Nederland sche volk heeft geoogst dan welke vroe gere of oestaande politieke of volksche beweging ook, heeft dit weten te berei ken, terwijl zekere omstandigheden voor haar niet zoo gunstig waren als voor anderen. Dit zegt meer, dan die anderen blijkbaar wenschen te verstaan. VATICAANSTAD, 14 Oct. (Stefani) Zondag middag heeft Z. H. de Paus in het Spaansch een radio-boodschap gericht tot het Argen- tijnsche Eucharistische Congres, dat bijeen Is te Santa Fe de La Vera- Cruz. De H. Vader zegt in deze boodschap deel te nemen in de plech tige hulde, die het congres aan God brengt. Hij smeekt genade, geloofsijver en vooruitgang voor Argentinië af en noodigt het congres uit, met hem te bidden, opdat de Almachtige Zijn vre de in de ziel van alle volken legge en den strijd doe eindigen. WASHINGTON, 14 Oct. (D.N.B.). Waar nemers alhier gelooven, dat de regeering, om de betrekkingen tusschen de Vereenigde Sta ten en Canada verder te versterken, Canada zal verzoeken zich aan te sluiten bij de pan- Amerikaansche unie. Zooals de „New York Times" meldt uit Sjanghai zijn Amerikaansche benzinefirma's be zig haar groote petroleumvoorraden uit Sjanghai er. Hongkong naar Singapore te brengen, waar zij eenerzij ds als reserve voor Amerikaansche oorlogsschepen en anderzijds voor de Chineesche regeering worden opgeslagen. In dit verband ver neemt het blad uit Washington, dat men aldaar tot dusver van dezen stap geen kennis draagt, doch de voorzorg van de Amerikaansche firma's begrijpelijk acht. GENèVE, 14 Oct. (D.N.B.) Naar uit Vichy gemeld wordt, is volgens een publicatie in het staatsblad het geheele roerende en onroerende bezit van Maurice en Edouard Rothschild door de Justitie in beslag genomen. Dezelfde maat regel werd genomen tegen het vermogen van den bekenden journalist Géraud, bekend onder den naam van Pertinax. Deze drie personen zijn zooals bekend vervallen verklaard van hun Eransche staatsburgerschap. Op de puinhoopen van een der Londen sche industrie-wijken, welke door de Duitsche bombardementen ernstig geteisterd werd (Foto weitb.id) BERLIJN, 13 Oct. (D. N. B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: De aanvallen van het Duitsche luchtwa- pen op Londen en op talrijke andere plaatsen op het Engelsche eiland zijn des nachts en overdag met steeds sterker uit werking voortgezet. Te Londen was het gebied ten noorden van de Theemskrommiyg en van de East India Docks, evenals het gebied aan weers zijden van Londen Bridge hoofddoel van de aanvallen van de afdeelingen Duitsche oorlogsvliegers. Ook in het gebied ten oos ten van het Victoriapark zijn goede tref fers waargenomen. Waterloo-station is door talrijke bommen zoo zwaar beschadigd, dat rekening dient te worden gehouden met groote storingen in het verkeer. De des nacht aanvallende afdeelingen Duitsche gevechtsvliegers konden in het cen trum van de Britsche hoofdstad van verre de branden zien, welke het gevolg waren van de actie, die overdag was gevoerd. In Zuid-Engeland deden afzonderlijk optre dende gevechtsvliegtuigen, voor een deel in duikvlucht, aanvallen op twee troepenkampe menten. In de onderkomens werden ernstige verwoestingen aangericht. Verdere aanvals doelen waren twee havensteden in Zuid-En geland. Te Hastings zijn spoorwegen vernield, terwijl een gashouder in brand werd gestoken en talrijke gebouwen werden verwoest. In den loop van den nacht deden sterke afdeelingen geveehtsvliegtuign aanvallen op verschillende bewapeningsindustrieën in mid- öen-Engeland. Sterke ontploffingen en bran den toonden hiervan de uitwerking aan. Een duikboot heeft vijf gewapende vijande lijke koopvaarders van in totaal 25741 br. reg. ton tot zinken gebracht. Een andere duikboot meldt het tot zinken brengen van 16300 br. reg. ton vijandelijke handelsscheepsruimte. Zooals gewoonlijk onthield de vijand zich overdag van alle aanvallen op het Rijksgebied. Eerst des nachts drong hij op verscheidene punten binnen boven Duitschland en bereikten o.a. enkele machines Berlijn. De hier gewor pen bommen hebben geen materieele schade aangericht. Eenige personen, die zich bulten de schuilkelders ophielden, werden gewond. Aanvallen van het Britsche iuchtwapen op verschillende industriebedrijven in West- en Noord-Duitschland bleven zonder resultaat. Materieele schade van meer beteekenis werd alleen berokkend aan woonhuizen en aan een pakhuis. Hier zijn acht dooden en gewonden te betreuren. Talrijke Britsche bommen vielen weer op Nederlandsche plaatsen. Militaire schade werd daarbij niet aangericht, doch 'n aantal woningen werd gedeeltelijk zwaar bescha digd. De vijand heeft gisteren in verschil lende luchtgevechten 21 jachttoestellen ver loren; zeven Duitsche vliegtuigen zijn van de vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. Zooals D.N.B. verder bericht waren ook in den nacht op Zondag de voornaamste Duitsche aanvallen op Londen gericht. Op de stations Elephant Castle en Kings Cross werden ge bouwen en spoorbanen door zware bommen ge troffen. In verschillende wijken ontstonden we derom groote branden. De aanvallen op strategische objecten in an dere steden slaagden in het bijzonder te Bir mingham en Coventry. De Duitsche vliegers konden hevige branden en een sterke rookont wikkeling waarnemen. In een andere plaats zijn olietanks gebombar deerd. Eenige minuten na het neerkomen der bommen deden zich hier heftige ontploffingen, voor, die van verre te zien waren. Naar Reuter meldt werd in Londen Zaterdag voor de tweehonderdste maal sedert het begin der vijandelijkheden luchtalarin gegeven. Volgens het officieele Britsche communiqué, dat Zaterdag werd uitgegeven, heeft een zware bom, die op het gebouw van het dagblad „The Times" geworpen werd, aanzienlijke schade aangericht, zoowel In- als uitwendig. De Londensche correspondent van het Ma- drileensche blad Ya" meldt, dat alle Londen sche dagbladen buiten de hoofdstad reserve drukkerijen en redactiebureaux hebben inge richt. Het leven van de Engelsche redacteurs en het andere dagbladpersoneel is alles behalve prettig, omdat de dagbladen de» nachts onder den grond bij voortdurend luchtalarm moeten worden klaargemaakt. COLUMBUS (Ohio), 14 Oct. (D. N. B.) Ter gelegenheid van zijn inspectiereis langs de Amerikaansche verdedigingswerken heeft president Roosevelt hier Zaterdag het woord gevoerd. In zijn rede zeide de president o. a„ dat, wan neer Amerika spreekt' over de verdediging van het Westelijk Halfrond, het daarmee niet alleen het gebied bedoelt van Noord-, Centraal- en Zuid-Amerika en van de onmiddelijk aangren zend eilanden. Want ook het recht op een vreed zaam gebruik van den Atlantischen en van den Stillen Oceaan behoort daartoe. De vereenigde Staten zijn van opvatting, dat de verdediging van deze oceanen de belangrijkste factor is bij de bescherming van de eigen territoriale integriteit. Roosevelt verklaarde hierna weder om, dat de Vereenigde Staten in het vervolg Engeland alle hulp zullen verisenen, zoolang daarvan niet het deelnemen van Amanita aan den oorlog afhangt. In verband met de Amerikaansche bewa pening stelde de president vast: „Wij bewa penen om ons zelf te verdedigen. Amerika wenscht geen oorlog met welk land ook. De bestaande gevaren hebben de Vereenigde Staten echter gedwongen den bouw te on dernemen van een oorlogsvloot en van een luchtmacht, die sterk genoeg zijn om alle Amerikaansche belangen tegen elke com binatie van vijandelijke machten te ver dedigen." Te Washington heeft staatssecretaris Huil de geruchten tegengesproken, dat reeds eenige „vlie gende vestingen" aan Engeland zouden zijn ge leverd. Verder verklaarde hij geen enkel officieel bericht te hebben ontvangen over Japansche plannen met betrekking tot 'n bezetting van de intenationale nederzetting van Sjanghai. In verband met de voorbereidingen voor de eva cuatie van de Amerikanen uit Sjanghai en uit andere Oost-Aziatische havens zeide Huil, dat vijf passagiersschepen ter beschikking staan en zich verder een bepaald aantal vrachtschepen in de Oost-Aziatische wateren bevindt, die voor passagiers kunnen worden ingericht. Bovendien worden de beide groote passagiersschepen „Manhattan" en „Washington" die te zamen ongeveer 3000 menschen kunnen opnemen, ge reed gemaakt voor het vertrek naar Sjanghai. Deze schepen zullen zoo spoedig mogelijk ver trekken. Brandstof voor vluchten naar vijandelijk worden op een der Duitsche gebied. De benzine-tanks van de Stu'ta's vliegvelden gevuld (Foto WeitbUd) Het heden verschenen Verordeningen blad bevat een besluit van de secretarissen- generaal van de departementen v. Justitie, van Waterstaat en van Financiën, tot re geling van de onteigening ingevolge artikel 5 van het besluit van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht van 24 Mei 1940 betreffende den wederopbouw. Hierin wordt o.m. het volgende bepaald: De Regeeringscommissaris voor den Weder opbouw draagt voortaan den titel „Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw." De onteigening geschiedt in het publiek be lang door den Algemeen Gemachtigde ten name hetzij van een publiekrechtelijk lichaam, hetzij van een bijzonderen rechtspersoon of natuurlijken persoon. Door de onteigening gaat de eigendom over te rekenen van het tijdstip, waarop de aan zegging den burgemeester bereikt. De plannen voor onteigening worden door den Algemeen Gemachtigde vastgesteld, na overleg met den secretaris-generaal van het departement van Financiën. De redelijke vergoeding, welke ter zake van de onteigening verschuldigd is, wordt vastge steld door den Algemeen Gemachtigde, na over leg met den secretaris-generaal van het de partement van Financiën. B(j de vaststelling wordt nitgegaan van de verkoopwaarde, welke de onteigende zaak in den staat, waarin zij zich op het tijdstip der onteigening bevond, had of zou hebben gehad op 9 Mei 1940. De vergoeding en de overige op de ont eigening vallende kosten komen ten laste van dengene, te wiens name onteigend is. De Algemeen Gemachtigde bepaalt met inachtneming der volgende voorschriften, op welke wijze de betaling van de vergoe ding zal plaats vinden. Indien de betaling van de vergoeding aan den eigenaar of aan den zakelijk gerechtig de in geld geschiedt, bepaalt de Algemeen Gemachtigde de grootte der bedragen, welke toegekend worden aan hypotheekhou ders en andere rechthebbenden. De betaling der vergoeding kan ook ge heel of ten deele geschieden door toewij zing van onroerend goed, toebehoorend aan dengene, te wiens name is onteigend, aan den eigenaar van het onteigende onroeren de goed. Door de toewijzing gaat de eigendom over. De toewijzing geschiedt door den Alge meen Gemachtigde. Hij is bevoegd, ook te gen den wil van den eigenaar, onroerend goed toe te wijzen van hoogere waarde dan het bedrag der vergoeding, indien naar zijn oordeel het belang van den wederopbouw dit vordert. De Algemeen Gemachtigde stelt de waar de van het toegewezen goed vast en be paalt op welke wijze een hoogere waarde van het toegewezen onroerend goed zal worden betaald of verrekend. De Algemeen Gemachtigde regelt de grootte der vergoeding, welke toegekend wordt aan hy potheekhouders en andere rechthebbenden. Hij kan ter betaling dezer vergoeding nieuwe za kelijke rechten op het toegewezen goed vesti gen en zoo noodig de rangorde der hypotheken regelen. Indien naar het oordeel van den Alge meen Gemachtigde het belang van den wederopbouw dit vordert, kan de betaling der vergoedingen worden uitgesteld. De wijze en het tijdstip der betaling worden geregeld bij nader besluit van de secretaris sen-generaal van de departementen van Justitie, van Waterstaat en van Financiën. In dit besluit mag een regeling omtrent de vergoeding van rente niet ontbreken. Degene, të wiens name een onroerend goed is onteigend, is rechtsgeldig gekweten door be taling aan hem, die op het tijdstip der onteige ning bij het kadaster als rechthebbende be kend stond, mits ten minste een maand vóór de betaling op de ter plaatse gebruikelijke wijze aan de onteigening bekendheid is gegeven en geen anderen dan bij het kadaster bekenden op de vergoeding aanspraak hebben gemaakt Indien ingevolge artikel 5, lid 2, van het be sluit betreffende den wederopbouw of ingevol gd dit besluit eigendom is overgegaan van za ken, te welker aanzien ingevolge eenig wettelijk voorschrift inschrijving in openbare registers is geschied, zal de Algemeen Gemachtigde on verwijld voor de inschrijving van den overgang in de daarvoor bestemde registers zorg dragen. Hetzelfde geldt ten aanzien van zakelijke rech ten, welke door den Algemeen Gemachtigde worden gevestigd. De op het oogenblik van de onteigening op het onteigende goed rustende hypothecaire in schrijvingen worden ambtshalve doorgehaald. Alle stukken, opgemaakt ter uitvoering van het besluit betreffende den wederopbouw of ter uitvoering van dit besluit, zijn vrij van zegei en van het recht van registratie. Voor de verrichtingen aan de bewaringen van de hypotheken, het kadaster en de scheeps- bewijzen, noodig voor de uitvoering van deze besluiten, worden geen kosten in rekening ge bracht. Dit besluit treedt heden in werking. Naar wij vernemen zal het streven om noodlijdende of steunbehoevende gemeenten samen te voegen met financieel sterkere ge meenten in de provincie Noord-Holland dras tisch worden toegepast. Daar de toestand van de Overheidsfinanciën minder rooskleu rig is, is deze samenvoeging van gemeenten noodzakelijk, omdat daardoor vele uitgaven bespaard kunnen worden. Vanmorgen hebben dan ook zeer veele ge meenten in Noord-Holland een brief ontvangen van het provinciaal bestuur, waarin wordt uit eengezet, wat de secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, krach tens de verordening van* den Rijkscommissaris betreffende bijzondere maatregelen van admini- stratief-rechterlijk gebied, denkt te doen ten aanzien van de wijziging van gemeentegrenzen. De samenvoeging van de volgende gemeenten in Noord-Holland wordt beoogd: Schagen, St. Maarten, Harenkarspel en War- menhuizen. Barsingerhorn en Wieringerwaard. Zijpe en Callantsoog. Winkel, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp en Hoogwoud. Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Heiloo. Blokker, Nibbixwoud, Westwoud en Zwaag. Avenhorn, Hem en Berkhout. Opmeer, Sijbekarspel, Spanbroek en Wognum. Heerhugowaard, Hensbroek, Obdam en Oter- leek. Uitgeest, Akersloot en Limmen. Oudcarspel, Noord- en Zuid-Scharwoude en Broek op Larigendijk. Sint Pancras en Koedijk. Alkmaar en Oudorp. Bergen en Schoorl. Castricum en Heemskerk. Venhuizen, Wijdenes en Schellinkhout. Hoogkarspel, Grootebroek en Bovenkarspel. Schermerhorn, Zuid- en Noordschermer, Graft en De Rijp. Abbekerk, Midwoud en Twisk. Medemblik enOpperdoes. Wormer, Jisp en Wijde Woimer. Kwadijk, Middelie, Warder, Costhuizen, Beets en Oudendijk. Avenhorn, Ursem en Berkhout. Wormerveer, Koog aan de Zaan en Zaandijk. Westzaan, Krommenie en Assendelft. Monnikendam, Katwoude, Ilpendam en Broek in Waterland. Heemstede en Bennebroek. Weesp en Weesperkarspel. Nederhorst den Berg, Ankeveen, Kortenhoef en 's Graveland. Laren en Blaricum. Naarden en Bussum. Het advies van Gedeputeerde Staten en van den Raad der verschillende gemeenten wordt ingewacht vóór 15 November. Daarbij is het gewenscht, mede te deelen, welke ge meenten naar het oordeel van den raad bij totstandkoming van de betrokken combi natie in aanmerking zouden komen om de hoofdplaats van het gecombineerde gebied te worden en hoe de naam van de nieuwe gemeente zou kunnen luiden. Behalve samenvoeging van gemeenten ligt het in de bedoeling ook wijziging van de grenzen tusschen gemeenten onderling te doen plaats hebben. Grenswijzigingen, die meerdere administra tieve moeilijkheden brengen, komen na de com binatie van gemeenten aan de orde. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherfj heeft het te koop aanbieden of te koop doen aan bieden van nader door of vanwege hem aan te wijzen crisisproducten met bestemming naar het buitenland verboden. De Directeur- Generaal van de Voedselvoorziening kan van dit verbod ontheffing verlecnen, zoo noodig daaraan voorwaarden verbindend. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Oss de 35-jarige M. Brok vermoord. Zondag morgen ontdekte een lid van den luchtbescher mingsdienst op den Berchemccheweg voor een café het lijk van B. Hij waarschuwde de poli tie, terwijl eveneens geneeskundige en geeste lijke hulp werd ingeroepen. Het bleek, dat B. door een messteek in de borst was gedood. Het onderzoek heeft den geheelen Zondag in beslag genomen. Het parket uit 's Hertogen bosch heeft de situatie ter plaatse opgenomen en rijksveldwachter Van der Vijver uit Heesch heeft met zijn politiehond het terrein afge zocht. Tal van personen zijn door de politie aan een verhoor onderworpen. Verscheidene van hen z(jn vastgehouden. Onder dezen bevindt zich zekere Van E., van wien vermoed wordt, dat hij den doodelijken steek heeft toegebracht. Over oorzaak en verloop van het drama is nog niets bekend. Toen het.lijk van Brok werd gevonden, had B. nog een ouderwetschen hartsvanger in de hand. Op verzoek van den burgemeester van Oss heeft de recherche te Eindhoven een man aan gehouden, verdacht van den Zaterdag te Oss gepleegden moord. De man is ter beschikking van de Ossche pojitie gesteld. werken pijnstillend en genezen in korten tijd de ontstoken slijmvliezen. mukt bel brengen ge. makkelijk. Verkrijgbaar bij alle Apotheker* eo Drogisten 4 (I. 1.50 per dooaje «an 12 atuka. 0>. H. RANNING'i Kam. Cbem. fabriek. N V. OEN HAAG. Zonsondergang 14 Oct. 18.49 Zonsopgang 15 Oct. 8.04 Maanopkomst 18.08 ondergang 6.59 Het A.N.P. meldt: Zaterdagavond hebben wederom Engelsche vliegtuigen bommen op woonwijken in Amster dam Zuid en Noord geworpen. Gelukkig zijn hierbij geen slachtoffers te betreuren; er zijn wel vijf licht gewonden. In Zuid zijn vier bommen ingeslagen. De eer ste bom kwam terecht aan de achterzijde van het monument voor Burgemeester Tellegen voor de P. L. Takstraat. En wel precies in het mid den van een plantsoen. Zij werd in de aarde gesmoord. Wel zijn in de omgeving zeer veel ruiten gesprongen, doch de enkele scherven, die rond vlogen, veroorzaakten vrijwel geen schade. De tweede bom sloeg in het wegdek op den hoek van de David Blesstraat en de Oom. Springerstraat. Deze veroorzaakte ernstige schade aan het perceel Springerstraat 35. Rond vliegende klinkers sloegen gaten in de buiten en binnenmuren, terwijl de deur ingedrukt werd en de ramen uit de sponningen vlogen. Ook de perceelen 33, 36 en 34 werden ernstig bescha digd. De bom sloeg juist in naast een op de straat geparkeerde bakfiets van een melkboer, zonder dat dit voertuig groote schade opliep. Het bleef op den rand van den krater staan. Wel moest een boom het ontgelden, welke in stukken brak. De ravage in de omgevfng was ook hier zeer groot. De derde bom kwam neer in den tuin van het perceel J. L. Lievenstraat 70 Dit perceel en het perceel 72 werden van onder tot boven aan de achterzijde zwaar bescha digd. Gelukkig zijn echter geen plafonds naar beneden gekomen, zoodat de bewoners niet onder het puin bedolven werden. Hier aan is het dan ook te danken, dat hier slechts drie gewonden zijn. Het aan' de overzijde van het blok gelegen perceel Van Woustraat 243 kreeg aar. oe acn- terzijde ook schade. Een zieke, die in cut per ceel te bed lag, is aan een groot gevaar ont snapt. De verandadeur van zijn slaapkamer sloeg n.l. naar binnen, doch kwam gelukkig juist naast het bed terecht. Van vrijwel alle huizen in dit blok sprongen de ruiten. De vierde bom is evenals de eerste in een plantsoen terecht gekomen en wel midden in het Van Borssenburgerplein. Zij sloeg een grooten krater in den grond en vernielde alle ruiten in de omgeving. Twee personen lie pen lichte verwondingen op. In Noord sloegen twee bommen in een wei land en twee kwamen in het water terecht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In het Binnengasthuis te Amsterdam is over leden de 34-jarige brandwacht M. ten Wolde, die bij het bombardement te Tuindorp-Oostzaan in den nacht van Donderdag op Vrijdag zwaar werd gewond. NEW YORK, 14 Oct. (D.N.B.) Volgens een persbericht is de bekende cowboy-acteur Tom Mix gisteren bij eeri auto-ongeluk negen mijl ten Noorden van Florence in Arizona doodelijk verongelukt. Het schijnt dat Tom Mix de heer schappij over zijn wagen verloor. Deze sloeg over den kop en de filmspeler raakte er onder. Langskomende motorrijders zagen de ravage en waarschuwden de politie, die 't lijk van Tom Mix identificeerde. NEW YORK, 14 Oct. (D.N.B.). De New York Times meldt uit Buenos Aires, dat Bra zilië en Chili zich bereid hebben verklaard den Vereenigden Staten een aantal vloot- en luchtsteunpunten af te staan. Er is niet me degedeeld, waar deze steunpunten liggen. Chili zal echter op zijn minst een steunpunt en wel een plaats bij Valparaiso, Brazilië min stens twee steunpunten, waarvan een in de na- bijheid van Para, ter beschikking stellen. De bepaling der ligging is in hoofdzaak van de Vereenigde Staten afhankelijk, welke zich zou- clen hebben belast met de kosten voor de inrich ting dezer steunpunten. De overeenkomst is vol gens dit bericht het resultaat van niet formeele besprekingen, die sedert half Juni door Washing ton zijn ingezet. Een bevestiging van dit bericht der New York Times is intusschen tot nu toe nog niet ont vangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1