Nachtelijke zeeslag bij Malta BOSCH Qmp fn aantocht! „Logisch gevolg der samenwerking" (fi FIETSLICHT rfacJtc** Incident te Utrecht Britsche kuiser vernietigd en andere bodems getroffen W De Belgische cultuurraden Afleiding voor zieken Commentaar in Roemeensche en Duitsche pers Liquiditeitsmoeilijkheden bij ondernemingen Kerkdijk leven MAANDAG 14 OCTOBER 1940 Ital. weermachtsbericht De zee- en luchtgevechten bij Malta BRITSCHE AANVAL OP BERLIJN JAPANSCH OFFENSIEF OP FRONT VAN 300 K.M. Nieuwe taak opgedragen Verkeerde wisselstand leidde tot botsing Besprekingen te Batavia vooral over olie Benige gewonden in Rotterdam BINNEN OOK DIAMANT IS DISTRIBUTIEGOED Slachtoffer van bombardement geïdentificeerd Radio in het Canisius-ziekenhuis te Nijmegen NA 22 UUR OP STRAAT Ook in Breda gestraften ANNEXATIEKWESTIES ROND BREDA Protesten van de randgemeenten Rotterdamsch studentencorps Examen apothekers-assistent De Duitsche hulp aan Roemenië WIJ LUISTEREN NAAR. Dinsdag 15 October In sommige gevallen kan van over heidswege ere diet garantie worden verstrekt Wijziging Dorschbesluit R. K. Liefdegesticht te Nieuwkoop PASTOOR H. PINCKERS TE ASSELT De viering van zijn zilveren jubileum „Het witte kerkje" te Roermond Inzegening door Z.H. Exc. Mgr. J. H. G. Temmens BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM ERGENS IN ITALIë, 14 Oct. (Stefanij. Legerbericht 128 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Onze torpedobooten, die patrouilleerden in de straat van Sicilië, hebben in den loop van den nacht van 11 op 12 October nabij Malta belangrijke Engclsche reestrijdkrach ten aangevallen. Een vijandelijke kruiser, waarschijnlijk van het „Neptunus"-typc, is tot zinken gebracht, en aan andere vij andelijke eenheden werd ernstige schade berokkend. Deze tegenstanders hebben zich daarna, de een na den ander, verwijderd. Wij hebben twee torpedebcoten, elk van zeshonderd ton, verloren, evenals een tor- pedobootjager van 1400 ton. Het grootste deel van de opvarenden is gered. In de vroege uren van den ochtend zijn afdeelingen van onze luchtmacht opgeste gen om de eenheden van den vijand op te sporen. Deze werden aangetroffen terwijl zjj zich in Oostelijke richting bewogen, en werden intensief gebombardeerd. Ondanks den heftigen artillerieafweer van de sche pen en het vuur der vliegtuigen, die op stegen van een vliegtuigmoederschip dat deel uitmaakte van een vijandelijk eskader, en ondanks ook de weersomstandigheden, die voor de luchtmacht niet gunstig waren, heeft onze luchtmacht belangrijke resul taten kunnen boeken. Het vliegtuigmoeder schip werd in den boeg getroffen door een bom van zwaar kaliber en een zware kruiser is aan zijn linkerzijde beschadigd. Twee vijandelijke jachtvliegtuigen zijn neer geschoten; een van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika zijn onze snelle colon nes doorgedrongen tot op dertig kilometer ten Oosten van Sidi el Barrani. Zij heb ben daar slag geleverd en hebben kleine eenheden van vijandelijke tanks en pant serwagens teruggeslagen. Onze luchtmacht bombardeerde gedurende Gen nacht de luchthaven van Maat Bagush en Ge installaties van Daba, ten Oosten van Mersa Matroe, met veel succes. Ondanks den hevigen luchtafweer zijn al onze machines: terugge keerd. Vijandelijke vluchten boven Bardia en boven de havens van Derme en Tobroek hebben geringe materieele schade veroorzaakt. Er zijn geen slachtoffers. Onze jachtvliegtuigen, die boven Tobroek patrouilleerden, vingen een afdeeling van de vijandelijke luchtmacht op en schoten een machine van 'het type Blenheim neer, terwijl twee andere vijandelijke machines ernstig werden getroffen. In Oost-Afrika hebben onze patrouilles vij andelijke gemotoriseerde troepen, die zich in de richting van de grens van Erythrea bewo gen, teruggeworpen. Onze luchtmacht heeft de vijandelijke vestingwerken te Loddar, ten Wes ten van het Rudolfmeer, gebombardeerd, even als de installaties van het vliegveld van Wajir en een vijandelijken kruiser van tienduizend ton die een convooi begeleidde. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. Vijandelijke machines hebben bommen geworpen op Goera Neghellig, Asmara en El Oeak; er zijn geen slachtoffers en de ma terieele schade is gering. Naar aanleiding van de zee- en luchtge vechten, die gisteren werden gevoerd, her innert men er aan, dat de Engelsche kruiser van het Neptunus-type, die gis teren door torpedo's der Italiaansche zee- strjjdkrachten tot zinken is gebracht, tot een klasse behoort tusschen 6 en 7000 ton. Tegenover dit vijandelijk verlies staan Italiaansche verliezen van in totaal 2600 ton. De speciale correspondent van Stefani aan het luchtfront wijst op de rol, die de Italiaan sche luchtmacht heeft gespeeld bij het gevecht, dat gisteren in het midden der Middellandsche Zee is geleverd. Het optreden der Italiaansche luchtstrijdkrachten werd bemoeilijkt door het slechte weer, den machtigen luchtafweer der vijandelijke vlootstrijdkrachten en de aanwe zigheid van een zeventig-tal Britsche jacht vliegtuigen, die de vlootbewegingen bescherm den. Desondanks hebben de Italiaansche bom menwerpers, beschut door jagers, hun taak met succes volbracht. Zij lieten verscheidene tonnen bommen op de vijandelijke schepen vallen. De voorsteven van een vliegtuigmoederschip werd door een zware bom getroffen, met het ge volg, dat de brug vernield werd en ernstige schade werd toegebracht aan het depot en de vliegloods onder de brug. Een zware kruiser werd aan de linkerzijde door een zwaren bom ge troffen. De schade was ernstig, want het schip voer langzaam verder, begeleid door twee tor- pedobootjagers. Bij verkenningsvluchten is vanochtend komen vast te staan, dat het Britsche eskader het operatiegebied in het middengedeelte der Mid- delandsche Zee heeft verlaten en koers heeft gezet naar den Griekschen archipel. BERLIJN, 14 Oct. (D.N.B.) Een slechts gering aantal Britsche vliegtuigen heeft in den nacht van 12 op 13 October de Rijks hoofdstad en haar omgeving aangevallen. Zij wierpen brand- cn explosieve bommen, waardoor een soldaat en een aantal burgers, die zich buiten de schuilkelders bevonden, ge dood en verwond werden. De schade, welke door deze Britsche aanvallen werd aange richt, is gering; een houtstapel geraakte in brand. Een explosieve bom ontplofte naast een ziekenhuis, een andere naast een tehuis Voor ouden van dagen. Verder is in den nacht van Zaterdag op bondag het universiteitsziekenhuis van Munster Goor Britsche vliegtuigen met bommen bestookt. ~erst zwermden de Engelsche machines langen Hid boven het ziekenhuis, dat gekenteekend is biet groote Roode Kruisteekens. Er vielen geen "achtoffers. Naar het A.N.P. uit Brussel meldt, hebben ook in de laatste nachten de Britsche vlie gers hun nachtelijke bomaanvallen op woon wijken in België voortgezet. In den nacht Van Donderdag op Vrijdag zijn vier bommen geworpen op de voorstad Flemalle bij Luik. Een zuigelingeninrichting werd daarbij ver hield; het aantal slachtoffers staat nog niet Nauwkeurig vast. In den nacht van Woensdag Donderdag waren te Luik zeven arbeiders om gekomen. Daarna heeft men echter onder de huinhoopen nog twee lijken gevonden en men klooft, dat er onder de ruïne nog meer slacht offers liggen. Bij het opruimingswerk werden later bovendien nog verscheidene arbeiders zwaar gewond door het ontploffen van een tijdbom. Naar aanleiding van de Britsche lucht aanvallen op verschillende plaatsen in Ne derland wordt in bevoegde kringen te Ber lijn verklaard, dat deze, in tegenstelling met Wat van Engelsche zijde wordt beweerd, geen doel hebben getroffen. „Iedere Hollan der weet natuurlijk, dat de militaire belan gen van Duitschland in Nederland tot nu toe nergens schade hebben opgeloopen." SJANGHAI, 13 Oct. (DNB) Japansche troe pen, gesteund door de luchtmacht en gewa pende riviervaartuigen, hebben een offensief geopend aan het 300 kilometer lange front tusschen Woehoe aan den Jangtse en Hangt- sJau, waar sedert 1937 geen belangrijke gevech ten geleverd zijn. Volgens berichten van het «Japansche hoofdkwartier maakt dit offensief, dat tegen 20 Chineesche divisies in sberke stellingen gericht is, goede vorderingen. Volgens berichten uit Hanoi hebben formaties jHn de Japansche marineluchtmacht van fransch Indo-China uit reeds twee bomaan-- gallen op Joennan, de hoofdstad van de gelijk namige zuidwestelijke provincie van China on dernomen. Bij een tweeden aanval van gisteren j erd het arsenaal verscheidene malen getrof- en zijn ook andere militaire doelen gebom beerd. I CT AD UCT AA CD 1/ DATAINVKI LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij dén Erkenden Rijwielhandel. BRUSSEL, 14 Oct. (D.N.B.) In. het Bel gische staatsblad „Moniteur" is een verordening verschenen, waarbij de op 7 Februari 1938 inge stelde twee cultuurraden voor de Vlaamsohe en de Fransche taalgebieden bij het ministerie van Onderwijs opnieuw worden georganiseerd. Naast de reeds vroeger vastgestelde taak van deze raden op het cultureele leven van België toe te zien, is nu nog de belangrijkere taak gekomen de cultureele samenwerking van Bel gië met de aangrenzende staten, in het bijzon der echter met Duitschland, aan te moedigen. Zij die tot dusver lid waren van de cultuur raden worden uit hun functies ontheven. Tot voorzitter van den nieuwen Vlaamschen Cul- tuurraad is de bekende Vlaamsche dichter Cy- riel Verschave benoemd. De leiding van den Waalschen Cultuurraad berust bij prof. Four- marier. hoogleeraar aan de universiteit van Luik. y l'OKIO. 14 Oct. (Domei) In antwoord op Nagen van journalisten naar den stand van besprekingen tusschen de Japansche dele- te Batavia en de Nederlandsch-Indische jGt-oriteiten, heeft de woordvoerder van het £aPansche departement van Buitenlandsche ^ken verklaard, dat de delegatie in hoofd ruk onderhandelingen voert over het petro- Hhivraagstuk. De woordvoerder voegde hier- toe, dat uit Batavia verscheidene berich- jP ontvangen waren. Hij weigerde evenwel dsn ^°Ud hiervan te onthullen. Zondagmorgen'omstreeks half tien heeft te Rotterdam op den hoek van den West-Var- kenoordscheweg en de Beyerlandschelaan een trambotsing plaats gehad tusschen twee mo torwagens der R. E. T. van lijn 9 die met bijwagens reden. Éen foutieve wisselstand was de oorzaak dat beide motorwagens met groote kracht op el kaar botsten. De bestuurder van een der wagens, de 45- jarige P. W. Riemens, kreeg tal van snijwon- den door brekend glas alsmede inwendige kneuzingen en moest in het Zuider-ziekenhuis worden opgenomen. Een conducteur, J. P. Rui ten, liep verwondingen op, terwijl twee passa giers licht gewond werden. Zoowel de conduc teur als de passagiers konden naar hun wo ning gebracht worden, na in het Zuider-zie- kenhuis behandeld te zijn. De trambanen op dit drukke punt waren tot omstreeks kwart voor twaalf versperd. Een takelwagen heeft de zwaar beschadigde tram wagens uit den weg geruimd. Wie dit bord voor zich ziet moet éxtrt voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten Hier en daar is er weer griep. Trachl het te voorko men. Neem bij de geringste verkoudheid direct Aspirin. Wat een landgenooten wonen Aan den kant der scheidingslijn, Waar de Nederlanders 's avonds Tijdig binnen moeten zijn! Hoeveel moeders, hoeveel vrouwen Voerden jarenlang al strijd Tegen zonen, tegen mannen, Die niet dachten aan hun tijd Bron van huiselijke ruzies Was 't verwijt „je bent te laat", Maar, waar alles tevergeefs bleek, Ziet men nü toch dat het gaat! Ook de grootste praatjesmakers, Vrije jongens, forsch en slruisch Schrikken als het tegen tien hwpt, En dan rennen ze naar huis! Vrouwen, moeders, goed onthouden! Later komt het je te pas! Want dan kun j' eraan herinn'ren Dat het nü óók mogelijk was! Nee, we moeten altijd trachten Ook het goede eens te zien; Veel, dat vrees'lijk èrg moest, lijken, Wordt dan ideaal misschien. Laat ons niet te spoedig treuren. Want we vinden t toch wat fijn Dat een massa Nederlanders Zóó vroeg „b inn e n" zullen zijn! HERMAN KRAMER Het VA. N. P. bericht Zaterdagavond is in de Nachtegaalstraat te Utrecht een incident voorgevallen, waarvan de precieze toedracht nog niet is opgehelderd, doch waarover desalniettemin alle mogelijke, ongetwijfeld sterk overdreven geruchten, in omloop zijn gebracht. Voor zoover tot nu toe kon worden vastge steld, schoolden in de late avonduren talrijke personen voor een huis in de Nachtegaalstraat samen, waar het secretariaat van een politieke partij is gevestigd. Een groep onbekende perso nen, die in de duisternis moeilijk te herkennen waren, trachtte toen zich toegang tot hiet huis te verschaffen. Naar het schijnt is hierbij ook van werktuigen gebruik gemaakt. Nadat het hun gelukt was in het kantoorlokaal binnen te dringen gingen de onbekenden er toe over, de daar staande bureaumeubelen en schrijfmachi nes door vernieling onbruikbaar te maken. Het heele voorval speelde zich zoo snel af, dat de onbekende daders het bureau reeds weder ver laten hadden, toen de politie ter plaatse kwam. Op straat ontstond evenwel in aansluiting op het hierboven genoemde voorval nog een hand gemeen tusschen deelnemers aan den volks oploop en andere voorbijgangers. Bij het her stel der orde zijn van de zijde der politie ver schillende arrestaties geschied. De terstond be gonnen officieele onderzoekingen ter ophelde ring van het voorgevallene en van de achter gronden ervan zijn nog niet geëindigd. Het verordeningenblad bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarbij ruwe en bewerkte diamant, diamant poeder, boort en industrie-diamant met ingang van 14 October aangewezen worden als distri butiegoederen in den zin van artikel 4 van de Distributiewet. De Rotterdamsche politie heeft het meisje, dat bij den bomaanval van Vrijdagavond, toen drie bommen gevallen zijn aan den rand van Rotterdam, om het leven is gekomen, kunnen identificeeren. Het bleek te zijn de 21-jarige mej. P. van Zessen, gewoond hebbende in de Zoezemstraat te Rotterdam. In het Canisius-Ziekenhuis te Nijmegen is Zondag de radioceptrale, welke door de goede zorgen van het K. R. O.-comité-Nijmegen en het Comité van Oud-patiënten tot stand kwam, plechtig overgedragen. Namens de aanbiedende comité's voerde de lieer G. P. Wijers het woord. Het geschenk werd aanvaard door den plaatsvervangenden voorzitter van het College van Regenten, den heer M. van Kampen. De directeur van het Canisius-Ziekenhuis, de heer J. A. M. J. Enneking, vertolkte aller dank voor het waardevolle cadeau, dat de zieken in staat stelt, hetzij door middel van luidsprekers, hetzij door middel van een koptelefoon gods dienstoefeningen, toespraken en muziek te vol gen. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Breda werden zeven overtredingen van de ver ordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied berecht betreffende verkeersbeperkingen (Verordeningenblad 25 no. 128), waarbij de kantonrechter straffen oplegde varieerende van drie gulden boete, subsidair drie dagen hechtenis, tot vijfentwintig gulden boete, subsidiair tien dagen hechtenis. In de raadsvergaderingen van de gemeenten Ginneken en Teteringen zijn protesten gerezen tegen de medede-elintg van Ged. Staten van Noordbrabant, dat deze beide gemeenten wor den opgeheven en bij Breda zullen worden ge voegd, waarbij van de gemeente Teteringen slechts een klein deel als zelfstandige gemeen te overblijft, B. en W. van Ginneken stelden voor, te pro testeeren tegen de wijze waarop deze anexatie in zulk abnormale omstandigheden en op zoo abnormale wijze wordt doorgevoerd. Men achte het billijk, dat ook de gemeente Breda zou wor den opgeheven en dat dan van de vier oude gemeenten een nieuwe zou worden gevormd. Een der raadsleden sprak er zijn bevreemding over uit, dat Ged. Staten nog om advies vra gen, terwijl tot anexatie practisch reeds be sloten is. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen. De voorzitter van Teteringens gemeenteraad, burgemeester Van der Meulen, verwees naar het reeds eerder kenbaar gemaakt standpunt van den raad. Men kan zich geen enkel denk beeld vormen omtrent de toekomstige gemeen te-grenzen, daar er kaart noch teekening was gevoegd bij de mededeelin© van Ged. Staten. Op voorstel van B. en W. werd besloten, nog maals den wensch uit te drukken, de gemeente ongewijzigd te laten voortbestaan. Mocht toch tot annexatie worden besloten, dan verzoekt de raad, de nieuwe gemeentegrenzen te laten samenvallen met die van de St. Willibrordtis- paroehie van Teteringen-Dorp. De senaat van het Rotterdamsch studenten corps is thans als volgt samengesteld: A. van Vollenhoven, president; F. J. Roelofs Heyrmans, secretaris; W. Houwink, penningmeester; J. H, G, Ferman, vice-president; L. Perkvlaanderen, 2'e secretaris. UTRECHT. Geslaagd de dames; J. Nieu- wenhuis, Apeldoorn; M, A. J. J, Morra, Bergen op Zoom. BOEKAREST, 14 Oct. (D.N.B.) De Zon dagsbladen leveren uitvoerig commentaar op het zenden van een Duitsche militaire missie naar Roemenië. Het blad „Cuvantul", dat voor het eerst na een onderbreking van meer dan twee jaar weer als officieel orgaan van de legionnaire beweging verschijnt, schrijft dat de aanwezigheid van de Duitsche weermacht in Roemenië het logische gevolg is van de concrete samenwerking, waartoe in Weenen is besloten. Men mag niet uit het oog verliezen, dat de aansluiting van Roemenië bij de spil niet alleen een versterking van de economische en cultu reele betrekkingen beteekent, doch in gelijke mate ook een nauwe politieke en militaire ver bondenheid. De garantie voor de onschendbaar heid van het Roemeensche gebied stelt als voor waarde een nieuw practisch onderzoek naar de bestaande strategische, tactische en technische omstandigheden. Het onveranderlijke besluit om den vrede in het Donaugebied te handhaven' is een waarschuwing aan al diegenen, die gelooven, dat de vreedzame ontwikkeling van de economi sche en politieke betrekkingen verstoord kan worden. De Duitsche technici hebben ervaringen meegebracht, die in den laatsten tijd zijn opge daan. Zij zijn de bemiddtlaars van den nieuwen F.uropeeschen geest. In verband met de talrijke punten van overeenstemming tusschen 't legion naire Roemenië en de spilmogendheden, kan een militaire samenwerking voor niemand een ver rassing zijn. De aanwezigheid van deze afge zanten in Roemenië, aldus besluit het blad, geeft niet alleen geen enkele reden tot een on gegronde bezorgdheid, doch zij is de bekentenis van een oprechte en volledige vriendschap met de spilmogendheden. De „Deutsche diplomatisch-politische Kor- respondenz" schrijft over de Duitsche militaire missie in Roemenië: „Toen de leiding van de Duitsche politiek te zamen met het fascistische Italië in Weenen met Roemenië tot overeenstemming kwam, het nieuw te vormen land te garandeeren, was zij zich ervan bewust, dat zij daarmede tegelijker tijd een bijzondere taak op zich genomen had. Het Roemeensche volk zal hierdoor het gevoel van veiligheid gegeven worden, dat het na de hevige schokken en ontgoochelingen, die de staat heeft doorgemaakt, thans werkelijk in rust en vrede zijn economischen en socialen op bouw ter hand kan nemen. Het geluKken van deze taak vormt voor Duitschland en Roemenië een gemeenschappelijk belang. Het Rijk heeft hiet geaarzeld, zijnerzijds tot de consolideering, cok voor zoover de militaire paraatheid van Roemenië in aanmerking komt, een bijdrage te leveren. Deze bijdrage bestaat hierin, dat de Duitsche soldaten, die in Roemenië in den geest van de garantie als symbool van de bereidwillig heid tot werken zullen optreden, tegelijkertijd hun rijke technische oorlogservaringen aan het Roemeensche leger ter beschikking zullen stellen en generaal Antonescoe bij het oprichten van een sterk Roemeensch leger zullen helpen. Het feit, dat Engeland zich over de jongste ontwikkeling ergert, zoo gaat de „Diplo" verder, Is maar al te goed te begrijpen. Roemenië, dat zich weer bewust werd van zijn Europeesche solidariteit, heeft op hen juiste oogenblik den Engelschen saboteurs en hun lastgevers belet hun bedrijf verder uil te oefe nen. Indien Groot-Brittannië thans, zooals het openlijk in Londen wordt verkondigd, tegen de Roemeensche petroleumbronnen soortgelijke plannen in het schild voert als destijds tegen Bakoe, dan moet het dit land duidelijk ziin, dat, dank zij de waakzaamheid van het Rijk, de tijd van zijn laffe overvallen in Europa voorby is. kAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAi JAARSVELD, 414.4 M. KRO-Uitzending 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij be ginnen den dag, 8.30 Gramofoonmuziek, 10.15 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdien stige causer ie, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.15 Paul Victoria en zijn orkest, 12.45 1.00 Nieuws- cn economische berichten ANP, 1.00-M.15 Gramofoonmuziek, 1.45 Gramofoonmuziek, 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Gewijde uitzen ding. 4.30 Gramofoonmuziek, 5.00 Sociale causerie, 5.15 Nieuws- en economische be richten ANP. 5.30 „Figaros Hochzeit", ope ra, 7.157.45 Vragen van den dag (ANP) 3n nieuwsberichten ANP. In de pauzes: „Mozart als opera-componist", lezing, 9.10 Nieuwsberichten ANP. sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV-Uitzending 7.30 Gramofoonmuziek, 800 Nieuwsbe richten ANP. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.35 Gramofoonmuziek, 9.30 Cello, piano en gramofoonmuziek, 10.15 Gramofoon muziek, 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP, 1.00 Amsterdamseh Salonor kest en gramofoonmuziek. 2.15 Amste- damscrh Salonorkist, 3.00 Gramofoonmu ziek, 3.45 Zang met pianobegeleiding cn gramofoonmuziek 4.35 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP, 5.30 RVU: Cyclus ..Vier schilders uit ate 15e en 16e eeuw", 6.00 Gramofoonmu ziek, 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7.20 Gramofoonmuziek, 7.45 Reportage of mu ziek. 8.15 Nieuwsberichten ANP en gramo foonmuziek. 8.45 Gewijde muziek (gr.pl.), 9.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. In het Verordeningsblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de Departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Financiën betreffende li quiditeitsmoeilijkheden bij ondernemingen. Daarin wordt het volgende bepaald: In het belang van de instandhouding van het bedrijfsleven kan door het verstrekken van credietgaranties of op andere wijze fi- nancieele hulp worden verstrekt aan onder nemingen, die in financieele moeilijkheden zijn geraakt door het als gevolg van de bui tengewone omstandigheden niet binnenko men van vorderingen uit hoofde van goede renleveranties aan het buitenland of door andere daaruit voortvloeiende blokkeering van activa in het buitenland. De bovenbedoelde hulp kan slechts worden verleend, indien ook onder de tegenwoordige omstandigheden een behoorlijke basis voor de rentabiliteit van d# betreffende onderneming aanwezig is, respectievelijk met het behoud van het bedrijf voor de toekomst een algemeen be lang wordt gediend. Het Dorschbesluit 1939 is gewijzigd. Het eer ste artikel bepaalt nu, dat het dorschen van crisisproducten in het algemeen verboden is, behalve indien de teler in het bezit is van een dorschvergunning, afgegeven door de Landbouw crisisorganisatie, binnen welker werkgebied het dorschen plaats vindt. Bij deze organisatie zul len zoowel de teler als degene, die eventueel voor hem het dorschen verricht, aangesloten moeten zijn. De organisatie zal bij bestuurs besluit, te publiceeren in de Nederlandsche Staatscourant, voorschriften kunnen geven. Herfst. De bladeren vallen, de boomen ontdoen zich van hun zomerpracht en het aspect van de natuur kondigt de nadering van den winter aan (Foto Weltbild) Zondag 13 October is te Nieuwkoop door de tijdsomstandigheden alleen kerkelijk het gouden bestaansfeest van het R. K. Liefdege sticht gevierd. Begonnen in een oude en vervallen dokters woning, is men thans in het bezit van een im posant gebouw naar een ontwerp van wijlen Jan Stuyt, dat een sieraad is voor het dorp. Het bevat onderwijslokalen en behuizing voor ongeveer 60 ouden van dagen of verpleegden, terwijl 17 eerw. zusters van de Congregatie van J. M. J. uit Den Bosch voor de bediening zor gen. Stichter was pastoor Chr. Bouman. In 1900 werd een gedeelte van het nieuwe gebouw op gericht en in 1927 onder pastoor Van Dijk wera het geheel voltooid. Merkwaardig is, dat een der eerste zes eerw. zusters nog in leven is, n.l. zr. Ladislas, die op 6 Mei 1.1. in het gesticht te Heeswijk haar 90sten verjaardag vierde. Sedert 8 Juli 1937 is in Nieuwkoop overste; Moeder der Ursulina. Op Dinsdag 17 September 1915 werd de Z. Eerw. heer J. H. Pinckers, destijds kapelaan te Wolder bij Maastricht benoemd tot rector van Asselt. Op 13 October daaropvolgend aanvaard de hij zijn herderlijk ambt. Zondag was het dus 25 jaar geleden, dat hij de practische zielszorg begon in het bescheiden landelijke Asselt, te midden eener eenvoudige boerenbevolking. Pas toor Pinckers, wiens gezondheid de laatste ja ren veel geleden heeft, was aanvankelijk van plan om aan den bisschop zijn emeritaat aan te vragen en nu reeds hen te gaan. Maar om standigheden, samenhangend met de belangen z(jner parochie en zijn zorg voor het monumen tale kerkje, hebben hem er toe gebracht dat vertrek uit te stellen tot Maart 1941 wanneer hij zijn 40-jarige priesterfeest hoopt te vieren. Zijn parochianen hebben pastoor Pinckers Zondag in verband met zijn 25-jarig verblijf bij hen, gehuldigd. Om tien uur droeg de jubilaris een H. Mis van dankzegging op waarbij de parochianen, onder leiding van Elbert Franssen. de liturgische gezangen zongen. Voor het zin gen door het volk in de kerk heeft de pastoor steeds geijverd. De H. Mis werd o.m. bijgewoond door graaf en gravin Wolff Metternich en de beide freules, de heeren wethouders van Swalmen, het Comité tot behoud van Asselt, het kerkbestuur, het feest comité en bestuursleden van diverse vereeni- gingen. Na de H. Mis trok een heele feeststoet met bruidjes en herdertjes voorop naar de pastorie. Als oudste lid van het Kerkbestuur en voor zitter van het comité „Behoud Asselt" voerde graaf Wolff Metternich 't woord en memoreer de in het kort wat de pastoor voor Asselt ge daan heeft, hoe hij ten koste van veel persoon lijke en financieele offers het kerkje herstelde en als een der mooiste monumenten van Lim burg bekend maakte tot ver buiten het eigen land. Hij was niet alleen een goed herder maar ook een vriend van zijn parochianen, die de boerenziel begreep en lief en leed met hen deel de. Spr. roemde voorts den sterk uitgespro ken zin voor traditie en historie, die hem zoo veel deed ondernemen voor de folklore en ar cheologie. In naam der parochianen en van het comité „Behoud Asselt" offreerde de graaf het concept der beschildering van het kerkportaal die door Charles Eijck zal uitgevoerd worden. Zij zal voorstellen het inhalen van den eersten pastoor met in het midden in relief in steen diens por tret, rechts de restauratie der kerk en links de H. Sacramentsprocessie met de bloementapijten op den weg. De heer Schreurs, voorzitter der feestcommis sie, roemde eveneens het levenswerk van den jubilaris waaraan Asselt zooveel te danken heeft.. Hij had de boer en zijn land lief, hij was zijn adviseur en raadsman in honderden dingen des levens. Spr. offreerde een gedenksteen met hèt portret van den pastoor in de kerklial en een drietal alben. Al de vereenigingen droegen daar aan bij. Namens het kerkbestuur bood de heer Thijs- sen een drietal kasuifels aan voor de kerk. Ook het kerkkoor liet zich niet onbetuigd en of freerde een mooi gegraveerd tinnen gedenkbord. En de misdienaars, de beste vriendjes van den pastoor, boden een wandelstok en papapluie als getrouwe geleiders op zijn tochten en wan delingen door het land, aan. Namens de museum-commissie van Roermond gaf de heer Huysmans uiting aan zijn respect voor hetgeen de pastoor deed voor zijn folkloris tisch museum en. op cultuur-historisch terrein in het algemeen. De jubilaris sprak een uitvoerigi dankwoord en verheugde zich nog een te kunnen bevin den temidden van hen die in zijn werk iets goeds zagen. Zijn gezondheid en de oorlog be letten hem nog twee voorname plannen ten uitvoer te leggen n.l. de uitbreiding van het museum en de restauratie van het interieur der kerk. Een andere wensch van hem was de erkenning van den pastoor van Asselt door de regeering. De vervulling daarvan zal aan zijn opvolger overgelaten worden. Van de dan volgende receptie werd een zeer druk gebruik gemaakt en velen noodigde de pastoor in zijn gastvrij huis. Zondagmorgen heeft Z. H. Exc. mgr. dr. J. H. G. Lemmens het nieuwe kerkje in de voor stad ,,St. Jacob", een der oudste stadswijken van Roermond, ingezegend. De bouw van dit kerkje, bekend als „het witte kerkje", was een langgekoesterde wensch van den bisschop. In de zestiende eeuw werd de toenmalige kapel in deze wijk door oorlogsgeweld verwoest. Na drie en een halve eeuw kreeg deze wijk, die tus schen de armen der Roer gelegen over de z.g. Steenen Brug, haar kerk weer terug. Architect Franssen uit Roermond heeft het kerkje in een eenigszins landelijken stijl gehouden, welke uitstekend past in de omgeving. Om acht uur droeg mgr. Lemmens na de in zegening de eerste H. Mis op, met assistentie van den Hoogeerw. heer deken Rhoen en den Weleerw. heer Gefaets, den bouwkapelaan. De bisschop sprak de geloovigen toe en vermaande hen tot trouw en practische beleving van hun geloof. Voor de stichters en weldoeners werd te. tien uur een plechtige Hoogmis opgedragen en later boden de kinderen den rectoraatsbewoners in de bij de kerk aangebouwde feestzaal een gezelli- gen middag aan. Patroonheilige der kerk is St. Jacobus, wiens beeltenis in hoog-relief gebeiteld door Char les Vos boven den triomfboog hangt. Z. H. Exc. dc Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Langeraar den wel eerw. heer B. G. Hosman, tot pastoor te Heer- hugowaard (H. Familie) den weleerw. heer P. M. Verhoofstad, thans kapelaan te Leiden (O. L. Vr. Hemelvaart). „DE THABOR" Bisschoppelijk Retraitenhuis Zaterdag 19 tot 22 Oct.: Meisjes, f 6.50. Dinsdag 22 tot 25 Oct.: Gehuwden, f 6.50. Pater Melchior O.M.G. Maandag 28 tot 31 Oct.: Open voor aan te vragen, f 6.50. Maandag 4 tot 7 Nov.: Gehuwde dames, f 8.50. Maandag 11 tot 14 Nov.: Gereserveerd f 6.50. Maandag 18 tot 21 NdV.: Gehuwden, f 6.50. Pater Bessems S.M.M. Maandag 25 tot 28 Nov.: Meisjes, f 6.50. Pa ter Peters O.E.S.A. Maandag 9 tot 12 Dec.; Verloofde meisjes en voor haar die kennis hebben, f 6.50 Maandag 16 tot 19 Dec.: Jonge dames, f 8.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5