Brandstoffenbijslag Zijn ex-verloofde doodgestoken Zal Kennedy zijn ambt neerleggen? r Verduistering Weer Britsche bommen op Berlijn VEREENIGDE katholieke pers DINSDAG 15 OCTOBER 1940 - AVONDBLAD Van 13 October tot 13 April Vijftien jaar voor den dader DE 25.000.- Perskritiek op politiek Van Roosevelt Japansche economische missie naar Indo-China K.J NV.TEMPOSEIN DE „LEEUW VAN DE GREBBELINIE" DE VISSCHERIJ DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Auto tegen telefoonpaal geslagen Bestuurder remde te sterk GESCHENKEN VOOR DEN WEDEROPBOUW MALTA Hearst over Europa Nieuwe Duitsche bomaanvallen Op verschillende steden, een vliegveld en een troepenkamp GROEIEND VERZET IN BRITSCH-INDIë Gandhi geeft sein voor burgerlijke ongehoorzaamheid AANSLAG OP JAPANSCHE OFFICIEREN TE SJANGHAI YZS WIJZIGING IN FRANSCHE OORLOGSREGHTBANK Persstemmen over Frankrijks taak in Europa De reizen der stafchefs in de Vereenigde Staten Groeiende vliegtuigindustrie „Willkie voor 100 procent Amerikaan" Excuus der democraten Italiaansche diplomaten te Boekarest jfljfjfjr» RICHT- EN GELEIDE-LICHTEN DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Medelijdende jongedames opgelicht Eenige uitbreiding Uit tweede verdieping gevallen BUR VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvooi Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27V2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22651 Advertentieprijzen Per lossen regel 50 ct.. Ingez mededeelingen 50 cent. Idem op pag één 65 cent per regel Bi] contraci sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Vanwege het departement van Sociale Za- fcen is aan de gemeentebesturen een schrijven gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat van *3 October 1940 tot en met 12 April 1941 aan °hdersteunde en bij de werkverruiming ge- Maatste werkloozen, waaronder begrepen de tewerkgestelde „hoofdarbeiders", alsmede aan bersonen, die een tegemoetkoming ontvangen Vegens verkorten werkduur, een brandstoffen- bijslag mag worden verstrekt. Deze zal gedurende het tijdvak van 13 October tot en met 23 November e.k. ten hoogste 1.per week en van 24 Novem ber 1940 tot en met 8 Maart 1941 maximaal ƒ1.30 per week mogen bedragen, terwijl na dien wederom geen hooger bedrag dan we kelijks 1.mag worden toegekend. Voor dezen bijslag komen in aanmerking ge huwde en ongehuwde kostwinners, alsmede zij, hie den steun voor alleenwonenden ontvangen, koorts kan nog mits het gemeentebestuur hiervoor termen een brandstoffenbijslag, gelijk teeld tijdvak een brandstoffenbijslag, gelijk «an de helft van dien voor kostwinners, wor den uitgekeerd aan degenen, die bij anderen een kamer hebben gehuurd, zonder huiselijk ferkeer, daarbij zelf de zorg dragen voor hun voedsel en voer het verkijgen van brandstoffen °P zichzelf zijn aangewezen. Laatstbedoelde hijslag mag alleen worden uitgekeerd, indien hl de kamer een in bruikbaren toestand ver kerende stookgelegenheid aanwezig is, waar- van ook regelmatig gebruik wordt gemaakt. Aan hen, die bij anderen inwonen en aan Vorengenoemde voorwaarden niet voldoen, zoo- Sis kostgangers en zoogenaamde slaapgasten, hiag geen brandstoffenbijslag worden verstrekt. De ondersteunde of bij de werkverrui ming geplaatste werkloozen, djg reeds een zoogenaamden kolenbon hebben ontvangen, kunnen eerst dén voor brandstoffenbijslag in aanmerking worden gebracht, wanneer zjjte rekenen van 13 October af, zes we ken in zorg zijn. Een kostwinner, respectievelijk kamerbewoner han dan over de zesde zorgweek een brand stoffenbijslag ontvangen respectievelijk van ƒ0.25 en ƒ0.15, terwijl aan hen de daaropvol gende weken normaal de bovenvermelde bijslag kan worden toegekend. Uiteraard zal, indien in middels de verhooging van den brandstoffen- hijslag tot -1.30 per week van kracht is, dan mej deze wijziging rekening mogen worden ge houden. De toekenning van brandstoffenbijslag aan on dersteunden mag wederom in zooverre tot ge- Volg hebben, dat de maxima van de schalen °Verschreden worden, dat bij geheele werkloos heid de som van steunbedrag en brandstoffen- hijslag en bij gedeeltelijke werkloosheid de som van het loon van den ondersteunde, het steun bedrag en den brandstoffenbijslag ten hoogste bedraagt 95 pCt. van het loon, dat de betrokken arbeider ten tijde van de ondersteuning in het Vrije bedrijf zou kunnen verdienen, indien hij hiet werkloos of gedeeltelijk werkloos was. Zij, die in een periode van drie maanden acht Jeken bij de werkverruiming zijn geplaatst, kunnen over de dagen c.q. weken, dat zij niet tewerkgesteld zijn (de zoogenaamde wandel- hagen of -weken), de helft ontvangen van het bedrag, dat hun aan brandstoffenbijslag zou borden uitgekeerd, indien zij over bedoelde hagen c.q. weken wel tewerkgesteld waren ge feest. In de kosten der verstrekking van den brand stoffenbijslag aan werkloozen, die in de steun- tegeling zijn opgenomen, of bij een gesubsi- hieerde werkverschaffing zijn geplaatst, zal mider normaal voorbehoud uit het Werkloos- heidssubsidiefonds eenzelfde bijdrgge worden toegekend als in de overige kosten van steun- Verleening of in de loonen der werkverschaffing V'ordt verleend. Bovenstaande regeling voor het verstrekken Van een brandstoffenbijslag geldt, voor zoover mogelijk, ook voor de kleine boeren en kleine tembouwers, gerangschikt in de groep B. Ook deze personen kan dus, voorzoover zij geen kolenbon ontvangen, vanaf 13 October een brandstoffenbijslag worden verstrekt. De kosten, Voortvloeiende uit bovenbedoelde regeling voor he betrokken kleine boeren en tuinbouwers, k°men voor de helft ten laste van het depar tement van Landbouw en Visscherij, terwijl de andere helft door de gemeenten moet worden Nadragen. j, Op den Provincialen weg van Tilburg naar tteon op Zand is ter hoogte van Moleneind een mtistig ongeluk gebeurd. Op dien weg reed hl de richting Loon op Zand 'n auto, bestuurd h°or den heer R. v. d. F. uit Tilburg en met ais medepassagiers de 24-jarige mej. H. van D. jm den 24-jarigen J. V., wonende te Tilburg. £er hoogte van het Moleneind haalde de auto te'ee met een paard bespannen voertuigen in. chauffeur, die met groote snelheid reed, merkte deze voertuigen waarschijnlijk pas op h^t laatste oogenblik op en remde toen ten vilde een aanrijding te voorkomen zoo sterk, hat de auto over een lengte van 25 meter dwars ?ver den Weg schoot, tegen een telefoonpaal ~°tste en ten slotte in een sloot langs den weg mrecht kwam. De botsing met den telefoonpaal V'as zoo hevig dat deze afknapte. Be drie inzittende personen werden uit der ®jUto geslingerd en kwamen over het prikkel- hraad in een weiland langs den weg terecht drie waren gewond. Het ergst was er V toe, die een ernstige hoofdwonde i.ad en au de HU. Sacramenten der Stervenden moest ?'°rden voorzien. Mej. van D. moest in het Zie- fVhhuis ter verpleging worden opgenomen De /Vstuurder v. d. F. kon, na in het ziekenhuis te zijn behandeld, naar de ouderlijke woning te rdburg worden overgebracht. Hij kon echter niet worden gehoord. Be totaal vernielde auto is met 'n takelwagen Vei ggesleept. Geteisterd Londen onder de slagen van het Duitsche luchtwapen. Een opname in een der straten, waar voltreffers ernstige verwoestingen aanrichtten (Foto vVeltbildi Het Amsterdamsche gerechtshof bevestig de het vonnis van de rechtbank, waarbij de 37-jarige expediteur, die op 27 December in de Vijzelstraat te Amsterdam zijn ex- verloofde neerstak en doodde, wegens moord werd veroordeeld tot vijftien jaar gevan genisstraf. Ook de procureur-generaal had bevestiging van het vonnis gerequireerd. De vereeniging van Nederlandsche Schelp kalkfabrikanten heeft het goede voorbeeld van andere organisaties gevolgd en 2000 hl. schelp kalk ten behoeve van den wederopbouw beschik baar gesteld. De algemeen gemachtigde voor den Wederop bouw heeft aan de vereeniging zijn dank be tuigd en zijn waardeering uitgesproken voor den gemeenschapszin, welke in dit aanbod tot uiting komt. BiJ de trekking van heden in de vijfde klasse 484ste Staatsloterij is de hooge priie van «UWUV UVUOiUOll/DVllJ ij) Ub ÜU1 4 25,000 gevallen op lot no. 2833. WASHINGTON, 15 Oct. (D.N.B.). De minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, heeft in de persconferentie, in ant woord op vragen betreffende steeds weer opduikende geruchten, dat de Amerikaan- sche ambassadeur in Londen, Kennedy, naar de Vereenigde Staten zal terugkeeren, ver klaard wellicht antwoord te kunnen geven wanneer men hem dezelfde vraag iets later zou stellen. In politieke kringen te Washington wordt hieruit de gevolgtrekking gemaakt dat Ken nedy na de presidentsverkiezingen zal aftreden. De steeds goed ingelichte commentators Alsop en Kintner schreven onlangs in de „Evening Star": „Ambassadeur Kennedy heeft geweigerd een tweede Hines Page te worden, en zooals deze die destijds eveneens ambassadeur van de Vereenigde Staten was op te komen voor de deelneming van Amerika aan den oorlog aan de zijde van Engeland. Kennedy is bovendien uiterst pessimistisch wat de Engelsche oorlogs vooruitzichten betreft. In kringen van de New Deal vreest men daarom, dat wanneer Kennecy voor de verkiezingen terugkomt, hij in New- York en elders bepaalde Uitingen zou kunnen doen, die in tegenstelling zouden staan tot de door Roosevelt en zijn New Dealers gewenschte lijn. De regeering der Vereenigde Staten heeft Kennedy daarcoi verzocht tot na de verkiezin gen in Londen te blijven". De Amerikaansche bladen staan in het teeken der verkiezingscampagne. De „Balti more Sun" levert een vernietigende kritiek op de oorlogspolitiek van president Roose velt. De schrijver merkt ironisch op, dat Roosevelt binnenkort waarschijnlijk Gibraltar van Enge land zal overnemen. Het is algemeen bekend, dat Gibraltar een oud bolwerk van religie en moraliteit is, en dat Roosevelt ongetwijfeld de gelegenheid zal benutten om dit bolwerk tegen de Spaansche ongeloovigen te beschermen. De aanspraak van Spanje op Gibraltar is oogenschijnlijk even immoreel en Gode vijandig als de eisch van Italië voor veiligheid in de HOME Napels Tarento YRRHEENSCH alerm atania ist== pantelleria Nadoen Victor Vicföri rrchicar ■rLA VAI F-TTAg= Curmi Het bovenste kaartje geeft een goed beeld van het zeegebied tusschen Italië en Noord-Afrika, waar Malta gelegen is. Hier vond ook dezer dagen een zee gevecht plaats van Italiaansche met Britsche vlooteenheden, tusschen Cozo en het door de Italianen zwaar ver sterkte Pantelleria. Het onderste kaartje toont de Britsche bezitting Malta met omgeving. De Italianen bombardeerden reeds herhaaldelijk de oorlogshaven La Valetta en het vlieg veld bij Birchicara Middellandsche Zee of de aanspraak van Hit ier op veiligheid in het oosten of de aanspraak van Japan op de Aziatische kust. Als tot dusver behaalde resultaten van Roosevelts politiek noemt het blad: de reusachtige verhooging "an den zwevenden schuldenlast; het overnemen van de verdediging der Engelsche koloniën; het pro- voceeren der spilmogendheden; de verzwakking der Amerikaansche vloot; de geldverspilling aan de Ibero-Amerikaansche autoritaire regeerin gen, wier vijandschap gekocht moet worden en tenslotte het ondersteunen van Engeland en China op kosten van de Amerikaansche belas tingbetalers. In het New-Yorksche blad „American" geeft de Amerikaansche uitgever Hearst als zijn mee ning te kennen, dat na een overwinning van Engeland Europa in vele kleine landjes zou worden ontbonden, waardoor het tegen gevaren van buiten hulpeloos zou zijn. De keuze moet zijn, aldus Hearst: ófwel een uit groote krachtige centra belichaamd door Duitschland, Italië en Sovjet-Rusland bestaand Europa, ófwel een onder invloed van de as- mogendheden staande groep, die zich zou moe ten aansluiten tot de Vereenigde Staten van Europa. HANOI, 15 Oct. (A. N. P.) Naar Associated Press meldt, verwachten de Fransche autori teiten binnenkort de aankomst van een Japan sche economische missie. Aangenomen wordt, dat dit een teeken is voor een verdere uitbreiding van de Japansche belangen in Zuid Indo-China. De in deze streek gewonnen rub ber werd bijna hoofdzakelijk naar de Vereenig de Staten uitgevoerd De Japansche militaire operaties zijn tot dusver beperkt gebleven tot Tonking, den noordelijksten van de vijf staten, waaruit Indo-China bestaat. Zooals reeds is gemeld, hebben deze operaties ten doel een beslissenden slag te leveren tegen den voor het bestaan van China noodzakelijken weg door Birma. Japansche woordvoerders alhier hebben ver klaard, dat deskundigen bezig zijn om een uit breiding te verkrijgen van den tot dusverre onbeteekenenden handel met alle Indo-Chinee- sche staten, met inbegrip van Annam en Co- chin-China. Deze staten liggen binnen de eco nomische en geographische sfeer van Britsch- Malakka, Nederlandsch-Indië en de Philip- pijnen BERLIJN, 15 Oct. (D. N. B.) In den namid dag van 14 October heeft een Duitsch gevechts vliegtuig met talrijke bommen een aanval ge daan op een vliegveld dat bestemd was ter be scherming van Londen. Verscheidene bommen van midden- en zwaar kaliber troffen onder komens en hangars. De ontploffingen richtten in de hangars groote verwoestingen aan. Voorts werden verscheidene op de startbanen staande toestellen vernield. Een ander Duitsch gevechts vliegtuig, dat reeds tevoren met succes een Zuid- Engelsche haven had aangevallen, beschoot op den terugtocht met goede uitwerking een ge- schutsstelling aan de Britsche Kanaalkust. Het zelfde vliegtuig deed kort daarop in duikvlucht een aanval op een groot koopvaardijschip in het Kanaal. Sinds de vroege avonduren van Maandag waren weer sterke Duitsche gevechtsfor maties in den aanval op Londen en andere steden in Engeland. Terwijl de aanvallen op Londen zonder oponthoud voortduurden, deed een kleine formatie Duitsche bom menwerpers een aanval op een troepenkamp in Zuid-Engeland. De aanval had groot succes. Alle bommen waren goed gericht. In duikvlucht werd het kamp ook met machine geweer bestookt. Er ontstonden groote bran den, die tot midden in het Kanaal te zien r In lange rij stonden de „aapjes" bij het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag te wachten tot het oogen blik, dat het Mengelbergconcert afge- loopen zou zijn en het publiek per rijtuig naar huis zou terugkeeren (Fcto Schimrr.elpermingh) KABOEL, 15 Oct. (A.N.P.) Zondag is door het executieve comité van het Pan-Indische Congres het plan van Gandhi voor de bur gerlijke ongehoorzaamheid aangenomen. Hoe wel voorloopig slechts twee personen opdracht werd gegeven, gehoorzaamheid te weigeren aan de Britsche heerschers en zoodoende te ris- keeren in een Engelsche gevangenis geworpen te worden, acht men dit nieuwe besluit van het Congres daarom van zoo groote beteekenis,. omdat de Mahatma tot dusverre, ondanks den zwaren druk van zijn aanhangers, steeds ge weigerd heeft naar het wapen van de burger lijke ongehoorzaamheid te grijpen. Goed inge lichte kringen zijn van meening, dat dit eesrte besluit een proefballon van Gandhi is. Op welk tijdstip Gandhi het sein zal geven, waarop de burgerlijke ongehoorzaamheid tot over het ge heele land zal worden uitgebreid, hangt af van de gevolgen van dit weigeren van gehoor zaamheid. In kringen der nationale Hindoes heeft dit besluit van Gandhi groote vreugde veroorzaakt en thans wint de meening veld onder nen, dat in de naaste toekomst nieuwe verstrekkende besluiten zullen worden genomen, die tot dus verre, als gevolg van de voorzichtige houding van den Mahatma, tegen den wil van den radi calen vleugel der nationale Hindoes achterwege zijn gebleven. Zij wijzen op de twee besprekin gen, die Gandhi onlangs met den Engelschen vice-koning voor Indië, Lord Linlithgow, heeft gehad en verklaren thans definitieve bewijzen te hebben, dat de vice-koning de gematigde en rechtvaardige voorstellen van den Mahatma van de hand heeft gewezen, zoodat den Hindoes met nationaal bewustzijn niets anders over blijft, dan met het inzetten van hun leven voor de door Engeland geweigerde vrijheid te strijden, SJANGHAI, 15 Oct. (D.N.B.) Een onbekend gebleven dader heeft Maandagavond in het onder Japansche bezetting staande deel van Sjanghai een aanslag gepleegd op Japansche officieren, aldus meldt een Japansch com muniqué. De dader loste op eenige in een dienstauto rijdende officieren een schot, dat den Japan- schen chauffeur licht verwondde. Japanscne soldaten namen terstond uitgebreide maatre gelen en sloten o. a. alle bruggen over de Soetsjau-kreek. De Japansche overheid neemt het geval, in verband met vroeger gepleegde aanslagen, zeer ernstig op. Zonsondergang 15 October 18.47. Zonsopgang 16 October 8.06. Maansopkomst 18.31, ondergang 6.59. BERLIJN, 15 Oct. (D.N.B.) Van de Brit sche vliegtuigen die in den naclft van 14 op 15 October Noord-Duitschland zijn binnengevlo gen hebben eenige toestellen de Rijkshoofdstad bereikt. Zij wierpen bommen, die eenige woon huizen beschadigden. Daarbij werd ook het zie kenhuis van Virchow getroffen. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. De overige machines werden door het afweerge schut verdreven, terwijl drie vijandelijke vlieg tuigen brandend zijn neergeschoten. het moderne e/actrrsche hedrj/fsAeu/ienfornuis EMPOSEIN AMERSFOORT, buts ballotstraat ju. GENEVE, 15 Oct. (D.N.B.) Naar uit Vichy gemeld wordt, heeft de samenstelling van de oorlogsrechtbank, die vonnis moet vellen over speculanten, hamsteraars en aanhangers van De Gaulle, een wijziging ondergaan. De zetel van deze rechtbank is thans definitief bepaald te Gannat (depar tement Allier). Regeeringscommissaris wordt de rechter Valet. Zijn plaatsvervanger wordt de advocaat-generaal Verdun van het hof van beroep te Aix-en-Provence. De „Temps" wijdt nadere aandacht aan de boodschap van maarschalk Pétain en schrijft, dat Frankrijk zich moet bevrijden van alle vooroordeeien en buitenlandsche politieke bintenissen uit het verleden, teneinde een zelf standige en Fransche buitenlandsche poiitiek te voeren. Het staat vast, aat het oude machts systeem van de wereld geschokt is en dat alle landen een nieuwe stelling moeten gaan be trekken. Frankrijks taak is het een typisch Fransche politiek te voeren Ai moet de Fran sche politiek in de komende jaren worden op gebouwd op de nederlaag welke op de slagvel den geleden is, toch kan Frankrijk een factor van evenwicht op het vasteland worden, wan neer het uitsluitend zichzelf en zijn eigen be langen voldoende is. Een waarlijk Fransche buitenlandsche politiek sluit de vriendschap met andere volkeren niet uit, omdat zij naar haar aard overeenkomstig de taak van dezen tijd is. In de „Mot d'Ordre" spreekt Frossard even eens over de boodschap van Pétain. Ook hij gaat er van uit, dat de Fransche politiek haar uit gangspunt in de Fransche nederlaag heeft Wanneer de mogelijkheid aanwezig is van een Fransch-Duitsche samenwerking ka» hij Fros sard den maarschalk slechts antwoorden, dat men algemeen tot deze samenwerking bereid is, tot een samenwerking, die oprecht, actief en loyaal zal zijn. WASHINGTON, 15 Oct. (D.N.B.) Na een luchtreis van 4000 mijlen, waarbij tal rijke militaire inrichtingen en fabrieks- ondernemingen der Vereenigde Staten be zichtigd zijn, keerden de chefs der generale staven van negen Latijnsch-Amerikaansche republieken in Washington terug, teneinde vandaar naar hun landen terug te reizen. Woensdag zullen de chefs der generale sta ven der overige elf Latijnsch-Amerikaan sche landen op uitnoodiging van den chef van den Amerikaanschen generalen staf, Marshall, eenzelfde inspectiereis onderne men. Naar uit een rapport van den minister van Financiën, Morgenthau, aan Roosevelt blijkt, ic het aantal werknemers in de Amerikaansche vliegtuigindustrie gedurende de afgeloopen twee jaar met 400 procent verhoogd. In September 1938 bedroeg volgens opgave het aantal werk nemers 28.700, in September 1939 was dit 50.600 en in September JJ. 118.800. NEW YORK, 15 Oct. (D. N. B.) Het natio nale comité der Democratische Party heeft den republikeinschen candidaat voor het president schap, Willkie, excuses aangeboden in verband met het pamflet, waarin Willkie werd aange vallen omdat hij Duitsche voorouders heeft. De democratische partijvoorzitter Edward Flynn, heeft formeel het vlugschrift gedesavoueerd. Naar hij verklaarde was het door de afdeeling de kleurlingen-kiezers zonder goedkeuring van de propaganda-afdeeling van 't comité gepubliceerd. Voorts zeide Flynn, dat niemand ook maar eer, oogenblik er aan twijfelde dat Willkie voor 100 procent Amerikaan is. BOEDAPEST, 15 Oct. (Stefani). Vandaag zijn te Boedapest aangekomen de buitengewoon gevolmachtigde Italiaansche minister, graaf Ruggero de Villanova en zijn secretaris graaf Pignatti Morano de Custoza, die beiden deel zullen uitmaken van de gemengde Duitsch-It.a- liaanschs commissie, die op verzoek van de re geeringen van Roemenië en Hongarije de ge schilpunten zal onderzoeken met betrekking tot de minderheden in de beide landen. De Duitsche gedelegeerden worden morgen in Boekarest verwacht, M AiF Per l October 1940 officieel goedgekeurd, xl^ly DE MEEST AFDOENDE BEVEILIGING BehJbetl nu, pij, aoohkomui amjeiuUtn! Onder de sedert Mei in Delft verblijvende Rotterdamsche vluchtelingen bevond zich de 39-jarige straatzanger V., die als jongen van negen jaar tengevolge van. een ongeval het linkerbeen had verloren. Van deze invaliditeit heeft V. gebruik gemaakt om een aantal jonge dames op te lichten. Hij bestudeerde namelijk ijverig de in dagbladen en tijdschriften voor komende advertenties, waarin door jongedames correspondentie werd verzocht met jonge knappe oud-soldaten van het voormalige Nederlandsche leger. V. kocht een aantal soldatenfoto's, waarop vier soldaten voorkwamen. Onder den knapsten soldaat schreef hij: „Dat ben ik" Hij verzond de foto's aan de jongedames en schreef daarbij„Ik ben twintig jaar oud, heb blauwe oogen, blond haar, goed verzorgde han den en een opgeruimd humeur. Ik heb gestre den aan de Gre'obelinie als een leeuw, doch helaas werd ik daar ernstig gewond aan mijn been, waar een bomsplinter, kogels en andere voorwerpen in zitten. Tengevolge hiervan is dit been geamputeerd. Ik moet eindigen, want mijn toestand is ernstig. Ze hebben mij in een afzon derlijke kamer gelegd. Mijn vader en zuster zijn bij het bombardement van Vlissingen gedood. De volgende week ben ik jarig, .maar dat zal wel een droeve dag worden, omdat ik alleen op de wereld ben." De harten van de jongedames werden tot medelijden bewogen en weldra bracht van Geul en Loos het eerste pakket voor den „Leeuw van de Grebbelinie," inhoudende heerlijke appelen en druiven. Verder kwamen er een kist sigaren, nog meer druiven, een zilveren boekenlegger, potten met jam, reepen chocolade, enz., kortom „de held" werd verwend en de correspondentie nam een enormen omvang aan. Er werden 160 brieven gewisseld. Maar, toen kwam de kink in den kabel. Een van V.'s bewonderaarsters had een vriendin in Delft en zij verzocht deze hem een bezoek te brengen. De vriendin gaf daaraan gehoor. Toen zij eindelijk het adres gevonden had, bleek, dat V. naar Den Haag was om daar op straat te zingen. De vriendin sprak met den postcommandant van het evacuatiebureau, die het raadzaam achtte, de recherche te waar schuwen. Bij zijn thuiskomst werd V. gearresteerd en werd procesverbaal terzake oplichting tegen hem opgemaakt. De wensch. die geuit werd door een van zijn bewonderaarsters, namelijk, „mocht uw moed beloond worden", kwam dus niet uit. Naar wij vernemen, zijn eenige schepen toe gelaten tot de snurrevaadvisscherij, zoodat thans met de inrichting van deze schepen kan wor den begonnen. VPorts is een beperkt aantal loggers in Sche- veningen aangewezen voor de trawlvisscherij langs de kust. Met de inrichting van eenige dezer schepen is reeds een begin gemaakt. De kappersbediende J. S. uit Maasniel (L.), werkzaam bij een kapper te Roermond, had het ongeluk, uit het raam van de tweede ver dieping te vallen. Met gebroken ledematen en een hersenschudding werd de ongelukkige naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. Op post in een Duitsch gevechtsvliegtuig tijdens een aanvai op vijandelijk gebied (Foto Weltbiló)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1