Onteigeningen in verband met den wederopbouw De moord te Oss eheimzinnige vijand BON VIERTALIG WOORDENBOEK Bevoegdheden van den Algemeen Gemachtigde Weer bommen op Den Helder Gemeentelijke bouwverordening DANK VOOR HULP AAN MIDDELBURG DINSDAG 15 OCTOBER 1940 Moeilijkheid Hypotheekhouders Hoe en wanneer betaling? HET LOON VOOR DE BIETENROOIERS Soepele toepassing der tarieven gewenscht Twee huizen vernield NIEUW LID PROV. STATEN VAN GELDERLAND GRAS EN KLAVER CRISIS- PRODUCTEN UIT DE WASCHINDUSTRIE Vermoedelijke dader blijft ontkennen Het Rijk kan geen Waterstaats werken uitvoeren met voor bijgaan dezer verordening De R. K. kerk te Schipluiden 13 October was het lOO jaar ge ledendat zij werd ingewijd BEPALINGEN VOOR DE BINNENVAART Nieuwe overheidsbevoegdheden Bronzen medailles en oorkonden uitgereikt VAN OPRICHTING TOT OPLICHTING GROENTE- EN FRUIT- EXPORT BOERDERIJ AFGEBRAND Zes varkens omgekomen; de geheele oogst verloren In de missie overleden Contributiegelden ten eigen bate besteed Aan de gevolgen overleden UIT DE STAATSCOURANT Belastingen Departement van O. K. en W. "taor A. Hruschka n. „Ja, dat begrijp ik, en nu ben ik er volkomen Ter toelichting op het besluit tot regeling van de onteigening ingevolge artikel 5 van het besluit wederopbouw 2 (in het Maandag Verschenen Verordeningenblad) wordt het vol- Sende medegedeeld: Zooals bekend, heeft de Opperbevelhebber van tand- en Zeemacht by zijn besluit van 21 en 24 Mei 1940 betreffende den wederopbouw den Regeeringscommissaris voor den Wederopbouw, hr. ir. J. A. Ringers, verstrekkende bevoegdhe den gegeven voor de uitvoering van zijn taak. Een dier bevoegdheden is, dat hij op grond Van artikel 5 van het besluit wederopbouw 2 tet onteigening van onroerende of roerende za ken kan overgaan. Van deze bevoegdheid heeft dr. Ringers op Vele plaatsen gebruik gemaakt tot het onteige- hen van overblijfselen van verwoeste opstal en, ten einde de opruiming van puin moge lijk te maken. Voorts heeft hij ter uitvoering Van opbouwplannen grond onteigend in Rotter dam, Middelburg, Sas van Gent, Mierloo, Mill, Roosendaal en Bleskensgraaf. Al deze onteige- hingen zijn geschied ten name van de gemeen ten. Het spreekt vanzelf, dat deze onteigening niet zonder schadevergoeding tot stand kan komen en in verband daarmede komt de uiterst belangrijke vraag naar voren: hoe en door wie(n) zal in deze gevallen de schadevergoeding worden geregeld? Het eerder genoemde artikel 5 bepaalt hier omtrent slechts, dat een redelijke vergoeding zal borden toegekend volgens nader te stellen re- Selen door de daartoe aan te wijzen instanties «h dat met de rechten van hypotheekhouders on andere rechthebbenden bij de toekenning Zooveel mogelijk rekening wordt gehouden. Het Verordeningenblad van Zaterdag j.l. be vat een besluit van de secretarissen-generaal van Justitie, Waterstaat en Financiën ter rege- Rng van deze materie. De redelijke vergoeding, aldus artikel 3 van öit besluit, welke terzake van de onteigening Vastgesteld is, wordt door dr. Ringers, die voor- Vaan betiteld wordt als „Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw" vastgesteld na overleg biet den secretaris-generaal van het departe ment van Financiën. By de vaststelling daarvan wordt uitge gaan van de verkoopwaarde, welke de ont eigende zaak in den s^aat, waarin zij zich op het tijdstip der onteigening bevond, had of zon hebben gehad op 9 Mei 1940. De ver goeding en de overige op de onteigening val lende kosten komen ten laste van dengeen, te wiens name onteigend is. Dit is dus als regel de gemeende. Het bedrag der vergoeding wordt bepaald door den Algemeen Gemachtigde, die zich literaard hierbij door onpartijdige deskundigen *al doen voorlichten. By de bepaling, boe de vergoeding zou moeten worden uitbetaald, stuitte men op een eigenaardige moeilijkheid. De hier be doelde onteigening van den grond is tus- «chendtr.g tusschen de gewone onteigening, waarbij grond met geld, en de ruilverkave ling, waarbij grond met grond wordt ver goed. De Algemeen Gemachtigde heeft nu de keuze, het een of het ander te doen of zelfs beide systemen tegelijk toe te passen. Hij kan dus aan den eigenaar of aan den zakelijk gerechtigde de vergoeding in geld uitbetalen, doch ook kan hy de vergoeding geheel of ten deele doen geschieden door toewijzing van onroerende goederen, toebe- hoorende aan dengene, te wiens name is onteigend, aan den eigenaar van het to onteigenen onroerend goed. De toewijzing geschiedt door den Algemeen bemachtigde; hij kan, ook tegen den wil van aen eigenaar, onroerend goed toewijzen van hoogere waarde dan het bedrag Oer vergoeding, 'hdien naar aijn oordeel het belang van den Wederopbouw dit vordert. Hij stelt de waarde van het toegewezen goed vast en bepaalt op Welke wijze een hoogere waarde van het toe- Bewezen onroerend goed zal worden bepaald verrekend. Voorts regelt hij de grootte der vergoeding, Welke toegekend wordt aan hypotheekhouders andere rechthebbenden. Hij kan ter bepa- Rhg van deze vergoeding nieuwe zakelijke rech- op het toegewezen goed vestigen en zoo boodig de rangorde der hypotheken regelen. De rechten van hypotheekhouders zullen dus, mdien toewijzing van onroerend goed plaats vindt, erkenning kunnen vinden door de over- tehryving van hypotheken op de toegewezen perceelen. Een algemeene regel Is hiervoor niet op te stellen. Voor het geval de schadevergoe ding in anderen vorm dan in grond wordt toe gekend, zal de erkenning van deze rechten hier mede gelijken tred houden. De secretaris-gene raal van het departement van Financiën zal, in overleg met zijn ambtgenoot van Justitie en den Algemeen Gemachtigde, richtsnoeren te dien aanzien opstellen. Erfdienstbaarheden zul len van geval tot geval behandeld moeten wor den. Ook de aanspraken van den fiscus en andere rechthebbenden ten aanzien van de onteigende goederen kunnen bijzondere vergoe dingen eischen. Het is niet altijd mogelijk, de vergoeding aanstonds in geld of grond uit te keeren. Daarom bepaalt artikel 7 van het on derhavige besluit, dat de betaling in geld of in goed kan worden uitgesteld, indien naar het oordeel van den Algemeen Gemachtigde het belang van den wederopbouw dit vordert. De wijze en het tijdstip der betaling wor den geregeld bij nader besluit van de secre tarissen-generaal van het departement van Justitie, Waterstaat en Financiën. In dit besluit mag een regeling omtrent de ver goeding van de rente niet ontbreken. Dit nader besluit is nog niet vastgesteld. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, öat de schadevergoeding voor de onteigende perceelen aanvankelijk zon worden verleend in "den vorm van een aan den rechthebbende voor het bedrag zijner vergoeding te verleenen in schrijving op naam, waarop alvorens de toe wijzing van onroerend goed of betaalbaarstel ling in geld plaats heeft gedurende een na der vast te stellen tijdperk rente wordt vergoed. Daardoor wordt voorkomen, dat de rechtheb bende de hem toekomende schadevergoeding reeds dodelijk zal gebruiken voor andere doel einden dan het belang van den wederopbouw medebrengt. Wanneer men b.v. te Rotterdam de vergoe ding onmiddellijk in geld zou gaan uitbetalen, hoewel de eigenaren nog geen gelegenheid heb ben nieuwen grond te koopen (het plan is immers nog niet gereed en grond kan dus nog niet worden uitgegeven) zou de vergoeding voor andere doeleinden kunnen worden besteed. Zooals uit het bovenstaande blijkt, grijpt dit besluit diep in ons rechtsleven in en brengt het figuren, welke tot dusver onbekend waren. De ongunstige weersomstandigheden, welke het regelmatig voortwerken bij den bietenoogst belemmeren en in het bijzonder de voor het rooien van bieten slechte conditie van den grond, gepaard aan het feit, dat de bieten dit jaar buitengewoon diep geworteld zijn, hebben tot gevolg, dat in de meeste streken het bieten- rooien aanmerkelijk minder vlot gaat en meer krachtsinspanning en tijd van de arbeiders vraagt dan normaal. Daar het bietenrooien in aangenomen werk per eenheid van oppervlakte geschiedt, is dit oorzaak, dat de bietenrooiers, tegen de oorspronkelijke verwachting in, vrij algemeen niet aan het loon komen, dat zij zou den verdiend hebben, indien zij door genoemde omstandigheden niet gehandicapt zouden zijn. Nu de vele verkeersbelemmeringen het vrijwel onmogelijk maken om met de' werkgevers ter plaatse deze kwestie te bespreken, richt het centraal secretariaat voor land- en tuinbouw, gevormd uit de centrale landbouworganisaties en de landarbeidersbonden, zich langs dezen weg tot de werkgevers met het verzoek hun medewerking te verleenen om de ongewenschte gevolgen van de onvoorziene omstandigheden op te heffen. Deze medewerking kan bestaan in een soepele toepassing van de loontarieven, die als regel eenige speling toelaten, zoodanig, dat de bietenrooiers toch een behoorUjk dag loon maken en in feite het gebruikelijke loon ontvangen. Naar het A.N.P. meldt, zijn Zondagavond we derom bommen gevallen in de bewoonde wijken van Den Helder. Ditmaal werden de perceelen Reigerstraat 78 en 80 door bommen vernield. De huizen waren niet bewoond. Er zijn geen per soonlijke ongelukken te betreuren. Wel is de materieele schade, ook in de omgeving, aanzien lijk. In de vacature-Corduwener in de Provinciale Staten van Gelderland is benoemd verklaard de heer W. van der Weide, te Wageningen. In het 14 October verschenen verordeningen blad is opgenomen een besluit van den secre taris-generaal van het departement van Land bouw en Visscherij, waarbij alle gras- en kla versoorten worden aangewezen als crisis producten in den zin der Landbouwcrisiswef. De Staatscourant van Maandag bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarbij alle personen of lichamen, die het wasscherijbedrijf uitoefenen, verplicht worden opgave te doen van de hoeveelheid grond- en hulpstoffen, 1 October 1940 voorhan den of in voorraad, hoeveel zij daarvan in 1938 en 1939 hebben verbruikt en de hoeveelheid wasch in droge kilogrammen, in 1938 en 1939 behandeld. Alle voorloopig gearresteerden in de moord zaak-ten Brok zijn op vrije voeten gesteld met uitzondering van den als vermoedelijken dader aangehouden Van E. Uit getuigenverhooren zou zijn gebleken, dat Van E. den doodelijken steek moet hebben toe gebracht. Van E. blijft ontkennen. Hij zai niet temin ter beschikking van den officier van justi tie te 's-Hertogenbosch worden gesteld. Het schijnt, dat Ten Brok eerst bij het huis van Van E. is geweest en dat daar ruzie is ont staan. Van E. zou toen in huis een wapen zijn gaan zoeken. Ten Brok is daarop ook naar huis gegaan en keerde ook met een wapen terug. Bij de tweede ontmoeting zou de steekpartij zich afgespeeld hebben. In hooger beroep achtte de rechtbank te Rotterdam ten laste van ir. F. L. S., hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, bewezen verklaard, dat hij te Maassluis zonder schriftelijke vergunning van B. en W. dier ge meente aan de Burgemeester van der Lelykade heeft gebouwd door het doen veranderen van den kademuur en het doen aanbrengen van een uitgebouwden aanlegsteiger. De rechtbank gaf hieraan de benaming van „in de gemeente Maassluis bouwen zonder schriftelijke vergun ning van B. en W.", hetgeen strafbaar is krach tens de bouwverordening van die gemeente. Daar het hier een principieele zaak betrof, veroordeelde de rechtbank ir. S. tot één gulden boete. Ir. S. is in dienst van het Rijk en voerde voor den Hoogen Raad in cassatie aan, dat hij na mens hef Rijk krachtens de Rivierenwet be voegd was tot het bouwen van de onderhavige rijksrivierwerken en dat hij handelde ter ver wezenlijking van het door die wet beoogde doel, mitsdien handelde ter uitvoering van een wet telijk voorschrift. De Hooge Raad heeft in deze zaak thans ar rest gewezen en daarbij overwogen, dat de Ri vierenwet in de artikelen 15 en volgende aan het Rijk ter bescherming van het openbaar rivier- of stroombelang zekere bevoegdheden toekent met betrekking tot de daar bedoelde gronden, waarop anderen gerechtigd zijn, doch dat noch In deze wet, noch in eenige andere, aan het Rijk of zijn ambtenaren een verplichting is opgelegd, om werken als waarvan hier sprake is tot stand te brengen. Wel zal het Rijk uit hoofde van het daarbij betrokken belang van de inwoners zich geroe pen gevoelen om de tot stand brenging van der gelijke werken ter hand te nemen en de amb tenaren van den Rijkswaterstaat, ieder binnen den kring van hun ambtelijke taak, zullen daaraan hebben mede te weiken, doch zij be- hooren daarbij, evenals ieder ander, de veror deningen in acht te nemen, welke door de daar toe bevoegde plaatselijke overheid zijn uitge vaardigd, tenzij uit eenige wettelijke bepaling het tegendeel mocht voortvloeien. Een zoodanige van het gemeene recht afwij kende bepaling, waardoor ir. S. zich ten deze zonder meer van de verplichting tot eerbiedi ging van de bouwverordening van Maassluis ont heven zou hebben mogen achten, is volgens dén Hoogen Raad echter niet te vinden in de artikelen der Rivierenwet en der Waterstaats wet, noch in eenige andere wetsbepaling. Derhalve heeft ir. S. niet ter uitvoering van een wettelijk voorschrift gehandeld en is zijn handelwijze terecht strafbaar geoordeeld. De Hooge Raad heeft het ingestelde cassatie beroep dan ook verworpen. nnnnnn VOOR EEN EX. VAN T EERSTE EN EENIGE FRANCO VOOR SLECHTS 1.60 Geeft het Nederlandsch, met daarnaast de vertaling in het Fransch, Duitsch en Engelsch en omgekeerd Fransch-Ned., Duitsch-Ned. en Engelsch-Ned. HANDIG FORMAAT - 1200 PAG. IN STÉRKEN LINNEN BAND De verzending van dit handige viertalige woordenboek aan onze lezers geschiedt door N.V. Boek- en Kunsthandel H. NELISSEN, Prinsengracht 627, Amsterdam, Giro 6Q092, waarheen deze bon moet worden gezonden met 1.60 in postzegels. Het bedrag kan ook per postwissel of giro worden verzonden met vermelding op het strookje „Viertalig Woordenboek, V.K.P." 13 October was het 100 jaar geleden dat het kerkje van Schipluiden werd ingewijd. Toen in 1572 de St. Michielskerk van Schip luiden, welke bediend werd door de Duitsche Orde, in handen van de Nieuwgezinden was overgegaan, bleef toch de meerderheid der be volking het geloof der Vaderen getrouw. Pries ters uit Delft werkten er in alle stilte. Twee van hen hebben het meest van zich doen spre ken. De eerste is GOvert van Vliet, door het volk „pater" Go ver t' genoemd, hoewel hij „we- reldsch priester" was. Meer invloed nog schijnt de bekende priester dichter Stalpaert van der Wielen onder Schip luiden gehad te hebben. Hij bracht de Vrouw van de ridderhofstad Gröeneveld tot het Ka tholieke geloof terug; zij betoonde zich zóó „iverig" in den godsdienst, dat zij een zolder in haar woning tot kerk liet inrichten; deze woning „de Lage Woning" genoemd werd kort geleden afgebroken. De sporen van die zolder- kerk waren in het gebouw nog duidelijk te zien. De grondleggers der parochie Schipluiden zijn echter de Jezuïeten geweest. Nadat zij vele jaren van Delft uit hun uitgestrekte gebied be werkt hadden, vestigden zij zich blijvend onder Hodenpyl, tusschen Schipluiden en Den Hoorn in 1662. Pater Gerardus Schade S J. is de eerste pater van Hodenpijl. Deze priester wordt genoemd „een machtige helper, een sterke schans in het kamp der Missie". Terwijl Poel dijk het geestelijk middelpunt werd in de kust streek van het Westland, werd Schipluiden dit van het lage gedeelte. Van deze twee punten uit heeft zich het Katholicisme in het West- land hersteld. Van Schipluiden uit werden de parochies Maasland, Maassluis, De Lier en Den Hoorn direct of indirect gesticht. Tot 1681 werd er op verschillende boerderijen, nu hier, dan daar, de H. Mis opgedragen. Men zegt, dat deze plaatsen kenbaar waren aan de roode kruisen boven de keldervensters en dat dit vroom gebruik later algemeen werd onder de Katholieken van deze streek. In voornoemd jaar 1681 werd er door pater Norbertus Aarts een schuurkerk gebouwd aan de overzijde van de tegenwoordige kerk en on der zijn pastoraat stak er een kleine storm op tegen de Katholieken, en werd het vieren der H.H. Geheimen voor eenigen tijd onmogelijk gemaakt door de bedreigingen en geldafpersin gen van een Delftschen beambte. Na de verbanning der Jezuïeten in 1708 bleef de statie bijna een jaar zonder herder. In 1709 wierd op herhaaldelijk verzoek van eenige Schip luidenaren de Franciscaan Petrus van Heessel door zijn Provinciaal herwaarts gezonden. On der zijn pastoraat brandde op een Kerstnacht het kerkjte, dat met riet gedekt was, tot den grond toe af, maar werd weer spoedig her bouwd. In 1722 kocht het kerkbestuur .seekere hof stede" aan de overzijde van de Gaag, als wo ning voor den pastoor. In deze eenvoudige pas torie, „Herdershof" genaamd, werd een kamer tot kapel ingericht. Alleen 's Zondags ging „de Vajer" per bootje naar de kerk aan de over zijde. Deze kapel wierj gebruikt tot 1840. Sinds twee eeuwen (1733) wordt de parochie bediend door „wereldheeren". Toen tegen 1840 het oude schuilkerkje te klein was geworden, wendde pastoor Neelemans zich persoonlijk tot den Koning en tot den Gouverneur der Pro vincie. Het bestek, een Grieksch tempeltje in miniatuur, mocht de goedkeuring van de auto riteiten niet wegdragen „omdat het geheel te aanzienlijk en de raming te hoog was voor een plattelandsgemeente, die de hulp van het Gou vernement inriep." Een ander plan moest er komen; er werd veel gepraat en het Grieksche tempeltje kwam er, maar nu volgens de plannen van het Mi nisterie van Waterstaat. Nog altijd heeft het kerkje een eigenaardige bekoorlijkheid: een kerk in kapelformaat, waarin ondanks de ge ringe ruimte nog 400 menschen een plaatsje vinden. Bij den bouw van de kerk in 1840 gingen er stemmen op, om de kerk niet tusschen Den Hoorn en Schipluiden te bouwen, maar in de kom van Schipluiden, waar de tuinen van htet Sllot Kenenburg voor een lutelen prijs te koop waitn, met dan een bijkerk aan Den Hoom welke later parochiekerk zou worden. Een al te voorzichtig gedeelte der parochianen hield vast aan het oorspronkelijke plan en de kerk kwam, waar ze nu staat. Deze fout heeft zich later gewroken. Want. toen in 1917 Den Hoorn zich afscheidde, kwam de kerk aan de grens der parochie te liggen. En zoo ontstond de eigenaardige toestand dat. Schipluiden, een in meerderheid Katholiek dorp, wel twee Protestantsche maar geen Ka tholieke kerk in de kom bezit, en dat er lede ren Zondag een ware volksverhuizing naar bui ten moet plaats hebben. Het is dan ook een vurig verlangen van veleD om eenmaal, wanneer de geldelijke omstandig heden dit zullen toelaten, een nieuwe, ruime kerk te stichten bij de school in het nieuwe bouwplan der gemeente. De nieuwe school, vol gens plannen van archifect Valk te 's Herto genbosch, zal binnen eenige weken voltooid zijn. Eerstdaags verschijnt bij Brouwer en Co. te Delft een uitgebreide en interessante beschrij ving van deze parochie, waarin verschillende bijzonderheden uit de burgerlijke geschiedenis zijn verwerkt. Tot verhooging van de vervoerscapaci teit der binnenvloot heeft de secretaris generaal van het departement van Water staat eenige thans in werking tredende bepalingen afgekondigd (Verordeningen blad 31). Houders van in Nederland aanwezige bin nenvaartuigen, welke ten dienste van het goe derenvervoer worden gebezigd dan wel daar voor bestemd zijn, zijn verplicht de afgescherm de navigatielichten met daarbij behoorende certifictaten, welke door le bevoegde autori teiten ten behoeve van de luchtbescherming zijn voorgeschreven tijdens de vaart, steeds aan boord voor gebruik gereed te hebben, ook al wordt niet gevaren. Deze verplichting gaat op 14 November in. De secretaris-generaal van het departement van Waterstaat kan ten aanzien van door hem aangewezen transporten bepalen, dat de be manning van binnenvaartuigen, welke voor deze transporten worden gebezigd, verplicht zijn om tusschen zonsondergang en zonsopgang en op Zon- en feestdagen te laden, te lossen en te varen, of wel laden of lossen toe te laten. Hy kan regelen stellen aangaande de berekening van een buitengewone vergoeding voor het verrichten van zulke transporten. Bemanningen van binnenvaartuigen zijn ver plicht de hun door of namens beheerders van waterwegen en sluiswerken gegeven aanwijzin gen met bitrekking tot het innemen van lig plaatsen, het verhalen van het binnenvaartuig van de eene ligplaats naar de andere en het opvaren of dóórvaren van het binnenvaartuig terstond op te volgen. De inspecteur-generaal van het verkeer kan houders en bemanningen van binnenvaartui gen aanwijzen om naar een door hem te bepa len plaats op te varen, eventueel tegen gedeel telijke vergoeding. Bij weigering van den houder of de beman ning, kan hij de bemanning en de overige op varenden met den sterken arm van het schip doen verwijderen, het vaartuig doen bemannen en daarvan gebruik maken ten behoeve van het goederenvervoer te water zonder dat de houder van het vaartuig deswege tot eenige vergoeding gerecl^tigd wordt. Voots bevat het besluit bepalingen over be- roepsrecht en over de straf op overtredingen. De secretaris-generaal van het departement van Watestaat kan uitvoeringsbepalingen in de Ned. Staatscourant doen afkondigen. Te Middelburg is Zaterdagmiddag een bij eenkomst gehouden van allen, die ingedeeld zijn bij de Vrijwillige Brandweer en vele burgers, die 17 en 18 Mei hebben meegeholpen b:j het blusschen van vele branden, die door het oor logsgeweld waren ontstaan en waardoor het grootste deel der stad werd verwoest. Burgemeester mr. dr. J Walré de Bordes heeft 43 personen van de brandweer, 25 reserve brandweerlieden en 72 burgers een bronzen me daille op de borst gespeld en een door hem on- derteekende oorkonde uitgereikt. Op deze oorkonde staat vermeld, dat de hou der heeft medegewerkt aan het stuiten van het vuur, waarvan de haarden in het zwart op een kaart zijn aangeteekend. De burgemeester deelde op deze bijeenkomst, welke de commandant van de brandweer, de heer H. Bierman, bijwoonde mede, dat aan le den der brandweren uit vijftien omliggende plaatsen, die eveneens aan het blusschingswerk deelnamen, reeds een medaille en een oorkonde werden uitgereikt. Tot degenen die aan de toekomst van Mid delburg mochten wanhopen, zeide de burge meester, dat Vlissingen 140 jaar geleden in den Franschen tijd door een bombardement groo- tendeels verwoest werd en dat de stad herrezen is; zoo zal het ook Middelburg gaan. In aansluiting op het bericht over het verbod van export naar andere landen dan Duitsch- land van appelen en peren, is thans bij de veilingen de mededeeling van de Ned. Groenten- en Fruit-Centrale ontvangen, dat dit verbod ook geldt voor groenten, sluitkool, zacht fruit en fruit-afval. Alleen de uitvoer van uien naar België is thans nog mogelijk op dezelfde wijze als dit tot nu toe geregeld was. De benoodigde uitvoer- machtigingen kunnen door de veilingen, resp door de controleurs van het U.C.B. ter beschik king worden gesteld. Uitvoer van alle produc ten, genoemd op de regelmatig aan de veilin gen toegezonden lijsten van exportprijzen voor Duitschland, is niet meer toegestaan naar an dere landen dan Duitschland. Maandagmiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van den heer Kuypers te Asten (N.-B.). Het woonhuis met de stallen en een schuu: brandden tot den grond toe af. De geheele oogst ging verloren. Ook kwamen zes varkens in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Bij de familie te Oss is bericht ontvangen, dat in de missie van Algiers op 64-jarigen leeftijd is overleden Zuster Marie Anna (mej. Cato Smulders). Zij was sinds 40 jaren in de missie werkzaam. Een 37-jarige koopman uit het Gooi, die Maandag voor het Haagsche gerechtshof ver scheen, omdat hij hooger beroep had aangetee kend tegen een vonnis van de Rotterdamsche rechtbank, welke hem tot vier maanden gevan genisstraf had veroordeeld wegens oplichting, gaf op de vraag van den president, waarom hij in beroep was gekomen, ten antwoord, èat hij zich onschuldig achtte. „Je richt toch maar vereenigingen op, int de contributie en leeft er van, zonder er overi gens iets mee tot stand te brengen", merkte de president hieromtrent op. Eenige getuigen kwamen dit bevestigen. Ver dachte was bfj hen gekomen met de mededee ling, dat hy een handelsclub wilde oprichten en hy had dit zoo waarschijnlijk weten te maken, dat zy de contributie van f 25, die daarvoor noodig zou zijn, by voorbaat in zyn handen had den gesteld. Een enkele andere getuige had de zaak niet vertrouwd en zoo viel de oprichter, onder beschuldiging een oplichter te zijn, in handen van de Justitie. Het getuigenverhoor deed nog uitkomen, dat verdachte een bekend bankiershuis had opge geven als bankier van de club, doch hieraan trachtte hy thans de wending te gaven, dat hy dat bankiersadres alleen had genoemd, om dat men hem daar persoonlijk kende. De procureur-generaal meende, dat de zaak ernstig genoeg was om een hoogere straf op te leggen dan de rechtbank had toebedeeld. Spr. eischte acht maanden, conform de straf, welke de Officier van Justitie by de rechtbank had gevorderd. Mevr. mr. Broekhuysen pleitte clementie en betoogde, dat de man werkelijk de bedoeling heeft gehad, een handelsclub op te richten. Uitspraak 28 October. De heer Loose, uit Halsteren, die dezer da gen op het gevaariyke kruispunt bij café L'Es- perance aan den Parallelweg te Bergen op Zoom toen hy op de fiets reed door een anderen wiel- rijder werd aangereden en zoo ernstig kwam te vallen, dat hij vennoedeiyk een schedelbasis- fractuur opliep, is thans aan de gevolgen over leden. De ontvanger der directe belastingen enz., C. P. Oosthoek, is verplaatst van het kantoor Almelo naar het kantoor der directe belastingen te Groningen, de ontvanger der directe belas tingen enz., A. A. van der Werff, van het kan toor Nij kerk naar het kantoor Katwijk en de ontvanger der directe belastingen enz., E. Noor man, van het kantoor Lochem naar het kan toor Harderwyk. De ontvanger der directe belastingen enz., P. J. Antonissen, is, met intrekking van zyn ver plaatsing naar het kantoor der directe belas tingen te Enschede, verplaatst van het kantoor der directe belastingen te Roermond naar het kantoor der invoerrechten en accynzen te Roo sendaal. Bij het departement van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen zyn bevorderd: tot admini strateur mr. J. K. van der Haagen, thans re ferendaris; tot referendaris mr. A. C. van Brug gen; tot hoofdcommies J. Platteel, thans com mies; tot commies J. A. Alexander, mej. G. C. Canneman, J. Pieters en mej. C. J. Vogelenzang, allen thans adjunct-commies; tot adjunct-com mies mej. H. P. de Paauw, thans schryver le klasse, en A. Worisek, thans werkzaam op ar beidscontract, allen werkzaam by voormeld de partement. 2 (Nadruk verboden) Mevrouw Holzmann legde de hand op den *fin van den dokter en keek hem angstig aan. >.Maar," vroeg zij, „er bestaat toch immers hoop, datdat alles weer in orde komt?" •■Natuurlyk! Een zoo jong, door en door ge- *°hd manl Moed gehouden!" Op dat oogenblik hoorde men weer stappen raderen. Voorafgegaan door Paul, traden eenige lieren, vergezeld van twee politieagenten, de ^atoer binnen. Een van de agenten bleef aan e deur staan. '.Heidinger, commissaris van politie; Dr. Lerch, ®°Utiearts; Sials Hempel, detective." Zoo luidde de voorstelling, ör. wille deelde den heeren mede wat hij zoo ien van mevrouw Holzmann vernomen had. Ni Sim aUwelijks was hy daarmee klaar of de deur hg weer open en een jonge man trad binnen, tets 't verzet van den politieagent. Zonder op de heeren van de politie te letten, j iprp hij met ontzetting een blik op het roer- °°2e lichaam van den nog steeds bewusteloozen Holzmann en kwam toen op diens vrouw en dr. Wille toegeloopen. „Lydia, om 's hemelswil, wat is er gebeurd? Gerdy is.... Wat is hem overkomen?" Mevrouw Holzmann stak hem bevend de hand toe. „Iemand heeft op hem geschoten.... beneden in de loods.... onmiddellijk na zijn thuiskomst méér weet ik zelf nietO, Hartwig, 't is verschrikkelijk!.... Ik ben zoo biy, dat je on middellijk gekomen bent. Je tegenwoordigheid werkt kalmeerend op mijGerdy moet naar het ziekenhuis overgebracht worden Hier werd 't gesprek onderbroken door den commissaris van politie: „Mag ik vragen wie die heer is?" „Pardon.... ik heb vergeten.... De heer Hartwig Henter, de beste vriend van mijn ar men man." Nogmaals ging de deur open. Paul leidde een onbekende binnen. „Dr. Slebert, de geneesheer uit het ziekqji- huis, zoo juist aangekomen met de ambulance auto." Zonder aarzelen ging hy op den gekwetste toe, die juist weer de oogen opsloeg, maar dit maal bij vol bewustzyn, want zyn blik zocht zyn vrouw, die dicht by den jongen dokter stond en rustte daarna een oogenblik op dr. Wil.e en Hartwig Henter. Hy scheen zich daarbij in te spannen om te spreken, wat den commissaris van politie aanleiding gaf om de anderen een voudig ter zyde te duwen en zich diep over Holzmann te buigen, teneinde diens eerste woor den op te vangen. De man begreep blijkbaar niet, dat hy verre van beleefd en tactvol han delde.... Doch er kwam geen geluid over de lippen van den gewonde, die, uitgeput, weer de oogen sloot. De geneesheeren drongen nu met verontwaar diging den commissaris ter Zyde. U ziet toch wel, mijnheer de commissaris, dat de gekwetste niet kan spreken! Aan een ver hoor valt voor het eerst niet te denken,'' zei dr. Wille nogal scherp. „Dat moet u later in 't ziekenhuis den be- handelenden geneesheer vragen. Voor het oogen blik valt er niets van te zeggen." Dr. Siebert had intusschen de deur geopend en twee bedienden van 't ziekenhuis, die met 'n brancard in de gang wachtten, gewenkt. Voor zichtig, met geoefende handen, droegen zij den gekwetste weg. Nu kwam er leven in mevrouw Holzmann. Zij wilde absoluut mee naar het ziekenhuis en bleef doof voor dr. Wille's overreding. Maar dr. Sie bert fluisterde zyn collega in 't oor: „Laat haar in geen geval meegaan. Haar te genwoordigheid heeft toch geen nut .voor den gekwetste en kan ons enkel hinderen." Hartwig Henter had deze woorden opgevan gen. Snel een besluit nemende, ging hy naar mevrouw Holzmann en zeide: „Beste Lydia, wees toch verstandig. Je kunt niet mee naar het ziekenhuis. Maar ik zal zelf meeryden en ik zweer je, dat Je zelf hem niet beter zoudt kunnen helpen dan ik het zal doen." Hy drukte haar de hand, als om zyn woor den kracht by te zetten en liep haastig den jongen dokter na, die toezicht hield op het ver voer van den gekwetste. Een minuut later hoorde men het geronk van de vertrekkende auto. Mevrouw Holzmann keek wezenloos om zich heen. Alles draaide haar voor de oogen, alles werd donker voor haar. Zon der eenig geluid te geven zonk zy neer op de sofa. Een bezwijming bevrijdde haar voor een wijle van smart en zorgen. Terwijl dit op de eerste verdieping der villa gebeurde, stond de met den commissaris van politie meegekomen detective Silas Hempel lang te praten met den concierge en wel in de open deur van de loods. Silas Hempel, de later tot ver over de gren zen van zyn vaderland beroemd geworden de tective, bevond zich toenmaals nog aan 't begin van zijn loopbaan en werkte in dienst van de politie. Hij was eigenlijk te Weenen aangesteld en slechts tydeiyk werkzaam te G., waar een griep-epidemie het politie-personeel niet spaar de, zoodat men het werk niet meer afkon en elders bekwame hulp had moeten aanvragen. Zoo was Silas Hempel, die in weerwil van zyn jeugdigen leeftijd reeds als een buitengewoon schrander beanbte bekend stond, naar G. gezon den, waar juist eenige belangrijke zaken in het reine moesten worden gebracht. Nadat Silas in de kamer op de eerste verdie ping aandachtig naar de mededee'ing van den dokter der familie Holzmann geluisterd en een langen, yorschenden blik op den bewustelooze en diens omgeving geworpen had, verliet hy stil en ongemerkt de kamer, om zich naar het too- neel van de misdaad, de loods, te begeven, waar de concierge juist het licht wilde uitdraaien en de deur sluiten, toen de komst van den detec tive hem dat belette. „Als ik mij niet vergis," zoo begon Silas Hem pel het gesprek, „bent u de concoerge Rosner?" „Ja, die ben ik...." „En de eerste, die den heer Holzmann na het ongeluk te hulp kwam? Wilt u zoo goed zyn, mij zoo nauwkeurig en breedvoerig mogelijk alles te zeggen, wat u daarbij hebt opgemerkt?" De bejaarde man vertelde a'les zeer bereid willig, van zijn plotseling ontwaken af, tot aan het oogenblik, waarop hy, geholpen door Paul. zijn meester naar de kamer op de eerste ver dieping had gedragen. „U hebt dus het schot gehoord, dat uw mees ter zoo zwaar heeft gekwetst? Kon u vaststel len, uitwelke richtig de knal kwam?" „Neen; trouwens, ik heb ook niet daarover na gedacht, want mijn gedachten waren uitsluitend bezig met de loods, die op zoo'n ongewoon uur helder verlicht was." „Ja.... 't was ongeveer kwart vóór drie Maar denk nog eens na over het schot, dat u hebt gehoord. Kon u uit de knal niet opmaken, of het in de open lucht byvoorbeeld hier op het kiezelpad was gelast? Of binnen, in de loods?.... Een groot verschil van klank, dat be grijpt u." De concierge dacht even na, en zei toen met nadruk: zeker van, dat het schot binnen in de loors is gevallen. Hier buiten had t heel anders en ook harder moeten klinken. De knal was mat en kort en stierf onmiddellijk weg, zonder echo en zonder naklank, wat In de open lucht zeker niet het geval geweest zou zyn. In huls heeft nie mand het schot gehoord, wat my onmiddellyk opviel. Ook was mynheer Holzmann zeker ai ge- kwest toen hij uit de loods kwam, want het ver wonderde my, dat hij zoo langzaam liep, ais kostte iedere stap hem inspanning." „Hoeveel tijd verliep er tusschen het schot en het oogenblik, waarop de heer Holzman de loods verliet?" „O, hoogstens een minuut." „Hebt u buiten den heer Holzmann nog een ander persoon de loods zien verlaten?'' „Neen, althans niet zcalang ik my buiten t huis bevond. Wat er later gebeurde, weet ik niet." „En toen u later weer buiten kwam om de loods te sluiten, bent u er toen binnengegaan om ze af te zoeken?" „Neen, want daar het licht brandde, kon ik de heele ruimte tot in alle hoeken goed over zien. De loods was heelemaal leeg, afgezien van een paar machines, die er zyn opgeste'd." 't Lijdt geen twijfel," zei Hempel, „dat men in de lloods zelf op den heer Molzmann geschoten heeft; dat de moordenaar zich nog in de loods bevond op het oogenblik. dat zyn s. ach toffer er uit kwam, maar dat hy reeds weg was toen u niet lang daam de loods kwam sluiten." iWordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3