LEVENSMIDDELEN ONBEKEND MAAKT ONBEMIND j Zoek, betrouwbaar FOTOREPORTAGE Personeel? 1 voor 90.000 gezinnen Schaakrubriek BESSENJENEVER wm van de Distilleerderij „DE PAPEGAAI" te Delft is gemaakt van het beste Holl. fruit en is in kwaliteit onovertroffen De Aluminium Company of America adverteert reeds twee jaar geregeld in een groot aantal dagbladen, hoewel zij niets direct aan het pu bliek levert. Het is een voorbeeld uit vele. Tal van groote bedrijven, die niet in direct contact staan mei het groote publiek, zijn de laatste jaren scherp gaan beseffen, dat onbekend warkelijk onbe mind maakt. Menigmaal bemerkt men dan, dal de publieke opinie zich tegen een dergelijk bedrijf keert. Het heeft tegenwoordig meer dan ooit zin met systematische reclame het publiek volledig op de hoogte te houden. Er is geen beter middel om de kwade geruchten, die zoo vaak omtrent groote bedrijven in omloop zijn, uit den weg te ruimen, dan mei waardige advertenties in de dagbladpers. w- nminiiiin"."""li DINSDAG 15 OCTOBER 1940 fiiiinninrnnnniimnmiiniinnmmnmiminmminnnnMnMMinmmnnmniniiniimiMiiiiiiiiiiii BOEK EN BLAD RETRAITEN St. Petrus Canisius, Bergen Retraitehuis Uden Meer dan 200.000 mannen en vrouwen namen te Bukarest deel aan de parade der Legionnairs yoor generaal Antonescu en den leider der Legionnairs, Horia Sima. Tijdens het défilé (Foto Weltbild) Indien men lang en goed wil bewaren, bestelt men ABVO-steentjes om de provisie-kast van vocht en reuk te vrijwaren. Apparaten voor keuken- of provisiekast 3.00 per stuk. Apparaten voor kelders 4.en 19.50. Een jaar garantie „ABVO"-ateliers, Perziklaan 80, Den Haag Tel. 393371 Vraag Uw leverancier om Bessenjeneyer van „DE PAPEGAAI", want Wie „De Papegaai" maar kent Wil niet andersis verwend! GASGENERATOREN VOOR AUTOMOBIELEN, door ir. W. H. Kramer. Uitg.: Kluwer Deventer. Een uitgave, die wel bijzonder actueel mag heeten. Ze verdient de belangstelling en de be studeering door de velen, voor wie het vervoer per vrachtauto's vooral een levenskwestie is. „Door de drastische beperking van het ben zineverbruik na den oorlog in Nederland kwam plotseling het vraagstuk van de aandrijving van automobielen door generatorgas op nadrukkelijke wijze onze aandacht vragen." Aldus de schrij ver in den aanhef van zijn Voorbericht, waarin hij ook opmerkt „dat er nog eenige kinderziek ten moeten worden doorgemaakt, eer men tot een betrouwbare en bedrijfszekere transportabele gasmotorinstallatie zal zijn gekomen, afgestemd op het bedrijf, dat ze zal hebben te dienen." Intusschen heeft de auteur zich veront schuldigend, dat hij niet kan putten uit eigen praktijk en slechts kan afgaan op hetgeen in de omvangrijke buitenlandsche literatuur te vin den is, en op inlichtingen van ter zake kundi- gen hier te lande zich met grooten spoed aan het werk gezet, om zoo vlug mogelijk aan den wensch van de vele geïnteresseerden tegemoet te komen. En zoo verscheen hier dan een dege- lijk-wetenschappelijke beschouwing en bespre king van de generator-systemen, en van ver schillende daarbij voorkomende wetenswaardig heden, o.a. inzake motorconstructie, brandstof, het chemisch proces in den generator, montage van de generator-installatie op het voertuig, storingen aan de installatie en den motor, enz. Vier uitslaande platen en tal van doorsnee- teekeningen, schematische voorstellingen enz. in den tekst zijn even zoovele middelen ter verkla ring en demonstratie van dien tekst. Een aanbevelend woord vooraf van ir. Wirtz, dir. van het Rijksinstituut voor Brandstoffen- economie, die onder meer schrijft, dat in dit boekje de werking van den gasgenerator goed is verklaard, zoodat de bezitter van een generator zich met zijn toestel vertrouwd kan gevoelen en aan de eerste moeilijkheden op den weg het hoofd zal kunnen bieden zal behoorlijk er toe bijdragen, dat het opus van ir. Kramer door de belanghebbenden wordt aangeschaft en gron dig bestudeerd. 19—22 Oct. Heeren Middenstand 2225 Oct. Meisjes. 2629 Oct. Mannen. 29 Oct.—1 Nov. Heeren Middenstand. 58 Nov. Geh. Dames deft, stand. 9—12 Nov. LT Jongeren en S. Alf. cl. 1215 Nov. Geh. Dames mlddenst 1619 Nov. Heeren kerkzangers. 1922 Nov. Ongehuwde Dames. 2326 Nov. Mannen S. Bonifacius. 26—29 Nov. Meisjes Congregan 30 Nov.3 Dec. Mannen 1922 Oct. Retraite voor leden van Jeugd- Vereenigingen. 22—25 Oct. Huishoudsters en damee ran rij peren leeftijd. 2629 Oct. Voor eventueel aan te vragen retraite. 14 Nov. Meisjes uit Geldrop, Waalre en Zes Gehuchten. 912 Nov. Meisjes 1215 Nov. Meisjes verloofden en die kennis hebben. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan Jos. Duvergé, Binnen Brouwersstraat 40, Amsterdam-C. Driemaandelijksche wedstrjfd in het oplossen van schaakproblemen. Probleem nr. 467 J. J. Bur bach, Zwolle Eerste publicatie abcdefgh Diagram Wit geeft mat in twee aetten. Probleem nr. 468 abcdefgh Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen gelieve men binnen 14 dagen ln te zenden. Oplossingen Van nr. 461, C. J. Schoot, Arnhem. Eerste publicatie. 1. Tbl dreigt, 2. Pd3 mat. Zwarte promoties: 1dlP, 2. Pf3 mat; dlD, 2 Dh4 mat. Zeer aantrekkelijk is: 1Tf3, 2. Pe2 mat. Schoot kan het wel! Van nr. 462, H. Weenink, le prijs H Pro blems. 1. D e 3 dreigt, 2. P c 3 mat. Lijn- afslultingen met en zonder blokkeering: In terferenties, waarbij op d3 wederzijdsche In terferentie van kasteel en raadsheer, (Grim- shaw). Thematische weerleggingen op 1Rd5, 2 Pb6 mat; Pb—d6; 2. Tc5 mat; Pf6—d6; 2. De5 mat; d6; 2. De6 mat; Rd3, 2. Dd4 mat; Td3, 2. Rg2 mat; Td4. 2. Dxd4 mat; Re4, 2. Db3 mat. Een kunstwerk waarin Weenink effectbejag versmaadt, om alleen geraffineerde strategie toe te passen. Voor hen die het verstaan een onvergetelijke compositie! Mist der oplossers van 461462, tevens puntenlijst van September Het maximum van 16 punten werd behaald door de heeren: H. J. de Boer, Wormerveer; Pastoor Ratté, Grootebriiek; D. Janse, Bloe- mendaal; D. de Jong, Soestdijk; J. G. Mool- huijzen, Arnhem; A. Kluijskens, Ouderkerk a.d. Amstel; G. Kistemaker en G. M. Bouwhuijs, Wij he; J. P. Rietbergen, Arnhem; H. F. Fluit- man, Enkhuizen; C. Ruëdissuëli, Santpoort; P. J. Wlassenberg, Haaksbergen; J. D. Redeman, 's Gravenhage; Fr. de Lange en C. M. Ibelings, Amsterdam; W. de Koning, Utrecht; A. H. Overdam, A. Hopman en Th. J. Schoorl, Haar lem; A. G. Kniest, Helmond; A. A. van Schalk, Hilversum; C. W. Kooy, Hoorn; J. J. M. van Egmond, Alkmaar; Kees Schrijvers, Utrecht. Voorts 14 pnt.: P. Henneveld, Delft; W. G. Harmse en J. F. v. d. Putten, Amsterdam, 8 pnt.: Schaakclub „Domi", Overveen. De volgende lezers zonden van de laatste pro blemen geen oplossingen in: W. Hertman, Groesbeek; P. Gevers, Schijndel, 8 pnt; G. Smit, Badhoevedorp; J. J. Kesters, Santpoort; H. A. Nijsen, Castricum, 6 pnt.; L. Mans, Heerler- baan; G. v. d. Boorn, Roermond, 4 pnt. Buiten mededinging. Beide problemen: A. L van Item, Amsterdam; J. C. Nobels, Baam; G. van Trijp, Utrecht. Correspondentie A. H. W. W. te A. Het persoonlijke lid maatschap van den K.N.S.B. kost f 4.50 per jaar. Het Interessante Tijdschrift wordt maan delijks gratis toegezonden. Aanmelden bij den eersten secretaris, den heer P. Jungman, van Speijkstraat 2, Utrecht. Men kan ook lid worden van een club of onderbond die bij den K.N.S.B. is aangesloten en geniet dan alle voordeelen, waarvan de per soonlijke leden profiteeren. Wij veronderstellen dat u verhinderd is in een club te spelen, daar om zou u het lidmaatschap van den Bond van Probleemvrienden in overweging kunnen ne men. Secretaris de heer P. W. Nanning, St. Gerarduslaan 15, Eindhoven. Nedertandsche Bond van Probleemvrienden Evenals voorgaande jaren organiseert de N. B. v. Pr. begin December een algemeenen oplos singswedstrijd ter herdenking van zijn eminen- ten voorganger, den heer H. G. M. Weenink. Ieder belangstellende kan zonder eenige kos ten, behalve porti, meedoen. Er zal eind November een zestal tweezetten ter oplossing rondgestuurd worden. De betreffende bepalin gen voor dezen oplossingswedstrijd worden tege lijk met de problemen bekena gemaakt. Er wor den boekwerken als prijzen uitgeloofd en wel één op de tien deelnemers. Hun, die zich hiervoor interesseeren, wordt verzocht zich op te geven vóór 1 November e.k. aan het volgende adres: A. P. Eerkes, Westerdiep B 252, Wildervank. Vorige jaren heeft deze wedstrijd een groeien de belangstelling ondervonden. Wij hopen door deze mededeellng aan onze lezers dit succes voor den N. B. v. Pr. wederom grooter te maken. Geeft u zich dus allen op. (Leden van den N.B. v. Pr. behoeven dit niet te doen). Hun, die zich vertrouwd willen maken met het oplossen van schaakproblemen, wordt aan geraden de bekende handleiding te bestellen bij bovenstaand adres van den heer Eerkes. Na ontvangst van f 0.25 (postzegels van 5 ets.) wordt deze brochure franco toegezonden. Correspondentie party Tusschen twee sterke Nederlandsche spelers Oud-Indisch Wit: A. J. Wij nans Zwart: C. H. Roele Uit grootmoeders tijd. Voor de bezoekers van het Mengelberg-concert te den Haag waren alle .aapjes" van de Residentie gerequireerd, om het publiek huiswaarts te brengen. De koetsiers wachten op hun .vrachtje" (Foto Schimmelpenningh) De nieuwe sluis bij Lemmer, is vrijwel gereed. Men heeft het water er reeds in laten stroomen, doch het zal nog wel eenige weken duren, voordat de eerste schepen geschut kunnen worden (Foto Pax-Holland) 1. d2—d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, d7—<16; 3. Pgl— 13, Pb8d7; 4. Rel—f4. (Deze ontwikkeling van den raadsheer verdient in het Oud-Indisch wei nig aanbeveling, te minder wanneer wit reeds c2c4 gespeeld heeft). 4g7g6; 5. Pbl— c3, Rf8g76. Ddl—<12, 9-0; 7. 0—0—0. (Een ondernemende opstelling, welke goede kansen zou bieden, wanneer wit maar even tijd had gehad om een konlngsaanval voor te bereiden. Zwart komt echter het eerst aan bod). 7 e7e5; 8. d4d5. (Wit wil een vleugelbestor ming uitvoeren en houdt daarom het tepel ge sloten. Het vervolg der partij leert, dat hij de situatie hier totaal verkeerd heeft beoordeeld.) 8Pf6g4; 9. e2e3. (Deze voor de hand liggende zet legt aan de koningin den onaan- genamen plicht op pion f2 te blijven bescher men, zoodat dit stuk van hieraf op halve kracht werkt. Overweging verdiende 9. Rg3.) 9 Dd8a5! (Dwingt op zijn minst tot een ver zwakking van de witte pionnenstelling)10. Rfl d3, Rg7xc3; 11. b2xc3, Da5—a3; 12. Kcl—bl, b7b5. (Zeer energiek gespeeld). 13. c4xb5. (Wi- bijt door een zuren appel heen). Na 13. b3, bxc4; 14. Rxc4, Tb8t; 15. Kal was 15Pxf2! mo gelijk geweest). 13. c5c4! (Een tweede pionoffer, waarmede zwart zich van het sterke veld c5 meester maakt). Zie diagram. Stelling na den 13en zet van zwart. abcdefgh 14. Rd3xc4, Pd7c5. (Tegen het dreigende Rf5t heeft wit geen goede verdediging meer). 15. Tdl—cl, Rc8f5t; 16. Kbl—al, Rf5—d3!; 17. Pf3d4, Rd3xc4; 18. f2—f3, Pg4—e5; 19. Tel bl, Pe5d3; 20. h2—h4, Rc4xa2. Wit gaf het op. Een krachtig partijtje. (Tijdschrift K.N.S.B. Aug. Sept. 19405". In de volgende rubriek wordt de indeeling van correspondentieschakers medegedeeld. De Londensche brandweer staat in deze dagen voor een schier boven- menschelijke taak, om hulp te bieden op de plaatsen, waar in de Engelsche hoofdstad branden uitbreken tengevolge van de onophoudelijke bombardementen F(oto Weltbild) Nog steeds wordt gewerkt aan het opruimen der door de Engelsche troepen aan het Westelijk strand in Frankrijk achtergelaten oorlogsmateriaal (Foto Weltbild) Ja, heusch. et zijn automobilisten, die hun wagen niet afsluiten als ze hem onbeheerd laten' staan I Ideaal, zooietsvoor los- loopende jongens om zoo'n auto even te „leenen" voor 'n „vroolljken avond I" En wat erop volgt?....liPolltle.... rechtbankII Brengt hen niet ln verleiding: sluit uw auto af 1 i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4