Joden in Nederland r De verovering van Damiate l°/o fcï;: *- MEER en MEER... m Rente voor I deposito's Oriëntatie- en Dispositie-Centrale AMSTERDAMSCHE BANK N.V. - AMSTERDAM"! DINSDAG 15 OCTOBER 1940 GRONINGEN BESTAAT 900 JAAR Tentoonstelling Maandag geopend Mutaties bij de Ned. Spoorwegen Direct opvraagbaar pCt. rente 's jaars. Voor groote bedragen en termijn- I deposito's volgens overeenkomst, j Restauratie van Haarlems historisch wandtapijt HERDISPOSITIES Amslelstraat 14. AMSTERDAM-C AMSTERDAM-C. Tel. 47157 HET DISPOSITIE-TARIEF BEDRAAGT MET EEN VASTGESTELD MINIMUM NOODBEURS AMSTERDAM Op 28 en 29 October in Kras- napolsky te Amsterdam DE GEMEENTE ALS LANDBOUWER Militair herdenkingsmonument te Delft Tentoonstelling in Van Abbe- Museum GELOOF ALS BEVRIJDENDE KRACHT VOLKSCONCERT TE MAASTRICHT Het optreden van George van Renesse LEVENDIGE PAARDEN HANDEL Hooge prijzen Het Spoorwegmonument Duitsche en Nederlandsche Normalen Studenten der Assumptionisten Cultureele zorg en sociale jeugdzorg WIJ LUISTEREN NAAR.. Woensdag 16 October PAARDENSPORT Weer rennen in Auteuil ST. ADELBERT IN LIMBURG Sociale Studiedag te Venlo Lijk opgehaald Aan de gevolgen overleden Kerkelijk leven AALMOEZENIER MAJOOR J. J. BROUWER Benoemd tot pastoor te Laren Benoemingen in het Aartsbisdom Zooals men weet, is er een verorde ning uitgevaardigd, die aanstelling en bevordering van joden en half- joden in Nederlandsche ambtelijke func ties verbiedt. De bezettende overheid, die hier te lande momenteel de regeerings- inacht uitoefent, zette hierdoor een eer ste schrede in 'n richting, welke tot nog toe in Nederland, ondanks de heftige anti-semietische agitatie en sentimenten van bepaalde groepen Nederlanders, niet Werd ingeslagen. Het Driemanschap van de Nederlandsche Unie erkent, dat het thans bij verordening bepaalde het jo denprobleem gematigd aanvat. Vergele ken bij de maatregelen, die in andere landen tegen de joden zijn of worden genomen, is deze erkenning volkomen gerechtvaardigd, maar tevens houdt deze erkenning in, dat er ook in ons land een jodenprobleem is. Wij gelooven bovendien niet, dat het op den duin bij ons bij dezen eersten maatregel zal blij ven. Er zijn te vele en te duidelijke tee kenen, die daarop wijzen. In „een open hartig woord" heeft het Driemanschap van de Nederlandsche Unie zijn stand punt ten aanzien van het netelige ge zien de verschillen in ervaring en op vatting in Duitschland en hier joden vraagstuk uiteengezet. „Het is bekend, dat de Nederlandsche Unie", aldus schrijft het Driemanschap, „vanaf haar oprichting zich op het standpunt heeft geplaatst, dat een re geling noodzakelijk was voor het vraag stuk der naar Nederland uitgeweken Joden uit andere landen, doch dat eenige verandering in de sinds onheuglijke tij den door het Nederlandsche volk aange nomen houding tegenover de joden, die sinds geslachten in Nederland wonen en werken, onnoodig en ongewenscht is." Inderdaad heeft door de massale im migratie van joden uit andere landen het jodenvraagstuk in ons land afmetin gen gekregen, die dringend om een re geling vragen, maar ook vóórdien be stond een zgn. jodenvraagstuk, zij het ook in minder acuten vorm. De Unie ziet dus o.i. het zgn. jodenprobleem te be perkt. Zij concentreert haar aandacht en haar standpunt op slechts een on derdeel van een grooter en algemeener geheel. Als Christenen en als Katholieken hebben wij den plicht de naasten- tiefde te beoefenen en wie onze naaste is, leert de parabel van den barmhartigen Samaritaan op ondubbel zinnige en niet mis te vérstane wijze. Deze plicht tot naastenliefde, die zich uitstrekt tot alle menschen zonder uit zondering, ja zelfs tot onze vijanden, houdt echter niet in, dat wij als Neder landers aan alle vreemdelingen zonder uitzondering, die zich in ons land vesti gen en in onze volksgemeenschap 'n rol spelen willen, volledige gelijkgerechtigd heid op staatkundig en cultureel gebied inclusief het Nederlandsche staatsbur gerschap zouden moeten verleenen. Wij hebben als Nederlanders het recht de voorwaarden vast te stellen, waarop de eer van het Nederlandsche staatsburger schap slechts kan en mag worden ver leend, en in ons land zijn de voorwaar den voor alle vreemdelingen te slap ge weest en is die eer niet altijd even hoog gehouden. Bovendien verplicht ons het gebod der naastenliefde den evennaaste te beschermen en te verdedigen tegen elementen, die het met die liefde niet zoo nauw nemen en een invloed ten kwade uitoefenen op hun medemen- schen. Deze verplichting beperkt zich echter niet totgewetenlooze joodsche elementen, maar geldt tegen alle gewetenlooze of misdadige of onge zonde elementen ook in eigen volk. Wij erkennen gaarne met het Driemanschap van de Nederlandsche Unie, dat er in ons land sinds geslachten joden wonen en werken, tegen wie wij niet het minste bezwaar hebben en voor wie wij zelfs eerbied en waardeering moeten koes teren. Wij hebben eveneens open oog voor de realiteit, dat in Nederland over het algemeen de joden niet de positie in nemen en de houding aannemen, welke in andere landen het jodenvraagstuk acuut hebben gemaakt. Maar van den anderen kant zijn wij wel van meening, dat van overwoekering of van met on zen volksaard strijdige, beïnvloeding van het leven van het Nederlandsche volk door hier levende joden op bepaalde, be langrijke gébieden wel degelijk sprak® Was en is. Wij hebben te vaak in het ver leden moeten strijden tegen sterke en heillooze invloeden van communistisch® en marxistische joden in de politiek en het onderwijs, van atheïstische joden in de vrijdenkerij, van joodsche doktoren in het Neo-Malthusiaansche streven, van joodsche geld- en handelsmagnaten in de finantieele wereld, van onscrupu leuze joodsche advocaten in de rechts- practijk en van joodsche machthebbers in de film- en bioscoopwereld om dit te kunnen loochenen. De Christelijke ver draagzaamheid en rechtvaardigheid doen ons wèl beseffen, dat wij een hier levende groep niet louter en alleen op grond van haar afkomst uit onze sa menleving mogen stooten of in een hoek onzer samenleving mogen terugdringen, Wanneer zulk een groep als zoodanig sinds lang door ons geaccepteerd is en zich overeenkomstig de aan een ieder in ons land te stellen elschen gedraagt. Maar van den anderen kant ontnemen de Christelijke verdraagzaamheid en rechtvaardigheid het Nederlandsche Volk niet het recht, zelf te bepalen, Wie het in haar gemeenschap als volko men gelijkgerechtigde aanvaarden wil Qf niet. Dit recht is een politiek recht. Het Nederlandsche volk heeft bovendien den plicht zijn samenleving zooveel mo gelijk te vrijwaren voor haar ontbin dende of ondermijnende invloeden, on verschillig van welke zijde deze ook moge komen. Helaas zijn dergelijke invloeden ook van eigen volksgenooten en zelfs soms van zich Christen noemenden uit gegaan. voor groot en klein is VERWEKT GEEN KRAMP BIJ apothekers en drogisten In verpakkingen van 10, 30 en 60 tabletten. Hoewel van uitgebreide feestelijkheden in verband met de tijdsomstandigheden moest worden afgezien, heeft Groningen het feit van zijn 900-jarig bestaan toch niet heelemaal on gemerkt laten passeeren. Het desbetreffende comité heeft in het gebouw „Pictura" een ten toonstelling ingericht van prenten, foto's, etsen, enz., alle een beeld gevend van Groningen, zoo als het was en zooals het in den loop der eeuwen is geworden. Het is een interessante verzameling, welke het verleden weer tot leven roept, en de Gro ningers terugvoert naar vroegere dagen van hun mooie stad. Maandagmorgen was de officieele opening in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten, on der wie wij opmerkten den Commissaris der Pro vincie, mr, J. Linthorst Homan en echtgenoo- te, den burgemeester, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, eveneens vergezeld van zijn den gemeente secretaris en den griffier der Povinciale Staten, mr M. W. Scheltema. De voorzitter van het comité, de heer A. Brug- mans hield een inleiding, welke hij besloot met een variatie op de laatste twee regels van het gedicht, dat Vondel maakte naar aanleiding van Groningens onzet in 1672: O, Groningen, in grooten bloei herrezen, Vergeet de weldaad niet, die God u heeft bewezen Nadat burgemeester Cort van der Linden het comité de waardeering van het gemeente bestuur had betuigd, gaf de gemeente-archiva ris, dr. H. P. Coster, een toelichting op het ge- ex^oseerde. Met ingang van 1 November wordt: de heer ir. H. Goedhart, hoofdingenieur der tractie te Utrecht, overgeplaatst naar Utrecht hgb.; de heer ir. B. J. Nachenius, hoofdingenieur, chef van den krachtvoertuigendienst te Utrecht, be noemd tot hoofdingenieur, chef van personeel- zaken van de diensten van tractie en materieel en weg en werken, aldaar; de heer ir. P. M. Quist, hoofdingenieur, chef van personeelzaken van de diensten van tractie en materieel en weg en werken te Utrecht, benoemd tot hoofd ingenieur der tractie aldaar; de heer J. W. Ruskamp, ingenieur van tractie met den persoonlijken titel van hoofd ingenieur te Eindhoven, benoemd tot hoofdin genieur, chef van den krach tvoertuigendienst te Utrecht; de heer ir. T. L. M. Pot, ingenieur der tractie te Zwolle; benoemd tot hoofdinge nieur der tractie te Eindhoven. Verder is met ingang van 1 October 1940 benoemd de heer ir. K. H. C. W. v. d. Veen, in genieur van den weg te Rotterdam, tot hoofd ingenieur van den weg aldaar; de heer ir. J. P. H. Voets, aspirant-adjunct-ingenieur te Utrecht, tot adjunct-ingenieur aldaar. „De verovering van Damiate" in niet-ge restaureerden toestand, in het Haarlem- sche stadhuis (Foto Monumentenzorg) Men kan op twee manieren tegenover een kunstwerk staan. Men kan het liefhebben en het aanvaarden zooals het is. Maar ook kan men het trachten te brengen in een toe stand, die meer verband houdt met den tijd, waarin het werk ontstond: dit is restauree- ren, een kunst-op-zichzelf, die moeilijk op losbare problemen doet ontstaan. Er Is die belangrijke factor van den „tand des tijds", die niet slechts vernielt, maar soms ook verrijkt: verweering voegt aan oude gebouwen een nieuwe charme toe. De hersteller van een bouwwerk ziet zich telkens voor de keus geplaatst tusschen patina en stevigheid, tusschen behou den en vernieuwen. Hoe moeilijk die keuze is, hoe groot de vreugde van den hersteller, wanneer hij beide kan vereenigen, ligt voor de hand. Op wandtapijten is van een dergelijken invloed echter weinig te bespeuren: de tand des tijds vreet daar slechts gaten! Wel maakt de verbleek te kleur op den modernen toeschouwer denzelf den romantisehen indruk als de patina van een oud gebouw, maar toch, hoeveel meer gaat er verloren dan er gewonnen wordt. Des te groo ter zijn daarom de moeilijkheden voor hem of haar, die ht vernielde wil herstellen. Behoud en vernieuwing leveren hier voortdurend strijd. Immers, slechts de uiterste liefde, de grootste piëteit kan zich ongestraft aan het herstellings werk wagen. Slechts een zeer groote kennis van het verleden kan het werk tot een goed einde brengen. Vergeten technieken moeten weer wor den toegepast. In onbruik geraakte materialen moeten weer worden vervaardigd. En boven dien: het nieuwe mag bij het oude niet te zeer afsteken: de nieuwe kleur dient zich te voegen naar de verbleekte schoonheid van het oude werk. Het was voor ons daarom een bijzonder be langwekkend bezoek, dat wij brachten aan het Frans Halsmuseum te Haarlem. Een der zalen van dit gebouw heeft namelijk een nieuwe be stemming gekregen. Zij is thans de operatieka mer tot het herstel van een interessante herin nering aan Haarlems verleden: het wandtapijt van „De verovering van Damiate". roemrijk feit uit het jaar 1217. De restauratie wordt geleid door mej. dr. G. T van Ysselsteyn, die zich met evenveel enthousiasme als historisch inzicht aan deze taak wijdt. In 1936 legde zij in haar „Geschiede nis der tapijtweverijen in de Noor delijke Nederlanden" voor het eerst de groote lijn vast van dezen voor ons land belang- zenden leveranciers kwitanties, waarmede zij zonder succes gedisponeerd hebben, ter herdispositie aan de Kassierskantoor voor herdisposities. Gevestigd sedert 1933. KASSIERSKANTOOR VOOR Door haar methode van disponeeren wordt alsnog normale betaling verkregen, of vastgesteld welke posten als dubieus moeten worden beschouwd. Ver lies door wanbetaling kan daardoor tot een mini mum worden beperkt. Vraagt vrijblijvend nadere inlichtingen over onze HERDISPOSITIE-METHODE In een der zalen van Krasnapolsky te Am sterdam zal op Maandag 28 October en Dins dag 29 October a.s. de „Noodbeurs Amsterdam" worden gehouden. De beurs is geopend op Maandag 28 October van elfzeven uur en Dinsdag 29 October van negen—half een en van twee tot negen uur. In de toelichting wordt om. geschreven: Het valt niet te ontkennen dat Amsterdam een proces doormaakt in verband met de moei lijke vervoersomstandigheden, welke zich ern stig doen gevoelen onder de middenstandskrin gen. Voor den winkelier en den industrieelen middenstand ln het algemeen is het buitenge woon moeilijk die artikelen en/of grondstoffen aan te koopen, welke hij noodig heeft om zijn bedrijf in stand te houden. Waar voorheen de handelsvertegenwoordiger door zijn bezoeken de onmisbare tusschenpersoon was, is hem nu lie gelegenheid ontnomen, o.a. door het benzine tekort, de moeilijke verbindingen, enz., om zich van zijn taak te kwijten. Om hierin te voor zien, is de Noqdbeurs Amsterdam in het leven geroepen. Zij zal vormen een centraal punt, waar vraag en aanbod ip den beroepshandel elkaar ontmoeten en ongetwijfeld veler belang stelling hebben, daar in normale tijden met Sint Nicolaas-collecties wordt gereisd. Ook zal zij voor anderen aanleiding zijn nieuwe artike len aan hun clientèle te pousseeren. Groothan del en industrie, van Nederland kunnen in haar lokalen hun offertes maken en de handel drijvende en industrieele middenstand van de Nederl. hoofdstad kan daar zijn aankoopen doen, die hij gewend was met de vertegenwoor digers Van zijn leveranciers thuis af te sluiten. De beurs stelt zich verder ten doel de uit voering der gesloten transacties te bespoedi gen door behulpzaam te zijn bij de coördi natie van het vervoer der verhandelde goede ren. De beurs is niet voor particulieren toe gankelijk. Inschrijvingen (tot 22 October; en inlichtin gen bij het secretariaat: Postjesweg 55, Am sterdam. rijken tak van kunstnijverheid, een werk, dat in zoo menig opzicht nieuw licht heeft gebracht. Maar Zij bepaalde zich niet tot de historische beschouwing alleen. Immers, wie dr. van Ysselsteyn in het Haar- lemsche museum het werk ziet leiden, ziet slechts de practijk voor zich. Zorgvuldig wordt kleur bij kleur bepaald. Zorgvuldig wordt het materiaal uitgezocht. Wie wist, dat Texelsche schapen bijzonder lange woldraden opleveren? Wie wist, dat er zooveel tinten verschoten bruin beston den? In dit atelier kan men het leeren. Vroeger was de moeilijkheid bij het restau- reeren van wandtapijten, dat een groot gat slechts langzaam met den naald kon worden bij gewerkt. Thans gebeurt dat anders. De assistent van mej. dr. Van Ysselsteyn, de heer D. Yzer- draat, heeft een toestel geconstrueerd, waardoor het mogelijk is in het tapijt zelf de openingen dicht te weven, waarna zij met den naald verder worden bijgewerkt. Het is een methode, even eenvoudig als ingenieus. Bij dit restauratiewerk geschiedt alles met de hand: het twijnen van den draad, die de zelfde rulheid en ongelijkheid moet bezitten als de 17de eeuwsche wol van het oorspronke lijke tapijt; het wikkelen van de zijde, enz. De kleuren worden uit plantaardige stoffen samen gesteld. oor het keuren van materiaal en verf stof verleent ir. N- G. de Voogt, lid van den octrooiraad, zijn medewerking. Het tapijt van Damiate Is ln 1629 vervaar digd door den Vlaamschen wever Joseph Thienpont, een van de velen, die zich na het uitbreken van den Opstand in de Noorde lijke Nederlanden kwamen vestigen. Diens fa milienaam treft men ook thans nog aan in de buurt van de oude weversstad Oudenaarde. De Haarlemsche magistraat betaalde voor het werk. dat naar een ontwerp van den schilder Corne lls Claesz. van Wieringen werd vervaar digd, den hoogen prijs van 2003 pond Vlaamscii. Thienpond leverde later nog twee dozijn kus sens en het schoorsteenstuk van de raadzaal Dit zijn de eenige werken, die op naam van dezen meester gesteld kunnen worden. De schoonheid van het werk is groot: een prachtige werking van licht en donker en een zeer groote verfijning in de details Elk kopje is uitgewerkt; zelfs kleine onder deden zooals de beschilderde plechtbeelden van de schepen ontbreken niet. Ondanks de picturale eigenschappen van dit wandtapijt geeft het toch niet den indruk dien zooveel werk uit lateren tijd bezit: den indruk van een „namaak-schilderij". Hier is een mees ter aan het werk, die het materiaal, den draad, het weefsel, nog sterk doet spreken en den stijl van zijn ambacht niet in vir tuositeit doet ontaarden. Het restaureeren van wandtapijten is niet een uitvinding van de 19de en de 20ste eeuw. Reeds in oude tijden was het noodzakelijk, telkens .met tusschenruimten van enkele tien tallen jaren, de tapijtwerken te herstellen. Een wandtapijt immers hangt aan zijn zwakste dra den. De dikke en stevige scheringdraden zijn horizontaal aangebracht en vormen de ribbels, die door hun schaduwwerking het aesthetisch effect verhoogen. De dunne en zwakke Inslag draden loopen verticaal en moeten net geheele gewicht van het zwaar afhangende stuk dra gen. Dit is de schaduwzijde van de schaduw werking! Afgezien van hetgeen verwaarloozing, vocht en knagende muizen op hun geweten hebben, is het ongerept bewaren van wand tapijten door de eeuwen heen vrijwel onmogelijk geweest. Maar laten wij niet in technische beschouwingen vervallen. Het was in hoofdzaak onze bedoeling, de aandacht te vestigen op de zoo bijzonder verantwoorde en piëteitvolle wijze, waarop in Haarlem, onder leiding van Dr. van IJsselsteyn, een schoon herstellingswerk op rustige wijze zijn voortgang vindt. In verband met de plannen van verscheidene 6emeenten om akkerbouwgewassen te telen, zoo als bruine en witte boonen, heeft het departe ment van Binnenlandsche Zaken aan de ge meentebesturen een circulaire gericht, waarin de gemeenten gewaarschuwd werden, dat zij, voor wat de bestemming der verbouwde pro ducten betreft, als normale telers beschouwd zullen worden en aan de voor dezen geldende voorschriften gebonden zullen zijn Gemeente lijke distributieregelingen naast de landelijke distributie moeten als uitgesloten worden be schouwd. Ook inzake het geven van speciale bestemmingen aan de verbouwde producten zui den de gemeenten aan een Rijksregeling zijn onderworpen. Naar mert ons mededeelt, zal de officieeie onthulling van het militaire herdenkingsmonu ment op de algemeene begraafplaats „Jaffa' te Delft begin December geschieden. In het stedelijk Van Abbe-Museum tc Eind hoven is Zondag een tentoonstelling geopend dan het Groningsche 'schildersgenootschap „De Ploeg." In het gebouw voor Geodesie der Technische Hoogeschool te Delft heeft de heer F. Kleyn uit 's-Gravenhage voor de eerstejaarsstuden ten over: „Geloof als bevrijdende kracht" een voordracht gehouden. Onder de talrijke aanwezigen merkten we op afgevaardigden van de R.K. Studentenvereeni- ging „Sanctus Virgilius"; D.V.S.V., N.C.S.V. en V.C.S.B.; en voorts de professoren ir. W. Scher merhom en dr. H B. Dorgelo. Nadat spr. opgemerkt had, dat het juist voor de jonge menschen van thans noodzakelijk is met menschen van eigen leeftijd en van ge lijke innerlijke strevingen in te gaan op de verwezenlijking van de essentieele waarden van het leven, wees hij er op, dat een belangrijk proces voor jonge menschen is de psychische bevrijding. Het geloof is de bevrijdende kracht en het is spr.'s meening, dat degenen, die later gesteld zullen zijn, om leiding te geven, die innerlijke vrijheid zullen moeten hebben, die de besten der menschheid hebben bezeten. Het geloof bevrijdt den mensch ook van de verstandelijke verenging. Voor den student is het zeer groote gevaar aanwezig, dat hij psychisch verdort en daarom zal hij geloof moeten hebben om door deze banale wereld te kunnen gaan met het vreemde gevoel van geluk en vreugde. Door de gespletenheid van ons wezen is er in ons die innerlijke strijd. Evenals de aan geboren levensdrang, Is er in ons de primitieve angst. Overal en in alles ontmoeten wij hoo- gere machten en voelen wij, dat we daardoor gedreven worden. Tenslotte wees spr. op het geloof, dat ons bevrijdt van illusids. De jonge menschen van dezen tijd moeten kunnen leven zonder illu sies. Jonge menschen, die zich op een leidende taak voorbereiden, moeten daarom bovenal de gehoorzaamheid aan het geloof kennen, zoo besloot de heer Kleyn. Een talrijk publiek beluisterde Zondagavond in de voormalige Dominicanerkerk te Maas tricht het eerste volksconcert van dit seizoen door het Stedelijk Orkest, onder leiding van Henri Hermans. Met Schuman's Manfred- ouverture werd het concert begonnen. De pia nist George van Renesse, van wien men een groote verwachting had, speelde het concert ln Bes gr. t. van Tschaikowski, met het Maas trichts Orkest, op een wijze, die aller bewon dering afdwong. Afgezien van enkele feilen bij het koper, bereikte men een beheerscht geheel. Van Renesse was vooral soepel in zijn Andante simplice. Zijn Nocturne in Des gr. t. van Cho pin was van een overdreven sentiment en zijn Ballade in As gr. t. verviel af en toe ook ln deze vrouwelijke zoetelijkheden. Een wals van Brahms, als toegift, lag hem beter. H"4- orkest liet zich van zijn beste zijde hooren m „Psyché" van C. Pranck. Daarom juist viel het tumult van Wagenaar's „Cyrano de Bergerac" min der te apprecieeren als slot. In Noord-Brabant en andere Zuidelijke stre ken is de paardenhandel steeds levendiger, Een bewijs daarvoor was de jongste Bossche paar denmarkt, waar de aanvoer zeer groote afme tingen aannam en de belangstelling van koo- perszijde van buitengewonen aard was. Ruim 800 stuks waren aangevoerd. De levendige han del weerspiegelde zich in prijzen, die voor paar den met papieren tot 800 gulden liepen, l^u- lens met papieren overschreden de 400 gulden. In de hal 'van het Centraalstation te Utrecht Is men heden begonnen met het oprichten van het Spoorwegmonument, het geschenk van den Personeelsraad aan de Directie, bij het 100- jarig bestaan der Nederlandsche Spoorwegen. Het beeld, door Charles Eyck uit één stuk marmer gehakt, is van Schlmmert in Limburg naar Utrecht vervoerd en gaaf aangekomen. Thans prijkt het in het midden van de hal van het Utrechtsche station, dat door Ir. S. van Ravesteyn is verbouwd en gemoderniseerd. In verband met de omstandigheid, dat thans van Duitsche zijde meermalen aan Nederland sche fabrikanten bestellingen worden gedaan volgens Duitsche normalen, blijkt het bezwaar te bestaan, dat de fabrikant niet steeds vol doende bekend is of en in hoeverre overeen stemming Desi,aat met de desbetreffende Neder landsche normalen. In het bijzonder heeft dit betrekking op materialen, halffabrikaten en werktuigonderdeelen Het Centraal Normalisatie Bureau, Willem Witsenplein 6, 's-Gravenhage, deelt mede, dat aan belanghebbenden op aanvraag Inlichtingen zullen worden verstrekt ten aanzien van even tueel bestaande Nederlandsche normalen voor hetzelfde onderwerp, en ten aanzien van de overeenstemming tusschen de betreffende Duit sche en Nederlandsche normalen. De Nederlandsche studenten der theologie en philosophie der Paters Assumptionisten, die ge durende den afgeloopen zomer ln verschillende deelen van België en Frankrijk hadden ver toefd, zijn thans weer allen bijeen in het con vent te Bergeijk (N.-Br.), waar de studies zijn hervat. De af deeling Cultureele Zorg en Sociale Jeugdzorg van het departement van Sociale Za ken is thans gevestigd le Van den Boschstraat no. 2 te 's-Gravenhage. De afdeellng is telefonisch te bereiken: inter communaal onder letter G en locaal onder no. 720060. ktLi.AlAHAAAAMAAAlAAAAALAAAAJLAAAiAAAAAAt.AAAA m JAARSVELD, 414.4 M. E VARA-Uitzending C 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoon- muziek. 12.00 VARA-orkest. 12.45—1.00 Nieuws- en economische berichten ANP. F 1.001.15 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws- *- en economische berichten ANP. 5.30 Esme- f ralda en solist, 6.15 Wekelijksch sportover- zicht, 6.45 Actueele reportage of gramo- g foonmuziek, 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7.15 Volkszang. 7.40 VARA-orkest. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 VARA-ork. g 3n solisten, 9.00 Nieuwsberichten ANP, slui ting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO-Ultzending 7.30 Wit beginnen den dag, 8.00 Nieuws berichten ANP, 8.15 Gramofoonmuziek, 12.00 Berichten, 12.15 Gramofoonmuziek. 12.451.C0 Nieuws- en economische be richten ANP. 2.15 „Paljas", opera (gr.pl.). 3.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Onder wijsfonds voor de Scheepvaart: Taalles en causerie: „De waterwegen in West-Euro pa", 6.00 Rococo-octet, 6.45 Berichten, 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gramo foonmuziek, 8.15 Nieuwsberichten ANP, 8.25 Gramofoonmuziek. 8.45 Gramofoon muziek, 8.55 W11 sluiten den dag, 9.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. In Auteuil, de mooiste renbaan van Frank rijk, zijn gedurende het weekend voor het eerst sedert langen tijd weer paardenrennen gehou den. Er stonden rennen op de vlakke baan en hinderniswedstrijden op het programma. Zoowel Zaterdag als Zondag en Maandag wer den de rennen door tienduizenden bezoekers bijgewoond. De St. Adelbertsvereeniging in Limburg hield Zondag haar socialen studiedag te Venlo. De dag werd geopend met een H. Mis in de Dominica nerkerk, welke werd opgedragen door den dio- cesanen adviseur K. Roncken. Tegen twaalf uur vereenigden allen zich in de vereenigingszaal van de Sociëteit Maria Weide, waar de voor zitter, mr. G. Ruys de Beerenbrouck uit Maas tricht met een treffend woord den socialen stu diedag opende. Spreker zeide dat St. Adelbert wenschte verder te gaan met haar werk in het belang van volk en gemeenschap tot vernieu wing der maatschappij. Het woord was hierna aan den zeereerw. pater van Gestel S. J., die een rede hield over: „Gods voorzienigheid in de geschiedenis". 's Middags verscheen ook den bondsvoorzitter jhr. van Meeuwen op den studiedag. Hij werd welkom geheeten door den voorzitter der Ven- losche afdeeling, mr. R. van Basten Batenburg, die vervolgens een woord wijdde aan het eerste lustrum van de St. Adelberts-standsorganisatie, vijf jaar geleden door jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck gesticht. De middagvergadering werd bijgewoond door Z. Hoogw. Exc. Mgr. dr. Lemmens. In deze ver gadering wees jhr. van Meeuwen in het kort op de roeping van eiken katholiek, speciaal van het St. Adelbertslid, die ook nu moet mee werken aan den opbouw van de maatschappij. Vervolgens leidde de zeereerw. heer K. Roncken den „praatmiddag" ln. Mgr. Lemmens gaf tot slot allen zijn bisschop- pelijken zegen. Uit het kanaal bij de Sint Servaasbrug te Maastricht is opgehaald het lük van de 58- jarige weduwe G., die sinds enkele dagen ver mist werd. De 8-jarige P. Stassen te Geleen, die in aan raking was gekomen met den aanhangwagen van een dorschmachine, is in het ziekenhuis te Sittard overleden. Z.H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Laren (N.H.), den zeereerw. heer J. J. Brouwer, majoor-aalmoeze nier van de eerste divisie te 's-Gravenhage. Pastoor Brouwer is op 6 Juli 1889 geboren te Laren, in de parochie, waar hij nu het herders ambt zal vervullen. Na zijn priesterwijding in 1912 was hij achtereenvolgens kapelaan te Weesp, Wijk bij Duurstede en Amersfoort, te vens directeur van de R.K. Militairen-Ver- eeniging, aldaar. In 1924 werd hij aalmoezenier van de tweede, in 1930 van de eerste divisie van het Nederlandsche leger. In die functie was hij tevens directeur van de R.K. Militairen- vereeniging te Waalsdorp, geestelijk adviseur van de Haagsche A.R.K.O. en van den R.K. Onderofficiersbond. Sedert Mei j.l. is zijn func tie ten einde; hij had toen 23 priester jaren gewijd aan de militaire zielzorg. Pastoor Brouwer is officier in de orde van Oranje-Nassau. Zijn zilveren priesterfeest in 1937 werd op grootsche wijze gevierd. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Laren (N.H.) den zeer- eerwaarden heer J. J. Brouwer en tot kapelaan te Doetlnchem den weleerwaarden heer dr. A. A. J. Kuiper.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5