UITREIKING VAN SCHOENENBONNEN VOEDING VOOR 1000 KINDEREN 6 Laatste Nieuws Haarlem, 16 Oct. ZILVERVLOOT-VERLOTING Smokkelaffaire ontdekt „Ik dacht, dat mijn broer ging snorren Kleintjesgewapend met vleesch- en Vetbonnen Nagekomen Marktberichten Slot defect? Tel. 11493 WOENSDAG 16 OCTOBER 1940 Kan het niet minder omslachtig? WILLEM NOSKE Voor een concert in Haarlem uitgenoodigd „IK BEN ZEVENTIEN JAAR" FAILLISSEMENTEN Verbetering Vereeniging „Haerlem" Orgelbespeling Ned. Natuurhist. Vereeniging DENKER OM De toestand van pastoor van Noort D.V.V. „Het Baarsje" De Forel R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" Burgerlijke stand UIT DEN OMTREK BLOEMEND AAL JÉ Éïsïs jpF Goed verduisteren ïfclCHTinG DAMMEN Finale om het R. K. Landskampioenschap Begrafenis slachtoffers bomaanval Droeve plechtigheden te V laar dingen Poging tot doodslag op een veldwachter Een jaar gevangenisstraf tegen den schuldige geëischt Overtreding van het slachtverbod te Bodegraven Ital. weermachtsbericht BRITSGHE DUIKBOOT GETORPEDEERD Vele luchtaanvallen door beide partijen AGENDA Apotheekdiensten 17 October Bioscopen DE SLEUTELSPECIALIST - L VEERSTR. 10 UIT DE HOOFDSTAD Maar hij brak in een juweliers winkel in! STAD Wij ontvangen den laatsten tijd voortdurend brieven van lezers, die er zich over beklagen, dat zij voor het verkrijgen van schoenenbonnen verschillende malen naar het bureau moeten komen, hetgeen iederen keer eenige kwartie ren wachtens vordert. Het komt ons voor, dat de zaken in Haarlem beter konden worden" ge regeld. En het is daarm, dat wij hier een lezer aan het woord laten, die zelf in Amsterdam in een schoenenzaak werkzaam is en op de in grijpende verschillen tusschen de regeling in de grootstad Amsterdam en in het zooveel klei nere Haarlem wijst. „Ook in Amsterdam," schrijft hij, „staan de menschen in de rij. Maar daar hoeft men dat dan ook maar één keer te doen. Er worden daar geen formulieren afgegeven; wanneer men in aanmerking komt voor een paar schoenen, kan men een bon meenemen. Wanneer de kantoortijd is geëindigd, wordt de deur van het bureau gesloten en de men schen, die dan nog voor de loketten staan, wor den binnen geholpen. In Haarlem, toch ook geen kleine stad, schijnt het uitgeven van bonnen een onoverkomelijke moeilijkheid te zijn. Myn vrouw is nu reeds vier weken bezig een formulier te krijgen, maar steeds hangt in het bureau het hatelijke bordje: „heden geen aanvraagformulieren"; eindelijk is 't nu zoover, dat zij een formulier mag ko men halen. Dan moet zij het formulier invul len en vervolgens weer in de rij gaan staan om een bon te bemachtigen. Nu is mijn vraag: waarom hier zoo omslachtig en in een veel grootere gemeente met zoo wei nig moeite? t Is toch te mal, dat in een andere stad de menschen met veel minder moeite een bon ontvangen. Ik hoop, dat het bewuste kantoor een beetje soepeler zal gaan werken, daar het publiek toch al genoeg in de rij moet staan, hetgeen vooral voor menschen met kleine kinderen bezwaren met zich brengt." Met den inzender hopen wij van harte, dat de autoriteiten deze kwestie eens onderhanden zullen nemen. In verband met de tegenwoordige omstandig heden is de tweede Amerikaarsche toumée van den Nederlandschen violist Willem Noske tot een nader tijdstip uitgesteld. Hetzelfde geldt voor eenige concerten, welke hij dit seizoen in België en Frankrijk zou geven. Naar wij vernemen, is de jonge kunstenaar thans voor vele concerten in Nederland uitge noodigd; zoo is hij reeds opgetreden met het Concertgebouworkest te Amsterdam, onder lei ding van Eduard van Beinum, te Groningen met de Groninger Orkestvereeniging en volgen voorts concerten met het Utrechtsch Stedelijk Orkest, het Rotterdamsch Philharmonisch or kest, het Stedelijk Orkest van Maastricht, de Haarlemsche Orkestvereeniging en andere orkesten. Verder recitals en sonaten- avonden bij vele Kamermuziekvereenigingen, te zamen met den Rotterdamschen pianist Mari- nus Flipse. .Ook zal Willem Noske een serie lterkconcer- ten geven tezamen met den organist Care' Pleysier, ten bate van het geteisterde Rotter dam. Verwacht wordt, dat Noske's tournee door Roemenië en andere Ralkanstaten ln het ko mende voorjaar wel doorgang zal vinden. Zondagavond 20 October, aanvang zeven uur, geeft Het Nederlandsch Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert in den Stadsschouwburg te Haarlem de 95ste opvoering van „Ik ben ze- ventién Jaar", het bekende tooneelspel in vier bedrijven van den Franschen schrijver Paul Vandenberghe. In deze vertooning treden op Corrie Korevaar, Lena Kley, Jenny van Maerlant, Jan van Ees, Louis van Gasteren, Guus Oster, Piet Rienks en Dick Rigen. De Regie is gevoerd door Louis de Bree. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft geen faillissementen uitgesproken op Dins dag 15 October 1940. Door het verbindend worden der eenige Uit- deelingslijst is geëindigd het faillissement van R. R. C. Pesch, rijwielhandelaar, wonende te Haarlem. Curator Mr. C. Blankevoort te Haarlem. In het raadsverslag is een storende fout ge slopen. Naar aanleiding van de verklaring van den heer van Dok laten we den heer Passchier verklaren: Men kan ook verdraagzaam samen werken op politiek en sociaal gebied. De heer Passchier zeide echter: Men kan ook federatief samenwerken enz. De leden der vereeniging „Haerlem" zullen op Zaterdagmiddag 19 October een wandeling ma ken op het landgoed „Elswout" te Overveen. De samenkomst is om half drie voor de ingangs poort. Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo-kerk te Haarlem op Donder dag 17 October 1940, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert, luidt als volgtt 1. Preludium en Fuga f kl. t. J. S. Bach 2. Concert F gr. t. G. F. Handel Larghetto Allegro Alia Sicilians Presto 3. Aus tiefer Not schrei ich zu Dir F. Mendelssohn Bartholdy 4. Sonata III F. Mendelssohn Bartholdy 5. Avondlied Enrico Bossi 6. Choral III H. Andriessen Op Zaterdag 19 October zal voor de leden van ife Ned. Natuurhistorische Vereeniging een pad' destoelen-excursie worden gehouden o.l.v. den heer G. L. van Eyndhoven. Samenkomen om 2.30 uur bij het Molentje Groenendaal (Heemstede). Op Zondag 20 October is er een excursie naar Aalsmeer, waar een bezoek zal gebracht worden aan verschillende kweekerijen. Vertrek met den bus van het Lorentzplein 8.05 uur. Voor Zondag 20 October is een ochtendwande ling georganiseerd door de duinen van de Am- sterdamsche Waterleiding aan den Vogelenzang- scheweg. Samenkomen 9.30 uur bij den ingang van de duinen. Ongeveer duizend kinderen worden van Maandag af tusschen den middag gevoed door de Commissie Kindervoeding, die, zoo als men weet, door de gemeente wordt ge subsidieerd. „Gaat dat dan in dezen tijd nog door?" zullen sommige lezers zich afvragen, „hoe moet dat met de bonnen, met het vleesch etc.?" Om op de juiste plaats een antwoord op deze vragen te verkrijgen, gingen wij om 12 uur eens een kijkje nemen in het lokaal der St. Vincentiusvereeniging, naast de ver maarde Spijskokerij, waar kok Jore al zoo vele jaren den schepter zwaait. We troffen er de leidster, mejuffrouw H. van Os, die ijverig noteerde hoeveel van de 224 uit te reiken porties reeds verorberd waren. De kinderen zaten keurig aan de tafels, orde en regel werden streng gehandhaafd, waartegenover stond, dat ze heerlijken stamppot andijvie met aardappelen en vleesch konden eten, zooveel ze maar wilden. „Gaat dat ln dezen tijd nog door?" „Maar, meneer", zei juffrouw van Os, „als we het nooit gedaan zouden hebben, moesten we het nu gaan doen. Die voorbeeldige zorg voor de kinderen der werkloozen, waarop we met recht prat mogen gaan, is in distributietijd nog drin gender noodig." „En de bonnen?" „Wel, heel eenvoudig. De kleintjes nemen eens in de maand 2 vléeschbonnen en 1 jjetbon mee en wij zorgen voor de rest. We hopen tenminste dat we het werk kunnen voortzetten en dat o.a. de gemeente financieel zal blijven steunen. De bedoeling is, dat we de porties tot eind April blijven uitreiken." Een klein proefje bewees ons weer, dat de kwaliteit van het eten uitmuntend is. Eerlijk gezegd, we troffen het niet, want het neusje van den zalm is altijd de gerenommeerde erwten soep, die juist gisteren, bij gelegenheid van de hervatting der uitreiking, op het menue stond. Het eten wordt in den middag weer naar 5 lokalen in verschillende stadswijken gebracht, waar hongerige magen de etensemmers met vreugde begroeten. Laten we hopen, dat het zegenrijke werk, dat zooveel bijdraagt tot een gezond, doorvoed toe komstig geslacht, niet gestoord zal moeten wor- dat je niet thuis komt zonder een LOT der ten bate van BREDERODE-DUIN want ik wil kans maken op de prachtige ZILVEREN VOORWERPEN, die worden verloot en het doel steunen. Trekking 28 Oct. a.s. den door nare dingen in verband met den oor log, waarvan de kindertjes niets begrijpen. Daar aan de jeugd de toekomst is, zal ongetwij feld alles beproefd worden om de Commissie Kindervoeding te blijven helpen. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft ook uit Den Haag een circulaire ontvangen over de inrichting van oentrale keukens, ten einde de bevolking in de wintermaanden vandaar uit eventueel te kunnen bedienen. Nadere voor schriften worden afgewacht, maar B. en W zullen de zaak natuurlijk reeds voorbereider om onmiddellijk te kunnen handelen. Naar wij tot ons genoegen vernemen, is in den tcestand van den Zeereerw. Heer A. F. C. van Noort, pastoor van O. L. Vr Hemelvaart, aan het Valkenburgerplein, sinds gisteren eenige verbetering ingetreden; de patiënt heeft een rustigen nacht gehad en de pijnen schijnen eenigermate verminderd zijn. D. V. V. hield Zondag zijn jubileumwedstrijd op baars bij Bennebroek-Hillegom. De heer Ubrnk wist beslag te leggen op den eersten prijs met een baars van 28 c.M.; de meeste visschen ving de heer Vrenegoor, na loting met den heer Fabels, met 14 stuks. De totale uit slag was: 1. R. Ubink; 2. B. Vrenegoor; 3. G. Fabels; 4. J. C. Traksel; 5. J. Kessens; 6. S. Roeman; 7. W. Smit; 8. P. Touw. „Het Baarsje" hield Zondag een retumwed- strijd tegen „De Hoop" uit Amsterdam. Er werd acht maal een half uur op baars gevischt in het Kanaal Ilpendam. De uitslag werd: 1. de Hoop, met 95 stuks; 2..het Baarsje, met 77 stuks. Tevens waren er ook weer medailles voor den held van den dag van beide vereenigingen. Dat waren de heer Groof van Amsterdam en de heer P. Berghuis van Haarlem. Tevens waren er ook nog twee prijzen be schikbaar gesteld, voor hen, die den grootsten baars vingen. De heeren Molenaar Jr. van Am sterdam en J. v. Ling van Haarlem vingen de grootste exemplaren. De Forel hield een puntenwedstryd in de Hoofdvaart. De uitslag luidt: 1. W. Balk 116 st.; 2. F. Huis in 't Veld 10O st.; 3. en 4. B. Duits en M. Steggink; 5. P. Huis in t Veld; 6. T. Hoogeboom; 7. H. Mijer. Deze week is voor onze club het nieuwe sei zoen begonnen. Voor de onderlinge competitie zijn de spelers ingedeeld in 3 groepen. De eer ste beslissingen zijn reeds gevallen: Groep I: G. v. d. BergJ. de Lange 01; A. HablousM. v. d. Berg 01. Groep XI: G. v. d. StoopB. Spoor afgebr.; Th. de LoczeN. Hoogland afgebr. Groep III: J. LippusP. Castenmiller 01; Th. SchoorlJ. Baas afgebr. Geboren: 14 Oct. G. VerzaalSchouten, d.; 16 Oct. G. Niehot—Dreef, d.; 12 Oct. M. M. Stut— Leek, d.; 15 Oct. C. W. van Dusschoten—Admi raal, d.; 15 Oct. M. M. Bijnsdorpvan Bakel, d.; 16 Oct. S. J. de Vriesvan der Heide, z.; 16 Oct. J. M. Verdam—Vooges, z. Overleden: 15 Oct. J. T. Barnhoorn, 79 j., Zaa- nenlaan; 14 Oct. L., 17 m„ z. van G. van Sloten, Vinkenstraat. Ondertrouwd 16 October: P. F. W. de Bruin en A. van Leeuwen; G. H. Cornet en C. W. C. Veen; A. Kruijer en C. J. van Steijn; J. C. Regt- op en A. M. Vanhauten; Ph. Sluis en B. van der Lijn; D. J. P. Bouman en W. M. Scheurman; T. W. H. Weiman en J. G. M. Albracht; J. Raar en M. A. Goes; J. Zwart en J. A. Voerman; J. Baars en M. A. Prinsen; P. L. van Krimpen en H. M. C. van Excel; F. Korte en C. A. M. Goseling; J. Hooglugt en H. Kok; A. J. Scheelings en A. de MooijL. W. van Hoorn en H. A. Brusselaars; G. van Norde en A. C. van Slooten; B. van 't Hul en W. E. M. Hout; F. Hartendorp en W. H. van Dam; J. W. Gelder en E. M. Bramer; A. Hommers en C. Harmsen; H. C. van den Kom mer en A. P. Kruidhof; C. W. van den Berg en H. U. M. Plosky; A. F. v. d. Kroft en J. W. M. van Soest. Gehuwd 16 October: A. J. van der Hoeven en H. M. Balm; N. Bakker en C. Claus; S. Schota nus en E. A. P. van der Meer; D. van Marle en M. v. d. Pol; J. Baartse en H. P. Scheffer; W. L. Groenewoud en A M. Hoogenes; H. G. Veis en N Snoeks; J. Steenstra en A. J. D. Slot; G. van Loenen en F. J. van der Werff; H. v. d. Woestij- ne en G. M. Nijveld; J. Leen en J. M. Hommels; J. G. van Hoften en E. Schaap; M. Haseth en J. C. Jansen; S. J. Bol en J. A. Lippus; J. H. Bour- gonje en E. Methorst; H. J. Cramer en E. Fi scher; G A. Hartogs en A. J. Spierings; W. Knol en A. H. M. Teskens; M. J. Winkelman en V. Pollnik; W. Pruin en A. J. Hulskemper; B. Podt en C. M. Schaap; C. Stijnman en M. G. Bouman; M. Pluer en J. Reinders; W. P. Piepers en E. Attema; M. J. H. Giesbers en M. G. Peil; P. Koek en F. Smit. Verbreeding van wegen Tot verbreeding van een gedeelte van het voetpad langs den Savenburgerweg nabij den Rijperweg is het ge- wenscht een strook grond te koopen. B. en W. stellen daarom voor, tegen den prijs van f 5. per M.2 aan te koopen 41 M.2 grond van J- Werner-Hoxel te Bloemendaal. Het verplaat- Ook hier komt terrein-afscheiding voor rebe- van de gemeente: met het oog op de normali- natie van den Zandvoorterweg is het zeer ge- wenscht den hoek Zandvoorterweg (Noordzijde) en Zwarte Weg (Westzijde) af te ronden. Daar om stellen B. en W. voor van Mevr. de wed. Dr. Driessen aan te koopen 18 M.2 grond a f 8.—. Oo khler komt terrein-afscheiding voor reke ning van de gemeente; het is eveneens wen- schelijk, dat de gemeente in het bezit komt van de strook grond aan de van Valkenburchlaan- hoek Noorderstationsweg. Daarom wordt voor gesteld dezen te koopen voor f 1450.van de Kennemer-Exploitatie Mij. Ook de verbreeding van den Mr. Enschede- weg staat op het programma, omdat daardoor tevens een beter beloop van de grens van den weg langs den Bentveldsduinweg op dien hoek kan worden verkregen. Een grondruil daartoe kan met gesloten beursen met de school vereeni ging Aerdenhout-Bentveld gesch'ieden. Volkshuisvesting Het gemeentebestuur ceft van den inspecteur van de volksgezond heid advies ontvangen inzake onbewoonbaar verklaren van woningen. Het college zal dan ook te zijner tijd voorstellen dienaangaande aanharvdg maken. „Tuinbouw en Plantkunde" herdenkt L. Springer. ln hotel „Rusthoek" hield de af- deeling Bloemendaal en Omstreken van de Kon. Nederl. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, een bijeenkomst, onder leiding van den plaatsver vangend voorzitter, mr. E. Top. t Bij het begin der vergadering zeide de voor zitter een kort woord te willen wijden aan oe nagedachtenis van den heer Leonard Soringer, eerelid van de afdeeling Bloemendaal. De heer Springer heeft in bescheidenheid geleefd en is in stilte heengegaan. Het was ons niet vergund aan zijn graf te getuigen van den eerbied, dien wij voor hem koesterden. Hoe bescheiden hij ook leefde, toch leefde hij voor de gemeenschap. Zijn werk heeft hij gebracht naar buiien, en tot in lengte van dagen zullen wij genieten van de schoonheid die hij aan het landschap heeft bijgebracht, waarmede hij vele monumenten voor zichzelve heeft opgericht. Wij zullen zijn nagedachtenis ln groote bewondering blijven eeren. De vergadering hoorde deze woorden .staan de aan. De heer W. van Dijk hield hierna een lezing over het onderwerp: „Iets over de oudere tuin- literatuur en den invoer van planten." In het huishoudelijk gedeelte der vergadering werden tot afgevaardigden naar de op 30 Oc tober a.s. in Amsterdam te houden algemeene vergadering benoemd de heeren Tabemal en Kruijff. Over het puntenstelsel waren eenige inzen dingen van den heer Jager, die als volgt be kroond werden: diverse groenten 9 punten; to maten 10 punten; druiven 9 punten; frambo zen 10 punten. De heer Van Leeuwen, die in den strijd om het grootst aantal nieuwe leden aan te bren gen het beste resultaat had bereikt, werd met een geschenk verrast. Hierna sluiting. is niet duur. Onze verduisteringsgor dijnen zijn doeltreffend, eenvoudig envoor- deelig. hoog 200 c.M. 200 c.M. 200 c.M. 200 c.M. 200 c.M. VRIJ van breed 75 c.M. 100 c.M. 120 c.M. 140 c.M. 150 c.M. Zwart verduisteringslin nen 130 c.M. breed, de beste kwaliteit 1.95 p. M. ALLE distributiebepalingen. 1.15 1.25 1.35 1.50 1.60 GROOTE HOUTSTR. h/k RAAM VEST-HAARLEM TELEF. 15990 ingang RAAMVEST Zondag wordt in het R. K. Vereenigingsge- bouw aan den Heerenweg te Heemstede de fi nale om het R. K. Landskampioenschap dam men gespeeld tusschen G. Eising, J. Meester (kampioen 1939), J. v. d. Laan en F. Verburgt. Deze wedstrijden beginnen om twaalf uur, maar het programma voor dezen dag, georganiseerd door de Heemsteedsche club St. Bavo, bevat no^ andere belangrijke wedstrijden. St. Bavo spee't tegen een keurtiental van den Haarlemschen R. K. Dambond om de zilveren wisselmedaille tweede klasse zal de strijd gaan tusschen .E.Z., Heemstede en O..I., Hillegom, bovendien zullen belangstellenden de finale- Bekerwedstrijd Schaken tusschen St. Bavo en het Witte Paard, Haarlem, kunnen aanschouwen. Tenslotte worden op dezen middag de groepen- wedstrijden voor niet-leden voortgezet (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag Het A.N.P. meldt: Dinsdag was het voor \laardingen een dag van zwaren rouw. Vijf slachtoffers van den En- gelschen bomaanval van j.l. Vrijdagavond, één man in de kracht van zijn leven en vier jonge menschenlevens, werden op de algemeene be graafplaats te Vlaardinger-Ambacht aan den schoot der aarde toevertrouwd Reeds om half 10 's morgens werd de 20-jarige Godefridus A. C. Linssen grafwaarts gedragen. Aan de groeve sprak de heer De Haan uit Rot terdam. Hij wees er op. dat de ouders van het slachtoffer wel zwaar door dezen oorlog ge troffen zijn. Eerst werden zij bij de ramp van Rotterdam van al hun bezittingen beroofd en nu zij juist in Vlaardingen weer eenigszins op orde waren gekomen, werd hun zoon Op zoo tragische wijze uit het leven weggerukt. Een oom van den overledene dankte, waarna aan de groeve voor de zielerust van den over ledene werd gebeden. Ruim 12 uur werd het stoffelijk overschot van de 15-jarige Corrie M. Elshout ter aarde besteld Hierbij voerde allereerst haar werkge ver, de heer J. van Doorcn. het woord, „niet om te troosten daar de smart hiervoor te zwaar was doch slechts een woord van berusting." Kapitein De la Fette van het Leger des Heils wees vervolgens op de borosheid van het leven en eindigde met een vertroostend woord, waar na zij voorging in gebed. Het derde slachtoffer de 17-jarige Johannes van Toor werd ruim 2 uur door zijn Jonge vrienden ten grave gedragen. Rond de groeve stonden ook de directie en het voltallige perso neel van de N.V. Scheepsbouwwerf „De Nieuwe Maas", waar de overledene werkzaam was. Ds. Groenenberg, Ned. Herv. predikant, wees op de verschrikkelijke dingen van dezen tijd en eindigde zijn toespraak met de woorden uit het aloude Wilhelmus: „Mijn schilt ende betrou wen" Op zijn verzoek zongen alle aanwezigen dit couplet Ruim half 4 ging de sombere rouwstoet voor de laatste maal door de gemeente, waarbij de stoffelijke resten van den 52-jarigen Daniël van der Ende en zijn 18-jarigen zoon Dirk grafwaarts werden gedragen. Hier was het ds. van Rhyn, Ned. Herv. pre dikant. die. woorden van troost tot deze zwaar beproefde familie richtte Spr. eindigde zijn toespraak met een variatie op het Lutherlied: Neem goed en bloed ons af. Delf man en kind in t graf Het brengt u geen gewin. Wij gaan ten hemel in En erven koninkrijken Zendeling Maan sprak ten slotte namens de familie een dankwoord uit. Het medeleven en de belangstelling van de zijde der burgerij waren overweldigend en by alle graven legde de heer M. C. Biezen, bur gemeester van Vlaardingen, kransen namens den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss In- quart en namens het gemeentebestuur van Vlaardingen. terwijl aan elke familie een brief van den Rijkscommissaris werd overhandigd Namens het gemeentebestuur en namens de ge- heele burgerij sprak de burgemeester hierbij woorden van deelneming en rouwbeklag Voor de Rotterdamsche rechtbank had zich wegens poging tot doodslag te verantwoorden J. B., te Ouderkerk aan den IJssel. In den avonc van 25 Augustus had de veldwachter van Ouder kerk aan den IJssel, De Bokx, in eer. cafe in de Dorpsstraat na sluitingstijd een aantal man nen in de keuken aangetroffen. Op zijn bevel begaven de mannen zich naar buiten, doch daar begonnen zij ruzie te zoeken, waarbij zij den veldwachter bedreigden. De Bokx waarschuw de zijn collega te Krimpen aan den IJssel en toen deze was verschenen, werden drie mannen, die zich nog in de buurt bevonden, gearres teerd. J. B. had ondertusscher. thuis een hamer gehaald en toen de veldwachters hem naderden, zwaaide hij het voorwerp rond en sloeg er plot seling den veldwachter De Bokx mee op het hoofd. De Bokx trok zijn klewang en sloeg J. B. neer. Verdachte bekende het ten laste gelegde; hij was een beetje dronken geweest. De officier van justitie noemde het een schan delijk geval. Hij vond dat de man ernstig moest worden gestraft en elschte 1 jaar gevangenis straf. Mr. Goeman en mr. Van Dam pleitten uiterste clementie. Uitspraak 29 October. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De gemeentepolitie te Bodegraven heeft Dinsdagavond in samenwerking met den plaatselijken vleeschkeuringsdienst een be langrijke smokkelaffaire ontdekt. Een koopman in Bodegraven hield zich eeni- gen tijd bezig met het frauduleus slachten van varkens en aangezien het blijkbaar goed ging, breidde hij zijn zaken belangrijk uit. Zaterdag kocht hij te Utrecht elf vette varkens, van ge middeld driehonderd pond, ter waarde van on geveer duizend gulden, waarvan hij er Zondag morgen in het boenhok van zijn woning vier slachtte, daarbij door enkele andere personen ge holpen. Dinsdag slachtte hij er opnieuw zeven, waarvan het vervoer 's middags plaats zou heb ben. Dit kwam de politie ter oore, die al eenige dagen ln de buurt surveilleerde. Op het oogenblik dat de vrachtauto het terrein van den koopman verliet, werd zij door de politie aangehouden, die in den auto zeven juist geslachte varkens aan trof. Het vleesch, evenals de auto, werden in beslag genomen. De varkens werden vervoerd naar het gemeenteslachthuis, waar zij over de vrijbank zullen worden verkocht. Tegen den koopman en den vervoerder alsmede verschillende personen, die daarbij behulpzaam zijn geweest, is proces-verbaal opgemaakt. Het onderzoek wordt nog voortgezet. ERGENS IN ITALIË, 16 Oct. (Stefan!) In zijn weermachtsbericht no. 131 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: In den afgeloopen nacht heeft de Ita liaansche duikboot „Toti", die op patrouille was in het oentrale deel van de Middel- landsche Zee, een Engelsche duikboot opge merkt van de Perseus-klasse en daarop re soluut met kanonschoten een aanval on dernomen. Er ontstond van zeer korten af stand een hevig gevecht, gedurende hetwelk onze duikboot- den vijand trof met het ka non- en mitrailleurvuur, vervolgens een snelle manoeuvre maakte en daardoor in een gunstige positie kwam te liggen om hem te torpedeeren. Het vijandelijk vaar tuig' werd midscheeps getroffen en zonk verticaal met den voorsteven omhoog. Onze duikboot heeft geen verliezen onder de opvarenden geleden en heeft slechts schade van weinig beteekenis opgeloopen aan den lichten buitenbouw. De vijandelijke onderzeeërs van de Perseus-klasse geschikt voor het be varen van den Oceaan meten 1500 ton aan de oppervlakte en 2000 onder water. Zij zijn bewapend met acht torpedo's, een kanon van 102 'm.M. en twee machinegeweren. In Noord-Afrika heeft onze luchtmacht on danks de ongunstige weersgesteldheid de vijan delijke vliegvelden gebombardeerd van Bir Ke- nays, El Daba, Assaba, Maaten, Bagush, Foeka en Bir Aboe Smeit, alsmede vijandelijke ba rakken te Mersa Matroe, waarbij alle doelen, ondanks de hevige reactie van het afweerge schut, werden getroffen. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. De vijand heeft zijn luchtaanvallen herhaald op Bardia, Solloem, Derna en Birsofof (ten Zuid-Westen van Sidi el Barrani), waarbij in totaal een persoon werd gedood en vijf gewond. Een andere nachtelijke luchtaanval op Beng hazi, welke in verscheidene gclven werd on dernomen, heeft geen slachtoffers gemaakt. Wel werd schade toegebracht aan woonhuizen en werd in de haven een motorboot tot zinken gebracht. In het gebied van Dijarabub heeft een van onze jachtvliegtuigen een vijandelijke machine van het type Lysander neergehaald. In Oost-Afrlka werden vijandelijke luchtaan vallen ondernomen op Rasgasar (Massaoea), Diredaoea en Hargheisa. Er vielen geen slacht offers en er werd geen schade aangericht. BEVERWIJK, 15 Oct. Dulnaardappelen. Niet tegenstaande het beschot der duinzandaardappe len bevredigend kan genoemd worden, gaan de prUzen per marktdag omhoog. Momenteel wordt nu reeds per 100 kg. f 8.50 genoteerd. 2 20 B 2.652.80. C 170. IJMUIDEN, 16 Oct. Visch. Deensche consigna- tlevisch. Versche Haring 9.0025, Wijting 7.50 —16 kleine Schol 33—42.50, Zetschol 50.00, Schar 26.0030 Bot 18.5020.50, Kabeljauw 28.00—40. groote Gullen 32 00, alles per 50 kg. Tongen 2.30—3.20 per kg. Zoetwatervlsch: Snoek 52. Snoekbaars 6170. Zeelt 45, Biel 2324 cent, alles per kg. Gebouw St. Bavo: Examens Nederlandsche Spoorwegen, 3 uur. Stadsschouwburg: 2 uur N.V. Ned. Tooneel .Een Amsterdamsche Jongen" (Schoolvoorstel ling); 6.45 uur idem. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70: Tentoonstelling Russische Ikonen, 16—5 u. Huis van Looy, Kleine Houtweg 108: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 10 tot 9 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Apo theek van Rijn N. V., Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Fa. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Schoterbosch-apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 12711; Heemsteedsche apotheek, Bin nenweg 98, Heemstede, tel. 28197. Gebouw St. Bavo: Melkhandel „De Land bouw", 4 uur; Bacchusbond, 7 uur; R. K. Be volkingsbureau 7.30 uur. Stadsschouwburg: Vereeniging „Voor de Kunst", Concert „Musica Antiqua", 7 uur. R. K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70: Tentoonstelling Russische Ikonen, 105 u. Huis van Looy, Kleine Houtweg 108: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 10 tot 9 uur. Rembrandt: „Trenck de Pandoer", elke leef tijd, 2.30, 4.45 en 7 uur. Cinema Palace: „jy bent mijn leven," boven 14 jaar, 2, 4.45 en 7 uur. Luxor: „Es war eine rauschende Ballnacht", volw., 2.30 en 69 doorloopend. Frans Hals: „Wittebroodsweken", boven 18 jaar, 2.30 en 7 uur. Spaarne: „De Klauw", Woensdag 2.30, Zater dag 2.30, Zondag 2 en 4 u., iederen avond 8 u. APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de Volgende apotheken: Apo theek van Rijn N. V., Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Firma Loomeyer Zn., zyiweg 34, tel. 12495; Schoterbosch-apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 12711; Heemsteedsche apotheek. Bin nenweg 98, Heemstede, tel. 28197. Zware gevangenisstraffen legde de rechtbank op 27 Juni op aan de gebroeders B. wegens po ging tot inbraak in een juwelierswinkel in de Kalverstraat, in den nacht van 4 op 5 Maart J.l. De oudste, Freek B., kreeg 3 jaar gevangenis straf en van zyn 45 jaren heeft hij er al heel wat, in de gevangenis doorgebracht. Zijn straf blad is niet zoo met straffen bezaaid a's dat van vele andere „zware jongens", maar als hy ge straft werd, was het meestal raak. Ditmal betrof het een zeer ernstige zaak, een brutaal staaltje, zelfs in het wereidje der gerou tineerde inbrekers. In den nacht van 4 op 5 Maart van dit jaar ontdekte nil. een kranten bezorger onraad bij den juwelierswinkel, Kal verstraat 32. Een houten luik stond los en scheef tegen het raam en de ruit daarachter was ingeslagen. De politie werd gewaarschuwd en 't bleek, dat er een gat in de ruit was geslagen. Uit de etalage werd echter niets vermist, in dienzelfden nacht was ook de politie actief ge weest. Twee rechercheurs hadden de gebroeders B. bij de politie goed bekend in de buurt van de Kalverstraat en N.Z. Voorburgwal den heeien nacht zien rondscharrelen. Een van hen had Freek zelfs voor het raam van den juwe lierswinkel zien staan. Het tweetal Freek en Theo werd gearresteerd en ook de auto van de heeren werd nauwkeurig geïnspecteerd. Daarin vond de politie een belangrijke „stille getuige", n.l. een glasscherf, afkomstig van de ingeslagen ruit. Oorspronkelijk ontkenden de broers alles: Freek wist van niets en zyn broer was zoo mo- gelijkk nog onschuldiger. Later gaf Freek toe, dat hij aanvankelijk booze plannen had, maar hU had „ecty;, onvervalscht berouw" gekregen, zoo dat hij weggegaan was. Theo hield vol, dat hÜ volmaakt onschuldig was en dat hy geen oogen blik op de uitkijk had gestaan. Freek berustte in zyn straf van 3 jaar, de volmaakt onschuldige broer vond de twee jaar teveel en betoogde voor het Hof opnieuw zijn onschuld. „Ik wist van niks, ik dacht, dat myn broer ging snorren. Later merkte ik, wat hU van plan was, maar ik wilde er niets mee te ma ken hebben." De getuigenverklaringen tegen verdachte ztjn zeer bezwarend. Immers een groot deel van den nacht hebben de twee mannen met hun auto in de buurt van den juwel'erswinkel rondge zworven. Verd. heeft zich met den wagen op een zeer strategisch punt opgesteld, hij heeft gezien, dat zijn broer met een hamer de ruit heeft ingesla gen en toch houdt hy vol met de booze plannen van broerlief niets te maken te hebben. Bij de behandeling in eerste instantie was nog een anonieme brief ter tafe' gekomen, waarin stond, dat Freek en Theo ook de diefstallen bU Speyer op het Koningsplein en in een winkel m de F. C. Hooftstraat op hun geweten hebben. Ditmaal is dit epistel niet behandeld. De procureur-generaal mr. J. Versteeg hield een uitvoerig requisitoir. Spr. requireerde wegens medeplichtigheid aan poging tot inbraak twee jaar gevangenisstraf met aftrek van 3 maanden voorarrest. De verdediger, mr. Th. J. Eskens, pleitte vrU- spjraak, daar z.i. de lezig van verdachte zeer aanvaardbaar is, temeer daar verd. nooit eerder wegens vermogensdelicten is veroordeeld. Arrest 30 October. GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. OF TELEFOON 11018 22

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2