STAD Rioleeringsplan wordt voltooid Lodewijk de Vocht UIT AMSTERDAM Het Asterdorp voor Rotterdammers C V Ruim 36.000 ton tot zinken gebracht WOENSDAG 16 OCTOBER 1940 KOSTEN THANS BIJNA I MILLIOEN Verklaring van wethouder Van Dok Qdt handen! Voorloopig zeventig gezinnen Inlagen en terugbetalingen op de Rijkspostspaarbank N.Z.H.T.M. D.M.K. Bel Canto Haarlem Tentoonstelling Russische Ikonen Wat de Radio-centrale morgen geeft WANDELSPORT Vereeniging „Haerlem" VOETBAL R.K. clubs in den N.V.B. Standen in de 3e en 4e klasse IJMUIDEN Laffe daad Aanklacht ingediend HAARLEMMERMEER HÏLLEGOM RAAp VAN BEVERWIJK Benoemingen De gaslevering Rioleeringsplan Schadevergoeding Begrooting Een verklaring van wet houder Van Dok Een groote teleurstelling Zijn St. Jozef smis in de Willihror dus kerk te Amsterdam SLACHTOFFER VAN BOM AANVAL BEGRAVEN De heer Woudenberg van Tuindorp Oostzaan Duitsch weermachtsbericht Torpedobooten vallen Brit- sche Kanaalkast aan 99 De Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij N.V. bericht, dat de Vervoersopbrengst gedurende September 1940 (ongecontroleerd) bedroeg 278.267.— 284.792.— in 1939). Bovengenoemd kwartet, dirigent Tom de Vries, heeft gezongen voor de patiënten van de Stichting „Brederodeduin". Dat het gebodëne zeer in den smaak viel, bewees wel het dank bare applaus na elk gezongen nummer. Vooral „Pilgerchor" van Wagner en „De Apo theker" hadden veel succes. „Bel Canto" kan met voldoening op dit geslaagd concert terug zien. De tentoonstelling van Russische Ikonen, die In de R.K. Leeszaal gehouden wordt, is ook toegankelijk op Zondag van 1.30—5 uur. Het programma van het gramofoonplatencon- cert der Haarlemsche Radio Centrale, 78 uur, op Woensdag 16 October, luidt: 1. Darktown strutter's Ball, Ramblers; 2. I'm a savagfe, Bernard Ette; 3. There's a hole in the old oaken bucket, Nat Gonella; 4. One two three O'Leary, Andrew Sisters; 5. Plegaria Amorosa, Oscar Calle; 6. Them there eyes, Q. du Hot CI. de Prance; 7. Laufmaschen, Albert Vossen; 8. Jeepers Creepers, Nat Gonella; .9. Where is our bluebird of melodylane, Victor Silvester; 10. Ja der Peter, Adalbert Lutter; 11. Jitterbug's Nightmare, Ramblers; 12. Push out, Bernard* Ette; 13. 't Aint what you do, Nat Conella; 14. Love is where you find it, Andrew Sisters; 15 Calabaza, Oscar Calle; 16. Swing from Paris, Q. du Hot CI. de France; 17. Fraulein wenn vom Himmelszelt, Albert Vossen; 18. Just a kid na med Joe, Nat Conella; 19. In der himmelblauen kleinen Limousine, Adalbert Lutter. Het bestuur van de vereeniging „Haerlem" organiseert voor haar leden Zaterdagmiddag 19 October een wandeling op het landgoed „Els- wout" te Overveen. Samenkomst om 2.30 uur voor de ingangspoort. Afd. I 3e klasse B. Echoten 3 3 0 0 6 11— 4 Beverwijk 4 3 0 1 6 16— 4 D. E. M. 3 2 1 0 5 17— 6 Kinheim 3 2 1 0 5 11— 7 Zandvcort 4 2 1 1 5 10— 8 Ripperda 3 2 0 1 4 13— 4 T. Y. B. B. 4 0 2 2 2 7—13 Bioemendaal 4 0 2 2 2 6—14 Santpoort 2 0 1 1 1 3— 6 Onze Gezellen 2 0 0 2 0 1—10 Zeemeeuwen 4 0 0 4 0 2—19 4e klasse H. T. H. B. 4 4 0 0 8 11— 3 Vliegende Vogels 4 3 0 1 6 23— 6 E. H. S. 4 3 0 1 6 12— 6 Halfweg 4 3 0 1 6 10— 6 V. V. E. 4 2 0 2 4 13— 8 D. S. S. H. 4 2 0 2 4 9— 9 V. V. B. 4 1 0 3 2 5—10 D. I. O. 4 1 0 3 2 4—12 Spaarnevogels 4 1 0 3 2 6—25 B. S. M, 4 0 0 4 0 8—16 Afd. II 4e klasse A. G. S. V. 4 3 1 0 7 11— 3 Vogel 4 3 0 1 6 20— 9 Archipel 3 2 1 0 5 11— 6 Texas 4 2 1 1 5 12— 9 Lisse 4 2 0 2 4 10—14 Wilhelmus 4 2 0 2 4 11—16 Rouwkoop 3 1 1 1 3 8— 7 L. D. W. S. 3 1 1 1 3 10— 9 Tey lingen 3 1 0 2 2 8—U V. V. L. 3 0 1 2 1 6—10 Graaf Willem 2 0 0 2 0 2—1] Tona 3 0 0 3 0 5—12 Afd. I 4e klasse A. D. T. S. 3 3 0 0 6 15— 5 Watervogels 2 1 1 0 3 6— 4 Uitgeest 2 1 1 0 3 4— 3 Schagen 2 1 1 0 3 9— 8 C. S. V. 2 0 1 1 1 6— 7 A. D. O. 1 0 0 1 0 0— 1 Vitesse 1 0 0 1 0 2— 5 Bergen t 3 0 0 3 0 6—15 Afd. II 3e klasse A Laakkwartier 4 4 0 0 8 16—12 Tonegido 3 2 1 0 5 6— 4 Blauw Zwart 4 3 1 1 5 9— 5 Lugdunum 3 2 0 1 4 7— 7 A. S. C. 3 2 0 1 4 9—10 L. T. C. 4 2 0 2 4 11— 6 Ooievaars 3 1 1 1 3 5— 7 R. V. C. 4 1 0 3 2 10—11 Hillinen 4 1 0 3 2 4—12 S. J. C. 2 0 1 1 1 3— 5 ID. O. S. R. 2 0 1 1 1 3— 9 Hillegom 4 0 1 3 1 7-11 Voor de tweede maal in korten tijd werd van de woning van den heer H. O. aan den Wijk aan Zeeërweg alhier door baldadigen des nachts een ruit ingegooid. Het is de recherche tot heden nog niet mogen gelukken de dader (s) te vatten. Naar wij vernemen heeft de 70-jarige slager W., die Zaterdagmiddag j.1'. op de Julianabrug naar het Kringhuis werd gevoerd, thans een aanklacht ingediend wegens vrijheidsberooving. IJsclub „Haarlemmermeer" De ijsclub „Haarlemmermeer" hield in de Landbouw haar jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris, den heer C. Meeuwig, merken we op, dat het ledental tot 394 opliep. De ontvangsten bedroegen f 1893.15, de uit gaven f 2101, zoodat de rekening werd afgeslo ten met een nadeelig saldo van f 207.85. Het geheele bestuur blijft door herkiezing zitten. Tenslotte wordt besloten een oefen- en trai ningsclub op te richten, die zal staan onder leiding van den heer Keizers uit Haarlemmer meer. Consul N. V. B. Door den Nederlandschen Voetbalbond is de heer R. G. C. Hoffschlag uit Hoofddorp benoemd tot consul over de terreinen. Deze zal daartoe voor eiken wedstrijd in café Bootsman op het Marktplein bekend maken de uitslagen der keuringen, zoodat niemand een vergeefsche reis behoeft te maken. Burgerlijke Stand Geboren: Anna PetrO- nella Marga,retha, dochter van H. P. Bakker en J. P. Reekers; Franciscus Eduardus, zoon van P. van Poecke en M. A. F. Everaardt; Barend, zoon van D. lilaassen en H. Venema; Jacob Cornelis, zoon van C. de Vos en j. Visser; Theo- dorus, zoon van A. Gosselink en G. de Wilde; Willihrordus Johannes, zoon van J. Krom en J. E. Ferdolage; Eeltje, dochter van M. van Oudheusden en S. J. Bokhorst; Piieter, zoon van A. Leen en M. KOoij; Pieter Johannes, zoon van D. Sloterdijk en M. van Huis; Frede- rika, doch','er van j. Lissenberg en N. Biemond; Jan, zoon van M. M. Franken en G. Markus; Jan, zoon van H. den Dekker en A. van der Stelt. Overleden: W. Serné, 77 jaar, wedr. van J. C. Zuidbroek; L. Boering, 49 jaar, geh. met Q. van den Ochtend; A. J. Bontje, 54 jaar, geh. met M. A. NieuwenhuijzenC. van Schouten, 68 jaar, ongehuwd. Bevolking Gevestigd: J. M. van den Ancker, Weeresteinstraat 118; P. C. van Beek van der Hoorn, Burg. Pontstraat 112; Wed. W. J. van der LeeGaljee, Mariastraat 20; C. M van der Linden, Vossedwarsstraat 8; Wed. W. TaalPasterkamp, Vosselaan 12; P. A. Veelen- turf, Hoofdstraat 182; A. M. Weenen, Meer straat 182; M. van der Zwet, Molenstraat 12. Vertrokken; P. Adriaans®Bruinenberg, 's-Gravenhage, Appelstraat 175; C. Algera-van Mourik, Lisse, Julianastraat 125; M. J. Beek, Swalmen, Boscstr. 374; A. A. L. Bijen, Oegst- geest, Rijnzichtweg 11; C. M. Daniels met ge zin. Bergen op Zoom, Markt 8; C. M. Dol en echtg., Haarlem, Waldeck Pyrmontstraat 24 rd.; C. Flentrop, Amsterdam, Domselaerstraat 41 hs; M. Meeldijk, Dussen, Wijk C 342; E. de Möojj, Bergen op Zoom, Zandstraat 11; A. C. Polman, Swalmen, Boschstraat 375; C. H. Zon neveld, Noordwijkerhout, Zilkerduinweg 71; W. Zijlstra, Leeuwarderadeel, Huizum, Dorp 66. De gemeenteraad van Beverwijk verga derde gisteravond onder voorzitterschap van den burgemeester, Mr. H. J. J. Scholtens. Benoemd werden: tot onderwijzer aan de Julianaschooi J. A. H. de Klerk te Hilligersberg (no. 3 van de voor dracht) tot onderwijzer aan de o.l. school te Wijk aan Zee ir.ej. J. H. Bulsink te Beverwijk (no. 3 van de voordracht); en tot hoofd van de Noorderschool de heer G. L. M. de Mol, hoofd eener school te Kol- hom (eveneens no. 3 van de\ voordracht) De VOORZITTER betfeurde dezen gang van zaken. Bij het opmaken der voordrachten is uit sluitend rekening gehouden met de belangen van het onderwijs in de gemeentel De voorstellen van B. en W. tot wijziging van het ambtenaren-reglement en van de arbeids overeenkomstenverordening, die in overeenstem ming met de rijksregeling moeten worden ge bracht, werden goedgekeurd. Ook de wachtgeldverordening moet in over eenstemming worden gebracht met de van rijks wege geldende bepalingen, door opneming van de regeling betreffende het z.g. korte wachtgeld. Verschillende raadsleden hadden hiertegen in dertijd bezwaar gemaakt, weshalve deze bepa ling uit de verordening was gelaten. De heer VINK bleef op zijn vroeger reeds te kennen gegeven standpunt staan en verklaarde zich tegen de wijziging. In stemming gebracht werd het voorstel van B. en W. verworpen met 5 tegen 11 stemmen. Het voorstel van B. en W. om de overeen komst mét de N.V'. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, betreffende de gaslevering, on der dezelfde voorwaarden, met vijf jaar te ver lengen, werd goedgekeurd. Nadat verschillende voorstellen, o.m. tot toe kenning van gelden voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de.R.K Jongens school aan den Galgeweg, waren goedgekeurd, volgde de voorloopige vaststelling van de ge meenterekening over 1939 In behandeling kwam hierna het voorstel van B en W. tot uitvoering in werkverschaffing van den bovenbouw der zuiveringsi\ richting, de ver betering der stadsrioleering en de wijziging der perceelsrioleeringen. De voortzetting van de plannen is thans ver zekerd, zij het dan, dat eenige versobering moest worden toegepast. De kosten van het werk, na aftrek van h'et subsidie in de loonen, kunnen thans berekend worden op f 966.864.Het voorschot uit 's Rijks kas, vermeerderd met het bedrag der kosten, welke ten laste moeten komen van de bouw grond-exploitanten in Wijk aan Duin; bedraagt in totaal f 590.000. Het verschil ad f 376.364. moet door de gemeente uit haar eigen mid delen worden gefinancierd. Rekening houdende met een rente-percentage van 4% en een af- lossingsduur van 40 jaar kan de exploitatie sluitend worden gemaakt. De heer v. Groningen (voorm. S.D.A.P.) be treurde het dat het werk in werkverschaffing wordt uitgevoerd. Zal de versobering niet tot gevolg hebben, datde installatie niet aan de verwachtingen beantwoordt? Spr. vroeg of de inrichting later toch gecompleteerd kan wor den. De heer NIJSSEN (R.K.) was tegen het voor stel, omdat het plan in werkverschaffing wordt uitgevoerd. De heer VISSER (onafh.) meende daaren tegen, dat men er in zal moeten toestemmen, omdat het geheele plan anders blijft liggen. De heer VAN DOORN' (R.K.) had de verze kering gekregen, dat de zuivering van het water voldoende zal zijn. Spr. had ook veel liever gehad, dat het werk in vrij bedrijf werd uit gevoerd, maar hoogere instanties hebben nu eenmaal anders beslist De heer PASSCHIER (A.R.) merkte op, dat men oorspronkelijk 4 filters noodig achtte eh thans blijkt te kunnen worden volstaan met één. Spr. vroeg daaromtrent opheldering. Weth. v. Dok (voorm S.D.A.P.) antwoordde, dat d,e drie overige filters als reseive waren bedoeld om de uitbreiding op te vangen, die het gevolg zou zijn van den bevolkingsgroei. De fundeeringen voor alle filters worden, ge legd en wanneer 'de bevolking toeneemt en dat zal ongetwijfeld het geval zijn zijn die andere filters noodig. Spr. wees er verder op dat het budgetteren van dit werk zeer moeilijk wa,s. Op een ge geven oogenblik zagen B. en W. geen kans het plan verder te doen uitvoeren. Het college is er evenwel in geslaagd den opzet zoodanig te budggtteeren, dat -zij de goedkeuring van de hoogere instanties verkreeg. Dat was eigenlijk buiten verwachting van het college. Ware de opzet gericht geweest op uitvoering in het vrije bedrijf, dan was die goedkeuring nooit ver kregen. Gezien het feit, dat het hoofdriool bijnage reed is, wat reeds een groot kapitaal heeft gekost, moet het piUn verder uitgevoerd wor den, anderslzou hét geld nutteloos zijn. besteed. En dat zou onverantwoord zijn. Uitvoering in werkverschaffing was de eenige mogelijkheid. Na nog eenige discussie werd het voorstel van B. en W. aangenomen. B. en W. stellen voor aan de Beverwijksche Conservenfabriek N.V. een vergoeding toe te kennen van f 16.500.wegens schade, welke zij ondervindt van de rooilijnwijziging van een gedeelte in de Breestraat. Hierbij zal een strook grond van 172 M2 kosteloos aan de gemeente worden overgedragen. Aldus werd besloten. Teneinde ordeverstoringen tegen te gaan werd in de politieverordening een bepaling opgeno men, inzake sluiting van de automaten tusschen 10 uur des avonds en 5 uur des morgens. De burgemeester kan van dit verbod ontheffing verleenen. Enkele leden vroegen of deze bepaling geen aanleiding zal geven tot onbillijkheden. De heer PASSCHIER qualificeerde de auto maten ais uitwassen. Als er ie tsgedaan wordt, dan wilde spr. geen onderscheid maken maar dan moet het over de geheele linie gebeuren. De VOORZITTER merkte op, dat algemeene regelen door den rijkswetgever moeten worden gesteld. De gemeentelijke wetgeving mag niet verder gaan dan deze bepaling die bedoeld is om ordeverstoringen te voorkomen. Overigens behoeft er geen: vrees te bestaan voor ongelijke behandeling. „De eene automaat is mij niet liever dan de andere!", aldus de voorzitter. Nou en óf!! Sterk accelereeren, het gaspedaal forsch intrappen krachtig remmen en door de bocht .scheuren", dat is haast even slechl voor de banden als rijden op te lag* spanning. Het voorstel werd hierna goedgekeurd. Hierna volgde de aanbieding van de begroo- ting voor 1941. De VOORZITTER deelde mede, dat er in de begrooting weinig speling zit en dat de samen stelling niet zonder moeilijkheden is gegaan. Daarom adviseerde spr. de begrooting niet in de afdeelingen te doen onderzoeken. Dit is overbodig. Hetzelfde kan worden bereikt met behandeling in de financieele commissie en openbare vergadering. De heer VISSER wenschte niettemin afdee- lingsonderzoek, waarna de heer VINK in over weging gaf, de begrooting vooraf in een bijeenkomst van raadsleden te bespreken. Na eenige bespreking werd met 15 tegen 1 stem besloten geen afdeelingsonderzoek te houden. Voor uitbreiding van de speelplaats der R.K. Meisjesschool aan de Peperstraat werden de be- noodigde gelden toegestaan. B. en W. vroegen een crediet van f 1200. voor het inrichten van een kleederdrooginrich- ting in het politiebureau, ten dienste van het politiepersoneel err het personeel van den lucht beschermingsdienst. Daarnevens moeten ten dienste van de doc- tyloscopische en fotografische afdeeling in het politiebureau eenige moderne apparaten worden aangeschaft. Hiervoor vroegen B. en W. f SOO. De VOORZITTER deelde «nede dat de uit breiding van het politiecorps nog even moet wachten. De centrale instanties die hierover be slissen, zijn nog niet tot Beverwijk gevorderd. Na afhandeling der agenda legde de voorm. sociaal-democratische wethouder, de heer W. VAN DOK, een verklaring af omtrent zijn toetreden tot de onlangs opgerichte Neder- landsche Socialistische Werkgemeenschap. De maatregelen, door de bezettende autoritei ten genomen, hebben tot gevolg geha dat de S.D.A.P. practisch niet meer bestaat, waardoor voor ons geen andere mogelijkheid overbleef, aldus spreker, dan het zoeken naar onderdak bij een van de andere nog oestaande of nieuwge vormde maatschappelijke groepeeringen of in politieken zin de woestijn in te gaan. Naar het oordeel van tal van spreker's politieke vrienden en van hem zelf, zou noch het een noch het an der bevrediging kunnen schenken aan hen die geleid worden door het verlangen, ook onder den nieuwen toestand te zoeken naar een orga nisatievorm, waaronder het werk der S.D.A.P. kon worden voortgezet. De Socialistische Werkgemeenschap is ge sticht, nadat ten aanzien van dezai belangrijke kwestie volkomen zekerheid van de zijde der be zettingsautoriteiten was verkregen. Ook is de verzekering namens den Rijkscommissaris ge geven, dat de Socialistische Werkgemeenschap na haar eigen leiding te hebben gekozen voor de voortzetting van haar arbeid in opbouwenden zin in haar doen en laten vrij zal zijn, natuur lijk binnen de begrenzing welke gedurende de bezetting voor ieder Nederlander getrokken is. Aan de omstandigheid, waaronder de nieu we organisatie is tot stand gekomen, mee- nen wij het recht te ontleenen, aldus spr., bij vernieuwing het vertrouwen van de bur gerij en van den raad dezer gemeente te vragen bij het voortzetten van onzen arbeid, die wij hopen ook onder de nieuwe verhou dingen met dezelfde toewijding te kunnen verrichten als wij zulks in het verleden mee- nen te hebben gedaan Spr. sprak den wensch uit, dat er na het af leggen van deze verklaring gen wijziging zal komen in de goede verstandhouding en de pret tige samenwerking tusschen den raad en spre ker. Voor den heer VINK (R.K.) was deze verkla ring een groote teleurstelling. Vóór 10 Mei was er samenwerking tusschen de grootste bevol kingsgroepen die allen naar en vernieuwing streefden. Daarnaast was het volgens spr. be- Voor den tweeden Zondag in October heeft het Willibrorduskoor de St. Jozefsmis van den Antwerpenaar Lodewijk de Vocht in den Vlaam- schen missen-cyclus uitgevoerd. Hier is een wezenlijk onderscheid te merken tusschen De Vocht (geboren 1887) en den jon geren, Flor Peeters, hoewei op het eerste ge hoor beide composities even „modern" aandoen. De Vocht behoort tot de Vlaamsche kunste naars, die medegewerkt hebben aan de ontwik keling van de eigen, zelfstandige cultuur èn tot degenen, die den wereldoorlog hebben door leefd. In de jaren na 1900 is er we zouden haast zeggen met geweld gearbeid aan de muzika liteit van het Vlaamsche volk en deze arbeid werd verricht door het propageeren van het volkslied en het kunstlied. Wat er toeri in Vlaanderen gecomponeerd werd op dit gebied is wel met de pen geschreven, doch eigenlijk niet met de pen te beschrijven! Men trok er ge woonweg als saltimbanque op uit. Jos de Klerck, de toonkunstenaar, die met den oorlog naar Nederland kwam en zich blijvend in Haarlem vestigde, heeft zulke lied-reizen wel uitgestrekt tot in Fransch Vlaanderen toe. Men zong, teekende uit den volksmond de nog be waarde folklore op, richtte volkszangavonden in, gaf concerten enz. Men gaf Hullebroeck-, Meulemans-, Van Hoof - en De Vocht-avonden, waar tusschen door dan cok nog talrijke andere componisten aan de beurt kwamen: behalve de reeds genoemde Dé Klerck ook Wilford, Verheyden, Broecks, Ontrop, Su- delhof, Van Vlemmeren, Lebrun e.a. Hiervan mogen wel in het bijzonder ge- noemd worden Emile Hullebroeck, die met zijn Gentsch a cappella-koor ook de 16e eeuwsche Nederlandsche muziek propageerde en Lode wijk de Vocht, die in zijn geestelijke liederen het geheele liturgische jaar becomponeerde. Midden in dit opgewekt leven brak de we reldoorlog uit. Het is hier de plaats niet om den geweldigen invloed van deze ramp in het algemeen te schetsen. Na dien tijd dateert De Vocht's connectie met Nederland, want we hebben hem toen in ,,De Violier" gehoord, zijn geestelijke liederen voordragend en niet lang daarna kwam bij Van Rossum zijn „Engelen- Mis" uit welke door haar ascetische gestalte hier veel opzien baarde. Aansluitend bij Caplet's bekende 3-stemmige mis en anderen, zooals Hendrik Andriessen, inspireerend tot dergelijk werk heeft deze mis een onmiskenbaar belang rijke rol gespeeld in onze kerkmuziek. En nu het vorig jaar een tweede mis van hem bij Van Rossum verscheen, verwachtte men jia zoo'n lange tusschenpoos een ,,De Vochtsch' werk, dat stellig de belangstelling overwaard zou zijn. De auteur mocht directeur van het Ant- werpsche Conservatorium en dirigent van het prachtige oratoriümkoor St. Caecilia geworden zijn, hij mocht symphonische en oratorium-par tituren geschreven hebben: zijn werkzaamheid als kerkkoordirigent der O. L. Vrouwekerk, was er ons borg voor, dat zijn belangstelling voor de kerkmuziek niet zou verflauwen. De Vocht is een vroom mensch, die er niet voor terugschrikt te verklaren, dat hij sympho- nieën en oratoria schrijft om zijn compositie techniek der kerkmuziek te vervolmaken. Hij erkent voor de musica sacra slechts één doel: de geloovigen als het ware tot bidden te dwingen!! Bekijkt men de melodische structuur van deze St. Jozefs-mis, dan voelt men aanstonds, dat inderdaad de zangstem slechts één taak heeft n.l. het woord, den zin zoo duidelijk en de voot mogelijk uit te beelden. Maar bovendien moet de muziek iets eigentijdsch hebben en daarom is de harmonische ondergrond van de diatonische melodiek gekleurd naar den heden- claagschen smaak. In zoover is deze partituur dan ook werkelijk een voorbeeld voor de kerkelijk muzikale kunst- vsn-heden. Nietwaar? De devote woordverklan king zonder pathos en de harmonie in den geest van den tijd, dat zijn ook de altijd-gel- dende regelen, in het Motto Proppo van 1903 en de Constitutie van 1928 uitgewerkt. In een ander opzicht echter is deze mis geen voorbeeld. Want De Vocht keert zich hier be wust tegen het contrapunt en voert zijn inzicht zóó consequent door, dat inderdaad geen en kele stem een andere imiteert. Alle stemmen zingen dus deft tekst steeds gelijk en de auteur doet bewust afstand van een der sieraden van dc poly phone koormuziek. Ik zou willen zeggen: dat mag in dit geval de melodisch en harmonisch fijnvoelende De Vocht alleen doen. Waarachtige muzikaliteit open baart zich toch, ook al werkt de componist vol gens een systeem. Wanneer dit systeem hem vleesch en bloed geworden is, schept hij toch schoone dingen en loopt een navolging door an deren, die op dat systeem afkomen, op niets Uit. Hetzelfde zien we in 't groot! bij Wagner. Door deze manier van werken werd het ook mogelijk de mis in verschillende bezettin gen uit te voeren, düs met minder dan de vier koorstemmen sopraan, alt, tenor en bas en dit mag men dan niet betitelen met den altijd eenigszins verdachten naam: arrangement. Maar het rijkst klinkt de mis toch in haar volledige partituur van gemengd koor met or gel, vooral daar de orgelpartij met een zekeren Viaamschen zwier geschreven is. Zonder één woordherhaling ,dus met een zéér kort Benedictus, met een smeekend Kyrie en Agnus, met een blij zingend Gloria, een pom peus Credo, als van een marcheerend, getui gend volk en een melodisch rijk versierd Ho sanna maakt deze mis een zeer devoten en 'jaarnaast een absoluut eigen muzikalen indruk. Reden, waarom zij in dezen cyclus stellig haar plaats opeischte. THEO V. d. BIJL ter geweest in het belang van land en volk, wan neer alle constructieve krachten waren saam- gebundeld, om daarmede te werken aan den nieuwen opbouw. Wij allen erkennen, dat op politiek terrein groote fouten zijn gemaakt. Verbetering was noodzakelijk. Zoo kon spr. zich b.v. niet ver eenigen met de wijze waarop de onderwjjsbenoe- mingen geschiedden. De raad mist de competentie om daarover te oordeelen. Zoo is er veel voor verbetering vat baar, maar dat moet op Nederlandsche manier gebeuren. Op het oogenblik wordt door vele Nederlanders onnatuurlijk gehandeld. De heer VISSER (Onafh.) was over de ver klaring niet verwonderd. Hij had meer eerbied voor de S.D.A.P.'ers, die van deze onder cura- teele van de N.S.B. staande Werkgemeenschap afzijdig blijven staan. Zulk een houding is b.v. ook door Vorrink aangenomen. Spr. vond het een Werkgemeenschap zónder werkers. De heer BAAS (C.H.) zag het zóó, dat men gewoon doorgaat, maar onder ander etiket. Wethouder VAN DOK antwoordde, dat men niet is gaan werken, alvorens vaststond, dat men vrij zou zijn, dus niet onder curateele en dat men dezelfde rechtspositie zou bezitten als elke andere groepeering, die toegelaten is. Spr. stond voor de keus; zich opbergen bij een van die andere groepen, of, politiek gesproken, de woestijn in te gaan. Doch in dezen tijd moet ieder zijn eigen verantwoordelijkheid kennen en spr. meende, dat het niet aangaat om de woestijn in te trekken. De S.D.A.P.'ers, die een publiek-rechtelijke posi tie bezitten, moeten ook onder den nieuwen toe stand een groote bevolkingsgroep achter zich hebben. Daar hebben zij recht op. Andere par tijen lossen zich ook niet op, maar laten hun leden vrij zich bij de „Unie" aan te sluiten. De heer VINK merkte op, dat de R. K. Staatspartij op het standpunt stond van wij ziging in het staatsbestel. Zij was er ook van overtuigd, dat er fouten waren gemaakt. Na 10 Mei heeft zij als politieke partij afgedaan, maar zij wil voorlichtingswerk blijven ver richten voor den nieuwen tijd, die komen gaat. Wij willen meewerken aan den nieu wen tijd met anderen, aldus spr., daarom betreuren wij deze afscheiding. Het zou beter geweest zijn wanneer allen gezamenlijk tot den nieuwen opbouw op Nederlandsche wijze meewerkten. Nu zullen er velen zijn, die niet onder voogdij willen staan. De heer PASSCHIER (A.R.) zeide, dat men elkander in de „Unie" hoopté te vinden. Ten aanzien van de A.R. en C. H. is dat even wel niet mogelijk gebleken. De groote fout is, dat een tè scherpe lijn getrokken wordt tusschen hetgeen historisch is gegroeid en wat komen gaat. Het is goed eens te herinneren aan de ware woorden van Bilderdijk: „In het heden ligt het verleden, in het nu, wat worden zal." Men kan de historische continuïteit niet weg werken. Spr. respecteert de verklaring van wet houder van Dok en van den heer de Vink, daar spreekt karakter uit. Maar wij kunnen de een heid nu eenmaal niet forceeren. Spr. wilde ho pen, dat wij als Nederlanders elkander vinden. Men kan ook verdraagzaam samenwerken op po litiek en sociaal gebied om den geweldigen ar beid, die voorheen verricht is, voort te zetten en te consolideeren. De heer VAN DOK zeide nog, dat deze woor den hem uit het hart gegrepen waren. Spr. had zijn overtuiging niet prijsgegeven. Hij was en is nog socialist en hoopte het altijd te blijven. De grenzen, voor de Werkgemeenschap gesteld, gelden voor ieder ander evenzeer. Men zou ook critiek kunnen uitoefenen op de manier, waarop de „Unie" tegen den N.S.W.G. te keer gaat. De discussies werden hierna gesloten. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) '7 Het Asterdorp in Amsterdam-Noord wordt thans ingericht voor Rotterdamsche gezin nen, die thans in Rotterdam in nood woningen verblijven. Voorloopig zullen zeven tig gezinnen er hun intrek kunnen nemen. Men is thans bezig de huizen op te knappen en de meubelen aan te koopen, zoodat de Rotterdammers reeds de volgende week er kunnen gaan wonen. Het ligt in de bedoe ling het heele Asterdorp voor de Rotterdam mers beschikbaar te stellen. De 62 gezinnen, die er nu in wonen, zullen dan naar andere gemeentelijke woningen worden overge plaatst. Totaal zullen dan dus 132 Rotter damsche gezinnen er onderdak vinden Onder zeer groote belangstelling is op de Nieuwe Oosterbegraafplaats het stoffelijk overschot van den heer A. Th. Woudenberg, die als blokhoofd van den Luchtbeschermings dienst tijdens het bombardement van Donder dagnacht j.l. op Tuindorp-Oostzaan tijdens de uitoefening van zijn plicht het leven liet, ter- aarde besteld, Tal van buurtbewoners uit Am sterdam-Noord waren naar het kerkhof getogen cm den overledene de laatste eer te bewijzen. Onder de aanwezigen bevonden zich de heeren C. Woudenberg en H. J. Woudenberg, commis saris van het N. V. V. Voorts waren aanwezig de heeren J. J. D. H Verschoor, hoofd van den Amsterdamschen Luchtbeschermingsdienst, mede als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, G. J. M. van Lingen, stafchef van den Lucht beschermingsdienst, dr. Fache Schëfer wijk- hoofd te Tuindorp-Oostzaan, K. Vorrink, C. Staal, oud-wethouder van Gouda en vertegen woordigers van den post van den Luchtbescher mingsdienst aan het Zonneplein. Onder de talrijke bloemstukken op dit zoo versche graf zagen wij een fraaien krans van den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seys- Inquart, van het gemeentebestuur, van den Luchtbeschermingsdienst Tuindorp-Oostzaan e:i van den Algemeenen Nederlandschen Mijnwer- tersbond, waarvan de overledene eenigen tijd bestuurslid is geweest. Op verzoek van den overledene werd aan het graf niet gesproken. BERLIJN. 15 Oct. (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt be kend: Een onderzeeboot heeft twee vijandelijke tankschepen van tezamen 20.000 b.r.t., die in convooi voeren, vernietigd en een ander schip zwaar beschadigd. Een andere onder zeeboot bracht het bewapende Britsche koopvaardijschip „Devonshire" van 11.275 b.r.t. tot zinken, een derde onderzeeboot bracht een bewapend koopvaardijschip van 4.900 b.r.t. tot zinken. Bij een aanval van torpedobooten op de Britsche Kanaalkust werden eenige dagen geleden twee vijandelijke duikbootjagers en twee kleine koopvaardijschepen vernietigd. Veertig Engelschen werden gevangen geno men. f Londen werd gisteren met bommen van zwaar kaliber bestookt. De uitwerking van de aanval len overdag werd door aanvallen des nachts verder versterkt. In het gebied tusschen Hydepark en de India Docks ontstonden hevige ontploffingen en steekvlammen, aan beide zijden van de .Theems groote brand haarden, die snel om zich heen grepen en door hun rookontwikkeling het overigens goed® uitzicht naar de aarde aanzienlijk belemmerden. Ten noorden van Londen verwoestten voltref fers hangers en onderkomens van een vlieg' Andere formaties gevechtsvliegers deden aan vallen op een troepenkamp in Z'uid-Engeland van geringe hoogte af. De hier in barakken en onderkomens verwekte branden waren op den terugtocht nog totin het midden van het Kanaal zichtbaar. Ook spoorlijnen in Zuid- en Midden-Engeland werden met bommen van deels het zwaarste kaliber bestookt. Zooals gebruikelijk vloog de vijand pas bij het Invallen van de duisternis naar Duitschland en de bezette gebieden. Hij stuitte daarbij op doeltreffend afweervuur van nachtjagers en luchtdoelartillerie. De uitgeworpen bommen richtten geringe materieeie schade aan, uit sluitend op niet-militaire gebouwen en instal laties. De verliezen aan menschenlevens zijl1 ook alleen onder de burgerbevolking te betreu ren. Het Rudolf-Virchow Ziekenhuis te Berlijn werd opnieuw door een brisantbom getroffen, hoewel het uitgebreide complex van het rood® kruis is voorzien. Bijzonder hevig waren d® verwoestingen, welke de Britsche bommenwer pers de laatste dagen in de Fransche haven stad Le Havre en op Nederlandsch grondgebied hebben aangericht. Talrijke gebouwen werdeö door branden vernield, zoodat deelen der bur gerbevolking dakloos geworden zijn. De vijand verloor gisteren bij elkaar z®5 vliegtuigen, waarvan drie door nachtjagers wer den neergeschoten. Een kleine havenpatrouill® schoot aan de kust van het Kanaal een vijan- dejijk vliegtuig* neer. I.en Duits ;h egtuig guit verloren. In verband met de deviezenverordening 194" en de verordening betreffende de behandeling van vijandelijke vermogens wordt met betrek king tot inlagen en terugbetalingen op de Rijks postspaarbank met intrekking van vroeger® regelingen terzake het volgende njedegedeeld a. Op spaarbankboekjes ten name tem met-in gezetenen (personen die niet binnen het bezet'® Nederlandsche gebied hun woonplaats hebbed' niet gewoonlijk daar verblijven, noch aldaar kan toor houden) kan alleen worden ingelegd, indie" deze boekjes, benevens hun stamkaarten, voorzie" zijn van een aanteekening in rood „geblokkeef" ten gunste van het clearingsinstituut". b. Terugbetaling op boekjes van met-ingeze tenen (al of niet geblokkeerd ten gunste van lJ® Ned. clearinginstituut) vindt alleen plaats, oo* voor bedragen beneden f 100.— nadat een aad' vraag hiertoe is ingediend bij den directeur va" de Rijkspostspaarbank te Amsterdam en daar®? gunstig is beslist, welke aanvraag eveneens noo dig is ten behoeve van overschrijving op ee" postrekening. c. Geen terugbetaling vindt plaats aan houd®1'3 van boekjes, wier tegoed als vijandelijk vermo gen moet worden beschouwd, t.w.: zij die onde"' daan zijn van of hun woonplaats of verblijf fie"' ben in Groot-Brittannië en Noord-Ierlqnd m® de Overzeesche bezittingen, koloniën, protect®' raten en mandaatsgebieden, evenals de dom'? nions Canada. Australische bond, Nieuw-Zeela" en Zuid-Afrikaansche Unie met hun mandaat5" gebieden, Frankrijk, met inbegrip van zijn b®' zittingen, koloniën, protectoraten en mandaat5' gebieden, Egypte, Soedan, Irak en Monaco. Indien de beschikking van het tegoed noodig 9 binnen het kader van het bestuur van een b®' drijf of onroerend goed of ter voortzetting v®" een huishouding, kan een aanvraag om terug' betaling tot den directeur van de Rijkspo5'' spaarbank worden gericht. Dit laatste moet eveneens geschieden als m®11 op dergelijke boekjes wenspht in te leggen. d. Op boekjes ten name van gehuwde vrouw"1* van Nederlandsche nationaliteit en verblijf ho"' dend binnen het bezette Nederlandsche gebi®^ mag worden terugbetaald, ook al verblijft h®"* echtgenoot in een vijandelijk land. i wijst niet op wijs jleid als de richtingaan wijzer nog wijst hoewel er ia de bocht niets meer te wijzen is. Wijst uw ver geetachtige medeauto mobilisten daar eens opi n Richtingaanwijzer s een nuttige helper, -naar GEEFT HEM RUST NA DE BOCHT tnac geei ovei of v ring oms wen de c een collt van zou lege' secre seen stuu drie Pen, Fror Wij derli B. ir de i sym] genii Word rede: noen besli Nede toen' over< sen. deze gevoi hoev een reikt het Weg' der hfeye afdee daar van 1 inoge niet, zet ii een öiijde ten i Wezei: tige Be N toe g: lande schap Verwis nog i allee* ster te do en d* Word sterk actie* die e» klant öieer sche entef tieve Zeer heeft: te vi het f geen derhi heffeï zin v. derhi Vraa; Veng» stanc Vrijh Werk Verw» gron* Nede Wijze*' Werk inins- dit e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4