Geert Groote in Deventer herdacht Stichter van de moderne devotie BOSCH w 3 FIETSUCHT NEDERLANDSCHE UNIE „Mijnhardtjes" De Nederlandsche Pijn- en Kouverdrijvers Ministerraad te Vichy vergaderde Beschadigde Britsche bodems te Gibraltar LOTHIAN NAAR EUROPA Gezaghebbende sprekers over zijn verdiensten aerf* Kerkelijk leven Zeven Nuntii keerden naar Vaticaanstad terug WOENSDAG 16 OCTOBER 1940 Rede prof. dr. Titus Brandsma Rede prof. dr. R. Post m Onthulling gedenksteen Mijnwerkers bouwen een Lourdesgrot Technische Hoogeschool P 1540 U Interessante steekproef te Rotterdam Federatie van molenaars Consecratie van kapel Oud-retraitanten schonken hoofdaltaar SIRENE OF AFWEER GESCHUT? Belin over Fransch program van werkverschaffing AMERIKA EXPORTEERT MEER NAAR RUSLAND Incidenten tusschen Bedouinen en Engelschen De Bono in Barcelona Barcelona, 16 Oct. (d.n.b.) De itaii- aansche maarschalk De Bono is Dinsdag per vliegtuig alhier aangekomen. Op het vliegveld werd hij door den bevelhebber Van 't district Barcelona, den burgergouverneur, den burge meester en vertegenwoordigers van de weer macht, de party en den staat ontvangen. Spaansche vluchtelingen naar Mexico Nieuwe Roemeensche gezant bij Vaticaan benoemd Amerikaansche openbare meening en de oorlog 5 WIJ LUISTEREN NAAR., t Donderdag 17 October Kennedy vertrekt binnenkort naar Washington PAUSELIJKE UNIVERSITEIT TE SALAMANCA Een Canadeesch en een Finsch schip getorpedeerd Brit in Roemenië vrijgelaten Koning Boris ontvangt Engelschen gezant Heden is in Deventer, ter gelegenheid van het zesde eeuwfeest van den geboorte dag van een van Deventers grootste zonen, Gerardus Magnus oj Geert Groote, een herdenking gehouden, waarbij een aantal eminente sprekers de verdiensten, weike deze geleerde en volksprediker in zoo rijke mate heeft bezeten, in een heider licht hebben gesteld. De herdenking begon in de raadzaal ten gemeentehuize met een vergadering van de Vereeniging tot beoefening van Overij-selsch Regt en Geschiedenis, in welke vergadering het woord heeft gevoerd prof., dr. Titus Brandsma te Nijmegen. "Nadat de heer H. J. ter Kuile, voorzitter, in de bijeenkomst van de Vereeniging voor de be oefening van Overijsselsch Regt en Geschiede nis, een kort begroetingswoord had gesproken, On de secretaris eenige mededeelingen had ge daan over voorgenomen opgravingen te Deven ter, sprak prof. dr. Titus Brandsma O. Carm., hoogleeraar te Nijmegen, over Geert Groote, hieer in het bijzonder over ,,Zijn keer naar den Heer". In Geert Groote toch ziet men al lereerst een vernieuwer van het geestelijk le ven op het einde der 14de eeuw. Een verblijf Van meer dan tien jaar aan de universiteit van Parys moge hem in de wetenschappelijke wereld Van dien tijd een voorname plaats hebben gege ven, het werd aanleiding tot een zeer wereldsch leven, waarop hij eerst in 1372 op aandringen Van zijn studievriend, den Ka-rthuizer Hendrik Eger van Kalkar, terugkwam. Maar toen werd het hem ook ernst en brak hij op de meest radicale wijze met de gebreken, welke hij Voortaan in zichzelf en daarna in de toenmalige Samenleving met groote kracht bestreed. Als een figuur van reactie moge Geert Groote nu en dan overdrijven en ons te streng voorkomen, zijn radicale ommekeer liet niet na grooten indruk te maken en bracht velen tot inkeer met hem. Zoo werd hij een vernieuwer, een leider, maar niet dan nadat hij jaren in de eenzaamheid van het Karthuizerklooster Monnikhuizen bij Arnhem zichzelf had hervormd. Uitvoerig werd stilgestaan bij zijn werk van Selfhervorming en hoe hij daarbij volgens de mededeeling van Jacobus de Voecht de drie trappen van de geestelijke ladder beklom, eerst zich losmaakte van het kwaad en boete Pleegde, vervolgens zich toelegde op de oefe ning der deugd, eindelijk geheel trachtte op te gaan in de beschouwing van God en het god delijke. Zijn besluiten zijn samengevat in de Woorden: Altijd, altijd zal ik het oog op God Bericht houden. In Deventer organiseerde hij voor jeugdige Personen een gelegenheid tot het afschrijven Van goede boeken tevens voor hem een aposto laat om hen daardoor aan middelen te hei- Pen, hun studie te voltooien. De omgang met hen en zijn besten leerling Floris Radewynsz leidde er toe, dat zij na eenigen tijd een ge meenschappelijk leven begonnen en alles ge meenschappelijk maakten, waaruit geleidelijk het Instituut van de Broeders van het Gemeene teven zich ontwikkelde. Voor de vrouwen kwam een soortgelijk werk tot stand, waarbij in de plaats r an het afschrij ven van boeken meer vrouwelijke werkzaamhe den kwamen. Zij leefden als de eerste Christe- hen en deden vooral de gedachte ingang vin den, dat ook zonder klooster of gelofte heilig heid in de wereld niet alleen mogelijk, maar Ook plicht was. Na de jaren v.an zelfheiliging werd Groo te de laatste jaren van zijn leven ook een prediker voor anderen, waarbij hij vooral optrad tegen de al te zinnel.'ke opvatting van het huwelijk, alsof de onthouding daar van haast boven de macht der menschen ligt, zoodat men ook over schending van het coelibaat der priesters veel te licht oordeelde. Hiertegen stelde Groote de vrije menschelijke natuur, die in fiere zelfbe- heersching zeer zeker tot een zuiver leven in staat is en door God daartoe geroepen wordt en geholpen, zoowel in als buiten het huwelijk. Een tweede misbruik, waartegen Geert Groote fcieer in het bijzonder optrad, was de ongere gelde zucht naar geld en goed, bij de priesters, die hun ambt al te zeer om geldelijk gewin Aanvaardden, alsook bij het volk, waar de woe ker ernstige misstanden in het leven had ge roepen. Zijn optreden tegen deze misbruiken Was niet zonder succes, zoodat hij ook onder dit opzicht een vernieuwer en hervormer is ge feest en hij er niet weinig toe heeft bijgedra gen, in zijn tijd weer den geest op hoogere Waarden te richten. Door zijn kordaten en radicalen omme keer is Groote een lichtend voorbeeld ook voor dezen tijd, waarin ook hl te ver door gevoerd zingenot en al te hooge waardee ring van het geld opnieuw roepen om ,,cen keer naar den Heer". Om half twee werd het gezelschap ten ge meentehuize officieel door het Gemeentebe stuur van Deventer ontvangen, bij welke ge- *egenheid de burgemeester, mr. F. W. R. ^ttewaall, een toespraak hield. Na de officieele ontvangst ten stadhulze vond *en herdenkingsbijeenkomst plaats in de oude ^ebuïnuskerk. Dr. R. Post uit Nijmegen behandelde de Vl"aag, waarom Geert Groote waarlijk groot kon Jmrden genoemd, zooals zijn levensbeschrijvers "Om met een woordspeling op zijn naam ^Aarne noemen. Hij 6fkende Groote's fpsmsss diensten als chi eoloog, jurist en eer nog als asce- jjsch schrijver, ?aar sloeg zijn jj^torische bette- *®his als boetepre- rnker, als wekker jth een godsdien- /•'ge herleving veel [>oc>ger aan, Grcote veelde zich na zijn eeri tv dan met al zün Nkeering een apos- v^ische taak, die J Prof. dr. Titus Brandsma O. Carm. (Archief V.K.P.) Sm.L d*. P.Qiï talenten en met inzet van heel zjjjn persoon heeft vervuld. Spreker schetste in het bijzon der bet principieele karakter van het optreden van den boeteprediker, die afkeer had van alle halfheid en laksheid, de misbruiken zonder aanzien des persoors bestreed bij de geestelijk heid even goed als bij het volk, bij de magis traat niet minder dan bij de burgerij. Het waren voornamelijk drie kwalen des tijds, waar tegen Groote zich keerde, n.l. de overtreding van het Coelibaat door hen, die krachtens wij ding of prebende daartoe gehouden war^n <fo- caristae), het genieten van inkóftisten uit pri vaat vermogen of proven door monniken en zusters (proprietarii)het geven van een dos- of entréegeld bij het aanvaarden van den kloosterlijken stand of het verkrijgen van een beneficie (simonie). Niet zomdeT rigorisme be oordeelde hij deze en verwante verschijnselen, die hij onophoudelijk in zijn tractaten, preeker.. brieven en gesprekken aanviel. Maar met denzelfden hartstocht, waarmede hij deze bestreed, kwam hij op voor de zuiver heid van de geloofsleer en liet de tegenstan ders niet eerder los, vóór hij hen onschadelijk gemaakt had, gelijk de Augustijn Bartholo- meus te Kampen ondervond. Tot dit negatieve beperkte Groote zijn werk natuurlijk niet. Belangrijker is, dat hij een groote groep van mannen en vrouwen tot in nige vroomheid en tot een diep religieus leven wist te brengen én onder hen een keurkorps van broeders en zusters vormde, dat hem eerst ter zijde stond en later zijn werk voortzette van af zijn dood tot in de zestiende eeuw toe. Speciaal hebben zijn leerlingen, de Broeders des Gemeenen Levens, zijn ideeën verkondigd over al de Nederlanden en diep in het Diut- sche Rijk. x De eigenlijke daad, die volgens spreker een wereldhistorische beteekenis kreeg, was de stoot, dien Geert Groote gaf aan de zoo genaamde Observantie-beweging, daar zijn actie, tegen de proprietarii opgewekt, door zijn volgelingen, de leden van de Windes- heimer Congregatie, over een uitgestrekt gebied van West-Europa voortgestuwd, oversloeg op oudere kloosterinstellingen en in de vijftiende eeuw een grootsch kerke lijk gebeuren beteekènend. Groote was al dus de stichter van de moderne devotie, een der weinige godsdienstige stroominger die van Nederland uit naar Oost en Zuid vloeiden. Na afloop van deze bijeenkomst werd een ge denksteen onthuld, die is aangebracht in den voorgevel van de Sint Lebuïnuskerk (Broederen kerk). In dezen steen zijn de woorden gegrift: Aan den Vader der Moderne Devotie Geert Groote Geb. te Deventer in 1340, aldaar Overl. 20 Aug. 1384. Vervolgens staan er twee regelen, welke Groo te zelf eens schreef: „Voer alle 1 dinc dunct mi goet, dat ghi gheestelike blide sijt. Uwe ghe- breke zullen U mishaghen, mer niet beanxten noch bedrucken". Hieronder staan drie regels van een der groot ste zonen van Geert Groote, Thomas a Kempis, den schrijver van de Imitatio Chrisiti, de Na volging van Christus: „Ende hij als een trouwe ackerman pynde hem dat woert Godes overal te seyen, ende onse Here gaf sinen woerden alsulce cracht, dat hij vele vruchten dede onder den gemenen volke". De steen is uitgevoerd in Bentheimer steen, een materiaal dat zich geheel aanpast aan de bouwstof der kerk. De stijl is evenals die der kerk Gotisch. Het opschrift is uitgevoerd in een letter, waarvan het karakter geheel over eenstemt met de oude spelling en den stijl. Het geheel doet zeer harmonisch aan en werd door den steenhouwer Beltman uitgevoerd onder leiding van den architect, den heer A. Vosman Jr. te Deventer. LET OP HET MERK ROTODYN rijqbacn bij dén Erkenden Verkrijgbaar bij dén E Rijwielhandel. In het rectoraat Haanrade, 'gem. Kerkrade, heeft Zondag rector L. Thomas een groote fraaie Lourdesgrot ingezegend. Daarna werd aan de grot een plechtig Lof opgedragen. De grot is gebouwd door mijnwerkers in hun vrijen tijd, met steenen uit de Domaniale mijn. Parochianen schonken het beeld van O. L. Vrouw van Lourdes en van de H. Bernadette. DELFT. Ges'aagd voor het propaedeutisch examen voor civiel ingenieur: R. A. Brzesowsky, Bandoeng, P. T. Eckenhausen, Batavia. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor bouwkundig ingenieur: O. van Sprew, Padang. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor werktuigkundig ingenieur: J. S. Garren, Mage- lang, W. H. Hajenlus, Palembang, P. Hulsber gen, Henning, Nijmegen, W. Huygens, Fiume, P. N. Vogelaar, Gorinchem. Geslaagd voor het ingenieursexamen voor werktuigkundig ingenieur: W. L. Bastian, Leer dam, P. C. Groenendijk (met lof) Willemstad (Curagao), H. M. Hofstede, Padang, M. Hugen- holtz, Vledder, A. J. Nederbragt, 's-Gravenhage, W. F. C. van Nieuwenhuizen, Meester Cornel s, H. Schaefer, Rotterdam, P. H. G. J. Spuybroek, Hoek van Holland, C. W. G. van de Velde, Loe- nen, F. A. W. Vroom, Batavia, J. R. van Wulff- ten Palthe, Almelo, B. Zandveld, 's-Gravenhage. Heden 16 October werd te Deventer de geboortedag van Geert Groote, den „vatder der Moderne Devotie", herdacht. In den voorgevel van de Broerenkerk werd een gedenksteen gepla,atst, dien wij hierboven afbeelden. (Foto Hakeboom) Van de zijde van de Nederlandsche Unie deelt men ons het volgende mede: De Nederlandsche Unie wil de belichaming zijn van de eene, Nederlandsche volksge meenschap en acht het dus haar roeping, alle bevolkingsgroepen in ons land te omvatten en alle schakeeringen van rang en stand, van geloof en levensbeschouwing in zich te veree nigen. Om te onderzoeken of de N. U. in dit streven geslaagd is, zijn twee methodes te volgen. Allereerst kan men uitgaan van de poli tieke situatie, zooals deze vóór 10 Mei be stond, en dan aantoonen, dat de Nederlandsche Unie inmiddels reeds honderdduizenden leden gewonnen heeft in alle politieke kampen zoo als wij die vroeger kenden. Men zal zich herin neren, dat wij onlangs een dergelijk overzicht reeds gaven aan de hand van de stemmen-per- centoges bij de laatste parlementsverkiezingen in Nederland. Deze percentages gaven echter beslist geen zuiver beeld van de vroegere politieke si tuatie in ons land voor den lOden Mei. Ook vóór dien datum leefde immers bij zeer vele Nederlanders reeds het verlangen naar een hechte nationale volksgemeenschap, boven alle partij- en klassenverdeeldheid uit. Zij, die zoo dachten, gevoelden zich echter in de sfeer van de N.S.B. niet thuis en achtten zich bovendien niet geroepen om naast de tientallen bestaande partijen nog weer met een andere, eigen staatkundige organisatie te komen Deze groote groep Nederlanders kwam er zoodoende toe, zich bij de verkiezingen óf te onthouden f hun stem vrij willekeurig aan een van de hierbo ven genoemde partijen te geven. Maar deze tal loos velen behoorden natuurlijk mede tot de eersten, die reeds dadelijk den weg tot De Ne derlandsche Unie vonden om er met vele anderen uit de oude politieke partijen aan een nieuwe nationale en sociale eenheid te gaan bouwen. Aan de hand van de oude, politieke par tijen was en is het dus niet mogelijk, tot een zuivere groepeering van ons volk te komen. Een veel duidelijker en juister beeld van de samenstelling van ons volk kan men zich dan ook vormen, wanneer men uitgaat van de verdeeling in beroe pen, de sociaal-economische groepeering. En de vraag is nu deze. Heeft de Nederland sche Unie reeds in alle denkbare beroepen haar leden weten te winnen? Een frappant antwoord op deze vraag geeft de steekproef, welke een dezer dagen op ons Rotterdamsche secretariaat is genomen. De adjunct-secretaris deed daar een willekeurigen greep in de op dien dag ingevulde ledenkaar- ten en zag achter de namen van de nieuwe le den de navolgende beroepen staan: Timmerman, kantoor-bediende, scheepsmachi- nist, onderwijzer, huisvrouw, degenslikker, mu ziekleeraar, besteller P.T.T., scheepsbevrachter, puinruimer, advocaat, winkelier, havenarbeider, verpleegster, banketbakkersknecht, monteur, werktuigkundige, inspecteur verzekeringsmij., politie-agent, dienstbode, filmoperateur, tuin man, meubelmaker, typograaf, badmeester, stu dent, metaaldraaier, wijkleider puinruiming. Een zoon lijstje zegt meer dan een heel lang propagandistisch betoog. De drie bestaande bonden op het gebied van den graan-, meel-, veevoeder- en kunstmest- detailhandel, t.w. de Algemeene Nederlandsche Molenaarsbond, R. K. Bond van molenaars, graan- en meelhandelaren „St. Victor" en de Nederlandsche Bond van handelaren in vee voeder hebben besloten tot oprichting van de Federatie van bonden v'an molenaars en han delaren in veevoeder en kunstmeststoffen. In afwachting van de stichting van een eigen bureau is het secretariaat voorloopig gevestigd Oude Zwolscheweg 163, Wenum bij Apeldoorn. Dinsdagmorgen heeft in het St. Alfonsus- Retraitenhuis aan de Vlasakkers te Amersfoort, in tegenwoordigheid van een aanzienlijk getal oud-retraitanten een plechtigheid plaats gehad, die van groote beteekenis was voor het huis, dat reeds zoovelen in den lande door zijn zegen rijk werk dierbaar geworden is. De kapel was nog steeds niet geconsacreerd en nu de oud-retraitanten in groote dankbaar heid tot de paters Redemptoristen voor een nieuw hoofdaltaar hadden gezorgd en dit moest worden ingewijd, werd tegelijkertijd de gelegen heid aangegrepen de kapel te consacreeren. Het hoofdaltaar, ontworpen en uitgevoerd door de Gebr. van Roosmalen te Utrecht, sluit zich in stijl en kleur geheel aan bij de onlangs geplaatste nieuwe communiebank. Twee kleuren overheerschen: brons en zee groen. Slechts de altaartafel en de basis zijn van lichte steen. Tegen de basis is een front plaat bevestigd, voorzien van een Voorstelling van twee symmetrisch geplaatste herten, zich lavend aan een bron, die ontsproten is aan den voet van het kruis. Op de altaartafel staat het tabernakel, waarvan de deuren de voorstel ling van twee biddende engelen dragen. Achter de kroon, geplaatst op het tabernakel, rijst hoog het Kruis. Z. H. Exc. de Aartsbisschop verrichtte de plechtigheid van de consecratie, geassisteerd door pastoor W. Oostveen en pastoor A. Spit zen, beiden uit Amersfoort. De hoogeerw. pater M. Mol, Css.R., provin ciaal van de Ned. provincie der paters Re demptoristen, droeg de plechtige H. Mis op. Pastoor J. H. Hooyman, onder wiens parochie het retraitenhuls ressorteert, hield de feest predikatie. Vrede, aldus spr., komt alleen van het al taar, waar Christus aan Zijn Vader de eer teruggaf, die Hem was ontnomen en Hij aan de menschen de verlossing en den vrede bracht. Vrede zal ook komen uit dit offer, een voort durende voortzetting van het Offer op Gol gotha. Pastoor Hooyman besloot met de bede. dat het Lam Gods, dat de zonden der wereld wegneemt, den vrede moge geVen. Pater H. de Groot van het St. Petrus Ca nisiushuis te Bergen, schrijft ons: Het schijnt, dat sommige menschen niet het verschil kennen tusschen een sirene en afweer geschut. Zoo werd onlangs door iemand beweerd, dat er op den toren van het St. Petrus Canisius Retraitehuis te Bergen afweergeschut ge plaatst is. Werkelijkheid is echter, dat er een sirene op staat, die ten doel heeft de bevolking te waar schuwen, indien er ergens in den omtrek lucht- gevaar is, hetgeen slechts zelden voorkomt. Wel verre van een reden Van angst, moet er een reden van geruststelling in gezien worden. Gelukkig begrijpen de meesten dit en zoo is het aantal retraitanten gedurende het laatste halfjaar zeer bevredigend geweest. Geen beter middel om de zenuwen tot rust te brengen en zich geestelijk te verfrisschen en te sterken dan deel te nemen aan een be sloten retraite. Dat getuigen allen, die het mochten ondervinden. Vijanden der ziel worden er gesignaleerd en van afweergeschut wordt men er rijkelijk voorzien. United Press meldt uit Vaticaanstad aan haar bladen: Uit een overzicht van de diplomatieke betrek kingen tusschen den Heiligen Stoel en de Euro- peesche landen blijkt, dat tengevolge van de politieke en militaire gebeurtenissen van de beide laatst jaren negen nuntiaturen ingetrok ken, of op het oogenblik ten deele onbezet zijn. Daar twee van deze nuntii tegelijkertijd twee nuntiaturen vertegenwoordigen en wel ver tegenwoordigde Mgr. Clemente Micare het Va- ticaan in Brussel en Luxemburg, en Mgr. Antonio Arata het Vaticaan gelijktijdig in Letland en Estland, hebben gezamenlijk slechts zeven nuntii hun posten verloren. Slechts een van hen, en wel Mgr. Gaetano Cicognani, die vroeger nuntius te Weenen was, heeft tot dusverre een nieuwe nun tiatuur gekregen. Hij is thans apostolische nun tius in Madrid. Behalve de nuntii zelf, die hun posten in Praag, Warschau, Den Haag, Kowno, Weenen en Brussel verlaten moesten, zijn onge veer 500 geestelijken, die bij hun negen nuntia turen geattacheerd waren, met hen naar Vati caanstad teruggekeerd. 2 st. 10 ct. 12 st. 50 ct. GENèVE, 16 Oct. (D.N.B.) De Fran- sehe ministerraad is, naar uit Vichy gemeld wordt, Dinsdagavond onder voorzitterschap van maarschalk Pétain bijeengekomen. Na afloop werd een communiqué verstrekt van den volgenden inhoud: De minister van Justitie heeft gesproken over het wetsontwerptot het oprichten van amb- tenarenvereenigingen. Hierin erkent de Fran- sche staat voor de eerste maal juridisch het recht van de ambtenaren er. .personeel in over heidsdienst zich te organiseeren om voor hun beroepsbelangen op te komen. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft een verklaring af gelegd over den geheelen buitenlandschen poli- tieken toestand. Men besloot het z.g. hoofd comité voor de Middellandsche Zee niet meer te laten vergaderen. De ministerraad besloot voorts het algemeen secretariaat voor de vroe gere oudstrijders onder te brengen bij het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken. Vroeger ressorteerde het onder het Ministerie van Oor log Verder wordt uit Vichy gemeld, dat de minister voor Industrieproductie en Arbeid, Belin, gisteren tegenover de internationale pers uiteenzettingen heeft gegeven over 't geheele werkverschaffingsprogram der Fransche regeering. De minister deelde mede. dat daartoe een in- terministerieele commissie gevormd is met een werkverschaffingscommissaris aan het hoofd. De regeering zal vooral streven naar een billijke verdeeling van den arbeid. Z ijwil den leeftijd, waarop kinderen in fabrieken kunnen werken, van 14 tot 17 jaar verhoogen, om arbeidsterrein voor de ouderen te vinden. Vaders van gezinnen zullen de voorkeur krijgen boven jeugdige ar beiders en de vrouw zal zooveel mogelijk uit de fabrieken worden geweerd. Bejaarde arbeiders zullen uit de industrie verwijderd worden. Voor hun ouden dag zal gezorgd worden en op het land zullen zij zich nog nuttig kunnen maken. Tenslotte zal de regeering er naar streven, de overbevolking van de steden tegen te gaan, door den bejaarden werklieden weer den weg naar het platteland te wijzen. Naar uit Vichy gemeld wordt, heeft het Ministerie van Landbouw Dinsdagmiddag 'n oproep tot het geheele Fransche volk ge richt om deel te nemen aan het zoeken van eikels, kastanjes en beukenootjes, welke vruchten van belang zijn, omdat daaruit groote hoeveelheden zeep vervaardigd kun nen worden. Zooals de „Kölnische Zeitung" meldt, heeft de regeering der Vereenigde Staten, naar dezer dagen te Londen is bekend geworden, besloten ten gunste van Rusland het bestaande uitvoer verbod van machinale werktuigen, dat eenige maanden geleden was afgekondigd, in te trekken. Er zal voor zeven millioen dollar naar Rusland worden geleverd. De Amerikaansche scheepvaart commissie heeft Rusland toegestaan tank schepen te huren met een inhoud van meer dan 100.000 ton. MILAAN, 16 Oct. (D.N.B.) Volgens de „Stampa" zijn er tusschen Bedoeinenstammen en Engelsche bezettingstroepen in Transjorda- nië ernstige incidenten ontstaan. Eenige groe pen soldaten, die zich op patrouille in het zuiden van Maan bevonden, werden door Ara bieren overvallen en ontwapend. Toen het in cident bekend was geworden, stegen zes En gelsche vliegtuigen Voor een strafexpeditie op. Hun machinegeweervuur veroorzaakte zware verliezen onder de Arabieren. Woensdag keert maarschalk De Bono per vliegtuig naar Rome terug. GENèVe, 16 Oct. (D.N.E,.) Uit Vichy wordt gemeld, dat het eerste vervoer Van „roode" Spaansche vluchtelingen naar Mexi co op 17 October zal plaats vinden. Het -betreft een transport van 5000 „roode" Spanjaarden, die krachtens de overeenkomst tusschen de Fransche en de Mexicaansche regeering naar Mexico vervoerd worden, waar ze te werk ge steld zullen worden, BOEKAREST, 16 Oct. (D.N.B.) Vasile Grigorcea is benoemd tot Roemeensch gezant bij den H. Stoel in plaats van ambassadeur Petrescoe Comnen, die als vertegenwoordiger van het systeem-Carol was teruggeroepen. Gri gorcea, die gezant In Londen was, werd in De cember 1938 teruggeroepen, omdat hij bij het bezoek aan Londen van Koning Carol mevr. Loepescoe in het protocol niet de plaats had gegeven, welke overeenkomstig haar eigen wensch en den wensch van den Koning was. Onlangs heeft het tegenwoordige Roemeensche bewind Grigorcea weer in den actieven diplo- matieken dienst geplaatst. NEW YORK, 16 Oct. (A.N.P.) Het Amerikaan sche Instituut voor de Openbare meening heeft het resultaat gepubliceerd van zijn laatste vraag over het onderwerp: „Indien u gevraagd zou worden, thans te stem men over de vraag of Amerika deel moet nemen aan den oorlog tegen Duitschland en Italië, wat zoudt u dan antwoorden? Aan den oorlog deel nemen of buiten den oorlog blijven?" Het instituut verklaart, dat 83 pet. van de per sonen, die gestemd hebben, tegen een deelnemen aan den oorlog was, terwijl 17 pet. vóór het deelnemen aan den oorlog was. Het instituut heeft destijds op 19 Juli medegedeeld, dat bij een stemming over dezelfde vraag 85 pet. tegen en 15 pet. voor een deelnemen aan den oorlog wa ren. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA <4 4 uunueruag x/ Gciuucr -4 4 -I JAARSVELD, 414.4 M. AVRO-UitzencUng 8.00 Nieuwsberichten ANP. gramofoon- to M muziek, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.35 to Georg Stefanescu's Roemeensch orkest, to 11.1011.30 Cyclus „Vrouwenberoepen In to 2 Nederland". 12.15 Orgelspel. 12.45 Nieuws- to 2 en economische berichten ANP. 1.00 Pusz- JT 4 ta-orkest, 1.30 Gramofoonmuziek met tee- T lichting. 2.00 Omroeporkest en soliste. 4.00 2 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws- en econo- C 3 mische berichten ANP. 5.30 AVRO-Amuse- 2 mentsorkest en gramofoonmuziek. 6.45 Actuecle reportage, eventueel gramofoon- muziek 7.00 Vragen van oen dag (ANP). to 7.15 De Wiener Phllharmoniker, 8.10 to 4 Nieuwsberichten ANP. 8.25 Vraaggesprek. to 4 8.35 De Wiener Phllharmoniker. 9.15 Slui- to <4 ting to 4 to KOOTWIJK, 1875 M. to to to to VARA-Uitzending 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nleuwsbe- w 4 richten ANP, 10.30 Esmeralda, 11.30 Orgel- to 4 spel, 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 to 4 Nieuws- en economische berichten ANP, to 4 1.00 VARA-orkest, 2.15 Gramofoonmuziek. 4 4.15 Fragmenten uit de opera „Ernani" 4 (gr.pl.), 5.15 Nieuws- en economische be- 4 richten ANP. 5.30 Esmeralda. 5.55 Reporta- to 4 ge, 6.30 Esmeralda. 7.00 Vragen van den to dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 8.15 to 4 Nieuwsberichten ANP. 8.25 Gramofoon- J muziek 8.45 Gramofoonmuziek, 9.00 to Nieuwsberichten ANP, sluiting. ▼TTTTTVTVT4TTTTYTTTTYYTTTTYYTT1 ALGECIRAS, 16 Oct. (D. N. B.) Dinsdagmor gen zijn in Gibraltar drie groote oorlogsschepen, een kruiser, negen torpedojagers, twee duik- booten en twee konvooischepen bivnengeloo- pen. Vier van deze Engelsche oorlogsschepen vertoonden volgens bericht van een Spaansch persagentschap uit Gibraltar zrware bescha digingen. in den loop van den dag zijn toen talrijke dooden en gewonden in Gibraltar aan land gebracht en de politie moest tot uitge breide maatregelen' overgaan, opdat niemand de kade, waaraan de schepen lagen, zou nade ren. Naar verluidt, zouden dit de Engelsche schepen zyn, die onlangs aan den zeeslag in de buurt van Malta tegen Italiaansche zeestrijd- krachten hebben deelgenomen. De commandant van een der Engelsche oorlogsschepen zou daar bij gesneuveld zijn. Verder wordt bericht dat een Engelsch pas sagiersschip met geëvacueerden uit Gibraltar in Tanger is aangekomen, waar een aantal daar wonende Engelschen aan boord ging. De geëvacueerden zullen naar Engeland worden vervoerd. Een groot deel daarvan uit Gibraltar zou zich reeds in Schotland bevinden, ten einde vandaar naar Canada te worden vervoerd. Andere geëvacueerden zouden naar Jamaica worden gebracht. WASHINGTON, 16 Oct. (DNB.). Roo sevelt heeft in de persconferentie beves tigd, dat Kennedy, de ambassadeur te Lon den, begin November naar Washington zal komen om rapport uit te brengen. Hij sprak echter de gerüchten over een aftre den van Kennedy tegen. De Engelsche ambassadeur Lothian Is per vliegtuig naar Engeland vertrokken, zoo deelde Roosevelt verder mede, ten einde eveneens zijn regeering mondeling rapport uit te brengen. Ook Lothian zal niet af treden. Ten aanzien van de opdracht aan de minis teries van Defensie om na te gaan,, welke werk tuigmachines en andere voor de wapenindus trie noodzakelijke materialen In het openbaar belang niet naar het buitenland behooren te worden verkocht, verklaarde Roosevelt, dat uit zonderingen hierop alleen zullen worden toe gestaan, wanneer de Amerikaansche regeering het materiaal niet zelf noodig heeft. In dat geval kan het voor „bevriende mogendheden" voor den export worden vrijgegeven. BERLIJN, 16 Oct. (VF.B.). Naar hier wordt gemeld wordt binnenkort met toestemming van de Congregatie voor seminaria en universiteiten in Rome in de beroemde Spaansche universi teit uit de Middeleeuwen van Salamanca een pauselijke universiteit geopend, die voorloopig twee faculteiten, theologie en kerkelijk recht, omvat. Zij heeft de bevoegdheid in deze vakken de gebruikelijke academische graden te verleenen en staat onder onmiddellijk toezicht van den bisschop van Salamanca. NE WYORK, 16 Oct. (D.N.B.) Het radio station Mackay heeft S. O. S.-seinen opgevan gen van het Canadeesche stoomschip „Trevi- sa", groot 1813 ton, dat meldde op 600 mijl ten Westen van Ierland te zijn getorpedeerd en in zinkenden toestand te verkeeren. New Yorksche scheepvaartkringen verklaren, dat het Finsche vrachtschip „Hildegaard", groot 2362 ton. ter hoogte van Castro Urdiales (Spanje) getorpedeerd is. BOEKAREST, 16 Oct. (Reuter). Miller, een Engelsch lid van de petroleummaatschappij die begin van deze maand door de IJzeren Garde was gearresteerd, werd Zondag vrijgelaten en heeft Romenië verlaten. SOFIA, 16 Oct. (D.N.B.) Koning Boris van Bulgarije heeft Dinsdagmiddag den Engelschen gezant, Rendel, op diens eigen verzoek ontvan gen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5