Een waar woord Communiqué over Indië-bespreking Oorlogsvrees in Griekenland m mm Ui Door kolendamp ver giftigd Verduistering De Duitsche aanvallen van Donderdag Inbrekers uitgebroken Distributie van boter en vetten Grieksche troepen aan de Albaneesche grens HM Koning Bienfait VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Wederopbouw van boerderijen i Japan wenscht vriendschap met Nederlandsch-Indië 3 iJt-**-* j» VRIJDAG 18 OCTOBER 1940 - AVONDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 1 3.25. Bij onze Agenten 27% ct. per week, per kwartaa' f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Voorschotregeling van toepassing Kind bij aanrijding gedood Echtpaar te Bergen op Zoom om het leven gekomen Britsche duikboot in het Kanaal vernietigd De evacuatie van Londen Uit het politiebureau te Deventer Voortaan zal iedere week een bon worden aangewezen 64STE JAARGANG No. 22657 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN WAAROM IS EDEN IN EGYPTE? Vier Britsche treilers tot zinken gebracht i ɧts WH soldalen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Temidden van de weerzinwekkende oorlogsellende, die in deze zoele Octoberdagen en witte maan nachten zulk een schokkend contrast vormt met de idyllisch-vredige natuur ook in de vijf dagen, dat Nederland gebukt ging onder den oorlogsgeesel werkte deze tegenstelling hartbeklem- mend heeft de voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond, de heer A. C. de Bruijn, een waar en bemoedigend woord weten te vinden voor de na-oor- logsche toekomst. Terwijl de vernieti gingsacties zich stelselmatig voltrekken met alle hulpmiddelen der moderne oor logstechniek, terwijl huizenzeeën tot vuurspuwende bergen worden, Babel- bouwsels van een welvarenden tijd tot puin verpulveren, twintigste-eeuwers tot het leven van kelder- en riool-ratten on der den grond worden veroordeeld, haat en verbittering de zielen en bommen en granaten de lichamen verscheuren, ter wijl het vlammend Mene-Tekel der men- schelijke vergelding geschreven wordt op den wand van den hemel, waar God, die gezegd heeft: „Mij is de wrake", troont, heeft de katholieke arbeiders leider een hoopvol perspectief weten te ontdekken. „Er kan", aldus zeide hij, „met vrij groote zekerheid worden gezegd, dat de groote, door ons jarenlang verzorgde vrucht van dezen oorlog zal zijn: ne gatief: uitbanning van de resten der ontoelaatbare vrijheid op sociaal en economisch gebied; positief: zich richtende op het algemeen belang, nau we solidaire gebondenheid van alle wer kers in een arbeidsgemeenschap. Daar aan is niet te ontkomen. Daaraan willen wij ook niet ontkomen. Dat is geen „oorlogswinst", dat is de thans rijpe vrucht van jarenlang hier en elders gevoerde evolution..aire actie. Dat is de „nieuwe tijd", waartegen zich te ver zetten, gelijk sommigen doen, doelloos is" En verder nog dit: „Verschil van meening is mogelijk over den vorm waarin het nieuwe leven gegoten zal dienen te worden. Met name is een vraag van gewicht, welke rol de staat zal moeten spelen. Zal de toekomst voor ons land staats-socialistisch zijn; zal de staat schier alles tot zich trekken; zal hij door middel van zijn ambtenaren zonder misschien zelfs critiek toe te la ten over alles beslissen, of zal het sub sidiariteitsbeginsel worden aanvaard, d.w.z. zullen naar richtlijnen, door het staatsgezag te trekken, verantwoorde lijke groepen der bevolking zelf him za ken regelen? Wij oordeelen niet hoe het in andere landen moet worden geregeld: daarvoor moet men de geschiedenis van die andere landen en de geestes gesteldheid der volkeren terdege ken nen. Indien het Nederlandsche volk, dat zichzelf het beste kent, vrijelijk een keuze moet doen uit de twee genoemde, in de wereld op den voorgrond treden de groote hervormingssystemen, dan is de keuze gemaakt, dan kiest het het corporatisme." Gezien de uitlatingen van den heer Rijkscommissaris, die van eerbied ge tuigen voor de Nederlandsche opvattin gen, voor de Nederlandsche cultuur, meende de verbondsvoorzitter te mo gen verwachten, dat ons geen oplossingen zullen worden aan de hand gedaan die, elders wellicht goed, met de overtuiging van de groote meerderheid van ons volk niet strooken. Van harte zullen alle Ne derlanders, zoowel katholieke als niet- katholieke, die reeds sinds jaar' en dag gestreden hebben tegen het tot misbruik van vrijheid ontaarde individualistische liberalisme, op sociaal en economisch ge bied, tegen de suprematie van de kapi talistische geldmarkt over den arbeid en de arbeiders, instemmen met deze woor den en hopen, dat het subsidiariteits beginsel, als het meest harmonisch bij onzen volksaard en cultuur, waaruit het ook reeds lang voor den oorlog is op gekomen, overeenstemmend, zal zege vieren. Dan zal uit den oorlog voor ons land een vrede geboren worden, die ook een innerlijken vrede en verzoening in ons volk zal teweegbrengen en zoodoen de de beste waarborgen zal bieden voor een zoo vruchtbaar mogelijke nationale taak- en plichtsvervulling binnen een nieuw internationaal verband. Zooals dezer dagen werd medegedeeld, heeft de Algemeen Gemachtigde voor den Wederop bouw een voorschotregeling getroffen voor den herbouw van woningen met minder dan 450 kubieke meter inhoud. Via de gemeentebesturen is voor eigenaren van deze woningen de moge lijkheid geopend, een voorschot van 80 pCt. van de verkoopwaarde van het peroeel op 9 Mei 1940 te ontvangen. Thans heeft de Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw bepaald, dat, ter bevordering van een snel herstel van ge deeltelijk beschadigde boerderijen, ook in deze gevallen 80 pCt. van de schade als voorschot op de tegemoetkoming kan wor den uitgekeerd. Het ernstig autobus-ongeluk op den onbewaakten overweg tusschen Winssum toto op de plaats des onheils Baflo eischte twaalf slachtoffers. Een (Foto Pax-HcrUatid) BATAVIA, 18 Oct. (Domei). Gemeld werd d.d. 16 October: De delegaties van Japan en Nederlanseh- Indië hebben vanavond het volgende gemeen schappelijke communiqué gepubliceerd: De delegaties van Japan en Nederlandsch- Indië hebben van 14 tot 16 October onder voor zitterschap van Ichizo Kobajasji en H. J. van Mook vergaderd in hotel Selabintanah te Soe- kaboemi. In verschillende vergaderingen en per soonlijke ontmoetingen zijn de algemeene be trekkingen tusschen Japan en Nederlandsch- Indië besproken. In deze besprekingen is volledige aandacht gewijd aan de uitwerking van het recente pact tusschen Japan, Duitschland en Italië op Nederlandsch-Indië. In dit opzicht gaf de Japansche delegatie officieel als haar meening te kennen, dat Japan in weerwil van het drielandenpact vurig verlangt de betrekkingen van vriendschap tusschen Japan en Nederlandsch-Indië te handhaven en te bevorderen, en dat deze betrekkingen door het pact allerminst geleden hebben. Alles wat Japan wenscht is een gezamenlijk bestaan en een gezamenlijke welvaart met de naburige landen. Onder de andere punten welke besproken zijn, stond het petroleumvraagstuk op den voorgrond. De Nederlandsch-Indische delegatie en het hoofcl van het Nederlandsch-Indische bureau voor het mijnwezen, die ook aanwezig was, heb ben uitvoerige uiteenzettingen gegeven over den petroleumtoestand in Nederlandsch-Indië. De delegaties zullen de onderhandelingen voortzet ten in Batavia, met dien verstande, dat de on derwerpen in hun volledigen omvang in de naaste toekomst besproken zullen worden. De delegaties constateeren met genoegen, dat de onderhandelingen in den meest vriendschap- pelijken geest gevoerd zjjn." Onder De Werken en Sleeuwijk is een 6-jarig kind van den landarbeider van Someren bij het oversteken van den Merwededijk door een auto gegrepen en op slag gedood. In den afgeloopen nacht omstreeks half drie constateerde de politie, dat licht brandde in den boekwinkel van het echtpaar Hees boven de Van Mierlobank in de Blauwe Handstraat te Bergen op Zoom. Bij onderzoek kwam men tot de tragische ontdekking, dat de bewoners, de heer Hees en zijn echtgenoote, door kolendamp om het leven waren gekomen. Beiden werden aangetroffen in het ketel huis van de centrale verwarming van het bankgebouw. Vermoed wordt, dat de man bij zijn avond rondgang den ketel heeft geregeld, doch daar- bjj is bedwelmd. Zijn vrouw is, waarschijnlijk omdat haar man ongewoon lang wegbleef, gaan kijken en zou dus in zekeren zin het slachtoffer geworden zijn van haar poging haar man te redden, omdat nok zij door kolendamp bewus teloos raakte. De politie stelt een onderzoek in. In den „Meihof', de woning van den bekenden folklorist D. J. van der Ven te Oosterbeck, heeft zich vannacht een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan. Omstreeks half vier hoorden buren een luid geschreeuw en toen zü gingen kijken, troffen zij het echtpaar Van der Ven bewusteloos in den tuin aan. Kort daarop arriveerden een dokter en de politie, die, nog voor de heer Van der Ven het huis uit liep, door hem werden gewaarschuwd. De toestand van het echtpaar is redelijk wel. Men vermoedt, dat voor het zich ter ruste be geven de haard te veel werd getemperd, waar door de kolendamp door een lek ia het rook kanaal ken ontsnappen. Zonsondergang 18 October 18.40 Zonsopgang 19 October 8.12 Maansopkomst 19.51, ondergang 10.07. BERLIJN, 18 Oct. (D.N.B.) Van militaire 2ijde verneemt het D.N.B.: Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ook Donderdag ondanks het ongunstige weer mili taire doelen in Londen en andere plaatsen van het; Britsche eiland aangevallen. De branden in Londen woeden voort. De jachtvliegers toon den weinig bedrijvigheid; slechts enkele Brit sche jagers probeerden met de Duitsche toe stellen in contact te komen, doch waren niet in staat de aanvallen te belemmeren. Twee vijandelijke jagers werden neergeschoten. Het Duitsche luchtwapen had geen verliezen. Aan de kust werd een groot convooi door eenige Duitsche vliegtuigen aangevallen en uiteenge jaagd. Een Britsche duikboot werd in het Ka naal met succes door een Duitsch vliegtuig aangevallen. Zij kreeg een voltreffer van zwaar kaliber; na de explosie werden wrak stukken en olievlekken op het water waar genomen. Volgens later ontvangen berichten is Enge land gisteren door ongeveer tweehonderd vlieg tuigen aangevallen. Bij luchtgevechten boven Britsch gebied werden 17 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Ook in den nacht van Donderdag Pp Vrijdag, den 41en nacht der ver- geldingsvluchten naar Engeland, zijn Duitsche bommenwerpers onophoudelijk tegen de Brit sche hoofdstad in dtn aanval geweest. Associated Press verneemt uit parlementaire kringen in Londen, dat de Engelsche regeering nbg geen voornemen heeft tot volledige evacua tie van de Britsche hoofdstad. Mogelijk staat dit in verband met geruchten, volgens welke de regeering het voornemen zou hebben oude plannen ten uitvoer te leggen, welke verplaatsing van het parlement naar Cheltenham In West-Engeland inhielden. Het Engelsche departement van Handel heeft offi cieel bekend gemaakt, dat de bureaux voor de inschrijving van firmanamen naar Landudno in Wales zijn verplaatst. De Britsche minister voor Gezondheid, Mac- Donald heeft in het Lagerhuis toegegeven, dat de gevallen van hersenvliesontsteking, welke gedurende den Wereldoorlog in het leger talrijk waren, belangrijk veelvuldiger zijn geworden. Verder bedraagt het aantal bedden in de ziekenhuizen, waar slachtoffers van lucht aanvallen liggen, volgens MacDonald 5500. Ongeveer 489.000 schoolkinderen in Londen zijn geëvacueerd, d.w.z. ongeveer 50 procent van de leerplichtige jeugd. Verder heeft, zooals reeds gemeld, de minister van Openbare Gezondheid Max Donald als zijn meening te kennen gegeven, dat hij de evacuatie wenscht van al degenen, die geen noodzakelijken productieven arbeid verrichten. Hij voegde hier aan toe, dat totdusver reeds 56 pet. van de be volking uit de gevaarlijke stadsdeelen van Lon den is geëvacueerd. Donderdagochtend ontdekte men aan het politiebureau te Deventer, dat twee inbrekers, die in bewaring waren gesteld in afwachting van een nadere beslissing van de justitie, wa ren uitgebroken. Zij waren opgesloten in de z.g. verdachten- kamer. In een dezer kamers was rond de ver warming een afscherming aangebracht. Het is een der arrestanten gelukt, hiervan een stuk ijzer los te maken, met behulp waarvan hij vervolgens de ijzeren staven voor het raam heeft los gebikt. Via de hierdoor ontstane ope ning heeft hij zich kunnen verwijderen. Ver volgens heeft hij zijn vriend bevrijd, die in een andere cel zat opgesloten. Met 'hetzelfde stuk ijzer wist hij n.I. den grendel te verbreken. De ontsnapping is blijkbaar begunstigd door het onstuimige weer in den nacht, waardoor men van een en ander niets heeft bemerkt. De commissaris van politie te Deventer heef t alle maatregelen genomen om de ontvluchte arrestanten weer te vatten. Zij, die de twee ontvluchten mochten huis vesten of verbergen, zijn aan zware straffen bloot gesteld. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij maakt het navolgende bekend met be trekking tot de distributie van boter, marga rine, spijsvet en spijsolie. De nieuwe distributieperiode voor boter, margarine en spijsvet zal niet, gelijk de vorige, acht weken duren. In den vervolge zal iedere week een bon van de boterkaart en van de vetkaart worden aangewezen. De geldigheidsduur van deze bonnen zal, even als het geval is met de bonnen van de vleeschkaart, twee weken zijn. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 19 tot en met Vrijdag 25 October a.s. geeft de met „13" genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van een half pond boter. Van de vetkaart geeft ge durende genoemd tijdvak de met „13" ge nummerde bon recht op het koopen van een half pond margarine of boter. De bonnen, welke op 25 October nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 1 November a.s. Reductie op den prijs van boter bij afgifte van bepaalde bonnen der vetkaarten zal in den vervolge niet meer worden verleend. Deze tegemoetkoming komt geheel te verval len. Hiertegenover staat, dat de bonnen van de vetkaart recht zullen geven op boter of marga rine naar keuze. De houders van vetkaarten, voor wie de boterprijs een bezwaar oplevert, kunnen dus margarine kocpen. De toewijzingen voor „boter" geven uitsluitend recht op het koopen van boter, terwijl de toe wijzingen voor „margarine" recht geven op het koopen van boter en margarine tot een geza menlijke hoeveelheid, als aangegeven op het toewijzingsformulier. De onderlinge verhouding der hoeveelheid boter en margarine staat ge heel ter keuze van den detaillist. Ten slotte wordt er op gewezen, dat bin nenkort een bon der vetkaart zal worden aangewezen voor het verkrijgen van vet of Proefstation voor Bouwmaterialen Bureau voor Chemisch Onderzoek Amsterdam, Da Costakade 104, Tel. 83047 boter of margarine en een bon voor spijs olie of fco!.» of margarine. Van de boter kaart zal dan qen bon worden aangewezen voor het verkrijgen van spijsolie of boter. Nadere mededeelingcn hieromtrent zullen binnenkort worden gepubliceerd. ATHENE, 18 Oct. (D.N.B.). Volgens Griek- sche berichten uit Egypte heeft de Britsche minister Eden zijn reis naar Egypte gemaakt o.a. wegens de voortdurend toenemende ont stemming in het Egyptische volk tegen Enge land. De bevolking is vastberaden tegen deel neming aan den oorlog gekant. Dit feit heeft tot groote ongerustheid in Engeland geleid. Voorts zou de gezondheidstoestand van het Engelsche bezettingsleger in Egypte door het slechte drinkwater deels sterk geleden en tot verspreiding van epidemieën hebben bijgedra gen. LONDEN, 18 Oct. (D.N.B.). De Britsche ad miraliteit meldt, dat eenige kleine hulpvaartui gen den laatsten tijd door optreden van den vijand tot zinken werden gebracht. Het zijn de vischtreilers Resolvo, Listrac, Warwick Dee ping en Summerrose. De naaste familieleden der slachtoffers zijn op de hoogte gesteld. Verder wordt uit New York gemeld, dat het Britsche kolenschip „Bengal Head" gisteren Newport (Rhode-Island) binnenliep met 16 ge redden aan boord van het Britsche s.s. „Ben- iawres", dat op 12 October In den Atlantischen Oceaan is getorpedeerd. (Van een V.P.B.-correspondent uit Athene) Griekenland leeft op het oogenblik tusschen hoop en vrees. Het eene oogenblik schijnt het, alsof een oorlog onvermijdelijk is, het andere oogenblik leeft men er weer op los, alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Natuurlijk heeft de loop van de gebeurtenissen in Roemenië hiertoe veel bijgedragen. Voor het uiterlijk is alles rustig, doch het feit valt niet te looche nen, dat het wantrouwen van het Grieksche volk is gewekt. Aan den vooravond van de bespreking, die Hitler en Mussolini op' den Brenner hebben gehouden, scheen alles er op te wijzen, dat Griekenland in een gevaarlijke situatie ver keerde. De betrekkingen tusschen Griekenland en Italië hadden zich in den loop van de voor afgaande week aanzienlijk verslechterd en zelfs de ijskoude vriendschap van Bulgarije was nóg kouder geworden. Van beide grenzen kwamen berichten van schermutselingen en aan beide grenzen waren troepenversterkingen gemeld. De gevolgen lieten niet op zich wachten in Griekenland. De mobilisatiemaatregelen werden mfm 5&38Sw«F>-x:.<:>: Mussolini inspecteerde dezer dagen verschillende troepenaf deeling en, in Hoord-ltalië. De Dace rijdt langs het front zijner (Foto Weltbild.) bespoedigd en van officieele zijde werd er da nadruk op gelegd, dat Griekenland zich te weer zou stellen „tegen eiken vijand, wie het ook zijn mocht." Tegelijkertijd werden de mili taire onderhandelingen met Turkije, die reeds sedert het einde van September aan den gang zijn, eensklaps in versneld tempo voortgezet. Niet onwaarschijnlijk heeft hiertoe ook de om standigheid bijgedragen, dat Griekenland zich in de hoogste mate verontrust gevoelde door de ware of vermeende militaire toebereidselen van Italië. Men kende een buitengewone beteekenis toe aan de ontmoeting op den Brenner. Tot in de hoogste regeeringskringen verdiepte men zich in gissingen over de onderwerpen, welke daar konden wordei. behandeld. Men opperde het vermoeden, dat ook de nieuwe ordening in de landen om het oostelijke bekken van de Mid- dellandsche Zee, in Afrika en in het Nabije Oosten onder het oog zou worden gezien en wachtte met koortsachtige spanning het einde der besprekingen en de eventueel genomen be sluiten af. Toen nu de spilmogendheden, zooals gewoon lijk, zich vergenoegden met het publiceeren van een kort communiqué, waardoor niemand veel wijzer werd', openbaarde zich plotseling in ge heel Griekenland een grenzenlooze overspanning, waarvoor geen enkele aanwijsbare oorzaak be stond. Zaterdag j.l. steeg deze overspanning tot openlijke oorlogsvrees. De regeering wad blijkbaar niet in staat, deze volkomen onge motiveerde vrees binnen de perken te houden. De bevolking had eenvoudig het hoofd verloren en de regeering naar het schijnt eveneens. Er werden allerlei overijlde maatregelen ge troffen. Bijna alle particuliere auto's en auto bussen in Athene werden in beslag genomen. En toen dit geschied was, keerde plotseling, even onverwacht als zij gekomen was, de stemming weder om. Op het oogenblik, waarop wij dis schrijven, vertoont Griekenland weder zün ge wone gezicht. Griekenland bevindt zich opnieuw in dien eigenaardigen, labielen toestand, die hier in de laatste maanden karakteristiek is geworden. Deze rust is echter slechts uiterlijk. Inwendig gist het nog steeds onder het Grieksche volk. De intusschen' teruggekeerde rust kan niet ver hinderen. dat aan de grenzen van Albanië nog altijd 240.000 man onder de wapenen worden gehouden, gereed om op het eerste sein den aanval te beginnen of zich te verdedigen. In dezen uithoek van Europa heeft men blijk baar nog steeds niet veel vertrouwen in do spilmogendheden. Tal van menschen, die heli altijd weten, meenen dat de oorlog thans da phase van den economischen strijd is ingetre den; en hierin zullen natuurlijk (volgens hun beweringen) de Engelschen het moeten vin nen, dank zij hun groote reserves. Want het is merkwaardig, hoe het Grieksche volk nog steeds in zijn groote meerderheid Engelschgezind is. Voor het oog is Griekenland overigens strikt neutraal. Het beweert, dat het vastbesloten is, zijn neutraliteit tegen lederen aanvaller te ver dedigen, doch het maakt daarbij in stilte de re serve, dat dit niet geldt voor Engeland. Waarop deze sympathie berust, weet eigenlijk geen en kele Griek te verklaren, maar het is zeker, dat van de tien Grieken minstens acht op de hand van Engeland zijn. Het is dan ook volstrekt niet onwaarschijnlijk, zooals de Italianen bewe ren, dat zij in het geheim de Engelsche vloot op alle mogelijke wijzen steunen. Dit is een stemming, een gezindheid, waar mede terdege rekening moet worden gehouden. Dit is reeds gebleken in den wereldoorlog. En vooral de Italianen staan hier in een slechten reuk misschien omdat zij een verkeerden weg hebben ingeslagen naar het hart van het Griek sche volk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1