Steenen des aanstoots New-Y orksche Beurs Weensche Philharmonie te Den Haag Plunderen in oorlogstijd VRIJDAG 18 OCTOBER 1940 Meineed en vernieling KEMPINSKI Kerkelijk leven Nog drie maanden Beroep op ordelievendheid te Den Haag Strenge maatregelen bij ongeregeldheden Ontslag met een voorwaarde Ambtenaar wilde zich niet laten observeeren Ten onrechte gelden geïnd Een der verdachten in arrest gesteld Jongen met verkeerde fantasie Als verstekeling naar Den Haag WIJZIGINGEN1 BETREFFEN. DE SCHEEPVAARTWEGEN Zuid-Willemsvaart Sluitingstijden rijkssluizen en -bruggen Nieuwe uitgave op cultureel gebied Lijk opgehaald Academische examens Machinisten-examen Stemming onregelmatig; slot echter op hoogste koersen. Apothekers-assistent Engclsche duikboot tot zinken gebracht De Bono in Rome terug BENOEMINGEN IN HET BISDOM BREDA Niet alle gevallen strafbaar Omzet 650.000 shares i 7 4 - 6 4 6 4 32 4 - to J WISSELKOERSEN - AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT DE REORGANISATIE VAN ROEMENIë Plan van Antonescoe voor den wederopbouw Een weg van Zwarte Zee naar Adriatische Zee VOETBAL PöTGENS GEOPEREERD WANDELSPORT Wandeltocht ten bate van gewonde militairen Clearingkoersen FA ILLISSEMENT EN Voor de Almelosche rechtbank stond terecht de grondwerker H. B., gedetineerd, verdacht van meineed. Verd. zou n.l. op 29 Aug 1940 voor den politie rechter te Almelo onder eede in strijd met de waarheid hebben verklaard in een strafzaak tegen J. P., dat deze niet met een steen had geworpen naar een autobus, doch dat een an dere persoon, welken hij niet van naam kende, dit had gedaan Hij zou dezen persoon wei kunnen herkennen. Verder verklaarde verd., dat hij P. steeds in het oog had gehouden en kon verklaren, dat deze beslist niet heeft gegcoid. Verd. bleef bij zijn verklaring en deelde mede te meenen, dat een der anderen de daaer was Getuige de Groot verklaarde, dat hij op 9 Mei met vier anderen, na een staking op de werkverschaffing, op den weg heeft gewacht op den bus, die de arbeiders moest vervoeren teneinde dezen aan te houden en de passagiers ook tot staken te bewegen. Terwijl men stond te wachten, zijn steenen bij elkaar gezocht, doch, aldus get.: Ik heb dat niet gedaan Pres. Mr. Leendertz: Wie heeft dat dan ge daan? Get.: Dat kan Ik niet meer zeggen, het is al zoo lang geleden. Als de pres. echter zijn geheugen opfrlscht noemt hy twee personen w.o niet verd. Get. heeft nog gezegd: „Het is groote onzin met steenen te gooien, daar kryg je last mee." Men antwoordde toen: Als je bang bent, maak je maar dat je wegkomt. Get. weet voorts met zekerheid te zeggen, dat P. en zekere G. hebben gegooid. Op welke bus sen weet hy echter niet. Er liepen meerdere bussen en op verschillende bussen is gegooid Wie de ruit heeft stukgegooid van een bus weet get. niet meer. Pres.: Heeft verd. het gooien van P. moeten zien? Get.: Dat kan ik niet zeggen. Verd. deelde mede, dat cieze getuige niet ge gooid heeft. Get. H. Greveling geeft toe, zelf gegooid te hebben en een bus te hebben geraakt. Wie er nog meer gegooid heeft weet get. niet. Wel weet get. dat de Groot en zekere Vossebelt niet gegooid hebben P. of verd of beiden moeten dus gegooid hebben. Wel was verd. de aan stoker. Get. H. Vossebelt heeft alleen gezien, dat Greveling steenen wierp. De Groot en get. zelf hebben zeker niet gegooid. Van de anderen weet get. het niet. Een drietal inzittenden van den bus heeft P. zien gooien. De chauffeur van den bus, get. G. W. Ubbink, heeft verd. zien gooien. Verd. bleef hardnekkig by zijn verklaring, dat P. niet heeft gegooid De officier van justitie, jhr. mr. van der Wijck, achtte den meineed bewezen en eischte 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Vrind te Almelo, was van meening, dat er in deze zaak te veel twijfel is o mverd. te veroordeelen PI. vroeg vrijspraak. Vonnis over 8 dagen. Dezelfde verd. stond vervolgens terecht, ver dacht dat hy de ruit van een autobus by ..ezelfde gelegenheid heeft stukgeworpen Sub sidiair is hem ten laste gelegd een poging tot vernieling van de ruit. Pres.: Dit betreft den tweeden bus van Arke :it Enschede. Verd.: Ik heb in 't geheel niet gegooid. De chauffeur, G. W. Ubbink, heeft het echter duideiyk waargenomen. Een der groote zijruiten werd vernield. Get. heeft verd. vooral herkend aan zijn lengte en was direct voor 99 zeker dat hij de dader was. Get. Waanders heeft verd. wel gezien te mid den van het groepje waaruit werd gegooid, 'och weet niet of deze gooide. Get. G. B. Uiink heeft verd. in een gooiende houding gezien toen de bus naderde. De grootste wierp. Verd.: Gemakkeiyk gezegd, de getuigen hebben met elkaar overlegd. Pres.: Dat is 'n wantrouwen dat door niets gemotiveerd is. Verd.: Bij de marechaussee hebben de getui gen mij niet herkend. Get.: Ik heb altyd gezegd, dat de langste ge gooid had. Get. F. van Rieke heeft wel een lang persoon zien gooien doch of het verd. geweest is weet hij niet. Pres. (tot verdd: Zoo weinig is er afgespro ten onder de getuigen. De officier van justitie was van oordeel, dat het bewijs ook in deze zaak geleverd is. Hij eischte mede gezien de houding van verd. 3 maanden gevangenisstraf. Mr. Vrind achtte het feit niet voldoende be wezen en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak over een week. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gra- venhage vestigt er, wellicht ten overvloede, de aandacht op, dat leden van afweer- organisaties van politieke groepen niet het recht hebben bewapend te zyn. Evenmin zal worden geduld, dat het pu bliek op ontoelaatbare wyze reageert op een toelaatbaar optreden door leden van afweer- organisaties, zooals byv. het op gepaste wijze colporteeren of het houden van een toegelaten optocht. In al deze gevallen zal de politie met kracht en indien noodig met geweld optreden en zal niet worden geschroomd, de scherpste maatregelen te treffen, teneinde de voor alles gewenschte openbare orde en rust te hand haven of te hersteller De hoofdcommissaris, een beroep doende op de ordelievendheid der Haagsche burgery, ver trouwt, dat ieder goedwillend burger het zijne er toe zal bydragen. botsingen of ongeregeld heden van politieken aard te voorkomen of te vermijden. Een ieder bedenke daarbij, dat in dezen tyd het uitlokken of veroorzaken van politieke relletjes van onberekenbare gevolgen kan zyn op een geregelden gang van zaken, by de hand having en bevordering waarvan allen belang hebben en waaraan dus allen, zonder uitzon dering, naar hun beste vermogens dienen mede te werken. Vandaar dat de Haagsche hoofdcommissaris met klem waarschuwt tegen dat soort orde verstoringen, tegen de bedryvers waarvan hy de strengste maatregelen in uitzicht stelt. werden, hebben vergeten? Het ïykt spr. onmo gelijk toe. Bovendien de gestelde voorwaarde was niet het zich melden, maar het zich laten observee- ren. De bewüsla'st rust niet op mij, aldus spr., maar J. moet kunnen bewijzen, dat hij zich ge meld heeft en dat om een of andere reden de observatie niet is kunnen geschieden. Spr. vroeg den Raad het beroep ongegrond te verklaren. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Donderdag 7 November, tenzij het college termen aanwezig acht voor een nader onderzoek. Donderdag diende voor den Centraleu Raad van Beroep te Utrecht het beroep van een ambtenaar by de Rotterdamsche Electrische Trammaatschappij tegen eeh beslissing van het Scheidsgerecht voor trampersoneel, waarbij een hem gegeven oneervol ontslag werd bekrachtigd. Voor den directeur der Rotterdamsche Electr. Trammaatschappij was verschenen mr. K. Sou- dyn, terwyi de ambtenaar J. zelf zijn belangen verdedigde. J. had dikwijls zyn dienst niet kun nen vervullen, naar hij zeide, omdat hy ziek was. Hem was toen te kennen gegeven, dat hy zich moest laten observeeren in het Gomeente- lyk Ziekenhuis, hetgeen hij echter weigerde. Om hem evenwel hiertoe te dwingen, werd hy voorwaardeiyk ontslagen onder voorwaarde, dat hij zich binnen drie maanden aan een obser vatie zou onderwerpen. J. kwam tegen cut voorwaardelijk ontslag in beroep bij het Scheidsgerecht voor tramperso neel, doch zyn beroep werd ongegrond verklaard. Toen hy zich na verloop van de drie maanden plus de maand voor het in kracht van gewysde gaan van de beslissing van het Scheidsgerecht nog steeds niet had laten observeeren, werd het ontslag dus automatisch van kracht. J. kwam toen voor de tweede maai by het Scheidsge recht in beroep, daar hy naar zyn zeggen zich v.'èl ter observatie had aangemeld. Het Scheidsgerecht verwierp ook nu het be roep, waarop J. tegen deze beslissing by den Centralen Raad neroep aanteekende. Ter zitting verklaarde hij nogmaals, dat hy zich meermalen ter observatie had aangemeld, maar er nooit verder iets over had gehoord. Spr. verzocht den Centralen Raad het ontslag onge daan te maken, of het anders te veranderen in een eervol. Mr. Soudyn oetoogde, dat er met J. reeds ja- tenlang wat aan de hand was. Men had toen aan het gezeur een einde willen maken en hem ter observatie willen laten opnemen, met de be- kende gevolgen. Het is onmogeiyk, dat J. by hem is gekomen met de mededeeling, dat hy zich wilde laten observeeren. Hy hield steeds aantee- kening in een kaartsysteem van alle met het personeel gevoerde gesprekken. Zou hij een zoo belangrijke mededeeling van J, waardoor alle moeilijkheden opeens opgelost De politie te 's-Gravenhagf heeft Woensdag gearresteerd den 29-jarigen, zich noemenden reclameagent, J. A. N„ die te zamen met zyn broer in tal van gevallen heeft getracht, gelden van in den telefoongids geplaatste advertenties te Innen. Beiden hebben zich enkele jaren geleden aan dezelfde practyken schuldig gemaakt, doch zij zijn toen tegen de lamp geloopen. Zij hadden een eigen reclamebureau, doch hieven dit, toen de zaken niet meer gingen, op. Hun werkwijze was als volgt: zy informeerden bij den telefoon dienst hoeveel een advertentie van die en die afmeting kostte. Wisten zy het, dan schreven zij een kwitantie uit van de een of andere ad- verteerende firma, belden deze op en vroegen wanneer het gelegen kwam, om het geld te in nen. Tal van malen gelukte het, soms kregen adverteerders argwaan. Meestal inden zij niet zelf, doch namen dahrvoor een of anderen jon gen. In September belden zy een brandstoffen- handelaar in de Wilgstraat op en deelden mede, dat de firma nog een advertentie van 30 had te voldoen. Door de omstandigheden was er een surplus van 15 bijgekomen. Op den afgesproken dag vervoegde zich de 27-jarige F. van L. by de firma, doch de handelaar had te voren den telefoondienst opgebeld, die advi seerde de politie te waarschuwen. Zoo werd Van L. bij zyn komst direct ingerekend, doch by onderzoek bleek, dat hij te goeder trouw was geweest. Maandag j.l. werd een firma in het Westeinde opgebeld, waarbü de vraag werd ge steld, wanneer de kwitantie, groot 25, voor een geplaatste advertentie, kon worden gepre senteerd. Afgesproken werd Woensdag en zoo kwam een der gebroeders zelf, doch deze werd aangehouden door de politie, daar de eigenaar van de zaak argwaan had gekregen en tevoren by den telefoondienst zijn licht had opgestoken. Het onderzoek duurt nog -voort. Donderdagmorgen vervoegde zich aan het bu reau Ryswykscheweg een chauffeur in wiens gezelschap zich een 14-jarige Amsterdamsche jongen bevond. Deze was, zonder dat de be stuurder het had gezien, in Amsterdam op den vrachtauto geklommen. Eerst ln Sloten had de chauffeur de aanwezigheid van den knaap be merkt en hem meegenomen naar den Haag. By z n ondervraging deelde de jongeman mede. dat zijn vader in Duitschland werkte en zyn moe der bij het jongste bombardement van de hoofdstad om het leven was gekomen. Bij in formatie bij de Amsterdamsche politie bleek, dat het geheele verhaal gelogen was, dpch dat de Jongen met zijn moeder ruzie had gehad en er vandoor was gegaan. Hy is naar zyn woon plaats op transport gesteld. AMSTERDAM I E I 0 5 C H E S T A A T 95 A la Carte RESTAURANT EN DAGSCHOTELS Het Zwolsche Diep ter plaatse van het trace van den Meerdijk van den Noordoosteiyken Folder, zal met ingang van 24 October 1940 voor de scheepvaart worden gesloten. Met ingang van denzelfden datum zal de nieuw gebaggerde geul Zwolsche Diep-IJsselmeer voor de scheep vaart worden opengesteld. De zuidzijde van de Geul wordt tusschen den Oostkop van den Leidam bij de Ramspol en het Zwolsche Diep betond met 7 roode stok- bakehs van West naar Oost genummerd 1 tot en met 7, terwijl de Noordzijde van de invaart in het Zwolsche Diep wordt betond met een stokbaken R.Z.H.S., gemerkt Zd-Bk. De scheepvaart naar en van den polder (Blok zijl-Vollenhove) zal tot omstreeks 10 November a.s. nog van de opening in den Meerdijk Urk en Schokland gebruik kunnen maken, waarna ook deze opening zal worden afgesloten onder geiyktydige openstelling van de nieuw gebouwde schutsluis by Lemmer (bevaarbaar voor sche pen, ten hoogste lang 36, breed 6.80 M. en met een grootsten diepgang van 2.20 M.). Inzake de openstelling van het in aanleg zyn- de kanaal BlokzyiKadoelen, zal in den loop van November a.s. een nadere mededeeling ver schijnen. De hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in de directie Noord-Brabant maakt bekend, dat de doorvaarthoogte voor vaartuigen onder de spoorbrug te Helmond tot nadere aan kondiging is beperkt tot 1.70 M. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Waterstaat, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met in gang van 29 October 1940 in de beschikking van 9 Mei 1939, no. 9, 471 (1), afdeeling Waterstaat, betreffende Zondagssluiting van bij den Ryks- waterstaat of de diensten van de Zuiderzeewer ken of van de Wieringermeer in beheer zij mie sluizen en bruggen, welke beschikking is op genomen in de Staatscourant van 9 Mei 1939, zooals die beschikking sedert is gewüzigd, zal worden geschrapt hetgeen betrekking heeft op het verbindingskanaal tusschen de Maas en het kanaal Luik—Maastricht, op het kanaal door het Bosscheveld te Maastricht en op de bruggen 1 en 2 van 't kanaal LuikMaastricht. Bij de firma Speyers en Peters te Berlijn ver schijnt sinds eenigen tyd een maandelyksche lijst van belangrijke in Nederland verschenen nieuwe uitgaven met name op wetenschappelijk gebied. Ook de in Nederland verschenen dis sertaties zyn in deze lijst opgenomen. Te Rotterdam heeft de rivierpolitie in de Dokhaven het lyk van den 34-jarigen schipper F. Hartog, die sinds 7 October werd vermist, dryvende gevonden. De man is op dien datum vermoedelyk by het aan boord gaan te water geraakt. AMSTERDAM. Geslaagd voor het candidaats- examen economie mej. G. A. Vermande en de heeren E. van Beusekom, C. de Haan, C. G. van Leeuwen en A. Willink; .voor het doctoraal examen economie de heer P. A. Neeteson. LEIDEN. Geslaagd candidaatsexamen rechten mej. L. Reynvaen, Renkum, en de heer C. J. Brinkman, Delft. GRONING9N. Geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte, de heeren T. J. Bouma, Em- men; A. F. Gimbrère, Tilburg en D. W. L. Offerhaus, Groningen. ROTTERDAM. Geslaagd voor het candi daatsexamen in de economische wetenschap pen de heer J. Vlieger. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma B de heer W. Wisselink,. Sliedrecht, en voor het eerste gedeelte van diploma B de heer H. E. E. Willers, Haarlem. NEW-YORK, 17 Oct. De New-Yorksche ef fectenbeurs opende vandaag onregelmatig, ter wijl de handel met groote moeite op gang kon komen, daar men nog steeds de voorkeur geeft aan terughoudendheid met het oog op de po litieke ontwikkeling buiten het Westelyk half rond. Na korten tyd werd eenig materiaal aan geboden, dat tegen iets lagere koersen werd op genomen. De lichte koersdaling had echter ten gevolge, dat de lust tot yerkoopen weder ver dween en de handel kalmer werd en ln hoofd zaak nog door den beroepshandel werd gaande gehouden. De noteeringen ondergingen verder nauwelyks eenige verandering meer. Staalwaar- den wezen kleine koersstijgingen aan. Bij de koperwaarden lagen de koersveranderingen naar beide zijden binnen zeer nauwe grenzen. Spoor wegfondsen waren pryshoudend gestemd. In te genstelling tot de verwachting was het cijfer der wagonladingen in de afgeloopen week met De Weensche Philharmonie gaf Donderdag avond een concert in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Den Haag, een con cert, dat vele leden van de Dultsche weermacht en verscheidene Duitsche burgerlijke autoritei ten bijwoonden. Helaas waren te weinig Ne derlanders bij deze zeer bijzondere uitvoering tegenwoordig, want wat men hier aan muziek te hooren kreeg, wijkt wel heel sterk af van hetgeen men gewoonlijk in onze Nederlandsche concertzalen beluistert. Neemt men in het bij zonder de twee stukken voor de pauze, de „Klei ne Nachtmusik" van Mozart en de „Unvollen- dete" van Schubert, dan valt terstond op, dat de opvatting van Knappertsbusch sterk van de gebrulkelyke. afwijkt. Hy toch neemt alle tmpi langzamer dan gebruikelijk, ja zelfs het vierde deel van de „Kleine Nachtmusik" enkele maten langzamer. Daardoor krygt de dirigent gelegenheid de groote kracht van het orkest te toonen, die be staat in een oneindig geraffineerde klankpro ductie en een ragfijn te voorschijn roepen van ieder onderdeel der op zich reeds fragiele struc tuur dezer compositie. Men behoeft daarbij in het geheel niet te beweren, dat Knappertbisch de groote lijn opoffert aan het klankbeeld; dit zou een onjuiste interpretatie zijn. Want ik weet niet welke, maar een fascineerende kracht is het, die de aandacht tot de laatste maat, tot den laatsten toon gevangen houd. En wil men het bewijs zien, dat deze dirigent ook in de strakke tempi dezelfde kracht van zijn orkest handhaaft, dan herinnere men zich de Beethoven-symphonie nummer 2, die na de pauze ging. Geen technische handigheden, geen gefor ceerde accenten, maar alleen het groote talent van dezen orkestleider kan een verklaring ge ven. van het feit dat de Weensche Philharmonie een eigen en eerste plaats inneemt onder de groote orkesten. AMSTERDAM. Geslaagd mej. E. H. Meyn- ders, 's-Gravenhage. BERLIJN, 17 Oct. (D.N.B.). Een Duitsch ver kenningsvliegtuig voor korte afstanden, dat tot taak had de Kanaalkust te beveiligen, bespeur de vanmiddag een vyandelyke duikboot. Het vliegtuig meldde dit onmiddellijk aan den staf van zijn eskader. Kort daarop startte een aantal Duitsche duikbommenwerpers voor een aanval. Een vliegtuig wist 'n directen treffer op de duik boot, die dicht onder de wateroppervlakte voer, te plaatsen. Onder water ontstond een gewel dige ontploffing, waardoor wrakstukken hoog boven het water werden geslingerd. Daarna was er van de duikboot niets meer te zien. Op het water vertoonde zich een groote olievlek. ROME, 17 Oct. (D.N.B.). Maarschalk De Bono heeft zijn reis naar Spanje beëindigd en is in Rome teruggekeerd. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft aan den zeereerw. heer J. Lodiers op diens verzoek eervol ontslag verleend als pastoor van Hal steren en heeft benoemd tot pastoor te Halste ren den zeereerw. heer C. Leyten, tot kapelaan te Breda (H. Teresi.?.) den weleerw. heer J. Wijnen, tot kapelaan te Ossendrecht den wel eerw. heer H. de Kroon, priester van het semi narie. Als een booze droom zyn de eerste oorlogs dagen over ons heen gegaan en of de strijd al leen al niet erg genoeg was verscheidene minderwaardige individuen hebben zich er niet voor geschaamd het leed nog grooter te maken voor velen, door in de geëvacueerde gebieden te rooven en te plunderen al wat zy maar op hun strooptochten tegenkwamen. Reeds meerdere malen hebben wij van dergelyke misdaden mel ding gemaakt en gewezen op het afschuwelyke van deze gevallen. Toch gaat het niet aan alle „plunderzaken" die de rechter te behandelen krijgt door denzelf den bril te bezien. Er zyn twyfelgevallen en eenige van deze gevallen kwamen Donderdag voor het Arnhemsche Gerechtshof ter sprake. Vooreerst was daar de 41-jarige transport arbeider M. v. d. V. uit Nijkerk, die door den Politierechter te Zwolle tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld werd, aangezien hy te Nykerk op 13 Mei een regenjas, een colbert- costuum en een manchester broek gestolen zou hebben. Verdachte heeft bekend deze goederen te heb ben meegenomen. Door den president werd hem gevraagd, waar om hij in hooger beroeï> was gegaan. „Je hebt toch een lichte straf gekregen," aldus de presi dent, „en je bent toch ook al eens eerder ver oordeeld. Dit feit is zeer ernstig. Je kon toch niet aannemen, dat er van heel Nijkerk niets meer terecht zou komen? Is deze diefstal voor de menschen, die er de dupe van geworden zyn, niet verschrikkelyk?" De Procureur-Generaal dacht er evenzoo over als de President en vroeg bevestiging van het vonnis. De raadsman van verdachte, mr. W. G. v. Veer, uit Harderwyk, wees erop, dat zooveel menschen zich aan dergelyke diefstallen heb ben schuldig gemaakt, vele menschen zelfs, die nog nooit iets met de politie te maken hebben gehad. Spreker geloofde, dat de oorzaak hiervan gelegen was in den toestand die toen heerschte. Maanden tevoren was het reeds bekend, dat Nijkerk geëvacueerd zou worden. By Nykerk begon de waterlinie en daarachter stond het geschut. Dit gedeelte van de Veluwe zou geheel worden prijsgegeven. Algemeen geloofde men, dat, wanneer Nederland in den oorlog betrok ken werd, er niets van Nijkerk terecht zou ko men en de geheele stad verwoest zou worden. De oorlog brak inderdaad uit en de burgery werd geëvacueerd. In Nijkerk heerschte een chaos en er was geen spoor van orde. De menschen vertrokken in haast en er waren er zelfs die dc deuren van hun woningen niet afsloten. Deze verdachte was er van overtuigd, aldus mr. van Veer, dat hij niemand benadeelde, want alles zou toch immers verloren gaan. Hij is er niet op uitgegaan om te rooven en te plunde ren. Hij moest erop uit om dekens te halen voor dc vluchtelingen en toen lag er een jas op straat, die hy ook maar meenam. Zoo kwam hij er ook toe de andere kleedingstukken te ne men. Spreker bepleitte een voorwaardelijke straf subs, een gevangenisstraf, te ondergaan in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen, aangezien zijn cliënt geestelijk en lichamelijk zeer zwak was. Uitspraak over veertien dagen. Voorts stond nog terecht de 25-jarige winkel bediende A. L. uit Nykerk, die op 14 Mei een flesch eau de cologne heeft weggenomen uit den kapperswinkel van zekeren B. K. om deze eau de cologne aan zijn moeder te geven, die zeer overspannen was. Op 16 Mei is hy te Ny kerk teruggekeerd en heeft hy de rest van de flesch met het geld voor de verbruikte hoeveel heid aan K. terug willen geven. Deze laatste verwees hem toen naar de speciale commisie, bij wie de geroofde goederen in die dagen in geleverd moesten worden. Door den Politierechter te Zwolle is L. tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Verdachte heeft bekend, doch de President geloofde niets van het verhaal over i..n over spannen moeder. „Ik vind dat verhaal zoo non- sensicaal, dat Ik er de moeite niet voor over heb erover te praten. Het lijkt wel naar niks!" De patroon van verdachte verklaarde, dat hij L. volkomen vertrouwde en dat hy niets op hem had aan te merken. Zelf had hij tegen zijn bediende gezegd, dat hij alles mee mocht ne men, wat hij maar mee kon nemen. Ook andere getuigen legden soortgelijke verklaringen af, de zoon van een kaashandelaar vertelde bijvoor beeld, dat hij, toen zyns vaders zaak in brand stond, aan verdachte een kaas gegeven had, die hy mocht behouden en niet behoefde te betalen. Later heeft verdachte deze kaas toch willen betalen. Verdachte zelf zegt nog, dat hy niemand heeft willen bestelen, en ook geen kwaad gezien heeft in zijn handelingen. „Als dat zoo is, dan heb je toch gevaarlyk gehandeld," meende de President. De Procureur-Generaal was ditmaal niet overtuigd van verdachte's schuld en vroeg ver nietiging van het vonnis en vryspraak. Uitspraak oyer veertien dagen. omstreeks 6000 gestegen tot 811.900. Fondsen van handelshuizen leden kleine verliezen. Tijdens het laatste beursuur nam de omzet toe en werd weder steun verleend, vooral aan staalwaarden. De beurs sloot op de hoogste no teeringen van den dag, over het algemeen met fractioneele koerswinsten. Staalwaarden en enkele andere fondsen evenwel eindigden 1 tot 2 punten boven de slotkoersen van den vorigen dag. Vandaag werden 725 fondsen verhandeld, 345 daarvan waren in koers gestegen, 181 in koers gedaald. De noteeringen der 199 overige wezen geen verandering aan. Oct. 17 16 15 Allied Chemical 4 4 40 4 Air Reduction 17» 163 166 4 American Can Co. 9+ 95 4 94 4 Am. c a Foundn 28f 28 4 27 4. American Radiatoi 7 1 7 a 1 Am. Rolling Mj)1s 124 124 12 Am. Smelt Ref. 42| 41 41 4 Am Sugar Refining 134 134 Am. Tel. ts Tel. 163 >60 4 60 4 Am Tobacco B. 74 74 74 4 Am. Waterworks 9 4 9 Anaconda Copper 23 4 23 23 4 Atchison Topekc i7 164 Baldwin Locomotive 16 4 164 Baltimore f- Ohic 44 4 4 Bethlehem Steel 82 80 4 81 Canadian Pacific 3 4 3 i 34 Comm. Invest.Trust 36 4 76 4 36 J. 1. Case Company :4 55 55 Ches. Ohio 40 43 i 40 4 Chicago Rock Isl. 4 1 Chrysler Motor 80 4 79 4 80 4 Consolid. Edison Co. 26 25 4 25 S Deleware Huds 13 4 |3 13 Detroit Edison C. 1104 109 4 Dupont de Nem. 1?0 4 171 170 4 Eastman Kodak 134 133 4 131 4 General Electric 54 4 34 4 34 4 General Foods 39 4 39 4 39 4 General Motors 49 4 49 4 49 4 Good Year Ut '5 4 15 4 Hudson Motor 34 34 3 4 Intern, Harvester 48 48 47 Int. Merc. Marine 7 7 Intern. Nickel 28 4 27 4 27 International Paper 5 14 4 Intern. TeL en Tel 2 2 2 Kennecott Copper 31 30 5 30 4 Vlack T rucks Incorp. 27 4 23 Montgomery Ward 40 4 41 41 National Biscuit Co. 18 4 18 J Nat. City Bank New York Central 14 4 -4 4 144 Norfolk Western 218 218 4 North. Am. Aviat 16 4 16 4 17 4 Nord. Amer. n. a. 20 4 19 4 19 4 Northern Pacific 64 64 Packard 3 4 3 4 3 4 Paramount 8 4 74 -74 Pennsylvania 22 4 22 4 22 4 Proctor ts> Cham bio 60 4 62 4 PubL Serv. N. J. 53 3 s 33 4 Pullman Incorporat. 25 4 24 4 Pure Oil Company 64 64 Radio Corporation 4 4 44 4 4 Reading Company 13 14 4 Rep. Steel 19 4 184 184 Reynolds TobaccoB. 34 4 34 J 35 Sears Roebuck 7s 78 4 78 4 Shell Union Oil 84 84 8 4 Socony Vacuum 8 8 74 Southern Pacific 8» 84 Southern Railway 13 13 Standard Brands Stand. Oil ot N.-J. 33 32 Texas Gulf Sulphur 33 i 32 4 Twent C. Fox Film 54 54 54 Union Carb. Carb. 74 74 4 73 Union Oil of Calif. Union Pacific 82 4 83 4 82 4 United Aircraft 39 4 39 38 4 United Corp A. 1 4 1 4 1 4 United Fruit Gomp. 71 4 70 U. S. Ind. Alcohol 23 t 23 4 22 4 U. S. Rubber 21 20 4 20 4 U. S. SteeJ 61 4 6 J 4 J. S. Steel pref. 123 4 122 4 123 4 Western Union 194 19 19 4 Westingh. Electric 107 4 107 4 106 4 Woolworth Building 33 4 33 4 33 NEW YORK, 17 Oct. Slotkoersen Oct. 17 16 15 Londen l Parys 4.03 4 4,03 4 4.03 4 Amsterdam Berlyn 40.05 40.05 40.05 Brussel j Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.25 9.25 9.25 Zwitserland 23.18 4 23.18 23.19 Weenen Stockholm 23.86 23.86 23,'ê6 Montreal 87.125 87.00 87.0J B. Aires Papiei 29.76 29.76 29.78 3 Aires Marki 23.80 23.80 23.70 Yokohama 2.3.45 23.45 23.45 17 Oct. 16 Oct. Katoen Jan 9.39. 9,59. Mrt 9.42-43 9.47- Mei 9.34 9.40 Koffie iRio - Nieuw NEW YORK, 17 Oct. 17 Oct. 16 Oct. Juli Oct. 9.13 9.4 3, 9.35 Mrt. 3.99 Dec 4.01 Sept. 4.10. Sept Juli Suiker Dec 0.82 Mrt. 0.8 2 4 Mei o.9l contract) Sept. 3.99+Dec 4.04+Mrt. 4.10+- Mei - Juli —1 Sept. (Santos) 5.70+ 5.85 5.94+ 6.03. 6.11 0.82 0.87 4 0.91 Rubber Standaard Oct 20.49 Dec 20.39 Jan 20.18 Mrt 19.97 nn Loco 20.30 20.20 20.00 19.66 51.62 i 90 51.00 dagen Juli 0,93 Sopt 0.97 Dec. .00+ Mrt. 1.02+ Mei 19.84 Juli 19.69 Sept 19.64 Termijn 51.25 50 62 i 50.62 4 5.72+ 3.92+ 6.00 6.04 6.12 0.93 097 4 1.01 1.02+ ,9.52 19.37 19.32 30.87 4 17 Oct. 16 Oct. Tarwe •ee 86 86 4 85 4 Mei 85 14 5 84 4 Juli 80 J i 79 4 Maïs uei 60 4 - Me 62 i Juli 62J-- Keuzei Oct 4.72 4 Dei 4.8' 4 4 üec Me) JUl) Dec 59 4 61 Mei 61 i - Juli CHICAGO, 17 Oct. 17 Oct. 16 Oct. Havei 34 4 33 4 34 33 1 32 31 4 Kogge 45 4 - 45 4 - - 49 4 - 49 4 - 50 4 - 50 4.72 4 4.90 17 Oct. 16 Oct. i'arwe Oct 70J - 70 4 71|._ 7| J Mel 7675 4 - Kogge Oct 44 4 43 4 45 4 - 45 Mei 184 -- 48 4 Haver n 5.02 41 5.02 4 Mrt 5.05t 5 074 WINNIPEG, 17 Oct. 17 Oct. 16 Oct. Gerst Oct Dec Mei Oct Dec Met 39 4 38 :8 I 38 4 39 4 39— Lynzaao 1.17 4 117 1.I6 4 1.19 4 116 4 1184 BOEKAREST, 17 Oct. (D.N.B.) De chef van den Roemeenschen staat, generaal Antonescoe, heeft in een interview verklaard, dat hy in maandenlangen arbeid met een intiem mede werker een plan heeft opgesteld voor den we deropbouw van den Roemeenschen staat. Het gaat er vooral om de Roemeensche maatschap pij van economisch, moreel en geestelijk stand punt bezien opnieuw op te bouwen en een regime op te richten van arbeid, opoffering en van eerlijke samenleving van alle krachten. Zyn voornaamste zorg is, naar Antonescoe verder verklaarde, de inschakeling van het le gionnaire element in de reorganisatie van den staat. Op de vraag, wat zyn omgang met Codreanoe voor zijn werk heeft beteekend, antwoordde de chef van den Roemeenschen staat, dat hij in Codreanoe de belichaming heeft gezien van het inbegrensde vertrouwen in de krachten en de wederontwaking van het volk. Deze overtui ging is ook de reden er van, dat hy tegenover Koning Carol nadrukkelijk heeft verzekerd, dat de IJzeren Garde een noodzakelijkheid in het politieke leven van Roemenië is, waarmede re kening moet worden gehouden. Achter het le gioen staat de zuiverste en meest vaderlands lievende jeugd en achter haar staat de geheele natie. Het Roemeensche ministerie voor verkeers wezen heeft met de kortelings opgerichte Ita- liaansch-Roemeensche maatschappij voor den aonleg van wegen een contract gesloten. By dit contract verplicht de maatschappü zich een 500 K.M. langen landweg aan te leggen van Galatz via Braila en Buckau naar Boekarest en met gebruikmaking van den reeds bestaanden weg van Boekarest naar Alexandrië in Zuid-Roemenië, via Caracal en Crajova naar Turnu Severin, waar een aansluiting zal komen op den door Joego slavië leidenden autoweg. Op deze wyze zal een directe landweg van de Zwarte Zee naar de Adriatische Zee ontstaan. De toeschouwers, die Zondag j.L by NAC Juliana kort na rust Pötgens naar de kleedka mer zagen dragen, zullen niet vermoed hebben, dat zich bij dezen speler een zeer ernstige kwaal acuut had geopenbaard. Op den terugweg werd daarom te Tilburg consult gehouden. Opname van Pötgens in het ziekenhuis bleek dringend noodig, omdat direct operatief ingegrepen moest worden. Zijn toestand was Zondagavond ernstig, doch thans is beterschap ingetreden. Pötgens zal ongeveer een maand in het St. Eli- sabethsziekenhuis te Tilburg moeten verblijven. De Stichtsch-Gooische Wandelsportbond or ganiseert in samenwerking met het Comité voor gewonde militairen in het militair hospitaal, Zaterdag en Zondag a.s. te Utrecht een wandel tocht. De afstanden bedragen 15 resp. 20 K.M. De opbrengst komt geheel ten bate van genoemd comité. Koersen voor stortingen op 18 October 1940 tegen verplichtingen, luidende in; Reichsmar- ken 75.36; Belga's 30.14; Zwitsorsche francs 43.56; Lires 9.87; Deensche kronen 36.40; Noor- sche kronen 42.80; Zweedsche kronen 44.85; Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42; Tsje chische kronen (nieuwe schulden) 754; Dinar (oude schulden) 3.43; Dinar (nieuwe schul den) 4.23; Turksche ponden 1.4534. Oct Dec. 32 4 30 J 32 4 29 4 Mel 31 29 4 Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam. Bij beschikking der Rechtbank dd. 10 Oct. 1940 is op verzoek van de Venn. o. fa. G. Timmer en Zn te Delft, scheepswerf „Huis de Rivier" en d0 vennooten G. Timmer en C. Timmer te Delf», ingetrokken de aan hen dd. 1 Fe-br. 1940 ver leende surséance van betaiing. BH vonnis der Arr. Rechtbank te Breda dd. 15 Oct.' 1940 is aan: de Hand. Venn. o. fa. „Aan nemersbedrijf en Timmerfabriek M. Bakkeren en Zn." te Breda. Nijverheidssingel 15 en derzclvet vennooten: 1. Johannes Franclscus Bakkeren, te Breda, 2. Antonlus Johannes Matheus Bakkeren te Breda, 3. Franclscus Cornells Antonlus Bak keren te Princenhage, en 4. Maria Thcresia Cor nelia Elisabeth Bakkeren te Princenhage, defini tief surséance van betaling verleend en de duur daarvan bepaald op een Jaar en zes maanden, ingegaan 20 Juni 1940, alzoo tot 20 Dec. 1941. Als bewindvoerder biyft aangewezen. Mr. J. H. Jacobs te Ginneken, Regentesselaan 36 Uitgesproken B+i arrest van het Gerechtshof: 15 Oct. Andries Zwaan te Bussum, Huizerweg 102. R.c. Mr. G. J. Jutte curator Mr. J. R. Voute JrHeerengracht 172. Amsterdam 10 Oct. L. Poi, winkelier te Hoogeveen. R.c. Mr. W. J. Hofdijk, curator Mr. J. K. D. Schön- feld, Beilerstraat te Assen. KI Seegers, landarbeider te Koekangerveld, de Wyk. R.c. alsvoren. curator alsvoren. 14 Oct. Jan Slotboom aannemer, (firmant der fa. Aann. bedr. J. Slótboom en Zonen) te Rhcden. R.c. Mr. H. R. dc Zaayer. curator Mr. E. dc Visser te Arnhem. (Na afwijzing der aan gevraagde surséance van betaling). Johannes Bertus Slotboom, aannemer, (fir mant der fa. Aann. bedr. J. Slotboom en Zonen) te Rheden. R.c. alsvoren, curator alsvoren. (Na afwijzing der aangevraagde surséance van beta ling). Marinus Slotboom, aannemer, (firmant der fa. Aann bedr. J. Slotboom en Zonen) te Rbeden R.c. alsvoren. curator alsvoren. (Na afwyzlng der aangevraagde surséance van betaling). 15 Oct. Jan Dijkstra, vrachtrijder te Emmen- R.c. Mr. A. J. E. Terwindt, curator Mr. C. H Llnd te Emmen. C. Pinkster, winkelier te Zuidlaren. Telefoon straat. R.c. alsvoren, curator Mr. R. Huges, Vaart N.Z. te Assen. 16 Oct W Thelen, zonder beroep, te Utrecht. Palembangstraat 7. R.e. Mr. J. J. Piugge, curator Mr. W. Th. D A„ van Eek te Utrecht. G. van Rheenen, timmerman en metselaar te Soesterberg gem. Soest, Scboolweg 2b. R.c. als voren, curator Mr. F C. Terlingen te Soest. G. W. van Hal te Utrecht, Gruttersdijk 15. R.c alsvoren, curator Mr. H. J. A. Holte te Utrecht. Dirk Stuiver, eenig beheerend vennoot v. d. Comm. Venn, de Geldersche Staalindustrie, bc- dryfvoerende te Epe, vroeger wonende te Zwolle, thans te Wijhe, Langstraat 23. R.c. Mr. A. J. M< van Heyst curator Mr. H. J. Bouman te Zwolle- Gedeponeerde uitdeelingsiysten 11 Oct. R. R. O. Pesch te Haarlem. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitd. lijst. Ultk. 5.875 pet. 12 Oct. F. G. R. Bruinsma te Ede. Idem. UitB- 0.725 pet. 15 Oct J. H. C. van Goozen te Middelburg- Idem. Uitk. 9.696 pet. Dlna Hoefkens, wed. van G. A. Wessels, laat stelijk woonachtig te Vlissingen. Idem. Uitk- 14.4334 pet. G. C. M. Hilkens te Roermond. Idem. Uitk- nihil. G. H. Kuppen te Weurt. Idem, Uitk. 19 pet- t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2