Ir. Ringers over den wederopbouw HoofdpW Derby P.S.V.-Eindhoven interessanter dan ooit weer KRUSCHEN II PENSION-RUSTH. ST. JOZEF ST. FRANGISGUS PENSIONAAT Textiel waren voor Huwelijksuitzetten Geen schokkende feiten in West en Oost? DE BESPREKINGEN VAN FUNK METRICCARDI VRIJDAG 18 OCTOBER 1940 Het geheele volk dient de kosten te dragen De voetbalcompetitie Kerkelijk leven 20 OCTOBER MISSIE- ZONDAG Peisiomateh, Pensions METALEN Maatregel ter bespoediging Voorloopige beslissing maakt toewijzing mogelijk V erduisteringsstof Linnen in huwelijksuitzetten Versleten gordijnen H andwerkonderwïjs BOERDERIJ AFGEBRAND GEEN MELKBROOD MEER MISHANDELING MET KNUPPELS Een populaire loterij Met een goed doel enaan trekkelijke prijzen J. TH. A. DIEBELS f De botsing té Baflo Nog een der slachtoffers overleden Echtelijk drama te 's Hertogenbosch Academische examens Thans een derby in Nijmegen LeeuwardenVelocitas. HET JODENVRAAGSTUK IN FRANKRIJK Vichy beoogt oplossing in geest van menschelijkheid AMERIK. VLIEGTUIGEN NAAR CHINA Birma-weg heden reeds gebombardeerd? Klooster „Concordia* Rotterdam te Audiëntie Rheumatische Pijnen „Groote vraagstukken zullen worden opgelost HERDERLIJKE BRIEF VAN DU IT SC HEN BISSCHOP OUDEWATER ZUURSTOF, STIKSTOF EN LUCHT? In een dezer dagen gehouden vergadering &n de Vereeniging van directeuren van ge meentewerken heeft de Algemeen-Gemachtig- voor den Wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers pn voordracht gehouden over het vraagstuk ah den wederopbouw. Dr. Ringers begon met beschouwingen over het vraagstuk der financiering van den wederopbouw. Hy deed daarbU uitkomen, dat het ge heele Nederlandsche vcJk de kosten van ^en wederopbouw behoort te dragen. XJit deze stelling volgt echter dan ook, dat de getroffenen niet het recht hebben, een geheel nieuw en beter uitgerust ge bouw te verlangen, doch dat de eigenaar verplicht moet zU'n, in het algemeen het Verschil tusschen de waarde van het oude *n het nieuwe pand zelf te dragen. Zoo kwam men ertoe om als basis voor de ^tgoeding te nemen de waarde van het ver- ™etigde pand op 9 Mei 1940. Er zijn wel eens verwijten geuit, dat de re eling der schadevergoeding te langzaam gaat. moet echter niet uit het oog verliezen, pt het hier een zeer ingewikkelde stof be seft. Het was noodig om vast te stellen ^herzijds, hoeveel de schade der getroffenen tdroeg, en anderzijds, hoe dit bedrag door de bktie moest worden gedragen. Haar na is men begonnen een ontwerp van ®eu verordening op een tegemoetkoming in de kleden schade op te stellen, welke opstelling 'ehter vertraagd werd door het onderzoek, hoe "boest worden gehandeld ten aanzien van ver killende belangrijke punten. In dit verband wees dr. Ringers op de kwestie van de uitbetaling, op het stellen Van voorwaarden voor den wederopbouw, op een regeling voor de gevallen, waarin Iemand niet in het verwoeste centrum wil terugkeeren, op het vaststellen van wat ge daan moet worden voor hen, voor wie door de nieuwe plannen geen plaats is in het verwoeste centrum, en tenslotte op de vraag, hoe de hypotheken op de verwoeste perceelen moesten worden gewaarborgd of moesten worden gewijzigd. Daarnaast moest een regeling getroffen wor den, hoe en door wien de schade zal worden vastgesteld, hoe men de schade aan inventa rissen van bedrijven, aan voorraden, aan huis raad en tenslotte aan de vaartuigen moest regelen. Een afzonderlijke regeling was weer noodig voor de boerderijen. Men ziet, een uit gebreid programma. Het spreekt van zelf, dat aan al deze rege lingen een grondige studie van het ontwerp vooraf moest gaan. Inmiddels was het vraagstuk, hoe de ge troffenen zoo spoedig mogelijk geholpen moes ten worden, zeer dringend. Om hierin spoedig te helpen was echter noodig, dat men wist, hoe hoog de schadevergoeding zou zijn. Dr. Rin gers heeft toen in overleg met den secretaris generaal van Financiën een voorschotregeling gemaakt, welke den herbouw van arbeiders- en middenstandswoningen zou kunnen bevor deren. Van schaden tot een maximum van f 10.000 werd 80 pet. als voorschot op de schade vergoeding beschikbaar gesteld. Door deze voorschotregeling hoopte men te bereiken dat er eindelijk wat beweging in den wederopbouw kwam. En inderdaad is er beweging gekomen. Ondanks groote moeilijkheden, vooral wat de materiaalvoorziening betreft, wordt thans in verschillende plaatsen van ons land hard aan den wederopbouw gewerkt. Veel is reeds voorbereid en tot stand geko men, nog veel meer zal er in de naaste toe komst geschieden. In dit verband wees dr. Rin gers op Alblasserdam, waar reeds een aantal nieuwe woningen ter vervanging van verwoeste gereed is gekomen. De wederopbouw van ons land wordt overal met kracht aangevat, zooals bleek uit het over zicht van den stand van werkzaamheden in de verschillende plaatsen, waarmede dr. Ringers zijn voordracht eindigde. Ir. Verhagen, de adviseur voor het herbouw plan van Middelburg, heeft hierna een uiteen zetting van dit plan gegeven. .Aan een mededeeling van het centrale dis- kibutiekantoor aan de distributiediensten is 't °lgende ontleend: In afwijking van de tot dusverre geldende Regeling is thans bepaald, dat personen, die een speciale vergunning aanvragen bü ver huizing naar een andere gemeente voor de aanschaffing van nieuw benoodigde textiel- goederen. dit uitsluitend kunnen doen bij 't distributiekantoor van de gemeente, waar zich gaan vestigen. Tweedehands-kleeding valt onder de distribu tiebepalingen en moet dus tegen in ontvangst- neming van textielpunten worden verkocht. rtk>r tweedehandsehe kleeding geldt dezelfde ®bntenwaardeering als voor nieuwe kleeding. Indien reparaties van meubelen, gordijnen de aanschaffing van kleine hoeveelheden ''of noodzakelijk maken, kan hiertoe een spe cie vengunning aan particulieren worden ver end. De praktijk heeft geleerd, dat het in vele "'aatsen in ons land zeer moeilijk is, om de ®&eciale verduisteringsstof. welke is vrijgesteld Van rantsoeneerende bepalingen, te koopen. In J&eciale gevallen, b.v. voor wacht, en practük- *amers van artsen, voor café's, restaurants en ^■"gelijke kan met name tegemoet gekomen ,°rden aan de behoefte aan overgordijnstof- en. De aandacht wordt er op gevestigd, dat "eze stoffen niet aan den verbruiker zelf. doch Uitsluitend aan een door den verbruiker op te Seven stoffeerder mogen worden afgeleverd. Wat linnengoed in huwelijksuitzetten betreft, J^en zich gevallen voor. waarin aanvragers stof j'Uen koopen om zelf lakens, sloopen. doeken, ^fellakens, servetten enz. te vervaardigen Deze verzoeken moeten worden geweigerd, aangezien geen zekerheid bestaat, dat deze goederen inderdaad zullen dienen voor het Vervaardigen van den huwelijksuitzet. Volgens de bestaande regeling kan een Vergunning tot de aanschaffing van een huwelijksuitzet eerst worden afgegeven, na dat de ondertrouw heeft plaats gehad Door den veelal korten tijdsduur tusschen onder trouw en huwelijk kunnen echter moeilijk heden. ontstaan ten aanzien van een tijdige aflevering der goederen. Om dit te voor komen kan de distributiedienst, bij welken de speciale vergunning tot de aanschaffing Van een huwelijksuitzet werd aangevraagd, ba te hebben onderzocht of de aangevraag de hoeveelheid goederen het daarvoor ge stelde maximum punten-aantal niet over schrijdt, een voorloopige beslissing nemen. Welke aan den aanvrager wordt medege deeld. De aanvrager kan de door hem aangevraag de goederen dan terstond bij zijn leverancier ^stellen. Zoodra de ondertrouw heeft plaats bevonden, kan de speciale vergunning aan den ®Anvrager ter hand woï«den gesteld, waarop zijn ^verander hem de reeds bestelde goederen kan Tér aanvulling van de bestaande instructies *ordt medegedeeld, dat ook voor versleten klasgordijnen ten genoege van den distribu- yedlenst aan te toonen naar behoefte in eperbte mate nieuwe gordijnen of gordün- ^Inffen kunnen worden toegewezen. Ook in geval van verhuizing naar een nieuwe °ning kunnen de distributiediensten, indien 't I^amoppervlak grooter is of de afmetingen der i^'euwe ramen van dien aard zijn, dat men bij et vermaken der gordijnen niet met de oude f°tdijnen toekomt, naar gelang van de behoef- in bepeilkte mate aan aanvragen tegemoet men- Ais eisch dient echter te worden gesteld, dat ft oude nog bruikbare gordijnen gebruikt zul- '6h worden. ^oor benoodigdheden ten behoeve van hand werk- en, nüyprb^'^nrianirii. kunnen vendoor pig geen speciale vergunningen worden afgege ven, omdat een regeling betreffende het leve ren van textielgoederen ten behoeve van dit on derwijs thans in voorbereiding is. Echter kan wel reeds aan deze instellingen worden mede gedeeld, dat zij voor deze doeleinden zooveel mogelijk gebruik dienen te maken van natuur zijden stoffen of wel van restcoupons. Als naaigaren dient hoofdzakelijk kunstzijden garen te worden gebr'uikt. De door de scholen te vervaardigen stukken zullen, tenzij de leerlingen zelf de stof hebben aangeschaft, slechts tegen het vereischte aan tal punten worden afgegeven, zoodat herbe voorrading te zijneï'tijd kan plaats vinden op de .aldus verkregen punten. Voor etalagestoffen dienen zooveel mogelijk geperst vilt. ribcarton en dergelijke te worden gebruikt. Is dit niet mogelijk, dan kan voor de absoluut noodzakelijke hoeveelheden een spe ciale vergunning voor kunstzijden stof worden afgegeven. De boerderij van den landbouwer Kuijpers te Asten is door onbekende oorzaak afgebrand. Een zestal varkens kwam in de vlammen om, terwijl ook de geheele oogst verloren ging. De inboedel ging eveneens geheel verloren. is een ellendige pijn en kan Uw heelen dag vergallen. Een "AKKERTJE verdrijft ze binnen een kwartier geheel. Zooals reeds in eenige steden van ons land bekend is gemaakt o.a. in Den Haag is het met ingang van heden aan de bakkers verboden melkbrood te bakken. Dft verbod geldt voor het geheele land. Er zullen echter, naar Het Volk verneemt, in den komenden tijd nog brooden worden ver kocht, die onderop de letters „mb" dragen. Men late zich hierdoor niet misleiden. Vele bakkers hebben natuurlijk, behalve de gewone bussen, waarin waterbrood gebakken wordt, ook bussen mat de letters „mb", voor het melk brood. Daar zij nu verplicht zijn het aantal te bakken waterbrooden te vergrooten, terwijl zij niet genoeg gewone bussen hebben, zullen deze bakkers gebruik moeten maken van de mb-bus- sen. Dit kan nog wel eenigen tijd duren, omdat, zooals bekend, het blik schaarsch fs. Men bedenke dus, dat, wanneer over de toon bank mb-brood wordt overhandigd, dit een waterbrood is. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft vonnis gewezen in de strafzaak tegen den 55- jarigen arbeider H. Gr. te St. Michiels-Gestel, die op 9 Juni j.l. te Den Dungen bij het kaart spel in café G.. onder den invloed van drank J. Br. naar aanleiding van een woordenwisseling over een postje, dat verdachte's zoon niet had gekregen, terwijl Br. daarvoor zorgen kon, had geslagen en geschopt. Er waren twee maanden gevangenisstraf tegen verdachte geëischt. Hij werd veroordeeld tot een geldboete van f 25. te vervangen door 10 dagen hechtenis. Toen Br. zich na deze mishandeling naar huis begaf, ontmoette hij den caféhouder H. G. en diens knecht J. St., die, verontwaardigd over wat er zoo juiSt was voorgevallen en waarvan zij hem de schuld toeschreven, hem met knup pels begonnen af te tuigen. Zij sloegen hem een hersenschudding. Ook dit geval was voor de rechtbank behandeld en tegen den caféhou der was een gevangenisstraf van zes maanden, tegen zijn knecht een van vier maanden ge- eischt. Verdachten werden veroordeeld resp. tot twee maanden en een maand gevangenisstraf met bevel tot vernietiging van de knuppels. Wij vernemen, dat de Vereeniging Holland Huizen heeft besloten ook dit jaar haar jaar- lijksche loterij met aantrekkelijke prijzen te houden. Het sympathieke doel, dat deze Vereeniging nastreeft, n.l. de instandhouding van haar Huis het Holland Huis in Brussel, moge wel als algemeen bekend worden verondersteld. Vooral dit jaar heeft zij gemeend niet te moe ten achterblijven om haar steentje tot den economischen wederopbouw van ons land bij te dragen. Zij verdient daarom den steun van alle Nederlanders. Deze steun door het koopen van een lot kan een verrassende belooning vinden in het win nen van één der schitterende hoofdprijzen. Wij verwijzen hiervoor naar de aankondigingen in onze advertentie-kolommen. In den ouderdom van 92 jaren is in Nijme gen overleden de heer J. Th. A. Diebeis, die indertijd in de Keizer Karelstad een vooraan staande plaats heeft ingenomen. Zoo was hij gedurende 21 jaren regent van het Oud Burge ren Gasthuis, 27 jaren lid van het Burgerlijk Armbestuur en vele jaren lid van de Kamer van Koophandel, welker voorzitter hij gedu rende eenigen tijd was. Hij was voorts commis saris van de Vereenigde Nijmeegsche Stoom boot Maatschappij en van de Hulpbank. Bij zonder verdienstelijk had de heer Diebeis zich in het begin van deze eeuw gemaakt voor de actie tot overbrugging van de Waal. Hij was voorzitter van de burgerij-commissie, die op 15 Januari 1906 een vergadering in „Unitas" belegde en later door deskundigen gedetailleer de plannen liet uitwerken. Ook bekleedde de thans overledene gedurende vele jaren het voorzitterschap van het zangkoor „Cantemus Domino". Hij was ridder in de Orde van Oranje Nassau. In den afgeloopen nacht is in het Acade misch Ziekenhuis te Groningen nog een der slachtoffers van de botsing tusschen autobus en trein op den onbewaakfen overweg tusschen Baflo en Winssum 'aan zijn verwondingen be zweken. Het is de 38-jarige gehuwde E. Hbltjer, wonende aan het Boterdiep te Groningen. Hiermede is het aantal dooden tot 12 ge stegen. Naar wij vernemen zullen alle slachtoffers, met uitzondering van den chauffeur, K. Havers, wiens stoffelijk overschot naar zijn woonplaats Zwolle wordt overgebracht, Zaterdag a.s. 11 uur van gemeentewege te Groningen ter aarde worden besteld. De rechtbank te 's-Hertogenfoosch heeft von nis gewezen in de strafzaak tegen den 50-jari- gen A. E. V. te 's-Hertogenbosch, die terecht had gestaan ter zake. dat hij op 29 Juli J.l. had gepoogd zijn vrouw. P. B„ van het leven te be- rooven, door haar met een bijl levensgevaarlijk te verwonden. Zware mishandeling met voorbedachten rade had de officier van justitie bewezen geacht en hij had drie jaren gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft het onderzoek niet vol ledig geacht en een onderzoek naar verdachte's geestvermogens gelast. DELFT. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor werktuigkundig ingenieur: J. C. J. Beyers, Rotterdam; R. G. Boiten, Veen- aam; W. K. Bouwman, Djatiroto; I. Brufjn, Broek in Waterland; R. H. van der Hal, Rot terdam; H. Jansen, Rotterdam; P. Josso, Am sterdam; A. Klok, Brielle; K. M. C. Peeren, 's Gravenhagé; J. J. van Rossum, Delft; J. H. van der Torren, Zevenhuizen; J. van der Wal, Leeuwarden. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor scheepsbouwkundig ingenieur: C. J. Schuit, Bandoeng; G, van Veen, Amsterdam. Geslaagd voor het propaedeutisch examen vdor electrotechnisch ingenieur: M. de Ceu- ninck van Capelle, Modjokerto; D. Dam, Soe- rabaja; J. Eijkemans, Batavia; R. A. Kollewijn, Amsterdam; L. J. M. Kuijpers, Venlo; W. Lu- lofs, Hilversum; H. Miedema, Leeuwarden; S. Ricardo, Amsterdam; L. A. S. Rosman, Am sterdam; C. Slofstra, Brummen, J. W. Veer man, Ermelo; A. Wanink, 's Gravenhage. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor natuurkundig ingenieur: S. L. Boersma, Semarang; J. J. Bouwman, Nijmegen; J. C. C. Vis, Malang; R. A. de Vries, Buitenzorg. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor civiel ingenieur: T. R. Koiter, Zutphen; H. J. Kuiper, Katwijk; A. van der Kwast, Sloten; C. A. Zanen, Schoonhoven. Men zou ten aanzien van het voor West en Oost samengestelde programma kunnen opmerken, dat daar Zondagmiddag geen bepaald schokkende feiten te wachten staan. Natuurlijk, er zijn weer de noodige ontmoetingen, waarnaar men met belang stelling uitziet, maar het hoogtepunt van het programma ligt ditmaal toch wel in het Zuiden, waar de derby PSVEind hoven door de goede positie welke deze clubs innemen, thans weer interessanter is dan ooit te voren. Ook in het Noorden, waar om. Leeuwarden zijn plaats tegen Velocitas te verdedigen heeft, ontbreekt het aan de noodige spanning in geenen deele. In West I gaat het er nu om of DHC wer kelijk in staat zal blijken zijn goeden start Ook verder door te zetten. De Delftenaren immers plegen over het algemeen goed van wal te steken, om dan later in het seizoen naar de onderste regionen af te zakken. Weet de jonge Delftsche plbeg ook Zondag in Schiedam te winnen, dan kan ze o.i. voorloopig definitief als een serieus» candidaat voor den afdeelings- titel worden aangemerkt. Hermes DVS echter blijkt dit seizoen ook niet voor de poes en zal niets onbeproefd laten om door een overwin ning met zijn gasten van plaats te wisselen DWS leeft met zijn drie magere en lang niet steeds overtuigende successen momentel mis schien iets fcfcven zijn stand. Het is de taak van 't Gooi om te bewijzen dat de Amsterdammers heusch niet onkwetsbaar zijn. Gemakkelijk zal zulks niet gaan, want de blauw-zwarten be schikken nog altijd over een prima verdediging als fundament voor hun successen. Daarop zul len de Hilversummers hun scherpste en felste wapenen dus dienen te richten. Feijenoord zal er wel in slagen zich thuis tegen KFC te her stellen, maar of ADO erin zal slagen in IJmui- den van Stormvogels te winnen, betwijfelen we zeer. Tenslotte is de zwakte van de yogeis niet zoodanig als de 3—O-nederlaag in Delft zou doen vermoeden. Het lijkt ons allerwaar schijnlijkst, dat ADO zulks aan den lijve zal ondervinden. Een blijkbaar nog niet op dreef geraakt Sparta trekt naar Dordrecht, waar DFC dus goede winstkansen heeft. In afdeeling II staan VSV en Ajax na hun titanenstrijd van Zondag j.l. opnieuw ontmoe tingen van vrij zwaar kaliber te wachten. HBS bijvoorbeeld,, dat als gastheer voor eerstge noemde ploeg fungeert, heeft nu weliswaar niet zoo'n daverende plaats op de ranglijst, maar is er toch heusch de vereeniging niet naar om zich in de Residentie zoo maar zonder meer t.s laten slaan. We vermoeden dan ook dat de Velsenaren het volle pond van hun overigens sterke ploeg zullen moeten eischen om een min of meer volledig succes te behalen. Ajax heeft het bij Xerxes al evenmin gemakkelijk. Lagen daal en de zijnen zijn er ditmaal klaarblijkelijk beter in dan langen tijd het geval was en het hoeft dan ook geen verwondering te wekken, wanneer de jonge Amsterdamsche ploeg haar tweeden zwaren uitwedstrijd in successie niet tot een onverdeeld gunstig einde kan brengen. Haarlem heeft vorige week in Den Haag zulk een verrassend goed resultaat geboekt, dat de rood-blauwen nu Ook thuis tegen CVV als favorieten voor beide punten mogen worden genoemd, maar de ploeg van Blauw Wit ver keert momenteel in een dergelijk stadium, dat het nu zelfs in eigen huis tegen DOS nog heusch niet zeker van de overwinning mag zijn. Mogelijk gebruiken de Amsterdammers dezen wedstrijd om definitief het roer naar de goede richting om te gooien. Ook VUC heeft behalve een goede zege op HBS nog geen won deren verricht. Den thuiswedstrijd tegen RFO zullen de Hagenaars echter ongetwijfeld winnen. Op den vijfden dag van de competitie krijgt nu ook Nijmegen zijn steeds met spanning ver wachte derby. En weer heeft deze bijzondere beteekenis, want NEC speelt in deze afdeeling andermaal de eerste viool en dus vraagt men zich in de Keizer Karelstad af, of het erin zal slagen zich als weleer tegen zijn stadgenoot te handhaven. Met eenige inspanning zal zulks o.i. wel gelukken. Ook verder is op papier het gevaar voor de leidende clubs niet zoo groot. Heracles speelt thuis tegen Go Ahead, dat ver leden week weliswaar zijn eerste succes oogstte, maar daarom nOg' maar niet één, twee, drie capabel is om van der Veen en zijn mannen in eigen huis te verrassen. Tubantia heeft mis schien nog wel de moeilijkste opdracht bij Enschedesche Boys, dat lang niet zoo zwak schijnt als het vorige jaar, maar ook hier kan de hbogst geplaatste club toch wel aan het langste eind trekken. Wageningen is er dit maal eveneens behoorlijk in, hetgeen de ver wachtingen wekt, dat de Gelderlanders het ook bij Hengelo wel zullen klaren. AGOVV tenslotte heeft in zijn eerste vier wedstrijden zóó weinig moois laten zien, dat we ook in den thuiswed strijd tegen Enschede niet op een volledig her stel van de Apeldoomers meenen te mögen rekenen. En in het Zuiden draait, gelijk reeds werd opgemerkt, de groote jaarlij ksche film voor de lichtstad: PSVEindhoven. Nadat het vorig sei zoen de Tilburgsche clubs aanvankelijk den toon hebben aangegeven, blijken nu voorloopig de Eindhovensche clubs de sterkste en met Juliana als derde in het complot, vechten deze ploegen thans om de suprematie van hun af deeling. Wie het zal winnen, kan niemand zeg gen, daar een derby nu eenmaal steeds opnieuw een bron van verrassingen is, maar de moge lijkheid is en blijft natuurlijk groot, dat het op een puntenverdeeling uitdraait en daar zou Juliana dan van profiteeren, want de afdee- lingskampioenen zullen natuurlijk wel zorgen, dat ze thuis tegen Longa geen bok schieten. BW, dat er ditmaal ook eens anders over schijnt te denken dan gewoonlijk, gaat in Til burg NOAD bekampen. Winnen de Bosschenaren daar, dan behouden zij voorloopig een goede kans, zoo niet, dan zien we ze langzamerhand toch weer naar de lagere regionen afzakken. NAC gaat naar Roermond en kan daar, wan neer het er zoo goed speelt als Zondag in Breda tegen Juliana, zeker winnen. Willem II, dat vorige week met 1—0 bij Limburgia won, fun geert thans op zijn beurt als gastheer voor deze ploeg. De Tilburgers zullen er wel voor zorgen, dat ze ook nu aan het langste eind trekken. Tenslotte kan Helmond in Maastricht voor de overwinningsplannen van MVV geen ernstige bedreiging vbrmen. Ook het Noorden heeft zijn hoogtepunt. Het nog steeds ongeslagen Leeuwarden ontvangt Velocitas, dat na een slecht begin weer op dreef is gekomen en nu tot het leidende trio behoort. De strijd van Zondag zal beslissen of de Groningsche ploeg dit seizoen een wedloop met de club uit de Friesche hoofdstad zal kunnen houden. Verliest Velocitas dan zijn toch de Groningsche strijdkrachten nog niet uitgeput. Ook Be Quick immers behoort tot de leiders en daar deze ploeg Zondag thuis tegen HSC speelt, voorzien we dat ze voorloopig den strijd met Leeuwarden nog vrij gemakkelijk zal kunnen aanbinden. GVAV speelt thuis tegen WW, dat inmiddels blijkt te zijn afgezakt na een goeden start. Dat kan voor deze Groning sche pleeg de eerste zege worden. Sneek kan zijn stand ophouden door een overwinning op het bezoekende Achilles en ook Veendam be hoeft thuis van Heereayeen. niet te verliezen. GENèVE, 18 Oct. (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld: Het lang verwachte Jodenstatuut, dat de re geering in tal van conferenties heeft opgesteld, zal, aldus een gisteravond verstrekte officieele mededeeling, de komende dagen in het staats blad verschijnen. De mededeeling vervolgt dan, dat de regeering sinds het begin van haar op bouwwerk haar bijzondere aandacht gewijd heeft aan het vraagstuk van de Joden en van bepaalde ongewtenschte vreemdelingen, te meer daar de Joden de Fransche gastvrijheid mis bruikt en voor een niet gering deel tot de ne derlaag van Frankrijk hebben bijgedragen Overal, vooral in de openbare functies, was de schadelijke invloed van de Joden steeds meer merkbaar geworden De regeering heeft zich er echter voor gehoed eenige represailles tegen de Joden te nemen Zij respecteert de Joden als menschen. maar heeft de ervanng opgedaan, dat zij een tot anarchie gaande bedrijvigheid ontwikkelden De ineenstorting van Frankrijk legt aan de re geering den plicht op aan alle Fransche krach ten .een nieuwen grondslag te geven. Bij de maatregelen tegen de Joden is geen sprake van wraaknemingen, maar van onvermijdelijke vei ligheidsmaatregelen. Ten aanzien van de Joder, die zich voor het vaderland verdienstelijk ge maakt hebben zal de Fransche regeering be paalde uitzonderingsmaatregelen toepassen. Deze gereserveerdheid toont aan, hoe de re geering er naar gestreefd heeft in een geest van menschelijkheid een vraagstuk op te "lossen welks universeel kdrakter niet te betwisten valt NEW-YORK, 18 Oct. (D.N.B.) Uit Manilla wordt gemeld, dat heden een Amerikaansch schip, welks naam niet genoemd wordt, met 33 Amerikaansche vliegtuigen aan boord, de ha ven van Manilla binnenloopt. De vliegtuigen zouden via den weg door Birma naar China ver voerd worden. Het schip zou voorts twintig Amerikaansche vliegtuigen, die sinds maanden In Manilla staan, aan boord nemen, en men neemt aan. dat ook deze toestellen voor China bestemd zijn. Volgens een bericht van United Press aan haar bladen heeft kapitein Tsjoedo, lid van de Japansche maritieme missie te Ha- nol, verklaard, dat de Japansche vliegtui gen bü gunstig weer heden reeds het Chi- neesche deel van den door Engeland her openden Birma-weg zullen bombardeeren Voorts was Tsjoedo van meening, dat Indo china op verlangen van Japan desgewenscht ook vlootsteunpunten beschikbaar zal stellen. Een Japanschen aanval op Hongkong hield Tsjoedo voor onwaarschünlük. De controle-autoriteiten van den Birma-weg te Lashio (Birma) hebben aan United Press verklaard, dat de regeering van Tsjoengking krachtige maatregelen heeft genomen om den weg over zijn geheele lengte tegen de dreigende bombardementen te beveiligen. Men zeide: „Wij vreezen de bommen niet. De vrachtauto's moe ten hun tochten voortzetten." Mgr. Th. M. P. Bekkers verzoekt ons opne ming van het volgende: Ieder jaar mobiliseert onze Moeder de H Kerk al haar kinderen over de geheele wereld tot een algemeen en eendrachtig beroep op Gods goedheid, wüsheid en kracht, opdat Zijn Koninkrijk zich uitbreide onder de volken, die Hem nog niet kennen: de Algemeene Missie- Zondag. Deze valt dit jaar op 20 October. Dat de omstandigheden, waarin de wereld ver keert, dit beroep op Gods hulp buitengewoon noodig maken, behoeft geen betoog. Tegenover de 1200 millioen, die de Blüde Boodschap van het Evangelie nog moeten vernemen, waren de krachten en middelen, waarover de H. Kerk beschikt, toch reeds menschelykerwijs gespro ken, zeer onvoldoende. Wat beteekenen zij dan, nu de samenhang dier krachten zóó is ver stoord en hun arbeid zóó wordt belemmerd. Gelukkig dat Gods kracht door menschelijke verwarringen niet wordt gehinderd, maar zich juist bü onze zwakheid zoo gaarne in volkomen heid openbaart! Dat biedt ons de gelegenheid om over de wereldontreddering heen onze mis sionarissen krachtig te helpen! Door ons gebed, door onze H.H. Misoffers, door onze H.H. Communies, door onze verster vingen kan en moét dus de arbeid van onze missionarissen worden gebracht tot een nooit vermoede vruchtbaarheid. Aan ons de plicht door onze geestelüke hulp mee te helpen, dat deze dagen van beproeving verkort worden, dat de kracht onzer geloofs boden wordt verhoogd, dat de invloed van hun prediking wordt verdiept, dat het voorbeeld van de pas-gewonnen geloovigen hun woorden ver sterkt, dat het aantal en de werkkracht van hun inlandsche helpers, vooral van de inland- sche Bisschoppen en Priesters, aangroeit! Diep doordrongen van dit grootsche doel ma ken wij allen, zonder uitzondering, den komen den Missie-Zondag tot een dag van gebed en van aalmoes; en wü geven die aalmoes zóó, dat zij een offer is, dat ons iets kost, opdat ook deze stoffelijke büdrage bevrucht wordt door haar geestelüke waarde. Dan zal deze Missie-Zondag al zün voorgan gers overtreffen door het sterke geloof, door het kinderlük-bllnd vertrouwen, door de edel moedige liefde, waarmede hij alom geaéeni wordt. Het klooster „Concordia" van de Zusters J. M. J. van 's-Hertogenbosch, voorheen gevestigd Oldenbarneveldtstraat 27 te Rotterdam, is dora den Bisschop van Haarlem opgeheven, meldt „Sint Bavo". De zusters, die vroeger de school voor B.L.O. aldaar bedienden, verblüven thans to het Ma- riage sticht, Zwarte Paardenstraat te Rotterdam. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Uteecht *4 de volgende week alleen Maandag, Dinsdag en «Voensdag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Woens dag en Vrijdag van de volgends week geen audiëntie verleenen. Tallooza lijders aan zijn trouwe gebruikers van het beroemd* Kruschen Zout dat door z'n aansporend* werking op de bloedzuiverende organen all* onzuiverheden, die de pijnen veroorzaken, doet afvoeren langs natuurlijken weg. BIJ epoth. «n drog. 1.62. 1.47, 0.76, 0.41, p. fl. BERLIJN, 18 Oct. (DH.BJ. De Rüksminis- ter Van Economische Zaken en president van de Duitsche Rüksbank, Funk, organiseerde gisteravond ter eere van den Italiaanschen minister voor den Buitenlandschen Handel, Riccardi, die een week lang te Berlün heeft vertoefd, en thans naar Italië terugkeert, een ontvangst, waaraan vele vooraanstaande per sonen deelnamen. Rüksminister Fund hield een afscheidsrede waarin hü zün tevredenheid uitte over de resultaten van het bezoek in Berlijn en over den geest van verbondenheid en kameraadschap waarin alle onderhandelin gen gevoerd zün. Dit resultaat is gegrondvest in den geest, die de geniale scheppingen der beide groote leiders van Duitschland en Italië heeft verwekt, de overwinning der legers be zegeld en aan de politiek der asmogendheden haar stalen karakter verleent. De verbondenheid tusschen de beide revo luties. die het politieke leven in Duitschland en Italië schragen, is zoo nauw, dat zü ook op economisch gebied den waarborg biedt voor de vruchtbaarste samenwerking. In zün antwoord dankte minister Riccardi voor de hem in Berlijn bereide hartelü'ke ont vangst. Hij heeft in zijn besprekingen en bü de bezichtigingen den geest leerèn kennen, waarin de Duitsche economische leiding de wetten van haar politieke leiding volgt, en zal den Duce Van deze prestatie op de hoogde stellen. In deze belangrijke week is er gesproken over groote vraagstukken, en evenals minister Funk kan hü verzekeren, dat men het op alle pun ten volkomen eens geworden is. Hü stelt zich veel voor van een veelvul dige bijeenkomst der vooraanstaande man nen uit het bedrü'fsleven Van beide landen die, zooals Duitschland en Italië, door ge zindheid en overtuiging zoo nauw verbon den zün en thans na de zekere ineenstor ting Van de democratische wereldheer schappij zonder dralen groote vraagstukken moeten oplossen. De besprekingen met minister Funk en zün medewerkers hebben hem de zekerheid gege ven, dat alle vraagstukken die door de zekere overwinning der wapens voor de asmogend heden zullen ontstaan, volkomen zullen wor den opgelost, en dat beide mogendheden ook op dit gebied in staat zullen zijn, beter en vollediger alles te vervangen wat thans zal ineenstorten. BERLIJN, 18 October (VPB) —.De bisschop van Eichstadt heeft kort geleden tot de geloo vigen van zün bisdom een herderlük schrüven gericht, waarin hü hen aanspoort de Duitsche weermacht, haar leiding en voor alles ook de soldaten, die in den strüd gevallen zün. dank baar te gedenken. Voorts wüdde de bisschop 'n dringend woord van aanbeveling aan het Win- terhulpwerk. Zün büzonderen zegen verleende hü aan de naaste betrekkingen der gevangenen en aan de soldaten aan het front en niet in de laatste plaats ook aan de priesters, die in het eerekleed van den soldaat aan God gegeven hebben wat Godes is en aan het vaderland, vat plicht en liefde gebieden. I KATHOLIEKE INSTELLINGEN voor ONDERWIJS, OPVOEDING, VER PLEGING en GOEDE VERZORGING VELP BIJ ARNHEM Rosendaalschelaan 61 Telefoon 3111 Temidden van prachtig natuurschoon ls ons modern en comfortabel ingericht huis gelegen Kapel aanwezig Uitstek, verbind, m Arnhem Inl. gaarne gratis by Eerw Zuster Overste der Zrs. Franciscanessen v. d H Familie G.L.O. EN U.L.O., MACHINESCHR.. STENO, HANDELSCORR., LINGERIE-, COSTUMIèRE. EN COUPEUSE-OPLEIDING Redactie voor kinderen nit grote gezinnen aeerd en to vloei- üaren toestand N.V. W. A. HOUR'S MACHINE- EN ZGURSTOPFABRIEK Hoof dkant. Schiedam. Fabric - fcen-teSchlodam, Amsterdam Groningen. Utrecht,'Hengelo, Dieren Taodfloogii^tsBok en Uouiutejfi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5