UIT AMSTERDAM WAAR DE FILMBAND ROLT Engelands positie op den Balkan Samenvoeging der Zaangemeenten Zeegevecht in Kanaal van Bristol Britsche diplomaten in Istanhoel hij een ZATERDAG 19 OCTOBER 1940 VE HET TAPVERBOD OP ZONDAGMORGEN Request van „Ons Belang" aan den Raad Recollectieclub voor Haarlem en Omstreken Laatste voorstelling „Filomeentje" De postzegelautomaten De melkvoorziening van de hoofdstad GAEGILIA-GONCERT Zoltan Szekely, solist ONGEWONE DIEFSTAL! Landauer met een paard verdwenen Winkeldiefstallen zitten weer in de lucht Kleedingdiefstallen Twee jaar tegen een dief geëischt Heling Duitsch weermachtsbericht Verdere bomaanvallen op Engeland Berlijn meldt 33.000 TON TOT ZINKEN GEBRACHT Versnelde duikbootbouw in Roemenië In samenwerking met Duitschland Adressen van de familie van geïnterneerden FRANS HALS-THEATER Levensspiegel Intusschen doet deze conclusie geen af REMBRANDT-THEATER Trenck en Pandoer geprolongeerd SPAARNE-THEATER De Spooktrein LAATSTE NIEUWS Het Jodenstatuut in Frankrijk De buitenlandsche Joden Belgische oplichtersbende veroordeeld Schapenvleesch thans ook in Italië vrij Borstbeeld van Koning Leopold weer op de World's Fair Mutaties in het Sovjetleger De „Rodney" te Gibraltar Na 22 uur in de open lucht Overtreding van de betreffende verordening DAM MEM R. K. Landskampioenschap STAD De afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restauranthou ders en Slijters „Ons Belang" heeft aan den Raad het volgende adres gezonden: Op 27 Juni 1928 is bepaald, dat de inrichting, waarvoor een vergunning krachtens de drank wet is verleend, o.m. op Zondag van deze ver gunning voor het verstrekken van sterken drank geen gebruik mag maken van des morgens 7 tot des middags 12 uur. De aandacht voor deze bepaling wordt ge vraagd, nu de caféhouders tengevolge van de tijdsomstandigheden slechts tot 10 uur klanten in hun zaken zien en ook omdat het tapverbod op Zondagmorgen reeds lang clandestien wordt overtreden. Het verbod berooft den bonafide caféhouder in de gewijzigde omstandigheden van de nog weinige mogelijkheden om het hoofd boven water te houden. Den Raad wordt dan ook verzocht het tapver bod voor den Zondag te willen opheffen. Het bestuur der Recollectieclub maakt bekend, dat de eerstvolgende recollectie zal gehouden worden op Zondag 20 October in de kapel van de Eerw. Broeders van St. Johannes de Deo, Maer- ten van Heemskerkstraat, alhier. Daar de kapel niet alle oud-retraitanten kan bevatten, heeft het bestuur in overleg met pater Vijgen C.S.S.R., besloten twee oefeningen te nou- den en wel één om 3 uur en één om 4 uur, terwijl de recollecties niet meer op den 4den Zondag doch op den derden Zondag der maand zullen plaatsvinden. Tusschen de beide oefeningen zal er gelegen heid zijn om den pater te spreken indien men dit wenscht. Wij vertrouwen in de gegeven omstandighe den aldus een goede oplossing gevonden te heb ben en verwachten u allen a.s. Zondag. HET BESTUUR Mevr. Charlotte Kohier zal op Zondag 20 Oct.. in den Stadsschouwburg te Haarlem, aanvang 2.15 uur, één enkele matinée geven van „Filo meentje". Dit zal tevens de laatste voorstelling zijn die hiervan gegeven wordt. De directeur van het Postkantoor deelt mede, dat in verband met de onlangs plaats gehad hebbende wijziging in de posttarieven de post zegel- en briefkaartautomaten zooveel mogelijk aan de nieuwe tarieven zullen worden aangepast. Ten einde de noodige wijzigingen te kunnen doen aanbrengen, zijn de automaten met uit zondering van die welke zegels van 1% cent ver strekken tijdelijk buiten dienst en op „ledig" gesteld. Naar aanleiding van de samenvoeging van verschillende Zaaneemeenten heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaanland zich Donderdag gewend tot den Seoretaris- Generaal wnd. Hoofd van het Departement van Binnen!andsche Zaken met het volgende schrijven: Onze Kamer heeft met ontsteltenis kennis genomen van het plan van samenvoeging van verschillende Zaangemeenten, zooals dat dezer dagen in de pers is verschenen. Deze ontsteltenis is niet zooeeer toe te schrij ven aan het feit der samenvoeging zelve over de noodzakelijkheid van samenvoeging kan de Kamer zich geen gefundeerde meening vormen, daar zij daarvoor over onvoldoende gegevens beschikt doch wel aan de wijze waarop ge meend wordt, dat in onze streek moet worden ingegrepen. In het plan van samenvoeging kunnen wij geen anderen grondslag zien, dan dat zonder meer aan elkaar grenzende noodlijdende ge meenten worden samengevoegd, teneinde fi nancieel sterkere eenheden te verkrijgen, zonder dat gelet is op alle andere factoren, die bij de al of niet wenschelijkheid van samenvoeging en de wijze waarop een rol spelen. En die factoren zijn er vele en belangrijke. Het samenvoegen van bevolkingskernen, die geheel verschillend georiënteerd zijn, tot admi nistratieve eenheden geeft in de toekomst groote moeilijkheden voor het bestuur, dat met alle ontwikkelingsmogelijkheden rekening moet hou den; maakt een harmonische ontwikkeling bijkans onmogelijk. Wanneer samenvoeging van gemeenten op een oogenblik noodzakelijk wordt geacht, is onze Kamer van meening, dat van deze gelegenheid gebruik moet worden gemaakt om een voor de toekomst zoo goed mogelijke indeeling te ma ken, een indeeling, die de beste omraming en de beste mogelijkheden biedt voor de ontwikke ling van de economische, geographische, cuitu- reele eenheden. Ook bij voorgenomen grenswij zigingen moet hiermede rekening worden ge houden. Bij de voorgenomen samenvoeging is hiervan geen sprake. Dat kan ook niet, omdat samen voeging en grenswijziging, die de beste moge lijkheden biedt voor een harmonische ontwik keling, zooals onze Kamer het ziet, een oehoor- lijk vooronderzoek eischen, welk onderzoek in dit geval kennelijk niet is ingesteld. Voor een ieder, die de Zaanstreek slechts op pervlakkig kent springt het opportunisme van de voorgenomen plannen onmiddellijk naar vo ren. De Zaanstreek in haar geheel vormt een uitgesproken „streek", misschien wel de sterk ste eenheid op elk gebied in ons land. Waar zijn echter de redenen op te sporen otn binnen deze eenheid de gemeenten Krommenie, Assendelft en Westzaan tot één administratief geheel te maken? Waar zijn de factoren te vinden om binnen deze eenheid de gemeenten Wormer- veer, Zaandijk en Koog aan de Zaan admi nistratief aan elkaar te koppelen? Waarom zul len de gemeenten Uitgeest, Limmen en Aker sloot samengevoegd moeten worden? Waarom Wormer, Wijde Wormer en Jisp? Op al deze vragen geven de plannen geen antwoord. Wat onze Kamer U vraagt, is slechts het in stellen van een onderzoek: gemeentegrenzen mogen niet aan een willekeurige dynamiek on derhevig zijn. Met klem dringt onze Kamer op dit onder zoek aan, voordat een misschien fatale beslis sing genomen wordt. Wanneer het intermediair gewenscht wordt, zal onze Kamer gaarne als voor de gemeen ten neutrale instelling alles verrichten wat in het belang van de zaak nuttig en noodig is. De melkvoorziening van de hoofdstad onder vond groote moeilijkheden, doordat benzinege brek een groot aantal vrachtauto's uitscha kelde. De afd. Amsterdam /an het Boerenfront heeft, zoo meldt het A. N P., een noodcom- binatie van grossiers opgericht, zoodat thans een belangrijk deel van de melk, voor de hoofdstad bestemd, met schuiten aan den Am- Stel wordt gebracht, waardoor stagnatie van den melkaanvoer uitgesloten is. Van de bevrachtingscommissie onder leiding van den heer van Dam werd bij deze regeling de volle medewerking ondervonden. ning in de Westerstraat zijn een aantal klee- dingstukken gestolen. Evenzoo uit een woning in de le Helmersstraat. Voorts zijn uit een woning in de Reguliers dwarsstraat 2 colbertcostuums, 2 regenjassen, 1 winterjas en 2 paar schoenen ontvreemd. De ouverture „Der Freischütz", het vioolconcert van Brahms en de „Eroica" van Beethoven, aldus luidde het programma van het traditio- neele najaarsconcert van Caecilia, een tradi tioneel programma, zooals men ziet, dat het traditioneel succes opleverde. Met de Eroica onder Willem Mengelberg is het orkest op zijn allerbest. Het is hier geworden het volkomen willige instrument in de handen van een man die er al zijn intenties volmaakt mee realiseert. Men mag het met die opvattingen al dan niet eens zijn, maar dat doet niet ter zake, als het erom gaat te erkennen, dat zich hier een van die momenten voordoet, waarop de door Men gelberg gevestigde orkest-cultuur en d.e door hem ontwikkelde interpretatie-stijl een van hun hoogtepunten bereikt hebben. Vervolmaking In deze richting is niet meer mogelijk; men kan na Mengelberg nog slechts een andere richting kiezen. Het meest pikante deel van den avond was intusschen wel het optreden van Zoltan Szekely, die wel een zeer oude bekende is op het Am- sterdamsche podium hoewel Hongaar van geboorte, is Szekely hier volkomen thuis maar die er nu verscheen onder gewijzigde omstandigheden. Sinds het begin dezer maand immers is Szekely tweede eerste concertmeester van het orkest en lessenaargenoot van Hellman, die Zimmerman op de eerste plaats is opgevolgd. We zien den laatsten tijd onze eerste strijkers de revue passeeren. Kort geleden soliëerde Hellman met Beethoven, de volgende week Don derdag zal Zimmerman Beethoven spelen, gis teravond speelde Szekely Brahms, en zelden kon een kunstenaar een meer verdiend succes oog sten dan Szekely met deze vertolking. Uitne mend op dreef als hij was, gaf Szekely het werk met even intense als voorname muzikaliteit, lyrisch, doch zoo beheerscht, dat er van senti mentaliteit geen sprake was en met aansteke lijk élan in het slotdeel „all" Ongarese". Kent men Szekely sinds jaren als een violist van voornamen rang, maar toch niet zoo voortref felijk of men moest wel eens enkele tekortko mingen in zijn artistieke figuur constateeren, deze vertolking was boven bedenkingen ver heven, meesterlijk van violistiek en groot van artistieke allure als zij was. Zoo droeg het optreden van Szekely ten zeer ste bij tot het welslagen van den avond, welken het over het geheel genomen aan succes niet heeft ontbroken. Een brutaal stukje is in de Korte Leidsche- dwarsstraat geleverd. Daar zijn dieven er met een landauer, bespannen met een paard van door gegaan! Voorts is uit een tuin aan het Jaagpad een partij kool gestolen. Was dat voor het paard misschien? In voor- en najaar valt er volgens de sta tistiek altijd een opleving van het aantal win keldiefstallen te constateeren. Donderdag wer den weer twee gezusters naar het bureau War moesstraat geleid, die zich in een Warenhuis een groot aantal snulsterüen hadden toegeëigend. Uit een koffiehuis in de Westerstraat is een regenjas en ook van den zolder van een wo- Een nog jonge man, van wien ter zitting al heel weinig goeds naar voren kwam, stond te rechts voor de rechtbank voor twee feiten, n.l. verduistering en diefstal. Vier veroordeelingen staan op zijn strafblad vermeld. Eenige jaren geleden trouwde* hy en hy scheen zich gebeterd te hebben. Maar ook het huwelük mislukte en de man verliet zijn vrouw en beide kinderen. Verleden jaar was hy nauw betrokken by de aanranding van een meisje. Ditmaal had hy zich aan verduistering van een accordeon schuldig gemaakt en nog ver voor het bedrag aan den eigenaar was voldaan, verkocht hij den ac cordeon. Voorts had hy op zekeren avond op straat kennis met een meisje gemaakt. Een paar avon den later kwam hy terug, vergezeld van een z.g. „broer", een man, die heelemaal geen familie van hem was. Toen hü een oogenblik alleen in de kamer van het meisje was maakte hij van de gelegenheid gebruik om uit een portefeuille f 270 aan bankpapier weg te nemen en uit een portemonnaie wat kleingeld. Buiten gekomen verdeelden verd. en zijn „blijer" den buit. Ter zitting schoof hij de schuld op zijn vriend, die zou het geld hebben gestolen en hem later de helft hebben gegeven. De officier van Justitie, mr. Kleene, noemde Verdachte een laagstaand individu, dat een poos uit de samenleving verwijderd dient te woren en vorderde twee jaar gevangenisstraf. Vonnis 1 November. Door de centrale recherche alhier zyn een 33jarige schipper en een 42-jarige monteur aan gehouden, die ervan verdacht worden zich te hebben schuldig gemaakt aan heling van stik naalden. Deze arrestatie houdt verband met de aanhouding van drie mannen eenige weken ge leden. Het onderzoek in deze zaak duurt voort. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) BERLIJN, 18 Oct. (D.N.B.). Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Aan den uitgang van het Kanaal van Bristol is bij een opdringen van Duitsche torpedojagers een zeegevecht ontstaan met een formatie Britsche kruisers, welke door torpedojagers werd beschermd. Onze torpe dojagers vielen den vijand, die in de meer derheid was, aan, en plaatsten een torpe dotreffer op een vijandelijk oorlogsschip. De vijand brak daarop het gevecht af. Vliegtuigen gingen den vijand achtervol gen. De Duitsche torpedojagers zijn heel huids op hun steunpunten teruggekeerd. Zooals reeds gemeld gelukte het vannacht bü een opdringen van Duitsche torpedomotorboo- ten naar de Engelsche zuidoostkust twee be wapende vijandeiyke koopvaardyschepen en twee vijandelijke tankschepen van in totaal 33.000 br. ton tot zinken te brengen. Een duikboot onder bevel van den eersten lui tenant ter zee Bleichrodt, van wie reeds twee gedeeltelijke resultaten gemeld zijn, heeft op zijn laatste reis in totaal 42.000 br. ton vijan- delijke scheepsruimte tot zinken gebracht. Daar mede heeft de eerste luitenant ter zee Bleich rodt 93.862 br. ton vernietigd. Lichte gevechtsformaties deden opnieuw aan vallen op de Britsche hoofdstad en op belang rijke militaire doelen in Zuidoost-Engeland. Ondanks de moeilijke weersgesteldheid gelukte het in het oosten van Londen het station by de Victoriadoks, alsmede in het stadsgebied ten noorden van de Theems belangrijke installaties te treffen. Er ontstonden daarby verscheidene luchtgevechten, waarin onze jagers de meerder heid behielden. Bij Le Havre beschoot een le- gerbattery een vyandelyke duikboot; duik bommenwerpers deden daarna nog een aanval op het vaartuig met bommen. Onder hevige ontploffingen werden deelen van de boot naar de oppervlakte geslingerd, zoodat de vernieti ging van de duikboot als zeker kan worden aangenomen. Marine-artillerie dwong vijandelijke tor- pedomotorbooten, die de Vlaamsche kust trachtten te naderen, terug te keeren Con centraties van schepen in de haven van Dover werden door marine-artillerie onder krachtig vuur genomen. Des nachts waren hevige voortdurende lucht gevechten weer gericht op Liverpool en Bir mingham. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. Britsche vliegtuigen vlogen gisteren het rijksgebied niet binnen. In de luchtgevechten van gisteren verloor de vijand 17 vliegtuigen; zeven Duitsche toestellen worden vermist. BERLIJN, 18 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: By een aanval van Duitsche motortorpedo- booten in den nacht van 17 op 18 October, ge richt op de Engelsche Zuidoostkust, werden twee gewapende vyandelyke koopvaardijsche pen en twee vijandelijke tankschepen met in totaal een inhoud van 33.000 brt. tot zinken gebracht. BOEKAREST, 18 October In goed in gelichte kringen wordt verklaard, dat Roe menië in samenwerking met Duitsche des kundigen den bouw van onderzeeërs op de werf in een der groote Roemeensche Do- nauhavens za; bespoedigen. Aldus meldt United Press aan haar bladen. Naar verluidt hebben de Duitsche Marine experts groote belangstelling voor de reorgani satie van de Roemeensche Donauvloot en voor de strijdkrachten voor de Zwarte Zee. In Roemenië zelf hecht men over het alge meen de meeste waarde aan de Donauvloot, aangezien de Donau in de internationale be trekkingen van Roemenië een belangrijke rol speelt. Aan den anderen kant heeft men ech ter in de laatste jaren ook veel gedaan voor de vorming van een sterke marinebasis aan de Zwarte Zee nabij Constanza. Ook aan de ver sterking van dit steunpunt zullen Duitsche des kundigen medewerken. Zooals bekend, hebben Duitsche ingenieurs eenige jaren geleden ook aan den bouw der eerste Roemeensche onder zeeërs medegewerkt. Familiebetrekkingen van Nederlandsche ge- interneerden in Buchenwald wordt verzocht voor zoover zulks nog niet heeft plaats gehad hun adres in Nederland schriftelijk op te ge ven aan het Informatiebureau van het Neder landsche Roode Kruis (4e afdeeling). Zwarte- weg 75, Den Haag. Sybille Schmitz en Hans Albers in „Trenk de Pandoer" iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiii Met films kan men wonderlijke dingen be leven. Film-technisch is „Levensspiegel" een subliem werk, dat wat regie en montage betreft van een voorname allure Is. Prachtig zyn bijvoorbeeld de opnamen in de sneeuwbergen, die van een groote suggestieve kracht zijn. Het gegeven van deze film is weliswaar niet van die grootte als de techniek zou doen ver moeden, toch is het diep menschelyk. De eenigszins onverwachte slotpassage kan ons zelfs niet over dat menschelijke heenvoeren. Paula Wessely, de dochter van een idealis tisch kwakzalver, is studente in de medicijnen op de universiteit, waar ze Attila Hörbiger, die op deze universiteit hoofdassistent is, heeft lee- ren kennen en met wien ze is verloofd. Ter- wille van haar vader maakt Paula zich schul dig aan het onbevoegd uitoefenen der genees kunde. Ze wordt voor den senaat geroepen en als haar verloofde voor haar in de bres springt en het te verwachten is, dat de senaat niet zal besluiten tot verwijdering van Paula van de universiteit, kiest zij de zijde van haar vader, die naast zyn beroep van juwelier 'n drukke kwakzalverspractyk heeft. Er ontstaat een breuk tusschen de beide geliefden en Paula verlaat de universiteit. Zij trekt zich terug in de eenzaamneid, doch wordt tenslotte door vader en geliefde terug gevonden. Tot zoover kunnen we het thema volgen. Maar dan komt het slot: een gesprek tusschen de beide geliefden dat met het overige weinig te maken heeft. Een ander, beter passend slot was hier op z'n plaats geweest. breuk aan het dramatisch spel van Paula Wes sely, waarby haar talenten weer eens duideiyk naar voren treden. Volwassenen kunnen deze rolprent gaan zien. De wildeman met de nobele Inborst, die zwak ken beschermt, vecht tegen corrupte weekelin- gen en door alles heen trouw blijft aan zyn keizerin Theresia van Oostenrijk, blijft nog een week in het Rembrandt-theater. Trenck de Pandoer is een der sterkste films van Hans Al bers. En het verhaal van den vechtjas is op boeiende wijze vertelt. Ook deze week zal het druk zyn in het theater aan de Groote Markt. Deze week draait in het Spaarne-theater de Hollandsche film „De Spooktrein". De film is zooals men weet, vervaardigd naar het gelijknamige tooneelstuk, dat destijds in onze schouwburgen veel succes had, zoodat de behandeling aan velen bekend zal zijn. Voor degenen, die zich enkele uren ontspan ning en sensatie willen verschaffen, kunnen we deze film aanbevelen. Rest ons nog te vermelden, dat de Nederland sche Spoorwegen en de karabijn-brigade der Amsterdamsche politie, daadwerkelijk medewer king verleenen, terwijl het Utrechtsch Stedelijk Orchest de muzikale leiding verzorgt. ANKARA, 18 Oct. (A. N. P.). De in Turkije aangekomen leden van het Britsche gezant schap te Boekarest hebben naar Transocean meldt in gesprekken laten doorschemeren, dat zij rekening houden met de mogelijkheid, dat de Britsche gezant volgende week uit Roemenië vertrekt. Zij hebben gemeld, dat ty- dens hun reis de anti-Engelsche stemming in Roemenië zich dikwerf in vijandige demonstra ties uitte. De omgeving van den Britschen ambassa deur te Ankara verklaarde, dat men van Brit sche zijde rekening houdt met de mogelijkheid, dat de Engelschen in Bulgarije en Joego-Slavië binnenkort het voorbeeld van hun landgenoo- ten in Roemenië zullen volgen, omdat hun positie heel moeilijk is geworden. De Engelsche gezant te Sofia, George W. Rendel, is Donderdagmiddag te Istan- boel aangekomen, waar hij den Engel schen ambassadeur te Ankara, Sir Hugh Montgomery KnatchbuU Hugessen, zal ont moeten. De Engelsche gezant te Boekarest is, naar reeds gemeld, eveneens te Ankara aangekomen, terwyl de gezant te Belgrado binnen enkele uren verwacht wordt. Een dergelijke ontmoeting van Engel sche diplomatieke vertegenwoordigers op den Balkan is reeds eenige maanden gele den te Istanboel gehouden. Welingelichte kringen nemen aan, dat de komende be sprekingen zich op den netelïgem toestand der Engelschen op den Balkan zullen con- centreeren. Uit Istanboel meldt Reuter; De Britsche am bassadeur in Turkije, KnatchbuU Hugessen, is naar Ankara teruggekeerd en heeft een on derhoud gehad met den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken, Saradjogloe. Men neemt aan, dat* aan dit bezoek geen andere beteekenis toegekend moet worden dan aan een gebruikelijke gedachten wisseling. De ambassa deur heeft den minister sinds den Duitschen opmarsch in Roemenië nog niet bezocht. Over het algemeen volgt men te Ankara de gebeurtenissen in Roemenië zonder opwinding. Men gelooft, dat Turkije nog niet in direct ge vaar verkeert. Het Turksche kabinet komt Dins dag bijeen en een tweede vergadering, die ee» bespreking van den nieuwen toestand ten doel heeft, naar men aanneemt, wordt Woensdag gehouden. Ook de economische vraagstukken, die voortvloeien uit het binnendringen der Duitschers in Roemenië, zullen bestudeerd wor den. Het probleem van de petroleumlevering aan Turkijee zal daarby een belangrijke rol spelen. GENèVE, 18 Oct. (DJ1.B.)Het Jodenstatuut van Frankrijk is Vrijdag in t Fransche Staats blad verschenen, waarmede het van kracht is geworden. Het omvat vier artikelen, welke de uitzonderingsbepalingen opsommen, die in Frankrijk, Algerije, de Fransche koloniën, pro tectoraten en mandaatsgebieden tegen de Joden zullen worden toegepast. Art. 1. Joden kunnen geen staatsbetrekkingen en openbare ambten bekleeden. De vrije beroe pen mogen door Joden nog slechts worden uit geoefend onder zekere voorwaarden en volgens een verhoudingsgetal. Als Jood wordt hij be schouwd, die van drie Joodschë grootouders afstamt of van twee Joodsche grootouders, wanneer de echtgenoot Jood is. Artikel 2 somt de openbare functies op, waar van Joden uitgesloten zyn, van het ambt van staatshoofd af tot het beroep van onderwijzer, bedrijfsleider, directeur of secretaris-generaal in alle monopoliebedrijven of bedrijven metstaats- concessie. Volgens artikel 3 staan alle overige ambten voor Joden slechts open, wanneer zij in den wereldoorlog hebben gevochten, in den oor log 1939-40 onderscheiden zijn of in het Legioen van Eer voor militaire verdiensten zijn opgeno men. In art. 5 worden echter de volgende beroe pen onvoorwaardelijk voor Joden verboden: Directeur, hoofdredacteur en redacteur van dagbladen, tijdschriften, persagentschappen en periodieken met uitzondering van zuiver weten schappelijke publicaties; directeur, administra teur en bedrijfsleider by ondernemingen, die zich bezig houden met het vervaardigen, ver huren en vertoonen van films, regisseur, op nameleider, spelleider; directeur, administrateur en bedrijfsleider in schouwburgen en bioscoop theaters. Dezelfde bepaling geldt voor den radio- omroep. In artikel 7 wordt gezegd, dat de Joden, die onder de artikelen 2 en 3 vallen, binnen twee maanden na de publicatie van het Jodenstatuut de uitoefening van hun beroep moeten staken. Verder bepaalt deze wet, dat buitenlandsche onderdanen van Joodsch ras terstond op besluit van de bevoegde prefecten in concentratiekam pen kunnen worden ondergebracht. Een speciale commissie, die is toegevoegd aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken, wordt belast met de organisatie van en het beheer over deze concen tratiekampen. Buitenlandsche Joden, die niet in concentratiekampen worden ondergebracht, kun nen een gedwongen verblijf toegewezen krijgen. BRUSSEL, 18 Oct. (D.N.B.). Het gerechts hof van Brabant heeft arrest gewezen tegen een uit 15 personen bestaande oplichtersbende. De verdachten hadden in 1936 bekend gemaakt, dat er een naamlooze vennootschap was opgericht, waarin volgens de stukken zeven aandeelhou ders elk 100.000 frank hadden gestort. De stuk ken bleken valsch te zyn, terwyl de „aandeel houders" van hun inbreng niets wisten. Op deze wijze zijn 376 kleine spaarders be drogen: men had hun aandeelen verkocht tot een totaal bedrag van 571.000 frank, geld te leen genomen tot een som van 736.000 frank en hun contant geld afhandig gemaakt tot een be drag van 82.000 frank. Het hof veroordeelde de oplichters tot gevan genisstraffen tot drie jaar en boeten tot 7000 frank. ROME, 18 Oct. (Stefani). Met ingang van 1 November is het gebruik van schapen- en gëitenvleesch in Italië zonder beperking ge oorloofd. NEW YORK, 18 Oct. (D.N.B.). In het Belgi sche gebouw der Wereldtentoonstelling in New York zal het borstbeeld van Koning Leopold, dat na de capitulatie van België was verwijderd, weer opgesteld worden. De New York Herald Tribune verneemt in dit verband, dat Belgische kringen in Amerika hun opvatting over de ca pitulatie van den Koning hebben gewijzigd. MOSKOU, 18 Oct. (D.N.B.). Volgens de Kras- naja Swjesda is Lt.-generaal Koesnetsof be noemd tot opperbevelhebber van het Noord- Kaukasische militaire district. In dit verband wordt niet gemeld, welke functie zyn voorgan ger, lt.-generaal Katsjelof, thans bekleedt. Het zelfde orgaan meldt, dat de vroegere Russische militaire attaché te Berlijn, lt.-generaal Poer- kajef, thans de functie bekleedt van chef van den staf In het speciale militaire district van Kief. ROME. 18 Oct. (A.N.P.). De „Messaggero" 1 meldt uit Algeciras, dat het Britsche slagschip „Rodney" zich in de haven vöm Gibraltar be vindt om gerepareerd te worden. Sedert eenige dagen bemerkt men in de Straat van Gibraltar een levendigen bewakingsdienst, zoowel in de lucht als op het water. Het officieele Engel sche orgaan van Tanger deelt mede, dat van nu af alle schepen in Gibraltar aangehouden zullen worden. De „Messaggero" meldt verteer, dat de gou verneur van Malta zijn ontslag by den Koning heeft ingediend, hetwelk door dezen werd ver leend. Verder wordt uit Madrid bericht, dat Donderdagavond uit Gibraltar verschillende groote transportschepen met troepen zyn uitgeloopen, waarvan de bestemming onbe kend is. Wegens overtreding van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Néder- landsche gebied betreffende verkeersbeperkin- gen, het zich na 22 uur in de open lucht op houden, heeft het kantongerecht van Terneuzen op 15 dezer drie personen veroordeeld tot 10 boete, subsidiair zes dagen hechtenis. Het kantongerecht van Middelburg veroordeel de hiervoor vier personen tot 10 boete, sub sidiair vijf dagen hechtenis, een persoon tot 5 subs. 5 dagen, en een persoon tot 15 boete subs. 10 dagen hechtenis Het kantongerecht van Oud-Beyerland ver oordeelde hiervoor een persoon tot 1 boete, subs. 1 week tuchtschool en 1 week voorwaar delijke tuchtschool, zes personen tot 1 boete subs. 1 dag hechtenis en 1 week voorwaardelijke hechtenis en 31 personen tot straffen van 10 boete subs. 5 dagen hechtenis en 1 week voor waardelyke hechtenis en tot 30 boete subs. 20 dagen hechtenis en 1 week voorwaardelijke hechtenis. Het kantongerecht van Dordrecht veroordeel de hiervoor 21 personen tot straffen van 10 boete subs. 5 dagen hechtenis en zeven dagen voorwaardelijke hechtenis en tot 15 boete subs. 10 dagen hechtenis en zeven dagen voorwaarde lyke hechtenis. Het kantongerecht te Gorinchem veroordeelde hiervoor 13 personen tot leder 20 boete subs. 10 dagen hechtenis en zeven dagen voorwaarde lijke hechtenis en zes personen wegens het niet bezitten van een identiteitsbewijs tot 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. De voorwaardelijke straffen werden uitgespro ken met een proeftijd van een jaar. De tweede en voorlaatste ronde van de finale had een bijzonder spannend verloop. De Bos schenaar v. d. Burgt speelde met wit tegen den titelhouder J. Meester. Laatstgenoemde beantwoordde de 3228 ope ning a la Raichenbach met 2024 waarna zich een interessante strijd om het centrum ontspon en waarby zwart ten slotte een gering voordeel tje wist te verkrijgen. Wit zocht het wat te veel aan de kanten, waarvan zwart profiteerde door enkele stukken gunstig in het spel te betrekken. Een poging om het midden te bezetten werd door M. met succes afgeslagen. Een aanval van zwart op 34 via 29 wist wit te pareeren zij het ten koste van de positie. Na 40 zetten had wit het zeer moeilijk om zich te handhaven, de Bosschenaar vond echter steeds nog de juiste tegenzetten. Een oogenblik scheen het of hij zich geheel zou herstellen, de moeilijke kans werd echter niet gebruikt. In een stand vétn 5 om 5 brak M. door, hetgeen wit even later ten koste van een stuk eveneens deed. Het nu volgende eindspel vergde zeer veel van de spelers. Zwart won nog een stuk, doch maakte op den 69sten zet een klein foutje waarvan v. d. >1. handig gebruik maakte om deze, onder groote spanning gespeelde partij in remise te doen eindigen. Ging daarmede te Amsterdam voor Meester een kostbaar punt verloren, te Rijswijk ver speelde ook Eising tegen v. d. Laan een punt. v. d. Laan opende Hollandsch, waartegenover Eising onregelmatig spel stelde. By den 10de» zet liet E. zich door een damzetje verrassen. De dam werd spoedig voor een gelijk aantal stukken weer afgenomen, waardoor na 17 zette» reeds 18 stukken van het oord verdwenen waren- Bij het weder opbouwen der stellingen toonde E. zich de sterkste en formeerde een gunstige» stand. Hierdoor werd wit gedwongen zich tot verdedigen te bepalen hetwelk hem echter goed afging. Na 44 zetten moest wit een stuk offeren- dreigde daarna echter doorbraak met winst te forceeren. Zwart moést derhalve de tijdelijke winst wederom afstaan. Toch beteekende di' voor v. d. Laan slechts uitstel want enkele zet ten later forceerde Eising toch de winst van ee» stuk, gaf dat weer terug om door te breken e» verkreeg met deze manoeuvre een zekere winst stelling. Door handig de meerslagregel toe te passen brak ook v. d. Laan door waarna ook deze party onverwacht in remise eindigde. Ook Ei sing liet zich hier de winst ontgaan! De stand is thans: Eising en Meester elk 3 punten, v. d. Laan en v. Burgt elk 1 punt- Aangezien de party tusschen de nummers 3 e» 4 van geen belang meer is, is deze afgelast. De partij tusschen Eising en Meester zal de be slissing moeten brengen. Deze wordt a.s. Zon dag, 20 Oct., gespeeld te Heemstede, Heerenweg 101. Het spreekt vanzelf dat hierbij hoogspa»' ning zal heersehen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4