Duildbooten behalen successen Thailand hernieuwt zijn eischen Vein morgen af ook kaas op den bon Britsche kruiser met bommen bestookt „PLAZA" DE GEDACHTEN GODS Het Britsch—Duitsche zeegevecht voor het Kanaal van Bristol De Eden Amerikaansch aviso in Lissabon aangekomen reis van Concentratiekampen in Fransch Afrika Communiqué van het Duitsche opperbevel: 173.650 TON TOT ZINKEN GEBRACHT De Earl of Athlone bij Roosevelt Het Italiaansche hoofdkwartier meldt: VERKENNERS ACTIEF IN NOORD-AFRIKA NIEUWE PARTIJ IN HONGARIJE AMERICAN BAR - RESTAURANT HET TREFPUNT VOOR HET BETERE GENRE IN HAARLEM Drie en twintigste Zondag na Pinksteren Treffer waargenomen op een Engelsch oorlogsschip Militair weekoverzicht Britsche aanvalspoging verijdeld Berlijnsche politieke kringen ont houden zich van commentaar MEER DAN 100 VERMISTEN IN CATALONIë Een ons op bon no. 26 van het algemeen distributieboekje Vroegere Roemeensche staatslieden in arrest Onder leiding van Imrédy De mijnwerkersstaking PLEIN 19 - HAARLEM, BOVEN REST. „LIDO" VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 20 OCTOBER 1040 - OCHTENDEUj BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)vooi Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25, Bij onze Agenten 27V2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22660 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN o V eelpraters Krachtig Russisch protest in Londen BERLIJN, 19 Oc». (D.N.B.). Het opper bevel Van de Duitsche weermacht deelt mede: Duitsche onderzeebooten hebben in de laatste dagen 31 vijandelijke koopvaardij schepen met in totaal 173.650 b.r.t. tot zin ken gebracht. Van deze schepen werden er 26 uit krachtig beschermde eonvooien weg geschoten. Aan deze successen hebben een onder com mando van kapitein-luitenant Frauenheim «taande onderzeeboot met 10 schepen van 51.000 b.r.t., de onderzeeboot van kapitein luitenant Kretschmer met 7 schepen van 45.000 b.r.t., de onderzeeboot van kapitein- luitenant Moehle met 7 schepen van 44.050 b.r.t. bijgedragen. Twee andere duikbooten hebben vier schepen met 21.000 b.r.t. en drie schepen met 12.600 b.r.t. tot zinken gebracht. Het luchtwapen heeft zijn vergeldingsaanval- len op de Britsche hoofdstad voortgezet, niet tegenstaande de ongunstige weersomstandighe den. Daarbij is het gelukt een waterleidingsbe drijf van vitale beteekenis te vernietigen. Bij aanvallen op andere plaatsen in Zuid- en Mid- den-Engeland kreeg een bewapeningsfabriek verschillende zware treffers. In troepenkampen werden barakken en tenten vernield. In een kamp troffen bommen manschappen, die aange treden stonden. Ook gedurende den nacht hebben formaties Zware gevechtsvliegtuigen Londen met tal van bommen van alle kalibers aangevallen; zij ver nielden dok- en industrie-installaties ten Noor den en ten Zuiden van de Theems. Verdere aanvallen waren gericht op de havenwerken van Liverpool en de bewapeningsbedrijven te Bir mingham, waarbij talrijke branden ontstonden. Duitsche zeestrijdkrachten hebben het leggen van mijnen in de Britsche kustwateren voort gezet. Vijandelijke motortorpedobooten, die tracht ten Duitsche ravitailleeringsschepen te naderen, werden verdreven en trokken onder het leggen van een rookgordijn terug. Duitsche marine artillerie en verdragend geschut van het leger hebben vijandelijke kustbatterijen met succes gestreden en de havenwerken van Dover be schoten. By nachtelijke vluchten-naar Noord- en West- Duitschland hebben eenige Britsche vliegtuigen op verschillende plaatsen bommen geworpen zonder dat militaire schade werd aangericht. Daarentegen werden weder verschillende woon huizen getroffen. Twee eigen vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. De militaire medewerker van het D.N.B., ge neraal dr. Glaise-Horstenau, schrijft in zijn mi litair weekoverzicht o.a.: De slag om Groot-Brittannië werd ook in de afgeloopen zevende week gekenmerkt door on afgebroken groote aanvallen van het Duitsche luchtwapen, alsmede door veelvuldig optreden van de marine. Voorts zijn er Engelsche bommen gevallen op tie burgerbevolking van Duitschland, België, Ne derland, Frankrijk en Denemarken, als wil En geland tot uiting brengen, hoe zeer het zich van het Europeesche vasteland heeft vervreemd. Daarom werden de Duitsche vergeldingsaanval- len deze week weer sterk opgevoerd. De volgende zes punten toonen de geweldige successen aan Welke de Duitsche aanval hierbij heeft bereikt; 1. Verwoesting van militaire inrichtingen. 2. Verlamming van de R.A.F. en volledige be- heersching van het luchtruim. 3. Vernietiging van installaties, die voor de oorlogvoering van belang zijn. 4. Vernieling van het Engelsche verkeersnet. 5. Vergeldingsblokkade. 6. Breken van het innerlijk verzet van den vijand. Deze punten bij elkaar vormen voor de Duit sche weermacht een factor, waardoor de volle dige onderwerping van den tegenstander steeds dichterbij komt. Een belangrijk feit kan thans geconstateerd worden. Onder het geweld van de onophoude lijke Duitsche aanvallen heeft de vijand, volgens een openlijke bekentenis van den Engelschen luchtmaarschalk Joubert, de Engelsche vliegvel den in het Zuiden ontruimd en naar het bin nenland verplaatst. Daardoor kon het Duitsche luchtwapen in de afgeloopen week zich met grooter doortastendheid richten tegen de vlieg velden in Midden-Engeland. De groote militaire beteekenis van deze gebeurtenis kan niet hoog genoeg worden geschat, aangezien het Duitsche ..Luchtfront" hierdoor a.h.w. meer naar voren is gebracht. Hand in hand met de verwoesting van de vliegvelden heeft de succesvolle strijd tegen den vijand in de lucht de Duitsche superioriteit dui delijk bevestigd. De terugkeerende Duitsche jachtvliegers rapporteerden eenstemmig, dat de vechtlust der Engelsche jagers opnieuw sterk is verminderd. In de afgeloopen week hebben de Engelschen 121 vliegtuigen verloren, terwijl aan Duitsche zijde 26 machines niet terugkeerden. Inmiddels zijn de uitwerkingen van de Duitsche bomaanvallen te omvangrijk en openlijk gewor den, dan dat zij door de Engelschen nog langer zouden kunnen worden vêrzwegen. Het Duitsche duikbootwapen en het luchtwapen hebben in deze week bij elkaar 235.516 b.r.t. tot zinken ge bracht en daardoor de uitwerking van de Duit sche tegenblokkade aanmerkelijk verscherpt. De Engelsche vloot bleef zoo goed als onzicht baar en hield zich in haar schuilhoeken ver borgen. Het leggen van mijnen voor de Engel sche havens door vaartuigen en vliegtuigen werd ongehinderd voortgezet. Behalve van de militaire valt er ook een verzwakking van de inwendige weerstandskracht als gevolg van den onafgebroken Duitschen aanval tegen het eiland te constateeren. De teekenen van verwarring, zoowel uiterlijk als innerlijk, nemen toe. In den ochtend van 18 October werden voor Dover Britsche torpedojagers waargenomen. De Duitsche kustartillerie beschoot de schepen, waarop zij met de grootste snelheid naar Duins terugkeerden. Deze poging van lichte Britsche zeestrijdkrachten om tot het Kanaal door te dringen werd hierdoor met succes verijdeld. Alles wordt verduisterd, naar we hooren Alles niet! De ster van TIP blijft gloren TIP zal in de winterdagen Ons het duister doen verdragen, 'n TIP van Bootz geeft licht als nooit tevoreni ïnz. H. P. te Voorthuizen ontving een flesch TIP BANGKOK, 19 Oct. (Domei). De regee ring van Thailand heeft, naar officieel gemeld wordt, haar eischen aan Frankrijk herhaald tot teruggave van het verloren gegane gebied dat thans deel uitmaakt van Fransch Indo-China, o.a. het gebied van Cambodja en Laos. De eischen zullen vermoedelijk besproken worden bij aankomst van de Fransche com missie die over de grensgeschillen moet on derhandelen. Voorts wordt gemeld, dat Koning Ananda Mahidol, die thans in Zwitserland studeert, spoedig naar zijn land zal terugkee- ren. Op 2 Maart 1935 werd hij tot Koning van Thailand (Siam) uitgeroepen. Hij is thans 15 jaar oud. De minister-president van Thailand, Loeang Eipeel Songgram.. zal binnenkort een inspectie reis gaan maken naar de Noordoostelijke en Noordelijke grensgebieden van Thailand, alwaar hij de Thailandsche troepen, die tegenover de troepen in Fransch Indo-China staan opgesteld, zal inspecteeren. Verklaard wordt dat deze voorgenomen reis van den minister-president is opgesteld om kracht bij te zetten aan de eischen van Thailand tot teruggave van het grondgebied, dat thans bij Indo-China is ingelijfd. LISSABON, 19 Oct. (D.N.B.). In de haven van Lissabon is het Noord-Ameri- kaansche aviso „George Campbell" aange komen, dat met andere binnenkort komen de eenheden, het vroegere Europa-Eskader van de Amerikaansche oorlogsvloot zal ver vangen. Zooals bekend is het Europa-eska der gevoegd bij het nieuw opgerichte es kader voor den Atlantischen Oceaan. BERLIJN, 19 Oct. Van semi-officieele Duit sche zijde wordt medegedeeld: In Berlijnsche politieke kringen toont men zich tamelijk onverschillig over de combinaties van de buitenlandsche pers naar aanleiding van het verblijf van den Engelschen minister van Oorlog, Eden, in Egypte. Men hoort de opvat ting verkondigen, dat het op een oogenblik, waarop de spipzieh reeds in de vierde phase be vindt van den oorlog tegen Engeland, werkelijk totaal onverschillig is of „dilettanten nog willen gelooven, dat de oorlog pas in de eerste phase is." Deze geheele kwestie beschouwt men in Ber lijn meer als een anecdote, dan als een episode De toekomstige nieuwe ordening van Europa geschiedt door de spil. Wanneer bij de aanstaan de nieuwe ordening van Europa iemand den autobus mist, dan is dit zijn zaak. In ieder geval is er ook in het kader van de nieuwe ordening van Europa plaats voor het gezonde en souvereine leven van de kleine volken. NEW YORK, 19 Oct. (D.N.B.), De gouver neur-generaal van Canada, de Earl of Athlone, is Zaterdag vergezeld van zijn vrouw voor het brengen van een bezoek aan president Roose velt in Hydepark aangekomen. MADRID, 19 Oct. (D.N.B.). Het aantal vermisten in het door watersnood geteisterde gebied bedraagt meer dan honderd. Men neemt aan, dat zij bijna allen verdronken zijn en dat het aantal slachtoffers nog veel hooger zal zijn. Het reddingswerk is vannacht overal voortge zet, doch ontmoette groote moeilijkheden, daar de verlichting bijna overal door het water ver nield is. De Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het Departement van Landbouw en Vis- scherij deelt mede, dat op Maandag October as. begonnen zal worden met de distributie van kaas. Onder kiaas wordt verstaan alle soorten binnen- en buiten landsche kaas, ook smeerkaas echter met uitzondering van de zg.. kwark. Heden, Zondag 29 October is de ver koop van kaas geheel verboden. Gedurende de eerste distributie-periode, welke zal loopen van Maandag 21 October tot en met Zondag 27 October a.s. geeft bon no. 26 van het algemeen distributie bonboekje recht op het koopen van één ons kaas. Met nadruk wordt er echter op ge wezen, dat deze bon ook gedurende de daarop volgende week, dus van Maandag 28 October tot en met Zondag 3 November a.s. geldig blijft, terwijl tevens gedurende laatstbedoelde week een nieuwe bon zal worden aangewezen, welke eveneens recht zal geven op het koopen van één ons kaas. Kleine gezinnen, die anders slechts gesneden kaas zouden kunnen koopen, kunnen door eerst de tweede week hun bonnen in te leveren, op deze wijze toch een stuk kaas te koopen. Zij die op medische gronden behoefte heb ben aan een extra kaasrantsoen, kunnen bij de distributiediensten op gecontroleerd medisch attest losse bonnen verkrijgen. Evenals zulks het geval is bij brood en vleesch, zal men in hotels ,café's, restaurants en der gelijke slechts kaas bij de maaltijden verstrekt kunnen krijgen indien men een bon inlevert. Hiertoe zijn aparte wisselbonnen gecreëerd, te weten de met „kaas een kwart rantsoen" ge merkte bonnen, welke worden teruggegeven, in dien men minder dan ?én ons kaas tegelijk ver bruikt. Evenals de wisselbonnen voor brood en vleesch zijn de wisselbonnen voor kaas niet gel dig voor het koopen van kaas bij den winke lier. Hiervoor kunnen slechts de bonnen van het algemeen distributiebonboekje worden ge bruikt De aandacht wordt er op gevestigd, dat met het in werking treden van de distri butie het voorschrift, dat niet meer dan een pond kaas tegelijk aan het publiek mag worden afgeleverd, komt te vervallen. Indien een consument meer dan vijf bannen tegelijk inlevert, mag derhalve de daarmee overeenkomende hoeveelheid kaas worden afgeleverd, al is deze grooter dan een pond. Aan de kaasverwerkende industrie zal zoo noodig de Nederlandsche Zuivelcentrale afd. zuivel, 's-Gravenhage, toewijzingen verstrekken. Belanghebbenden dienen zich derhalve tot ge noemde centrale te wenden. De door de zuivelcentrale aan ziekenhuizen, sanatoria etc. verstrekte vergunning om kaas op basis van hun normale verbruik van het vorige jaar aan te koopen, komen uiteraard te vervallen.. Voor deze inrichtingen is thans een regeling getroffen waarvan de uitvoering bij de plaatselijke distributiediensten ressorteert. De directies yan ziekenhuizen, sanatoria, e.d., dienen zich derhalve tot genoemde diensten te wenden. Vanzelfsprekend komen voorts tengevolge van het bovenstaande ook de door de Zuivelcentrale aan restaurants e.d. verleende vergunningen te vervallen. In verband met het feit dat buitenlandsche kaas, alsmede Limburgsche, hervesche, geiten en schapenkaas onder distributieregeling val len dienen importeurs van kaas en producenten en handelaren in bovengenoemde soorten kaas zich tot de Nederlandsche Zuivelcentrale om nadere inlichtingen te wenden. In een in de advertentiekolommen opgenomen officieele publicatie zijn de regelingen voor grossiers en winkeliers vermeld. GENèVE, 19 Oct. (D.N B.) Uit Vichy wordt gemeld, dat de Fransche regeering voor nemens 's in Noord-Afrika concentratie kampen voor ongewenschte politici in te richten. Generaal Weygand is van Algiers in Marokko aangekomen. Zijn reis wordt in verband gebracht met de komende arrestatie van een aantal vertegenwoordigers van het oude regiem, waarvan de lijst in het bezit van den generaal zou zijn. Verder wordt uit Vichy gemeld: De groote tegemoetkomendheid welke Duitschland tegen over Frankrijk bij de behandeling van de Fran sche krijgsgevangenen toont, komt in 'n nieuwen maatregel tot uiting, welke het lot van de krijgs gevangenen aanmerkelijk verlicht. De Duitsche overheid heeft bekend gemaakt, dat de in Frank rijk geïnterneerde krijgsgevangenen met onmid dellijke inwerkingtreding pakketten mogen ont vangen. Elke maand wordt een pakket van vijf kg. inhoud toegelaten. Voorts wordt bekend ge maakt, dat binnenkort bijzonderheden zullen worden meegedeeld, waardoor de familieleden der krijgsgevangenen op de hoogte komen van de mogelijkheid voor het zenden van post en pakketten aan de krijgsgevangenen teneinde alle vergissingen te voorkomen. BOEKAREST, 19 Oct. (D.N.B.). De speciale commissies van onderzoek van het Roemeensche Hof van Cassatie en van het ministerie van Justitie hebben op grond van de resultaten van het tot dusver ingestelde onderzoek de arresta tie gelast van een aantal hoogwaardigheidsbe- kleeders van het Carol-regiem. Het betreft hier den vroegeren minister voor de Openbare Vei ligheid en commissaris van politie te Boekarest, generaal Marinescoe, "den vroegeren comman dant van de gendarmerie, generaal Benglioe. kolonel Zecioe, den kolonel Covearoe en den majoor der gendarmerie Dinoelescoe. Hun wordt ten laste gelegd verantwoordelijk te zijn voor den moord op Codreanoe en zijn aanhangers. De beide laatstgenoemde officieren der gendarmerie hebben persoonlijk den moord op Codreanoe en zijn legionnairs geleid. Om dezelfde redenen is een aanklacht ingediend tegen den vroegeren minister Oerdarianoe en den gewezen inspec teur van politie Parisianoe. Nu Oerdarianoe, te zamen met ex-Koning Ca rol, naar Spanje is vertrokken en de inspec teur van politie, Parisanoe nog bijtijds naar Joe go-Slavië is gevlucht, heeft het ministerie van Justitie opdracht gekregen, via 't ministerie van Buitenlandsche Zaken aan de Spaansche resp. Joego-Slavische regeering hun uitlevering te verzoeken. ERGENS IN ITALIË, 19 Oct. (Stefani). Het 134ste communiqué van het Itali aansche hoofdkwartier luidt als volgt: In het Oostelijke bekken van de Middel- landsche Zee heeft onze luchtmacht En gelsche oorlogsschepen aangevallen, die een convooi begeleidden, en een kruiser van 10.000 ton met bommen geraakt. Vijandelijke vliegtuigen deden herhaalde aanvallen op vliegvelden op Rhodos, waarbij een persoon werd gedood en twee personen ge wond. De gebouwen leden lichte schade. De vliegtuigen bleven onbeschadigd. In Noord-Afrika was de gebruikelijke bedrij vigheid van snelle af deelingen en verkenners. Een vijandelijke patrouille,die onze vooruitge schoven stellingen was genaderd te Elwa el Rabia ten Zuiden van Sidi el Barrani, werd door ons vuur op de vlucht gedreven. Onze luchtformaties bombardeerden vijande lijke werken en vliegvelden te Marsa Matroeh, Ei Daba, Maaten-Bagoesh, Foeka en Bir-Aboe- Smeit, waarbij branden werden veroorzaakt. Andere luchtformaties deden aanvallen op vij andelijke vliegvelden, barakken en kampen te Siwa, waarbij zij de doelen met zware en lichte bommen alsmede met machinegeweervuur rechtstreeks bestookten. De vijandelijke lucht macht herhaalde het bombardement op de ha ven van Benghazi zonder schade te veroorzaken of slachtoffers te maken. In Oost-Afrika heeft men een bijna vernield Engelsch vliegtuig teruggevonden, dat op 2 Oc tober Afmadoe gebombardeerd had, zooals medegedeeld in het weermachtsbericht no. 119. Op 16 October heeft de vijand met twee ge pantserde afdeelingen, beschermd door vlieg tuigen, onzen post Doboi (grens van Kenya) aangevallen. De aanval werd afgeslagen. De vijand liet eenige dooden van bet blanke ras op het slagveld achter, onder wie de comman dant van een der afdeelingen. Aan onze zijde werden drie manschappen gewond. De vijande lijke luchtmacht bombardeerde Gondar, waar bij onder de inlanders een man werd gedood en eenige anderen gewond. In Diredawa wer den twee personen gewond. Voorts vielen bom men op de spoorlijn naar Djibouti nabij Erer, op Goera, Toselli, Decamere, Kassala, Gherille en Neghelli zonder slachtoffers te maken. De «laterieele schade is gering. BOEDAPEST, 19 Oct. CD. N. B.). Onder lei ding van den vroegeren Hongaarschen minis ter-president, Imrédy, en van den vroegeren minister voor Opper-Hongarije, Jaress, als mede van den vroegeren Honved-minister, Ratz, is onder den naam „Partij voor de Hon- gaarsche nieuwe orde", een nieuwe politieke partij opgericht, waarvan de kern bestaat uit de 22 afgevaardigden, die uit de regeerings- partjj zijn getreden. Het uit vijftien punten bestaande programma van deze partij eischt o.a. niet alleen een belangengemeenschap met het nationaal-socialistische en fascistische Europa, doch ook een oprechte wereldbeschou- wende gemeenschap met haar daden en doel stellingen. In het kader van een hervorming van het parlement wordt de afschaffing van het Hoogerhuis en van de politieke partijen geëischt. Een andere eisch is het veranderen van het liberale rechtssysteem volgens „Volk- sche" begrippen en de begrippen van bet ras Voor de arbeidsorganisaties is het opleggen van een arbeidsdienstplicht voorbereid Het economisch-politieke gedeelte van het partij programma eischt de aanpassing van het Hon- gaarsche economische lever, aan het economi sche systeem van het nieuwe Europa, alsmede een op nationaal-socialistische principes op gebouwde financieele politiek. Men is voorne mens de Joden uit Hongarije te verwijderen, het Joodsche vermogen te liquideeren, resp. te contrcleeren en zich aan te sluiten bij de ge heele Europeesche oplossing van het Joden vraagstuk. Imrédy zal Maandag in het parlement offi cieel mededeeling doen van de oprichting van zijn „Partij voor de Hongaarsche nieuwe orde" De staking der mijnwerkers in Hongarije duurt voort. De mijnen zijn door de mili tairen bezet. De onderhandelingen tot bij legging van het conflict hebben geen re sultaat opgeleverd. Het ministerie voor de industrie heeft derhalve aan den chef van den generaïen staf verstrekkende vol machten verleend. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen Pet lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag êên 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek „Uwe gedachten zijn niet mijn gedachten, zegt de Heer". „Aldus spreekt de Heer: Ik koester gedachten van vrede en niet van onheil." Met deze woorden, die de H. Kerk ons in den Introitu s der nog te volgen Zon dagen na Pinksteren voorhoudt, wordt scherp en duidelijk de scheidingslijn getrokken tus- schen de gedachten der wereld en de gedachten van God. „Uwe gedachten zijn niet Mijn ge dachten, zegt de Heer." Tot geluk van het menschdom heeft God Zijn gebod gegeven, Hem lief te hebben boven alles en onzen naaste als ons zelf. De onscheidbare twee-eenheid van het goddelijke liefdegebod heeft de mensch vervan gen door goddeloosheid en een grenzenloos egoïsme, dat culmineerde in een broedertwist tusschen de volkeren, in een oorlog, waarvan ziekte en hongersnood de gezellen plegen te zijn. Het zijn de schijnbare en slechts tijdelijke overwinningen van het kwade, die den geloovige zich wel eens doen afvragen: wanneer God dan werkelijk ons welzijn wil, had Hij dan deze rampen niet van ons kunnen afwenden? Waar om is deze wereld dan nog geen paradijs van welvaart en van vrede? Daartegenover staat voor hem de zekerheid, dat God ons en deze wereld liefheeft: „Hij heeft mij liefgehad en Zich voor mij overgeleverd" en dat Zijn plannen met ons goed zijn: „Ik ken toch zelf wel de plannen, die Ik over u heb gemaakt. Ik koester gedachten van vrede en niet van onheil, plannen om u een hoopvolle toekomst te schenken." (Jer. 29, 1113) God dwingt den vrijen wil der menschen nu eenmaal niet met geweld tot het goede. En zooals iedere mensch, kunnen ook de volkeren „den tijd hun ner bezoeking niet erkennen." (Lc. 19). Ook in het leven der volkeren klinkt Gods bevel: „Laat beide, (het goede en het kwade) op groeien tot den oogst (Mt. 13, 30). De uitein delijke zegepraal zal zijn aan het goede. Maar of dit goede ook in onze dagen de overhand zal hebben, hangt af van de mate, waarin onze tijd Gods opperheerschappij en Zijn wetten wil erkennen. En wij zien hoe velen in onzen tijd „leven als vijanden van Christus' Kruis" (Epistel). Wij Christenen moeten daartegenover steeds dieper in ons- het besef levendig maken, dat „ons Vaderland is in den heme 1," wanneer wij werkelijk het aan schijn dezer aarde wülen vernieuwen. Slechts een nieuw leven in den Heiligen Geest, een volkomen overgave aan den armen gekruisigden Christus, kan den weg vrij maken voor 'n nieuwe wereldorde. Eerst wanneer iede re Christen innerlijk geheel en al staat ingesteld op God en Zijn geboden, zal de invloed van het Christendom zich ook over het staats- en ge meenschapsleven verbreiden. „Reinigt eerst den beker en schotel van binnen, opdat ook de bui tenkant rein moge worden." (Mt. 23, 26). Deze vernieuwing, hoezeer haar vruchten zich ook uiterlijk in het gemeenschapsleven mogen manifesteeren, is in wezen i n n e r iy k, en geheel en al gelegen in onze persoonlijke verhouding tot God, in ons eigen geweten. Zij loopt zelfs niet parallel met de uiterlijke pre diking van het Evangelie of met den invloed van de Christelijke beschaving, omdat ook daar, waar het Geloof ingang vond, de liefde, die dit Geloof in practijk brengt, nog afwezig kan zijn. Ieder moet persoonlijk beslissen of hij het Rijk Gods, dat zoo volkomen verschilt van het rijk der wereld, wil aanvaarden en of hij zich wil onderwerpen aan de paradox en de dwaas heid van het Kruis. Wanneer echter de Christenen zich radicaal overgeven aan het tweevoudige gebod der liefde en meer de bovennatuurlijke realiteit laten gel den, dan kan het niet anders of een dergelijke levensvernieuwing zal haar vruchten afwerpen voor de gemeenschap. Dan zal de armoede niet langer gaan door de straten onzer steden, dan zullen de rijken niet langer schatten verza melen, om ze door i»ot en roest te laten ver teren en de mammon den arbeider niet langer tot slavernij dwingen. Wanneer de Christelijke werkgevers bezield waren met den geest van Christus' liefde, dan zouden zij niet langer in onrecht en liefdeloosheid hun ondergeschikten het rechtvaardig loon onthouden en het geluk en den vrede in de huisgezinnen vernielen. Wan neer de staatslieden zich meer om het Rijk Gods bekommerden, dan zouden de volkeren niet langer in misdadige oorlogen worden ge stort, die -vriend en vijand gelijkelijk treffen en tot den ondergang brengen. „Uwe gedachten zijn niet Mijn gedachten, zegt de Hee r." Willen wij de wereld gelukkig maken, dan moeten wij er naar streven, onze gedachten te conformeeren aan de gedachte Gods, door ons leven pp te bouwen op de grondwet van alle menschengeluk: het tweevoudige liefdegebod, nader gepreciseerd in de Tien Geboden. Het staat der wereld vrij, deze grondwet aan te nemen of te verwerpen. Willen de volkeren haar verwerpen, dan is er geen bijzonder ingrijpen Gods noodig om hen te straffen, maar kan Hij volstaan met hen over te laten aan hun eigen hartstochten, waardoor zij zichzelf vernietigen en ten gronde richten. En dan zal slechts Gods barmhartigheid hen, omwille der rechtvaardi gen, van den volledigen ondergang kunnen red den'. Bidden wij, die allen min of meer schuldig staan aan de zonden dezer wereld, deze barm hartigheid van God af in de Oratie van dezen Zondag: „Vergeef, bidden wij U, Heer, de misdaden Uwer volkeren, opdat wij van de banden onzer zonden, die wij in onze zwakheid ons zeiven hebben aangelegd, door Uw goedertierenheid bevrijd worden." BERLIJN, 19 Oct. (D.N.B.) Over het reeds ge melde zeegevecht tusschen Duitsche torpedo jagers en Britsche kruisers voor het Kanaal van Bristol .verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden De Duitsche torpedojagers bevonden zich aan den rand van den Atlantischen Oceaan om een actie tegen het Noorden te ondernemen. Op grooten afstand werd aan den horizon een af- deeling schepen waargenomen, waarop de Duit sche torpedojagers onmiddellijk aanstuurden. Spoedig daarop kon waargenomen worden, dat de in het vizier gekregen afdeeling uit Britsche kruisers bestond, die door torpedojagers werden begeleid. De Engelsche artillerie was uit den aard der zaak zoowel wat sterkte als draagwijdte be treft, superieur. De Duitsche torpedojagers za gen het ontbranden van de vijandelijke artil lerie op een afstand, waarop zij met hun ar tillerie nog niet konden antwoorden. De Engel sche salvo's kwamen in het water terecht zon der te treffen. De commandant van de Duit sche afdeeling gaf, zonder rekening te houden niet het eenzijdige schieten der artillerie door den vijand onmiddellijk bevel over te gaan tot den aanval met torpedo's. Onder het voortdu rende vijandelijke vuur naderden de Duitsche schepen met de grootste snelheid varend den rijand op den bevolen schotsafstand voor tor pedo's en precies als bij manoeuvres werden daarop de torpedo's op de vijandelijke oorlogs schepen afgeschoten. Precies na het verstrij ken van den volgens den afstand berekenden looptijd werd op een Engelsch oorlogsschip een treffer waargenomen Er volgde een ontplof fing, een steekvlam schoot omhoog en het schip was m een rookwolk gehuld, zoodat niet vast gesteld kon worden tot welk type het getroffen schip behoorde. Evenals tijdens de beslissende phase in den slag bij bet Skagerrak draaiden de Engelsche schepen door den Duitschen torpedo- aanval om en trokken zij zich terug Ook het Duitsche luchtwapen greep in den strijd in, door de Engelsche kruisers en torpedojagers met bommen aan te vallen Na het succesvol beëindigen van hun opdracht keerden alle Duitsche torpedojagers onbeschadigd naar hun steunpunten terug. De door hen geplaatste tor pedotreffer kon later door de luchtverker.ning ondubbelzinnig worden waargenomen en beves tigd. Hebt u wel eens in het leven be merkt, dat vele gezellige praters arm zalige briefschrijvers zijn en daaren tegen stille menschen zonder vele woorden u de allergezelligste epistels kunnen sturen? Er zijn van die reu zen-babbelaars, die den mond niet gesloten kunnen houden en over dui zend en één dingen weten te spreken honderd uit; die onmiddellijk met redenen omkleed hun meening moeten uiten, doch zoodra ze voor een blanco vel papier zitten, niets meer weten! We hebben een leutigen mondje-gauw gekend die eens een lezing zou hou den waarvan groote verwachtingen werden gekoesterdmaar waarvan de uitkomst criant vervelend was. Laten we ons daarom niet alteveel voorstaan op een vlugge tong doch ons veel liever bekommeren om verdieping van ons denken en degelijkheid van onze be weringen. Alles wat we zeggen moet doordacht zijn, wat niet behoeft uit te sluiten, dat een zekere spontaneï teit onzen betoogtrant doet schitte ren. Doch heb een beetje wantrouwen voor de veel-praters en mooi-praters, die zich zelf zoo graag hooren rede neeren en in hun praterij alleen hun eigen ik zoeken. NEW YORK, 19 Oct. (D.N.B.). Volgens berichten van Amerikaansche persbureaux uit Londen heeft de Sovjet-Russische ambassadeur Maisky krachtig bij de Britsche regeering ge protesteerd tegen het inbeslagnemen van onge veer tien Estlandsche en Litausche schepen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1