Gebouwen van meerdere groote dagbladen getroffen Spoedige sluiting van Amerikaansche consulaten in Japan? Verhooging boter- en broodprijs De nieuwe dag- indeeling Indië-bespreking vordert vlot Zware bommen slaan in schuilplaatsen Eden weer in Egypte r Geïnterneerde consuls worden uitgewisseld Doel van Himmler's bezoek aan Spanje VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS De luchtaanvallen op Londen Binnenkort slaolie op den hon Samenwerking van Britsche en Amerikaansche vloot Na half zeven zwijgt de radio vJ „DE ELZAS IS THANS VOORGOED DUITSCH" Landbouw en middenstand hebben recht op betere belooning Tokio officieel: DINSDAG 22 OCTOBER 1840 - OCHTENDBLAD BUR VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22662 y2 millioen k.g. bommen in 24 uur Britsche positie hachelijk Nieuwe aanvallen Gouwleider Wagner bespreekt opbouw in dit gebied De broodprijsverhooging Tusschen Nederlandsch-Indië, Duitschland en Nederland Het openblijven van den Hongkongweg LUCHTALARM IN JERUSALEM Besprekingen met Suner worden voortgezet AANHANGER VAN GANDHI VEROORDEELD Kobajasji keert tijdelijk naar Japan terug NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.. Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterlc verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek A STOCKHOLM, 21 Oct. (D.N.B.). Volgens de lezing van de Londensche radio werden de aanvallen van het Duitsche luchtwapen op Engeland in den nacht op Maandag daar door gekenmerkt, dat niet alleen Londen, maar ook verscheidene steden en streken in de Midlands .en Wales aan zware aanvallen waren blootgesteld. Des nachts en op Maan dagmorgen zijn vooral op de Britsche hoofd stad vele brandbommen gevallen. Over de aangerichte schade is tot dusver van Engel- sche zijde niets gemeld. Londen heeft giste ren niet minder dan zeven maal luchtalarm gehad. Talrijke gebouwen in de krantenwijk zijn getroffen. Waarschijnlijk zijn de gebouwen van de „Times", de „Daily Express", de „Daily Herald", de „Evening Standard", als mede het Beu tergebouw en verscheidene an dere persgebouwen in Fleetstreet door bom men getroffen. De verkeersmoeilijkheden in de Britsche hoofdstad hebben de laatste dagen een der- gelijken omvang aangenomen, dat de over heid thans voornemens is een volledige nieuwe verkeersregeling in te voeren. Zooals andere berichten uit Londen melden is de bevolking zeer verontrust over het feit, dat de laatste dagen verscheidene zeer diep ge legen openbare schuilplaatsen door zware bommen getroffen zijn. Zoo zouden reeds elf van deze schuilgelegenheden geteisterd zijn. Een bom van het zwaarste kaliber is in den luchtkoker van een ondergrondsch station gevallen en heeft daar verwoestingen van den grootsten omvang aangericht. Volgens Reuter heeft de minister voor Bin- nenlandsche Veiligheid, sir Herbert Morrison, om het in de rij staan te voorkomen, er in toe gestemd, dat te Londen plaatskaarten worden verstrekt voor de schuilgelegenheden, die voor het slapen gebruikt worden. In 24 uur heeft de Duitsche luchtmacht meer dan 500.000 K.G. bommen op Engeland laten Vallen. Dit hooge cijfer wordt verklaard door het feit, dat de Duitsche vliegers door het bui tengewoon heldere zicht en den opmerkelijk ge ringen afweer door luchtdoelgeschut en jagers volkomen ongehinderd hun bommen konden laten vallen. Bij sommige bemanningen was de geestdrift over het succes zoo groot, dat zij, evenals in den Poolschen veldtocht, in den hacht van Zaterdag steeds weer met nieuwe en grootere bommenlasten van hun bases opstegen om den arbeid der vernieling te voltooien. Daar bij zag men wel enkele Britsche nachtjagers, die ter verdediging waren opgestegen, doch zij schenen zoozeer onder den indruk van het getal aanvallers te zijn, dat zij in geen enkel geval een gevecht aanvaardden. Hieraan en aan het volkomen falen van het afweergeschut zal het zijn toe te schrijven, dat geen Duitsch toestel verloren ging, hoewel steeds nieuwe gol ven gevechtsmachines, die van het invallen Van de duisternis tot aan den Zondagmorgen boven Engeland waren, tot den aanval over gingen. De doelen lagen In verschillende voor de oor logvoering van belang zijnde wijken. Het resul taat was, dat de emplacementen van het Wa terloo-station, die voor het Londensche ver- keersnet van de grootste beteekenis zjjn, omdat hier verschillende belangrijke lijnen samenko men, werden verwoest. In de omgeving van de East-India- en West-India-Docks ontstonden nieuwe groote branden. Voorts werden twee groote gasfabrieken, te Greenwich en te Pulham, getroffen. De groot ste der beide gashouders, welke te Greenwich staat, en die een doorsnede heeft van honderd meter, explodeerde met een reusachtige steek vlam. De kolenopslagplaats, welke ten Noord- Oosten er van gelegen is, werd eveneens door het vuur aangetast en stond in lichterlaaie. Van de gasfabriek te Fulham werd een van de vijf gashouders door bommen van het zwaarste ka liber vernietigd. Ook hier nam men een ge weldige explosie waar, welke met een steek vlam van honderden meters hoogte gepaard ging. De schade, die in deze beide gasfabrieken is aangericht, is oorzaak, dat een aanzienlijk deel van Londen van gas is verstoken. Een beeld der verwoesting, zooals nog nim mer gezien, aanschouwden aldus het D. N.B. de Duitsche gevechtsvliegers, die Zaterdag nacht bij buitengewoon gunstig zicht Londen te zien kregen. Uit de uitgestrekte huizenzee der millioenenstad lekten in alle wijken gewel dige vlammen omhoog. Steeds weer schoten nieuwe vuurfonteinen in alle kleuren naar den nachtelijken hemel om als een sproeiregen over een afstand van vele kilometers uiteen te vallen. De „Deutsche Allgemeine Zgltung" is van meening, dat uit de Engelsche stemmen, die thans in herinnering aan een propaganda- leuze uit den Wereldoorlog indruk trachten te maken met de verklaring, dat Duitschland zich „dood-overwint", reeds een groote ver moeidheid klinkt In werkelijkheid, aldus het blad, aanschouwen de Engelschen dit „zich dood-overwinnen" met groote vrees. Zij zijn bang voor hun steunpunten, voor Gibraltar, Malta, Suez, Singapore en Hongkong. Zij vreezen te moeten toezien, dat het Britsche Rijk wordt op gerold. Dit beteekent, dat bij de bezorgdheid voor het bestaan van het moederland de zorg is gekomen Voor de andere oorlogsvoering, waarmede de spilmogendheden zich gaarne zullen blijven dood-overwinnen". Deze bezorgdheid is te groo- ter omdat de Engelschen weten, dat de spil mogendheden geen enkel risico meer loopen. Het doel van den oorlog is niet alleen de terzijde- Stelling van de Britsche machtspositie. De strjjd wordt al gevoerd, alsof die machtspositie reeds verdwenen is. En hij kan zoo gevoerd wor den, omdat de Engelschen op hun eiland geen beslissend initiatief meer kunnen nemen, daar de oorlog tegen Engeland beslecht is door den triomfalen veldtocht op het vasteland. Van be lang is nog alleen, in welke mate acute vernie tiging noodig is om de Engelschen dit te doen begrijpen. Tenslotte wordt bericht dat in den loop var. Maandag lichte en zware Duitsche gevechts vliegtuigen in verscheidene golven naar het Britsche eiland zijn gevlogen en Londen en steden in Zuid-Engeland en in het Noord- Westen hebben aangevallen. Ook werd een haven aan de Engelsche kanaalkust met bom men bestookt. Nadere berichten over de uitwerking van deze aanvallen waren des avonds nog niet ontvangen. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal binnenkort een bon worden beschikbaar gesteld voor het verkrijgen van slaolie. In ver band met het jaargetij en met den van vele zijden geuiten wensch heeft het bureau van de voedsel voorziening tot dezen maatregel reeds een principieel besluit ge nomen. BEIROET, 21 Oct. (D.N.B.) De Britsche minister van Oorlog, Anthony Eden, is gis teren van zijn reis naar Palestina en Trans- jordanië weer in Egypte aangekomen. TOKIO, 21 Oct. (D.N.B.) Uit welinge lichte Amerikaansche kringen alhier verluidt, dat de Amerikaansche ambassade thans de kwestie der sluiting van althans een deel der Amerikaansche consulaten in Japan over weegt. Zoo zou het consulaat in Hagoja eind October gesloten worden, daar de meeste aldaar wonende Amerikaansche burgers reeds naar de Vereenigde Staten vertrokken zijn of op het punt staan te vertrekken. Volgens bericht uit Washington heeft staats secretaris Huil verklaard, er niets van te weten, dat het Amerikaansche consulaat-generaal te Tokio binnenkort zou worden gesloten. De correspondent van de „New York Times" meldt uit Hongkong, dat er aan wijzingen zijn betreffende rgeds lang vast gestelde plannen voor een nauwe samen- Er is, ingaande Zondag 20 Octo ber, een wijziging gebracht in de zendtijden van de Nederlandsche zenders Jaarsveld en Kootwijk. De radioprogramma's der omroep verenigingen en van 't Algemeen Nederlandsch Persbureau eindigen 's avonds om half zeven. De uitzendingen van de nieuws berichten hebben nu om zes uur via ,Kootwijk en 6.15 via Jaarsveld (herhaling) het laatst plaats. Die van 's morgens acht uur en des middags kwart voor een zijn niet gewijzigd. De nieuwe regeling is nog niet definitief, want er worden nog nadere besprekingen over gevoerd. STRAATSBURG, 21 Oct. (D.N.B.) „In matelooze verblindheid hebben Frankrijk en Engeland den oorlog aan Duitschland verklaard, en zij hebben den Elzas daar mede opnieuw en ditmaal definitief aan zijn rechtmatigen bezitter, Duitschland, verloren." Aldus verklaarde de chef van het burgerlijk bestuur in den Elzas, gouwleider Rijksstadhou der Wagner in de eerste groote vergadering, die hier is gehouden sedert de Elzas weer onder de bescherming van het Duitsche Rijk staat. Het is een historische waarheid, aldus zeide Wagner verder, dat Duitschland sedert 1000 jaar zijn bezit in het Westen heeft verdedigd, terwijl Frankrijk in een ononderbroken reeks oorlogen Duitschland heeft aangevallen en stuk na stuk heeft gebroken uit de Duitsche Rijks- én volksruimte. Duitschland heeft dus in het Westen alleen gestreden om zijn na tuurlijke recht. Rijksstadhouder Wagner gaf vervolgens een opsomming van de onmiddellijk te nemen maat regelen, die noodig zijn ter inleiding van den opbouw in den Elzas. Ie. De voorziening der bevolking van levens middelen, kleeding en brandstoffen. 2e. Herstel der verkeerswegen. 3e. Reorganisatie der P.T.T. 4e. Ontslag der Elzassische soldaten uit den Franschen militairen dienst en uit de krijgsge vangenschap. 5e. Terugbrengen der geëvacueerde bevolking. 6e. Herstel van beschadigde huizen. 7e. Voorziening van den Elzas met vee, paar den, voertuigen en werktuigen. 8e. Aanvangen van den wederopbouw in de vernielde plaatsjes. 9e. Werkverschaffing. 10e. Op gang brengen van het door de oorlogshandelingen grootendeels stilgelegde El zassische bedrijfsleven. 11e. Aanpassing van loonen, salarissen en prijzen aan de toestanden in Duitschland. Gouwleider Wagner kondigde verder aan, dat de universiteit in Straatsburg in het voorjaar van 1941 haar poorten weer zal openen. Frankrijk zal geen gelegenheid meer hebben om Duitschland aan te vallen en oorlogen te voeren in den Elzas of in Duitschland. De Rijn is niet meer een scheidend element. Rijksstadhouder Wagner verklaarde ten slotte dat het nooit de bedoeling van Duitsch land geweest is het ongeluk van het jaar 1918 door oorlog weer goed te maken. De Fiihrer heeft van Elzas Lotharingen afgezien en noch hem, noch anderen Duitschers is de afstand van deze oude Duitsche cultuurlanden licht gevallen. Duitschland wilde er van afzien om wille van de Duitsche en Fransche moeders, die in een driehonderdjarigen bloedigen strijd haar beste zonen voor den Elzas geofferd heb ben. Frankrijk en Engeland wilden echter anders. (Van onzen Haagschen redacteur) Nieuwe prijs verhoogingen, distributies en regelingen waren noodzakelijk, om een organische constructie van onze zuivel- productie, van het binnenlandsch verbruik, van den export en van de prijspositie te regelen, aldus betoogde Ir. Louwes, de directeur-generaal van de voedselvoor ziening. Het vraagstuk der zuivel is gecompliceerd. Jarenlang hebben de boeren geklaagd over crisismaatregelen, waardoor niet dan met lap- en vliegwerk een loonend bedrijf in stand kon worden gehouden. De positie van onze zuivelproductie is door den oorlog een geheel andere geworden. In de eerste plaats moeten We ons zelf voorzien van boter en ons daarbij zoo min mogelijk van de margarine afhankelijk stellen. Vervolgens moet onze kaasproductie op een dusdanig peil worden gehandhaafd, dat èn onze eigen behoeften op redelijke manier worden bevredigd èn de export zoo hoog mogelijk gehandhaafd. Bij deze ge- heele productie moet een behoorlijk melkver- bruik verzekerd zijn en ieder der daarbij be trokken producenten of handelaren een redelijke belooning vinden. Wie betaalt alles uiteindelijk? Wij allen, die de zuivelproducten verbruiken. In dit verband zal men kunnen billijken, dat de prijs der boter aanmerkelijk moet worden verhoogd. Immers, de consumptie is zoodanig gestimuleerd, dat de productie niet kon worden bijgehouden. Ware dat gelukt, dat zou vermoedelijk de prijs zijn gedaald. Doch nu dit niet is geschied, nu ook de winter weer is aangebroken en de dieren op stal veel meer kosten en veel minder opbren gen, nu moet er geld bij. Maar dat mag in geen geval geschieden, ook de boer moet zijn bedrijf in stand houden. En daarom is het billijker, dat de consumenten meer betalen voor hun waar en dat de boter- prijs wordt verhoogd tot f 2.20 of f 2.30. Overi gens is het verschijnsel normaal, dat de boter- prijs 's winters oploopt, maar dit jaar zijn de kosten wel zoodanig gestegen, dat aan de hand van ernstige becijferingen deze prijs moest worden aangehouden. In het geheele verband was ook noodig de melk met één cent te verhoogen. Daartoe dient men tevens rekening te houden met de prijzen van de ondermelk. Ook de kaasprijs wordt be rekend uit den prijs van de ondermelk en de boter. Voor de kaas ligt deze prijs een weinig hooger dan in den zomer, behalve voor de 20- plus-kaas, die den laatsten tijd al een weinig buiten het verband stond en te hoog lag. Daar door zou het gevaar ontstaan dat de fabrieken zich bij voorkeur op de fabrikatie van kaas zouden toeleggen, een fout die moet worden vermeden, want wat wij behoeven is boter. In het algemeen is door de nieuwe prijsbepalingen nu een zoodanige regeling verkregen, dat alles, boter zoowel als kaas, in voldoende en even redige hoeveelheid zal worden voortgebracht. In de leemte, die nu is ontstaan in het tekort aan boter, heeft men voorzien door te bepalen, dat gezinnen wier inkomen ligt beneden f 1400, of boter of margarine kun nen koopen. Het verbruik zal nu terug- loopen, maar in welke mate? Mocht het niet voldoende zijn, dan kan verwacht wor den, dat de grens van het inkomen hooger zal worden gesteld. Daarentegen kan men verwachten, dat in het voorjaar de boterproductie zal stijgen en dus een andere regeling zal worden getroffen. Wat de melk betreft, n.l. de consumptiemelk, daarvoor zal eveneens een distributie-regeling worden getroffen. Men moet evenwel begrijpen, dat het niet eenvoudig is een standaard-soort vast te stellen. Zeker is het dat een hoog vet gehalte niet evenredig is met de voedingswaarde Dat de prijzen van het brood zijn verhoogd, wordt natuurlijk bij den consument niet gun stig ontvangen, doch geheel ten onrechte. Wan neer de overheid zulk een maatregel neemt, dan moet zij rekening houden met de belangen van allen, zoowel boeren als bakkers, als transpor teurs als consumenten. Welnu, èn de graan prijs èn de transportkosten zijn hooger, terwijl de bakkers met de broodoorlögen steeds min der verdienden. Die toestand wordt nu in eer. slag zoo goed als gesaneerd. De bakkers ver dienen Iets meer en de boeren krijgen beter be taald voor hun graan. Wat de prijzen van het bruinbrood betreft, die zullen niet overal worden verhoogd, omdat zij hier op peil, daar beneden peil waren, d.w.z. ook wat kwaliteit betreft. Nu heeft men één standaard-samenstelling voor bruinbrood inge voerd en de prijzen daaraan aangepast. De prijs van het roggebrood zal niet worden verhoogd. Voor sommige streken als het Noor den en het Oosten van het land, waar rogge brood volksvoedsel is, beteekent dit natuurlijk een groot voordeel. Voor andere streken als Holland, waar roggebrood als een soort luxe- voedsel geldt, is dit van geen invloed. Tenslotte nog een kleine opmerking. Het teeken M.B. (melkbrood) zal niet meer een waarborg behoeven te zijn, dat men inderdaad melkbrood ontvangt. Immers, melk wordt niet meer aan bakkers geleverd, doch dezen kunnen hun bakvormen, waarin dit teeken staat, niet op stel en sprong opruimen. Wij lezen in de „Berlijnsche Tijdingen": Naar uit Stockholm wordt vernomen, heeft het Nederlandsch-Indisch Gouvernement thans be sloten de Duitsche consuls en het consulaire Duitsche personeel in Nederlandsch-Indië, die sedert 10 Mei geïnterneerd waren, in staat te stellen, naar het buitenland te vertrekken. Het schijnt zelfs, dat een aantal consuls reeds over Siberië naar Duitschland onderweg is. Wanneer het vast staat, dat de Duitsche consuls inder daad vrij zijn, mag men verwachten, dat de Nederlandsche consuls in Duitschland, die als vergeldingsmaatregel aldaar werden vastgehou den, ook spoedig hun vrijheid zullen herkrijgen. Deze consuls zijn overigens niet in den ge wonen zin geïnterneerd geweest. Zü werden voor rekening der Duitsche regeering in een mooie Duitsche badplaats in een Kurhaus onderge bracht, zoodat de wijze, waaroD zij behandeld werden, wel schril afsteekt bij de behandeling van de Duitsche consuls in Nederlandsch-Indië. De vorige week zijn deze consuls naar Friedrichs- hafen aan de Bodensee gebracht, en zij hopen, weldra toestemming te verkrijgen, naar Zwitser land te vertrekken. werking tusschen de Amerikaansche en de Britsche vloot in het Verre Oosten. Reeds sinds twee maanden is een vrij groote voorraad duikventielen voor Amerikaansche duikbooten in Hongkong opgeslagen. Marine- kringen aldaar gelooven, dat Hongkong als steunpunt voor duikbooten in aanmerking zou komen, ingeval de Engelschen hun stations in het Verre Oosten ter beschikking zouden stellen van de Amerikaansche vloot, en dat 25 duik booten met 'n grooten actieradius uit Hongkong in staat zouden zijn de transporten in de Chi- neesche Zee op te vangen en aanzienlijke dee- len van het Japansche leger in China zoo goed als geheel af te snijden van hun toevoeren uit Japan. De werfinstallaties van Hongkong zijn, met uitzondering van duikventielen, geheel uit gerust voor het herstellen van Amerikaansche duikbooten. Wij zijn niet in de stemming om te onder handelen, zoo antwoordde de woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken te Tokio op de vraag, of Japan er bij de Engelsche autoriteiten op zou blijven aan dringen, dat de Hongkongweg gesloten zou blijven. De opvatting van Japan, waaraan reeds vaak uitdrukking is gegeven, is, dat bij de indertijd getroffen overeenkomsten omtrent de sluiting geen beperkte tijd werd vastgesteld. De benoeming van een nieuwen opperbevel hebber van het Japansche leger in Zuid-China trekt in de Japansche pers groote aandacht. De benoeming van generaal Oesjirogi en de reeds begonnen bomaanvallen op den heropenden Birmaweg toonen, aldus de „Kokoemin Sjim- boen", dat de Japansche weermacht vastbesloten is het hoofd te bieden aan den nieuwen toe stand. De heropening van den Birmaweg toont, dat Engeland en de Vereenigde Staten de be doeling hebben in het Verre Oosten geleidelijk grooteren invloed te verwerven. De bedoelingen der beide staten om Japans acties tot de vesti ging van een nieuwe orde te belemmeren wor den steeds duidelijker. Wanneer Engeland en Amerika ook in het vervolg dergelijke vijandelijke maatregelen blijven uitvoeren, zal Japan radicaal daar tegen optreden. Van al deze standpunten gezien, aldus de „Kokoemin Sjimboen", is de benoeming van Oesjirogi des te opmerkelijker. Over de krijgsverrichtingen in China meldt het Japansche weermachtsbericht, dat Ja pansche strijdkrachten sedert 18 October na succesvolle tegenaanvallen op de resten van de 77ste en de 79de divisie van Tsjoeng- king, welke trachtten het belangrijke ver- keerscentrum Tsjoeki te heroveren, hun op- marsch voortzetten. Te Beiroet werd een bericht uit Jerusalem ontvangen, dat Zondag in de hoofdstad van Palestina voor de eerste maal luchtalarm is ge geven. Het alarm duurde een half uur. BERLIJN, 21 Oct. Semi-officieel wordt ge meld: Het doel der reis van den rijksleider en chef der Duitsche politie Himmler naar Spanje is, naar men in politieke kringen hier verneemt, een tegenbezoek te orengen. Men zal zich herinneren, dat Serrano Su ner als Spaansch minister van Binnen- landsche Zaken gedurende zijn verblijf te Berlijn ook uitvoerige besprekingen met Himmler heeft gehad. Naar aanleiding van een vraag van buitenlandsche journalisten heeft de Wilhelmstrasse deze opvatting be vestigd en verklaard, dat Himmler de be sprekingen met Suner zeker zal voort zetten. Juist in oorlogstijd, aldus zegt men in politieke kringen, spelen de vraagstuk ken van den veiligheidsdienst, die in Duitschland onder leiding van Himmler staat, een niet ondergeschikte rol. Verder wordt uit Madrid bericht dat ter eere van den chef der Duitsche politie, rijksleider SS Himmler, door den minister van Buiten landsche Zaken, Serrano Suner een diner is aangeboden, waartoe talrijke Spaansche, Duit sche, Italiaansche en Japansche persoonlijk heden waren uitgenoodigd. KABOEL, 21 Oct. (DNB) Vinoba, een der medewerkers van Gandhi voor de organisatie van de „civiele ongehoorzaamheid", is in de nabijheid van Wardha gearresteerd, waar hij eenige pacifistische toespraken hield. Later meldde Reuter uit Wardha dat Vinoba veroordeeld is tot drie maanden gevangenisstraf. (Van onzen Berlijnschen correspondent) Er waren steeds menschen, die ons bekeeren wilden van onzen boozen levenswandel. Ze vonden ons niet soliede genoeg. We gingen volgens hen niet vroeg genoeg naar bed en we stonden veel te laat op. Onze dagindeeling was er absoluut naast, want we maakten uit den nacht een dag en als andere stervelingen allang aan het werk waren dan zaten wij pas aan het ontbijt! Het was opmerkelijk, hoe nauwkeurig deze brave medeburgers van ons doen en laten op de hoogte waren. Maar aan hun goeden wil mocht niet getwijfeld worden en derhalve lieten wij ze maar praten. Wij trokken ons van hun predicatie niet meer aan dan beleefdheidshalve strikt noodig was en gingen verder onzen weg in de voetstappen onzer voorvaderenOnze lijfspreuk bleef: Een mensch zijn lust is een mensch zijn leven! Er. voor een radicale verandering achtten wij ons niet meer vatbaar. TOKIO, 21 Oct. (Domei) De woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken heeft hedenavond een mededeeling uitgegeven, waarin wordt bekend gemaakt, dat de besprekingen te Batavia vlot vorde ren. Tevens wordt hierin medegedeeld, dat de speciale Japansche afgezant naar Neder landsch-Indië, Kobajasji, tijdelijk naar Tokio terugkeert om aanwezig te zijn bü de officieele plechtigheden ter gelegenheid van den 2600sten herdenkingsdag der stichting van het Japansche Rijk, en tevens om een tusschentijdsch rapport in te dienen en de regeering te raadplegen over de onderhan delingen te Batavia. Het communiqué luidt: „Isjitzo Kobajasji, die naar Nederlandsch-Indië is gezonden met het speciale doel onderhandelingën te voeren met de Nederlandsche kolonie, heeft besloten tijdelijk naar Japan terug te keeren, aangezien het noo dig voor hem is aanwezig te zijn bij de plechtig heid der herdenking van den 2600sten verjaar dag der stichting van het Japansche Rijk en tevens om rapport uit te brengen aan de regee ring en haar te raadplegen over zijn onderhan delingen. Tijdens de afwezigheid van Kobajasji zullen de onderhandelingen te Batavia, die vlot vorderen, uiteraard worden voortgezet tusschen den consul-generaal, Ottaji Saito, en Tomotsune Ohta, het voornaamste lid van den staf der Ja pansche delegatie, en de Iftderlandsch-Indische delegatie." Uit Batavia meldt Domei, dat de Japansche en Nederlandsche delegaties gemeenschappelijk een communiqué hebben uitgegeven, dat als volgt luidt: „Aangezien zij zijn belangrijke diensten aan het kabinet niet langer kon ontberen, in het bijzonder met het oog op de komende zitting van den keizerlijken landdag, heeft de Japan sche regeering Kobajasji verzocht zoo spoedig mogelijk terug te keeren. Kobajasji vertrekt 21 October uit Batavia om zich aan boord te be geven van de „Nisjiran Maroe", die op 22 Octo ber Soerabaja verlaat. Het vertrek van Koba jasji zal geen enkelen invloed uitoefenen op den voortgang der onderhandelingen, die zullen wor den voortgezet door consul-generaal Ottaji Saito en den secretaris van het Japansche departe ment van Buitenlandsche Zaken, Tomotsune Ohta, aan Japansche zijde." Een tweede bericht uit Batavia aan Domei luidt als volgt: „Ofschoon de Japansche minister van Handel en Nijverheid. Kobajasji, van zijn regeering op dracht heeft gekregen terug te keeren, heeft hij toch verklaard, dat het in zijn bedoeling ligt naar Batavia terug te keeren, teneinde de onder handelingen voort te zetten." In een interview met vertegenwoordigers van de pers zeide Kobajasji: „Ik keer slechts naar Japan terug in verband met regeerings- instructies, die mij verzochten vóór 10 No vember aanwezig te zijn. Ik heb het voor nemen zoo spoedig mogelijk naar Batavia terug te keeren, na deelgenomen te hebben aan de plechtigheid en na aan de Japansche regeering rapport te hebben uitgebracht over de onderhandelingen." Maar thans is het alles heel anders gewor den. Plotseling zijn ook wij door en door fat soenlijke menschen geworden, die bijtijds op staan en eenige uren vóór middernacht ter ruste gaan. Wij doen dit niet zoozeer onder den invloed van hen, die ons een voorbeeld van degelijkheid wilden zijn als wel onder den druk van om standigheden, welke oneindig veel sterker ble ken dan wij. O'est une question de guerre, Berlijn is een „ville morte" geworden, een pro vinciestad, waar men het mondaine nachtleven niet kent en dan ook maar doet, alsof men het niet wenscht te kennen. En de menschen, die ons eertijds van onzen boozen levenswandel bekeeren wilden, schijnen bepaald schik in het geval te hebben. Want als we 's morgens voor het open raam staan te geeuwen (natuurlijk achter onze linker hand!) dan knikken ze ons toe met een knipoogje van „ziet u nou wel, dat het zoo veel verstandiger is?" En als we tusschen tienen en twaalven naar den schuil kelder gealarmeerd worden, dan blijkt er zoo nu en dan bij wijze van troost een fleschje bier beschikbaar te zijn. Speciaal voor ons! „U zult er rekening mee moeten houden, dat het sluitingsuur binnenkort nogmaals vervroegd wordt!" Zoo hoorden we den waard van een onzer stamlokalen zeggen en op onze vraag, of dat nu als mop bedoeld was, kregen we £en antwoord, dat vor zulk soort moppen de tijd veel te ernstig is. Onder ons gezegd: men zou eerder van een nieuwe nachtindeeling dan van een nieuwe dagindeeling kunnen spreken, want het ge sprek van den dag loopt algemeen over de al of niet gestorde nachtrust. Nog nooit schijnen de menschen zulk een geweldige beteekenis aan een stoorloozen nacht toegekend te hebben. Vroeger hoorde men daar haast nooit over praten, liet men zijn horloge in zijn vestzak zitten, kwam het op een uurtje vroeger of later niet aan, gaf de gezelligheid den door slag, citeerde men schertsend de spreuk; „Dem Glücklichen schlagt keine Stunde!" Maar ook te dien opzichte heeft de oorlog de publieke meening gewijzigd. Voor de vervulling van zijn dagelijksche taak heeft men een bepaald aan tal uren ongestoorden slaap hard noodig en naast het voedingsprobleem en het kleedings- vraagstuk is thans de nachtelijke rust plotse ling een actueel thema geworden. Hetgeen on der de huidige omstandigheden waarlijk niet zonderling genoemd kan worden. Want de Rijkshoofdstad staat de laatste weken vrij ge regeld aan nachtelijke luchtaanvallen bloot en het is reeds een paar maal voorgekomen, dat we door zulk een onwelkom bezoek in den meest letterlijken zin van het woord uit ons bed gebombardeerd werden. Merkwaardig genoeg heeft door deze nach telijke stoornis de dag aan bekoring gewon nen. Men staat 's morgens op met het gevoel; ziezoo, al weer een dag gewonnen Men be groet het feit, dat de zon is opgegaan, dat men zijn dagtaak mag vervullen, dat het leven plotseling weer zijn normalen gang gaat, dat het verkeer begint toe te nemen, dat de men schen weer aan het werk gaan en dat er een nagenoeg absolute zekerheid voor ons allen bestaat om ongestoord te arbeiden. Wij erken nen dat als een onverdiend voorrecht, want in de kranten lezen we thans voortdurend, hoe Londen en andere Engelsche steden dag en nacht uit de lucht bewerkt worden, zoodat de bevolking uren achtereen haar heil in der. schuilkelder moe zoeken. Zoover is 't bij ons gelukkig nog niet en daarom schikken wü ons willig naar de nieuwe dagindeeling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1