Een auto rijdt op electriciteit eheimzinnige Bommen De Leidschendamsche moordzaak weeshuis BLOEMBOLLEN-EXPORT NAAR AMERIKA BON AANKONDIGING DINSDAG 22 OCTOBER 1940 Proeven met Nederlandsch fabrikaat Het Sint Antonius-Gesticht te Rotterdam ernstig getroffen Pleiter meende, dat van voorbe dachten raad geen sprake is geweest Monument onthuld in Lepelstraat ADVISEURS BIJ BEROEPS KEUZE Opening van een cursus tot opleiding Ervaringen in het meisjeshuis Lijk van verdronken jongen opgehaald Wat teruggekomen reizigers vertellen De HA.C.O.-trekkingen Hooge geldboete aan directeur opgelegd Ned. R. K. Journalisten- vereeniging UIT DE STAATSCOURANT Eervol ontslag Spoorwegraad Aflevering van koepok-entstof het opzet om te dooden reeds op het oogenblik, dat gij uw onttrekking aan nasporing voorbe reidde. Het is Immers zeer wel mogelijk, dat van te voren een plan wordt gemaakt om op te lich ten, te stelen, af te dreigen enz. en dat men maatregelen neemt om bij de ontdekking van dat misdrijf zich aan de nasporing te onttrek ken. Wordt men nu door de situatie gedreven tot het plegen van een doodslag, dan zal het gevormde opzet uit de omstandigheden moeten blijken. De omstandigheid van opzet om te dooden op het moment van de voorbereiding van de ontsnapping blijkt dan echter toch zeker nooit uit die voorbereiding tot onsnapping zelve. Pleiter is derhalve van meening, dat de con clusie van het Hof niet getoetst is aan de vraag, of deze verdachte tevoren het besluit had ge nomen en daartoe een plan had beraamd om het slachtoffer van het leven te berooven, om nog maar heelemaal te zwijgen van het volgens pleiter daarenboven vereischte. dat hij na het beramen van het plan tot dat doel r.og eens weloverwogen en in koelen bloede het besluit tot de uitvoering daarvan had genomen. Hier is kennelijk deze conclusie getoetst aan de vraag, of bij depen man kalm be raad en rustig overleg hadden bestaan, eenigen tijd aan het misdrijf voorafgaand. Al ontkent pleiter, dat deze conclusie in staat is om in haar algemeenheid kalm beraad en rustig overleg te bewijzen, toch ziet hij de mogelijkheid, dat men daar an ders over denkt. Indien dus de conclusie al juist ware, dan is daar allerminst mede aangetoond, dat voorbedachte raad aan wezig was. de ervaring van de reeds bestaande bureaux voor beroepskeuze aangetoond. Er bleek groote belangstelling voor deze oplei ding te bestaan. Meer dan vierhonderd prospecti werden aangevraagd, waarna 60 mannelijke en 30 vrouwelijke cursisten zich aanmeldden. Velen, die te ver van Utrecht verwijderd wonen, moes ten daardoor van deelneming afzien. Verheugend is, dat zoovelen uit onderwijzerskringen deel nemen. Na dit openingswoord gaf mr. Morren van zijn ingenomenheid met deze opleiding blijk in een korte toespraak, waarbij hij er op wees, dat de voorlichting bij beroepskeuze door den nieuwen maatregel kans krijgt haar belangrijke taak be ter te vervullen. De heer Folmer dankte den wnd. directeur- generaal van het rijksarbeidsbureau voor diens opwekkend wöord en verzocht hem den dank van het C. C. v. B. te willen overbrengen aan den heer ir. R. A. Verwey, wnd. secretaris-gene raal van het departement van Sociale Zaken, voor diens groote belangstelling in de voorlich ting bij beroepskeuze. De heer Folmer gaf daarna het woord aan den heer drs. J. H. Ruijsch van Dugteren, die als do cent in de psychologie der beroepskeuze met de eerste les den cursus begon. voor -dit wagentje. De accu verbruikt, wanneer hij op constante stroomlevering wordt ingesteld, minder dan wanneer hij telkens wordt in- en uitgeschakeld. Constante snelheid rijden is dus verreweg het best voor het wagentje en bij een snelheid van 30 K.M. per uur is dat in de stad ook zeer wel mogelijk. Dat zijn echter dingen, die men al rijdende zelfs op een klein proefritje al spoedig in de gaten heeft. De Ampère-meter verraadt zeer scherp het oploo- pen' van het stroomverbruik. Zestig K.M. in de stad is een heel ding en als men 's avonds thuis is, stopt men een stekker in het stopcontact onder de kap en de accu vult zich. 's Anderendaags rijdt men weer. De wagens worden voorloopig in series van 4 of 5 per week gemaakt. Deze productie wordt, als de behoefte groot blijkt te zijn en dat zal zeer zeker, want voor deze wagentjes wordt volledige rijvergunning gegeven óók voor niet- zakelijk gebruik steeds opgevoerd. De prijs is na de vele experimenten die aan de uit eindelijke vaststelling van het model vooraf gingen tot het laatste oogenblik is er nog aan gedokterd nog niet precies vastgesteld, zal zich echter tusschen de 1500 en de 2000 gulden bevinden. Zondagavond zijn in Rotterdam zooals reeds gemeld weer eenige plaatsen gebombardeerd. Aan een beschrijving der verwoestingen in „De Maasbode" ontleenen wij het volgende: De bommen, die op het complex van de R. K. wees- en armhuizen aan de West-Kruiskade of in de directe omgeving daarvan neergekomen zijn, hebben een ware ravage aangericht. In totaal zijn er vier projectielen door den Engel- schen vlieger geworpen. Het eerste kwam terecht op de binnenplaats van het weeshuis, in de on middellijke nabijheid van den vleugel, waarin het meisjeshuis is ondergebracht. De veranda van dezen vleugel werd over een groot gedeelte weggeslagen, de ramen werden nagenoeg alle uit de sponningen gedrukt en in de lokalen en de gangen van het meisjeshuis kwamen de pla fonds vrijwel geheel naar beneden. Er heerschte hier een troostelooze ruïne van gebroken ruiten, meubelen, van bergen puin en vernield hout. I Twee bommen zijn voorts terecht gekomen in de gang, die van de West-Kruiskade af loopt langs de R. K. wees- en armhuizen en die een afscheiding vormt van de huizen aan den Wes tersingel. Eén van deze twee bommen heeft den steenen scheidingsmuur getroffen en over een afstand van naar schatting tien meter finaal weggeslagen. Aan dezen kant van het weeshuis heeft de muur door de rondspringende scherven veel schade geleden en er is nagenoeg geen ruit heel gebleven. Ook aan den achterkant van de huizen aan den Westersingel zijn tallooze ruiten vernield, waartoe trouwehs het ontploffen van de andere bom ter plaatse het zijne heeft bij gedragen. Deze tweede bom is neergekomen aan den achterkant van het gebouw aan den Wes tersingel, waarin de politieopleiding gevestigd is. Dit laatste pand is, evenals het meisjeshuis van het St. Antoniusgesticht, ernstig getroffen. Deuren en ramen zijn weggeslagen en op som mige plaatsen zijn de 'muren en het houtwerk ontzet. Ook hier een ware ruïne van glas, puin en hout. 's-Gravenhage, October 1940 Op drie wielen rijdt het ding. Een leuk geval. Een aardig gevormd two-seatertje met een kap en met koplampen en een vooruit en een bak achter voor de bagage maar met heelemaal geen autobanden. Eer de banden van een motorfiets. Tusschen auto en fiets in. En dat ding, de „Story", rijdt geheel op electriciteit. Op een bat terijaccu's, die het ding in staat stellen om en nabij de 30 K.M. snelheid te bereiken en dat ongeveer 2 uur uit te houden Een wagentje dus voor in de stad. Voor bezoe-. ken aan doktoren, voor menschen, die met den wagen naar kantoor willen enzoovoorts. D&t brengt de N.V. Internationale Auto mobielmaatschappij in den handel. De „Story" is de eerste geheel in Nederland *ei vaardigde en speciaal geconstrueerde elec- trische auto. Hierdoor biedt dit jongste product Van de Nederlandsche industrie al direct enkele kernachtige voordeelen. Bij den opzet stond hamelijk voorop, dat het gewicht zoo laag moest V'orden gehouden als in verband met een veilige constructie mogelijk was, teneinde het energie- Verbruik tot een minimum te beperken. Immers, hoe geringer dit verbruik is, hoe grooter de afstand, die met de. aan boord voorradige ener gie kan worden afgelegd. Met hetzelfde oog merk werd bij het ontwerpen van de „Story" dan ook niet alleen gestreefd naar weglating van elke kilo overtollig dcód gewicht, doch Vanzelfsprekend ook naar minimum weerstand Het kiezen van de 3-wiel constructie was daar van het logisch gevolg, welke constructie boven dien nog het voordeel biedt van aanmerkelijk lagere wegenbelasting. Zware wrijfpunten door ingewikkelde overbrengings-mechanismen zijn Vermeden, terwijl de carrosserie volgens de mo derne stroomlijn-principes is uitgevoerd en een geheel gladde huid heeft zonder treeplanken. Dank zij deze gladde afwerking is ook het on- defhoud buitengewoon gemakkelijk en een voudig. De cabriolet-carrosserie van het bekende fabrikaat Pennock is, mede uit veiligheids overwegingen, geheel uit staalplaat vervaardigd. Aan den achterkant wordt zij gedragen door twee half-elliptische veeren en aan de voorzijde door een voerende vork van robuste constructie. Wielen en banden zijn van het formaat 26 x 2 inch. De V-vcrmige voorruit is van onsplinter- baar glas, gevat in een verchroomde omlijsting. In het ruime interieur'vinden 2 volwassen per sonen comfortabel plaats op de uit één stuk bestaande zitting, die in voor- en achterwaart- Sche richting verstelbaar is, waardoor dus de zithouding naar individueelen smaak gewijzigd kan worden. Tegen geringen meerprijs zijn ook 2 afzonderlijke zittingen leverbaar. Ter be scherming tegen weer en wind is een gemak kelijk bedienbare cabriolet-kap aangebracht, die in enkele seconden is op te zetten of neer te klappen. Demonteerbare, van ventilatie-ruitjes Voorziene zijstukken op de portieren, die de carrosserie dus geheel afsluiten, behooren mede tot de standaard-uitrusting. In een speciale ruimte achter in de carrosserie kan een flinke dosis handbagage worden medegevoerd, terwijl de portieren bovendien nog zijn voorzien van ruime tasschen. De krachtbron van de „Story" is een 24/30 Volt E.M.I. seriemotor, zoowel voor- als achter- Uit draaiend, die via een vertragings-mechanis- Uie op het linkerachterwiel is gekoppeld. Bij 2800 toeren per minuut is het energie-verbruik Van dezen motor, die een snelheid kan ontwik kelen van 25 h 30 K.M. per uur, slechts 22,6 Ampère. Een batterij van 5 accumulatoren van 85 Am- Père-uur elk fungeert als energie-bron, die door middel van een slot op het stiiur buiten Werking is te stellen, b.v. bij parkeeren. Even tueel zijn ook accumulatoren van 100 Ah lever baar. Een speciale contactdoos maakt het moge lijk, de accumulatoren-batterij op te laden zon der deze uit den wagen te nemen. Evenals bij alle moderne auto's bevindt zich ook bij de Story" het schakel-mechanisme, waarmede lhen in dit geval den stroomtoevoer en dus de snelheid kan regelen, direct onder het stuur wiel. Vanzelfsprekend is ook voorzien in een achterruit voor gemakkelijk manoeuvreeren. Zoowel de voet- als de handrem zijn van het Jnodeme trommeltype. Bij gebruik van de voet- rem wordt de stroom automatisch uitgeschakeld en moet deze dus opnieuw worden ingescha keld, indien men verder wil rijden, m.a.w. in dien men niet remt om definitief te stoppen. Om eenvoudig snelheid te verminderen dient dan ook de handrem, bij gebruik waarvan de stroomtoevoer niet wordt afgebroken. Op de handrem bevindt zich nog een slot, waardoor de mogelijkheid worot uitgesloten, dat men den Wagen kan wegduwen, wanneer deze b.v. met neergeslagen kap wordt geparkeerd. Vanzelf sprekend zijn in de verschillende stroomleidin gen zekeringen aangebracht, die ondergebracht zijn in een speciale jekeringkast tegen het schutbord. Het instrumentenbord is zooals begrijpelijk zeer sober uitgevoerd en bevat, naast een Ampère- en een Voltmeter nog de schakelaars voox lampen en richtingaanwijzers. Het wagentje is hier in Den Haag bij het gebouw van de Studebaker gedemonstreerd. En mocht de voldoening wekken van allen die er gebruik van maakten. Het is natuurlijk niet zoo eenvoudig om het ineens goed te gebruiken. Bij gewoon auto-rijden kan men zuinig en minder zuinig omgaan met den wagen. Dat geldt ook In zijn pleidooi voor den Hoogen Raad ging mr. E. A. Kan uitvoerig de jurisprudentie en de literatuur na over de begrippen „moord" en „doodslag", waarbij hij tot de conclusie kwam, dat aan de duidelijkheid van het begrip „voor bedachte raad" nog wel iets ontbreekt. Pleiter gaf de volgende definitie van voorbe dachten raad „Voorbedachte raad is het in koelen bloede overwogen en genomen besluit om een gevormd voornemen volgens een vooraf beraamd plan ten uitvoer te brengen". Met voorbedachten raad handelt hij, die vol gens een zoodanig besluit handelt, Ais in zijn handelingen een zoodanig besluit volgt. De met voorbedachten raad gepleegde handeling moet reeds in het gevormde voornemen zijn uitge drukt. Moord is dus het opzettelijk van het le ven berooven, waarbij men het in koelen bloede overwogen en genomen besluit volgt om het ge vormde voornemen om van het leven te beroo ven volgens een voorafberaamd plan ten uitvoer te brengen. Dit nu komt volgens pleiter geenszins in de dagvaarding tot uitdrukking. Letterlijk genomen kan men uit de tenlastelegging niet méér lezen dan dat verdachte rustig is geweest voordat hij de feiten pleegde. Waarover en waarop hij zich beraden heeft wordt niet gezegd en naar pleiters meening is dit voor het Hof een aanleiding ge weest om zich ernstiig te vergissen bij de vraag, of de voorbedachte raad bewezen was. Hier is de onvoldoende tenlastelegging oorzaak geworden van een volkomen onjuiste bewezenverklaring Men moet de tenlastelegging wel zeer bijzonder interpreteeren, wil men uit de woorden ,,na kalm beraad en rustig overleg" lezen, dat de verdachte een plan van actie heeft gevormd, strekkende om uitvoering te geven aan zijn voor nemen om het slachtoffer te dooden, en dat hij dat plan zou hebben opgevat blijkt heelemaal uit niets. Verdachte zou zich kalm beraden heb ben en rustig overlegd hebben, maar dat dit kalm beraad en rustig overleg aanwezig was, toen verdachte zijn besluit had genomen en zijn plan had beraamd om van het leven te beroo ven, kan pleiter uit de omschrijving niet lezen. Dit is volgens pleiter niet de voorstelling, waar uit een persoon van de ontwikkeling van ver dachte kan begrijpen, wat men hem verwijt. Pleiter komt vervolgens aan zijn stelling, dat uit de daartoe in het arrest geciteerde bewijs middelen de aanwezigheid van voorbedachten raad niet kan worden afgeleid. De vraag of de voorbedachte raad bewezen is, mag niet getoetst worden aan den volledigen inhoud der bewijsmiddelen. Het Hof heeft n.l. uitdrukkelijk rekenschap gegeven op welke wijze voor het Hof is komen vast te staan, dat voor bedachte raad aanwezig is. Het Hof heeft daar toe eenige omstandigheden opgesomd, uit die omstandigheden een conclusie getrokken en aan die conclusie de aanwezigheid van voorbedach ten raad zonder meer verbonden. Het is volgens pleiter dus duidelijk, dat als die conclusie, ook indien zij juist is, niet be- teekent, dat hier voorbedachte raad aanwe zig is, 's Hofs beslissing faalt. Hoe luidt nu die conclusie? Zij luidt, dat de opgesomde omstandigheden duiden op het voorop gezet te doel, zich bij ontdekking van het misdrijf aan nasporing te onttrekken. Het Hof zegt dus, dat als men doodslag pleegt en men neemt van te voren maatregelen om zich aan de nasporing van dat misdrijf te ont trekken, dat men zich dan schuldig maakt aan voorbedachten raad. Het is volgens pleiter zelfs niet juist, dat hierin een aanwijzing is te zien, dat voordat het misdrijf gepleegd is kalm be raad en rustig overleg zullen hebben plaats gehad. Immers als een misdadiger uit jaloezie besluit, een ander ter dood te brengen daarna naar Amerika te gaan, in zijn opgewon denheid een kaartje en een revolver koopt en den doodslag pleegt met het kaartje in zijn be zit, dan heeft hij ook het vooropgezette doel gehad, zich aan de nasporing te onttrekken. Maar het is zeer wel mogelijk, dat hij al dien tijd geweest is onder den invloed van de omstan digheden, welke hem tot zijn noodlottig besluit hebben gebracht, zoodat van kalm beraad en rustig overleg geen sprake is geweest. Doch ze ker wijst de voorbereiding cm zich aan de na sporing te onttrekken, er niet op, dat het opzet om dat misdrijf te plegen, reeds op het oogen blik der nasporingsvoorbereiding aanwezig was. Immers, uit de voorbereiding om zich aan de nasporing van het misdrijf te onttrekken is niet gebleken, althans heeft het Hof niet onderzocht, of daaruit kon blijken, dat het opzet om te doo den bij die voorbereiding reeds aanwezig was. Men kan zeer goed zeggen: gij hebt opzettelijk gedood en van tevoren maatregelen getroffen om u aan de nasporing te onttrekken, zonder daaruit de conclusie te mogen trekken: gij had Het Brabantsche dorpje Lepelstraat, gemeen te Halsteren, heeft Zondagmiddag op treffende wijze de gevallenen van de oorlogsdagen in Mei herdacht, speciaal den dorpgenoot J. van Dorst, die 13 Mei te Wieldrecht zijn leven heeft gegeven in dienst van het vaderland. Op plech tige wijze werd een passend monument ont huld, een werkstuk van den jeugdigen kunste naar Buyens, die inwoner van de gemeente is. Honderden waren samengestroomd om getuige te zijn van deze plechtigheid. Na een inleidend woord van den heer Huy- brechts namens den voorzitter van het comité voor oud-militairen verrichtte pastoor Smet de onthulling. De plaatselijke fanfare zorgde voor passende muzikale omlijsting. Aan den voet van het monument werden namens 4-III-G.B. van 3 R. I., familieleden en een van de sergeants van Van Dorst bloemen neergelegd. Verschillende sprekers hebben het woord ge voerd, waarbij luit.-kolonel van Aelst o.a. de moeder van den gevallene een oorkonde met bijbehoorende legpenning overhandigde. Het monument stelt een getroffen militair voor. De inscriptie luidde: „Voor de gevalle nen", „J. van Dorst 13-5-1940 Wieldrecht" en „Den vaderland getrouwe tot in den dood". ?*acht vens, senis bdel- Vervolgens ging pleiter na of de feiten, welke het Hof naar voren brengt, de conclusie wet tigen. Het Hof nu zegt, dat de dader zich eenige dagen van tevoren, terwijl een groot aantal jonge mannen onder de wapenen was, van een uniform voorzien heeft en zich een donkeren bril heeft verschaft en met behulp van eenige voorwendsels het slaihtoffer uit zijn woning heeft gelokt. Uit deze feiten roncludeert het Hof, dat de verdachte het vooropgezette doel heeft gehad, zich bij ontdekking van het misdrijf aan na sporing te onttrekken. Het centraal comité van samenwerking inzake voorlichting bij beroepskeuze organiseerde een cursus tot opleiding van adviseurs bij beroeps keuze, welke gegeven wordt te Utrecht. Voor deze opleiding hadden zich negentig deelneemsters en deelnemers aangemeld, die zich Zaterdagmiddag j.l. uit vele plaatsen in ons land Verzamelden in het gebouw van de Nederlandsche stichting voor psychotechniek, Wittevrouwenkade 6 te Utrecht. Behalve de cursisten waren ook aanwezig mr. H. J. Morren, wnd. directeur-generaal van het Rijks-arbeidsbureau te 's-Gravenhage, en enkele leden van het Centraal Comité voor Beroeps keuze. De voorzitter van het C. C. v. B„ de heer Anth. Folmer, opende den cursus met een inleidend woord. Hij duidde beknopt het doel van den cur sus aan: tot nu toe was het bij de stichting van bureaux voor beroepskeuze steeds een groote n oeiiykheid, voor de verantwoordelijke en veel omvattende taak van adviseur bü beroepskeuze geschikte personen te vinden. Met den cursus hoopt en vertrouwt het C. C. v. B. te bereiken, dat althans in dit opzicht verbetering zal optre den. Dat de organisatie van een opleiding tot adviseur een noodzakelijkheid geworden is, heeft Maar, vraagt pleiter, is hier één feit bi), dat er op wijst, dat verdachte van plan was, het slachtoffer van het leven te berooven? Het Hof overweegt nota bene, dat het feit ten doel had, zich van het geld van het slachtoffer meester te maken. Nu kan men zich nog op vele andere manieren van het geld van een ander meester maken dan door hem van het leven te berooven. Toen Zondagavond omstreeks half negen de bommen werden afgeworpen, waren, zoo vernam het blad, in den eenen vleugel van het weeshuis den vleugel, die het zwaarst getroffen is de meisjes juist in de recreatie, hetgeen wil zeg gen, dat zij in spelletjes of lezen ontspanning zochten. De bom, die op de binnenplaats vlak bij het meisjeshuis terecht kwam, drukte de ramen uit de sponningen en wierp een gedeelte van de veranda op de tafels in het ontspannings lokaal. Bovendien kwamen hier en in de andere ruimte de plafonds naar beneden. Begrijpelijker wijs heerschte er onder de meisjes in de eerste oogenblikken een groote consternatie. Gelukkig keerde de kalmte echter spoedig weer terug, waartoe het feit, dat er slechts eenige licht gewonden waren, uiteraard het zijne bijdroeg.- Nadat de eerste schrik een beetje geweken was, bleek, dat zeven meisjes licht gekwetst waren en ter plaatse geholpen konden worden. Een jongen was er met een flinke snijwond wat ernstiger aan toe en moest naar een.der hospi taalschepen worden overgebracht. Van verschillende kanten heeft het weeshuis terstond na de gebeurtenissen spontane hulp ondervonden. Er meldden zich eenige dokters en verpleegsters aan, die de lichtgewonde meisjes hebben verbonden. Ook het personeel van den Geneeskundigen Dienst heeft zich van zijn beste zijde doen kennen, vooral waar het er op aan kwam, de zieke oude menschen uit den tegen overgelegen vleugel van het gebouw, waaruit ook alle ruiten geslagen waren, weg te halen. Deze menschen, dertig in getal, zijn 's avonds en in den loop van den nacht allen naar het St. Fran- ciscus gasthuis overgebracht, omdat de zieken zaal van het gebouw aan de West-Kruiskade vrij wel onbewoonbaar geworden was. Op Zondag 6 dezer sloeg op de LoosdrechtscHfe plassen een zeilboot in den stormwind om, waar bij de 39-jarige heer Kerkhof en zijn negenjarig zoontje verdronken. Nadat de geheele week was gedregd is men er Zaterdag in geslaagd het lijk van den jongen te bergen. Als de verdachte de bedoeling heeft gehad, zich van het geld meester te maken, is dan niet, vraagt pleiter, iedere andere door hem aangewende onwettige methode een volledig motief om zich te vermommen? Is het niet veel meer voor de hand liggend, dat een ver momming gebruikt wordt bij vrees van her kennen door het slachtoffer, dan wanneer het tevoren vaststaat, dat het slachtoffer althans niet de gelegenheid zal hebben, zijn belager te herkennen? Of zit soms i n het weglokken van iemand uit zijn woning eenige aanwijzing, dat men voornemens is om van het leven te be rooven? Hier mag geheel in het midden wor den gelaten of, indien een delict zich heeft af gespeeld op de wijze als het Hof dat aanneemt, er voorbedrachte raad in het spel is geweest. Hetgeen het Hof daartoe aanvoert, is naar pleiters meening ten eenenmale onvoldoende. Voorts betoogde pleiter nog, dat uit de in het arrest gehaalde bewijsmiddelen verdachte's opzet om van het leven te berooven niet is af te leiden. twee artikelen waarvan Holland de. eenige leverancier is. Van broeitulpen is de voorraad zéér bescheiden en meerendeels van minder kwaliteit dan men gewoon is. t De zaadhandel heeft, toen steeds duidelijker werd, dat Nederland in de onmogelijkheid ver keerde het bestelde te zenden, zich op de aan wezige voorraden geworpen en dit heeft na tuurlijk stevige prijsstijgingen ten gevolge ge had. Het waren de gelukkige bezitters van nog niet verkóchte overschotten, die daarvan pro fiteerden, maar dit deden ook zij, die het vorig jaar uit Nederland importeerden en de bollen voor de snijbloementeelt in den vollen grond hadden gebruikt: zij rooiden nu hetgeen aan de afgesneden plant was gegroeid en verkochten dit grif tegen hooge prijzen. Deze „overjarige" bollen moeten nu de plaats innemen van wat men anders importeerde en in honderden zaad- huiZen en department-stores noode mist. Want, en dit is beslist een lichtpunt, onze bollen, speciaal onze tulpen zijn in de Ver. Staten en ook in Canada populair in den goeden zin van het woord. De ontwikkeling van onzen exporthandel moge, mede door deze gebeurtenissen, meer en sneller dreigen Over te gaan van den broeiershandel in dien van der. wederverkoop aan particulieren voor tuin-en- huisverbruik, dat ons product blijvend uitge schakeld zal worden, niemand die het gelooft. Daarvoor is, mede dank zij den reclamecam pagnes der laatste jaren, ons product te goed ingevoerd. Er is alle reden voor ons bij her opening der zeeën, opnieuw een markt te ver wachten, die het product willig opneemt. Degenen onzer vakgenooten, die door de om standigheden tijdelijk in Amerika moeten blij ven, zullen niets onbeproefd laten om de ge dachte aan de Nederl. bloembollenteelt leven dig te houden en wij allen hier zullen de tan den op elkaar zetten Om voorbereid te zijn om de overzeesche markten straks weer te gaan bedienen. In afwachting daarvan zullen wij ons moe ten beraden hoe wij dit op de meest efficiente wijze zullen gaan doen. Gra- eden. >ren, Srnst inorr cert- Bel- noe- Naar aanleiding van gesprekken met terug gekomen bollen-reizigers uit Amerika vertelt het Weekblad voor Bloembollencultuur de vol gende interessante bijzonderheden. Hoe zal men het in Amerika stellen zonder aanvoer van Nederlandsche bloembollen? Nu. in dit opzicht onvruchtbaar, het verzendings tijdvak voorbij ging, zonder dat de met alle kracht ondernomen pogingen om toch nog ver scheping mogelijk te maken succes konden hebben, is deze vraag voor de hand liggend. Men kan nu eenmaal geen ijzer met Widen breken en dit zou hier haast noodig zijn ge weest. En hiermee is alles gezegd. Nog geruimen tijd hebben onze afnemers in Amerika de hoop gekoesterd hun bestellingen nog uitgevoerd te zien. Zij hadden veel bollen besteld en door deze verwachting bleef het prijspeil voor de geringe hoeveelheden, die in de Ver. Staten beschikbaar waren, geruimen tijd binnen redelijke grenzen. Enkele zendingen Darwintulpen uit Japan, die van zeer goede kwaliteit waren, doch in soortenkeus beperkt, en de beperkte aanvoer uit de enkele tulpen- kweekerijen in de Ver. Staten, waarvan de kwa liteit eveneens goed was, hadden al vroeg koopers gevonden. Het zijn de zaadhuizen di? deze bollen thans bij voorkeur voor hun par ticuliere klanten hebben gereserveerd. Omtrent den voorgenomen aanvoer uit de Engelsche bollenculturen vernamen wij dat een klein deel van de zendingen in de Ver. Staten is aangekomen, een grooter deel is op zee ver loren gegaan. Een tegenslag niet alleen voor de Nederlanders onder hen, die zich voor deze transacties hadden geïnteresseerd! Een tegen slag óók voor de instandhouding van het bloem- bollenverbruik in Amerika, dat immers bij stukken na niet de hoeveelheid bollen krijgt, die het gebruiken kan enook wil. Want de broeiershandel, die thans vrijwel niets, althans van tulpen niet, te verwerken krijgt, had toch al zoo te lijden van de concur rentie van de goedkoope snijbloemen uit de Zuidelijke Staten, dat helaas een winter zon der afgesneden bolbloemen (ook op narcissen- gebied is de Amerikaansche productie niet vol doende) slechts tot nog meer vervanging door andere producten zal leiden. Tegen Paschen zul len op de bloemenmarkten de hyacinten geheel en de narcissen-in-pot gedeeltelijk ontbreken, Bij een op 16 April 1938 gewezen schrifte lijk vonnis van het kantongerecht te 's-Gra venhage is L. B. ter zake van overtreding van de kneiijwet (H. A. C. O.-trekkingen) veroor deeld. In hooger beroep heeft de Haagsche rechtbank dat vonnis bevestigd. De Hooge Raad vernietigde echter laatstgenoemd vonnis wegens vormgebrek en verwees de zaak naar het Haag sche gerechtshof, dat toen de inleidende dag vaarding nietig verklaarde. Nadat de Hooge Raad dit arrest weder vernietigd had, heeft het Hof liet vonnis van den kantonrechter ver nietigd, de te laste legging ten deele bewezen verklaard, het bewezene echter niet strafbaar geoordeeld en te dier zake den verdachte ge deeltelijk van rechtsvervolging ontslagen, ge deeltelijk vrijgesproken. De procureur-generaal kwam van deze uit spraak weder in cassatie en thans heeft de Hooge Raad in deze zaak voor den derden keer arrest gewezen. De Hooge Raad vernietigde het arrest van het Hof en veroordeelde den directeur van de H. A. C. O. wegens het houden van een andere loterij dan de zoodanige, tot het aanleggen en houden waarvan de bij de Loterij wet vereischte toestem ming is verleend, tot een geldboete van f 3000 subsidiair 3 maanden hechtenis. De secretaris van de Ned. R. K. Journabsten- vereeniging, de heer F. Schneiders te Leid' d", is wegens ziekte en operatie afgetreden. De pen ningmeester der vereeniging, de heer F. J. H. M. Muller. Claes Persynlaan 4, Amstelveen, is thans tevens met het secretariaat belast. Op het daartoe door hen gedaan verzoek is een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den reserve-kapitein H. Koens, van het wapen der genie, den reserve-paardenarts der eerste klasse C. Eenhoorn, van den mili tairen veterinairen dienst, alsmede aan den reserve-eerste-luitenant C. van Baaien, van het wapen der infanterie. Aan prof, mr. A. N. Molenaar, te 'sGraven- hage, is op zijn vèrzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van den Spoorwegraad met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten en tot 1 Juni benoemd tot plaatsvervangend lid' van den Spoorwegraad de heer A. Rom Colthoff, algemeen secretaris van het verbond van Nederlandsche Werkgevers te 's Gravenhage. h de laag- imeö imeh ze nen' De lezers van de V. K. P. kunnen tegen dezen BON bekomen de groote, uitgebreide De waarnemend secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van Sociale Zaken, heeft aan de Amsterdacnsche koepok inrichting vergunning verleend tot het afleveren van entstof ten behoeve van het geheele land. door A. DE MOOR met 48 kaarten, in vele kleuren en zeer uitgebreid alphabetisch plaatsen- register. Als men dit register opslaat, kan men elke plaats, rivier, enz. vinden. De atlas is voor groot en klein, school en huis, ook om te puzzelen. Franco na postwissel of op Giro 124280 t 1.38, bfj den Nederl. Verzendboek- handel, Willemstraat 35, Velp (Geldt). kolonel geweest, uit een oud-adellijk geslacht ge sproten; ook na de ineenstorting van de Donau- monarchie kon de familie de oude, trotsche tia- ditiën niet vergeten. Bovendien was kolonel von Traumetz zeer rijk. Zijne inmiddels overleden vrouw was mil- lionnaire geweest, en het vermogen, belegd in de ondernemingen van haar vader, welke onder nemingen werden voortgezet door haar broer, groeide nog van jaar tot jaar. Haar echtgenoot had zij tot universeel erfgenaam gemaakt. Hij was heerschzuchtig van aard, maar overi gens een zeer rechtschapen en verstandig mensch. Zijn vrouw had die eigenschappen steeds in den forschen man bewonderd, en hem hartstochtelijk bemind. Bij haar dood was zij overtuigd geweest, dat Serena, haar éénig kind en ook de lieveling van den kolonel, bij hem steeds in veilige, liefdevol e hoede zou zijn. En dit was ook het geval geweest totdat Se rena den jongen Hartwig Henter leerde kennen en liefhebben Van dat oogenblik af vormde zich een klove tusschen vader en dochter. Traumetz had namelijk groote plannen met zijn eenige dochter en onwrikbare principes met betrekking tot haar toekomst. Zij moest eenmaal een man trouwen, die van even ouden adel was als de familie Traumetz en haar een zeer voor name plaats in „de wereld" kon bezorgen. (Wordt vervolgd.) Zoo moet het ook zijn. Maar dr. Wasmut, overigens een uitstekend jurist, heeft dit gebrek, dat hij zijn persoonlijke meening als onfeilbaar beschouwt, 't Is niet de eerste maal, dat onze meeningen uiteenloopen. En wat betreft het 6e" val, dat ons nu bezighoudtIk geloof niet. dat hij 't recht heeft, afgaande op 't gebabbel van de menschen mij dien weg op te dringen. Niettemin zal mij nu wel niets anders overblij ven, dan Hartwig Henter in het oog te houden. Maar één ding kan ik u verzekeren: ik zal voor dat karwei een paar mannen uitkiezen, op wier strenge discretie ik kan rekenen; want ik wil niet, dat hij er iets van te weten komt." „Wel, commissaris, neem mij!!" Heid'inger keeek den detective verrast aan. Toen zeide hij langzaam: „Ik dacht, dat u nog al eerzuchtig waart. Denkt u, dat de zaak u iets zou kunnen op brengen?" „Voor het oogenblik laat ik dat punt buiten beschouwing. Maar als mij hier een bepaalde taak wordt opgedragen, heb ik kans, langer dan mijn collega's hier te mogen blijven en dat zaJ mij pleizier doen. Want de zaak Holzmann in teresseert mij in hooge mate. Ik heb vernomen, dat al uw mannen hier den dienst hebben her vat. Dus zullen wij hoogstwaarschijnlijk eerst daags naar Weenen teruggeroepen worden." „Inderdaad. Maar u zou ik gaarne hier hou den en ik zal trachten, die zaak in orde te bren gen. Niet omdat ik u voor Henter noodig heb. maar omdat u hier een veel gewichtiger taak te vervullen hebt; de ontdekking van golsmann's de stem Gods, heeft zich maar al te dikwijls bewaarheid." De commissaris maakte een lichte buiging, maar haalde tegelijkertijd de schouders op. „Als ik u goed begrijp, mijnheer Wasmut," zei hij, „verlangt u dus, dat op grond van dezen anoniemen brief, de heer Henter als moordenaar wordt aangehouden?" „Neen, dat gaat niet, zoolang wij geen be wijsmateriaal tegen hem bezitten; maar ik ver wacht van u, commissaris, dat u van nu af krachtig in die richting zult werken. Henter moet in het oog worden gehouden, zijn verleden scherp doorvorscht worden; dan zullen wij on getwijfeld dingen te weten komen, die zijn aan houding rechtvaardigen. Ik verzoek u ernstig, u aan dezen wenk te houden; anders zou ik ge noodzaakt zijn, zelf de zaak ter hand te ne men." Hij groette stijf en verwijderde zich, tot aan de deur vergezeld door den commissaris, die zwijgend een buiging maakte. Gedurende dit gesprek had Silas Hempel zich bescheiden op den achtergrond gehouden. Nu wendde de commissaris, die hoewel hij indertijd Hempel's rapport „zeer amusant" had gevonden, nog altijd geen hoog denkbeeld van de scherpzinnigheid van den jongen detective had, zich tot Silas: „Wel, wat zegt u daarvan?" „Ik? Och, ik ben een beetje verwonderd over den toon van dr. Wasmut. Hij spreekt alsof hij over u te bevelen had! Bij ons, te Weenen, wer ken politie .en instructie steeds vriendschappelijk samen," door A. Hruschka Nadruk verboden „Wel, nemen wij voor een oogenblik aan, dat het drama zich afspeelde zooals de schrijver Van den brief het ons wil doen gelooven: hoe kan, buiten de drie rechtstreeks bij de zaak be trokken personen, iemand zoo goed op de hoog te zijn? Holzmann is dood en de twee over levenden zullen toch wel n et tegen zich zelf ge tuigen! Van alle huisgenooten hebben wij dui delijke verklaringen, die alle hierop neerkomen, dat er tusschen mevrouw Holzmann en den heer Henter nooit ongeoorloofde betrekkingen heb ben bestaan. Naar mijn meening moeten wij dus aannemen, dat de brief niets anders is dan het product der zieke verbeelding van een hysterisch Vrouwmensch of van een overspannen jonge ling, die onzinnig gebabbel als waarheid be schouwen." Maar de rechter van instructie was nu een maal niet te overtuigen. Koel glimlachend antwoordde hij: „En al was het nu zoo? Geen rook zonder vuur en de oude spreuk; De stem san het volk,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3