ALS BESLUIT b Haarlem, 23 Oct. TOONTJE V.4iV TEUTEN I RADIO VAN EEN GAUW ZILVERVLOOT-VERLOTING Het treinverkeer te Zwolle DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN Ttte Far 13 1. 11493 WOENSDAG 23 OCTOBER 1940 BOUWMEESTER SCHOUW- SPEL „JOLIJT" Revue in 2 acten en 15 tafereelen in de Gem. Concertzaal NATIONAAL FRONT VAN KOLENDAMPVERGIF TIGING GERED Buren zetten vensters open R.K. Zangvereeniging St. Caecilia HET WIT-GELE KRUIS N.Z.H.T.M. RITSEMA STOFZUIGER PHILIPS en ERRES HAGEMAN - Ged. Oude Grachl 52 t)00 BURGERLIJKE STAND Tegen boom gereden 25ste voorstelling van De Getrouwde Vrouw BESTUURDERSDAG DE HANZE Oriënteering op den nieuwen tijd ZWEMMEN DE KRINGZWEM- COMPETITIE H.P.C. bezet twee eerste plaatsen De wintercompetitie VO0 BRED££ö£>££^ AGENDA Bioscopen 24 October Bioscopen Twee Britsche patrouille schepen verloren ~J7i UIT DEN OMTREK VOGELENZANG Sleutel weg? Te DE SLEUTELSPECIALIST - L. VEERSTR. 10 STAD „Humor is een ernstige zaak" en daarom Is het zeker niet vreemd, dat in een emstigen tijd de humor zoo'n gretigen aftrek vindt. De zaal was ei-vol en het is werkelijk niet zoo heel gek om te veronderstellen, dat heit grootste gedeelte van de aanwezigen uitsluitend voor Buuz kwam. Hij weet nu eenmaal gewone en leuke dingen op een aardige manier te zeggen en zoodoende het naar vroolijkheid hakende publiek een ongedis- tribueerde lach-positie te bezorgen. We zien hem als een hyper-moderne keuken prinses, als fakir en als een rijkaard die bulkt van 't geld. Hij wordt daarbij geassisteerd door Joh. Kaart, die ook al weer een heel pleizie- rige reputatie heeft, zoodat de aanwezigen wat dat betreft zeker niet tekort zijn gekomen. Trouwens, reeds lang voor de komst van Buziau circuleerden zijn grappen en het is net of ieder een ze graag uit zijn mond nog eens over wil hooren vertellen. Voor een aan duistere ban den gelegde revue dringt echter de tijd en dat is misschien de reden, dat men vele grappen wel buiten, maar niet in de revue gehoord heeft. Natuurlijk zijn er ook scènes aan ten offer ge vallen, maar om eerlijk te zijn moeten we erken nen, dat het gebodene desondanks ten volle de moeite loont om de duisternis te trotseeren. Er is „uitbundig mat punten gesmeten" (om ons nu maar eens in den geest van den tijd uit te drukken) en daarmede heeft men kleurrijke en vaak feeërieke effecten weten te bereiken. Glansnummers zijn Gala des Orchidées, Car naval en Jacoba van Beieren en die worden aangevuld en afgewisseld met balletten en ko mische één-acters of geestige babbeltjes. Rod ney and Brany geven verder eenige voortreffe lijke acrobatische stepdansen te zien, terwijl Alexandra en Noral met hun mondaine dansen, w.o. een sublieme apachen-dans van Madame Alexandra, een verdiend applausje mochten incasseeren. In versneld tempo glijdt dit feest van kleur, klank en jolijt door de oogen en ooren naar binnen en zoo kan de bezoeker met zijn van genoegen volgepropt lichaam weer even tegen een paar stootjes, welke hij trouwens na af loop in de donkere straten volop incasseert. Zij, die meenden met te laat te komen nog op tijd te zijn, hadden het ditmaal mis, tot groot ongenoegen van degenen, die zich aan het afgesproken uur hadden gehouden. Die hebben dan ook zeker niet gedeeld in het enthousiaste applaus, dat zoo herhaaldelijk de groote voldoening van hat publiek weergaf. V-t De afdeeling Haarlem en Omstreken hield Dinsdagavond haar eerste algemeene ledenver gadering in Hotel 't Hof van Holland te Haar lem. De afdeelingsleider, die deze bijeenkomst open de, zeide verheugd te zijn, dat de leden in zoo'n grooten getale gevolg hadden gegeven aan zijn oproep. Nationaal Front groeit overal in den lande. £en oogenblik heeft het er naar uitgezien, dat de Nederl. Unie en Nationaal Front eikaar zouden vinden en concentratie mogelijk was. Enkele zeer groote prinicieele verschillen bleken echter niet te overbruggen. Ten aanzien der N.S.B. zeide spreker, dat Na tionaal Front met de leiding daarvan niet tot overeenstemming zal kunnen komen. Over de N.S.N.A.P. van dr. van Rappard wilde spreker liever niet veel zeggen, want dat kan al leen maar verbittering wekken. Wij zijn Neder landers en wij blijven Nederlanders en wij kun nen trotsch zijn op ons Nederlanderschap. Dat mogen sommigen van ons volk wel eens heel goed bedenken. De vergadering werd besloten met het zeggen van het le en 6e couplet van het Wilhelmus. verhoogd met 2 cent per uur, terwijl in de gel delijke vergoedingsregeling van de opstapjon- gens en de dekknechten eveneens eenige verbe tering wordt gebracht. Evenals bij ziekte en eenige andere gevallen wordt in geval van ver lof de bezoldiging van den conducteur gelijk ge steld met die van den wagenvoerder. De directeur achtte geen termen aanwezig, om wijziging te brengen in de regeling van het ta- riefwerk voor het wegpersoneel, die onlangs Is ingevoerd en evenmin in de loonregeling van de voerlieden-onderhoud-monteur. Wel werd vol daan aan den langgekoesterden wensch tot ver betering van de positie van de vaklieden lie klasse, eensdeels door het verhoogen van de toe lage van den vakman lie klasse, die zich een vakdiploma veroverd heeft en na 5-jarig bezit daarvan nog niet bevorderd is kunnen worden tot vakman Ie klasse en anderdeels door het toekennen van een toeslag aan de vaklieden lie klasse met een bepaald aantal dienstjaren of van een bepaalden leeftijd. Omstreeks half een vannacht voelde de 42- jarige weduwe van Z„ die de eenige bewoonster van Nicolaas Beetsstraat 13 zw. is, zich onwel worden. Door het maken van eenig rumoer wist zij de buren te waarschuwen, die haar woning binnendrongen en kolendamp in haar kamer constateerden, Direct openden de buren de ra men en zij namen verdere maatregelen om de nog niet geheel bedwelmde vrouw te helpen. Op het advies van den onmiddellijk gewaarschuw- den dokter werd de weduwe na voorloopige be handeling van den Ongevallendienst naar de Mariastichting vervoerd. Haar toestand is be vredigend. Een later ingesteld onderzoek maakte uit, dat de oorzaak waarschijnlijk te wijten is aan het feit, dat de kanalen van den haard, die gisteren voor het eerst was aangemaakt en sedert den vorigen keer niet was nagekeken, verstopt waren geraakt. Na jarenlangen arbeid voor de vereeniging heeft de heer P. Lebelle als secretaris bedankt en het spreekt vanzelf, dat het aan hulde door het bestuur niet heeft ontbroken. Thans is tot secretaris benoemd de heer H. Schomagel, Nagtzaamplein 28. Nadat de beide koren van St. Caecilia op het concours een eerst enprijs hadden behaald met het hoogste aantal puntan in hun afdeeling is men thans vol goeden moed aan het werk ge gaan. om straks nog betere resultaten te kun nen bereiken. Het bestuur heeft besloten eiken Zondag middag van 4 tot 6 uur (alleen op 27 October a.s. om 2 uur) de leden in de gelegenheid te stellen gemengd te zingen. Het kinderkoor zal iederen Zondagmiddag van 3 tot 4 uur in gebouw St. Bavo oefenen. In studie wordt genomen een plan tot Kerst viering. De resultaten van intense repetities zal men op Zondag 29 December kunnen beluiste ren. Er zit activiteit in deze vereeniging en wij mogen dan ook vol vertrouwen het verzoek om een opwekking te plaatsen voor donateurs en donatrices inwilligen. Bij 't op 21 October gehouden Bakersexamen slaagden de dames: T. Ettema, Zwanenburg; E. Gerrits, Driehuis; E. Hoogenboom, Roelof arends veen; H. Kors, Zwanenburg; M. v. d. Vlugt, Lisse; A. Zijerveld, De Kwakel, C. Nijssén, Voorhout. Allen werden opgeleid door 't Wit-Gele Kruis te Haarlem. Dinsdagmiddag werd ten hoofdkantore van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij N.V. te Haarlem de driemaandelijk- sche conferentie met de vakorganisaties van het tramwegpersoneel gehouden. De directeur gaf uitvoerige inlichtingen omtrent den stand van het Pensioenfonds naar aanleiding van het on langs verschenen vijf jaarlijksch wetenschappelijk rapport van den deskundige, hetwelk aanlei ding tot bevrediging geeft. Ter verkrijging van een verhouding tusschen de uursvergoedingen van den hulpconducteur en den hulpwagenvoer- der gelijk aan die, welke bestaat tusschen de conducteurs- en wagenvoerdersbezoldigingen wordt de vergoeding van den hulpconducteur VIRRATOR SN VIOERUCHT OOK IN HUURKOOP TELEFOON 12763 HAARLEM kunt U niets beters serveeren dan een nobele, goudbruine cognac, die door jarenlange ligging in een goed eikenhouten fust zijn typischen fijnen smaak verwierf. Maar ook vóór den maaltijd en 's avonds zal een glas goede cognac zeker smaken. Onze kostelijke Cognac Authen- tique Drie Ster, die normaal 3.35 kost, leveren we U uit sluitend tot 2 November voor 2.75 per heele flesch, in raffia verpakking. Neem voorraad De import staat stil. De voor raden slinken snel! Wljnkoopcry Distilleerderij Cognaciiandel Winkels: KI. Houtstraat 57, Rijksstraatweg 8 en 289. Kleverparkweg 24, Amstérdamstraat 64 en Leidschevaart 132. Kantoor (voor bestellingen van buiten Haarlem) Kl. Houtstraat 57 - Tel. 13676 - Postgiro 190768 Geboren: 19 Oct. J. Heideman—van Toor d. 18 Oct. h. A. Blok—Morseld z. 22 Oct. A. Karei- se—Duister z. 22 Oct. J. M. C. Buijs—van der Meij d. 23 Oct. C. B. G. Mienis—Kuipers z. 23 Oct. G. E. aan de KerkPiepenbrink d. 22 Oct. A. BoterblomKoning d. 22 Oct. F. ten Hoeve Groen d. 22 Oct. C. H. van IngenRoosloot d. 23 Oct. M. HoekstraKappenburg d. 22 Oct. A. H. W. Gil jouTimmerman d. Overleden: 22 Oct. W. J. M., 1 m., z. van W. Kleijn, Kamperlaan. 22 Oct. C. van Zoelen, 78 j., M. v. Heemskerkstraat 2. 21 Oct. L. Nunnink- 57 j., Kamperlaan. 22 Oct. C. van Sluijters— Thalen, 76 j„ Dahlfastraat. 22 Oct. T. van der Weijdenvan Egmond, 58 j.. Haarlemmerliede- straat. 21 Oct. J. BaarsMandemaker. 20 j., Zuidpolderstraat. 21 Oct. w. F. de Vries—de Vries, 74 j„ Kloosterstraat. 22 Oct. H. J. Uude- rink, 67 j., Mr. Gerlingstraat. 21 Oct. A. M. M. 13 u. d. van G. M. van Altena, Kamperlaan. Ondertrouwd: 23 Oct. P. Prins en M. J. Wes- selink. T. H. F. Daniels en A. G. Comajta. J. J. Hompes en G. C. Nijssen. G. J. van Huissteden en J. A. M. Huijgen. G. Keetlaer en M. P- Schrama. H. v. Norde en E. M. v. Maaren. J. Engel en S. de Vries. R. Heidstra en C. M. Schouten. J. Schneider en C. Koning. S. Snee- boer en M. G. Veen. Gehuwd: H. F. Holzapfel en J. M. Kenter. S. J. A. Keesom en H. G. Vink. J. H. j. Aders en A. C. Bonarius. A. J. Zuurendonk en G. A. W. Nederkoorn. F. de Laat en A. M. E. Beumer. P. J. Eerhart en G. C. E. Schemmekes. A. H. Kostwinder en B. van Keulen. M. Alyon en M. Hatem. A. Schouten en G. E. van Leeuwen. A. G J. Geurink en G. P. Beurskens. A. Oudejans en J. H. Reef. Gisterenavond om 8.15 uur is een 47-jarige wielrijder in de duisternis op den Kinderhuissin gel tegen een boom gereden. Hij viel en kreeg een gat in het hoofd. De Ongevallendienst ver bond het slachtoffer en bracht het naar diens woning. Dat Het Nederlandsch Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, een gelukkige greep heeft gedaan met de keuze van „De getrouwde vrouw", comedie in 3 bedrijven van Johann von Bckay, blijkt wel uit het feit, dat nu reeds, in het begin van het seizoen, de 25e voorstelling van dit stuk werd bereikt Op Zaterdag 26 October, aanvang 7 uur, wordt de 25e vertooning van dit stuk gegeven in den Stadsschouwburg te Haarlem, met An nie van der Lugt M'elsertvan Ees, Joséphine van Gasteren, Henri Eerens, Jan van Ees in de hoofdrollen. Vandaag houden de Noordhollandsche afdee- lingen van de Hanze in het bisdom Haarlem een bestuurdersdag in Huize „De Liefde" aan de Da Cbstakade te Amsterdam. De Geestelijk Adviseur dr. A. A. Olierook hield een inleiding over het onderwerp „Gees telijke oriënteering in den nieuwen tijd", nadat eerst in de kapel het „Veni Creator" gezamen lijk was gezongen. Na de lunch hield drs. H. J. Jansen een voordracht over „sociaal-economische oriëntee ring in den nieuwen tijd", waarna de heer L. v. Doorn de conclusies uit beide betoogen trok. (De heer E. Stumpel was verhinderd door ziekte). De bestuurdersdag werd besloten met een Marialof in de kapel. Dr. A. A. Olierook ontwikkelde in zijn voor dracht van hedenmorgen de volgende stellin gen: Op de vraag, welke problemen in dezen tijd het meest urgent zijn, zal doorgaans het ant woord luiden: de sociale en economische. In derdaad zijn deze vraagstukken van groot ge- Wicht. De groote, allesbeheerschende vraag is echter deze: hoe staat het met ons geestelijk kapitaal? Voor het welslagen der corporatieve orde ning is niet het voornaamste de vorm, waarin ze wordt belichaamd, maar de geest, die haar bezielt. Deze geest is niets anders dan de op rechte wil het corporatieve bedrijfsleven op te bouwen op de beginselen van sociale recht vaardigheid en sociale liefde. Ons streven naar sociale gebondenheid steunt op de leer van het Evangelie. Christus predikte niet alleen het persoonlijke zaligheidsideaal, maar ook de menschelijke saamhoorigheid. Voor Hem is de menschheid een eenheid. Het geslacht van de kinderen der menschen zijn takken van ZSjn stam, als de ranken één met den wijnstok innig met Hem verbonden. Door Zijn leer van de zelfverloochening heeft Hij de kiem aangetast van alle maatschappelijke gedragingen; het egoïsme, zooals zich dat b.v. in de onbeperkte, hartelooze concurrentie uit viert. Het is de taak der standsorganisatie sociaal voelende menschen te vormen. Bovendien ech ter moet zij waar het openbaar leven van den katholiek tegenwoordig meer vraagt dan 't vervullen van zn socialen plicht ook be vorderen het leekenapostolaat onder de stand- genooten. Beide doelstellingen zullen sterk ge stimuleerd worden door het instituut der ker nen en de daaruit bpgebouwde Ora-et-Labora- clubs. Concentratie in de vakbeweging verdient in het belang der nationale saamhoorigheid allen steun. Waar echter ook bij de taak der vak organisatie voorschriften van geloof en zeden in het geding komen, blijven wij onwrikbaar voorstaan het zelfstandig bestaansrecht van de confessibneele vakvereeniging. Meer dan ooit hebben wij thans leiders noo- dig in debeweging, die bij alle vastheiq van beginsel den lust en het vermogen hebben zich met élan aan te passen aan den nieuwen tijd Ter bevordering hiervan verdient de midden stands-beweging der jongeren krachtigen steun. Drs. H. L. Jansen ontwikkelde de volgende stellingen: De nieuwe omstandigheden hebben ook den middenstand gesteld voor de taak van de ver wezenlijking eener geordende samenwerking op economisch-sociaal terrein. Deze taak houdt in maatregelen van organi- satorischen-technischen aard voor het geheel van den middenstand, maar ook maatregelen voor de afzonderlijke ondernemersactiviteit. Organisatorisch-technisch bezien groeit een corporatief gebonden systeem, waarin het mid denstands-groepsbelang slechts kan worden ge diend in gebondenheid aan de belangen van de jeheele volksgemeenschap. Dè erkenning van deze gebondenheid legt vergaande beperkingen op aan acties, door den georganiseerden middenstand in het belang van deze volksgroep te voeren. Een der grondslagen van het nieuwe systeem zal vormen de waardeering van den arbeid. Deze arbeid wordt verricht in verschillende vormen, ci.a. in den vorm van het uitoefenen van een handelsfunctie of van een ambacht. Het is dienstbetoon aan de gemeenschap. Deze nieuwe maatstaf van arbeid-dienstbe- toon zal tot uiting komen in verplichtingen van den kleinondernemer, welke hij zich zelve zal moeten opleggen, dan wel in bedrijfs- resp. overheidsmaatregelen worden opgelegd. Dit begrip: dienstbetoon, is een ander, dan hetgeen tot dusverre als service voor den klant werd aanbevolen. Het geheel komt neer op een volkomen losma ken van den middenstand uit de individualis tische instelling, welke aan zakendoen en actie veelal ten grondslag lag. In de eerste ontmoeting van de kringzwem- competitie heeft de Heemsteedsche poloclub een prachtige prestatie geleverd, door zoowel in de nieuwelingenklasse als in de damesklasse, zij het dan ook gelijk met de D.W.R.-dames, de eerste plaats te bezetten. De zwemmers M. Mauritz, A. Schotel en H. de Janmaer en de estafetteploeg op het nummer 5 maal 50 meter borstcrawl behaalden een tijd van 276,1 sec. De tweede plaats in de nieuwelin genklasse is voor Haarlem met slechts 1 sec. verschil op H.P.C. De H.P.C.-dames H. Bakker, I. Smit en B. Hellevanger behaalden eenzelfde aantal punten als de D.W.R.-dames W. de Jong, M. Zieren en E. Leunis, n.l. 106,9 punt. De Heemsteedsche dames hebben deze goede prestatie vooral te danken aan het snelle zwemmen van mej. Bakker. Bij de volgende ontmoeting van 17 November te Zaandam, waar enkele 100 meter nummers op het programma staan, zullen de verschillen wel grooter worden. Zondag zullen, evenals andere jaren, weer de eerste polowedstrijden voor de wintercompetitie van Kring Haarlem in het Haarlemsche Sport- fondsenbad gespeeld worden. Dit Jaar moeten de wedstrijden echter veel vroeger beginnen, op dat ook de ploegen van buiten als V.Z.V., K.Z. en Hillegcm kunnen deelnemen. Het programma voor Zondag is als volgt: H.Z.V.D.W.R. 4, 6.30 uur. D.W.R. 2—V.Z.V. dames H.P.C.Haarlem 1 dames H.V.G.B. 1—Haarlem 1. Dinsdagavond daarna zullen de H.V.G.B. da mes voor het eerst in competitie-verband spelen tegen Haarlem 2. De eerste klasse van de Haarlemsche winter competitie met Haarlem, H.V.G.B., V.Z.V. en H. P.C. 2 zal waarschijnlijk nog met een zevental van Nereus uit Zaandijk worden uitgebreid. nog: een lot van de ten bate van „BREDERODEDUIN", eer het te laat Is, want ik wil kans maken op de prachtige collectie ZILVER, welke wordt verloot. Trekking 28 Oct. a.s. Prijs per lot ƒ1. Postrek. d. Ver. t. bestr. der tbc. No. 119600 Gebouw St. Bavo: Examen Ned. Spoorwegen, 3 uur, Proza en Poëzie, 7.30 uur. Gebouw Nassauplein 4: Kamer van Koop handel, 2.30 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70: Tentoonstelling Russische Ikonen, 105 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 108: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur en 2.305 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a; Ge opend van 10 tot 9 uur. De menschen, die het vreemde schouwspel zagen, hieven van schrik hun handen in de hoogte. Zoo'n raar luchtverschijnsel hadden ze nog nooit gezien. Toontje, deed het deksel van den vüilnisemmer open juist toen hij' langs den top van een klimpaal ging op een terrein waar wedstrijden werden gehouden In het mastklimmen. Boven aan den paal hing een groote ham, die Toontje er ijlings af plukte, tot woede van de menschen die hun eersten prijs ver loren zagen gaan. - Naar wij uit goede bron vernemen, zijn er op het oogenblik plannen in voorbereiding, bevat tende een ingrijpende wijziging in de situatie van het hoofdstation Zwolle. Reeds lang is het rangeerstation, liggende tusschen de Assenaorperlure en den IJsseldijk. niet meer berekend op de intensiteit van het goederenverkeer in drukke perioden. Het ran geerstation-Zwolle is een der centrale punten in dat verkeer. Het Is de bedoeling een nieuw goederenempla cement aan te leggen. Dit zal komen tusschen de halte Herfte-Veldhoek en het station De- demsvaart, en ook ongeveer de lengte van den afstand tusschen deze plaatsen krijgen. Men denkt over den aanleg vier of vijf jaren te zul len doen. Daar het terrein van het huidige rangeersta tion dan grootendeels vrij zal komen, worden reeds thans voorzieningen getroffen. Enkele kopsporen worden doorgetrokken naar het Zwolsche hoofdemplacement. Ook voor dat emplacement zijn verschillende veranderingen in overweging. Zelfs is de kans groot dat Zwolle een geheel nieuw stationsge bouw krijgt. Het bouwen van een nieuw station is al eens eerder aan de orde geweest. Rembrandt: „Trenck de Pandoer", eiken leeftijd, 2.30, 4.45 en 7 uur. Cinema Palace: „Kamermeisje 3 x bellen", eiken leeftijd, 2, 4.45 en 7 uur. Luxor: „Cabaret Wolga", 2.30 en 69 uur doorloopend. Frans Hals: „Levensspiegel", voor volwasse nen, 2.30 en 7 uur. Spaarne: „De Spooktrein" (Holl. film), Woensdag 2.30, Zaterdag 2.30, Zondag 2 en 4 uur, iederen avond 7 uur (Eiken leeftijd). Gebouw St. Bavo: Bestuur R.K. Volksbond, 7.30 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 7.30 uur; Fe deratie Groenten en Fruit, 7.30 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelconcert door George Robert, 34 uur. R. K. Leeszaal cn Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70: Tentoonstelling Russische Ikonen, 10—5 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 108: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur en 2.305 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 10 tot 9 tiur. LONDEN, 23 Oct. (DJN.B.) De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de patrouille-vaar tuigen 0-6 en 0-7 door vijandelijke schepen tot zinken zijn gebracht. Waarschijnlijk is een aantal leden der bemanning gevangen geno men. Rembrandt: „Trenck de Pandoer", eiken leeftijd, 2.30, 4.45 en 7 uur. Cinema Palace: „Kamermeisje 3 X bellen", eiken leeftijd, 2, 4.45 en 7 uur. Luxor: „Cabaret Wolga", 2.30 en 69 uur, doorloopend. Frans Hals: „Levensspiegel", voor volwasse nen, 2.30 en 7 uur. Spaarne: „De Spooktrein" (Holl. film). Woensdag 2.30, Zaterdag 2.30, Zondag 2 en 4 uur, iederen avond 7 uur. (Eiken leeftijd.) Sparta DHC— ADO— KFC— DWS— OSV W.-Fr: Alcma WZ— AFC— Volem E HFC— RCH— H'sum EDO- HBC— w. «VV- zvv- Sfeldei r Onze De Ze TYBB Bever •Schot De V. iDe M WA- iNEA- teapic Allen De Ne aanvank den inv het buit strijd in bij het handel Waaraan Later ec vntsluitei gunstige Wachten, ten zulle OND Lande Geldro GET Bazelir en Cla OVE Leeuw Ongeval. Op den Vogelenzangschewèg reed als bestuurder van een personenauto de heer C. R. C. L„ wonende te Aerdenhout. Ter hoogte van de autogarage van de firma Heemskerk stonden drie autobussen op den weg geparkeerd. In de nabijheid daarvan speelden eenige kin deren. Hoewel de autobestuurder daarmee re kening hield, stak een der kinderen, de 4-jarige P. B. uit Vogelenzang, van achter de auto bussen plotseling den weg over en werd door den auto gegrepen en tegen den grond ge slingerd. Een dokter uit Haarlem en een uit Hillegom kwamen ter plaatse en constateerden bij het kind een hoofdwonde en vermoedelijk een hersenschudding. Met den inmiddels ont boden ziekenauto werd het kind naar de Maria stichting vervoerd. De auto werd licht bescha digd. De autobestuurder reed met matige snel heid en hem treft in dezen geen schuld. liefst Hand van 'smid ï'red. G e v V' Aanrr „Hou Spaai Gevr van dags Mevr no. 3S Jonge Haar met bur. door Agatha Chr liftte 38 De naam, waaronder ze bekend was m de heele wereld, was niet haar ware naam. Ze had, heel waarschijnlijk, Zuid-Europeesch bloed in haar aderen een tikje Joodsch misschien. Vele nationaliteiten vloeiden in Amerika samen. Ik zeg u, heeren, dat die jongere zuster van mrs. Armstrong, weinig meer dan een kind op het tijdstip van de tragedie, Helena, de jongste dochter van Linda Arden was, en dat ze trouwde met graaf Andrenyi, toen hij attaché was in Washington." „Maar prinses Dragiloff zegt, dat ze met een Engelschman trouwde." „Wiens naam ze zich niet kan herinneren! Ik vraag u, vrienden, is dat heusch waarschijnlijk? Prinses Dragiloff hield van Linda Arden zooals dames van stand houden van groote kunstena ressen. Ze was peetmoeder van een van haar dochters. Zou ze zoo gauw den nieuwen naam van de andere dochter vergeten? Dat Is niet waarschijnlijk. Neen, ik geloof dat we veilig kunnen zeggen, dat prinses Dragiloff loog. Ze wist, dart Helena in den trein was: ze had haar gezien. Ze besefte dadelijk zoodra ze hoorde wie Ratchett werkelijk was dat Helena zou worden verdacht. En dus, wanneer we haar ondervragen over de zuster, liegt ze prompt, is vaag, kan zich niets herinneren, maar meent dat Helena met een Engelschman getrouwd is een onderstelling zoo ver mogelijk van de waarheid." Een van de kellners kwam door de deur aan het eind en naderde hen. Hij sprak monsieur Bouc aan: „Het diner, monsieur, is al een poosje klaar." Monsieur Bouc keek Poirot aan. De laatste knikte. „Zeer zeker, laat serveeren." De kellner verdween. Men hoorde zijn bel luiden en zijn roepende stem: „Eerste diner. Le diner est servi. Eerste diner." HOOFDSTUK XXVII Poirot deelde een tafel met monsieur Bouc en den dokter. Het gezelschap dat zich verzamelde in den restauratie-wagen verkeerde in gedrukte stemming. Men sprak weinig. Zeïfs de welbe spraakte mrs. Hubbard was onnatuurlijk stil. Ze mompelde toen ze ging zitten: „Ik geloof niet, dat ik een stuk door mün keel krijg," en nam vervolgens van alles, wat haar aangeboden werd, Aangemoedigd door de Zweedsche dame, die haar als haar bijzondere beschermelinge scheen te beschouwen. Vóór het maal was afgeloopen, had Poirot den oberkellner bij zijn mouw gepakt en hem iets ingefluisterd. constantine kon vrij goed raden, wat de in structie geweest was, daar hij merkte, dat graaf en gravin Andrenyi aldoor het laatst bediend werden en dat aan het eind van het maal er eenig getreuzel was met het opmaken van de rekening. Zoo gebeurde het dat dc graaf en de gravin de laatst overgeblevenen waren in den restauratiewagen. Toen ze ten laatste opstonden en naar de deur gingen, sprong Poirot op en volgde hen. „Pardon, madame, u hebt uw zakdoek laten vallen." Ze nam hem, keek er naar, en gaf hem toen terug. „U vergist zich, monsieur, dat is mijn zak doek niet." „Niet uw zakdoek? Weet u het zeker?" „Heel zeker, monsieur." „En toch, madame, heeft hij uw voorletter de letter H." De graaf maakte een plotselinge beweging. Poirot negeerde hem. Zijn oogen waren ge- cstigd op het gezicht van de gravin. Hem vast aanziend, antwoordde zij: „Ik begrijp u niet, monsieur. Mijn voorletters zijn E.A." „Ik geloof van niet. Uw naam is Helena, niet Elena. Helena, de jongste dochter van Linda Arden Helena, de zuster van mrs. Arm strong." Er was een oogenblik van doodelijke stilté. De graaf en de gravin waren doodsbleek geworden. Poirot zei op zachter toon: „Ontkennen helpt niet. Het is de waarheid, niet?" De graaf barstte woedend uit: „Ik vraag, monsieur, met welk recht u Ze onderbrak hem, een klein handje naar zijn mond brengend. „Neen, Rudolph, laat mij spreken. Het is nut teloos te ontkennen, wat deze heer zegt. Laten we liever gaan zitten en de zaak bepraten." Haar stem was veranderd. Ze had nog de Zuidelijke rijkheid van toon, maar was plotseling gearticuleerder en scherper geworden. Het was voor de eerste maal, een bepaald Amerikaan- sche stem. De graaf was tot zwijgen gebracht. Hij ge hoorzaamde haar handgebaar en ze gingen beiden tegenover Poirot zitten. „Uw opmerking, monsieur, is volkomen juist," zei de gravin. „Ik ben Helena Goldenberg, de jongere zuster van mrs. Armstrong." „U hebt me dat vanmorgen niet medegedeeld, madame la comtesse." „Neen." „Inderdaad was alles wat uw man en u mij ertelden een samenweefsel van leugens." „Monsieur!" riep de graaf driftig. „Wees niet boos, Rudolph. Monsieur Poirot ragt het nogal cru, maar wat hij zegt valt niet te ontkennen." „Ik ben blij, dat u het feit zoo openlijk toe geeft, madame. Wilt u me nu uw redenen ver tellen, waarom u dat gedaan hebt en ook waar om u uw naam hebt veranderd op uw pas?" „Dat heb ik gedaan," zei de graaf. Helena zei rustig: „U kunt zeker mijn reden onze reden raden, monsieur Poirot. Die man, die gedood is, is de man die mijn nichtje vermoordde, die mijn zuster doodde, die mijn zwager's hart gebroken heeft. Drie van de menschen, die ik het meest liefhad en die mijn tehuis waren mijn wereld!" Haar stem zwol hartstochtelijk. Ze was een ware dochter van die moeder, wier emotio- neele acteertalent een groot publiek tot tranen had bewogen. Ze vervolgde kalmer: „Van alle menschen in den trein had ik waarschijnlijk het beste motief om hem te dooden." „En hebt u hem niet gedood, madame?" „Ik zweer u, monsieur Poirot, en mijn man weet het en wil het ook bezweren dat, hoe sterk ik in de verzoeking geweest ben .het te doen, ik nooit een hand tegen dien man heb opgeheven." „Ook ik, heeren," zei de graaf, „geef u mijn eerewoord dat Helena gisterennacht haar coupé niet verlaten heeft. Zij nam een slaapdrank, juist zooals ik zei. Ze is totaal en volkomen onschuldig." Poirot keek van den een naar den ander. „Op mijn eerewoord," herhaalde de graaf. Poirot schudde licht zijn hoofd. „En toch nam u het op zich, den naam op den gas te veranderen?" „Monsieur Poirot," de graaf sprak ernstig en hartstochtelijk. „Denk aan mijn positie. Denkt u, dat ik de gedachte kon verdragen, dat mijn vrouw in een vuile strafzaak zou gemengd wor den? Ze was onschuldig ik wist het maar wat ze zei, was waar door haar verwantschap met de familie Armstrong zou ze onmiddellijk verdacht zijn. Ze zou ondervraagd zijn gear resteerd misschien. Daar een ellendig toeval ons in denzelfden trein had gebracht als dien Rat chett, zat er, daar was ik zeker van, maar één ding op. Ik geef toe, monsieur, dat ik u heb voorgelogen in alles behalve in één ding. Mijn vrouw heeft niet haar coupé verlaten dezen nacht." Hij sprak met een ernst die aan de waarheid van zijn woorden geen twijfel liet. „Ik zeg niet, dat ik u niet geloof, monsieur," zei Poirot lang zaam. „U stamt uit een fier en oud geslacht. Het zou waarlijk bitter voor u zijn, uw vrouw gemengd te zien in een obscure moordzaak. Daarmee kan ik sympathiseeren. Maar hoe ver klaart u dan de aanwezigheid van uw vrouw's zakdoek, juist in den coupé van den doode?" „Die zakdoek is niet van mij, monsieur," zei de gravin. „Ondanks de letter H?" „Ondanks de letter. Ik heb zakdoeken, die er wel op lijken, maar niet een, die precies dezelfde is. Ik weet, natuurlijk, dat ik te veel vraag om mij ditmaal te gelooven, maar ik verzeker u, dat het zoo is. Die zakdoek is niet van mij." „Hij kan er door iemand gelegd zijn om de schuld op u te werpen?" Ze glimlachte flauwtjes. „U verlokt me om toe te geven, dat het ten lotte wél de mijne is? Maar werkelijk, mon sieur Poirot, het is niet zoo." Ze sprak met grooten ernst. .(Wordt vervolgd) Te k RA» Br. n enz. Moo scha. f 25. De Pers Has

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2