II Ifflii MILITAIRE BEGRAAfPLAAft 'VERZOEK NIET 5MEUERTE RUDBil Dm 30IU4 BOSCH De Rijksmiddelen in September De vlootsteunpunten der Ver. Staten Londen weer in den nacht bestookt Peulvruchtenvraagstuk A *1 W Kil Bijna weer normaal wmMI DISTRIBUTIE-WINST WOENSDAG 23 OCTOBER 1940 FIETSLICHT Kou - Kou - Kou Kerkelijk leven UITVAART PASTOOR G. H. HUBERS Levering van oorlogsmateriaal aan Zuid-Amerika De beschieting van Dover AARDBEVING IN ROEMEN Ié WAS EEN TECTONISCHE Weygand bezocht den Sultan van Marokko Doodvonnissen te Madrid Gestraft wegens diefstal van een legerpaard Bekroningen voor toepassing kunstmatige ademhaling Reuzen-chrysanten 1 - I Ir - i Eerbied voor de dooden. Ter verzekering van rust en orde hij de militaire be- araafplaats op den Grebbeberg zijn borden langs den weg geplaatst met het verzoek aan automobilisten en andere weggebruikers, om met geen grootere snelheid dun 30 K.M. per uur te passeeren .(foto Pas-Hodand) Een urgentieprogramma is gereed Doodelijke val bij kinderspel Vrouw doodgereden Chauffeur van vrachtauto verloor macht over het stuur Offerblok gelicht Academische examens Berging der zilverschatten te Vigo Met duikinstallatie van ir. Van Wienen De duikinstallatie van ir. van Wienen Een goed Hollander is in deze dagen extra zuinig met zijn schoenen. Zool beslag wordt weer veelvuldig toegepast INBRAAK TE 's-GRAVEN- HAGE Twee verdachten in hooger beroep veroordeeld WIJ LUISTEREN NAAR.5 Donderdag 24 October Bijzondere deelneming van Z. II. Exc. Mgr. J. P. Huibers Het overlijden van den heer S. J. M. van Geuns New YORK, 23 Oct. (D.N.B.) De mi nister van Marine, Knox, heeft in een reae Verklaard: De Vereenigde Staten hebben Rroote vlootsteunpunten. Zij hebben er echiter nog meer noodig en zullen ze ook krijgen Naar aanleiding van berichten uit Montevi- *0, dat onderhandelingen met de Vereenigde katen gevoerd worden over den aankoop van ^de Amerikaansche torpedojagers en ander drlogsmateriaal, verklaarde minister Hull in persconferentie( dat men aan Uruguay en andere Amerikaansche staten desge- jenscht oorlogsmateriaal zal leveren, dat in de êreenigde Staten niet meer noodig is. Huli *®es er echter op, dat het in het geval van 'higuay niet zoozeer ging om torpedojagers ais "61 om ander oorlogsmateriaal, vooral wape- *h, munitie en vhegtuigen. De Pransche ambassadeur Haye heeft Dins- een bezoek gebracht aan den vice-minister Buitenlandsche Zaken, Welles. Na zijn be- ^k verklaarde hij door Welles gemachtigd te "in, mee te deelen, dat het bericht over hex *bden van Amerikaansche vliegtuigen naar Martinique niet juist is. Dit Washington wordt voorts gemeld, dat 10 vliegtuigen, welke voor de Zweedsdie re uring bestemd waren en wel zestig jagers en Mjftig lichte bommenwerpers, volgens een me- J«deeling van het ministerie van Oorlog in ■tslag genomen zijn, omdat het Amerikaansche Jchtwapen de 'machines dringend voor de op- aiding van vliegtuigbestuurders noodig heeft. Men heeft, aldus deze mededeeling, deze vlieg- ■iligen op grond van de wet van 10 October Moeten requireeren, omdat onderhandelingen Met de Zweedsche regeering niet het gewensch- k doel hebben bereikt. Vertegenwoordigers van verscheidene vredes- Mganisaties hebben besloten samen te werken M hun veldtocht tegen een oorlog voor vreem- belangen. De organisaties hebben vergaderd Mider voorzitterschap van Armstrong, lid der riitenlandsche politieke commissie van het M&lerican Legion. Er werd een verklaring uit geven, waarin een beroep gedaan wordt op lÜe Amerikanen, mede te werken aan den booten veldtocht, welke eenhalt moet gebie- aan „het voortdurende drijven naar oor- tg". Men stelde den eisch, dat geen enkele Mtaerikaan in Europa of Azië mag strijden. BERLIJN, 23 Oct. (DUB.) Sinds het in vallen van de duisternis heeft, naar het D.NB. Merneemt, het Britsche eiland ook in den nacht van Dinsdag op Woensdag weer de vernietigen de kracht van nachtelijke Duitsche luchtaan- vallen onverminderd over zich heen moeten •tten gaan. Even nadat het donker geworden Mas, werd er in Londen weer luchtalarm ge blaakt. Het station Deal in Midden-Engeland en een tboorlijn bij Bexhill hebben Dinsdag krachtige Momtreffers gekregen, waardoor de treinverbin dingen aldaar gestagneerd zijn. Voorts werden Mok spoorlijnen in Folkestone vernield en pak huizen in brand geschoten. Een Duitsch vlieg tuig heeft met verscheidene bommen de haven- Mier van Dover getroffen. Uit New York meldt het D.N.B.: Amerikaan sche correspondenten melden uit Londen, dat hinsdag bij de beschieting van Dover door het duitsche verdragende geschut over het Kanaal Meen een reeks gebouwen in het gebied van Dover getroffen is. Bij de Duitsche luchtaan vallen in den nacht van Dinsdag op Woensdag is een reeks gebouwen van een industriestad in de Midlands volgens uit Londen ontvangen berichten door bommen verwoest. Brisant- en brandbommen zijn ook in Zuid Wales ge vallen. BELGRADO, 23 Oct. (D.N.B.) Inzake de groote aardbeving in Roemenië verklaarde de leider van het seismologisch instituut te - 1- grado, professor Michailowitsj, dat hier >ra- ke is van een tec tonische aardbeving van de grotoste afmeting, waarbij een blok aarde van 100.000 kub. meter dertig kilometer naar de diepte Is geslingerd. GENÈVE, 23 Oct. (D.N.B.). Uit Vichy wordt gemeld: De algemeene gedelegeerde van de Fransche regeering in Noord-Afrika, gene raal Weygand, verklaarde voor zijn vertrek uit Marokko aan een correspondent van Havas, dat hij naar Marokko gekomen was om den Sultan een persoonlijke boodschap van vriendschap van maarschalk Pétain te overhandigen. MADRID, 23 Oct. (DUB.) De militaire rechtbank heeft de volgende Spaansche socia listen en leiders van het volksfront ter dood veroordeeld: Zugazagoitia (directeur van „El Socialista" en oud-minister)Cruz Salido (marxistisch schrij ver); Carlos Montilla (beheerder van de Spaan- sche kunstschatten); Riva Scherif (zwager van den ex-president Azana)Miguel Salvador (so cialistisch leider en diplomaat)Menendez, (socialistisch leider en directeur van de staats politie onder de volksfrontregeering) De laatstgenoemde kreeg dertig jaar zware kerkerstraf. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft von nis gewezen in de zaak tegen H. V., smid te Oir- schot, die in hooger beroep terechtgestaan had van 'n vonnis der rechtbank te 's-Hertogenbosch, waarbij hij veroordeeld werd tot 'n gevangenis straf van vier maanden, terzake dat hij op 25 Mei jj. te Oirschot uit de weide een paard van het Nederlandsche leger had weggenomen. Dé ad vocaat-generaal had tegen verdachte 'n gevan genisstraf van zes maanden met aftrek van voor arrest geëischt. Het gerechtshof heeft verdachte tot dezelfde straf veroordeeld als hem In eerste instantie was opgelegd. Bestuurderen der Maatschappij tot Redding van Drenkelingen hebben de volgende bekro ningen wegens het opwekken der levensgeesten by drenkelingen of door gas verstikten toege kend: De zilveren medaille aan: C. J. Sitters, Am sterdam; W. C. T. Henskens, Sassenheim; H. Kolk, Hillegom. De bronzen medaille aan: J. Jongsma, Slie- drecht; A. H. J. de Kruiff, Amsterdam; G. van de Aar, Amsterdam; J. A. Heymans, Maassluis; J. Vijfwinkel, Maassluis; M. W. van der Lee, Maassluis; G. Langelaar, Leersum; J. Leiten, Hillegom; A. 3. Bruinsma, Groningen. De kweeker W. A. Duyvestein te Honselersdijk heeft "n reus onder de grootbloemige chrysanten weten te kweeken. Het is „Maria Elisabeth", zooais de heer Duy vestein deze aanwinst heeft genoemd, die een lengte van ongeveer twee meter in den stengel heeft gekregen. Met deze bloem heeft de kweeker de hoogste ■J.' onderscheiding behaald, welke voor een nieuwe soort wordt verleend, nX het Getuigschrift van Verdienste. De bloem zelf heeft een doorsnede van twee decimeter en is prachtig bronskleurig. Het secretariaat van de Peulvruchten Studie- Combinatie schrijft ons: Er bestaan verschillende groepen van per sonen, die geïnteresseerd zijn bij de studie der peulvruchten. Daar zijn allereerst de kweekers van nieuwe rassen. Het kweeken van een nieuw ras op zich zelf is geen kunst, doch wil het nieuwe ras in eenigerlei opzicht een verbetering vormen boven het bestaande rassensortiment, dan dient de kweeker grondige kennis te be zitten van het gewas in kwestie en van de eischen, die de toekomstige gebruikers van het ras stellen. Als zoodanig noemen wij allereerst de boeren en tuinders, die peulvruchten telen. Willen zij dit met de meeste kans op succes doen, dan moeten zij nauwkeurig weten welke rassen en welke cultuurmethoden onder de op hun bedrijf geldende omstandigheden de beste zijn. Vragen als hoeveelheid zaaizaad, zaaitijd, bemesting, ziektenbestrijding, oogstmethode om maar enkele te noemen doen zich voor. Is het gewas geoogst, dan gaat een deel over in handen van den conservenfabrikant, die zijn bepaalde eischen omtrent de kwaliteit van het product stelt. Ten slotte koopt de consument het product en hij stelt zijn eigen eischen. Tus- schen dit alles door speelt de handel in zaai zaden of in het consumptie-product, dat wordt geleverd in verschen, drogen of geconserveerden toestand, in het groot of in het klein, voor bin nen- of buitenlandsche markten een rol van be teekenis. Het is met peulvruchten als met andere soortgelijke producten, dat de verschillende be langengroepen vaak te weinig van elkaar af weten. De kweeker moet de eischen kennen, die teler, conservenfabrikant en consument stellen. De teler moet weten welke rassen er bestaan en aan welke markteischen zijn product zal moeten voldoen. De handelaar moet weten wel ke vraag naar welke producten verwacht mag worden. Aan deze wederzijdsche kennis ont breekt vaak veel en het is het belang van alle groepen, hierin verbetering te brengen. Dit geldt zeer zeker in een tijd, nu met alle moge lijke middelen gestreefd moet worden naar de grootst mogelijke doeltreffendheid op het gebied der voedselvoorziening. Naar analogie met verschillende andere or ganisaties is op initiatief van wijlen prof. ir. C. Broekema in begin 1939 de Peulvruchten Studie Combinatie opgericht, die alle belangengroepen der peulvruchten bijeen wil brengen. Dit Is weerspiegeld in de samenstelling van het be stuur: onder voorzitterschap van den directeur van het Centraal Instituut voor landbouwkun dig onderzoek, ir. G. Veenstra, hebben verte genwoordigers der kweekers, telers, conserven fabrikanten en handelaars, van den voorlich tingsdienst en het onderzoek, van landbouw en tuinbouw, zitting in het bestuur. Wil de P.S.C. effectief werken, dan heeft zij werkkrachten noodig en deze moeten gesalari eerd worden. Geld om op eenigszins ruimere schaal te werken, kon echter aanvankelijk niet worden gevonden, zoodat van het bestaan wei nig naar buiten bleek. Hierin is thans eenige verbetering getreden. Dank zij enkele subsidies, waaronder genoemd mogen worden die van het Centraal Bureau, van den Bond van vereenigingen van zaadhan delaren, het bonds-keuring§instituut van zaai zaden en van het Nederlandsch Landbouw Co mité, kon dr. C. van Dillewijn zij het ook voorloopig en tijdelijk te werk worden ge steld aan het opstellen van een rapport over de peulvruchtencultuur in Nederland in al haar geledingen, met de bedoeling dit rapport te laten dienen als basis voor het opstellen van een urgentieprogramma. Dit urgentieprogramma is thans gereed en binnenkort zal een vergadering worden gehou den, waarin van gedachten zal worden gewis seld over dit programma, dus feitelijk over het peulvruchtenvraagstuk in zijn geheelen om vang. Van tevoren zal het urgentieprogramma bekend worden gemaakt. Tot de genoemde ver gadering wordt aan alle belangstellenden, die nog geen lid van de P.S.C. zijn, gaarne intro ductie verleend. Ieder, die in eenig onderdeel van de peulvruchtenstudie belang stelt, kan zich voor het ontvangen van een uitnoodiging of voor nadere inlichtingen richten tot den secre taris der P.S.C.: dr. ir. S. J. Wellensiek, insti tuut voor Plantenverdeeling, te Wageningen. Te Schinnen is bij het bokspringen het tien jarig zoontje van den heer H. zoodanig geval len, dat het met een bloedige hoofdwond naar het ziekenhuis te Heerlen moest worden over gebracht. Daar is het kind aan de verwondin gen overleden. Dinsdagmiddag is te Dongen de 52-jarige echtgenoote van den heer S. van A. door een vrachtauto oven-eden en gedood. De vrouw stond met haar man en enkele familieleden te praten, toen de chauffeur van een passeeren- den vrachtauto de macht over het stuur ver loor en recht op de pratende menschen inreed. Het slachtoffer kwam onder de zware wielen terecht en werd ernstig gewond. Korten tijd later is zij aan de opgeloopen kwetsuren over leden De auto schoot door en kwam tegen een huis terecht, waarvan de voorpui ernstig werd be schadigd De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Midden op den dag, kort na twaalf uur, heb ben onbekend geblevenen, ingebroken in de R.K. Kerk te Baarlo (L.). Een der otferblokken werd gelicht, een tweede offerblok vertoonde teekenen van geweld. De daders schijnen in hun werk gestoord te zijn. PET .FT. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor scheikundig ingenieur: J. Tren- telman, 's-Gravenhage. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor natuurkundig ingenieur: H. N. Hansen, Vlissin- gen; J. B. ie Poole, Amersfoort; L. L. van Reijen,Breda; P. M. de Wolff, Bandoeng. UTRECHT. Ter verkrijging van den graad van doctor in de rechtsgeleerdheid heeft Lam- berta Francina Jens, geboren te Utrecht, het proefschrift verdedigd, getiteld: criminaliteit te Utrecht in verband met familie en wijk, een sociologische studie. In een naschrift onder het bericht over de werkzaamheden in de baai van Vigo, waar een bergingsmaatschappij poogt een Spaansche Zil vervloot te lichten, werd hedenmorgen medege deeld, dat deze pogingen geschieden met den be kenden duiktoren van Beckers, waarmee destijds boven de Lutine werd gewerkt. Dit is echter on juist. De bergers te Vigo staan onder leiding van den Amsterdammer ir. van Wienen en het is de door hem geconstrueerde duikinstallatie, des tijds o.m. in het Oosterdok en te Spaamdam gedemonstreerd, welke daarbij wordt gebezigd. Wïj herinneren onze lezers aan de uitvoerige artikelen, door ons bij het begin der werkzaam heden te Vigo daarover gepubliceerd. (Archief V.K.P.) a LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij dén Erkenden Rijwielhandel. 1 (foto Pax-Holland) In den nacht van 24 op 25 November van het vorige jaar werd in het filiaal van de firma Vettewinkel aan het Groenewegje no. 144 te 's-Gravenhage ingebroken. Weggesleept werd daar een brandkast met 575,aan papier- en zilvergeld, alsmede eenige documenten. Later werden eenige personen aangehouden, bij wie verscheidene van de gestolen goederen o.a. de brandkast in beslag werden genomen. De rechtbank in Den Haag veroordeelde 9 Juli j.l. twee dezer personen tot 2'A jaar ge vangenisstraf terzake van inbraak en diefstal, een tweetal wegens heling tot zes maanden en zij sprak den vijfden aangehoudene vrij, die was beschuldigd tijdens de inbraak in gezelschap van de beide eerste te zijn geweest. Drie van de vijf stonden 9 October in hooger beroep te recht en wel de 26-jarige gedetineerde koopman C. N. G., de 32-jarige metselaar A. de L., die beiden overeenkomstig den eisch tot 2% jaar waren veroordeeld en de 26-jarige koopman H. J. W. van S., de vrijgesprokene, in wiens zaak de officier van justitie in beroep was gegaan, die ook tegen dezen jongeman 2% jaar had geëischt. De advocaat-generaal, jhr. mr. Van Asch van Wijck, vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank ten aanzien van G. en De L., en vernietiging van het vrijsprekend vonnis ten opzichte van verdachte Van S. met diens ver oordeeling tot dezelfde straf als de beide ande ren, derhalve twee jaar en zes maanden. Heden veroordeelde het Haagsche gerechts hof C. N. G. en A. de L. leder tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, met last tot gevangenneming van laatstgenoemde. Ten aanzien van H. J. W. van S. werd het vrijsprekend vonnis bevestigd. Al laat de Nederlander zich Niet graag aan banden leggen, Tóch moet ik eerlijk nu iets goeds Van distributie zeggen V fronst uw eerbiedwaardig hoofd? Of dreigt u te bezwijmen? De distributie en iets goeds?! Hoe ik dat wel kan rijmen?! Ja, heusch, het kan; neem zelf de proef: Ga na half zeven hooren Naar Nederlandsche zenders ach! Niets dringt meer in uw ooren! Dan is 't de dood daar in den pot, Een onverstoorbaar zwijgen, Een kilte, stilte, 'n leegheid, niets Je zou er wat van krijgen! Dan geen muziek, geen woord, geen toon, En zelfs geen nieuwsberichten; Dan klinkt er niets, waaraan je je Kunt ergeren of stichten! Maar als je distributie hebt, Van 'n radio-centrale, Dan is er, na half zeven óók, Van alles nog te halen! De stijging van de kwaliteit Heb je dan toch te danken De gramofoon! Dan hoor je graag Wat distributieklanken! HERMAN KRAMER. De ontvangststaat der Rijksmiddelen over Sep tember zou weinig reden tot commentaar geven, wanneer wü enkel het oog rechtten op de eind cijfers. Immers bij een maandraming van 37.541.000 is een ontvangst van 37.365.000 bij zonder normaal. Ook de vergelijking met Sep tember 1939, toen ƒ37.816.000 in 's Rijks kas vloeide uit de z.g. overige middelen, zou doen denken aan de fiscaal zoo rustige maanden uit den ouden tijd. Beschouwt men echter de samen stellende deelen van dezen staat afzonderlijk, dan blijkt daaruit wel degelijk, dat in ons eco nomisch leven zoo een en ander zich gewijzigd heeft. Daar is om te beginnen de dividend- en tan tièmebelasting. In September 1939, toen men nog de gouden appels plukte van den conjunctuur boom 1938, ontving de fiscus op dit middel 2.2 millioen. Dat was niet eens bijster hoog voor een heffing, die in het jaarmidden het rijkelijkst vloeit. Nu echter konden de 2 ton niet eens ge haald worden. Ditzelfde kan, mutatis mutandis, gezegd wor den van de invoerrechten al is hier het verschil met vorig jaar minder pijnlijk. Toch beteekent het décrès van 4 millioen (6 millioen nu, tegen 10 millioen in September 1939) een lekker kluitje minder in de staatspap. Als geheel komt de groep accijnzen voortref felijk voor den dag. Terwijl zont volkomen op peil bleef, daalden wijn (ƒ144.000) en suiker (ƒ660.000). Daartegen staat een flinke stijging op geslacht (4 ton),), gedistilleerd (bijna 1% mil lioen), bier ('A ton). Maar vooral schitterend was de opbrengst van de tabaksaccijns, welke in deze ééne maand maar liefst 2A millioen omhoog ging. Voor dit ongewone verschijnsel zijn ver schillende oorzaken aan te wijzen. Op de eerste plaats is dë banderolle op verschillende rookarti kelen verhoogd. Ook de prijs van de tabaksartike len zelf is hooger, waardoor de percentsgewijze heffing reeds belangrijk meer- moest opbrengen. Verder hebben door de sigaretten-schaarschte vele rookers de duurdere sigaren ter hand en in den mond genomen. Al deze oorzaken bij elkaar nemende, durven wij voorspellen, dat ook in de toekomst de tabaksaccijns bij onze rijksontvang sten een groote rol gaat spelen. De omzetbelasting haalde wel is waar de ra ming niet, doch tot verontrusting heeft dit niet te stemmen, daar door de wijze van inning, de laatste kwartaalmaand altijd iets ten achter blijft. Wat voldoende geïllustreerd wordt door het feit, dat September van vorig jaar nog A mil lioen bleef onder de opbrengst van de afgeloo- pen maand. Dat de zegelrechten niet het volle pond zouden halen, ligt geheel in de lijn der verwachtingen. Nieuwe emissies immers komen niet aan de markt, terwijl ook de beursbedrijvigheid vorige maand nog niet op het oude peil stond. Daarentegen brachten de registratierechten meer dan het dubbele op van vorig jaar Sep tember. Hieruit blijkt wel, dat er goede opleving is in den handel in vaste goederen en dat de prijzen van gebouwen en landerijen flink omhoog gaan. De successierechten „deden" het als van ouds, wat, vanzelfsprekend, niet gezegd kan worden van de loodsgelden, welker opbrengst tot een fractie van de raming is ingekrompen. Het totaal der directe belastingen maakt geen kwaad figuur, maar daarmede is ook al het goe de ervan gezegd. Nu is er vergeleken met vorig jaar 30 September een overschot van bijna 8 millioen. Wanneer wij echter opmerken, dat hieronder begrepen is een nieuwe heffing ((op centen op gemeentefondsbelasting) ad 2VA mil lioen, dan volgt daaruit, dat de andere 4 heffin gen 13% millioen zijn achtergebleven. De schul digen hiervan zijn: inkomstenbelasting (bijna 10 millioen), vermogensbelasting (ruim 2 millioen) en verdedigingsbelasting (goed VA millioen). Al leen de grondbelasting heeft haar „Schuldigkeit" ten volle gedaan. Voor belangstellenden in het verkeer zij ten slotte nog vermeld, dat de motorrijtuigenbelasting over September slechts een goed half millioen opdracht, tegen een maandraming van het vier voud daarvan. Beter deed het de rijwielbelasting, welke met nog drie maanden voor de boeg, slechts 2.2 ton beneden het geraamde jaarcijfr van 8A millioen is gekomen. Of wij Nederlanders tegenwoordig ook fiet sen UI JAARSVELD, 414.4 M. KRO-Ultzending 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Wij be ginnen den dag, 8.30 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuurtje, 12.00 KR.O- Melodisten en solist, 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten ANP, 1.00 KRO-Melo- disten, 1.45 Gramofoonmuziek, 2.15 KRO- orkest, 3.00 Gramofoonmuziek. 3.15 KRO- orkest en solist, 4.00 Declamatie met mu zikale omlijsting, 4.30 Ztekenpraatje, 4.45 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws- en econo mische berichten ANP, 5.30 Voor de jeugd, 5.50 KRO-orkest en solist, 6.15 Nieuwsbe richten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV-Uitzending 7.30 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuwsbe richten ANP, 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.35 Gramofoonmuziek, 9.15 Marcando-en- semble en gramofoonmuziek, 10.00 Gramo foonmuziek, 10.35 Marcando-ensemble, 11.30 Gramofoonmuziek, 12.15 Gramofoon muziek. 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP. 1.00 Stichtsch Salonorkest en gramofoonmuziek. 2.15 Stichtsch Sa lonorkest en gramofoonmuziek. 3.00 Gra mofoonmuziek, 3.45 Gramofoonmuziek, 4.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek, 6.00 Nieuwsber. ANP. Door hun kou, koorts en pijnultdrijvende werking helpt hierbij altijd- veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 et Doos 45 ct Cachets, genaamd „Mijnliardtjes" Doos 10 en 50 c' Dinsdag is op het kerkhof van Rhoon aa den schoot der aarde toevertrouwd het stoffe lijk overschot van den plotseling overleden pas toor dier parochie, den zee ree rw. heer G. H Hubers. Bij de plechtige lauden was agens de hoog- eerw. heer P. J. Simons, deken van Beverwijk Assistentie verleenden de zeereerw. heer J. J. A. Starrenburg, sub-regent van het seminarie „Hageveld", en de weleerw. heer W. J. V. Hes- sing, kapelaan van de St. Lambertuskerk te Rotterdam. In het priesterkoor hadden plaats genomen de zeereerw. heer H. J. Ch. Haver, pastoor van de St. Lambertuskerk te Rotterdam, b(j wien pastoor Hubers van 1928 tot 1989 kapelaan was geweest, en de zeereerw. heer Th. J. Zoetmul der, pastoor van de parochiekerk van de H. H. Martelaren van Gorcum te Amsterdam, even eens oud-pastoor van den overledene. Voorts waren er o. a. de zeereerw. heeren A. F. J. Olst- hoom, rector van de St. Fetruskerk te Rotter dam; en A. J. I. Leesberg, pastoor van Mlddel- hamis, beiden klasgenooten van pastoor Hu bers. Verder waren aanwezig de zeereerw. heer G. J. Kerkvliet, pastoor van de St. Elisabeth- kerk te Rotterdam, de zeereerw. pater Richar- dus O.M. Oap, rector van Charlois, de zeer eerw. pater C. J. van den Berg, pastoor van i Tuindorp „Heyplaat", de zeereerw. heer J. Ber ger, pastoor te Oud-Beijerland. De Vrouwelijke Jeugdbeweging voor katho lieke actie, waarvan pastoor Hubers districts commissaris is geweest, was vertegenwoordigd door haar directeur, den zeereerwaarden heer A. M. A. Vollaerts, door een lid van het hoofd bestuur, door het districtsbestuur en door de putaties. Het gemeentebestuur van Rhoon was verte genwoordigd door den burgemeester, den heer J. van Es, de wethouders J. Polak en C. Ba- rendrechit en het raadslid C. Geven. Voorts gaven van hun belangstelling blijk ds. van Willigen van Veen en dr. van Tuin. Voorts merkten wij in de kerk bulten de fa milie, onder wie de vader, nog op leden van het kerkbestuur der St. Lambertus-parochie te Rotterdam en talrijke leden van de R. K. Stu- dentenvereeniging „Sanotus Laurenöus". Ver der de leden van het kerkbestuur, het armbe stuur en de verschillende parochieele organisa ties van Rhoon. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door den hoogeerwaarden heer J. W. van Hees- wijk, deken van Rotterdam, met dezelfde as sistentie als bij de lauden. Na de H. Mis betrad de weleerwaarde heer J. J. Hogervorst, deservitor van Rhoon, den kansel om voorlezing te doen van een schrijven van Z. H. Exc. den Bis schop van Haarlem, waarin monseigneur Huibers in verband met het zoo onverwach te en ddep-tragische overlijden van pas toor Hubers in hartelijke bewoordingen van zijn medeleven met familieleden, vrienden en parochianen uiting geeft. Het offer is wel zwaar, maar opgeroepen op een dag, waarop hij voor het eerst als pastoor na zorgvuldige voorbereiding zijn parochianen naar den Bisschop had mogen geleiden om het H. Vormsel te ontvangen, is deze laat ste levensdag een der schoonste van zijn priesterleven geweest. In een korte nabeschouwing riep kapelaan Hogervorst de parochianen van Rhoon op om volgens het woord van St. Paulus navolgers té zijn van hun thans overleden herder, die hen in woord en voorbeeld is voorgegaan. Na de absoute werd het stoffelijk overschot van pastoor Hubers naar het kerkhof gebracht. Op het plein voor de kerk stonden de leidsters van de Vrouwelijke Jeugdbeweging met de om floerste vlaggen opgesteld om zoo een laatsten groet te brengen aan hun overleden districts commissaris. De leden van de R.K. Stud en ten- vereeniging „Sanctus Laurentius" volgden de iijkbaar met een grooten krans, welke bij de groeve werd neergelegd. Ten slotte bad pastoor Berger met de paro chianen vijf Onze Vaders voor de zielerust van den ontslapene. De oud-resident van Menado, de heer S. J. M. van Geuns, wiens overlijden is gemeld, werd 1 Februari 1857 te Driebergen geboren. In 1876 werd hü ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië gesteld als burgerlijk ambtenaar. In 1891 werd hij benoemd tot secretaris van de residentie Tapanoeli, in 1895 tot ass.-resi- dent van de politie te Palembang en drie jaar later tot ass.-resident van Lombok. Na een verloftijd in 1902 hier te lar.de ging hij in 1903 weder naar Indië als resident van Mena do. welke functie hij behield tot 1906, toen hem op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5