Hitier ontmoet Franco Laval te Vichy teruggekeerd Nieuwe route Meppeler vaart -... Luchtalarm zwijgt niet te Londen Steunverleening aan reeders Groote brand te Westzaan Saito directeur van Zuidzee-bureau De mislukte Britsche landing bij Dakar Churchill in Schotland CHURCHILL DOET EEN BEROEP OP FRANSCHE MEDEWERKING W interhulporganisatie in wording Ergerlijke nalatigheid van een moeder Onderhoud aan Fransch- Spaansche grens Ministerraad komt onder Pétain bijeen I Een nieuw Engeland wordt in schuilkelders geboren NIET LANGER LANGS KRAGGENBURG Schorsing handelsbespreking Hongarije-Roememë De aardbeving in Roemenië Vichy acht het niet noodig hierop te reageeren Timmerfabriek in asch gelegd VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 24 OCTOBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvooi Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27% ct- P©f week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22666 Italiaansche ministerraad vergadert 30 November M *,-■ Gezagvoerder van Fransche duikboot verhaalt Amerikaansehe brandweer lieden naar Londen PROEF-LUCHTALARM IN BOEKAREST HIMMLER TE BARCELONA DE AMER1KAANSCHE DEFENSIE Versterking der hulpkrachten van de Amerikaansehe vloot Roemeensche ambassadeur bij den H. Vader Het oordeel te Berlijn WEDEROM 'N ZWITSERSCH PROTEST TE LONDEN Uitkeering uit het Landbouw- crisisfonds Slachtoffers van bomaanval begraven Wijsheid van anderen Baby stierf aan uitputting, terwijl de maaien in het wiegje kropen Oneerlijke handel in vet Vijftigduizend k.g. zonder bon aangeboden, doch kon niet worden geleverd HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voot prijzen der „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN. 23 Oct. (Stefani). Het D.N.B. verspreidt het volgende communiqué De Führer heeft vandaag aan de Fransch-Spaansche grens een ont moeting gehad met den chef van den Spaanschen staat, generaal Franco. Aan het onderhoud, dat in den geest van hartelijke wederzijd- sche kameraadschap der twee na ties werd gevoerd, werd deelgeno men door den rijksminister van Bui- tenlandsche Zaken, Von Ribben- trop, en door den Spaanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, Serrano Suner. GENEVE, 23 Oct. (DNB) De vice-voorzitter van den Franschen ministerraad, Laval, is vanmiddag na zijn onderhoud met Hitier naar Vichy teruggekeerd. Hij had ter stond tweemaal een bespreking met maarschalk Pétain, dien hjj van het verloop der onderhandelingen op de hoogte stelde. Vervolgens is van middag om vijf uur een minister raad onder voorzitterschap van Pétain begonnen. die genomen moeten worden om sommige inconveniënten, die zich voordeden, weg te nemen. Omtrent de Duitsch-Roemeensche overeen- Komst betreffende de verhuizing der bevolking van Duitsche afkomst uit de Zuidelijke Boeko- wina en de Dobroedsja wordt gemeld, dat deze naar schatting betrekking zal hebben op 60.000 personen. Van hen zullen er 45.000 uit de Zui delijke Boekowina over Hongarije naar Duitsch- land reizen. Daar de verhuizing der Duitschers uit Bessarabië binnen enkele dagen voltooid zal zijn. zullen de 15.000 Duitschers uit de Dobroed sja gebruik maken van de Donauschepen, die tot dusverre dienst deden voor het vervoer tusschen Galatz of Beni en Semlin. TOKIO, 23 Oct. (Domeii otodzji Saito, de ge wezen Japansche consul-generaal te Batavia, wordt genoemd als de eerste directeur van het geprojecteerde bureau voor Zuidzee-aangelegen- heden van het departement van Buitenlandsche Zaken. Dit bureau krijgt twee afdeelingen en zal de aangelegenheden behandelen, die betrek king hebben op Neclerlandsch-Indië, Malakka, Birma Thailand en Fransch Indo-China. ROME, 23 Oct. (Stefani) De Italiaan sche ministerraad is bijeengeroepen voor Zaterdag 30 November. V - De mond van het Zwolsche Diep met lichtopstand en baakmeesterswoning van Kraggenburg, eenmaal in een der drukke scheepvaartroutes van ons land gelegen, thans, na de omlegging der Meppeler vaart door de nieuwe geul langs den Meerdijk, voorgoed verlaten (Foto Archief V.K.P.) Een redacteur van de „Paris Soir" heeft een onderhoud gehad met den gezagvoerder van de Fransche duikboot, die zich bij de verdediging van Dakar bijzonder onderscheiden heeft. De kapitein vertelde, dat hfj het Engelsche eskader ongemerkt had kunnen naderen, omdat hij onderweg slechts voor enkele oogenblikken de periscoop had behoeven te gebruiken. De gezag voerder zag eerst twee torpedobootjagers pas- seeren, die gevolgd werden door het linieschip „Resolution", waarop hij twee torpedo's had laten lanceeren om dan onmiddellijk weer die per te duiken. Een paar dieptebommen, door dc Engelschen afgevuurd, haciden geen schade aan gericht. Toen de boot de naven van Dakar weer binnenvoer waren gezagvoerder en bemanning verwonderd over de buitengewone ontvangst, die hun ten deel viel. Waarnemers aan de kust deelden mee, dat de „Resolution" door een der beide torpedo's getroffen was, want een gewel dige steekvlam was op het achterdek opgestegen en het schip had aan bakboordzijde een slagzij gemaakt van vijftien graden. Het Britsche slag schip heeft den strijd daarna moeten opgeven en is weggevaren. Het Fransche linieschip „Richelieu" is slechts door één Engelsche granaat van de 250, die de „Barham" afgevuurd heelt getroffen en heeft slechts geringe schade opgeloopen. Daarentegen heeft het vuur van de „Richelieu" de „Barham" zoo zwaar beschadigd, dat ook dit Engelsche linieschip den strü<J moest afbreken en even eens weggevaren is. STOCKHOLM, 23 Oct. (D.NJ3.). De Duit sche vergeldingsaanvallen op Londen zijn Dinsdag begonnen om 19 uur 30. Het 246ste luchtalarm duurde vier uur twintig minu ten, nl. tot 23 uur 50. Er volgde een pauze tot één uur des nachts. Toen werd voor de 247ste maal luchtalarm gemaakt. Een reportage uit Londen in de „New York Times" toont, dat onder het effect der Duitsche luchtaanvallen de door de regeering tot dus verre verwaarloosde sociale problemen acuut beginnen te worden. In het verslag wordt o.m. gezegd: „Londen denkt er steeds meer aan een betere stad en een beteren staat op te bouwen. De menschen willen niet meer alleen een physieken. maar ook een politieken, socialen en moreelen wederopbouw. Van dag tot dag wordt de roep luider om een verklaring, wat de regeering na het einde voor de bevolking denkt te doen. On der den grond ontstaan nieuwe denkbeelden en nieuwe plannen. Een nieuw Engeland wordt in de schachten van de ondergrondsche en in de schuilkelders van het tegenwoordige Engeland geboren." Naar de Engelsche scheepsomroep meldt, heeft Churchill gisteren Oost-Schotland be zocht om de verdedigingslinie aan de kust te inspecteeren. Volgens een Reuter-bericht houdt de Britsche regeering z.g. „baby-bankbiljetten" in reserve voor het geval, dat de aanmunt van zilvergeld tijdelijk zou worden stopgezet. Deze bankbiljet ten zullen een betrekkelijk geringe waarde hebben. NEW YORK, 23 Oct. (D.N.B.) Drie New Yorksche brandweerlieden zullen met de At lantic Clipper naar Lissabon gaan, vanwaar zij zich naar Londen zullen begeven, ten einde de methodes te bestudeeren van het bestrijden van branden, die door brandbommen zijn ont staan. De Amerikaansehe' deskundigen zullen ongeveer vijf tot zes maanden in Londen blijven. Het vorderen der werkzaamheden aan den meerdijk van den N.O. Polder brengt op nieuw het omleggen van een der traditio- neele scheepvaartwegen der Zuiderzee met zich. Nadat de Lemster vaart in verband met de voltooiing van 't dijkvak Lemmer en Urk werd gewijzigd, is thans een veel ingrijpen der verandering gekomen in de route van de Meppeler vaart, de scheepvaartlijnen van Amsterdam en andere havens van West- en Zuidwal op Genemuiden, Zwart sluis, Meppel vice versa. Vandaag, 24 Oct. 1940, krijgt de in verband met de uitvoering van den N.O. polder noodzakelijke omlegging van den scheepvaartweg door het Zwolsche Diep naar het IJsselmeer haar beslag en wordt de nieuwe langs den Meerdijk van den Noordoostelijken polder gebaggerde geul voor het verkeer opengesteld met gelijktijdige slui ting van de route door het Zwolsche Diep. De nieuwe geul is tusschen het Zwolsche Diep en de uitmonding in het IJsselmeer aan de west zijde ongeveer 16 kilometer lang. De breedte be draagt tenminste 70 M. bij een diepte van 3.10 M. N. A. P. De geul volgt m?t uitzondering van het oos telijk 2 kilometer lange, aan het Zwolsche Diep aansluitende gedeelte, geheel het tracé van den Meerdijk en wordt bewesten de noordwestelijke punt van het Kampereiland, de zoogenaamde Rampspol, ter voorkoming van opslibbing en ten behoeve van de veiligheid van de scheepvaart over een lengte van ongeveer 6,5 kilometer door een leidam begrensd. Het ligt in de bedoeling dezen leidam in 1941 nog met ongeveer 900 M. te verlengen en de uitmonding van de geul in het IJsselmeer nader te beveiligen door den aanleg van een beschermingsdam, dwars op den Meer- dijk gericht, waardoor tevens een goede invaart voor de ter plaatse aan te leggen overslag en vluchthaven wordt gewaarborgd. Het project is tot stand gekomen in zeer BOEDAPEST, 23 Oct. (D.NB.) Naar het Hongaarsche Telegraafagentschap mededeeït zijn de besprekingen, die hier tusschen een Hongaarsche en een Roemeensche handels delegatie werden gevoerd, vandaag geschorscht. BOEKAREST, 23 Oct. (D.N.B.) Naar het Seismologisch Instituut van Boekarest mede deelt, lag de haard van de krachtige aard beving van gisteren in de bergen van Wrantsch, die voor de Oostelijke Karpathen liggen Waai de oudere tectonische lagen der Moldavische bergen de jongere bergen der Karpathen ont moeten zou zich op een diepte van 160 tot 200 km. een aardspleet bevinden, die den haard der beving vormt. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn bij de aardbeving drie personen gedood door instortende huizen;'een groot aantal men schen is voor een deel zwaar gewond. BOEKAREST, 23 Oct. (Stefani). In den afgeloopen nacht is in Boekarest luchtalarm gemaakt om de functionneering van de luchtbescherming der hoofdstad evenals het gedrag der bevolking bij een eventueelen aanval door vijandelijke vliegtuigen te con troleeren. Het alarm duurde van 3 uur 35 tot 4 uur 20. Deskundigen hebben besluiten genomen ten aanzien van de maatregelen, BARCELONA, 23 Oct. (D.N.B.). De Duitsche rijksleider en politiechef Himmler is vanmiddag uit Madrid hier aangekomen. Op het vliegveld werd hij door een geestdriftige menigte begroet. Aanwezig waren onder meer de burgerlijke gou verneur van Barcelona, de burgemeester en dele gaties van de Phalanx en de Duitschers te Bar celona. Op de startbaan stond een compagnie van de Spaansche luchtmacht aangetreden, die door Himmler geïnspecteerd werd. WASHINGTON, 23 October (D.N.B.) Naar uit San Francisco wordt gemeld, heeft de Amerikaansehe vloot ter versterking van haar hulpkrachten Dinsdag alle schepen van de Pa nama Pacific Line, d.w.z. vijf vracht- en pas sagiersschepen met een inhoud van 8378 ton overgenomen. Naar vernomen wordt zal de vloot van deze schepen gebruik maken van transportvaartuigen of kleine vliegtuigmoeder schepen. Roosevelt heeft bij decreet een nieuw bureau met veelomvattende volmachten in het leven geroepen, de z.g. Priorities Board, welke ten doel heeft de geheele productie op alle gebieden van de nationale defensie vóór te laten gaan bij particuliere opdrachten. Verder meldt de „New-York Times" dat het Amerikaansehe ministerie van Oorlog van de United States Lines het passagiersschip „Presi dent Roosevelt" gekocht heeft. Dit meet 13869 b. r. ton en zal als troepentransportschip wor den gebruikt. Sedert het uitbreken van den oorlog voer het schip op Bermuda. ROME, 23 Oct. (D.N.B.) Z. H. de Paus 1 heeft den Roemeenschen ambassadeur in par ticuliere audiëntie ontvangep BERLIJN, 23 Oct. (A.N.P.) De Britsche minister-president Winston Churchill heeft Maandagavond voor de Engelsche radio een redevoering uitgesproken, welke hij betitelde als „een beroep op Frankrijk". Volgens de „Frankfurter Zeitung" heeft Chur chill hierin o.a. het volgende gezegd: „Meer dan dertig jaar sta ik aan de zijde van Frank rijk, en onder den Duitschen bommenhagel staat Engeland „trouw jegens alle volkeren voor wel ker rechtvaardige zaak het het zwaard getrok ken heeft." Wanneer vrienden met elkander in .moeilijkheden geraken, omdat zij aangevallen en door den vijand van elkaar gescheiden wor den, moeten zij op hun hoede zijn, opdat zij niet met elkaar in twist geraken." Vervolgens poogde Churchill de Franschen bang te maken ten aanzien van de bedoelingen van Duitschland en Italië en hun een toekomst van geestelijke slavernij te voorspellen, indien zij niet bereid zouden zijn rouwmoedig weer hun steun te geven aan Groot-Brittannië, dat welis waar thans zware dagen beleeft, maar in 1941 naar hij beweerde de heerschappij in de lucht en op zee zal bezitten. Wat wij Engelschen, aldus Churchill, van u, Franschen, in deze bange dagen verlangen, nu wij voor een over winning vechten, welke wij redelijkerwijze met u zullen deelen, is, dat gij al kunt ge ons nu niet helpen ons geen hinderpalen voor de overwinning in den weg legt. Voorts beweerde de minister-president nog, dat Engeland uitsluitend vecht om Europa van het nationaal-socialisme te bevrijden,- en dat Groot-Brittannië geen enkel land eenige eischen stelt. Daarom moeten de Franschen ook niet gelooven, dat de Engelschen de Fransche vloot en de koloniën in bezit willen nemen. Naar aanleiding van deze rede wordt vol gens D.N.B. uit Vichy gemeld: In kringen van het Fransche ministerie van Buitenland sche Zaken is men ten aanzien van de rede voering van Churchill welke tot Frankrijk gericht was van meening, dat de verkla ring van den Britschen minister-president geen aanleiding geeft om hierop van Fran sche zijde op eenige wijze openlijk te reagee ren. In deze kringen verklaart men, dat een recht- streeksch beroep van een buitenlandschen staats man op een vreemd volk geen correct optreden is. Voorts wijst men er op, dat maarschalk Pé tain reeds in een van zijn vroegere redevoerin- Fransche aangelegenheden van de hand heeft gewezen. Wat den inhoud van de rede zelf betreft be toogt men hier, dat zoo iets van Churchill wel verwacht kan worden. Men geeft er in de ge noemde kringen de voorkeur aan, tegen de rede niet te polemiseeren, te meer daar de Fransche pers tot dusver geen verlof gekregen heeft van deze radiorede melding te maken. Met betrekking tot Churchill's rede wordt van officieuze Duitsche zijde gemeld: In politieke kringen te Berlijn beschouwt men het als een nieuw bewijs voor de kanslooze posi tie van Engeland, dat onafwendbaar zijn ver nietiging tegemoet gaat, dat Churchill Maan dagavond in een radiorede gepoogd heeft het Fransche volk opnieuw als bondgenoot te win nen. Want tenslotte moet men ook in Londen bemerkt hebben, dat Frankrijk aan de zijde .van Engeland zoojuist de groote ineenstorting en de grootste teleurstelling van zijn geschiedenis beleefd heeft, en moet men weten, dat er na de gebeurtenissen van Oran en Dakar Fransch bloed aan Engelsche handen kleeft. Bij de radio rede van Churchill is er, volgens de overtui ging die men hier heeft, uitsluitend sprake van dat Frankrijk door Engeland een tweede maal bedrogen moet worden, doordat het, nu het zelf niet meer in staat is zijn zonen voor Engeland naar het slagveld te sturen, althans passief zal dulden, wat Londen verder aan schendingen van het volkerenrecht tegenover het Fransche bezit voor de Engelsche belangen nuttig zal achten. Op de onverbiddelijke opoffering van den bond genoot door Engeland volgt dus de bedoeling om met ongekend cynisme een politieke lijk- schending te plegen, waarbij de verbluffende verwachting geuit wordt, dat het Fransche volk zelf de hand daartoe zal kunnen bieden. De waanzin van Engeland schijnt zoover te gaan, zoo verklaart men hier, dat het meent, ook bij anderen geen normaal denken en aanvoelen en geen normalen zin voor de werkelijkheid meer te mogen veronderstellen. gen dergelijke Britsche inmengingspogingen in J dag, over Zwitsersch gebied hebben gevlogen. BERN, 23 Oct. (D.N.B.) De Bondsraad heeft besloten opnieuw te Londen te protes teeren, aangezien wederom Engelsche vlieg tuigen, in den nacht van Zondag op Maan- vruchtbare samenwerking tusschen den dienst van de Zuiderzeewerken en autoriteiten uit de belanghebbende gemeenten, Kamers van Koop handel en scheepvaartkringen. Vanaf heden volgen de schepen dus met langer de route door het Zuidelijke sluitgat van den polderdijk,, boven Schokland om naar het Zwolsche Diep. Dit laatste wordt deels onder den Overijsselschen wal afge- snoerd. Kraggenburg, de eenzame licht opstand met baakmeesterswoning en vlucht haven aan den mond van het Zwolsche Diep, komt eerlang midden in den nieuwen polder te liggen. De Staatscourantvan Woensdagavond bevat een beschikking van den secretaris generaal, waarnemend hoofd van het de partement van Landbouw en Visscherij, waarbij is bepaald, dat uit het Landbouw- crisisfbnds door bemiddeling van de Ne- derlandsche Visscherijcentrale steun zal worden verleend aan reeders, onder voor waarden en krachtens regelen, in die be schikking vastgesteld. Onder reeders wor den hier verstaan zij, die als georganiseer- den zijn aangesloten bij de centrale en als zoodanig toegelaten tót de groep „eige naars en/of gebruikers van zet- en kust- visschersvaartuigen" en/of tot de groep „reeders van haringdrijfnetvisschersvaar- tuigen". De aan de reeders uit te keeren steun mag uitsluitend worden aangewend voor de bestrij ding van de door de centrale nader te bepalen kosten, dienende om het reederijbedrijf in stand te houden. Het bedrag van de steunuitkeering wordt voor eiken reeder afzonderlijk door de centrale vastgesteld. Hierbij wordt o.a. reke ning gehouden met het aantal en het type van de visschersvaartuigen, welke den betrokken reeder ter beschikking staan, met de normale kosten van onderhoud van vaartuigen en overige bedrijfsoutillage voor zoover het de onder houdskosten van vaartuigen betreft, met in achtneming van de door de scheepvaartinspec tie te stellen normen met den aard en om vang der overige bedrijfslasten, zoowel van per- soneelen als van materieelen aard en voorts met eventueele den reeders uit anderen hoofde verleende tegemoetkomingen in de personeele of materieele bedrijfslasten. Onder de visschers vaartuigen, ten aanzien waarvan de normale kosten van onderhoud in het bedrag der steunuitkeering worden begrepen, worden niet begrepen de visschersvaartuigen, welke zijn ge vorderd of welke zich buitenslands bevinden, /ïoch de visschersvaartuigen, welke naar het «ordeel van de scheepvaartinspectie en de cen trale in zoodanigen staat verkeeren, dat zij niet meer ten volle voor de uitoefening van de Visscherij geschikt kunnen worden geacht. De reeders, die voor steun in aanmerking (villen komen, zijn verplicht alle door de cen trale en/of accountantsdienst van het depar tement van Landbouw en visscherij verlangde gegevens te verstrekken, welke kunnen strek ken ter vaststelling van het voor den betrokken reeder te bepalen steunbedrag. Zij zijn boven alen verplicht ten genoege van de centrale of den accountantsdienst aan te toonen, dat de uitgekeerde steunbedragen zijn aangewend, voor het met deze uitkeering beoogde doel. Het steunbedrag zal voorzoover mogelijk, naar gelang van zijn bestemming, worden uitgekeerd in wekelijksche dan wel maandelijksche ter mijnen. Voorzoover zulks doelmatig mocht zijn ter bereiking van het met de steunregeling be oogde doel, kunnen de steunbedragen geheel of gedeeltelijk aan een organisatie van reeders worden ter beschikking gesteld. Deze beschikking zal worden ingetrokken, zoo dra met betrekking tot de tegemoetkoming in noodzakelijke bedrijfslasten een regeling uit anderen hoofde mocht worden getroffên. Naar wij vernemen, worden er plannen ontworpen voor het stichten van een Ne- derlandsche Winterhulporganisatie, in den zelfden geest, zooals deze in Duitschland reeds sinds eenige jaren bestaat. Deze plan nen bevinden zich reeds in een vergevor derd stadium. Er zal een eereraad worden gevormd, waarvan jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje voorzitter zal zijn. Alle groe- peeringen der Nederlandsche bevolking zul len in dezen raad vertegenwoordigd zijn en zullen haar medewerking aan de organi satie geven, zoodat van een breed nationaal winterhulpwerk gesproken kan worden. Woensdagmiddag zijn op de Algemeene Be graafplaats te Monster onder zeer groote be langstelling de 22-jarige B. v. d. Meer, de 20- jarige A. de Koning en de 20-jarige H. Schelle- vis, die bij den Engelschen bomaanval van j.l. Zondag om het leven kwamen, ter aarde besteld. Op de begraafplaats gaven tal van Duitsche en burgerlijke autoriteiten blijk van hun mede leven. De rijkscommissaris had kransen gezon den, terwijl namens hem de ouders der slacht offers condoleantiebrieven ter hand werden ge steld. Burgemeester G. W. Kampschoër en de predi kanten Veldhuizen en Pot spraken een korte gedachtenisrede uit. Familieleden bedankten voor de bewezen eer. Met een deel slechts der zelfbeheer- sching, welke men zich vaak getroost om een gebrek te verhelen, zou men dikwerf kunnen volstaan, om dat ge brek af te leeren, zoo zeggen de oude Chineezen. En als we bij ons zelf te rade gaan, moeten we erkennen, dat hierin veel waars ligt. We doen meer dan eens de uiterste moeite een on volkomenheid te bedekken en we zijn o zoo bang voor het menschelijk op zicht; we zouden voor geen geld ter wereld bekend willen doen worden, met welk leelijks we behept zijn, doch we doen geen moeite of bijna geen moeite dit gebrek te verhelpen. En daarom moesten we die Chineesche wijsheid eens betrachten en al onze krachten inspannen om datgene te beteren, waarvoor we zooveel over hebben om het te verbergen. Nu we het over Chineesche wijsheid hebben, willen we er een Neger-wijs heid aan toevoegen, al ligt deze op ander terrein: Het is gemakkelijk slangen te vangen met een andermans hand. Wij hebben er een soortgelijke uitdrukking voor: een ander de kastanjes uit het vuur laten halen Laten ivs zelf voor ons zelf opkomen, en niet steeds anderen noodig hebben. Woensdagavond om kwart voor elf ont dekte een der leden van den luchtbescher mingsdienst, dat te Westzaan brand was uitgebroken in de timmerfabriek „Het Noor den", eigenaar de heer Lub. Hij waarschuw de onmiddellijk de brandweer, die spoedig ter plaatse was, doch te kampen had met gebrek aan water, zoodat aanvankelijk slechts met één straal het vuur kon worden be streden. Dientengevolge ging de fabriek, die geheel uit hout is opgetrokken en waarin groote voorraden brandbaar materiaal wa ren opgestapeld, binnen korten tijd geheel in de vlammen op. De brandweer kon tegen de vuurzee zoo goed als niets uitrichten en van den geheelen in ventaris viel bijna niets te redden. De vuurgloed was tot op grooten afstand zichtbaar en trok op dit late uur nog veel be langstelling. De burgemeester van Westzaan, de heer Jantzen en die van Assendelft de heer J. de Boer, waren bij het blusschingswerk tegen woordig. De rechtbank te Leeuwarden behandelde de zaak tegen de 28-jarige vrouw J. de V.B., te Zwaagwesteinde, die haar zoontje, op 23 Maart 1940 geboren, in een zoodanigen hulpeloozen toestand zou hebben gebracht en gelaten, dat het kind op 4 Augustus overleed. Zij gaf het kind geen voldoende voedsel. De oorzaak van het overlijden was uitput ting en ondervoeding. Een der getuigen verklaarde, dat de maaien in het wiegje kropen. Toen het te laat was, werd de hulp van een dokter ingeroepen. Toen deze kwam, stond de vader met een levensverzekeringspolis van het kind in de hand. De eisch luidde twee jaar gevangenisstraf. Te Nijmegen heeft de politie vijf personen aangehouden, t.w. drie uit Amsterdam eö twee uit Huizen, die aan een winkelier te Nijmegen buiten de distributie om een vijf tigduizend kg. bak- en braadvet te koop aanboden. De winkelier stelde onmiddellijk de politie van dit aanbod in kennis en kreeg den raad, de zaak voort te zetten, opdat de politie de noodige be wijzen om de frauduleuze handelaars te kunnen arresteeren, in handen zou krijgen. Inderdaad werd een gezegeld koopcontract opgemaakt. Het vet bleek echter niet te leveren. Het zou afkom stig moeten zijn van een bona-fide makelaar in Amsterdam, die de benoodigde bescheiden niet kon krijgen en dus ook nimmer had kunnen af leveren. Met deze partij werd een kettinghandel op touw gezet, waarbij de prijzen ver boven de vastgestelde uit gingen. Een ambtenaar van de Crisis Zuivelcentrale te Amsterdam was eveneens dezen oneerlijken handel op het spoor gekomen en werkte voor de ontmaskering van deze affaire in laatste in stantie met de Nijmeegsche politie samen. De vijf arrestanten zijn reeds voorgeleid en zullen dezer dagen op vriie voeten worden ge steld. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1