Turkije op een twee sprong New-Vorksche Bears KEMPiMSKI DONDERDAG 24 OCTOBER 1940 T0LST01-HERDENKING IN DE SOVJET-UNIE N.S.W. EN S.D.A.P. De gevolgen van het bond- genootschap met Engeland Huiszoeking bij Poolsche ambassade te Boekarest Veel spionnagemateriaal gevonden HET HOOGE WATER IN DE EBRO DAALT Verdere berichten over schade in Catalonië Robbenovereenkomst door Tokio opgezegd Visscherij werd te zeer benadeeld Delegatie van Hitlerjeugd in Korea aangekomen Duitsche pers bezoekt Genève Antonescoe's bezoek aan Rome is officieel Roemeensche vluchtelingen in den Piaeus verwacht Het vliegtuigöngeluk in Joego-Slavië Geen protest der V. S. na aanval op Bahrein Burgemeester van Lyon gearresteerd Buitenlanders te Parijs moeten zich melden Luxemburgsch parlement ontbonden Bezetting van steunpunten in de Aegeïsche Zee? Exploitatie van nieuwe Turksche kolenmijnen Britsche kruiser te Buenos Aires Gollecteverbod in België Achttien millioen inwoners in Turkije DISTRIBUTIE LINNEN GOEDEREN BOERDERIJ-BRAND IN ZUID-WOLDE Suze Groeneweg ter aarde besteld Oploopende koersen; slot vast Omzet: 810.000 GEEN DEENSCHE VISCH NAAR ONS LAND Levering klompen aan Duitschland Clearingkoersen Academische examens Staatsinrichting M. O. Stuurlieden-examen Apothekers-assistent Machinisten-examen Verklaringen in den Nijmeeg- schen raad Commissaris van Friesland Hulde bij zijn zeventigsten verjaardag 227 t - - It WISSELKOERSEN - AMERIKAANSCHE GOEDERENMA RKT AMSTeftDAM IEIDSCHEST8AAT OS A la Carte RESTAURANT EN DAGSCHOTELS De herinnering aan de Dultsch-Turksche wa penbroederschap in den wereldoorlog is in Duitschland nooit verflauwd. Waarschijnlijk is de Turksche vrijheidsoorlog tegen het dictaat van Sèvres en het opbouwwerk van den grooten Kemal Ataturk in geen enkel ander land met zooveel sympathie begroet als in Duitschland. Deze historische bana werd in den loop der ja ren nog hechter door een voortreffelijke eco nomische samenwerking: Duitschland werd de belangrijkste leverancier en afnemer van het nieuwe Turkije. Men zou dus hebben mogen aannemen, aldus lezen wij in een artikel over „Het eenzame Tur kije" in Das Reich, dat Turkije, een zelfde be grip zou toonen voor den Duitschen vrijheids strijd. Het tegendeel was echter het g.wal Kor ten tijd na den dood van Ataturk kwam de Turksche staat in het vaarwater der Westersche mogendheden en sloot met hen een bondgenoot schap. Weliswaar functionneerde het bondge nootschap niet, toen het bij het uitbreken van den oorlog op de proef gesteld werd, daar Tur kije, voor de keuze gesteld, er de voorkeur aan gaf, zich verre te houden van het gevaarlijke conflict. Niettemin had de alliantie eenige on aangename gevolgen voor Turkije. Niet alléén verslechterde hierdoor de houding tot de as- mogendheden, maar ook de Russlsch-Turksche betrekkingen verloren hun traditioneel? harte lijkheid. De Turksche minister van Buitenland- sche Zaken Saradjogloe werd het vorig jaar tijdens zijn langdurig bezoek aan Moskou zeer koel ontvangen en bereikte met zijn pogingen om sympathie voor Engeland te wekken minder dan niets. Ook de zeer dubbelzinnige houding, die hij tegenover de Engelsche aanvalsplannen op de Russische oliebronnen in Bakoe en Ba- toem innam, was niet bepaald geschikt om het Russische vertrouwen opnieuw te weaken. Ofschoon derhalve Turkije door zijn houding in het eerste jaar van den oorlog reeds eenig politiek kapitaal verspild heeft, dat Kemal Ata turk het land had nagelaten, deed het toch niets om zijn neutraliteit, waartoe het nu een maal besloten had, te verzekeren. Ook na de ineenstorting van Frankrijk blies het officieele Turkije, pers en radio voorop, lustig op den Brit- schen hoorn. Geen Engelsch argument was dwaas genoeg om niet in de Turksche bladen opgeno men te worden. Zoo schreef bijv. het Turksche blad „Yeni Sahab" ten aanzien van de bommen op den Duitschen Rijksdag, dat de Duitschers misschien zelf deze erop hadden geënsceneerd. Hetzelfde blad schreef eenigen tijd geleden over Italië: „wij willen, dat de vleugels en armen der Italianen zoo gebroken worden, dat zij ons land niet meer kunnen bedreigen." Het zenden van een Duitsche militaire missie naar Roempnië verwekte nieuwe agitatie. Het blad „Tau" verkondigde met luider stemme, dat Turkije een „stevige slagboom was in den op- marschweg der Duitschers naar Syrië en Egypte, en dat, wanneer Duitschland zou trachten door Turkije te dringen om Syrië en Egypte te be reiken, het twee millioen bajonetten zou vin den, welke het den weg zouden versperren." Deze heldhaftige woorden werden ook door de Turksche radio overgenomen en hebben intus- schen tot vreugde van Engeland de ronde over de geheele wereld gedaan, Volgens de „Daily Telegraph" zou Turkije zelfs 400.000 man aan de Bulgaarsch-Thracische grens geconcentreerd hebben. Men vraagt zich hier, aldus „Das Reich" met verwondering af, wat deze opwinding be- teekent en wat voor nut zij kan hebben. In het hypothetische geval naar wy hopen onwaar schijnlijk geval dat Turkije zich tot onver standige daden zou willen laten verieiden, zou weldra blijken, dat het land geen vrienden heeft. Weliswaar wordt zijn trouw aan het bond genootschap in deze dagen door de Engelschen zeer geprezen, maar of de Engelschen het land werkelijk hulp zouden kunnen bieden, wanneer het hun zou lukken, Turkije in het conflict te betrekken, is zeer de vraag. „Turkije zal door de kracht van zijn eigen beslissing gerea wor den", schreef de „Times" dezer dagen zeer veel zeggend. Dat beteekent, dat het land op zich zelf zal zijn aangewezen, zooals reeds eerder de andere bondgenooten van Engeland. Men zou er aan den Bosporus goed aan doen, aldu% besluit Das Reich haar artikel, alles kalm te overleggen. Tot nu toe is Turkije tot zijn eigen nadeel tusschen alle stoelen gaan zitten. Dat is op den duur noch noodzakelijk, noch goed. MOSKOU, 23 Oct. (Tass). In November zal het 30 jaar geleden zijn dat de beroemde schrijver Leo Tolstoi stierf. Dan zullen het 13de en het 35ste deel verschijnen van een vol ledige uitgave zijner werken, die in totaal 8S deelen zal bevatten. Reeds zijn 35 deelen ver schenen. Gedurende de voorbereiding voor deze uitgave heeft men talrijke onbekende hand schriften van Tolstoi ontdekt, waardoor men in staat is den lezers den oorspronkeiijken, niet door de censuur veranderden, tekst aan te bieden. BOEKAREST, 23 Oct. (D.N.B.). In verband met de arrestatie van Beek en leden van het Poolsche gezantschap, die betrokken waren bij het Engelsche sabotageplan, en als gevolg van de gisteren gevonden documenten heeft de Roe- meensche politie vandaag een huiszoekingver richt in een by de Poolsche ambassade behoo- rend huis, waarby zy groote hoeveelheden mu nitie, bezwarende documenten, cocaïne en an dere soorten vergif, alsmede een groote hoeveel heid deviezen, waaronder een groot bedrag aan ryksmarken vond. De documenten bewyzen dat in' dit huis van de Poolsche ambassade diensten verricht werden voor de Britsche spionnage. Verder werden twee groote geheime zend- en ontvangstations gevonden alsmede papieren, waaruit bleek, dat deze bende met Engelsche instanties in verbinding heeft gestaan. Rond dertig Polen zyn gearresteerd, waaronder ver scheidene leden van de z.g. Poolsche ambassade BARCELONA, 23 Oct. (D.N.B.). Uit Tor- tosa wordt gemeld dat door het ophouden van den regen het hooge water van de Ebro langzaam begint te dalen. Uit het overstroomde gebied van Catalonië komen nieuwe berichten over schade. Te Bascara zyn drie electrische centrales gedeeltelijk ver woest. In Beguda zyn 14 kleine textielfabrieken vernield; in deze steden bedraagt de schade 10 millioen pesetas. Te Sal hebben de spinnerijen en textielfabrieken veel schade geleden. Een stuwdam kon geen weerstand bieden aan den druk der watermassa en scheurde over een breedte van 150 meter. Te Olot is het bedrijf in 15 spinnerijen en textielfabrieken voor langen tyd onmogelijk gemaakt. Te Juan las Fontes zyn 14 fabrieken min of meer ernstig beschadigd. In Olot en Juan las Fontes wordt de schade op 15 millioen geschat. De minister van Handel en Nyverheid, Car- ceiler, is gisteren te Barcelona aangekomen om in opdracht van Franco persoonlijk leiding te geven by de maatregelen tot leniging van den nood. TOKIO, 23 Oct. (D.N.B.) De Japansche regee ring heeft vandaag medegedeeld, dat zij niet voornemens is het in 19 U gesloten accoord met Engeland, de Vereenigde Staten en Sovjet-Rus land betreffende de bescherming van robben te vernieuwen, zy is echter bereid een accoord op nieuwen grondslag te sluiten. De Japansche regeering motiveert haar besluit hierdoor, dat de robben zich in de Noordeiyke deelen van den Stillen Oceaan sterk vermeer derd hebben, zoodat zy voor de visscherij, die voor Japan in de hoogste mate van vitaal belang is, in den loop der laatste jaren steeds grootere schade deden ontstaan, zonder dat het op grond van de overeenkomst mogeiyk was zorg te dra gen voor passende tegenmaatregelen. TOKIO, 23 Oct. (D.NJ3.) Te Keyo, de hoofdstad van Korea, is een delegatie der Hitlerjeugd aangekomen, die morgen verder zal reizen naar Japan. Verder wordt bericht, dat een Duitsche pers- delegatie onder leiding van den algemeenen leider van het Duitsche Roode Kruis, Reiners, een bezoek aan Genève heeft gebracht om de inrichting van het Internationale Comité van het Roode Kruis te bezichtigen. ROME, 23 Oct. (D.N.B.). Ten aanzien van het a.s. bezoek van Antonescoe aan Rome verklaart men in welingelichte Italiaansche kringen, dat deze op uitnoodiging van de fascistische regee ring komt en dat zyn bezoek een officieel ka rakter zal dragen. Zonder vooruit te willen ioo- pen op de onderwerpen, kan men reeds zeggen, dat by deze gelegenheid gesproken zal woroen over het effect van de scheidsrechteriyke uit spraak van Weenen en over de opheffing van den Engelschen invloed en de Engelsche intriges op den Balkan. ATHENE, 23 Oct. (D.N.B.). In den Piraeus worden ongeveer 2000 Roemeensche Joden en vluchtelingen verwacht. Krachtens de aanwy- zingen der Grieksche autoriteiten mogen zy niet in Griekenland biyven. zy zullen met een Grieksch schip naar Lissabon worden gebracht. BELGRADO, 23 Oct. (D.N.B.)Het aantal dooden by het verongelukken van een Joego slavische verkeersmaehine in de nabijheid van het voor een tusschenlanding gebruikte vlieg veld der Batafabrieken in Boravo by Wukowar is tot acht gestegen. Ooggetuigen vertellen, dat kort na den start een der beide motoren, toen het toestel, een Amerikaansche Lockhead- machine, op een hoogte van 100 meter vloog, afsloeg. De machine gleed daarop zijwaarts af, sloeg op den grond over den kop en brak in stukken. De beide vleugels met de daarin ge bouwde benzinetanks werden van de cabine af- geslingerd. Terwyi de in het voorste deel der cabine zittende personen door den schok gedood werden, werden de meer naar achteren- zittende passagiers uit de cabine geslingerd. ROME, 23 Oct. (D.N.B.). Ten aanzien van de van Engelsche zyde verspreide geruchten, vol gens welke het bombardement op de Bahrein- eilanden een Amerikaansch protest te Rome ten gevolge zou hebben gehad, verklaart men in wel ingelichte Italiaansche kringen, dat geen pro test van dien aard is ontvangen. De Engelsche propaganda heeft een schending van beweerde Amerikaansche belangen alleen naar voren ge bracht om verwarring -te doen ontstaan en de aandacht af te lelden van dit succes van het Italiaansche luchtwapen. GENÈVE, 23 Oct. (D.N.B.) De burgemees ter van Lyon, Nicod, is met eenige medewer kers wegens revolutionnair optreden gearres teerd. In Lyon zou volgens te Genève ontvan gen berichten een uitgebreide zuiveringsactie •worden ondernomen. De arm van a«r, flezser Isgeentoo- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij rich ervan over igen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden I PARIJS, 23 Oct. (D.N.B.) Alle vreemde lingen uit Parijs en omgeving, die ouder dan 15 jaar zyn, moeten, zich bij de politie mel den. LUXEMBURG, 23 Oct. (D.N.B.) De chef van het civiele bestuur, Ryksstadhouder gouw leider Simon, heeft op 22 October 1940 bij ver ordening last gegeven tot ontbinding van de Luxemburgsche Kamer van Afgevaardigden en van den Staatsraad. NEW-YORK, 23 October (D.N.B.)' Een ar tikel van de Londensche Times, waarin de be zetting van Grieksche vlootsteunpunten in de Aegeische Zee wordt aanbevolen, heeft in de Ver. Staten groot opzien gebaard. ISTANBOEL 23 Oct. (DH.B.) Naar verluidt, heeft de Turksche regeering opdracht gegeven cot de exploitatie der kolenmijnen in het gebied van Songoeldak aan de Zwarte Zee. De exploi tatie zal door een staatsbearyf geschieden. Men overweegt te dien einde voor de plaatselyke De volking den arbeidsplicht af te kondigen. BUENOS AIRES, 23 Oct. (D.N.B.). De lichte Engelsche kruiser „Enterprise", die behoort tot de Zuid-Atlantische vloot, is vandaag de haven van Buenos Aires binnengeloopen voor een ver biyf van 48 uur. BRUSSEL, 23 Oct. (D.NJB.) De secretaris generaal van het ministerie van Binneniandsche Zaken en Volksgezondheid heeft thans een ver ordening uitgevaardigd, die alle openbare en particuliere collecten en inzamelingen tot nader order verbiedt. De collecten in gebouwen voor den eeredienst of ter bestrijding van de behoef ten daarvan vallen niet onder het verbod. Met het oog op de gisteren bekend gemaakte oprich ting van een organisatie voor winterhulp in België heeft deze verordening recht op bijzon dere belangstelling. ISTANBOEL, 23 Oct. (D.N.B.). Volgens den vporioopigen uitslag der volkstelling van 20 October zou de Turksche bevolking onge veer 18 millioen zielen tellen, hetgeen een sty- ging van twee millioen binnen vijf jaren be teekent. Men beschikt nog niet over de resul taten uit dé afgelegen landstreken. Naar aanleiding van in enkele bladen ver schenen berichten, als zou het voornemen be staan, linnen en halflinnen goederen buiten de distributie te doen vallen of deze goederen te gen een minder aantal punten dan goederen van wol en katoen beschikbaar te steilen, deelt men van bevoegde zyde aan het A.N.P. mede, dat een dergelyk voornemen niet bestaat. Woensdagavond om acht uur brak brand uit in de kapitale boerderij van den heer K. Niehuis te Zuid-Wolöe. In korten tyd had het vuur zich van de geheel met koren gevulde schuur meester gemaakt, terwyl ook het woonhuis ernstig werd bedreigd. De brandweer uit Bedum wist dit echter na ingespannen arbeid te behouden. Een groote hoeveelheid koren ging in vlammen op. De oorzaak van den brand is niet bekend. Ver zekering dekt de schade. Woensdag is te Rotterdam onder groote be langstelling op de Algemeene Begraafplaats Orooswijk ter aarde besteld het stoffelijk over schot van de Zaterdag j.l. in haar woning te Barendrecht op 65-Jarigen leeftijd overleden mr. S. Groeneweg, oud-lid van de Tweede Kamer voor de S.D.A.P., oud-lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en oud-lid van den Rotterdamschen gemeenteraad. Een aantal sprekers hèeft het weord gevoerd, o.a-. de heer W. H. Vliegen. NEW-YORK, 23 Oct. Ook heden was de han del op de New-Yorksche effectenbeurs vankal- men aard. De belangstelling was opnieuw ge richt op de politieke gebeurtenissen en de no teeringen stegen in de meeste gevallen geleide lijk tot ongeveer een punt, waarby staal waarden opnieuw de leiding hadden, doch ook voor rub- beraandeeien en oliewaarden belangstelling bleek te bestaan. Luchtvaartaandeelen waren aan den flauwen kant, terwijl koperwaarden daarentegen een vaste houding vertoonden, on danks de afnemende vraag naar het metaal. Chemische waarden waren verdeeld, en bij de automobielwaarden werden aankoopen verricht van enkele met zorg daartoe uitgekozen fondsen. Public Utilities en spoorwegwaarden lagen kalm. Naar verwacht wordt, zal het cyfer der wagon lading deze week een kleine stijging vertoonen, in afwyking van het om dezen tyd van het jaar gebruikelijke verloop. Tijdens het laatste beursuur stegen de no teeringen verder, waarbij chemische waarden het meest op den voorgrond traden. De beurs sloot in vaste houding, met over het algemeen koerswinsten van ongeveer een punt. Vandaag ■werden 753 fondsen verhandeld, waarvan er 425 in koers zijn gestegen en 157 gedaald, de notee ringen der 171 overige ondergingen geen ver andering. Naar wy vernemen, hebben importeurs van Deensche visch te iJmuiden thans officieel be richt ontvangen, dat voorloopig geen versche zeevisch naar Nederland kan worden geëxpor teerd, omdat het uitvoerkwantunj. uitgeput is. Dit beteekent, dat ons land tot nader order, practisch gesproken van versche Noordzee- en Oostzeevisch verstoken zal zyn, totdat de Deen sche Regeering aan de Deensche exporteurs weer uitvoervergunningen zal verstrekken. Wanneer dit het geval zal zyn, kon men ons van bevoegde zyde evenwel niet mededeelen. Naar we vernemen, zal binnenkort de eerste zending klompen naar Duitschland gezonden worden. Overal heerscht groote drukte in het klompenbedryf, want ook de afname in het binnenland is groot. Koersen voor stortingen op 24 October 1940 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75.36, Belga's 30.14, Zwitsersche francs 43.56, Lires 9.87, Deensche kronen 36.40, Noorsche kronen 42.80, Zweedsche kronen 44.85, Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42, Tsje chische kronen (nieuwe schulden) 7.54, Dinar (oude schulden) 3.43, Dinar (nieuwe schulden) 4.23, Turksche ponden 1.45yt. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts de heeren A. W. Stokhuyzen (Sidoardjo). H. J. Groenen dijk (Helder) en T L. Kwee (Soerabaja). Ge slaagd voor het artsexamen eerste gedeelte mevr. N. Roelofs-Frankel (Weenen), xnej. A. v. Randeraat (Amsterdam) en de heeren W. Po lak (Rotterdam). E. G. A. M. Musbsn^ (Am sterdam), J. de Jongh (Meerssen) en N. M. Richter (Amsterdam). Geslaagd voor het doc toraal examen geneeskunde de heeren S. Hiem- stra H M. v. d. Helde en S. Dünner. AMSTERDAM. Geslaagd voor het cand.-exa- men wis- en natuurkunde (D) de heer S. Schoen. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal exa men rechten; mej. E. de Marees van Swinderen, Den Haag en de heer M. G. van Ryswijk, Lel den. Voor het doctoraal examen wis- en natuur kunde, hoofdvak scheikunde, de heer Th. Brou wer, Moercapelle. Voor het candidaatsexamen wis- en natuur kunde, letter A, de heer H. J. R. Perdyk, Weesp. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal exa men rechten mej. C. A. Tillemans, Rotterdam en de heer C. J. P. Houwert, Den Haag. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor Staatsinrich ting M.O.; de heeren G. Bent te Den Haag en M. J. H. Cartigni Waelen. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor derden stuurman groote handelsvaart: R. J. de Graaff. AMSTERDAM. Geslaagd de dames J. R. Prins te Den Haag, A. Valkhoff te Den Heider en M. Bart te Zaandam. GRONINGEN. Geslaagd de dames: A. H. van Bienema te Amersfoort en R. J. Woudberg te Groningen. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma B de heeren: P. van Oers te Overschie en G. Vis te Rotterdam; voor het eerste gedeelte van diplo ma B: A. P. C. Reynhoudt te Vlissingen en L. van Vuure te Zaandam. In den gemeenteraad van Nijmegen herdacht Woensdagmiddag de voorzitter den overleden wethouder den heer G. A. Corduwener, die ty- dens zyn wethouderschap zeer veel gedaan heeft voor de verbetering der volkshuisvesting. Tydens zijn bewind kwamen ruim 600 arbeiderswonin gen tot stand. Een der straten in deze woonwijk zal naar hem worden genoemd, aldus de burge meester. Mede uit naam van de sociaal-demoeraten De Kok, Kooi, Lindeboom en Oldenburger legde de heer Peeters een verklaring af, waarin hij zeide, dat zy als leden van de S.D.A.P. In den raad gekomen waren en als zoodanig de socialistische beginselen hadden gepropageerd en aan het be stuur der stad zooveel mogeiyk medewerking hadden verleend. De maatregelen, door de be zettende autoriteiten genomen, zyn van dien aard, dat de S.D.A.P. in de practyk niet meer bestaat. Spr. achtte zich gelukkig, dat er toe stemming is verleend tot oprichting van de Ne- derlandsche Socialistische Werkgemeenschap, die, wanneer deze haar eigen leiding zal hebben ge kozen, geheel vrij zal zyn, het opbouwend werk in socialistischen zin voort te zetten.- In dezen zin hopen deze leden verder nog in het belang der gemeente Nymegen te kunnen werken. Mede namens twee andere socialisten, de hee ren Tissing en Alink, verklaarde de heer Beu- kema, dat hij getroffen was door de pynlykheid van de afgelegde verklaring. Het deed spr. pijn, dat vroegere partygenooten hadden gemeend het verband, dat zoo-lange jaren bestaan heeft, te moeten verbreken. Wy zullen trachten te blyven werken in de richting der verwezeniyking van het sociaal-democratische gemeenteprogram, zoolang dit in de gegeven omstandigheden moge- lyk is, aldus de heer Beukema. Vóór de zitting van de Provinciale Staten van Friesland is de voorzitter, mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, in verband met het bereiken van zyn 70sten verjaardag gehuldigd. Namens de Staten werd hij toegesproken door het oudste lid, den heer T. Nauta, die den voor zitter woorden van geluk toesprak en diens ver diensten voor de provincie schilderde. Hij bood hem aan een gedenkpenning, geslagen door de firma Begeer, welke penning aan de eene zyde de beeltenis van den jubilaris vertoont en aan de keerzyde het wapen van Friesland, met hét opschrift „Aan hun voorzitter op zyn 70sten verjaardag aangeboden door de Staten van Friésland". Diep geroerd dankte de heer Van Harinxma voor de hulde. Des middags kwamen in het gebouw van de provinciale griffie nog de Priesche burgemeesters byeen, terwyl ook talrijke gelukwenschen van particulieren binnenkwamen, Oct. 23 22 21 Allied Chemical Air Reduction 169 i 16S 169 American Can Co. 93 S 94 94 i Am. c a Founcir> 28 28 American Radiatoi 28} Am. Rolling MjIIf Hi 12 12} Am. Smelt Ret. 42 i 41 4 Amu Sugar Refining Am. Tel. is Tel. 163} (63 163 Am. Tobacco B. fit 73} 73} Am. Waterworks Anaconda Copper 23} 23 Atchison Topeke Hi 17 Baldwin Locomotive 16} Baltimore Ohic 4} 4} 4} Bethlehem Steel 83 81 80} Canadian Pacific 3} 3} 3} Comm. Invest. Trust 36| 36} 36} J. L Case Company 55 i 84 34 Ches. Ohio 4) 40 40 Chicago Rock Isl. i i Chrysler Motor 81 81 80} Consolid- Edison Co. 25} 25} 25} Deleware Huds 13} 13 12} Detroit Edison C. Dupont de Nem. 169 170} 167 Eastman Kodak 133} 133} 134 General Electric :5 34} 34} General Foods 37 38 39 General Motors 50} 49} 49 Good Year (6} 15} Hi Hudson Motor 4} 4} 4} Intern. Harvester 48 48} 48} Int. Merc. Marine 7} 7 7 Intern. Nickel 28} 28} 28} Internationa) Paper Intern. Tel. en Tel 2 1 1 Kennecott Copper 32} 31 31 Mack Trucks lncorp. 1 Montgomery Ward 40 40 40} National Biscuit Co. Nat. City Bank New York Central 14} 14} 14} Norfolk Western North. Am. Aviat 17} 17} 17 North Amer. n. a. 20 20 19 Northern Pacific Packard 3} 3} 3} Paramount 9 8} 8} Pennsylvania 23} 23} 23 Proctor Chambie PubL Serv. N. J. 32} 32} 33 Pullman incorporat. Pure Oil Company Radio Corporation 4} 4} 4} Reading Company Rep. Steel 19} 19 18} Reynolds Tobacco B. 34} 34} 34} Sears Roebuck 78} 78} 78 Shell Union Oil 9} 9} 9 Socony Vacuum 7} 7} 7} Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. 32} 31 I 31} Texas Gulf Sulphur Twent. CL Fox Film 6 6 Union Curb. Carb. 73} 73 72} Union Oil of Calif. Union Pacific 82} 81 81} United Aircraft 40 39} 39 United Corp A. 1 t 1} It United Fruit Comp. U. S. Ind. Alcohol 22 22} 22} U. S. Rubber 21} 20} 20} U. S. Steel 63} 62} 61 U. S. Steel pref. 124} 123} 123} Western Union 20} 18} 18} Westingh. Electric 109 108} 107 Wool worth Building 33} 33} 33} NEW YORK, 23 Oct. Slotkoersen Oct. 23 22 21 Londen 4.02} 4.02} 4.03} Parys Amsterdam Beriyn 40.05 40.05 40.05 Brussel t Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.25 9.25 9.25 Zwitserland 23.20 23.20 23.19 Weenen t Stockholm 23,86 23.56 23.85 Montreal S6.625 86.50 86.625 B. Aires Paplei 29.7a 29.78 29.78 3 .Aires Markl 2 3.80 23.70 23.80 Yokohama 23.45 23.45 23.45 NEW YORK, 23 Oct. 23 Oct. 22 Oct. 23 Oct. 22 Oct. Katoen Dec 9.60 9.51 52 Mei 9.48. 9.38 Jan 9.d1 9.43- Juh 9.30 9.20 Mrt. 9.55- 9.49 Oct. 8.90 8.81 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Mrt. 4.02- Sept. Dec 4.05-j— Sept 4.11+- Sept 4.17+- Jull - Suiker Dec 0.81 Mrt. 0.87 Mei 0.90 Rubber Stcndaard 4.08 4.14. Dec Mrt. Mel Juli Sept, 5.88+ 6 0o 6.12 6.19 6.27 5.76+ 5.94+ 6.01 6.09 6 17+ 0.81 Juli 0.92 0.92 0.87 Sept 0 96 i 0.96 0.90 Dec. 99 99 Mrt 1.01 1.01 Oct Dec Jan Mrt Tin 20.47 20.4) 20.20 20.02 20.48 20.42 20.20 20.00 Mei Juli Sept 19.88 (9.73 19.68 19.80 19.65 19.60 51 25 Loco 51.62} 51.50 rermfln 51.20 M dagen 50 37 J 50 37 CHICAGO, 23 Oct. 23 Oct. 22 Oct. 23 Oct. 22 Oct. Tarwe Haver Dec 87} 86}.87 occ. 35} 34} Mej 86 85} 81-85} Mel 34} 34} Jul! 8 80} juli 32} 32} Mais Kogge Dec 62 - 61 1 •- Dec 46} 45} - Me' 63} 62} •- Mei 50 49} - - Juil 63 - 62 Juli 50} - 49} - Reuzel Oct i70+ 4.62 lan 5 00» 4.92} Dec 4.851 4.77 Mrt. 4.97 t 4,90 WINNIPEG, 23 Oct. 23 Oct. 22 Oct. 23 Oct. 22 Oct. rarwe Gerst Oct 701 - 70 Oct 43} - 41 71} - '1 oec 41 - *9} Mei 75 75 Mei 40} - 39} Rogge Lynzaaa Oct 45 I 44 Oct 119} t.18 46 45 - Dec 117} 15 i Mej 44} 48} Me: 121 99} davej Oct 35 34 Mai 31} 30} Dec. 31 34 BOEK £/V BLAD NAAR EEN LICHTE TOEKOMST, door Rie Beyer. Uitgave: Gebr. Kluitman Alkmaar. Dit boek in de serié „De nieuwe leeskring", bestemd voor meisjes van 1216 jaar verhaalt van de bijna onoverkomelijke moeilijkheden i® het moederlooze gezin van den heer Verhoeven, als hij zijn beide kinderen een tweede moeder wil geven. Kleine Dicky is in de wolken, als hy het nieuwg hoort; voor de 16-jarige Tine daarente gen, die zoo goed en zoo kwaad als t ging de overleden moeder in huis tracht te vervangen, is 't een slag, die haar heele levensgeluk dreigt te vernietigen. Hoe moeilyk haar het huishouden ook vait, toch kan ze zich niet verzoenen met de gedachte, dat voortaan „een vreemde" hun gezin zal regeeren. Haar verzet, hoewel onver standig, is toch begrijpelyk. Tine is nog wat jong en daaruit vallen heel wat moeilijkheden te verklaren. Dat ze een uiterst zwaren tyd moet doorma ken, hetgeen ze grootendeels aan zichzelf te wy- ten heeft, is duidelyk. Er is echter nog een ideale tante in Den Haag. die de jeugdige, tobster met raad en daad helpt. En als dan eenmaal een lichte toekomst op doemt, is het verleden snel vergeten. De schrijfster maakt alles wel eens te mooi en te ideaal, niettemin zijn haar karakters goed ge- teekend. Een geschikt boek. DE KERN, door Ems. 1. H. v. Soest. Uitgave: Gebr. Kluitman Alkmaar. Twee jonge menschen Dolphi en Philip, als t ware voor elkaar geschapen, vormen de hoofd figuren in dezen roman voor oudere meisjes, van welk soort de schrijfster er reeds eerder eenige het licht heeft doen zien. Onervaren als ze zyn maken ze zich den weg, welken ze moeten gaan, langer dan in het begin noodig schynt. Dolphi tracht tevergeefs twee idealen tegelyk te verwezenlijken; ze hecht evenwel naar Philips zin te veel waarde aan haar muzikale ontwikkeling. Naar haar meening echter vormt de muziek beoefening de kern van haar leven Beide menschen vervreemden lange jaren van eikaar en gaan hun eigen weg. Door ondervin ding gerypt vinden ze later het verloren geluk weer terug. Liefde zal de kern van hun beider leven zyn. 't Is weer een ander wereldje, waarmede we kennis maken en veelal weet de schrijfster haar personen daarin een aannemelyke rol te doen spelen en ze durft het aan ook moeiiyke karak ters te peilen, al is niet alles altijd even aanne- melyk. De illustraties zyn van Hans Borrebach. DE DIESELMOTOR, door ir. W. Friedhoff iv.i. 4e druk. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. /E. E. Kluiver Deventer. Van dit werkje, het eerste deeltje van de serie „Gas- en Oiiemotoren", verscheen de vierde druk. Slechts hier en daar eischte deze druk ver andering en bijwerking, het wezen van het Die- sel-proces is immers, ondanks allen vooruitgang, hetzelfde gebleven. En 't doel van 't boekje, op beknopte wyze van de werking en het wezen van den Dieselmotor een uiteenzetting te geven, bracht mede, dat verbeteringen en ontwikkelin gen in dezen motor buiten het kader vielen. Voor hen, die eenig inzicht in deze materie werischen en wien het aan tyd en geduld ont breekt om uitgebreide handboeken te bestudee- ren, is hier in een kort bestek 26 bladzyden een duidelijke en heldere uiteenztting van de grondslagen te vinden. VON WERK ZU WERK, Monat- schrift der Betriebsgemeinschaft der I. G. Farbenindustrie A.G. Wy ontvingen van bovengenoemd maandblad het Septembernummer 1940, 31e jaargang. Bly- kens het hieraan toegevoegde mededaelingen- biad der D. A. F. „Arbeit und Freizeit" heeft in het vorige nummer een welkomstgroet gestaan aan de arbeiders uit andere landen om. Neder land, die by de I. G. Farbenindustrie zyn te werk gesteld. In het Septembernummer komt een groet voor aan de Italiaansche arbeidskamera den. Het maandblad bevat vele interessante ar tikelen met toelichtende foto's uit de arbeids gemeenschap der I. G. Farben op het gebied der techniek, lichamelyke opvoeding en scholing van jonge arbeidskrachten enz. Ten gerieve van de Nederlandsche arbeiders, die dit maandblad ook ontvangen, is een toe lichting bijgevoegd welke blykens mededeeling van de redactie in de Nederlandsche taal is ge steld. Ware deze redactioneele mededeeling er met, dan zou men het nauwelyks gelooven. BERK EN BREM, door E. v. He- meldonck. Uitg.: Thijmfonds 's-Gravenhage. Ook op het tweede boek van E. van Hemel- donck heeft het Thymfonds te Den Haag beslag gelegd en evenals de eersteling van dezen Vlaamschen schryver, „Dorp in de Hei" is „Berk en Brem" een kroniek uit het Vlaamsche Kern- penland. Het verhaal is misschien minder fel bewogen dan dat uit zyn eerste boek, maar van het begin tot het eind wordt de lezer geboeid door den stryd van Fien van d'Hoeven, die na het overiyden van haar man, Peer, alleen de ver- loopen hoeve in de hei moet besturen om deze voor haar jongsten zoon Peter, den eenigen die op de hei achtergebleven is, te bewaren. Alles wat dit ideaal in den weg kan staan, gaat zy opzij of bestrydt zü met taaie koppigheid en ook als het er om gaat Peter voor de hoeve te bewaren, weet zij wat haar besluit moet zyn. Daarby blijft zy trouw aan de herinnering van haar man, die haar tydens zijn leven alleen heeft laten wroe ten, maar dien zy ondanks zyn fouten een even groote liefde toedraagt, als toen zij hem tegen den wil van haar familie in het huwelyk volgde. Overigens gelijken Fien en Peer op Gretha en Gert uit „Dorp in de Hei". Peter haar zoon, een geheel nieuwe figuur, is een schrandere jongen, een droomer, maar een met wilskracht, die naast zyn moeder zyn toe komst bouwt even verknocht als zij aan den grond, waarop hy leeft en aan den arbeid van den boer. Hy ontmoet by een vriend diens zus ter, die een grooten Indruk maakt op zyn jon gensziel en van wie hy met een vage liefde gaat houden, maar als zy tenslotte sterft, vervaagt de droom en later neemt hy het boerenmeisje Irma tot vrouw. Zy zijn misschien té geïdealiseerd, deze Fien en Peter, evenals Sooi, Peter's oudste broer, dio in de mynen in het Waalsche wegkwijnt, maai* tenslotte op het land terug zyn verlangen naaf het boerenwerk bevredigd ziet, maar Van He- meldonck heeft deze typen goed volgehouden en aannemelijk gemaakt. Enkele figuren op den achtergrond, de men schen die in de stad hun verlangens bevredigd zien, zyn hiertegenover té oppervlakkig, de tegenstelling is wel wat té eenvoudig, zy kennen geen hooger doel dan geld te verdienen en steedsche manieren na te bootsen. Van Hemeldonck is zich in styl gelyk geble ven, hy weet de sfeer der omgeving waarin de handeling zich afspeelt scherp weer te geven, zoodat de onrust van zyn geserreerde manier van schrijven, die op sommige plaatsen een on- Uevredigenden indruk wekt, licht vergeten wordt- We kunnen het dan ook aan iedereen ter lezing aanbevelen. C. S. 10

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2