ZoXq. t&aM vo.ox de, to&kjom&t E. R. IC. Duitsch taalonderwijs voor arbeiders PUROL in huis! Belangrijke ontmoetingen in alle afdeelingen Werknemers Onderlinge molestverzekering In bewogen tijden een rustig bezit! Duitsche aanval op Schotsche Oostkust Eden niet naar Ankara? Thans wordt Juliana aan den tand gevoeld DONDERDAG 24 OCTOBER 194Ö De jacht in tubbergen LEVENSVERZEKERÏNG-MIJ. te Nijmegen Een behoefte en diverse middelen Fabrieksgebouw uitgebrand De voetbalcompetitie t Alleen inboedels tot f 7000 worden verzekerd DAKPANNEN VOOR VALKENBURG Mutaties bij de Ned. Spoorwegen Voerman verdronken Het pa^rd, kon gered worden. 4 van U en de Uwen, door middel van een polis der Voormalige kaasfabriek te Heerhugowaard Toewijzing van rund vee voeder UIT DE STAATSCOURANT Directeur P.T.T.--kantoor V BOEK EN BLAD Tilburgsche honingmarkt Mijnwerker gedood Heracles naar Tubantia Eenige dagen geleden is opgericht de „Werk nemers Onderlinge Molestverzekering Mij. te Amsterdam". Tot directeur der W.O.M.A. is benoemd de heer E. van Blijdenstijn, terwijl in den Raad van Commissarissen zitting hebben dr. M. Euwe, lid Van de directie N.V. van Amerongen G. Azn. R. der Kinderen Jr., assuradeur, gedelegeerd lid, ft. c. E. Mechel, Directeur der Centrale Suiker hïij. W. F. Pahud de Mortanges, lid der Fa. H. G. Th. Crone. By de oprichting werd van de zyde der Maat schappij het volgende medegedeeld: Er is gebleken een behoefte te bestaan aan htoiestverzekering voor eigenaren van inboedels, tot een waarde van ten hoogste f 7000. Ofschoon onze onderneming het sluiten van op zichzelf staande verzekering (mits het hier- hovengenoemde bedrag niet overschrijdend) niet afwijst, is de bedoeling in hoofdzaak Collectieve Verzekeringen te sluiten. Daardoor worden alle werknemers van een be. drijf of leden van een Vereeniging in de ge legenheid gesteld zich op én polis gezameniyk tegen Molest te verzekeren zonder dat een tftinimum-prcmie per deelnemer verplichtend is. De „W.O.M.A." accepteert alléén inboedels; 2ij verzekert geen gebouwen, ook niet wanneer deze beneden het vorengenoemde maximum-be drag biyven. Aan de voorwaarden, door de maatschappij Opgesteld, ontleenen wij nog het volgende; 1. Onder de door de Maatschappij verzekerde schaden worden verstaan de schaden, welke direct en gewelddadig zijn ontstaan door oorlog, of oorlogsgeweld, burgeroorlog, oproer en bin- henland^che onlusten. 2. Inleg-geld van f 0.60 per aangesloten Werknemer (resp. lid ecner Vereeniging) (één maal te betalen); hieruit worden de wetteiyke zegelkosten bestreden, terwijl geen kosten voor bolls, noch voor latere aanteekeningen verschul digd zyn. 3. Halfjaarlijksche voorschotpremie ad 0.75 0/00. 4. Bovendien een later na te vorderen om slagpremie indien noodig van ten hoogste 4 0/00 per half jaar. 5. Men verbindt zich voor ten minste twee halve jaren. Het eerste halfjaar loopt van 15 October 12 uur v.m. tot 15 April 1941 12 uur V.m., t volgende van 15 April 1941 tot 15 October 1941, beide 12 uur v.m., en vervolgens, behoudens opzegging, doorloopend van half jaar tot half jaar. 6. Eventueeele schade-omslag wordt ten spoedigste, zoo mogelijk binnen een maand na afloop van elk half jaar, vastgesteld. De ver rekening met de deelnemers volgt daarna binnen den kortst mogelijken tijd. 7. Schaden tot tien gulden per werknemer Cresp. lid eener vereeniging) komen niet, die boven tien gulden ten volle in aanmerking. Het karakter van de onderlinge verzekering brengt met zich mee, dat de mogeiykheid be staat, dat de schade niet onder alle omstandig heden volledig kan worden vergoed. De deelne mers zijn voor ten hoogste 4 0/00 per half jaar aansprakelijk. Wanneer nu het totaal vaa deze maximumomslagen niet voldoende zou zijn voor de dekking der schaden, wordt slechts een dien overeenkomstig percentage betaald. Er bestaat ook een mogelijkheid voor indivi- dueeele verzekering tegen geiyke voorwaarden. Alléén wordt dan een minimum- voorschot- Premie berekend van f 2.per halfjaar. Boven dien worden hierbij de navolgende kosten be tekend: poliskosten f 1vermeerderd met de Wettelijke zegelkosten. Kosten per Aanteekening f 0.25. Jhr. von Bönninghausen, de nieuwe burge meester van Tubbergen, heeft tijdens een by- éenkomst van jagers uit Tubbergen een nieuwe regeling van het jachtwezen in zyn gemeente aangekondigd. Hy zeide besloten te hebben tot invoering van jachtschappen, ongeveer 35 tot 20, die ieder 50 H.A. grcot zullen zyn. De te verpachten jacht van een buurtschap zal bij voorkeur worden beperkt tot en aangeboden aan de hoerenja gers van die buurtschap en dus niet aan den meest biedende. Buitenstaanders kunnen al leen de te verpachten jacht krijgen, indien de jagers uit een buurtschap geen redeiyken prys Wenschten te betalen. Op elke oppervlakte van ca. 250 HA. zal niet meer dan een jager zyn. Indien grondeigenaren jacht- en wlldschade on- dei-vinden, moeten jagers die vergoeden Van de jagers zal een bydrage worden ge vraagd, hetzij in wild, hetzij in geld, voor win terhulp aan arme en behoeftige burgers. Besloten is tot instelling van een jachtraad, die zal bestaan uit jagers van elke buurtschap en die een adviseerend lichaam is. De Algemeen-Gemachtigde voor den Weder opbouw heeft wederom een bestemming gege ven aan een gedeelte van de 100.000 dakpannen, Welke de Nederlandsche Dakpannen Conventie ter beschikking van het wederopbouwwerk had gesteld. Na Den Helder en Vlissingen zal thans de gemeente Valkenburg een party dakpannen ont vangen voor den herbouw van door oorlogsge weld vernielde woningen. Ruim 8000 stuks zul len naar deze gemeente worden vervoerd. De heer ir. J. H. C. Sorber is met ingang van 16 October j-L benoemd tot adjunct-ingenieur te Utrecht. 33e heer ir. H. A. E. de Vos tot Nederveen Cappel, adjunct-ingenieur te Utrecht, zal met ingang van 1 November as. worden overge plaatst naar Nymegen, terwyi de heer ir. E. J G. Scheffer, aspirant-adjunct-ingenieur te Am sterdam, met ingang van 1 December naar Utrecht zal worden overgeplaatst. Door het schrikken van zyn paard is Woens dag de voerman K. van F. met paard en kar in de haven van Elburg gereden. Onmiddellijk was hulp ter plaatse en spoedig was Van F. op het droge gebracht. Hu vertoonde toen nog teeke nen van leven, doch hoewel een uur lang kunst matige ademhaling werd toegepast, gelukte het niet, de levensgeesten op te wekken. Vermoede- lyk is de man onder den wagen terecht ge komen en in de modder gestikt. (Van onzen Haagschen redacteur). In IXiitsche kringen van het Rykscom- missariaat te Den Haag heeft men dezer dagen de vraag gesteld of het niet mogeiyk zou zijn het Duitsch op de gewone scholen een ruimere plaats toe te kennen dan voor heen. Men heeft ons niet verborgen waar om men deze vraag stelde en verschillende redenen aangevoerd, welke het goed recht van deze vraag bewüzen. In de eerste plaats toch, zoo betoogde men, is het tekort aan Duitsche taalkennis opvallend aan den dag getreden oy de in Duitschland werkende Nederlandsche arbeiders. Dit gemis openbaart zich ook in een zekeren tegenzin om naar Duitschland te vertrekken als arbeider, of indien men toch is gegaan in een zich-niet- op-zyn-gemak-voelen, dat soms de reden werd waarom verscheidenen spoedig rechtsomkeert maakten. By de afdeeling Arbeidsbemiddeling van het Departement van Soc. Zaken hoorden wü deze klacht reeds eerder. In concreto zou het dus wenscheiyk zün, dat deze menschen beter met de Duitsche taal ver trouwd waren. Indien al niet oogenblikkelijk voor deze arbeiders een oplossing kan worden gevonden door hun meer kennis der Duitsche taal bij te brengen (voor hen zou het instituut van eigen ontwikkelde vertrouwensmannen een oplossing geven) dan moet die vraag toch voor de toekomst onder oogen worden geizen Want naar Duitsche opvatting staat wel vast, dat nog lange jaren de te werkstelling van Neder landsche arbeiders In Duitschland een feit zal zijn. De behoefte aan werkkrachten In Duitsch land is, zoo betoogt men, niet een verschynsel van voorbijgaanden aard, een oorlogsverschün- sel, dat over enkele jaren zal verdwijnen en misschien zelfs in een tegenovergestelde rich ting zal omslaan. In het Groot-Duitsche Rük zullen werk krachten van buiten op schier alle gebieden noodig blijven, de behoefte daaraan, die tenge volge van de mobilisatie werd geaccentueerd, teekende zich trouwens reeds lang voor den oorlog af. Voor een zeer lange periode moet men dus rekenen met een sterke vraag van de Duitsche markt naar arbeidskrachten. En dat beteekent dus ook, dat vele Nederlandsche arbei ders nu en in de toekomst zullen behoefte heb ben aan een beperkte beheersching van het Duitsch. Er moeten nu naar cns gevoelen in deze kwestie twee zaken worden onderscheiden. Al lereerst is de basis waarvan deze redeneering uit gaat juist, resp. volledig, en vervolgens: zoo ja, kan aan toekomstige arbeiders meer kennis van het Duitsch worden bijgebracht en op welke manier kan zulks het beste geschieden? Wat nu de eerste vraag aangaat kunnen wij aannemen, dat by de nieuwe ordening in het Europeesche ruim de arbeidsbehoefte in het Duitsche Rijk ongetwijfeld een grooten omvang zal hebben. We geven toe, dat dit meer een verwachting is dan een absoluut bewijsbaar standpunt. Ertegen wordt ingebracht dat de oorlogsindustrie in Duitschland jaren lang enorm veel krachten uit de arbeidsmarkt weg zoog, die zullen terugvloeien by den vrede. Van andere zijde wordt echter betoogd, dat de oorlogsindustrie slechts een gemakkelijk in het normale bedrijfsleven om te schakelen factor is en dat men den oorlog zelf als een fase in den nieuwen economlschen opbouw moet zien. Wanneer we deze laatste opvatting de onze maken, kunnen wij echter daarnaast opmer ken, dat ook In Nederland, als normale vredes- verhoudingen terugkeeren, vele handen werk zullen vinden in de eigen industrieën. Bij deze algemeenheid moet men biyven; eenige voor spelling omtrent den omvang van de herop leving kan men niet maken, omdat onnoemelijk veel factoren daarby een rol zullen spelen. Maar men mag er van overtuigd zyn, dat Ne derland niet stil zal zitten en met taaie vol harding weer zal opbouwen wat te niet ging. Rekent men dus aar. Duitsche zyde op een sterke vraag naar arbeidskrachten, aan Neder landsche zyde zal die vraag ongetwyfeld ook groeien. Wü komen nu tot de tweede vraag: kan men den toekomstigen Nederlandschen arbeider meer Duitsch bybrengen? Deze kwestie heb ben wü met deskundige mannen besproken en wy hoorden haar beantwoorden met een vol mondig ja, doch onder zeer bepaalde omstan digheden, die wij hieronder nader willen be zien. De kinderen van het arbeidersgezin volgen meestal de verplichte opleiding, d.w.z. de lagere school, bestaande uit zes of zeven jaren lager onderwijs. Naar de meening van alle paedago- gen, ook naar de practyk der Duitsche „Volks- schulen", bestaat in den tyd van die primaire opvoeding geen gelegenheid noch mogelijkheid om kinderen vreemde talen by te brengen, zelfs niet de elementaire beginselen ervan. Welis waar is het bekend, dat van de lagere scholen met een zevende leerjaar ei ongeveer 10 procent Fransch, 4 procent Duitsch, en 2 procent En- gelsch onderricht geven, doch dit acht men in het algemeen in de onderwijswereld juist een groote fout. Reeds in 1920 werd na harden strüd het onderwijs in vreemde talen afgeschaft op de lagere scholen. I3at men desondanks toch nog kans gezien heeft het langs omwegen hier en daar in het zevende leerjaar in te voeren, is een uitzondering en houdt verband met het later volgende middelbare onderwijs. Men kan rustig aannemen dat het Lager Onderwijs, als een afgerond geheel van eerste geesteiyke ont wikkelingsfase, geen plaats biedt voor onder- "richt in een vreemde taal. Dit biykt ten over vloede nog uit den strijd, die zich nu reeds afteekent tegen de overlading der L. O.-pro- gramma's, waar te veel tyd aan rekenen en aardrijkskunde en te weinig aandacht aan lezen en schryven der Ned. Taal wordt besteed. Waar evenwel zeer goed plaats is voor het talenonderwijs, is de U.L.O., dus In het zevende, achtste en negende leerjaar. Dit onderwüs ge schiedt thans met veel succes en de ervaring leert, dat degenen, die hun U.L.O.-diploma be haalden, zich in het buitenland aardig kunnen redden, vaak zelfs beter dan b.v. afgestudeer den der middelbare scholen. Zoo sterk is het U.L.O.-talenonderwys op de practyk ingesteld. Naar de meening van vakkringen behoeft het onderwüs in Duitsch op die plaats geen verbetering. Beziet men deze omstandigheden nu in ver band met de jeugd der arbeidersklasse, dan blijkt, dat de geringe kennis van het Duitsch niet zyn oorzaak vindt in een weinig doel treffende organisatie van het onderwüs, maar in economische factoren. Juist in de arbeiders gezinnen bestaat de behoefte de kinderen na den leerplichtigen leeftijd, dus zoo spoedig mo- geiyk na het L.O., aan het werk te doen gaan. Er moet verdiend worden en voor studeeren is geen geld. Van den anderen kant zuilen de kinderen der families, die eenig voortgezet on derwüs kunnen bekostigen, meestal trachten een beroep te vinden, waarin hun meerdere ontwikkeling tot haar recht' komt. dus b.v. een beroep kiezen op kantoor of bureau. Hiertegenover moge men opmerken, dat onder de arbeidende klasse de laatste jaren een toe nemende belangstelling bestond voor het U.L.O. Inderdaad, maar lieten vele ouders hun kin deren dan maar niet leeren, ten koste van grootere offers, omdat de maatschappy hun voorloopig toch geen emplooi bood? En daarby biyft gelden dat zü, die meer onderwüs genoten dan L.O., willen zü die kennis ten nutte ma ken, bij voorkeur een ander beroep zoeken dan den handenarbeid. Er blijft nog een laatste schakel: het am- bachtsonderwijs. Dit toch wordt veelal genoten na het L.O., duurt slechts twee jaar en vormt j de tcekomstige vakarbeiders. Hier dus, zou I men zeggen, ligt de plaats waar onderricht in Duitsch gewenscht is. Maar is het mogelijk? i Men dient daarby te bedenken, dat het nyver- heidsonderwüs thans geen talenonderwüs kent. Bovendien is na ampele discussies eenige jaren geleden het nijverheidsonderwijs van drie tot twee jaar ingekrompen. Algemeen is het gevoe len in de kringen van het nijverheidsonderwijs, dat het tegenwoordige program reeds veel te overladen is en dat voor het onderricht in talen geen gelegenheid bestaat, i Om nu tot een conclusie te komen moeten we vaststellen, dat alleen een ingrüpen in de leerplichtwet een volledige vervulling van de ge opperde wenschen zou kunnen geven. Indien het Lager Onderwüs met minstens twee jaren zou worden uitgebreid, zou het wellicht plaats bie- den voor onderricht in een vreemde, met name I de Duitsche taal waarby 't dan nog een i ernstige vraag is, of het moedertaalonderwüs daardoor niet in 't gedrang zou komen. Deze maatregel zou onvermüd'eiyk met zich brengen, dat de leerplicht tot het 15e jaar wordt uit gebreid; anders zouden economische factoren de regeling toch zonder het gewenschte resul taat laten. Het is duideiyk, dat dit zeer ingrüpende en omvangrijke maatregelen zouden zijn, die een veel wüdere strekking zouden hebben dan het speciale doel, waarvan wij zün uitgegaan. Een andere mogelijkheid ls, dat het Nijver heids/nderw ijs weer op drie jaar wordt ge bracht, waardoor wellicht de mogeiykheid zou worden geboden het Duitsch hierin als een verplicht vak op te nemen. Tenslotte zou men, eenvoudiger en meer rechtstreeks op het doel gericht, kunnen over wegen om voor de arbeiders, büv. door de vak organisaties, speciale cursussen te organiseeren, en hetzelfde te doen voor de jongeren, die de avondscholen bezoeken. Welke de belangstel ling daarvoor zou zün, is moeiiyk te schatten en hangt van allerlei wisselende omstandighe den af; maar zoo zulke cursussen zouden sla gen, zouden zü misschien de meest economische oplossing van de gestelde vraag zün, n.l. het doel bereiken met de geringste middelen. Vannacht omstreeks twee uur is de voorma lige kaasfabriek naby het station Heerhugo waard door brand verwoest. I>e brand werd ont dekt doof de vrouw van een wegenarbeider, wiens woonwagen nabü de fabriek stond. De brandweer van Heerhugowaard, die vrij spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur met twee stralen, zy mocht er in slagen, het nabü gelegen woonhuis van den vroegeren directeur van de fabriek te behouden, alsmede het ketel- en pakhuis. De fabriek zelf. waarin geen inven taris meer was, brandde geheel uit. Hoe de brand in de geheel verlaten fabriek kon ontstaan is nog niet uitgemaakt. IF/: De werkzaamheden voor de nieuwe kunstijsbaan in de Apollohal te Am sterdam naderen haar voltooiing. Een der groote machines wordt gemonteerd (foto Pax-Hclland) Bij Brand- en Snijwonden, Pünlüke Kloven, Ruwe handen en Schrale huid. BERLIJN. 24 October (D.N.B.) In den loop van Woensdagavond ondernamen Duitsche ge vechtsvliegtuigen een aanval op de Oostkust van Schotland en bombardeerden met succes de spooriynen en het station van een stad. Waar genomen branden toonden de gewenschte Uit werking van den aanval aan. De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat de Britsche münenveger Dundalk door een vüandelijke mün tot zinken Ls gebracht. ISTANBOEL, 24 Oct. (D.N_B.). De Turksche bladen publiceeren een Reuterbericht, waarin wordt tegengesproken, dat Eden voornemens is Ankara te bezoeken. Deze tegenspraak heeft hier eenige verrassing uitgelokt, daar het bezoek van den Engelschen minister van Oorlog sinds het einde van de vorige week, naar opvatting van talrijke kringen alhier, te verwachten was. Ook in Engelsche kringen meende men, dat Eden naar Ankara zou komen. Het feit dat hü hiervan zou afzien, wordt in diplomatieke kringen druk besproken. Naar verluidt, was de ruggespraak van de Engelsche gezanten te Sofia en Belgrado met den Britschen ambassadeur in Turküe welke ontmoeting in Istanboel plaats had o.a. be stemd oir inlichtingen in te winnen die aan Eden zouden worden voorgelegd. Het Ryksbureau voor de Voedselvoorziening I in Oorlogstijd deelt mede, dat voor de periode van 11 November 194026 Mei 1941 een toe- wyzing van rundveevoeder zal worden ver strekt. Deze rundveevoedertoewüzing zal dus, in te genstelling met die van den vorigen winter, in eenmaal plaats vinden. Deze maatregel is getroffen, om de veehou ders zooveel mogelijk in de gelegenheid te stel len het voeder, hetwelk zy voor hun vee kunnen ontvangen, af te nemen op den tijd, dat zij er het meest behpefte aan hebben Iedere rundveehouder kiygt t. z. t. mededeeliu? van de hoeveelheid voeder, waarop hy voor den winter 1940/1941 zal kunnen rekenen. De toegewezen hoeveelheid voeder zal afge nomen moeten worden in tenminste 4 keer, met een tusschenruimte van tenminste 4 weken, ter wijl per distributieperiode niet meer dan 25 pet. van het voeder kan worden afgenomen. Nadere büzonderheden worden in een in de advertentie kolommen opgenomen officieele publicatie ver meld. Met ingang van 1 November 1940 is aangewe zen als directeur van het post- en telegraafkan toor te Bussum de referendaris der posteryen telegrafie en telefonie R van der Veen, thans aangewezen als directeur van het post-, tele graaf- en telefoonkantoor te Purmerend. '%t j I I'1 "8 - 1 De Nederlandsche schoenindustrie heeft de fabricage van schoe nen met houten hakken en zolen ter hand ge nomen. die zonder bon verkrijgbaar zullen zijn en in sierlijkheid wei nig onder zullen doen voor de bestaande modellen (foto Pax-HoUand) REIDANSEN verzameld door Wille- mien BromStruick. Eerste bun del, vierde druk. W. L. en J. Brusse's Uitgevers Mij. N.V. Rotterdam 1940. Van den eersten bundel Reidansen van Wille- mien BromStruick is de vierde druk versche nen en aan zulke verschynselen kan men afle zen, dat een boek zün nut bewust. De volksdans in ons land zal herleven, weliswaar niet bliksem snel, doch langzaam en gestadig. Dergelijke herstelbewegingen kunnen niet in een paar jaten tijds tot volledige resultaten leiden. Zy moeten geleidelük doordringen in steeds breedere lagen, er moet iets voor veranderen in het levensgevoel en dat kan nooit schoksgewyze geschieden, om dat daarvoor een groeiproces noodig is. De stimulans daarvoor vindt men in het werk van Willemien BromStruick en anderen. Zoo ook in deze bundels Reidansen, waarin een groot aantal dansen met tekst en muziek is opgenomen en duideiyk beschreven, terwül illustratieve illustraties de voornaamste figuren van iederen dans bovendien nog aanschouwelijk maken. Prof. dr. Gerard Brom schreef een inleiding, waarin hy de diepere beteekenis van den ge- meenschapsdans bloot legt o.m. in dier voege: „De rei daarentegen, de levenslustige rei, mid den in de frisse natuur en in het forsse volk geboren, zal veerkracht geven aan de Nederlan ders, die, hier wakker, hun eigen aard herken nen. De rei staat in redelijke, doelmatige ver houding tot ons bestaan, omdat wy er opwek king voor ons werk, evenwicht en regelmaat uit halen. Beleeft dit spel een waarachtige bloei, dan gaat het zich omzetten in kunst. Niet alsof iemand min of meer gemaakt zou moeten doen om mooi te dansen. Zuiver menseiyke ver mogens van eerbied en adel, eigenschappen, die ons vrijgevochten volk misschien wel een beetje tot zelfbehoud mag oefenen, regelen de vlotte gang genoeg. Ieder spel loopt anders gevaar zich zelf te vernietigen, zolang de vaste tucht er geen fijne vorm aan geven komt. Niet voor barig op hol slaan, niet verlopen in wilde vaart, niet het plezier zoeken in 't verstoren van de orde! Harmonie van het geheel onderstelt de zuiverste stemming 'oy alle leden. Te uitslui tend wordt meermalen de opvoedende kracht van het dansen gezocht in de houding van een afzonderlijk persoon, die zich by zoveel bui gingen en wendingen losser leert bewegen. In tussen is de rei ten slotte niet op het gezel schap zozeer gericht als opdevolle gemeen schap, waaruit de drang tot sierlijke kringvor ming ls voortgekomen. Er steekt dan ook een geesteiyk gehalte, een kostbare levenswaarde achter dit schijnbaar luchtige verkeer, dat de volkomen zelfbeheersing vordert, waarop over eenstemming en samenwerking berusten. Stevig en lenig meteen te worden als een vaandrig van Frans Hals. We wensen onze jeugd har telijk deze brydage tot de Hollandse stijl, waar ons volk zoo naar verlangt." PER ASP ERA AD ASTRA (viool- school). De 4e en 5e ligging volgens het halve toon-ssteem, door Arnold Drilsma. Uitgave van de Kon. Ned. Toonkunstenaars-Vereeniging G. Alsbach en Co. Amsterdam. Onder den opwekkenden titel „Per Aspera ad astra" heeft de K. N. T. V. een studiewerk van Arnold Drilsma by G. Alsbach en Co. uitgege ven. Drilsma is reeds de auteur van een wel ge renommeerd leerboek voor de 2e en 3e positie, zün nieuwe werk ig even degelijk en bruikbaar. De auteur heeft er veel oefeningen voor büeen geschreven, waaruit zijn ter zake kundige kyk op de technische problemen, die hy aanvoert, duideiyk blijkt, terwül zün consequente metho diek tevens aan het licht treedt De oefeningen worden afgewisseld en daar door van grooter practisch effect gemaakt met saillante voorbeelden uit het repertoire en by de keuze daarvan heeft de auteur naar groote veclzüdigheid gestreefd. Men vindt er evengoed een tango en Hongaarsche dansmelodieën onder als Teiemann en Tschaikowsky. Een aantrekkeiyk studieboek, niet op de laatste plaats ook door de fraaie uiterlijke verzorging, die het kreeg. LIED VAN DEN ARBEID en PARAAT EN KORDAAT, liederen op teksten van Herman Kramer, muziek van Theo v. d. Bijl. G. Alsbach en Co. Amsterdam. Herman Kramer schreef de teksten van deze liedjes, die voor jonge menschen zeer aantrek keiyk zijn en Theo v. d. Bijl maakte de muziek: eenvoudig, in het gehoor liggend en vlot, zooals men dat van v. d. Bijl's populaire liederen ge wend is. Plezierige liedjes, die in deze dagen stellig bruikbaar zijn. In de Looiersbeurs te Tilburg werd Woensdag de Najaarshoningmarkt gehouden De aanvoer viel ondanks den slechten oogst mee. Aangevoerd werd pl.m. 3000 K G. slinger honing voornamelijk In flacons, een party raat honing en een partytje zuivere was. De vraag was zeer groot, voornamelijk van den groot handel. De aangevoerde honing werd vlot op genomen. De pry zen waren hoog. Besteed wero voor ho ning in flacons 65 tot 90 ets. per pond, voor raathoning f 1.— tot f 1.10 per pond, was f2.50 —2.85 per K.G. Vanochtend is de 55-jarige W. Gerritsen uit Hoensbroek In de Staatsmun Emma by het ver voeren van materialen bekneld geraakt tus- schen een schachtkooi en het maaiveld. De man was onmiddeliyk dood. Er is Zondag as. in elke afdeeling een wedstrüd vastgesteld, welke voor het ver loop van den stryd om de eereplaatsen van belang is. Het Westen heeft zün groote krachtmetingen in DWS—Feyenoord en VSV—Xerxes, van wie de beide laatsten plfs de bovenste plaatsen in hun afdeeling innemen. De belangstelling in het Oosten is voornamelijk gericht op Tubantia— Heracles. Het Zuiden heeft na zijn Eind- hovensche derby thans in Tilburg een be langrijke ontmoeting tusschen Noad en Juliana en in het Noorden gaan de beide Groningsche clubs GVAV en Be Quick el kaar te lijf In afd. I is door den gedeeltelijken misstap van DWS en DHC het gedrang aan den kop van de ranglüst weer beduidend grooter ge worden. Het programma van Zondag as. zal er overigens wel voor zorgen dat dit gedrang afneemt, want er zijn verschillende ontmoetin gen waarbij de kopstukken elkaar ontmoeten. Zoo trekt Feüenoord naar den Spaarndammer- dijk, waar het weliswaar een ongeslagen DWS ontmoet, maar toch een DWS dat zün besten vorm nog lang niet heeft gevonden en dan ook tegen de eveneens iets verzwakte Rotter dammers beter zal moeten spelen dan tot nu toe om een succesje te boeken Doen ze dit niet, dan voorzien we een Amsterdamsche te leurstelling en krijgt DHC de kans om de lei ding in deze afdeeling over te nemen. De Dellftenaren spelen thuis tegen DFC en ook al hebben de gastheeren slechts één punt meer dan hun bezoekers, toch geven we hun de beste papieren. Hermes DVS, dat na zijn goede prestatie tegen DHC thans naar de residentie trekt, zal er 'n heelen toer aan hebben om ook by ADO een puntje weg te kapen. O.l. moeten de Schiedammers hun verwachtingen maar niet te hoog stellen. Van de vier slechtst geplaatste clubs spelen KFC en Stormvogels in Koog te gen elkaar. Ook in eigen omgeving zullen de gastheeren beter spel moeten demonstreeren dan wij tot op heden van hen zagen, om tegen de forsche vogels een succesje te boeken, 't Gooi moet naar Sparta, dat tot op heden nog geen winst behaalde. Met eenige inspanning zit er voor de Hilversummers wel een winstpunt aan dit reisje vast. In afdeeling II ziet Velsen na den strüd tegen Ajax, ditmaal den Rotterdamschen favoriet Xerxes op bezoek komen. Ook de Rotterdammers sloegen Ajax en men kan veilig aannemen, dat ze de reis naar het Noorden ondernemen met den vasten wil, om hun mooie kansen niet zoo maar prys te geven. Toch gelooven we dat de Velsenaren in den feilen kamp iets sterker zul len blijken. Candldaat nummer drie, Haarlem, trekt naar Utrecht, waar D.O.S. gesterkt door zün zege op Blauw-Wit, nu met nieuwen moed aan den slag gaat. Haarlem zal er voor moeten werken om niet het volgend slachtoffer van de geel-zwarten te worden, maar met niet ai te veel tegenslag kan dat den gasten toch wel lukken. Ajax ontvangt V.u!c„ dat tot op heden een bepaald teleurstellenden staat van dienst heeft. We vermoeden dat de Amsterdammers van de gelegenheid ge bruik zullen maken om weer eens een zege te noteeren. C.V.V. is er dit seizoen vrü wat beier in dan H.B.S., hetgeen voor ons aanleiding is om te veronderstellen, dat de Rotterdammers Zondag de punten wel thuis zullen houden. Blauw-Wit gaat naar R.F.C. Spelen de Amster dammers niet beter dan Zondag j.l. dan houden we het ook hier op een overwinning voor de Maasstadbewoners In het Oosten gaan Tubantia en Heracles, de beide clubs die zich met één punt minder dan N.E.C. gereed houden om de Nümeegsche leiders te wippen, elkaar in Hengelo bekampen. Wü hebben den indruk dat Tubantia, ondanks het gelijke aantal punten van beide clubs, thans toch iets sterker is dan zijn gasten en mede door het terreinvoordeel den stryd van Zondag in zün voordeel zou kunnen beslissen. N.E.C. mag Go Ahead, ondanks diens weinig fraaie positie op de rangiyst, als tegenstander niet onderschatten. Spelen zü echter voor wat zü waard zijn, dan zien we de Nijmegenaren twee punten rijker den terugtocht uit Deventer aan vaarden. Enschede ontvangt Hengelo. Nu de Sportclub reeds verschillende behoorlijke suc cessen heeft geboekt, nemen we aan, dat zy deze gelegenheid te baat zal nemen om haar positie te verbeteren. Iets dergeiyks verwachten we trouwens ook van Wageningen, dat in staat moet zijn Enschedesche Boys met leege handen naar huis terug te sturen. A.G.O.V.V. trekt naar Quick. De verrichtingen van de Apeldoomsehe ploeg wekken niet bepaald het vertrouwen dat noodig is om hun in Nümegen een zege te voor spellen. In het Zuiden heeft P.S.V. na den titanen kamp tegen Eindhoven, thans gelegenheid ge kregen om een beetje uit te blazen. Tenminste, de Philipsmenschen zullen het iets matiger kunnen doen dan Zondag, met even redeiyke kansen om Limburgia in eigen huis te slaan. Dan heeft Juliana een heel wat minder ge makkelijke baan. Vroomen c.s. trekken naar Tilburg, waar Noad er goed aan zal doen te winnen, wanneer 't zijn kans op de 1ste plaats voorloopig wil behouden. Dat zal een stryd ge ven, welke voor de derby in Eindhoven weinig belooft onder te doen. B.V.V. behoort ook al- tüd nog tot de best geplaatste clubs, maar ook de Bosschenaren staan voor een moeiiyke taak, omdat zij niemand minder dan Eindhoven moeten gaan opzoeken. Als de Bosschenaren daar goed doorheen komen, zijn we geneigd te veronderstellen, dat zij voor dit seizoen nog meer pijlen op hun boog hebben. N.A.C. kan in Breda tegen M.V.V. zün aanhang wel weer eens met een zege verrassen en ook Longa be hoeft In Tilburg niet van Roermond te ver liezen. Ook Helmond durven we op eigen ter rein wel een kansje te geven, nu het bezoeken de Willem II dit seizoen maar matigjes gedis poneerd blükt. In hét Noorden beleeft Groningen zijn derby G.V.A.V.Be Quick, welke door het herstel van de eerste en het constant goede spel van de laatste ploeg, van bu'zondere aantrekkings kracht is. Aan een voorspelling wagen we ons ln deze maar liever niet. Velocitas gaat naar Heerenveen, waar het aan zyn naam en zijn plaats verplicht is te winnen. Leeuwarden moet zien dat het zich herstelt bu Achilles, wat oJ. voor een redeiyk sterke ploeg wel mogelijk ls. Sneek loopt kans by H.S.C. de eerste neder laag op zijn brood te krygen, maar Veendam kan in Winschoten wel een puntje veroveren op W.V.V.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5