Te Rome heerscht voldoening en vertrouwen Een onderhoud Hitler-Pétain Ernstige puin-problemen in Londen en andere Britsche steden Teleki Italië Eerste eener reeks conferenties" Spaansche pers wacht op groote dingen Conferentie te Delhi van Britsche landen naar Von Ribbentrop en Laüal mede aanwezig Blount bij luchtaanval om het leven gekomen V.S. protesteeren te Rome Nederlandsche politie niet streng genoeg De jongste aanval op Schotland Amerika's vloot zal de Philippijnen verdedigen Stillhalteconferentie te Weenen gehouden MEXICO DWARSBOOMT JAPAN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 25 OCTOBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)vooi Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27V2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22668 Na de besprekingen Hitler-LaüaLFranco Uitvoerig commentaar in Duitsche bladen „Spanje hoeksteen in het nieuwe Europa" Naar autarkie der steeds meer geïsoleerde gebieden IN FRANKRIJK, 24 Oct. Het D.N.B. verspreidt het volgende communiqué: De Führer ontving vandaag het Fransche Staats- hoofd, tevens president van den Franschen minister raad, maarschalk Pétain. Bij de besprekingen waren aanwezig de rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, en de vice-voorzitter van den Fran schen ministerraad, Laval. Tegen bombardement in Saoedisch Arabië ZOMERTIJD BLIJFT OOK IN ENGELAND Bij de verkeers- en Verduister ingscontröle BOLLENSCHUUR AFGEBRAND Groote hoeveelheid bloembollen verloren gegaan Groot aantal arbeiders hierbij werkzaam Knox verklaart: Washington requireert door bui tenland bestelde vliegtuigen Jacht naar geluk Bouw van nieuwe basiliek te Rome vordert snel Het eeuwfeest der Sociëteit van Jezus Duitsche credietovereenkomst van 1940 verlengd Oliecontract opgezegd en uitvoer van metalen verboden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen. Pet lossen regel 50 ct.. Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pag èén 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der .Omroepers" zie de rubriek ROME, 24 Oct. (DNB) Ten aanzien van de ontmoetingen, die Hitier Dinsdag met Laval en Woensdag met generaal Franco heeft ge had, neemt men in Italiaansche politieke krin gen een zeer gereserveerde houding aan, omdat. Zoo als men zegt, geen verklaring kan worden afgelegd over de beteekenis der bijeenkomsten hoch over de onderwerpen van gesprek en andere bijzonderheden. Men wijst er slechts op, dat bij de buitengewoon belangrijke samen komst van Führer en Caudillo de solidariteit tusschen spil en Spanje bevestigd is. Het Italiaansche publiek volgt de besprekingen van Hitler met het grootste vertrouwen en leven dige voldoening. Naar United Press aan haar bladen meldt worden de besprekingen van Hitier met Laval en Franco te Rome algemeen be schouwd als de eerste van een reeks ge wichtige conferenties, die in verband staan met de laatste ontmoeting tusschen Hitier en Mussolini op den Brenner. Ook de aanstaande reis van den Roemeen- schen staatschef Antonescoe naar Rome wordt met deze bedrijvigheid op het gebied der buitenlandsche politiek in verband ge bracht. De Madrileensche avondbladen stajn ge heel dn het tceken van dc ontmoeting tus schen Hitier en Franco. „Alcazar" schrijft, dat de beteekenis van deze gebeurtenis niet hoog genoeg kan wor den aangeslagen. Spanje krijgt weer zijn volle beteekenis in de wereld. Het bericht van de ontmoeting is door alle nationaal voelende Spanjaarden met de grootste geest drift ontvangen. „Madrid" verklaart, dat Spanje voor een historische gebeurtenis staat. Het Spaansche volk ziet vol verwachting en met gerecht vaardigden trots de verdere ontwikkeling tegemoet. Door de Romeinsche pers wordt de ontmoe ting tusschen Hitier en Franco warm toege juicht. De „Giornale d'Italia" verklaart, dat de bijeenkomst, waarvan het fascistische Italië öiet voldoening kennis heeft genomen, plaats Vond op een oogenblik, dat de oorlog van de spil onverbiddelijk en zegevierend wordt ge voerd van Kanaal tot Middellandsche en Roode Zee. Die bijeenkomst heeft daardoor de betee kenis van een vastbeslotenheid tot overwinning en instellen van een nieuwe orde. Volgens „Lavoro Fascista" beteekent de samen komst een nieuwen ernstigen slag voor Enge land, dat de laatste hoop op redidng van zijn reeds wankelende en voor het grootste deel ver loren posities in Spanje vernietigd ziet. De Berlijnsche bladen en de groote kranten elders in het Duitsche Rijk brengen op de plaats van het hoofdartikel uitvoerige commen taren op de ontmoeting van den Führer met het Spaansche staatshoofd, generaal Franco. Zoo betoogt de „Deutsche Allgemeine Zei- tung", dat Spanje aan den toegang tot de Mid dellandsche Zee als een der bruggen naar Afri ka zich van zijn positie volkomen bewust is en daarmede tegelijkertijd van de plaats, die het in de toekomst zal innemen in de nieuwe orde ning van Europa, welke door de asmogendheden nagestreefd wordt. Het bericht over de ont moeting van Hitier en Franco heeft daarom overal in Duitschland de levendigste vreugde en voldoening doen ontstaan, aldus het blad. De traditioneel geworden, verstarde en versleten Politiek van Groot-Brittannië heeft Spanje tot Cen huidigen dag volgens de methodes en re cepten van de zestiende eeuw behandeld. Zij houdt de overwinning op de Spaansche Armada evenals de zege van Nelson voor eeuwigheids- Waarden van de wereldgeschiedenis, en een sterk Spanje past daarom niet bij haar over- heerschingsplannen in het gebied van de Mid dellandsche Zee. Zoo heeft Engeland, gaat het blad voort, door economische dwangmaatregelen en uitbreiding Van de blokkade ook nog gedurende dezen oor log getracht Spanje te verzwakken en daarmede tevens den Spanjaarden in drastischen vorm aanschouwelijk onderwijs nopens den waren vijand van Europa gegeven. Er bestaat nauwe lijks een land, dat in den loop van zijn ge schiedenis zooveel onrecht en schade van de zijde van Engeland te verduren heeft gehad als juist Spanje. Intusschen evenwel is nu een nieuw Span je opgestaan, dat den zin van den strijd der asmogendheden begrijpt en inziet, dat deze ook Spanje uit de historische verstrikt heid in de Britsche tyrannie zal wegvoeren. De weg hiertoe is de inschakeling van Spanje in de nieuwe orde, die zich thans ook reeds begint af te teekenen aan beide oevers van de Middellandsche Zee. „Hamburger Fremdenblatt" wijst er op dat de elementaire schreeuw van het Spaansche volk haar binnenlandschen vrede en ordenend gezag in de jaren van zijn burgeroorlog de sympathie en daadwerkelijke hulp van Duitschland en Italië tot gevolg gehad heeft, en men thans tnet hetzelfde recht kan zeggen, dat de Spaan sche openbare meening deze gevoelens voor honderd procent beantwoordt, sinds Duitsch land en Italië zich door den aanslag van het Westen in dejvgrootsten strijd om het bestaan van hun geschiedenis geslingerd zien. Dit zijn, zoo schrijft het blad, de psychologische premis sen, die de unieke ontmoeting tusschen Adoii Hitier en het Spaansche staatshoofd mogelijk gemaakt heisben. Tegenover de verlokkingen van den nieuwen Britschen ambassadeur, Sir Samuel Hoare, heeft men van Spaansche zijde van het begin af het grootste wantrouwen ge steld en Spanje is thans van zins eens en voor goed te breken met de verkrachting van zijn natuurlijke rechten door Engeland. De „Frankfurter Zeitung" meent dat het thema der besprekingen tusschen Hitier en Franco bepaald wordt door het feit, dat Spanje hoe de ontwikkeling der gebeurtenissen in de naaste toekomst ook moge loopen reeds thans gereed staat om zich als hoeksteen in de door de asmogendheden ontworpen reorganisatie van Europa in te voegen. De „Essener Nationalzeitung" is van meening, dat de keten der politieke acties, die voor het eerst gestalte gekregen hebben in het drie- mogendhedenpact en het militaire bondgenoot schap van Roemenië met Duitschland, nog niet afgesloten schijnt. De weg nu, die hier inge slagen wordt, is in zijn doelstelling niemand meer onbekend. Spanje staat thans tegenover het feit, dat de strijd tegen Engeland, dat de Spaansche levens belangen ten nauwste raakt, ook in de Middel landsche Zee gevoerd wordt. Gibraltar vormt een der belangrijkste strategische uitgangspunten tegen de levens aders van het Britsche wereldrijk. De zich in volle ontwikkeling bevindende herorde ning van het Afrikaansche vasteland al dus besluit het blad is van onmiddellijk en groot belang voor Spanje dat in zijn over- zeesche activiteit"een der oudste koloniale tradities van Europa draagt. ROME. 24 Oct. (D.N.B.) In Italiaansche poli tieke kringen verklaart men, dat de conferentie van in het Oosten liggende landen van het Britsche Rijk, die te Delhi zal worden gehouden, rechtstreeks verband houdt met de reis van Eden naar Cairo. Het is klaarblijkelijk de be doeling, dat in de onder Engelsche heerschappij staande landen iets als een politieke, militaire en economische autarkie wordt tot stand ge bracht voor het geval, dat tengevolge van het slechter worden van Engelands positie in de Middellandsche Zee ook de laatste verbindings- mogelijkheid via die zee zou verdwijnen. Eden wil gedurende zijn verblijf te Cairo eenheid in dit autarkische streven brengen, om een autonoom optreden der in aanmer king komende landen mogelijk te maken. Overigens schijnen, aldus zegt men hier ver der, de resultaten, welke Eden tot dusverre ver kregen heeft, het Engelsche optimisme in het geheel niet te rechtvaardigen. Italië slaat deze Engelsche manoeuvre met de grootste kalmte en het grootste vertrouwen gade, daar het er zeker van is dat de Italiaanscne weermacht al deze plannen zal doen mislukken. ROME, 24 Oct. (Stefani). Men verneemt, dat de Hongaarsche minister-president, Teleki, dezer dagen een bezoek aan Italië zal brengen. NEW-YORK, 24 Oct. (D.N.B.). Volgens een bericht van Associated Press uit Lon den is vice-luchtmaarschalk Blount, die commandant van de R. A. F.-divisie in Frankrijk is geweest, bij een luchtaanval om het leven gekomen. WASHINGTON, 24 Oct. Zooals United Press aan haar bladen meldt, heeft de Amerikaansche regeering bij de Italiaansche regeering gepro testeerd tegen het bombardement van Ameri- kaansch bezit in Saoedisch Arabië bij den Italiaanschen aanval op de Bahrein-eilanden. In de protest-nota, die door het staatsdepar- tement aan den Italiaanschen ambassadeur werd overhandigd, wordt alleen geprotesteerd tegen het bombardement van Amerikaansch bezit in het neutrale Saoedisch-Arabië. Het protest heeft geen betrekking op het bombardement van de Bahrein-eilanden, daar deze Engelsch protecto raat zijn. LONDEN, 24 Oct. (D.N.B.). In het Lagerhuis heeft de Britsche minister van Binnenlandsche Zaken, Morrison, medegedeeld, dat dezen winter de zomertijd zal worden gehandhaafd in ver band met de bijzondere omstandigheden. Over de ontmoeting van den Führer met het Fransche staats hoofd verneemt het DNB nog de volgende bijzonderheden De bespreking van den Führer met maarschalk Pétain, waarbij aan wezig waren de vice-voorzitter van den Franschen ministerraad, Laval, en de Rijksminister van Buitenland sche Zaken, von Ribbentrop, is vanmiddag laat gevoerd in den specialen trein van den Führer, op een klein station in het bezette ge bied van Frankrijk. Pétain, die aan de demarcatielijn werd opgewacht door ambassadeur Abetz, kwam vergezeld van Laval per auto op de plaats van bespreking aan, waar een bataljon van het leger door het presenteeren van het ge weer, aan den Franschen maarschalk de eerbewijzen bracht. Bij den ingang van het stationsgebouw ontvingen von Ribbentrop en de chef van de weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel, vergezeld van den chef van het protocol, gezant von Dörnberg, de Fran sche staatslieden en begeleidde hen naar den specialen trein, waar de Führer voor zijn wagon het Fransche staatshoofd op wachtte. In het salonrijtuig van den Führer begon daarop de bespreking. Nadat deze was beëindigd, begeleidde de Führer maarschalk Pétain naar zijn auto. Ook bij het vertrek werden aan het Fransche staats hoofd de militaire eerbewijzen gebracht. De Directeur-Generaal van Politie heeft blijkens het Algemeen Politieblad aan de procureurs-generaal het volgende geschreven; De Befehls'naber der Ordnungspolizei heeft mij het volgende bericht: „De in de periode 2 tot 15 September j.l. door de Nederlandsche en Duitsche politie gezamen lijk uitgevoerde verkeers- en verduisteringscon- tróle heeft uitstekend voldaan. De samenwerking met uw ambtenaren was goed. Het Is echter gebleken, dat dezen, wan neer zij zelfstandig dienst doen, bij ingrijpen tegen verkeersovertredingen niet scherp ge noeg optreden. Ten einde vooral de wielrijders, die zich in het verkeer nog ongedisciplineerd gedra gen, op te voeden, is zulk optreden van groot belang. Het kan niet worden geduld, dat nog steeds wielrijders met zessen naast elkaar rijden. Daaraan moet in de eerste plaats met alle middelen een einde worden gemaakt. Bovendien moet nog tegen de volgende over tredingen worden opgetreden: 1. Onvoldoende verduistering van rijwielen en motorrijtuigen. 2. Wielrijders gebruiken de rijwielpaden niet. 3. Richtingverandering wordt slecht of in het geheel niet kenbaar gemaakt. 4. Maximum-snelheden worden overschreden. 5. Rijden door Nederlandsche motorrijtuigen in de verboden uren." Tot zoover de Befehlshaber der Ordnungs polizei. Ik moge u verzoeken er op te willen toezien, dat de politie aan de gewraakte overtredingen bijzondere aandacht wijdt. Het zou van nut kun nen zijn, dat u zich van tijd tot tijd door de onderscheiden politie-instanties ter zake verslag doet uitbrengen. Donderdagmiddag omstreeks twaalf uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de groote bollenschuur van de N.V. J. J. Grullemans en Zn. aan den Heerenweg te Lisse. Door den krach- tigen wind grepen de vlammen ver om zich heen. De brandweer kon daardoor niet voor komen, dat de geheele schuur, welke een groote hoeveelheid zetbollen bevatte, tot den grond toe afbrandde. Manschappen van den Opbóuwdienst. die bij het bluschwerk hielpen, haalden de geblakerde muren om. STOCKHOLM, 24 Oct. (D.N.B.) Volgens hier ontvangen berichten is men te Londen algemeen van oordeel, dat de 5.000 pioniers en de 3.000 werkloozen, die te werk zijn ge steld bij de opruiming in de verwoeste wijken, niet tegep hun taak opgewassen zijn. Hon derden straten zijn nog bedekt met puin van muren en huizen. Gisteren zijn de eerste 2.000 werklooze mijnwerkers uit Zuid-Wales te Londen aangekomen. Zij worden speciaal ge bruikt voor het uitgraven van volgestorte tunnels en andere ondergrondsche werken en voor het doen springen van huizen, die ten gevolge van beschadigingen gevaar voor in storten opleveren. De volgende week zal het aantal puin ruimers meer dan 15,000 bedragen en binnen afzienbaren tijd zal het, naar men aanneemt, tot 20.000 zijn gestegen. Ook in de andere groote industrie- en haven steden van Engeland is men koortsachtig aan het opruimen, om gelijken tred met de toene mende verwoestingen te kunnen houden. Het herbouwwerk is voor onbepaalden tijd uitge steld. Alleen in de belangrijkste wapenfabrieken en in de havens mogen herstellingen ten uitvoer worden gelegd. Andere herhouwwerkzaamheden zijn verboden op grond van het gebrek aan ma teriaal. Zooals reeds eerder werd bericht heeft een afdeeling Duitsche gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht de oostkust van Schot land aangevallen. Met groot succes zijn in een stad objecten gebombardeerd, die van beteekenis voor den oorlog zijn. De uitwer king der aanvallen bleek uit verscheidene branden en groote rookwolken. De Duit- schers zagen, dat Engelsche nachtjagers opstegen, die echter geen gevecht met de Duitsche toestellen waagden. Deze keerden alle op hun bases terug. Volgens een te Stockholm ontvangen vertrou welijke inlichting baart de verscherping der Duitsche luchtaanvallen op Liverpool en de steden in het industriegebied van Midden-Enge- land de Britsche regeering veel zorg. Men neemt aan, dat deze verscherping volgens een bepaald systeem geschiedt en dat de Duitsche luchtmacht het effect der verwoestingen in de docks en de havenwerken aan de Theems wil versterken dooi de installaties van denzelfden aard aan den mond van de Mersey te vernielen. Ongeveer de helft der werken aan de Theems is thans geheel onbruikbaar, en daardoor heeft de haven van Londen vrijwel afgedaan. Des te grooter wordt de beteekenis der havens aan de Westkust, die overigens reeds overbelast zijn en welker vermogen eveneens op gevaarlijke wijze wordt verminderd door de krachtiger en meer geconcentreerde Duitsche aanvallen. Naar tenslotte wordt gemeld heeft de Britsche minister voor Verkeerswezen in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de spoor wegtarieven in Engeland vanaf 1 December met 6 pet. worden verhoogd. Dit is sedert het uitbreken van den oorlog de tweede tariefsverhooging. Ook heeft volgens den Engelschen berichten dienst het Britsche Lagerhuis vandaag in een geheime.zitting de verdediging van Engeland in de lucht besproken. De minister voor Lucht vaart, Sinclair, heeft hierover een verklaring afgelegd. WASHINGTON, 24 Oct. (DNB) De minis ter van Marine, Knox, heeft in een pers conferentie verklaard, dat de Amerikaan sche vloot te allen tijde bereid is de Philip pijnen te verdedigen, zoolang de Amerikaan sche vlag boven de eilanden waait. De vei ligheid van een onder Amerikaansche sou- vereiniteit staand gebied kan den Vereenig- den Staten niet onverschillig zijn. De Vereenigde Staten zijn in staat om ieder stuk land, dat onder hen ressorteert, te verdedigen. Voortgaande verzekerde Knox, dat geen enkel Amerikaansch oorlogsschip bevel heeft gekre gen een bezoek te gaan brengen aan Singapore of aan Australië. Hij gaf echter geen antwoord op de vraag, of een dergelijk bevel te verwach ten was. De minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, deelde mede, dat tien voor Siam ver vaardigde Amerikaansche vliegtuigen, die in Manilla waren opgehouden, worden in gedeeld bij de Amerikaansche luchtstrijd krachten in Manilla, nu Siam gebieds- eischen heeft gesteld aan Fransch Indo china. Naar de „New York Herald Tribune" meldt zijn 70 van de door de Amerikaansche regee ring in beslag genomen voor Zweden gebouwde 110 gevechtsvliegtuigen ijlings per spoor ver zonden om naar de Philippijnen te worden getransporteerd. Het bevel was zoo plotseling gekomen, dat de Zweedsche opschriften en in strumenten niet meer konden worden ver wijderd. volgens dit blad zouden de machines, onder welke zich een aantal duikbommenwer pers bevindt, oorspronkelijk aan Engeland worden afgestaan. De toenemende spanning in het Verre Oosten heeft echter de regeering te Washington aanleiding gegeven het Amerikaan sche luchtwapen op de Philippijnen te verster ken, daar het naar beweerd wordt over slechts 100 verouderde machines en eenige dozijnen marinevliegtuigen beschikte. Naar Domei uit Manilla meidt heeft de hooge commissaris der V. S. aldaar, ?rano:s Sayre, een conferentie gehad met den pre sident der Philippijnen Quezon, niet den commandant van net Amerikaansche leger op de Philippijnen, generaal-majoor Grunert, en den commandant van het 16de vlootdistrict, vice-admiraal Smeallie. Over den inhoud der besprekingen is niets mede- gedeeld. Men denkt, dat de' verdediging der eilanden en voorbereidende maatregelen met het oog op den toestand in het Verre Oosten behandeld zijn. Allen jagen we het geluk achterna. De een denkt op financieel ge bied, een ander op wetenschappelijk of kunstgebiedweer een ander op politiek gebied het gedroomde te vin den, doch allen zoeken we dit geluk in de verte. Nu eens denken we het te zullen grijpen, maar dan ontglipt het toch weer aan onze bevende han den. We jagen voort, voort, voort. We gunnen ons geen rust om, soms ver van huis, te zoeken wat ons bevredi ging geven kan. Om dan eindelijk aan het einde van onzen levensweg even als Peer Gunt van Ibsen te erkennen, dat het geluk lag in de woning welke we verlieten ten einde elders het te zoeken: bij de moeder onzer zorgen, bij de vrouw onzer liefde, bij de le venstaak welke God aan onze jeugd schonk. We zijn dikwerf zulke domme men- schen in al onze vermeende wijsheid. We geven het heerlijk verwonnen ge luk prijs om een denkbeeldig geluk na te jagen. We verspelen het geld waarvoor we het noodige hadden kunnen koopen, om een mogelijke honderdduizend te winnen. En dat is tenminste nog een mogelijkheid, ter wijl het meeste jagen naar aardsch geluk slechts een hersenschim is. Het land van belofte, ons gedroomd pa radijs ligt aan de overzij der bergen, aan de andere zij van het graf en ons aardsch geluk ligt in ons zelf; we behoeven er niet zoo ver voor te gaan en er niet zoo angstig naar te jagen; we kunnen het vinden in den vrede met ons zelf. Op het terrein van de Wereldtentoonstel ling te Rome bij de Tre Fontane vordert de bouw van de prachtige basiliek, die aan de beide Prinsen der Apostelen zal worden toegewijd, zeer snel, aldus wordt uit Rome aan de Maasbode bericht. De koepel van deze basiliek, welke tevens de parochiekerk zal worden van een nieuwe Ro meinsche stadswijk, zal na dien: van Sint Pieter de grootste van Rome zijn; hij heeft een om vang van twee en dertig meter, terwijl de hoogte niet minder dan drie en zeventig meter be draagt. Het Pantheon van Rome zou er dus ge makkelijk in gaan. De koepel is bovendien de eerste, welke geheel uit beton vervaardigd is. Architect van het grootsche bouwwerk is Signor Foschini. Verder wordt gemeld dat het vierde eeuw feest van de Sociëteit van Jezus te Rome is gevierd met een kerkelijke plecntigheid, waaraan alle te Rome aanwezige paters en broeders van de Sociëteit deelnamen. De eigenlijke viering is echter uitgesteld tot volgend jaar. Men hoopt nj. dat in April 1941, in welke maand het vier honderd jaar geleden zal zijn, dat de eerste paters hun professie de den en waarin de H. Ignatius tot eersten ge neraal der nieuwe orde werd gekozen, meer uitgebreide plechtigheden zullen kunnen wor den gehouden, WEENEN, 24 Oct. (D.N.B.). Van 21 tot 23 October 1940 is in Weenen in het kader van de z.g. commissie van advies een Stillhalteconfe rentie gehouden. Hieraan werd deelgenomen doorvertegen woordigers van de Zwitsersche, Nederlandsche en Belgische bankencommissie, alsmede door de Duitsche Rijksbank en de Duitsche Stillhalte- commissi-e. Het voornaamste resultaat van de beraadslagingen is het verlengen van de Duit sche credietovereenkomst van 1940, waarbij, zooals bekend, de aan Duitschland op korten termijn verstrekte bankcredieten geregeld zijn. Verder werden talrijke afzonderlijke vraagstuk ken, die in verband staan met de credietverlee- ning in het kader van de Stillhalteovereenkomst, besproken en geregeld. MEXICOSTAD, 24 Oct. (D.N.B.) De Mexi- caansche regeering heeft vandaag het contract over het geologische en geophysische onderzoek yar. een gebied van 100.000 hectare, dat eerst tien dagen geleden was gesloten met de petro- leummaatschappij Compania Petrolera Veracru- zana, waarbij Japansche belangen betrokken zijn, opgezegd. In breede kringen is men van oordeel dat de Vereenigde Staten deze opzegging door pressi» hebben bewerkt. Verder beweert men, dat Mexico op wensch van de Vereenigde Staten den uitvoer van groote hoeveelheden kwikzilver en van 18.000 ton iizerschroot naar Japan heeft verboden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1