ft!' STiuvr Netv-Yorksche Beurs r» W VRIJDAG 25 OCTOBER 1940 TEGEN PRIJSOPDRIJVING IN FRANKRIJK HOEVEEL KOMEN WIJ TE KORT? Fransche admiraal bij verstek ter dood veroordeeld EEN PETROLEUM LEI DING DWARS DOOR MEXICO ONRUST IN GRIEKENLAND Italiaansch oordeel over reis van Eden DE POOLSCHE SPIONNAGE IN ROEMENIë Brochures tegen Duitschland en Hitler gevonden Poolsch dementi „Egypte luistert toch niet Universiteit te Belgrado enkele dagen gesloten Wegens Joden-relletjes Protest tegen propaganda voor Roosevelt Polemiek tusschen Huil en Martin ge.opleiding in „politieke of linancieele party Himmler naar Duitschland teruggekeerd Zweedsch schip te Leixoes verloren gegaan «4% Uitspraak te Gent in het erfenisproces-Orlay Overstrooming in Frankrijk eischte 51 dooden Kennedy te Lissabon Rust weer in Duitschland DE EERSTE JAVAANSGHE BISSCHOP Nieuw Vicariaat van Semarang HUISVRIEND WAS NIET TE VERTROUWEN Dief van postzegelverzameling ONVOORZICHTC GEREDEN De gevolgen van de distributie Na vaste opening brokkelden de meeste koersen af; slot gedrukt ARBEIDER VERONGELUKT Directeur telefoondienst te Rotterdam Em.-pastoor A. E. J. van Erven f Man verdronken Fietsendief gesnapt NEDERLANDSGH CLEARNGINSTITUUT Stand per 23 October UIT DE STAATSCOURANT Omzet: 540.000 Onderwijs Eervol ontslag Registratie en domeinen 8 12» 6» 32» 33» 3» 73» t WISSELKOERSEN AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT PEIL VAN HET IJSSELMEER GEWIJZIGD De bommen op Monster Begrafenis jeugdige slachtoffer Vijftig jaar getrouwd Academische examens Staathuishoudkunde Wiskunde M.O. M.O. akte K (wiskunde) Apothekers-assistent Stuurlieden-examen Mgchinisten-examen FAILLISSEMENTEN I GENèVE, 24 Oct. (D.N.B.). De Fransche regeering heeft verscheidene bepalingen uit gevaardigd tot verscherping van straffen tegen knoeierij met prijzen voor levensmid delen. Ieder, die de prijzen van levensmid delen tracht op te drijven, of levensmiddelen hamstert, kan veroordeeld worden tot een gevangenisstraf van zes dagen, tot 2 maan den en een boete van 100 tot 10.000 francs. Bij recidive bedraagt de gevangenisstraf 2 maanden tot 1 jaar en de boete 3000 tot 20.000 francs. Verder wordt bericht dat het militaire ge rechtshof van Toulon den afgezetten admiraal Muselier bij verstek ter dood en tot militaire degradatie heeft veroordeeld. Hetzelfde vonnis werd door den krijgsraad geveld tegen de vroe gere kapiteins der marine Dannebotin en Vuil- lemin. Luitenant ter zee Paranthoen werd tot 20 jaar dwangarbeid en tot militaire degradatie veroordeeld. De hanklacht bestond uit de vol gende punten: In gevaar brengen van de veiligheid van den Staat, uitnoodiging tot desertie en tuchteloos heid. Oud-admiraal Muselier werd een aantal jaren geleden reeds om zijn ongedisciplineerde houding door een Franschen krijgsraad veroor deeld. In het begin van den oorlog werd hij belast met de functie van bevelhebber der marine in Marseille; korten tijd later werd hem dit commando echter weer ontnomen. Op het ocgenblik is hij in dienst der Engelschen. MEXICOSTAD, 24 Oct. (D.N.B.). Het blad „Universales" meldt, dat ingenieurs van het stratspetroleumbedrijf Petroieos Mexicanos een aanvang hebben gemaakt met den bouw van een pijpleiding tusschen Coatzacoalcos aan de kust van de Mexicaansche Golf en Salinacruz aan den Stillen Oceaan. Tevens zullen hier we gen en vliegvelden worden aangelegd. ATHENE, 24 Oct. (D.N.B.) De Londensche zinspelingen op een eventueele bezetting van de Grieksche eilanden door Engeland heeft in Athene groote ongerustheid veroorzaakt. Van Grieksche zijde wijst men opnieuw op de her haalde officieele verklaringen van den Griek- schen minister-president Metaxas, nat hij de Grieksche onschendbaarheid en onafhanke lijkheid tegen elkeen met de wapens zal ver dedigen. Deze verklaringen, zoo betoogt men hier, gelden ook voor de in de Londensche radio gemaakte zinspelingen. hulp" heeft bestaan, de buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten bepalen in zulk een ern- stigen tijd. Als voorbeeld haalde Martin den Amerikaanschen ambassadeur in Frankrijk, Bul litt aan, den vroegeren gezant in België, Cu- dahy, de vroegere gezante in Noorwegen, mrs. Karriman, alsmede den vroegeren ambassadeur in Polen. Biddle, die allen politieke schenkingen ontvangen hebben. BOEKAREST, 24 Oct. (D.N.B.). Zooals reeds eerder werd gemeld is de politie der legionnairs- beweging er in geslaagd een uitgebreide Pool- sche spionnageorganisatie in Roemenië te ont maskeren. Toen zij gisteren alle tot het Pool- sche gezantschap behoorende huizen doorzocht, vond zfj nieuw materiaal over den opbouw der organisatie en haar connecties met het Brit- sche gezantschap Het bleek, dat de Poolsche organisatie formeel onder leiding stond van de Intelligence Service voor Roemenië, welke de Britsche militaire at taché, Macnabb, in handen had. Deze is reeds eenige dagen geleden uit Roemenië vertrokken. Evenzoo is een groot aantal der Polen, die door het onderzoek ernstig gecompromitteerd zijn. intusschen naar Stamboel gegaan. Bewezen is dat de Poolsche organisatie haar middelen uit Britsche bron kreeg en dat haar technisch ma teriaal, en in de eerste plaats de beide geheime zenders, van Engelsche afkomst zijn. Verder is vastgesteld, dat de laatste dagen een reeks klaarblijkelijk belastende documenten naar het Britsche gezantschap zijn overgebracht. In net gebouw van de zgn. Poolsche Vluchtelingenhulp is een groote centrale voor het vervalschen van passen gevonden. Voorts kwam men tot de ontdekking dat er nog een tweede Britsche centrale moest bestaan. De sporen leidden naar het Brit sche gezantschap. In een der huizen van het Poolsche gezantschap vond men druk proeven van propagandabrochures, gericht tegen Duitschland en vooral tegen den per soon van Hitier. Intusschen zijn ongeveer honderd Polen, on der wie dertig leden van het zgn. Poolsche ge zantschap, gearresteerd. De politie der legion- nairsbeweging was de organisatie reeds gerui- ir.en tijd op het spoor. Onder het materiaal, waarover de politie beschikte, had men reeds documenten over de Poolsche actie gevonden. De chef der politie onder het regime van Carol had deze documenten echter in den doofpot ge stopt. Onder meer is vastgesteld dat generaal Gabriel Marinescoe, vroeger prefect van politie en tijdelijk leider van den Veiligheidsdienst, daarvoor groote sommen aan steekpenningen had aangenomen. Naar verder wordt bericht spreekt het „Pool sche gezantschap'' in Sofia een D.N.B.-bericht van 22 October uit Boekarest tegen, waarin werd gemeld, dat in een verongelukten auto van de vroegere Poolsche ambassade te Boekarest be zwarende documenten waren gevonden en dat de leden van de ambassade waren gearresteerd De vertegenwoordiger van het D.N.B. te Boe karest is van officieele Roemeensche zijde ge machtigd, de juistheid van zijn opgaven te be vestigen. Overigens is het genoemde bericht reeds door verdere onthullingen bevestigd. ROME, 24 Oct. (A.N.P.). Over de reis naar het Nabije Oosten van den Engelschen minister van Oorlog, Eden, schrijft de diplomatieke me dewerker van Stefani, dat de missie van Eden op ernstige, bijna onoverwinlijke moeilijkheden schijnt te stuiten. De Egyptische leiding heeft voortdurend gereageerd tegen den herhaalden druk van Engeland, dat trachtte Egypte in den oorlog mee te sleepen. De verantwoordelijke Egyptenaren zijn er zich van bewust, dat Italië alleen tegen Groot-Brittanië en tegen de En gelsche strijdkrachten, die het Egyptische gebied bezet hebben, strijdt, maar niet tegen Egypte. De heillooze Britsche propaganda heeft reeds vele staten in het verderf gestort, maar geen symptoom wijst er op, dat Egypte hét spel van Engeland zou willen spelen. Ten aanzien van Eden's reis naar Palestina constateert de diplomatieke medewerker, dat een onoverbrugbare tegenstelling bestaat tusschen de pro-Joodsche politiek van Engeland ten nadeele van de Arabieren en de poging om de Arabische wereld op te ruien in dienst van het Britsche Imperium. De Arabieren zijn zich hiervan ook ten volle bewust, gelijk blijkt uit hun houding tegenover de Engelsche intriges. BELGRADO, 24 Oct. (D.N.B.). De universiteit van Belgrado is voor eenige dagen gesloten in verband met de studentenrelletjes, die zich ook vandaag hier en daar hebben voorgedaan. De relletjes zijn veroorzaakt door demonstraties van links georiënteerde studenten tegen de invoe ring van den numerus clausus aan de Joego slavische universiteiten en hoogescholen. De Joden hadden tot deze demonstraties aangezet, waartegen nationaal denkende studenten zich hebben verzet. WASHINGTON, 24 Oct. (D.N.B.) In een schrijven aan den minister van Buitenlandsche Zaken en den minister van Justitie heeft de voorzitter van het republikeinsche Nationale Comité, Martin, ertegen geprotesteerd, dat diplo maten voor president Roosevelt verkiezings propaganda maken. In zfjn antwoord verklaart minister Huil, dat naar meening van het ministerie van Justitie, ambassadeurs en gezanten daartoe gerechtigd zijn, omdat zij de „politiek" bepalen. In zijn ant woord op den brief van Huil noemt Martin het echter gevaarlijk, dat lieden zonder opleiding of ervaring in de buitenlandsche politiek, wier eeni- BARCELONA, 24 Oct. (D.N.B.)De chef der Duitsche politie, rijksleider Himmler, is van ochtend per vliegtuig naar Duitschland terug gekeerd. Bij het vertrek was onder meer de commandant der Spaansche politie, graaf Mayalde, aanwezig. Himmler heeft een bedrag van 20.000 pesetas beschikbaar gesteld voor de slachtoffers der overstroomingen in Catalonië. LISSABON, 24 Oct. (D.N.B.). Het Zweedsche ss. „Hannah" is gisteren bij het binnenvaren in de haven van Leixoes tegen den nieuwen kademuur gebotst en ernstig beschadigd onder de waterlijn. Het wordt als verloren beschouwd. De „Hannah" kwam van Cardiff en had steenkolen voor Oporto, alsmede 360 zakken post, bestemd voor het Roode Kruis te Genève, aan boord. De 18 opvarenden Mjn gered. v J ■Km' BRUSSEL, 24 Oct. (D.N.B.). Het gerecht te Gent heeft thans uitspraak gedaan in het erfenisproces Orlay. Vijfduizend „verwanten" maakten aanspraak op het vermogen van de in 1925 gestorven mej. Orlay, dat vier millioen frank bedroeg. In het testament was haar neef, Eduard Orlay, tot eenigen erfgenaam benoemd en na diens dood zouden alle verwanten tot in den 12den graad deelen. De rechtbank heeft, thans beslist dat niet al deze verwanten voor de erfenis in aanmerking komen, doch slechts de rechtstreeksche nagelaten betrekkingen van den neef. GENEVE, 24 Oct. (DNB) Volgens de tot dus verre beschikbare gegevens heeft de geweldige noodweerramp in de Fransche Oostelijke Py reneeën in totaal 51 dooden geëischt. Dat dus verre zijn slechts de lijken van 15 personen geborgen. Na het dalen van het hoogs water in de laatste 48 uur kan eerst de geweldige om vang van de ramp worden gezien. Volgens officieele schattingen bedraagt de schade in de dalen van de Tet, de Tech en de Agly, die het meest geteisterd werden, verscheidene honder den millioenen francs. Andere ramingen spreken zelfs van een milliard francs schade LISSABON, 24 Oct. (D.N.B). De Amerikaan- sche ambassadeur te Londen, Kennedy, is gister avond per vliegtuig hier aangekomen. Hij werd verwelkomd door den Amerikaanschen zaakge lastigde te Lissabon. Kennedy is voornemens met den eerstvolgenden Clipper naar de Ver- eenige Staten te reizen. BERLIJN, 24 Oct. (D.N.B.). Rijksminister Rust is vandaag van zijn bezoek aan Bulgarije teruggekeerd. Het Apostolisch Vicariaat van Batavia is ge splitst en wel in twee gedeelten, waarvan het eene den naam behoudt van; „Vicariaat van Batavia" en het andere den naam heeft gekre gen van „Vicariaat van Semarang". Als eerste apostolisch-vicaris van dit nieuwe vicariaat is benoemd pater Albertus Soegijapa- natra S.J., die op 1 November de bisschoppelijke wijding zal ontvangen. Mgr. Soegijapanatra is, naar we in het Ko loniaal Missietijdschrift lezen, 25 November 1896 te Soerakarta geboren. Hij heeft zijn studie ge maakt te Moentilan en was de eenige Javaan onder de acht fraters scholastieken) van de Sociëteit van Jezus, aan wie op 6 Maart 1928 te Moentiian Z. H. Exc. mgr. Van Velsen S.J. da tonsuur en de mindere orden toediende. Voor zijn theologische studiën ging mgr. Soegijapa natra naar Maastricht, waar hij 15 Aug. 1931 de H. Priesterwijding ontving. 12 Oct. 1933 werd hij benoemd tot pastoor der St. Jozefkerk te Djok jakarta, Bintaran Koelon. Hij was directeur van de Maria-Congregatie voor Javaansche heeren en van die voor Javaansche meisjes, geestelijk adviseur van Poesara Katolika Wandawa, de katholieke sociale bonden voor de Javanen. Wanneer wij in deze maand bidden voor de intentie van het Pauselijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus, „dan vragen wij schrijft mgr. P. J. Groenen naar aanleiding van deze benoeming gaarne toch nog een extra gebed daarbij voor den eersten Javaanschen bisschop, mgr. Soegijapanatra. Met hem zelf, maar zeker ook met alle katho lieke Javanen en alle Katholieke Nederlanders, willen wij God vurig smeeken, dat op bijzondere wijze God, hem moge zegenen en dat de volheid der priester-genade, welke nu in hem komen gaat, hem kracht geve om het grootsche, maar ook zoo moeilijke werk van de Javaansche Missie opgewekt en krachtig te aanvaarden en het tot grooten bloei te brengen." Voor den officier van Justitie te Utrecht is voorgeleid de 25-jarige W. M. uit Amsterdam, die door de hoofdstedelijke politie is gearresteerd verdacht van diefstal van postzegels, tot een bedrag van vijf a zeshonderd gulden, te Amers- jkoort. Dezen diefstal heeft W. M. geruimen tijd geleden gepleegd bij een Amersfoortschen ver zamelaar bij wien hij vaak op bezoek kwam. De rechtbank te 's Bosch heeft uitspraak ge daan m de strafzaak tegen den 39-jarigen De Nederlandsche Stichting voor Statistiek heeft een interessante publicatie het licht doen zien over de gevolgen van de distributie. Deze statistische studie, de eerste welke door de jonge Stichting gepubliceerd is, werd samen gesteld door Drs. P. De Wolff. Hij geeft aardige bijzonderheden over de beperkingen, welke ons door de rantsoeneering van verschillende eerste levensbenoodigdheden werden opgelegd. Wat het belangrijkste voedingsmiddel, het brood, betreft, is het percentage der beperking niet precies vast te stellen. Het rantsoen be draagt 2000 gr. per week, maar kinderen beneden 4 jaar krijgen een half rantsoen, zoodat gemid deld slechts 1916 gram beschikbaar is. Ook dat cijfer is echter niet nauwkeurig, want voor zwaren en zeer zwaren arbeid worden extra rantsoenen verstrekt en bovendien be draagt het rantsoen, wanneer roggebrood ge beten wordt, 2500 gr. De beperking van het nor male verbruik varieert derhalve tusschen 5 en 13 pet. Van de grutterswaren is alleen bij maizena, griesmeel en puddingpoeder van een sterke be perking sprake. Het rijstrantsoen is hooger dan het normale verbruik, dat van gort en haver mout zelfs aanzienlijk hooger!. Ook de beperking van het gebruik aan boter, margarine en vetten is niet precies te becijferen. Zij zal tusschen de 10 en 30 pet. gelegen zijn. Voorts blijkt, dat we het met 18 pet. minder vleesch moeten doen. Het scherpst doet de rantsoeneering zich voe len bij koffie en thee, waarvan we liefst 57 pet. minder krijgen dan ons normale verbruik be droeg. Feitelijk is het rantsoen nóg lager ge worden, want bij de samenstelling van zijn arti kel kon de schrijver nog geen rekening houden .met het onlangs op 2/3 verlaagde koffie-rant- soen. Evenmin met de deze week begonnen dis tributie van kaas. Zeer laag is ook 't rantsoen van zeep, dat slechts 30 pet. bedraagt van het verbruik. Omtrent de textiel en 't schoeisel valt weinig te zeggen, omdat de beperking van het textiel- verbruik door het gevolgde puntensteisel moei lijk te berekenen is en de verstrekking van schoeisel uitsluitend op speciale vergunning ge schiedt. In ieder geval is het verbruik van deze beide artikelen zeen aanzienlijk beperkt. Bij de beoordeeling van bovengenoemde cij fers moet men wel in aanmerking nemen, dat het hier gaat om gemiddelden, gebaseerd op het normale gebruik per hoofd. In werkelijkheid zijn de gevolgen van de distributie voor bijna geen enkel gezin dezelfde, omdat de grootte van het gèzin en het inkomen een belangrijk woordje meespreken bij de levensgewoonten. Bovendien spelen hier persoonlijke voorkeur voor bepaalde levensmiddelen, diëet-voorschriften e.d. nog een rol. Zoo worden b.v. de kleine gezinnen met de hoogste inkomens het zwaarst getroffen door de suikerdistributie, want hier was in normale tij den het verbruik per hoofd het hoogst Het groote gezin met een klein inkomen wordt hier naar verhouding het minst gédupeerd. Daar tegenover is voor de beter gesitueerden de brood-distributie lang niet zoo erg als voor den kleinen man (natuurlijk weer in het algemeen gesproken). Het broodverbruik neemt zeer sterk af naarmate het inkomen stijgt, zoodat reeds bij een inkomen van 3500 gulden her rantsoen gelijk is aan het gemiddelde normale verbruik! Het is nu eenmaal onmogelijk met al deze omstandigheden rekening te houden. Ook bij de distributie kan men het niet iedereen naar den zin maken al moeten we ons allen eenige beperking opleggen tot nu toe loopt het met de rantsoeneering nogal los, zeker in vergelijking met den toestand in 1917 en 1918, toen we met heel wat minder genoegen moesten nemen en bovendien de kwaliteit van het brood en de aardappelen voorzoover zij nog te krijgen waren veel te wenschen overliet. NEW-YORK, 24 Oct. Ofschoon men met het oog op de onzekerheid aangaande de politieke gebeurtenissen in het buitenland een voorzich tige houding bleef aannemen en er slechts toe overging met zorg uitgekozen fondsen aan te koopen, opende'de New-Yorksche effectenbeurs vandaag in vaste stemming. De hoogere notee ringen lokten evenwel winstnemingen uit, waar door de koersen aan druk onderhevig waren en het koersbeeld onregelmatig werd. De neiging tot verkoopen was daarbij evenwel niet zeer groot. Staalwaarden waren aan den flauwen kant. Voor Public Utilities en spoorwegfondsen bleek weinig belangstelling te bestaan. Het cij fer der wagonladingen overtrof de verwachtin gen en is deze week met 2000 gestegen tot 813.900 In de overeenkomstige week van het vorig jaar bedroeg het cijfer 861.200. De noteeringen van luchtvaartaandeelen en chemische waarden bewogen zich in benedenwaartsche richting, ter wijl ook die der koperwaarden daalden. Voor laatstgenoemde fondsen hield dit verband met den dalenden koperprijs. Fondsen van maat schappijen van landbouwwerktuigen ondergingen vrijwel geen koersverandering. De inkomsten der landbouwende bevolking in September wor den geraamd op 894 millioen dollar tegen 749 fr.iliioen in de voorafgaande maand. Omtrent- het bedrijfsleven blijven de berichten gunstig chauffeur W. W., woonachtig te Eindhoven, aan wien ten laste was gelegd .dat hij 24 Maart te Heeze met een motorrijwiel hoogst onvoor zichtig had gereden, tengevolge waarvan hij in aanrijding was gekomen met twee voetgan gers, waardoor een voetganer overleed en de ander zwaar lichamelijk letsel opliep. De Offi cier van Justitie had een gevangenisstraf van acht maanden geëischt en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van twee jaar. Voorts eischte de offi cier de vernietiging van het in beslag genomen motorrijwiel. De chauffeur werd thans veroor-r deeld tot acht maanden gevangenisstraf met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtui gen te besturen voor den tijd van een jaar. Donderdagmiddag is een 48-jarige arbeider Uit Tolbert (gem. Leek), die tijdelijk werkte in de Friesch-Groningsche suikerfabriek, d-oor een grijper getroffen. De man werd zoo ernstig ge wond, dat hij enkele oogenbiikken daarna stierf. 'Het stoffelijk overschot is naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. De heer L. Neher, directeur van den telefoon dienst te Den Haag, is eveneens benoemd tot directeur van den plaatselijken telefoondienst te Rotterdam. In het St. Llduinagesticht te Tilburg over leed plotseling aan een hartverlamming de zeer- eerw. heer A. E. J. van Erven, rustend pastoor van Ommel. Hij was geboren te Boxtel 7 Maart 1885 en priester gewijd 21 Mei 1910. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Bergharen (21 April 1911), te Millingen (14 Sept. 1917), Kaatsheuvel (20 Sept. 1918), Gemert (8 Juli 121)'; rector liefde gesticht Hintham (30 Sept. 1926) en pastoor te Ommel 30 October 1931. Hij bleef daar tot 30 Juni 1939 Donderdagmiddag is te Enkhuizen het lijk opgehaald van den reeds bejaarden heer Mas- tcmaker, die aldaar in een woonschuit leefde. Waarschijnlijk is de man door de duisternis misleid. Toen een man, die te Den Haag een rijwiel had gestolen, dit te Delft wilde verkoopen, werd hij op aanwijzing van den a.s. kooper door de politie gearresteerd. De man, die nog vier maanden te goed had, werd op transport ge steld. Opgave laatst uitbetaalde nummers per 23 October 1940: Clearing met Duitschland. Laatst uitbetaald nummer: tegen guldensvorderingen: 898.409; tegen Reichsmarkvörderingen: 66.949/240.780. Clearing met Chili. Laatst uitbetaald nummer; 1695. Clearing met Turkije. Laatst uitbetaald nummer: algemeene clearingrekening: 4740; bijzondere clearingrekening; 2431a. Clearing met Italië. Laatst uitbetaald nummer: 2386. luiden. Een poging tot herstel had geen succes Ook tijdens het laatste beursuur bleef de handel kalm, terwijl de noteeringen veelvuldig schommelden. De beurs sloot in gedrukte stem ming met over het algemeen koersverliezen van ongeveer een punt. Vandaag werden 713 fondsen verhandeld. Daarvan zijn er 163 in koers gestegen en leden 366 een koersverlies. In de noteeringen der overige 184 kwam geen verandering. Oct. Allied Chemical Air Reduction American Can Co. Am. c a Foundry American Radiatox Am. Roliin? Mills Am. Smelt Ref. Am. Sugar Refining Am. TeL is Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baldwin Locomotive Baltimore f- Ohic Bethlehem Steel Canadian Pacific Comm. Invest. Trust J. I. Case Company Ches. Ohio Chicago Rock Is). Chrysler Motor Consolid. Edison Co. Deleware Huds Detroit Edison C. Dupont de Nem. Eastman Kodak General Electric Genera] Foods General Motors Good Year Hudson Motor Intern. Harvester Int. Merc. Marine Intern. Nickel International Paper Intern. TeL en Tel Kennecott Copper Vlack Trucks Incorp. I Montgomery Ward National Biscuit Co. Nat. City Bank New York Central Norfolk Western North. Am. Aviat Nord. Amer. n. a. Northern Pacific Packard Paramount Pennsylvania Proctor Charabie Publ. Serv. N. J. Pullman Incorporat. Pure Oil Company Radio Corporation Reading Company Rep. Stcfel Reynolds Tobacco B. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Texas Gulf Sulphur Twent. Q Fox Film Union Carb. Carb. Union Oil of Calif. Union Pacific United Aircraft United Corp A. United Fruit Comp. U. S. Ind. Alcohol U. S. Rubber U. S. Steel U. S. Steel pref. Western Union Westingh. Electric Wool worth Building Voor het tijdvak van 1 September 1940 tot 1 September 1941 is benoemd tot tijd. leeraar aan de middelbare landbouwschool te Groningen drs. J. Engels aldaar. Voor het tijdvak van 17 September 1940 tot het einde van het studiejaar 19401941 is weder benoemd tot, tijd. vast-assistent aan de latid- bouwhoogeschool te Wageningen, J. Gombert aldaar. Voor het tijdvak van 1 September 1940 tot 1 September 1941 is benoemd tot tijd. leeraar aan de middelbare landbouwschool te Gronin gen, tevens belast met het geven van onderwijs aan de Rijkslandbouwwinterschool aldaar, drs F. I. Brouwer te Haren (Gron.). Op het daardoor door hem gedaan verzoek is met ingang van 1 November 1940 eervol ontsla? uit 's Rijks Dienst verleend aan C. V. A. Aarsse, referendaris bij de Algemeene Rekenkamer. De ontvanger der registratie en domeinen B. van Driel is' verplaatst van het kantoor der registratie en domeinen te Hoorn naar het kan toor dier middelen te Groningen. 24 41» 168 93 28 7» 13» 62 13 162 73» 9 23» 16 16». 4 82 31 36» -3 40 J i 81 f 25» 13 lil 163» 132» 34 63» 49 tb» 4» 48 7» 27 16 5 2 32 27» 39» 18» 14» 21 j 17 Hf 6» 3» 8» 23» 56 32» 26» 6» 4» 14» H| 34 77 i 9» 7 81 39 I i 69» 22 21 62» 124 19» 108 *3» 169» 168 95» 94 28 - 28» 13» 12 t 42» 41 163 63 73» 73 23» 23» 17» 17 5» 4» 83 81 3» 3» '61 36 55» ;4 43» 40 81 i 8t 25» -5 13 i 13 169 170» 133» 1)3 -.5 34» 37 38 50» 49» 6» 15» 4» 4» 43» 48» 7» 7» -8} 28» 2 32» 31 i 40 40 14» 14» 17» 17» 20 20 3» 3» 9 23» 23» 32» 32» 4» 4» 9» i9 34» 34» 78» 78» 9» 9» 7» 7» 32~» 31» 6 6 73» 73 82» 81 40 39» i i li 22» 22» 21» 20» 63» 62» 124» 123» 20» 18» 109 108» 33» 33» NEW YORK, 24 Oct. Slotkoersen Oet. 34 23 22 Londen 4X33 4,02 4.02 Parys l""* l"* Amsterdam 1 Berlijn 40.05 40.05 40.Q5 Brussel - s Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.25 9.25 9,25 Zwitserland 23.21 23.20 23.20 Weenen Stockholm 23.86 23.86 23.*86 Montreal 86.625 86.625 86.50 B. Aires Papiei 29.78 29.7a 29.7ö 3.Aires Markt 23.55 23.80 23.70 Yokohama 2.3.45 23.45 23.45 NEW YORK, 24 Oct. 24 Oct. 23 Oct. 24 Oct. 23 Oct. Katoen Dec 8.60 9.60 Mei Jan y.50- 9.31 Juli Mrt. 9.56-57 9.53 Oct Koffie i. Rio - Nieuw contract) Mrt. 4.05 Dec 4 11+ 4.05+ Sept 4.17.4.11— Sept 4,17+- r— Jull Suiker Dec 0.800.81 Mrt 0.860.87 Mei 0.90 0.90 9.46 9.48. 9.29 9.30 8.87 8.90 (Santos) Rubber Standaard Sept. Dec 5.90+ Mrt 6.09+ Mei 6.17+ Juli 6.23+ Sept 6.30+ Jaü 0.92 Sept 0.96+ Dec. 98+ Mrt 1.01+ Oct Dec Jan Mrt rm Loco 20.50 20.35 20. i 5 19.96 20.47 20.43 20.20 20.02 Mei 19,84 Jull 19.69 Sept 19.64 5.88+ 6 05 6.12 6.19 6.27 0.92» 0 96» -f 59» 1-01 19.88 9.73 19.68 51.62» 51.50 80 da? 24 Oct. 23 Oct. Termijn 51.12» 51.20 50 37» 50.37» CHICAGO, 24 Oct. 24 Oct. 23 Oct. Tarwe Have) Dec Mei Juli 86» 85 85» 80» 87oet 86 85 Mei 8 JUi) ■*6 34» 32» 35» 34» 32» Mals Rogge üee Me- J'Uil 6?» -- 63» - 63» 62»-- Dec 63» Mei 63 - Juli 45» - 19» 50» 46» 50 50» Reuzel Oct 4.65 l 70+ Dec 4.72t 4.83 4.87 Mrt 4.90+ WINNIPEG, 5 00* 4 97» 24 Oct. 24 Oct. 23 Oct. 24 Oct. 23 Oct. i'arwe Gerst Oct "01 - '0| Oct 43» 43» '1 1 71 t - iec 40| 40 - Mei 75 75 Mei 40» 4 Rogge Ujnzaao Oct 45 45» Oct 1.19 119 f 46» 46» Dec 117 117» Mei t91 - 44» Mei -.20» 121 iavei oct 34 33 Mei 30» 31 Dec. 3-11 31 i Het hoofd van dén dienst der Zuiderzeewer ken deelt mede, dat. het peil van 13 cM. onder A.P. op het IJsselmeer niet meer wordt gehand haafd. Voortaan wordt gestreeefd naar de volgende peilen In den winter (15 October15 April) 40 C.M. onder N.A.P. In den zomer (15 April—15 Octo ber) 20 c.M. onder N.A.P. Deze peilen zullen niet steeds volledig kun nen worden gehandhaafd. Ook zullen tenge volge van op- en afwaaien herhaaldelijk plaat selijke afwijkingen voorkomen. Donderdag is vanuit de kerk aan de Schenk- kade de 15-jarige Cobi van 't Veen begraven, die bij den bominslag te Monster Zondagavond den dood vond. De plechtige H. Mis werd opge dragen door den pastoor der parochie en bij gewoond door den burgemeester van Monster, den heer G. W. Kampschoër. Op het kerkhof waar de teraardebestelling geschiedde waren de burgemeester en hoofd inspecteur van politie van Monster wederom aanwezig. Voorts zagen wij afgevaardigden van de R.K. Zwemvereeniging „Swift" en pension- naires van St. Jozef te Monster. Overigens was de belangstelling van particuliere zijde enorm groot. De lijkbaar werd o.m. gedekt door een krans van den Rijkscommissaris. De heer H. Leegstra en G. Leegstra, geboren Waltje, Apeldoornschelaan 167, den Haag. ho pen 12 November hun vijftigjarige echtvereeni- ging te herdenken. GRONINGEN. Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte de heeren: J. Goslinga te Driesum (Fr.) en H. N. Hadders te Den Haag. Bevorderd tot arts de heeren; C. Kapsenberg en H. Nijboer te Groningen. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde (A) de heer A. Bril te Haren. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Een experimenteel onderzoek over eenige werkingen van het thyreotrope hormoon" de heer W. F- van Eek, geb. te Amsterdam. LEIDEN. Geslaagd doctoraal examen rech ten: de heer H. G. Halbertsma, Eindhoven. Doctoraal examen geneeskunde: mej. H. C. Willebeek le Mair, Rotterdam en de heeren: W. Gout, Leiden, A. Speelman, Overschie. Candidaatsexamen rechten: mej. C. M. Duijff. Den Haaf en cie heeren H. J. v. d. Kooy, Delft, J. W. de Vroom, Bleiswijk. ROTTERDAM. Geslaagd voor het candi daatsexamen economische wetenschappen de heeren A. P. Groeneveld en C. de Jong. LEIDEN Geslaagd voor het candidaatsexa men rechtende heeren H. G. Mos te Hilversum, F. Hennequin te Beekbergen, A. F. Leemans te Warmond, R.. Everwfin te Leiden en J. ter Haai' te Leiden. 's GRAVENHAGE. Geslaagd: P. Damsteegt te Oegstgeest en J. O. Schoup te Den Haag. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren H. Klomp, Oouda en M. van Osnabrugge, Harme ien. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren W. de Groot, Wormer en S. J. de Boer, Opeinde. AMSTERDAM. Geslaagd de heer C. L. Kraft van Ermei te Den Haag. GRONINGEN. Geslaagd de heer F. Hertlief te Eelde en de dames A. P. S. Bennema te Zuidhorn, J. Booy te Hoogeveen en G. Nicolai te Twijzel (Fr.). 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor len stuurman groote handelsvaart: J. v. Ham. Voor 2en stuur man groote handelsvaart: J. T. van Logchem, Voor 3en stuurman gToote handelsvaart: J. Ph. v. d. Wart en L. J. E. F. Boonstra. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma C.' W. de Geus te Bergen (N.H.). en G. Westra te Barendrecht Voor het eerste gedeelte van diploma C.: P. P- Kruijsman te Badhoevedorp, L. P. van Krimpen te Rotterdam en W. K. van Es te Barendrecht. Opgegeven door v. d. Graaf Co., (Afd. Handelsinformaties) N.X. Surséance van betaling: Door dc Arr. Rechtbank te Rotterdam is d-d 18 Oct.. 1940 aan de N.V. Voorhoeve v.h. J. M- Bredee's Uitg. Mij. te Rotterdam surséance van betaling verleend voor den tijd van anderhalf jaar, ingegaan 14 Aug. 1940. Bewindvoerder Is mr. H. Bavinck te Rotterdam. Failliet verklaard: 23 Oct.: T. de Kruiff, koffiehuishouder te Wou denberg. R.c. mr. H. P. J. Loeff. Cur. mr. W, J- B Versvelt te Amersfoort. Aert de Jong. te Culem'borg. Prijsschestraat 23. R.c. alsvcren. Cur. mr. W. J. van D k te Utrecht. Josephus de Jong, te Oulemborg, Priissche- straat 23'. R.c. alsvoren. Cur. alsvoren. De N.V. Bouw- eni Handeismü. ..Hulda". ge vestigd te Utrecht, doch kantoorhoudende te Zeist, Koppelweg 293. R.c. alsvoren. Cur. mr. H. B- van Rhijn te Zeist. Gedeponeerde uitdeelingslijsten 19 Oct.: W. P. H. A. Coriiehssen te Nijmegen- Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitd.lijst. Uitk. 2.57 pCt. H. Rexwinkel te Rossum. Idem'. Uitk. 16.166 pCt. J. van Spier te Nijmegen. Idem. Uitk. nihil- M, v. d. Broek te Zaandam. Idem. Uitk 7.767 pCt. N.V. vh. D. de Mooy te Haarlem-. Iderrr. UitK- 4.52 pCt. H. J. de Jonge, destijds te Overveen, gent- Bioemendaal. Idem. Uitk. nihil. 2a Oct.: C. Pieper Jan. te Zwolle. Idem. UitK- 10O pCt. A. J. Antheunis, handeldrijvende o.d. fa. .,P® Verkoopcentrale voor Nederland en Kol, van Vah- denbussche en Ducloy era Cie.". te Axel. Geëin digd door het verbindend worden der eerste uitd. lijst. J. M. de Putter te B'ierviiet. Geëindigd door hèt verbindend worden der uitd.lijst. uitk. nihi1 aan conc. ered. U

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2