Brandhout Hoenderdos' Wankelheid van Engelsch convooi- stelsel gebleken Nachtelijke aanvallen op Engeland Verduistering Nieuw R.K. ziekenhuis te Apeldoorn Mutaties bij het leger der Ver. Staten kachelblokken BRANDHOUT De slag om Engeland gaat voort ..NOORD-BRABAND" r VERGOEDINGEN VOOR INKWARTIERING Logies, electriciteit, stalling enz. Voorjaarsbloemen op oorlogsgraven Roemeensche steunpunten Rusland voor v Belasting voor electrisch gedreven auto's Luchtbeschermingsmaatregelen in Bulgarije Sblikan o~o KEIP Eiken Beuken Berken Dennen PENSION Militair weekoverzicht Van het D.N.B. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 26 OCTOBER 1940 - AVONDBLAD LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22671 REDE VAN ROOSEVELT OP 30 OCTOBER Japansche luchtaanval op brug over de Mekong Verkenningsvliegtuig bestookt een Britsch convooi Lewis spreekt zich uit voor Willkie Volmachten voor premier van Thailand Door autobus gegrepen en gedood Hedenmiddag is het officieel geopend BETREKKINGEN TUSSCHEN RUSLAND EN JAPAN Japansche bladen over de as-politiek Bevolking verwacht belangrijke gebeurtenissen UW CADEAU i 12.50 Mei zorg afgewerkll Mei zorg aangepast 1 Dal is eeZl bril van uit voorraad leverbaar N.V. Brandstof fenhandel Kinderhuissingel 2 Telef. 11979 CAFÉ-REST. „TAVENU Hotel Restaurant Chateau Bleu DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN - U Wolhandkrabben in het IJsselmeer NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voot prijzen der „Omroepers" zie de rubriek De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken heeft aan de bur gemeesters een circulaire doen toekomen, waar in hij, naar aanleiding van hem ter zake ge stelde vragen, in overleg met den hoofdinten dant, toegevoegd aan den weermachtsbevelheb ber in Nederland, ten aanzien van de toepas sing van de verordening van den Rijkscommis saris no. 50/1940, voor zoover het inkwartiering bij particulieren betreft, het volgende mede deelt; De kosten voor gebruik van electriciteit wor den niet afzonderlijk vergoed. Deze dienen uit de inkwartieringsvergoedingen te worden be streden. Indien echter een werkkamer gedurende den nacht in gebruik is, waardoor veel licht wordt gebrand, wordt een vergoeding van 0.10 per nacht toegestaan, welk bedrag tegelijk met de inkwartieringsvergoeding wordt verrekend. Bij het gebruik van electriciteit voor andere doeleinden dan verlichting worden de kosten vin den verbruikten stroom betaald door den commandant van het betreffende legeronder deel. Voor het gebruik van een badkamer kan 0.15 per bad in rekening worden gebracht, welk be drag "contant door den kwartiememer aan den kwartiergever moet worden betaald. Voor het gebruik van telefoon moeten de ge sprekken contant door den kwartiememer aan dien kwartiergever worden betaald; hiervooi mag niet meer worden berekend, dan de prijs van het èesprek bedraagt. Voor het gebruik van linnen wordt geen ver goeding toegekend, de kosten, die aan dit ge bruik zijn verbonden, moeten uit de inkwartie ringsvergoedingen worden bestreden. Voor het gebruik van een garage voor net Stallen van één of meer rijwielen wordt geen vergoeding verleend. Indien echter ten behoeve van de Duitsche weermacht rijwielen worden ondergebracht Dij een rijwielstalling, die als bedrijf gehouden wordt, mag voor deze stalling, die als r-ver- •ichting wordt beschouwd, een bedrag van ƒ0.02 per rijwiel en per etmaal in rekening worden gebracht. Voor de stalling van een auto bedraagt de vergoeding 0.10 per etmaal; hieronder dient te worden verstaan, dat bij inkwartiering van een militair mét auto, voor de stalling var. dien auto een afzonderlijke vergoeding van 0J.0 wordt toegekend, op dezelfde wijze als dit is bepaald voor de inkwartiering van een militair mét paard. De verrekening heeft tegelijk met de inkwar tieringsvergoeding plaats. Blijkens par. 2, tweede lid, van de verorde ning van den Rijkscommissaris no. 50/1940 worden na de vordering van het kwartier door den kwartiermeester op het inkwartieringsbiljet de verschillende gegevens ingevuld, welke voor de uitbetaling der vergoeding benoodigd zijn. Hieruit zou de gevolgtrekking kunnen worden gemaakt, dat de betaling niet eer zal kunnen plaats vinden, dan wanneer de inkwartiering geheel zal zijn geëindigd. In gevallen, waarin deze zich over langeren tijd uitstrekt, b.v. over eenige achtereenvolgende maanden, zou het voor de kwartiergevers bezwaarlijk kunnen zijn tot zoolang op de hun toekomende vergoeding te wachten, aangezien zij de extra-uitgaven, die iedere inkwartiering toch ongetwijfeld met zich medebrengt, regelmatig moeten betalen. Ten einde aan deze bezwaren tegemoet te komen, is door den hoofdintendant, toegevoegd aan den weermachtsbevelhebber in Nederland, bepaald; dat het inkwartieringsbiljet maande lijks door de kwartiergevers bij den bevoogden burgemeester kan worden ingelost, zoodat thans door de gemeente, voor zoover zulks nog niet geschiedde, maandelijks het bedrag kan worder. vergoed, dat de kwartiergever wegens gevorderd kwartier toekomt Aangezien blijkens het vierde lid van ge noemde paragraaf de door de gemeenten uitge geven kwartiergelden door het bevoegde plaat selijke commando slechts worden vergoed op vertoon van de betreffende inkwartieringsbil jetten, hetgeen bij voortgezette Inkwartiering niet mogelijk zou zijn. omdat deze bescheiden iii het bezit van den kwartiergever dienen te blijven, is thans beslist, dat bij inkwartieringen van langeren duur dan één maand op verzoek van den kwartiergevers voor den Ortskomman- dant maandelijks nieuwe Inkwartieringsbiljetten aan dezen zullen worden afgegeven. Aan de hand van deze inkwartieringsbiljetten worden dan de kwartiergelden door de gemeente maan delijks vergoed. Het comité ter versiering van oorlogsgraven In Nederland is deze week begonnen met het beplanten der oorlogsgraven met bloembollen. De graven van in ons land gesneuvelde mili tairen worden thans met narcissen-, crocussen-, hyacinthen-, vroege tulpen-, late tulpen- en darwintulpenbollen beplant, welke tegen het voorjaar in bloei zullen staan. Het comité ter versiering van oorlogsgraven in Nederland streeft naar een blijvende piëteitvolle versie ring der graven. WASHINGTON, 26 Oct. (D. N. B.) Het Witte Huis deelt mede, dat president Roo sevelt op 30 October in Bceton een rede voering zal houden. TOKIO, 26 Oct. (D. N. B.). De Jomloeri Sjimboen publiceert een bericht van een niet genoemde Japansche luchtbasis volgens bet- welk Japansche luchtstrijdkrachten Vrijdag middag een massaien aanval hebben onder nomen op de groote brug over de Mekongrivier, ten zuidwesten van Tali, waarbij de brug door bommen van het zwaarste kaliber volledig ver nield werd. Het herstel zal minstens eenige maanden vorderen, zoodat de Birmaweg voer geruimen tijd onbruikbaar gqwotden zqu 4% JI5F röm&i. Ui sak >v Wielrijders, opgepast. De verkeerspolitie ziet streng toe op de naleving der voor schriften voor weggebruikers. De aanwijzingen voor de fietsrijders worden in de hoofdstad van een nieuw verfje voorzien. (Foto Pax-Holland) BERLIJN, 26 Oct. (D.N.B.) De aanvallen van het Duitsche luchtwapen op belangrijke militaire doelen in Londen en Zuid-Eïjgelanö werden Vrijdag ook na het invallen van de duisternis in den gebruikelijken omvang voort gezet. Voortdurend stegen Duitsche gevechts vliegtuigen van elke soort op om hun verderf >rengenden last boven Engeland uit te storten. Een Duitsch verkenningsvliegtuig heeft Vrijdag een groot stilliggend Engeisoh convooi aan de OOostkus van Engeland aangevallen. Een Engelsche torpedojager kreeg een voltreffer. Kort daarop namen de Duitsche piloten een vuurgloed waar. Het afweergeschut van den torpedojager werd gestaakt. Het oorlogsschip nam weer vaart en stuurde in de richting van de kust. Van het vliegtuig uit kon men zien, dat de boeg van het schip diep in het water stak. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de Britsche torpedojager Venetia door een vijan delijke mijn tot zinken is gebracht. Over de aanvallen van Duitsche en Italiaan- sche bommenwerpers van Vrijdag meldt het D.N.B. uit New York: Londen beleefde Vrijdag en in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, naar Amerikaansche cor respondenten uit de Engelsche hoofdstad mel den, zware aanvallen van Duitsche en Italiaan- sche bommenwerpers. Duitsch-Italiaaansche luchtformaties deden des morgens aanvallen op Schotland, waarbij 500 of meer machines tege lijkertijd naar het Britsche eiland vlogen. Lon den is in een gecombineerden Italiaansch Duitschen aanval met brandbommen en zware bommen overstelpt. Minstens aan honderd vliegtuigen is het gelukt door de Londensche verdediging heen te dringen en hun doelen in Londen te bombardeeren. Zaterdagmorgen vroeg zouden twee steden aan de kust van Oostelijk Schotland door laagvliegende toestellen zijn aangevallen. BOEKAREST, 25 Oct. (Transcontinent Press). Alhier zijn zes hoogere Sovjet-Rus sische officieren aangekomen. Er verluidt, dat zij met de Roemeensche regeering on derhandelingen zullen openen over het ge bruik van de steunpunten voor de vloot aan de Roemeensche Zwarte Zee-kust door de Russische Zwarte Zee-vloot. Deze onderhandelingen zouden betrekking hebben op Constanza of op de nieuwe ha ven aan het meer van Taschau. Verder wordt gemeld, dat de leiding van de nationaal-socialistische beweging van professor Cuza te Boekarest een vergadering heeft ge houden. In een communiqué werd verklaard, dat deze party den staatsleider generaal An- tonescoe zal steunen. Tevens elscht zy de aan eensluiting van alle national-socialistischc stroomingen in Roemenië. NEW YORK, 26 Oct. (D_N.B.) De be kende vakvereenigingsleider Lewis heeft zich tn een radiorede over alle Amerikaansche zen ders voor de candidatuur van Willkie uitge sproken. Hy voegde hieraan toe, dat hy by een nederlaag van Willkie zal aftreden als leider van het Congres of Industrial Organization. SJANGHAI, 26 Oct. (D. N. B.). In een by- zondere byeenkomst heeft het kabinet van Thailand aan den minister-president volmacht in diplomatieke aangelegenheden verleend, al dus wordt uit Bangkok gemeld. Welingelichte kringen brengen dit In verband met een poli tieke actie van Thailand. Zonsondergang 26 Oct. 18.23 Zonsopgang 27 Oct. 8.26 Zonsondergang 27 Oct. 18.21 'Zonsopgang 28 Oct. 8.28 Maanopkomst 2.16 ondergang 16.43 Ingevolge de bestaande bepalingen van de motorrytuigenbelastingwet wordt voor auto's, voortbewogen door een andere dan uitsluitend aan benzine ontleende kracht een momenteel met 50 pet. verhoogde motorrytuigenbelasting geheven. In verband met het groote belang voor de volkshuishouding van het althans naar besté vermogen in stand houden van het Nederland- sche wagenpark, ook in tyden van benzine- schaarschte, werd bereids beslist, dat voor mo- torrytuigen, welke met gas worden gedreven tot nader order de bedoelde belastingverhooging wordt opgeheven. Men zal gemakkeiyk begrijpen van welk belang deze beslissing is voor hen, die noodgedwongen zijn overgegaan in deze ty den betrekkelijk groote bedragen te betalen aan den ombouw tot en nieuwe aanschaffing van een gastractie-apparatuur. Dezelfde motieven kunnen echter ook gelden voor de thans, dank zy Nederlandsch initiatief weer naar voren gebrachte tractie middels door accu-batterijen gevoede electromotoren. Zulks is voor de K.N.A.C. reden geweest, ook voor deze laatstgenoemde tractie by het departement van Financiën een ontheffing te bepleiten van de verhoogde motorrytuigenbelasting. Vrydagavond had nabij het kruispunt Ryn- dijkRijksweg onder Elden (gemeente Eist) een ernstig ongeval plaats, dat aan een wiel- ryder uit Huissen het leven kostte. De man, die uit der ichting Arnhem kwam, wilde nog vóór een achter hem aankomender autobus van de G.T.M. den Ryksweg oversteken in de rich ting Huissen. Dit werd hem echter noodlottig, want hy werd door den bus gegrepen en tegen den weg gesmakt. Hy was op slag dood. In tegenwoordigheid van een groot aantal autoriteiten, o. w. de burgemeester jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford en andere be langstellenden, is hedenmiddag te 3 uur het nieuwe R.K. Ziekenhuis „St. Liduina", aan den Arnhemscheweg te Apeldoorn, officieel in ge bruik genomen. Hedenochtend half 10 heeft Deken Van Oostveen in de nieuwe kapel een plechtige H. Mis opgedragen, waarna hij het gebouwencom plex heeft ingezegend. Het nieuwe gebouw, dat aan het reeds be staande ziekenhuis is gebouwd, biedt plaats aan -ruim 90 patiënten, welk aantal 130 zal kunnen bedragen, wanneer ook de verbouwing en uitbreiding van het tot dusver in gebruik zijnde gebouw *tot stand zal zijn gekomen. Het ziekenhuis beschikt verder over twee operatie zalen, af deelingen voor Röntgendiagnostiek en therapie en is zeer modern ingericht. Speciale kraamvrouwen*- en kinderafdeelingen zullen in het thans nog te verbouwen deel worden onder gebracht. De geheele nieuwe bouw, die een groote oppervlakte beslaat, is ontworpen dcor de architecten Van Dongen en Maas, te Utrecht. TOKIO 26 Oct. (D. N. B.). De Asahi Sjim boen schrijft: Het is op zijn minst voorbarig van het sluiten van een Japansch-Russische overeenkomst te spreken. De vriendelijke ont vangst, welke ambassadeur Tatekawa in Moskou gehad heeft, is echter een duidelijk teeken voor de verbetering der betrekkingen tusschen de beide landen. Japan moet vastberaden stap pen ondernemen en alles in het werk stellen om toenadering te krijgen tot Rusland. De Japansche bladen wijden groote aan dacht aan de activiteit van de asmogendhedeu. De economische en politieke maatregelen van Duitschland en Japan in Europa, zoo schrijft de Nitsji Nitsji, is de kortste weg naar de overwinning van de asmogendheden. Ondanks de koortsachtige Britsche pogingen om den Engelschen invloed op den Balkan en in net Nabye Oosten te herstellen, bewijst de toe stand jn Roemenië reeds, dat de macht van Engeland overal op den Balkan verloren gaat. Wat Spanje betreft, behaalt de Britsche pro paganda evenmin resultaat. Alle pogingen van Engeland om Spanje van de asmogendheden te scheiden, zyn vergeefsch. Engeiand zal dezen winter meemaken wat de verlenging van den oorlog beteekent. Hoe langer de oorlog duurt, des te zwakker wordt Engelands wereldmacht. NEW-YORK, 26 Oct. (D. N. B.) president Roosevelt heeft kolonel Benjamin Davis tot brigade-generaal bevorderd. Davis is de eerste r.eger, die in het Amerikaansche leger den rang van generaal krijgt. In republikeinsche kringen vermoedt men, dat hierbij sprake is van een verkiezingsmanoeuvre. Aan vice-admiraal Cook is het bevel opgedra gen over de geheele marine-luchtmacht aan den Atlantischen Oceaan. Zijn voorganger, gene- raal-majoor Arnold Is benoemd tot plaatsver vangend chef van den staf. Dit is een nieuwe post, welke bestemd is om alle aangelegenhe den betreffende het luchtwapen te coordinee- 'en. Generaal-majoor Brett werd benoemd tot chef van het luchtwapen van het landleger. De democratische senator Vannuys heeft ver klaard zich tegen elk voorstel te zullen verzet ten, waarbij credieten aan Engeland worden, beschikbaar gesteld voor het aankoopen van lorlogsmateriaal. SOFIA, 26 Oct. (A.N.P.). Na 1 November worden in Sofia en andere groote steden van Bulgarije luchtbeschermings- en verduisterings oefeningen gehouden, die ongeveer een week zullen duren, meldt Transcontinent Press. Alle openbare gebouwen en particuliere huizen moe ten verduisterd zijn, evenals de voertuigen in de straten. De stemming onder de bevolking is rustig en vol vertrouwen, doch er valt een steeds toenemende spanning waar te nemen, welke door de verwachting vJan belangrijke ge beurtenissen gewekt wordt. Het geheele leven in Sofia en in het land Is vervuld van een stemming, welke gekenmerkt kan worden met „er broeit wat." Men wacht op definitieve be sluiten, vooral in Griekenland, en is bereid om zich zoo noodig aan de zyde van Duitschland te plaatsen. Het aanleggen der startbanen voor de Duitsche vliegvelden aan de Fransche Westkust vormt een der belangrijkste werkzaamheden der bouw-compagnieën. -- De manschappen aan den arbeid bij het betonstortenoto weitbiid) GR. HOUTSTRAAT naasi Luxoi De GEZELLIGE SFEER in KRUISWEG, hoel?Parklaan, is de oorzaak, dat U steeds terugkomt, lederen middag en avond Jack Funny's attractie-ensemble. Hard hout v. haard en.kach. 6.p. 100 kilo Zacht hout - 5.p. 100 kilo Stompen v. centr. verw. 45.p. 1000 kilo Prijzen geldig tot 1 November a.s. Houtzagerij en Houthandel JONKER CO. Soendaplein 23f Haarlem, Tel. 25424 en 10677 Le rendez-vous du monde distingué Haagsche Bosch TELEFOON 772060 (6 lijnen) DEN HAAG BADHUISWEG 232 nabij Wittebrug Scheveningen van allereersten rang, alle comfort, telefoon in alle kamers Mooie suite disponibel. Reel 3688 b Telefoon 555651 Als de winter nadert. De meeuwen weten de plaatsen in de groote stad, waar zij vit vriendelijke hand menig stukje voedsel kunnen halen. jfyto WeHtóky BERLUN, 26 Oct. (D.N.B.) Het militaire weekoverzicht van het D.N.B. van den militairen medewerker, dr. Glaise-Horstenau, vermeldt o. a. het volgende: In de afgeloopen week waren de militaire operaties aan Duitsche zijde weer uitsluitend op het Britsche moederland gericht. Terwijl de aanvallen van het Duitsche luchtwapen onver minderd voortgingen, werd de Duitsche tegen- blokkade geweldig verscherpt. Recordcijfers zijn bereikt in het tot zinken brengen van vijande lijke scheepsruimte. Van 18 tot 24 Oetobr.r werd gemeld dat tot zinken is gebracht 448.200 b.r.t. vyandelijke koopvaardijscheepsruimte, waarvan 415.200 b.r.t. door duikbooten en 33000 b r.t. door Duitsche motortorpedobooten. Met het verlies van byna een half millioen b.r.t. aan koopvaar dijscheepsruimte ging natuurlijk ook de lading der schepen, en wel oorlogsmateriaal en voor raden, in geweldige hoeveelheden voor der. vyand verloren, welke voor Engeland in zijn huidige po sitie niet te vervangen zijn. Deze uiterst smar- teiyke verliezen hebben de Engelsche regeering zulk een schrik op het lijf gejaagd, dat zy tot dusver nog niet tot een officieele mededeeling kon besluiten. Zoo heeft deze week aangetoond, roe wankel het Engelsche concooistelsel is ge worden. De Engelsche vloot is eenvoudig niet in staat de overzeesche transporten te bescher men voor den onstuimigen aanvalsgecst der Duitsche duikbooten. En wat het bitterst voor de Britten is: de duur gekochte torpeu-jagers uit de Ver. Staten, cke men grootendeete inmid dels heeft overgenomen en in dienst gesteld, zön byna alle schepen, die tegen het einde van den wereldoorlog haastig gebouwd zijn, met een zeer zwakke ouderwetsche bewapening en te weinig snelheid. En inmiddels zijn de Ver. Staten bezig met het inrichten van de vloot- en luchtbases welke hun door Engeland zyn afgestaan, ge lukkig zoo'n goed zaakje gemaakt te hebben en buiten dienst gestelde torpedojagers tegen zulke waardevolle strategische posities te hebben In geruild. Ook in deze week wist 't Duitsche luchtwapen den vijand zeer harde slagen toe te brengen, door de vernietiging van militaire doelen, het omlaagschieten van talryke vliegtuigen, door aanvallen op spooriynen en verkeersknooppun ten. In Londen woeden sinds zeven weken groote branden in de dokken en pakhuizen, wiïke zich uitstrekken over een lengte van 15 Kilometer aan beide zijden van de Theems. Ook deze week lag het zwaartepunt van de vergeldingsaanvallen op Londen. Tevens echter was de vemierigings- strijd op de geweldige industriecentra in Mid- den-Engeland gericht. Hier werden bijzonder zwaar geteisterd Liverpool en Manchester, Bir mingham en Coventry, waar talryke vliegtuig fabrieken gevestigd zijn. De basis der productie van de Engelsche wapenindustrie werd zeer zwaar getroffen.' De slag om Groot-Brittannië gaat voort. De gevreesde Wolhandkrab wordt thans ook in het IJsselmeer op verschillende plaasten aai* getroffen. Enkhuizer visscners hebben reeds ei>* kele exeujpiareo gevangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1