Uit het Haarlemsche voetbalkamp A.F.C.-D.W.V. Haarlem, 26 Oct. DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN Belangrijk programma vraagt de aandacht Amsterdamsche derby jj| NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ, N.V ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN Slot defect? Tel. 11493 WIE LEEST uit een der ZATERDAG 26 OCTOBER 1940 De nieuwe rector der St. Mariastichting Prof. P. J. M. Heskes van Warmond G. D. 'GRATAMA Eervol ontslag als directeur Frans Halsmuseum ZILVEREN JUBILEUM H. G. A. JANSEN Huldiging in de aula van „De Spaarnestad" MATERIALENNOOD HA ARDEN EN HAARDKACHELS I N V E N T A HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52 HET ORGEL IN DE GROOTE KERK Wordt vernieuwd en verbeterd Ontspanningsavond voor de Jantjes Comité van Katholieke Actie te Haarlem Tien winterjassen in beslag genomen BURGERLIJKE STAND CHRISTUS-KONING SPELDJE Zonder identiteitsbewijs op straat H. S. O. „Euterpe" Ook plaatselijke ontmoetingen in Den Haag en Alkmaar WIELRENNEN R.K.W.V. Achilles AGENDA óioscopen :i October Bioscopen 28 October Bioscopen Apotheekdiensten BLOEMEND AAL ST. VINCENTIUSBIBLIOTHEKEN VERVEELT ZICH NIET 3 CENT PER BOEK STAD Zijne Hoogwaardige Excellentie, de Bisschop Van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, heeft ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den Hoogeerw. Heer H. C. J. Son- daal benoemd tot Rector van de Mariastich ting te Haarlem den Zeereerw. Hooggel. Heer P J. M. Heskes, thans professor in de Geschie denis der Wijsbegeerte te Warmond. Professor Heskes werd geboren te Hoorn op 8 Januari 1900. Hij werd priester gewijd 10 Juni 1922. Allereerst w^rd hij benoemd tot kapelaan te VelsenWijckeroog op 29 Juli 1922; 12 Augus tus 1924 volgde zijn benoeming tot kapelaan te Alphen aan den Rijn. 19 Februari 1926 werd hij aangesteld tot pro fessor te Heemstede. In Warmond werd hij op 11 Augustus 1928 to professor benoemd. Van zijn hand verschenen verscheidene we tenschappelijke publicaties in „Het Schild" en in „Studia Cahtolica". Professor Heskes was geestelijk adviseur van den Haarlemschen Diocesanen Onderwijzersbond „St. Augustinus" en inspecteur van het Lager Onderwijs in het district Leiden. Wij wenschen Professor Heskes van harte ge luk met zijn nieuwen, schoonen werkkring. Warmond verliest in hem een hooggeachten, sympattyeken professor. Haarlem wint in hem een rector, op wien hooge verwachtingen mogen worden gesteld. het aanschaffen van een electrisch-automatische torenpompinstallatie met bijbehoorende leidin gen en armaturen ten behoeve van het Gemeen telijk Waterbedrijf. Door deze installatie wordt, wanneer het stoom bedrijf stil staat, bij een on verwacht groot waterverbruik in de stad, auto matisch een pompaggregaat in werking gesteld. Voorgesteld wordt de deelneming tot een be drag van 100.000 aan de Fraude-risico-onder linge van gemeenten ook na 31 December 1940 te bestendigen. Daar de bewoners van de navolgende percee- len nog geen passende woning gevonden hebben en daarin voorloopig ook niet zullen slagen, wordt voorgesteld den termijn van ontruiming in verband met onbewaarbaarverklaring met één jaar te verlengen. Het betreft hier de per- ceelen; Bakkumstraat 8, Brouwersvaart 102 en 104, Begijnhof 21 boven en 23 boven, Harmen- jansweg 57c, Kenaustraat 8c, Kennemerstraat 12, Lange Poellaan 30 en 32, Sophiastraat 49 en Zuider Buitenspaame 34a, b, c, d, f en g. B. en W. schrijven aan den raad: Bij uw besluit van 3 Mei 1939 werd het dienst verband van den heer G. D. Gratama ais direc teur van het Frans Halsmuseum bestendigd tot 1 Januari 1941. Wij kunnen geen vrijheid vinden U verlenging van dat dienstverband opnieuw in overweging te geven en stellen U mitsdien voor, genoemden directeur met ingang van 1 Januari 3941 eervol ontslag te verleenen met bijzonderen dank voor de vele en gewichtige diensten aan de gemeente bewezen. Wij deelen U in verband hiermede thans reeds mede, dat het in ons voornemen ligt. zoolang de buitengewone omstandigheden duren en als gevolg daarvan 't museum voor het publiek ge sloten is, den heer Gratama de zorg voor het museum op te dragen, tegen een vergoeding ten bedrage van het verschil tusschen het hem toe te kennen pensioen en zijn laatstgenoten salaris. Wij voegen hieraarOtoe, dat de Commissie van toezicht op het Frans Halsmuseum zich met dit voornemen unaniem heeft vereenigd. De heer Gratama is sinds 1912 directeur van het Frans 'Halsmuseum en heeft voor Haarlem zeer bijzondere verdiensten, waarover wij her haaldelijk schreven. De scheidende directeur hééft van zijn ambt eèn levenstaak gemaakt en de>belangstelling van stadgenoot en vreemde ling voor de Haarlemsche schilderljenverzame- ling weten op te wekken. Schoone resultaten heeft hij bereikt met de zgn. schoonmaak van de Halsen. De Frans Hals tentoonstelling in het Jamboreejaar is wel de kroon op het werk van den directeur geweest. Meer dan 100 groote stukken van den grooten Haarlemschen meester wist hij uit verschillende landen in Europa en uit Amerika naar Haarlem verzonden te krijgen. Bij het^S-jarig bestaan van het Frans Halsmuseum is veel verdiende lof toegezwaaid. den directeur - t t-r, M'ï 'ë-ffiJid 'V* B. en W. schrijven aan den raad: De voorraad van verschillende bouwmateria len is uiterst gering en in vele gevallen zullen, wil het bouwbedrijf niet geheel stil komen te liggen, andere dan de gebruikelijke materialen moeten worden gebezigd. Nu zijn in de Bouw verordening voor verschillende constructies be paalde materialen dwingend voorgeschreven, zooals bijv. hout voor dakbeschieting, geasphal- teerd ijzer voor rioleering, enz. Naleving van die voorschriften is echter onder de huidige omstandigheden niet steeds mogelijk. In verband hiermede is het gewenscht in de Bouwverordening een nadere bepaling op te nemen. B. en W. stellen voor de aflossing van een leening van 29.000 ter uitbreiding van de ver warmingsinstallatie van het St. Elisabeths Gast huis van 40 op 25 jaar te brengen. Voor aanschaffing van 70 nieuwe een-per- soonsbanken voor de Middelbare School voor Meisjes is een crediet van 1400 noodig. B. en W. vragen een crediet van 10.000 voor OOK IN HUURKOOP! HAARLEM Vandaag herdenkt de neer H. G. A. Jansen, chef van de afdeeling diepdruk der N.V. Druk kerij „De Spaarnestad" den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst van het bedrijf trad. Om kwart over tien werd de jubilaris gehul digd door directie, chefs der verschillende tak ken van het bedrijf. De heer C. Ooms, directeur van „De Spaarne stad" roemde de plichtsbetrachting van den feestelingen gaf een korte schets van diens loopbaan, die parallel loopt met den groei van het bedrijf. Hij overhandigde den heer Jansen een enveloppe met inhoud en een kistje sigaren. De heer C. Huizer, algemeen bedrijfschlf, zeide in zijn toespraak, dat de persoon van den jubilaris door den geweldigen omvang van „De Spaarnestad" thans meer op den achtergrond is geraakt. Vroeger waren Jansen en diepdruk één gedachte, vroeger waren zijn ooren gewend aan het monotone geluid van één machine, thans wordt hij soms gekweld door een cacopho- nie van geluiden, zelfs uit de radio die spr. •namens velen aanbood in zijn rustige huis kamer. Spr. besloot zijn toespraak met den wensch, dat de jubilaris Gods zegen nog lan gen tijd deelachtig zou mogen zijn. De heer J. Beyk, chef van de Exploitatie der Weekbladen, kende den feesteling nog uit de dagen, dat deze expediteur en transporteur van de zaak was. Op het groote moment, dat het nieuwe gebouw aan de Nassaulaan werd betrok ken, heeft ook de heer Jansen zijn intrede ge daan in den diepdruk, wat voor het bedrijf een gelukkige omstandigheid is gebleken. De heer Jansen heeft „De Spaarnestad" veel geschon ken; naast een sterk gestel en een grooten werk lust beschikte hij over veel optimisme, waar mede hij zich door alle moeilijkheden wist te slaan. De jubilaris dankte directie en overige spre kers voor de hulde en de geschenken en hoopte, dat hij nog vele jaren zijn krachten zou mogen schenken aan den diepdruk van het bedrijf dat hem lief geworden was. Daarna drukten de aanwezigen den jubilaris de hand. Om onge veer kwart voor elf was het woord aan zijn da- geliiksche collega's die op eigen wijze den chef huldigden. Het spreekt vanzelf, dat van verschillende zijden bloemstukken overhandigd werden. r Agentschap HAARLEM Groote Houtstr./Groote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) Bijkantoor Haariem-NOORD Rijksstraatweg 43 Tel. 20321 B. en W. schrijven den Raad: Blijkens het rapport van den Stadsorgamst d.d. 22 September 104D, acht "eze het nict_ ver antwoord om thans nog langer te wachten* met de uitvoering van eenige noodzakelijke vernieu wingen en verbeteringen van ouderdeelen van het aan de gemeente i,n eigendom tcebehoorend orgel in de Groote of St. Havo's Kerk. Deze werkzaamheden zullen een uitgaaf vor deren van 2745. Aangezien het hier de instandhouding geldt van een instrument van historische beteekenis, hetwelk nog tot op den huidigen dag aan dui zenden vreugde en troost brengt, zijn wij met den Stadsorganist van oordeel, dat noodzake lijke vernieuwingen en verbeteringen r.iet mo gen worden uitgesteld. Gisteren werd in het gebouw van den Kegel bond wederom een ontspanningsavond voor de Jantjes gegeven. De stemming in de voile zaai was van begin tot einde perfect. De heeren Jan Schrama en Lou Marti verzorgden een ge varieerd programma. Het muzikale gedeelte van den avond was in goede handen bij de accor deonband onder leiding van H. Teunissen. Jan v. d. Bosch liet staaltjes van behendigheid zien en majoor v. Voorst verrichtte telepatische kunststukjes. Hun lekkernijen stonden de Jantjes spontaan af aan de in het voormalige Doopsgezinde Weeshuis verpleegde kindertjes. Maandag wordt, in verband met het vertrek van de Jantjes, een afscheidsavond gegeven. Burgers, die dezen avond wenschen bij te wo nen of op andere wijze van hun belangstelling willen doen blijken, kunnen zich opgeven p.an de volgende adressen: Rollardstraat 68, Leid- schevaart 62, Oost-Indiëstraat 116, Brouwers kade 17, Brouwersplein 40 en aan den staf, Spruitenboschstraat 1. TELEFOON 12762 R. K. Centraal Pensionb-ureau Parklaan 59 Inlichtingen dagelijks ZONDAG na alle H.H. Missen verkoop van Christus-Koning-speldjes aan alle kerken. 2 uur: Tooneelvoorstelling „Geloof en Weten schap" in den Stadsschouwburg. DINSDAG 10.30 en 12 uur spreekuur R. K. Reclasseeringsvereeniging in het gebouw Bake- nessergracht 26. 2.30 uur: vergadering van de Martha-ver- eeniging in het Tehuis, Koninginneweg 8. 8 uur; repetitie „St. Caecilia" in gebouw St. Bavo. WOENSDAG 8 uur; bijeenkomst K. J. M. V. „St. Augustinus" m Eigen Home. DONDERDAG: 10.30 tot 12 uur en van 8 tot 9 uur spreekuur R. K. Reclasseeringsvereeniging in het gebouw Bakenessergracht 26. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen, wordt allen R. K. vereenigingen verzocht, bij het uitschrijven van een vergadering vooraf over leg te plegen met het algemeen secretariaat, mej. W. van der Singel, Klevcrlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststelling hiervan tijdig mede- deeling te doen. Bij een Haarlemschen winkelier, die zich schuldig maakte aan prijsopdrijving, zijn Vrij dag tien winterjassen in beslag genomen. De winkelier verhoogde de prijzen van de jassen met elf gulden. Geboren: 25 October: C. H. J. Buijsvan der Peet, zoon; A. HekkingTau, zoon; W. Schnei der Pieters, zoon; C. J. S. van der Meulen san Elswljk, zoon; C. Kuijpers Smits, dochter. Overleden: 24 October: T. J. Nelis, 40 jaar, Ged. Woldersgracht; D. Stierenburg Jens, 83 jaar, Jansstraat; 25 October: A. A. C. Cuylits de Man, 59 jaar, Gasthuis West; C. van Maris, 87 jaar. Gast huislaan; J. Bollre van Velzen, 87 jaar, Lange Lakenstraat. DE SLEUTELSPECIALIST L VEERSTR 10 De strijd in het Haarlemsche Voetbaj- kamp is na vijf competitiedagen in een uiterst belangwekkend stadium gekomen Het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat de zesde dag met meer dan gewone belang stelling wordt tegemoet gezien Nadat Zondag j.l. Geel Wit en O.I.V. de eerste puntjes hebben verspeeld Geel Wit door een nederlaag tegen .Y.B.B. 2 en O.I.V van wege het gelijke spel tegen Alliance, is de vraag wie tenslotte tot de meest serieuze candidaten voor het eerste klasse kampioenschap mogen gaan behooren. al zeer actueel géwordén. Maar de komende Zondag kan waarschijnlijk een af doend antwoord geven. In dit verband is de ontmoeting O.I.V.D.E.K. wel de meest be langrijke wedstrijd, terwijl ook bij I.E.V.— T.Y.B.B. 2 groote belangen op het spel staan. O.I.V. heeft momenteel de leiding en zou zich voorloopig van een ernstigen concurrent kun nen ontdoen. Of D.E.K. daar iets voor zal voe len is een tweede vraag. De Bloemendalers kunnen hier hun kans grijpen. I.E.V. staat voor de zeer zware taak het bezoekende T.Y.B.B. 2 te kloppen om ook nog in aanmerking te kun nen komen voor de bovenste plaats. Of zu'.ks zal geschieden? Na wat we verleden week van de T.Y.B.B.-reserves hebben gezien gelooven we eerder aan een Haarlemsche zege en men kan er van verzekerd zijn, dat na de fraaie over winningen op D.E.K. en Geel Wit het T.Y.B.B.- elftal genoeg vertrouwen heeft in het eindre sultaat. Ondertusschen bindt Geel Wit den strijd aan met een alouden tegenstander, Con cordia uit Hillegom, om de geschokte reputatie te herstellen. De Pauselijken behoeven zich geenszins te la ten ontmoedigen na het eerste verlies, maar dienen er rekening mee te houden, dat de Hil- legommers niet zoo zwak zijn als de positie op het rangli.jstje zou doen vermoeden. In dit ge val verwachten we dan ook een kleine Geel Wit-zege, welke de Pauselljken onder de leiden de groep zal handhaven. Alliance neeft versterking gekregen en dat deze niet te versmaden is werd reeds tegen O.I.V. bewezen We durven den Haanemmers in den uitwedstrijd tegen D.E.M. 2 dan ook een behoorlijke kans te geven op beide putoijes. En Onze Gezellen 2 achten we momenteel sterk ge noeg om Vogelenzang in eigen huis een of twee puntjes af te snoepen. De belangrijkste kamp in de tweede klasse gaat tusschen T.Y.B.B 3 en Van Nispen. Mei N.A.S., welke laatste vrij zeker van net bezoe kende T.Z.B wint, neeft T.Y.B.B. 3 nog geen enkel puntje verspeeld terwijl Van Nispen op den voet volgt met slechts één ve.Mespunt. Het zal er dan ook geducht spannen en het lijkt ons niet uitgesloten, dat de T.Y.B B.ers in deze ontmoeting het eerste puntje aan hun tegen standers moeten laten. De Hoofddorp Boys ma ken thuis tegen Santpoort 3 een behoorlijke kans op de volle winst en ook V.V.E 2 achten we daartoe in staat tegen H B.C 3 Van be lang is voorts de ontmoeting I.E.V. 2C.I.V. 2 omdat de onderste plaats er mee gtsnoeid is. Waarschijnlijk is het terreinvoordee! van be- slissenden invloed. Voor de overige wedstrijden leze men het programma 1 C.: Geel WitConcordia, Vogelenzang— O.G. 2, D.E.M. 2—Alliance, O.I.V .—D.E.K I.E.V. T.Y.B.B. 2. 2 C.: T.Y.B.B. 3—Van Nispen, Hoofdd. Boys- Santpoort 3, I.E.V. 2O.I.V 2, N.A.S.—T.Z.B V.V.E, 2-H.B.C. 3. 3 C.: D.E.M. 4—Geel Wit 2, B.S.M. 2—Con cordia 2, Alliance 2—D.S.S. 2, V.C.V.—T.Y.B.B. 4 3 G.: O.G. 3I.E.V. 3, T.Y.B.B. 5—D.E.K. 2. 4 B.: Van Nispen S*_H.B.C 5, Geel Wit 3- Hoofdd. Boys 2, O.G. 4—D.E.M. 5, D.EK. 3— T.Y.B.B. 6. Vogelenzang 2-^-H.B.C. 4. Junioren: Afd. C.: D.E.K.Concordia, Alliance--H B.C. a, H.B.C. bT.Y.B.B. a. Afd. G.: D.E/M. b—I.E.V. a, Santpoort a— D.E.M. a, T.Y.B.B. b—V.V.E. Afd H.: Hoofdd. Boys—V.C.V., H.B.C c—Var Nispen. Afd. I.: O.G. c—D.E.M. c, D.S.S. b—D.E.M. d, Santpoort bAlliance b. 'n Radio, 'n Gramofoon of Plaa. is goed, wanneer er Oord op staat rflAèPïl Groote Houtstraat 108, tel. 13046. vvf\tf Radio en Gromofoon specialisten. Zondag 27 OcOber wordt aan alle kerken na de H. Mis een speldje aangeboden ter eere van Christus' Koningschap. Het feit, dat de opbrengst besteed wordt aan een extra Kerstgave voor minder bedeelde ge zinnen zou reeds voldoende zijn Om gaarne een offertje hiervoor te brengen, maar dat men de zen Zondag het voorrecht zal mogen hebben zich te tooien met het insigne van Hem, Wiens hulp en bijstand wij te allen tijde, ooch in het bijzonder in deze zorgvolle dagen van noode hebben, zal ons alleen al met blijdschap naar het aangeboden speldje doen grijpen. Ieder Katholiek legge a.s. Zondag door het dragen van het Christus-Koning-speldje getui genis af van zijn waren Roomschen offergeest. Heden morgen behandelde de Haarlemsche kantonrechter de eerste zaakjes tegen burgers, die bij aanhouding niet in het bezit bleken te zijn van een identiteitsbewijs. Tegen den eersten, die meende, dat een rijbewijs met foto voldoende legitimatie was werd een boete opge legd van 5,Hij werd veroordeeld tot 3, boete. Een timmerman uit IJmuiden, die zijn identiteitsbewijs in zijn anderen zak had laten zitten, werd veroordeeld tot 2, Op de j.l. gehouden vergadering van H.S.O. „Euterpe" is besloten, de repetities te hou den op Zaterdag van half vijf tot half zeven in haar repetitielokaal Groote Houtstraat 176. Nadat vorige week Zeeburgia en A. F. C. een spannende derby hebben geleverd, treden de rood-zwartén, die daarbij aan het kortste eind trokken, thars aan tegen een anderen stadge noot, D. W. V. Dus: wederom een strijd van verrassingen, waarbij andermaal de einduitslag in- het diepste duister ligt. Misschien dat Z.F.C. hierbij nog garen kan spinnen, maar de Zaan dammers dienen dan ten zeerste op hun tellen te passen bij West Frisia, dat anders wel eens roet in het eten zou kunnen gooien. Nummer drie van de ranglijst, W. F. C„ gaat op bezoek bij V. V. Z., dat er ongetwijfeld ten zeerste op gebrand is de nederlaag tegen D. W. V. te wre ken. De Zaandammers kunnen in deze ontmoe ting weer eens laten zien, wat zij waard zijn. Alkmaar beleeft een interessante derby tus schen de Boys en de Victrix. Weliswaar verkee- ren beide ploegen in de onderste regionen maar dat zal den strijd niet minder interes sant maken. Zeeburgia gaat naar O. S. V., waar het een verbitterden, maar o. i. lang niet ge- makkelijken strijd om de winst zal voeren. In I b kunnen de katholieke vereenigingen weer voor wat winst zorgen. H. B. C. krijgt Wa tergraafsmeer als tegenstander en vooral daa: deze ontmoeting in Heemstede wordt gespeejfl. geven we een hard werkend H. B. C. tegen de Amsterdammers een goede kans. Volendam speelt odk thuis en evenals in het eerste geval kunnen de cast heeren hier met de noodige in spanning op beide punten beslag leggen Van de leidende ploegen heeft H. V. C. bij Hilver sum dé moeilijkste taak; cok Velox echter dient in Haarlem zijn tegenstander R. C. H. niet te onderschatten, wil het op den geheelen ouit be slag leggen. E. D. O. heeft thuis tegen De Spar taan nog de beste winstkansen. H. F. C. heeft thuis-een klein kansje om de eerste zege te be halen op Hercules. In II a. gaat het leidende Emma op bezoek bij den hekkesluiter Spartaan. Gezien de pres taties, welke beide clubs tot op heden leverden, meenen we aan een succes van de bezoekers niet te mogen twijfelen. Quick, nummer twee. ontvangt Vios, nummer drie; dat wordt dus een Haagsche derby van formaat, waarschijnlijk met een Quick-zege tot besluit. Sliedrecht keert dan weer in de hoogste gelederen terug door een overwinning op Neptunus. U. V. V., dat op net goede pad schijnt te zijn teruggekeerd, moet nu naar Unitas, waar het, in het kader van zijn nieuwe plannen, wel kan winnen. H.V. V. kan zich herstellen in zijn thuiswedstrijd weer een Haagsche derby tegen B.M.T. In II b is S. V. V. vrijaf, maar kan O. D. S. zich aan den kop van de ranglijst handhaver, door een zege op De Hollancliaan, U.V.S. moei zich zien te hersteilen bij Fluks, wat geen on mogelijke, maar na een eerste nederlaag wel een moeilijke opdracht is. Overmaas werkt zich dan weer wat op door een overwinning op zijn stadgenoot Excelsior. Gouda kan thuis een klein succesje boeken op Vriendenschaar. Zondag wordt de laatste rit om den Meyer- beker verreden. Start om 10 uur van de Zo- mervaart. De eindstand van de Korte Afstand Compe titie is als volgt: A kl.: 1 C. Portegies 18 punten, 2 P. Korthals. 3 C. van Egmond, 4 J. Stet, 5 B. Schell, 6 J. Ekel. B klasse: 1 L. Beekhuys 16 punten, 2 B. D'haene, 3 S. Schrama, 4 A. Kuylman, 5 Mar- kensteijn, 6 A. Drenth. C klasse: 1 M. Kabel 16 punten, 2 v. d. Aart, 3 Steenvoordé, 4 J. van Leeuwen, 5 v. d. Zijden, 6 Schelvis. Gebouw St. Bavo: Gewone zittingen, 4 tot 6 uur; Spaarbank 4 tot 6 Uur; Geel Wit 7 uur. Stadsschouwburg: Aerdenhouts Kindertooneel ..Repelsteeltje". 1.45 uur; N.V. Het Nederl. Too- neel „De getrouwde Vrouw', 7 uur. Frans Halsmuseum: Opening tentoonstelling van studies en schetsen van het genootschap „Kunst zij ons doel", 2.30 uur. Boskamp. Overveen: Tentoonstelling „Glas- en Weefwerk", 2.30 uur opening. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nwe Gracht 70: Tentoonstelling Russische Ikonen, 10 tot 5 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 108: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur en van 2.30 tot 5 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 10 tot 5 uur. Rembrand!„Wintersport en minnebrieven", 18-jarigen, 2.30, 4.45 en 7 uur. Cinema-Palace: „De Jantjes", boven 18 jaar, 2.00, 4.45 en 7.00 uur Luxor: „Mazurka", voor volwassenen, 2.30 en van 6 tot 9 uur doorloopend. Frans Hals: „Scipio, de Afrikaan", boven 18 jaar, 2.30 en 7.C0 uur. Spaarne: „De spion van den keizer Woens dag 2.30 uur, Zaterdag 2.30 uur, Zondag 2.00 en 4.00 uur, eiken avond om 7.00 uur. Gebouw St.' Bavo: Haarlems Gemengd Koor, 10.30 uur, Haarlems Zanggenot, 12 uur, St. Caecilia, 2 uur. Stadsschouwburg: Tooneelgroep „Het Mas ker" mei „Gaslicht" om 2 uur (voor Ver. „Ge loof en Wetenschap"). Frans Halsmuseum: Studies en Schetsen van Genootschap „Kunst zij ons Doel", 103 uur. Boskamp, Overveen: Tentoonstelling Glas- en Weefwerk, 24 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70: Tentoonstelling Russische Ikonen, 1.30 uur tot 5 uur. Rembrandt: „Wintersport en minnebrieven", 18-jarigen, 2, 4.30 en 7 uur. Cinema-Palace: „De Jantjes", boven 18 jaar, 11.30, 2, 4.30 en 7 uur. Luxor: „Mazurka", 2.30, 4.45 en 7 uur, voor volwassenen. Frans Hals: „Kleur en glorie onzer Tropen", 11.30 uur, eiken leeftijd; „Scipio, de Afrikaan", boven 18 jaar, 2, 4.30 en 7 uur. Spaarne: „De spion van den keizer", Woens dag 2.30, Zaterdag 2.30, Zondag 2 en 4 uur, el- ken avond om 7 uur. Bebouw St. Bavo: R.K. Bevolkingsbureau, 7.30 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling van studies én schetsen, van Genootschap „Kunst zij óns Doel", 104 uur. Boskamp, .Overveen: Tentoonstelling Glas- en Weefwerk, 104 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70: Tentoonstelling Russische Ikonen, 10—5 u. Huis van Looy, Kleine Houtweg 108: Bezich tiging van scholderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur en 2.305 uur. Palestina Diorama's, Sohotersingel 117a: Ge opend van 105 U"r. Rembrandt: „Wintersport en minnebrieven", 18-iarigen, 2.30, 4.45 en 7 uur. Cinema-Palace; „De Jantjes", boven 13 jaar, 2, 480 en 7 uur. Luxor: „Mazurka", voor volwassenen, 2.30 en 6—9 uur doorloopend. Frans Hals: „Scipio, de Afrikaan", boven 18 jaar, 2.30 en 7 uur. Spaarne: „De spion van den keizer", Woens dag 2.30, Zaterdag 2.30, Zondag 2 en 4 uur, eiken avond om 7 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Fa. Duym en Keur, Keizerstr. 6, tel. i0378; Fa. Be- geman en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043: Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525; Heemsteedsche apotheek, Bfnnenweg 98, Heem stede, tel. 28197. Burgerlijke Stand. Geboren: J. Heinig— Cop, d.; M. de Klerkvan Dijke, d. Getrouwd: J. van Gelderen en J. Joustra; G. van Essen en M. Hoogendijk; H. B. Meijers en W. A. M. Thöne. Overleden: A. Kluyver, 87 j„ weduwe van A. Honig; O. H. Strauss, 59 j.; H. Katz, 63 j., we duwe van S. Oppenheimer, overl. te Blaricum; A. J. Mey, 97 j„ weduwe vai» J. H. van Ruijven. Hij weet, dat een schat van boeken te zijner beschikking! staat en slechts voor De bibliotheken zijn gevestigd: N. GROENMARKT 22 - HAGESTRAAT 49 KLARENBEEKSTRAAT 60 - GEN. DE LA REYSTRAAT 17 en RIJKSSTRAATWEG 304 door Agatha Ctirlatie 41 „U ziet," zei hij, „we weten meer dan u denkt. Als miss Debenham onschuldig is, waarom heeft ze dat feit dan verborgen? Waarom zei ze, dat ze nooit in Amerika geweest is?" De kolonel schraapte zijn keel: „Kunt u zich niet vergissen?" „Ik vergis me niet. Waarom heeft miss Debenham tegen me gelogen?" Kolonel Arbuthnot haalde zijn schouders op „Vraagt u het haar liever zelf. Ik geloof nog, dat u het mis hebt." Poirot verhief zijn stem en riep. Een van de kellners kwam van het andere eind van den wagen. „Ga de Engelsche dame van no. 11 vragen, of ze zoo goed wil zijn hier te komen." „Ja, monsieur." De man vertrok. De vier mannen wachtten tn stilzwijgen. Kolonel Arbuthnot's gezicht leek ven hout gesneden, het was strak en onbeweeg lijk; De man kwam terug. „De dame komt, monsieur." „Dank u." Een paar minuten later kwam Mary Deben ham binnen. HOOFDSTUK XXX Ze had geen hoed op. Haar hoofd hield ze uitdagend achterover. De val van heur haar, haar gezicht, de geheele houding van haar hoofd en hals, deden denken aan de vrouwen figuren die vroeger wel aan den boeg van zeil schepen waren aangebracht. Op dat oogenblik was ze werkelijk mooi. Haar oogen gingen even naar Arbuthnot even maar. Ze zei tegen Poirot: „Wilde u me spreken?" „Ik wilde u vragen, mademoiselle, waarom u ins vanmorgen heeft voorgelogen." „Voorgelogen? Ik weet niet wat u bedoelt." „U verborg het feit, dat u, in den tijd van het Armstrong-drama woonde in het zelfde huis. U zei me, dat u nooit in Amerika was geweest." Hij zag haar even terugdeinzen, toen herstelde ze zich. „Ja," zei ze. „Dat^is waar." „Neen, mademoiselle, het was niet waar." „U begrijpt me verkeerd. Ik bedoel, dat het vaar is, dat ik tegen u loog." „O, geeft u dat dus toe?" „Zeker. Nu u het ontdekt hebt." „U is tenminste oprecht, mademoiselle." „Er schijnt niets anders op te zitten." „Ja, dat is waar, natuurlijk. En nu, mademoi- ,elle, mag lk u de reden vragen van die ontwij dingen?" „Ik zou zeggen, dat de reden duidelijk was, monsieur Poirot." „Niet voor mij, mademoiselle." Ze zei met een rustige, vlakke stem, zonder en spoor van hardheid er in: „Ik moet mijn brood verdienen." „U bedoelt Ze sloeg haar oogen op en zag hem aan. „Wat weet u, monsieur Poirot, van den strijd oor het verkrijgen en behouden van een be hoorlijke baan? Denkt u, dat een meisje dat ls aangehouden in verband met een moordzaak, wier naam en, mogelijk, portret, zijn gepubli ceerd in de Engelsche kranten denkt u, dat een decente, gewone, Engelsche uit goede krin gen dat meisje zou willen aannemen als gou vernante voor haar dochters?" „Ik zie niet in, waarom niet, als u geen schuld treft." i „O, schuld daar gaat het niet om; het is de publiciteit! Tot nu toe, monsieur Poirot, ben ik geslaagd in het leven. Ik heb goed-betaald, prettig werk gehad. Ik wilde de positie, die ik heb verworven niet riskeeren, als er geen goed doel mee te bevorderen was." „Ik waag op te merken, mademoiselle, dat ik dat het best had kunnen beoordeelen, niet u." Ze haalde haar schouders op. „Bijvoorbeeld, u hadt me kunnen helpen in de kwestie van de identificatie." „Wat bedoelt u?" „Is het mogelijk mademoiselle, dat u in gravin lAndrenyi, njrs. Armstrong's jongere zuster, die u hebt les gegeven in New York, niet hebt herkend?" .Gravin Andrenyi? Neen." Ze schudde haar hoofd. „Het mag eigenaardig lijken, maar ik heb haar niet herkend. Ze was nog niet vol wassen, ziet u, toen ik haar kende. Dat is meer an drie jaar geleden. Het is waar, dat de gravin me aan iemand deed denken; ze inte resseerde me even. Maar ze is net een vreem delinge. Ik bracht haar niet in verband met dat Amerikaansche schoolmeisje. Het is waar, dat ik maar vluchtig naar haar keek, toen ik den restauratiewagen binnenkwam. Ik lette meer op haar kleeren dan op haar gezicht." Ze glim lachte flauw. „Zoo zijn wij vrouwen! En boven dien wel, ik had mijn eigen zorgen." „Wilt u me uw geheim niet vertellen, made- noiselle?" Polrot's stem was heel zacht en overredend „Ik kan niet ik kan niet." En plotseling, zonder waarschuwing, verloor c den moed, liet haar gezicht op haar uitge- trekte armen vallen en huilde of haar hart zou Preken. De kolonel sprong op en ging onhandig bij haar staan. „Ik.... kijk eens Hij hield op en zich omdraaiend, keek hij voedend naar Poirot. „Ik breek je alle beenen In je lijf, vuile beun- raas," siste hij. „Monsieur!" protesteerde monsieur Bouc. Arbuthnot had zich weer tot het meisje ge- oerd. „Mary, om Gods wil Ze sprong op. „Het is niets. Ik ben best. U hebt me niet meer noodig, wel, monsieur Poirot? Wel? Ja, dan moet u maar bij me komen. O, wat stel ik me idioot idioot aan." Ze snelde den wagen uit. Arbuthnot wendde ;ich, voor hij haar volgde, nog'eens tot Poirot „Miss Debenham heeft niets te maken met leze zaak niets, hoort u? En als ze gehinderd wordt en lastig gevallen, krijgt u met mij te doen." Hij stapte weg. „Ik zie heel graag een woedenden Engelsch- nan," zei Poirot. „Ze zijn erg vermakelijk, Hoe meer geëmotionneerd ze zich voelen, hoe minder beheersching ze over hun woorden hebben." Maar monsieur Bouc was allesbehalve geïnte resseerd in de emotioneele reacties van Engel- schen. HU was eenvoudig overweldigd door be wondering voor zijn vriend. „Mon cher, je bent geweldig!" riep nij „Weer oo'n wonderbaarlijke gissing." „Het is ongelooflijk hoe u die dingen be- lenkt," zei dr. Constantine bewonderend. „O, hier komt mij de eer niet van toe Het was niet eens een gissing. Gravin Andrenyi ertelde het me toch." „Wat? Neen toch?" „Je weet wel, ik vroeg haar naar haar gouver lante of gezelschapsdame. Ik had al bij mezelf uitgemaakt dat, als Mary Debenham betrokken was in de zaak, ze een dergelijke positie moest 'rebben bekleed in dat gezin." „Ja, maar gravin Andrenyi beschreef een totaal ander iemand." „Juist. Een lange vrouw van middelbaren leef- :jjd met rood haar inderdaad, precies het tegenovergestelde in ieder gezicht van miss Debenham zoo opvallend, dat het bepaald opmerkelijk was. Maar toen moest ze vlug een naam verzinnen en daar verried de onderbe wuste ideeën-associatie haar. Ze zei miss Free body, weet je wel?" „Ja?" „Eh bien, je weet het misschien niet, maar er is een winkel in Londen, die tot voor kort De benham Freebody heette. Met den naam Debenham in haar hoofd, grijpt de gravin vlug naar een anderen naam en de eerste die hij haar opkomt is „Freebody". Dat begreep ik on middellijk." „Dat is dus wèèr een leugen. Waarom deed se dat?" „Waarschijnlijk weer uit trouw. Het maakt de aken een beetje moeilijk." „Wel allemachtig!" zei monsieur Bouc met r richt „Maar staat iedereen in dezen trein dan 'eugens te vertellen?" „Dat moeten we zien uit visschen," zei Poirot. HOOFDSTUK XXXI „Niets zal me nu nog verbazen," zei monsieur "3ouc. „Niets! Zelfs als iedereen in den trein leek in het Armstronggezin te zijn geweest." „Dat is een zeer veelzeggende opmerking," zei ">oirot. „Zou je willen hooren, wat Je iievelings- verdachte, de Italiaan, voor zichzelf te zeggen heeft?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2