BEVUfVIJK VE Rijksdienst voor Werkverruiming LAATSTE NIEUWS WAAR DE FILMBAND ROLT I De Nederlandsche Unie Ook Italianen stegen op tegen Engeland Eden bij den Emir van Transjordanië VREUGDE EN ARBEID" FRANKRIJK EN DE AS BANKETBAKKERSBEDRIJF ZATERDAG 26 OCTOBER 1940 Benoemingen afgekomen Duitsch weermachtsbericht VEREENIGING „WETEN EN WERKEN" R.K. Studieclub Graficus Kamer van Koophandel Twee paarden op hol Wat de Radiocentrale heden geeft COMITé VOOR KLEEDING EN DEKKING P. J. de Mooy verlaat het onderwijs Werktijd Papierfabriek Als kinderen op den weg spelen VELSEN-NOORD Sportpraatje Luchtaanvallen van het bezette gebied uit ondernomen Nieuwe interneeringen ln het kader der Duitsche represaillemaatregelen Cultureele organisatie van het N.V.V. Een woord van prof. Mengelberg minium „DE SPION VAN DEN KEIZER" In Spaarne-theater MAZURKA Reprise in Luxor-Theater Wintersport en minnebrieven Een vroolijke skifilm in Rembrandt „DE JANTJES" In Cinema Palace 1 Scipio de Afrikaan Historische film in Frans Hals „L'Illustration" pleit voor nauwe samenwerking Toepassing van de Vestigingswet Kleinbedrijf Winterhulp ook voor i Frankrijk bepleit Nieuwe successen van Japan tegen Chineesche legers Kennedy naar New-York vertrokken STAD Aan het jaarverslag 19391940 van de ver- eeniging „Weten en Werken" wordt het vol gende ontleend: In dit seizoen werden wederom tien bijeen komsten gehouden in het gebouw van de Haarl. Jongemannenvereeniging. De spreekbeurten werden vervuld door Dr. P. H. Schroder, Dr. W. G. N. v. d. Sleen, Jan Luberti, A. Meilink, Mart. J. Lürsen, W. Lubberink, P. H. Greiner, Jan Strijbos, J. W. Wichers en Nell Knoop. Niettegenstaande de ongunstige weersgesteld heid, die soms remmend werkte op het aantal bezoekers, was de belangstelling voor de alles zins interessante lezingen, rijk aan afwisseling, over het algemeen bevredigend, een enkele maal zelfs buitengewoon groot. In het Bestuur kwam geen verandering. Het bestaat uit de heeren: J. D. Rutgers van der Loeff, voorzitter; P. S. Hartogh Heys van Zouteveen, penningmeester; J. W. Ruinen, secretaris; de leden H. D. Tjeenk Willink Jr., Dr. A. A. G. Land, G. A. de Reede, Jac. van den Bosch en den commissaris P. H. Craandijk. Zooals uit de advertentie blijkt, heeft het be stuur het raadzaam geacht om, in verband met de tijdsomstandigheden, de bijeenkomsten in het komende seizoen niet als gewoonlijk in December te raten beginnen, maar ze zoo lang te schorsen totdat de verduisteringsmaatrege len geen beletsel meer zijn voor een druk bezoek en een betere treinenloop de genoodigden van buiten de stad niet meer verhindert een spreek beurt voor de leden van de vereeniging te ver vullen. Uit den aard der zaak zal over de contribu tie niet eerder worden beschikt, dan wanneer de data van de spreekbeurten zijn vastgesteld. Aan het winterprogramma van de Kath. Studieclub „Graficus" is ditmaal toegevoegd een cursus in illustratief teekenen onder lei ding van den heer J. W. Lelyveld. De linocursus onder leiding van den heer F. Bosen wordt we derom voortgezet. Ook voor den drukker wor den aparte bijeenkomsten ingelascht, waardoor een technische bespreking van de onderwerpen wordt bevorderd. Op de bijeenkomsten, welke naast de cursus middagen worden gehouden, zullen de volgende onderwerpen worden behandeld: illustratief teekenen, boekbanden, drukken van stypen en snelpers, waterinkten, kleurenfotografie, de historie van Haarlem, het papier, kalenderbe- spreking, fotografie, vormen inslaan, rotatie druk. De subsidies, die de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken voor 1941 heeft toegestaan, wijken in slechts enkele onderdee- len af van die van het vorig jaar. Aan de Ne- derlandsche Kamer van Koophandel te Londen, Parijs en de Ned. Amerikaansche Kamer van Koophandel te Amsterdam wordt geen subsi die verleend. Het subsidie aan het Ned.-Zuid- Amerikaansch Instituut te Den Haag en aan de Commissie van Ned.-Zuid-Afrikaanschen han del wordt gehalveerd en op 25.— gebracht. „Haarlems Bloei" krijgt weer 375.—, „IJmui- dens Bloei" 50.V.V.V. te Zandvoort 100. te Hillegom 25.—, te Wijk aan Zee 25.— en „Santpoorts Bloei" eveneens 25.Deze be dragen zijn, evenals die van de overige subsi dies, gelijk gebleven. Vrijdagmiddag om kwart over een. sloegen op het Frans Halsplein twee paarden, die voor een wagen gespannen waren, pp hol. Waar schijnlijk was dit te wijten aan het feit, dat een der paarden door onbekende oorzaak sch'chtig geworden was. Een lantaarnpaal moest het daarbij ontgel den. De bestuurder, een soldaat van den Op- bouwdienst, kwam met den schrik vrij. De paarden werden door eenige omstanders tot staan gebracht. Het programma van het gramofoonplaten- concert der Haarleinsche Radio Centrale, 7—3 uur, op Zaterdag 26 October, luidt: 1. Feuert los. Groot orkest; 2. You don't know how much you can suffer, Andrew Sisters; 3. Ik heb een huis met een tuintje gehuurd, A. de Laat; 4. Would you, L. P. Acc. Band; 5. Ich hab vielleicht noch nie geliebt, Zarah Leander; 6. Perpetuum Mobile van J. Strauss, Concert- geb. orkest; 7. Agnus Dei van Bizet, H. E. Groh; 8. Ases Tod van Grieg, Operaork. van Parijs; 9. Geschichten aus dem Wienerwald, Berl. Lehrer Ges. Ver.; 10. Estudiantina, Symph. Or kest; 11. I wished on the moon, Henry Allen; 12. A Tisket A Tasket, Harry Roy; 13. Bloemen Bloemen, Willy Derby; 14. Basin Street Blues, Four Blackbirds; 15. A Hill Billy Round Up, Roy Fox; 16. Your* heart and mine Billy Cot ton. Het blijft met de - Nederlandsche Unie in Beverwijk voorspoedig gaan, zooals in geheel Nederland. In de groote steden van ons land is het aantal nieuwe leden ver boven de 1000 per week. Zoo'n groot aantal kan natuurlijk hier niet worden bereikt. De laatste weken heeft de Ned. Unie in Beverwijk echter 357 nieuwe leden ingeschreven, een aantal dat in verhouding tot grootere plaatsen zeer behoor lijk is. Hierbij zijn niet gerekend de ingezetenen die zich rechtstreeks opgaven in Den Haag of Haarlem. Het aantal leden zal hier in de komende weken echter nog belangrijk toenemen, omdat verschillende Unie-voorstanders tot op heden nog verzuimden zich als lid te laten inschrij ven. Wij zouden de ingezetenen willen verzoe ken om zooveel mogelijk mede te werken en zichzelf aan te melden bij 't voorloopig secre tariaat, Breestraat 122, of bij den leider van ne propaganda, Groenelaan 34. Het is momen tcel voor de propagandisten uiterst moeilijk werk. De meesten kunnen niet voor 's avonds half 7 beginnen en dan kan men practisch niet veel meer doen wegens de invallende duis ternis. Laat dus allen die met de doelstelling van de Nederlandsche Unie sympathiseeren, en dat zjjn er duizenden in onze piaats, zichzelf eens aanmelden en niet wachten totdat zij bezoek krijgen van een propagandist. In verband met de nieuwe ordebepalingen van den Secretaris-Generaal van het Dep. van Justitie, is aan de colporteurs, die Zaterdags op de Breestraat „De Unie" te koop aanbieden een vaste plaats aangewezen. Dp Unie-propa gandisten staan tot nader order op den hoek BegijnestraatBreestraat en aan de overzijde, op den hoek NieuwstraatBreestraat. Wij verzoeken onze trouwe Unie-vrienden daarmede rekening te willen houden. Onze mannen moeten ook deze week weer „uitver kocht" zijn. Zooals bekend is, werd in de week van 712 October j.L gelegenheid gegeven om goede ge bruikte kleedingstukken in te leveren ter be koming van een speciale vergunning tot aan koop van een nieuwe winterjas of wintermantel. De ingeruilde kleeding werd ter beschikking ge steld van het plaatselijk Comité voor Kleeding en Dekking, dat zoo spoedig mogelijk met de verstrekking zal beginnen. De uitreiking zal uitsluitend geschieden aan behoeftigen, die om financieele redenen beslist niet in staat zijn een winterjas, wintermantel of een costuum te koopen en die niet op andere wijze kunnen worden geholpen. Daar het aantal ingeleverde en uit te reiken kleedingstukken be perkt is, zal uiteraard niet aan alle aanv^pgen kunnen worden voldaan. Indien méér aanvragen inkomen dan kleedingstukken beschikbaar zijn, zal worden nagegaan waar de grootste behoefte aan hulp bestaat. Aanvraagformulieren kunnen worden afge haald ten kantore van Maatschappelijk Hulp betoon op Dinsdag 29 October a.s., des namid dags van 25 uur. De heer P. J. de Mooy heeft aan den gemeente raad van Velsen het verzoek gericht hem eervol te ontslaan als hoofd van school 4, zulks met ingang van 31 Maart 1941. Naar men ons mededeelt, is aan een deel van het in dagdienst werkende personeel der N.V. Vereenigde Papierfabrieken Van Gelder Zónen aangekondigd, dat door deze arbeiders 4 uur per week meer gearbeid zal kunnen worden, waardoor de werkweek van 36 uur op 40 uur gebracht wordt. Tijdens het stoeien van een tweetal jongetjes op het trottoir langs den Wijkerstraatweg te Velsen-Noord begaf één der kinderen zich on verwacht op het rijwielpad. Een juist aldaar pas- seerende wielrijder kon een aanrijding niet voorkomen, waarbij het kind kwam te vallen en zijn linkeronderbeen brak. Door den onmiddellijk ter plaatse verschijnenden Dr. Fierstra werd de eerste hulp verleend, waarop het kind per zie kenauto naar het Antonius Ziekenhuis is over gebracht. Het eerste elftal van I. E. V. wordt Zondag a.s. op een zware proef gesteld. Dan komt n.l. T.Y.B.B. 2 op bezoek en de Rood-Blauwen zullen zeer zeker alle zeilen bij moeten zetten om de zen wedstrijd tot een goed einde te brengen. Maar ook I. E. V. 2 krijgt de handen vol in de derby tegen O.I.V. 2. Evenals hun groote sportbroeders het drie weken geleden klaar speelden om het eerste beide punten af te snoepen, zoo zullen de reserves met dit voorbeeld voor oogen trachten hetzelfde spel te spelen. I. E. V. 3 trekt naar Haarlem-Noord om O. G. 3 een bezoek te brengen. Gezien de prestatie in den vorigen wedstrijd, hopen wij op één winstpuntjé. Ten slotte vermeldt het programma D.E.M. b I.E.V. a hetgeen ook geen „zacht eitje" be- teekent voor de jongere Wijkeroogers, maar met een beetje goeden wil valt ook hier nog wel wat te bereiken. Alzoo een zwaar programma wacht op afwer king, waarvoor van allen het beste beentje voor wordt verlangd/ (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Sociale Zaken, heeft aangewezen tot: Algemeen directeur van den Rijksdienst voor de Werkverruiming; ir. O. de Kat, lid van de directie van voornoemden dienst; directeur voor de voorbereiding van de aan den Rijksdienst voor de Werkverruiming opge dragen aangelegenheden van cultuurtechnischer, aard; ir. J. Th. Westhoff, lid van de directie van voornoemden dienst; directeur voor de voorbereiding van aan den Rijksdienst voor de Werkverruiming opgedragen aangelegenheden van civieltechnischen aard ir. J. Hidde Nijland, lid van de directie van voornoemden dienst. BERLIJN, 25 Oct. (D.N.B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Gevechtsvliegtuigen deden gisteren kort na elkaar verscheidene aanvallen op de Britsche hoofdstad en bestookten in het Zuiden van het Britsche eiland eenige havenplaatsen, fabrieks complexen en verkeerswegen doeltreffend met bommen. Des nachts waren de aanvallen weer voornamelijk op Londen gericht, waar branden en ontploffingen het tot ver zichtbare teeken waren van ons succes. Voorts strekten de nachtelijke aanvallen zich uit tot bewapenings centra en havendistricten. Voortgegaan werd met het leggen van mijnen voor Britsche havens. Het wïjst niet op wij» beleid als de richtingaan wijzer nog wijst hoewel er na de bocht niets meer te wijzen is. Wijst uw ver geetachtige medeauto mobilisten daar eens op! R.chtingaanw ijzer sen nuttige helper GEEFT HEM RUST NA DE BOCHT In het kader van de door het Duitsche luchtwapen ondernomen gevechtshandelin gen tegen Engeland, stegen voor de eerste maal Italiaansche gevechtsformaties van haar basis in het bezette gebied op. Door stoutmoedig uitgevoerde aanvallen en wel gemikte bommen behaalden zij -groote suc cessen tegen haivencomplexen in het Oosten van het Britsche eiland. De vijand vloog des nachts Noord- en West- Duitschland binnen. Zijn bomaanvallen waren vooral gericht tegen Hamburg, waar op eenige plaatsen in het stadsgebied en in de haven branden en andere materieele schade veroor zaakt werden. Beschermd door een gesloten wolkendek drong de vijand met zwakke krach ten tot de Rijkshoofdstad door. Door hier en daar neergeworpen bommen ontstonden dak branden en kregen gebouwen lichte schade. Voorts ontstond er een groote brand in een houtopslagplaats. In Berlijn en Hamburg zijn eenige dooden en gewonden te betreuren. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Duitsche en Italiaansche vliegtuigen worden niet vermist. BEIROE7T, 25 Oct. (D. N. B.) Uit Amman wordt gemeld, dat Eden bij zijn recent bezoek aan Amir Abdallah van Transjordanië den Emir opnieuw den troon van Damascus heeft aangeboden wanneer hij het z>oover zou kun nen brengen, dat de Arabieren Engeland hulp zouden verleenen bij de verdediging van het Britsche Rijk. Zelfs de Emir heeft, zoo verluidt hier verder, in zijn antwoord moeten wijzen op de antf-Engelsche stemming in alle Arabische landen, welke thans een ongekenden omvang heeft bereikt. Het A.N.P. verneemt, dat in het kader van de Duitsche represaillemaatregelen in verband met de behandeling van Duitsche onderdanen in Ne- derlandsch-Indië, wederom een aantal Nederlan ders hier te lande zijn geïnterneerd. Ook deze personen worden evenals de reeds eerder ge- interneerden, geacht in Nederlandsch-Indië een begrip te vertegenwoordigen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) In een gistermiddag te Amsterdam gehouden persconferentie van het N.V.V. heeft de heer H. J. Woudenberg, commissaris van het Neder - landsch Verbond van Vakvereenigingen, mede- deeling gedaan van de oprichting van een Ge meenschapsorganisatie, „Vreugde en Arbeid" geheeten, welke organisatie in het kort gezegd werkzaam zal zijn voor de cultureele verheffing van den arbeidenden mensch. De heer Wouden berg zette uiteen, dat het N.V.V. in zijn nieuwen vorm niet alleen tot taak heeft de materieele verheffing van den arbeidenden mensch te ver zorgen, maar ook zijn cultu/eele ontwikkeling. Met dat doel is dan de organisatie „Vreugde en Arbeid" opgericht. Men moet daarin, aldus de heer Woudenberg, geenszins zien het klakkeloos imiteeren van een buitenlandsch voorbeeld, doch de uiting van een behoefte die in de practijk van het leven zelf aan den dag is getreden. „Vreugde en Arbeid" heeft tot taak goede kunst aan de werkende menschen te brengen, de volksgezondheid te bevorderen, alsmede de sport beoefening. Zij zal de zeden ende gewoonten van de voorouders aan de menschen van heden bekendmaken, zij zal ook arbeidsfeesten organi- seeren. In zekeren zin zal zij zijn de voortzetting van het oude Instituut voor arbeidersontwikke ling, in haar zal worden opgenomen het Troel stra-oord, de stichting van tehuizen van natuur vrienden, alsmede de Arbeiderssportbond. Al dit werk wordt niet vernietigd, maar op hooger plan voortgezet. Daar „Vreugde en Arbeid" een dienstorgani satie is, kent zij geen leden. Als verticaal lichaam gezien, aldus de heer Woudenberg, is haar orga nisatie als volgt. Zij wordt bestuurd door een landelijken leider, als hoedanig de heer A. 't Hart, bekend uit het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling, optreedt; onder hem komen de provinciale leiders, dan de districtsleiders, de plaatselijke leiders en tenslotte wordt ook een belangrijke functie weggelegd voor den leider in bedrijven en werkplaatsen. Horizontaal gezien zal „Vreugde en Arbeid" bestaan uit een afdeeling voor cultuur, een voor lichamelijke ontwikkeling, een voor reizen en ontspanning (vacantie e.d.), een voor volksontwikkeling, een voor werkplaats en bedrijfsverbetering, een voor kas en boek houding, een voor propaganda en een voor orga nisatie. De heer Woudenberg vestigde er met nadruk de aandacht op, dat „Vreugde en Arbeid" is een Nederlandsche organisatie, geleid door Neder landers, gedragen door het socialistische besef, dat het beste van kunst en cultuur niet te goed is voor den Nederlandschen werker. „Vreugde en Arbeid" stelt zich voor haar open bare werkzaamheden te beginnen met een con cert te geven op Zondag 3 November in het Concertgebouw door het Concertgebouw-orkest onder leiding van Willem Mengelberg en met medewerking van Henriëtte Sala. Prof. Mengelberg, die ter persconferentie aan wezig was en met groote onderscheiding door den heer Woudenberg was toegesproken, ver klaarde zich gaarne bereid eenige woorden te spreken bij deze gelegenheid. De professor zeide, dat wat hier op dezen middag door den heer Woudenberg was gezegd, voor hem een aange name verrassing beteekende, omdat hij deze idealen altijd heeft nagestreefd. Ik heb nu, zoo zeide hij, meer dan veertig jaar volksconcerten gedirigeerd, omdat ik begreep, dat de kunst niet alleen bestemd is voor de menschen met veel geld, doch als de zon behoort te schijnen voor iedereen. De professor beschreef dan, dat hij reeds als jongen in de werkplaats van zijn vader en met diens personeel veel aan muziek gedaan heeft. De geschiedenis speelt zich af in het Duitsch- land van 1810, toen de patriotten ageerden tegen de macht van Napoleon. Aan het hoefd van deze patriotten staat Majoor Korfes. De politieke agent van Napoleon, dr. Frost, doet een overval op de postkoets van Majoor Kor fes. Deze kan op het laatste oogenblik een ge heim stuk overhandigen aan een mede-passa- giere, Johanna Leursen. Met Majoor Korfes is zij, als soldaat gekleed, erin geslaagd door de linies van Napoleon heen te breken bm zich. bij het Zwarte Korps te voegen. Na velerlei avonturen, waarbij Johanna zelfs het leven van Majoor Korfes weet te redden, gelukt het hun de kust te bereiken en zich daar in te schepen, daar het Zwarte Korps intusschen naar het Noorden getrokken is. Eindelijk heeft Dr. Frost zijn spel verloren. Het is een goede gedachte geweest van de directie van het Luxor Theater om de film „Mazurka" met Pola Negri, onder regie van Willy Forst, terug te brengen. Indertijd was de belangstelling voor dit product bijzbnder groot, niet in het minst om de stem van Pola Negri, die in enkele songs de tragiek van het geheel weet te verhoogen. Degenen, die eens per jaar in hun vacantie de bergen plachten in te trekken, doch dat thans achterwege moeten laten, kunnen nu toch hun hart aan de eeuwige wonderen en de gezonde genoegens van het berglandschap ophalen, al is het maar op de film. De zeer duidelijke en sug gestief opgenomen tafereelen van de Zwitser- sche alpen met hun dik sneeuwkleed en steile rotswanden, de prachtige vergezichten en het onvolprezen natuurschoon zijn dermate boeiend verfilmd, dat je als het ware de Alpenzon op je huid voelt branden, de sneeuwstof onder je voe ten hoort kraken en de krachtige, zuivere berg lucht je lichaam doorzindert. Daartusschen- door is liefdesidylle gesponnen, meer ter afwisseling en voor de pret van goedlachsche toeschouwers. Dat verhaaltje draait om een ski leeraar, op wiens naam als maar pittige liefdes brieven aan rijke Amerikaansche meisjes wor den gezonden, die op het hotelletje, waaraan de skileeraar is verbonden, komen aangeslogen als bijen op een honingdragende bloem. En steken doen ze ook, die lieve meiskes, voor wie de skicursus maar bijzaak en de leeraar hoofdzaak is. De leeraar zelf houdt zich Oost-Indisch doof voor alle vriendelijkheden en zijn huid is van leer voor alle stekelige opmerkingen. Hij is als de bergen, die hij beklimt, ruw en recht op den man, in dit geval op de vrouw afgaand, maar een der vrouwelijke gasten tracht hem toch in haar netten te vangen met veel listen en looze streken, die geenszins van gevaar ontbloot zijn. Eenmaal wetende, dat haar aangebeden ski leeraar tot een nachtreddingsploeg behoort, laat ze zich naar een berghut brengen, waar ze dan om hulp roept. En het spreekt vanzelf, dat de skileeraar stichtelijk ontstemd is, als hij bemerkt hoe hij beet genomen is. Maar dat belet hem toch niet cm met haar een berg te beklimmen, waarvan de top haar intusschen van haar „lief de" geneest, want'daar vindt ze in het dagboek van de bergbeklimmers de amoureuze avonturen van haar skileeraar zeer nauwkeurig op- en uit- geteekend. De lust om langer op den berg te blijven, is er dan ook meteen gauw af. Op den terugweg valt haar gids echter in een kloof. Hij blijft wonderlijk genoeg ongedeerd, maar het ongeval heeft toch beiden weer meer tot elkaar gebracht. Gearriveerd aan de berghut, gooit een ander, eveneens verliefd en zéér jaloersch meisje, den skileeraar zijn minnebrieven-circu laires voor de voeten, er ontstaat zelfs een run op den kantonrechter van bedrogen gasten, maar de skileeraar ontloopt allen door op de ski's een expressetrein te achtervolgen, waarin de aangebedene zijns harten, ook al vanwege die liefdes-prospectie, de vlucht heeft genomen. Op zijn beurt wordt hy op last van den kanton rechter achterna geskied door de dorpsbrand- weer, waartoe blijkbaar zoowel de bakker met zijn brood als de schilder met zijn ezel en de schoorsteenveger met zijn riet en ladder behoort kortom er is stof voldoende om er wat grapjes en humoristische scènes tusschen te lasschen, die voor achttien jarigen en ouderen een amu- santen avond waarborgen. Cinema Palace brengt deze week een reprise van de eerste Nederlandsch sprekende amuse mentsfilm „De Jantjes". Voor deze herhaling is alle réden, al komen de filmische hoedanigheden dezer rolprent zeker niet op de eerste plaats. Wat in „De Jantjes" het meest aanspreekt, is de stem van het eigen volk, die een ver wantschapsgevoel opwekt bij den toeschouwer. Deze film van Nederlandsch fabrikaat is ook Nederlandsch van inhoud. Niet alleen om de Amsterdamsche entourage en de eigen taal, maar om de echte Hollandsche karakters. Het Pola Negri, de hoofdfiguur in „Mazurka" tooneelstuk van Bouber een greep uit het volksleven was een nationale keus. We behoeven over den inhoud niet nader uit te weiden; wat de Jantjes beleven, is algemeen bekend. Zij zwaaien af, zij zijn verliefd, zij drin ken hun ruzies af, en nemen, als zij geen werk kunnen vinden, of teleurstelling ondervinden in hun verliefdheden, dienst als koloniaal. Na zes jaar komen twee van hen terug bij hun meisjes, die tamelijk trouw op hen hebben gewacht; de derde, de „blauwe", drinkt zich dood, en wordt in de Oost begraven. Al deze omstandigheden zijn betrekkelijk bij zaak, het gaat immers meer om de volkstypen, de grappen van den auteur van „De Jantjes", Herman Bouber, de liedjes van Louis Davids en Margie Morris, met het onvergankelijke „Nou tabé dan" aan de spits. Het lijdt geen twijfel, of velen zullen dit al les nog eens willen gaan zien en hooren! Het is bekend, dat de menschen van de film zich graag bezig houden, met de historie. In diverse schakeeringen en variaties is het ver leden dan ook reeds voor de camera versche nen en ook de grijze oudheid heeft zich ette lijke malen in de belangstelling van den filmer mogen verheugen. De Italiaansche filmindustrie, welke zich mo menteel bezig houdt met de vervaardiging van enkele historische films, waarbij het Italië van vroeger tijden een belangrijke rol speelde, heeft thans, onder regie van Carmine Gallone, een product afgeleverd, dat den strijd in beeld brengt van Hannibal tegen het Romeinsche rijk. Hannibal stond in die dagen op het top punt van zijn roem. Keer op keer wist hij zijn legioenen met succes tegen vijandelijke mach ten in den strijd te brengen en als de kroon op zijn gigantische veroveringen in verschillende werelddeelen zou ook het machtige Romeinsche rijk zich voor het geweld van zijn wapens moe ten keeren. De situatie is inderdaad voor de Romeinen uiterst bedenkelijk, wanneer er uiter lijk stemmen opgaan om te trachten het juk van den Carthaagschen veldheer af te werpen. Scipio staat op in den senaat en zet zijn land- genooten aan tot den grooten krijg. De heeren senatoren echter voelen er niet veel voor Scipio uitgebreide volmachten te geven en schepen hem af met het heroverde eiland Sicilië, dat hij als basis mag gaan gebruiken voor zijn overigens niet verder ondersteunde aanvallen op Carthago. Gelukkig was de geest van het volk zelf beter en van alle kanten stroomden den vrijheidsheld scharen toe van dappere mannen, die den overweldiger op eigen grond willen gaan aanpakken. In Carthago is de situatie intusschen zeer verward geworden. Terwijl Hannibal verschil lende Italiaansche landstreken zijn wil oplegt, woeden in zijn vaderland verbitterde burger oorlogen en tenslotte ziet de senaat geen ander middel dan den grooten veldheer terug te roe pen. Aanvankelijk weigert Hannibal, omdat hij het niet goed van zich kan verkrijgen Italië op te geven, maar tenslotte ziet hij toch de noodzaak van een terugtocht in. Nadat hij ver geefs getracht heeft onderhandelingen met de Romeinen te voeren, bindt hij bij Zama op nieuw een grooten slag tegen de Romeinen aan. Het wordt een verpletterende nederlaag voor den vroegeren triomfator, en de feitelijke on dergang van het machtige rijk, dat hij verte genwoordigde. Hij dirigeerde op uitvoeringsavonden een koortje en hij speelde ook piano. Dat was heel mooi, als ik meedeed, zoo ongeveer sprak de heer Men gelberg, althans dat zeiden de menschen. Toen hij dan ook in het Concertgebouw kwam, heeft hij dadelijk gezegd tegen het be stuur, dat men niet alleen muziek moest geven voor de menschen, die veel konden betalen, maar toch ookeens in de veertien dagen voor de men schen, die niet veel geld hadden. Nu, zeide hij, ik wil niet alles van achter de schermen ver tellen, maar het heeft nogal wat moeite gekost. Toen prof. Mengelberg nu hoorde van de plan nen van „Vreugde en Arbeid" heeft hij direct gezegd te willen meehelpen. Men kan altijd op mij rekenen, aldus de heer Mengelberg. Als er iets gebeurt voor het volk, dan ben ik erbij. Wel ben ik nu al heel oud, maar toch nog jong ge noeg om mee te doen aan een moderne idee. En meer heb ik- eigenlijk niet te zeggen, zoo besloot de professor. In zijn slotwoord onderstreepte de heer J. de Haas, perschef van het N.V.V., nog eens de groote beteekenis van het pyramidale hiërar chische beginsel, volgens hetwelk de organisatie „Vreugde en Arbeid" is opgebouwd. Dit heeft ertoe geleid, dat men reeds in de eerste uren van het bestaan der organisatie ingrijpende be sluiten kon nemen, zonder vooraf eerst zeer veel tijd te vermorsen aan het voeren van conferen ties met allerlei menschen. GENÈVE, 25 Oct. (D.N.B.) Naar uit Vichy wordt gemeld, publiceert het bekende Fransche geïllustreerde tijdschrift „lTllustration" een ar tikel van de Lesdain, waarin een nauwe samen werking tusschen Frankrijk en Duitschland wordt bepleit. De schrijver ziet drie mogelijk heden onder oogen, die thans in buitenlandsch politiek opzicht voor Frankrijk bestaan: le. De splendid isolation, die schrijver echter een pndoelmatige oplossing acht. 2e. Een entente met Engeland. 3e. Een entente met Duitschland, aangezien Frankrijk niet tot zichzelf beperkt kan leven en moet steunen op een grooter nabuurvolk. Wanneer Frankrijk een entente met Engeland zou aangaan, zou dit een nieuwe kiem vormen voor een toekomstigen oorlog, want Duitschland zal in de toekomst evenals in het verleden een Fransch-Engelsche entente beschouwen als een tegen Duitschland gerichte bedreiging. Kan men echter de veiligheid buiten beschouwing laten, die Frankrijk verkrijgen zou door een entente zonder bijgedachten met het Germaansche volk van 80 millioen? Frankrijk en Duitschland zou den vereenigd 120.000.000 menschen beteekenen, welke een afweermuur zouden vormen tegen alle bedreiging. Van economisch standpunt zouden de Duitsche en de Italiaansche levensruimte er onloochenbaar alle belang bij hebben een ge meenschappelijke ontwikkeling met Frankrijk te aanvaarden. Tenslotte roept de Lesdain zijn landgenooten op, zich aan te sluiten bij de wer kelijkheidspolitiek, die in staat is Frankrijk te redden. Blijkens een beschikking van den secretaris generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende de uit voering van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937, is het verboden, een inrichting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van het ban ketbakkersbedrijf, onderscheidenlijk van het banket-verkoopersbedrijf, voorzoover die uit oefening betreft, te vestigen zonder vergunning van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid ett Scheepvaart. Onder de uitoefening van het banketbakkers bedrijf wordt voor de toepassing van deze be schikking verstaan: a. Het ten behoeve van het publiek vervaar digen van: 1. groot of klein gebak, als taarten, taartjes, koekjes, petit-fours en banket, 2. schuim-, slagroom-, suiker- of dragant- werk, 3. fondant, borstplaat, chocolade Of mar sepein, 4. ragoutwerk. b. Het ten behoeve van het publiek vervaar digen, gepaard gaande met den verkoop aan het publiek, van producten, als onder a ge noemd, behoudens indien deze uitsluitend ot in hoofdzaak bestemd zijn voor verbruik ter plaatse van dien verkoop. Naar uit Parijs wordt bericht bepleit „La France au Travail" op grond van de resul taten, die het winterhulpwerk in Duitsch land tot stand heeft gebracht, de instelling van een overeenkomstige organisatie in Frankrijk. De woordvoerder van het in China opé" reerende Japansche leger heeft bekend ge" maakt, dat de begin October begonnen opera ties ter vernietiging van de in het gebied van Nanking-Woehoe-Hangtsjau samengetrokken Chineesche troepen met succes ten uitvoer zijn gelegd. De Chineesche verliezen bedragen 7.001 dooden. Bovendien is een aanzienlijke hoeveel heid oorlogstuig buitgemaakt. LISSABON, 25 Oct. (D.N.B.) De Amerikaan sche ambassadeur te Londen, Kennedy, is giS" teren met een Clippervliegboot naar New Yoi* vertrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4