Uitgaansverbod voor het geheele land Overeenstemming Hitler- Pétain Binnenbrand bij den K.R.O. Convooien bestookt en bommen op Londen en Liverpool yk AANGEVEN VAN ONDERNEMINGEN CHRISTUS' WERELDHEERSCHAPPIJ Britten vliegen weer boven Duitschland Boodschap van Koning George aan Pétain? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Ook middelen tot herstel van vrede in Europa behandeld Duitsch weermachtsbericht Wie daartoe verplicht zijn bij verordening aangewezen Feest van Christus' Koningschap ALGEMEEN DANSVERBOD ZONDAG 27 OCTOBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD VlET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22672 Tusschen 24 uur en 4 uur mag niemand buiten zijn, ingaande 31 October GENèVE, 26 Oct. (D.N.B.) De Fransche bladen pu- ceeren een officieel communiqué van het vice-presidium, dat den volgenden inhoud heeft: „De bespreking, die 24 October plaats gevonden heeft tusschen Rijkskanselier Hitier en maarschalk Pétain, in tegen woordigheid van den Duitsch en minister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop en vice-president Laval, heeft zich in een sfeer van de grootste hoffelijkheid afgespeeld. De maarschalk is ontvangen met de eerbewijzen, die strookenniet zijn rang. De bespreking van de beide leiders, die hierop volgde, heeft gelegenheid gegeven tot een algemeene behandeling van de situatie en inzonderheid van de middelen tot herstel van den vrede in Europa. De beide deelnemers aan de be spreking zijn het eens geworden over de beginselen van een samenwerking. De uitvoeringsmodaliteiten zullen later onder zocht worden. 'n TIP VAN BOOTZ „Empress of Britain' gezonken Frontbericht van D.N.B. Nederlandsche burgers te Berlijn vrijgelaten Voor wie geldt de ver plichting Het begrip „Jood' JAPANNERS MOGEN FEESTVIEREN Dansen in het openbaar zoowel als in vereenigingsverband niet meer geoorloofd DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Gods Licht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct.. Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voo» prijzen der .Omroepers" zie de rubriek Naar wjj vernemen, zal met ingang' van 31 October in het heele land voor café's, restaurants en openbare vermakelijkheden alsmede voor localiteiten van vereenigingen de tijd, gedurende welken zij gesloten die nen te zijn, gesteld zijn op de periode tus schen 23 en 4 uur. Plaatselijke autoriteiten zullen voor bijzon dere gevallen dit uur wel vroeger, dus vóór 23 uur, maar niet later kunnen stellen. Bovendien zal voor het heele land van 31 October af een verbod om zich tusschen 24 uur en 4 uur in de open lucht te begeven, worden af gekondigd. Op dit uitgaansverbod, dat voor de kuststrook een verzachting en voor het overige land een beperking beteekent, zullen de gewone uitzon deringen gelden. Iets nieuws is, dat ook Duitschers in het algemeen onder het verbod vallen en slechts in verband met overheidsdiensten met een bijzon dere volmacht buitenshuis zullen kunnen gaan. Voor de uitvoerige vermelding der voorschriften verwijzen wij naar elders in het nummer. „Wees toch zuinig thans met a.nthraciet .r' Is de leus, maar mij deert de kou met. Ik heb geen hinder ervan. Ik drink een TIP, die mp dan Fijn centrale verwarming steeds biedt Inz G J. W. te A'dam ontving een flesch TIP Hedennacht omstreeks half een is de brandweer gealarmeerd voor brandverschijn selen, welke zich voordeden in het kantoor gebouw van den K.R.O. te Amsterdam, Hee- rengacht 118. De 'vuurhaard bevond zich op de eerste ver dieping van het pand, waar tusschen de direc tiekamer aan de voorzijde en het achtervertrek de kleine archiefruimte is gelegen. Hier bleek de brand ontstaan, vermoedelijk door kortslui ting. Er werden in deze ruimte een schakelkast van de telefoon en een electrisch kacheltje aan getroffen. De eerste verdieping stond vol rook en het vuur had reeds de groote voor- en achterver trekken aangetast. De brandweer forceerde den toegang en bacht twee stralen naar binnen, waarmee de vuurhaard voor en achter werd aan getast. Ook de ladder werd uitgeschoven. BERLIJN, 26 Oct. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede; Lichte gevechtsvliegtuigen van generaal- veldmaarschalk Kesselring hebben den gehee- len Vrijdag de Britsche hoofdstad en belang rijke doelen in Zuidoost-Engeland met bommen aangevallen. Talrijke treffers konden geplaatst worden op rails en op fabrieken van het ravi- tailleeringsgebied ten oosten van Battersca- park en op andere deelen van Londen. Aan de Oostkust van Engeland werden twee convooien uit de lucht aangevallen en uiteengedreven. Op een koopvaardijschip werd een voltreffer geplaatst, zoodat ver wacht moet worden, dat het schip geheel verloren is. Beschermd door de duisternis naderde een ander vijandelijk convooi on der de Engelsche kust in het Nauw van Calais. Het werd doeltreffend door dc marineartillerie en zwaar legcrgeschut on der vuur genomen. Ook dit convooi werd uiteengedreven. Een deel der schepen vluchtte de haven van Dover in, waar het opnieuw door onze zware batterijen werd aangepakt. In den nacht deden zware gevechtsvlieg tuigen in opeenvolgende groepen met suc ces aanvallen op Londen, Liverpool, Bir mingham en haveninstallaties aan de Britsche West- en Zuidkust en op vlieg velden in Midden-Engeland. Vijandelijke vliegtuigen vlogen in den nacht van 25 op 26 October naar Duitsch gebied en wierpen op verscheidene plaatsen bommen, die echter bijna alle op open terrein vielen, slechts op één plaats ontstond brand op een zolderverdieping. In den loop van de luchtgevechten van gis teren schoten onze jagers 17 vijandelijke jachttoestellen neer. Daarbij behaalde de lt. kol. Mölders zijn 52ste. en 53ste luchtoverwin ning. Negen eigen vliegtuigen worden vermist. Het s.s. „Empress of Britain" is, naar het D.N.B. verneemt, Zaterdagochtend door Duit- sche gevechtsvliegtuigen binnen de versper ringszone ten noorden van Ierland met suc ces aangevallen. Het schip werd zwaar ge troffen en begon terstond te zinken. De be manning ging in de booten. De „Empress of Britain" is in 1931 gebouwd en staat op de tiende plaats in de rij der grootste stoom schepen ter wereld. Kort na de indienststelling, op 2 Juli 1931, behaalde dit vlaggeschip der -Canadian Pacific Line den „blauwen wimpel" voor den snelsten overtocht over den Atlantischen Oceaan. Het 42.500 ton groote schip had toen 4 dagen, 9 uur en 27 minuten over de reis van Quebec naar Cherbourg gedaan. Het Zaterdag uitgegeven frontbericht van bet D.N.B. luidt als volgt: Tot besluit van de zevende week der ver- geldingsvluchten, die 7 September begonnen en sedertdien aan Engeland gedurende 94 dagen haast onophoudelijk grootscheep- sche aanvallen van het Duitsche lucht- wapen gebracht hebben, zijn den Britschen eilanden wederom harde slagen toegebracht. In lijnrechte tegenstelling tot de Engelsche practijk om slechts onder bescherming van den nacht naar Duitsch gebied te wagen en daar lukraak bommen neer te werpen verschenen gisteren op bijna alle uren van den dag en meestal bij volledig helder zicht Duitsche ge vechtsvliegtuigen boven Londen en uitgestrekte deelen van het land. Alleen reeds dit feit ty peert de superioriteit van het Duitsche lucht- wapen boven de Royal Airforce. De aanvallen overdag van gisteren, die door lichte gevechtsvliegtuigen uitgevoerd werden, volgden zoo zonder onderbreking op elkaar, dat de Engelsche bevolking bijna onophoudelijk in de schuilplaatsen moest vertoeven, een derge lijk nevenverschijnsel is natuurlijk op zichzelf ai voldoende om de defensieve kracht en de ravitailleeringsmogelijkheid van den tegen stander middellijk te beïnvloeden door het ver lies van vele millioenen werkuren. In den afgeloopen nacht, die de achtste ver- geldingsweek inleidde, werden de aanvallen In versterkten vorm voortgezet. Bij het vallen van de schemering kwamen zware gevechts vliegtuigen in actie. In voortdurenden aanval breidden zij de strijdzöne van de zuidkust tot aan de belangrijkste nijverheidscentra van Midden-Engeland uit. Behalve Londen kregen Liverpool en Birmingham weer de geheele kracht van den onstuimigen aanvalsgeest van het Duitsche luchtwapen te gevoelen. In dit centra Engelsche kolen- en ijzergebied bevin den zich de grootste fabrieken van de Engel sche wapenindustrie. Daaraan heeft het Duit sche luchtwapen sedert geruimen tijd grootere aandacht besteed. De verwoestingen hebben ook daar reeds een geweldigen omvang aange nomen en in den afgeloopen nacht is het ver nielingswerk verder gegroeid Onder de 17 Engelsche jagers, die in den loop der luchtgevechten van gisteren neerge schoten zijn, bevonden zich 10 Spitfires en 7 Hurricanes. (Zie vervolg pag 2) GENèVE, 26 Oct. (D.N.B.). Naar uit wel ingelichte kringen te Vichy verluidt, zou de Koning van Engeland een boodschap aan maarschalk Pétain gezonden hebben. Volgens bericht uit Berlijn is het 42,500 ton metende mailschip Empress of Britain" na een bom aanval ten Noorden van Ierland gezonken. Men ziet hier den Oceaanreus in de haven van Southampton (Foto Archief V.K.P.) V *V BERLIJN, 26 Oct. (V.P.B.) In de afgeloopen week zijn wederom 30 in Duitschland gevestigde Nederlanders, die geïnterneerd waren, vrijge laten. Het aantal der in Duitschland gevestigde Nederlanders, dat thans nog geïnterneerd is, .bedraagt 174. In 't 26 October verschenen Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende het aangeven van onderne mingen. Deze verordening verstaat onder onderneming: zaken, die op grond van de Handelsregisterwet 1918 voor de inschrijving in het Handelsregister moeten worden opgegeven; ondernemingen, die toebehooren aan andere vereenigingen van personen, alsmede die toebe hooren aan instellingen, stichtingen en andere doelvermogens, vooi zoover haar doelstellingen van economischen aard zijn; land- en boschbouwbedrijven, alsmede tuin bouw- en visscherijbedrijven, wanneer met de zelve eenig bedrijf, dat met het oogmerk om winst te maken wordt uitgeoefend, is verbonden; ondernemingen, toebehoorende aan ambachts lieden en straatventers, voor zoover zij niet onder eerstbedoelde zaken vallen. Aangegeven dient te worden iedere onderne ming, die 'op den negenden Mei 1940 aan een der navolgende omschrijvingen heeft beant woord, of daaraan op een lateren datum be antwoordt: 1. een onderneming, die door een natuurlijk persoon wordt gedreven, indien de eigenaar daarvan is Jood; 2. een onderneming, die door een vennoot schap onder een firma of door een vennootschap bij wijze van geldschieting wordt gedreven, wanneer ten minste een der hoofdelijk voor het geheel aansprakelijke vennooten is Jood; 3. een onderneming, die door een privaat rechtelijk rechtspersoon of door een vennoot schap bij wijze van geldschieting op aandeelen wordt gedreven. a. Indien ten minste een der tot wettige ver tegenwoordiging der onderneming bevoegde personen of ten minste een van de leden van den raad van commissarissen is Jood; b. indien Joden in beslissende mate deel heb ben in het kapitaal of in het stemrecht, Deel neming in beslissende mate in het kapitaal wordt geacht aanwezig te zijn, wanneer meer dan een vierde deel van het kapitaal aan Joden toebehoort; deelneming in beslissende mate door Joden in het stemrecht wordt geacht aan wezig te zijn, indien het door Joden uit te brengen aantal stemmen de helft van het totale aantal uit te brengen stemmen uitmaakt: bij stemrecht op grond van preferente aandeelen is het voldoende, indien de helft der voor deze aandeelen uitgebrachte stemmen toekomt aan Joden; 4. een onderneming, die door een vereeniging van personen, een instelling, stichting of ander doelvermogen, als bovenbedoeld, wordt gedre ven, indien een der onder 2 of 3 genoemde voor waarden is vervuld; 5. een onderneming, die in feite onder over wegend Joodschen invloed staat. De verplichting- tot aangifte wordt niet opge heven door de omstandigheid, dat het vermogen van een onderneming ingevolge de verordening no. 26/1940, betreffende de behandeling van vijandelijk vermogen, moet worden aangegeven. Filialen van ondernemingen moeten worden aangegeven, wanneer de onderneming, waarvan .het filiaal deel uitmaakt, zelf moet worden aan gegeven; wanneer de onderneming, waarvan het filiaal deel uitmaakt, wel is waar niet behoeft te wor den aangegeven, maar nochtans ten minste een bestuurder van het filliaal is Jood. Jood is een ieder, die uit ten minste drie naar ras voljoodsche grootouders stamt. Als Jood wordt ook aangemerkt hij die uit twee voljoodsche grootouders stamt en hetzij zelf op den negenden Mei 1940 tot de Joodsch- kerkeiijke gemeente heelt behoord of na dien datum daarin wordt opgenomen, hetzij op den negenden Mei 1940 met een Jood was gehuwd of na dat oogenblik met. een Jood in het huwelijk treedt. Een grootoudev wordt als voljoodsch aange merkt, wanneer deze tot de Joodsch-kerkelijko gemeenschap heeft behoord. Bij een onderneming, die door een natuurlijk persoon wordt gedreven, is de eigenaar daarvan en de tot het drijven van de onderneming ge machtigde, bij andere ondernemingen, is elk tot vertegenwoordiging bevoegd persoon tot het doen der aangifte gehouden. Wanneer alle personen, die tot het doen van aangifte van een onderneming gehouden zijn, blijven of tijdelijk buiten het bezette Nederland- Voor de poorten der Stad Gods golft het rumoer der wereld. Geplaatst temidden van de wereld en tot heil der wereld gesticht, is de Kerk toch niet van de wereld. Haar Koning en Grondvester heeft voor den rechterstoel van Pilatus eens en voor al de definitieve scheidings lijn getrokken; „Mijn Rijk is niet van deze wereld." Niet toen het enthousiaste volk Hem Koning wilde maken, maar op het moment van Zijn diepste vernedering en van het menschelijker- wijze gesproken meest volledige fiasco van Zijn levenswerk, in een uur, waarin men niet langer streeft naar kronen of titels, omdat daar het oordeel wordt geveld over leven en dood, sprak de Zoon Gods het plechtige woord„G ij zegt het: Ik ben Koning! Daartoe ben Ik in de wereld gekomen, om te getuigen voor de waarheid. Alwie uit de waarheid is, luistert naar M ij n s t e m." (Evangelie) I n de wereld, maar niet v a n de wereld, trot seert het Rijk der Waarheid de eeuwen, maar tevens zal het ook door alle tijden heen, even als Christus, een teeken zijn van tegenspraak, van redding of van ondergang. Ook in dezen tijd van, groote maatschappe lijke omwentelingen, waarin tronen wankelen, koningshuizen dreigen te verdwijnen en rijken ophouden te bestaan, blijft Christus' souvereine Koningschap onwrikbaar en als deze wereld het einde zal zien van den ia-artsten heerscher en het laatste volk, zal Zijn Rijk nog staan als een durend getuigenis voor de Waarheid. Dit souvereine Koningschap van Christus vindt zijn grond in de Schepping en in de Ver lossing. In de schepping, omdat Christus is „het beeld van den onzichtbaren God, de Eerstge borene van gansch de schepping. Want in Hem werd alles geschapen, wat in den hemel is en op de aardeAlles is geschapen door Hem en voor Hem; Hij is Naar Domei meldt worden in Japan de onthoudingswetten voor oorlogstijd van 1 tot 12 November tijdelijk buiten werking gesteld, om de Japanners in de gelegenheid te stellen uit alle macht aan hun vreugde over het 2600-jarig bestaan van het Keizerrijk uiting te geven. Alcoholische dranken zijn dan van 12 uur 's middags af verkrijgbaar (anders van 5 uur af). Tevens is 't gebruik van trommen en andere feestartikelen geoorloofd in de straten van het centrum der plaatsen. De beperking van het electriciteitsverbruik wordt tot op zekere hoogte verzacht door spe ciale feestverlichtingen, en de geisja's mogen in openbare gele genheden dansen. Het Verordeningenblad bevat een besluit van de Secretarissen-Generaal van de E>epartementen van Justitie, van Binnen- landsche Zaken en van Sociale Zaken be treffende dansvermaak. Hierin wordt bepaald, dat openbaar dans- vermaak tot nader order is verboden. Niet opeixbaar dansvermaak is tot nader order verboden, indien het door vereeni gingen van personen met of zonder rechts persoonlijkheid (vereenigingen, bonden, organisaties en soortgelijke instellingen) of stichtingen wordt georganiseerd. Met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoogste duizend gul den of met een van deze straffen wordt, voor zoover bij andere bepalingen geen zwaardere straffen zijn bedreigd, gestraft hij, die aan dansvermaak, als hierboven bedoeld, deelneemt, zoodanig dansvermaak organiseert of voor zoo danig dansvermaak een lokaliteit beschikbaar stelt. Organiseert een al of niet rechtspersoonlijk heid bezittende vereeniging van personen of een stichting een verboden dansvermaak, of stelt zij voor een dusdanig dansvermaak een lokali teit ter beschiüing, dan wordt met gelijke straffen tevens hij bestraft, die de opdi'acht daartoe heeft gegeven of die daarbij de feite lijke leiding had. Handelingen als hierbedoeld zijn overtredin gen. Dit besluit treedt op Donderdag 31 October 1940 in werking. vóór alles en alles bestaat in Hem." (Epistel). De tweede titel voor Zijn Koningschap is de Verlossing. Omdat de volheid Gods in Hem woont, heeft Hij in Zijn menschelijke natuur krachtens Zijn oneindige verdiensten, allen met God kunnen verzoenen: „Alles wat op aarde is en in den hemel: nadat Hij vrede had gebracht door het Bloed van Zijn Krui s." (Epistel) Zoo zijn door Schepping en Verlossing alle volkeren der aarde onderworpen aan Zijn heer schappij, die niet gegrondvest is op de macht van wapenen, maar op een zichzelf totaal weg cijferende en radicale menschenliefde: „Reg- navit e ligno: Hij regeert van het Krui s." En omdat Zijn Rijk een Rijk van Waarheid is, zullen ook alleen door Zijn heerschappij de volkeren gelukkig kunnen worden. Voor den heiden Pilatus, die, getroffen door Christus' verheven schoonheid, toch slechts schouderop halend wist te zeggen „Wat is waarheid?" bleef de diepe zin van Christus' Koningschap verbor gen. Maar „alwie uit de waarheid is hoort Zijn stem." De waarheid van Zijn liefde, die ging tot het uiterste, zal ook ons leeren, ons te verheffen boven de begrensdheid van een enghartig na tionalisme, dezen vloek der volkeren, die aan een verzoening der landen en een blijvenden wereldvrede in den weg staat. Vaderlandsliefde Is ons een heilige plicht. En meer dan ooit is juist thans dit land ons lief, nu het geslagen en gewond na vijf dagen van heldhaftigen strijd in een eervolle nederlaag het groote goed van zijn vrijheid tijdelijk ver loor. Maar het leed van eigen volk mag ons niet blind maken voor 't leed van andere volkeren en ons er niet van weerhouden te ijveren voor een vrede, rechtvaardig voor alle staten. Trotsch op onze cultuur, moeten wij ook een open oog hebben voor het goede in de cultuur van andere volkeren. Trouw aan eigen vaderland mag ons niet ontrouw doen zijn aan de liefde. Bidden wij daarom in de Oratie van dezen Zondag: „Almachtige, eeuwige God, Die in Uw bemin den Zoon, Koning der wereld, alles hebt willen herstellen, verleen genadig, dat alle v o 1- kerenfamilies, door de wonden der wereld uiteengerukt, zich aan Zijn zoete heerschappij onderwerpen." Gelijk Christus Koning is van de wereld, zoo is Hij ook Koning van den Staat en moet het staatkundig leven worden doortrokken van Zijn geest en moeten Zijn geboden en wetten in acht worden genomen. „Waar de autoriteit van men- schen uitgaat in plaats van God, daar wankelen de grondslagen der openbare orde." De erken ning van Christus' Koningschap is daarom ook een hechte steun voor alle gezag. Al is Christus' gezag zoo wijd als de wereld, Hij wil ook Koning zijn over iedere menschen- ziel, over ons eigen hart. Over dit kleine domein willen wij zelf den scepter zwaaien uit vrees an ders afstand te moeten doen van onze vele klei ne gehechtheden, van onzen hoogmoed en zelf ingenomenheid, van onze zelfzucht, die tot on rechtvaardigheid voert, van onze zinnelijkheid die de zuiverheid der liefde doodt. Alleen wie zijn ziel aan Christus verliest, zal de vrijheid winnen der kinderen Gods; die zal drager kunnen zijn van het kruis, dat den ver twijfelden hoop, den verbitterden tevredenheid en den levensmoeden levensdurf kan schenken. Herhalen wij dezen Zondag met nadruk de bede van het Onze Vader: „Uw Rijk kome!" Christus' Rijk kome in ons hart en in de wereld. En dan zal de regenboog, dat zinnebeeld van den vrede, die zich spant boven Christus' troon (Openb. 4, 3) ook het symbool zijn van den vrede in ons hart en van den vrede van Chris tus in Christus' Rijk," dat „eeuwige en uni- verseele Rijk, het Rijk van waarheid en leven," het Rijk van heiliging en genade, het Rijk van rechtvaar digheid, van liefde en van vrede." (Praefatie). Dan zullen wij met een gegrond vertrouwen ons offer mogen opdragen en in de S e c r e t a mogen bidden: Verleen, smeeken wij U, dat Hij, Dien wij nu als slachtoffer opdragen, aan alle volkeren de gaven van eendracht en vrede ve rleene." K. sche gebied vertoeven of om eenige andere reden hun bevoegdheden niet kunnen uitoefenen, zijn ook diegenen, die feitelijk de onderneming be sturen. tot het doen van aangifte van de onder neming gehouden. De verordening bevat voorts nog bepalingen omtrent den inhoud van de aangifte, den vorm van aangifte en omtrent de verplichting tot het verschaffen van inlichtingen. Ook zijn er strafbepalingen in opgenomen. Hierbij worden zoowel boeten als gevangenis straffen genoemd. Naast de straffen kan de verbeurdverklaring van de waarden waarop het strafbaar feit be trekking heeft, worden uitgesproken. Deze verordening is 26 October in werking ge treden. In deze tijden van verduistering lee ren vooral de stadsmenschen, maar ook de plattelandersnaar het licht van den hemel schouwen. Gelukkig wanneer de maan over de aarde schijnt en ons bijlicht op onzen tocht. En als zij schuil gaat, dan waardeeren we nog meer de sterren. Zagen we nog wel naar den hemel toen alles rondom ons baadde in kunstlicht? Wie onzer kende de sterren bij name en wie had begrip van haar baan? Weinigen. Nu blikken ioe meer naar boven en begroeten de lichten, welke God voor ons ontstak aan het firma ment. Is het ook zoo in geestelijke be- teekenisHeeft de oorlog ons naar boven doen blikken en voorlichting doen zoeken bij het licht Gods? Er zijn thans zooveel donkere wegen en er liggen zoovele gevaren op onzen duis teren weg. Er rijzen tal van vragen en aan kruiswegen zoeken we den weg wijzer, welke zonder licht niet te ont cijferen is. Maar Gods licht schijnt in de duisternis en wee ons, wanneer het Evangeliewoord ook op ons toepasse lijk is, dat de duisternissen het Licht niet begrepen, niet aannamen. Er is eens een godloochenende Fransche minister geweest, die dacht, de lichten aan den hemel te kunnen dooven. Tevergeefs! De vrijmetselaar beproefde zijn krachten tevergeefs. De lichten Gods blijven: zoeken wij Gods Licht in onze duisternis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1