De nachtelijke nota van Italië aan Griekenland Athene niet langer neutraal „Volkomen overeenstemming over alle problemen" Laval wordt minister van Buitenlandsche Zaken Het betreden van Zeeland „De Grieksche regeering begunstigde en werkte samen met de vijanden Italië" van Biddag op 24 November Algemeene mobilisatie in Griekenland Resultaten zullen zeer spoedig blijken Vrede pas mogelijk na de overwinning der as Reorganisatie der politie Radiomanifesten tot het Fransche volk VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Voor de huidige nooden der menschheid Engelsche aanval op Duitsch koopvaardijschip Het onderhoud HitlerMussolini te Florence In steden met meer dan vijftigduizend inwoners Baudoin blijft in regeering als onderstaatssecretaris OPROEP AAN HET VOLK DINSDAG 29 OCTOBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. BIJ onze Agenten 27V2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22674 ROME, 28 Oct. (D. N. B.). De Verklaring van Italiaan- sche zijde Staat van beleg afgekondigd Openbaar luisteren naar Brit- schen omroep verboden Geen Grieksch-Turksch militair verdrag In ons zelf 45 millioen bezoekers op de World's Fair Het verstrekken van uitzonde ringsvergunningen Eere-comité stichting „Winterhulp Nederland" vraagt eensgezinden steun NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der .Omroepers" zie de rubriek Italiaansche gezant te Athene, Grazzi, heeft Maandagnacht om drie uur de volgende nota aan de Grieksche regeering overhandigd. De Italiaansche regeering heeft herhaaldelijk moeten constateeren, dat de Grieksche regeering in het huidige conflict een houding aan genomen en gehandhaafd heeft, die niet slechts in tegenspraak staat tot de vreedzame, vriendschappelijke buurbetrekkingen tusschen twee na ties, doch ook tot de welomschre ven plichten, die voor de Grieksche regeering uit haar positie als neu tralen staat voortvloeiden. Herhaaldelijk heeft de Italiaansche regeering zich gedwongen gezien de Grieksche regeering uit te noodigen zich aan deze plichten te hou den en voorts te protesteeren tegen een stelsel matige schending hiervan, welke schending bij zonder ernstig is, omdat de Grieksche regee ring duldde, dat haar territoriale wateren, kus ten en havens In den loop der ooglogsoperaties door de Engelsche vloot gebruikt werden, voorts de ravitailleering der Britsche luchtstrijdkrach ten begunstigde en de organisatie van een mi litairen berichtendienst in den Griekschen ar chipel ten nadeele van Italië toestond. De Grieksche regeering is volkomen op de hoogte met deze feiten, die meermalen het voorwerp van diplomatieke stappen van de zijde van Italië waren, waarop de Grieksche regeering, die zich toen bewust had moeten zijn van de ernstige gevolgen harer houding, met geen enkelen maatregel ter bescherming der eigen neutraliteit, doch veeleer door inten- siveering van haar actie ter begunstiging van de Britsche weermacht en van haar samenwer king van de vijanden van Italië antwoordde. De Italiaansche regeering heeft de bewijzen in handen, dat deze samenwerking door de Grieksche regeering voorzien is en door over eenkomsten van militair, marine- en luchttechnisch karakter geregeld was. De Italiaansche regeering doelt daarbij niet slechts op de Britsche garantie, die Griekenland als een deel van een program be schouwde, dat tegen de veiligheid van Italië gericht was, doch ook op de uitdrukkelijke, welomschreven verplichtingen, die de Grieksche re geering aangegaan heeft om be langrijke, strategische posities op Grieksch gebied waaronder luchtbases in Thessalië en Macedo nië, die voor een aanval op Alba- neesch gebied bestemd waren ter beschikking te stellen van de mogendheden, die zich met Italië in oorlog bevinden. De Italiaansche regeering moet bij deze gele genheid de Grieksche regeering herinneren aan de provoceerende actie, die zij gevoerd heeft door haar terroristische politiek tegen de be volking van Samoerle en de voortdurende po gingen, aan de overzijde van haar grenzen onlusten te verwekken. Ook met betrekking tot deze gebeurtenissen was de Italiaansche regee ring zij het ook tevergeefs, gedwongen de Grieksche regeering opmerkzaam te maken op de onvermijdelijke gevolgen, die een derge lijke politiek tegenover Italië zou hebben. Dit alles kan niet langer door Italië wor den geduld. De neutraliteit van Grieken land is steeds meer louter tot schijn gewor den. De verantwoordelijkheid voor dezen toe stand ligt voor alles bij Groot-Brittannië en zijn voornemen steeds meer volken in den oorlog te betrekken. Het Is thans volstrekt duidelijk, dat de poli tiek der Britsche regeering er op gericht was en is het Grieksche gebied te veranderen in een basis voor oorlogsacties tegen Italië of althans deze verandering toe te laten. Dit kon slechts tot een gewapend conflict tusschen Italië en Griekenland leiden, een conflict, dat de Ita liaansche regeering beslist voornemens Is te vermijden. De Italiaansche regeering is der halve tot het besluit gekomen als garantie voor de neutraliteit van Griekenland en de veiligheid van Italië van de Grieksche regeering machtiging te verlangen om met de eigen weermacht voor den duur van het huidige conflict met Groot Brittannië, enkele strategische pun ten op Grieksch gebied te bezetten. De Italiaansche regeering noodigt de Griek sche regeering uit zich tegen een dergelijke be zetting niet te verzetten en den vrijen door tocht der voor deze bezetting bestemde troe pen niet te belemmeren. Deze troepen komen niet als vijanden van het Grieksche volk en de Italiaansche regeering heeft geenszins het voor nemen door de tijdelijke bezetting van enkele strategische punten, die uit de noodzaak der situatie voortvloeit en een zuiver defensief ka rakter draagt, de souvereiniteit en onafhanke lijkheid van Griekenland te benadeelen. De Italiaansche regeering stelt aan de Grieksche regeering den eisch, terstond aan de militaire instanties de noodige bevelen te geven, opdat deze bezetting op vreedzame wijze kan geschieden. Voor het geval de Italiaansche troepen op tegenstand zullen stuiten, zal deze tegenstand met wapenge weld gebroken worden. De Grieksche re geering zou daarmede de verantwoordelijk heid voor de daaruit volgende consequenties moeten dragen. Tegenover de in het buitenland verspreide uiteenzettingen omtrent de Grieksch-Itallaan- sche spanning werd Maandagmiddag van gezag hebbende Italiaansche zijde het volgende ver klaard De incidenten, de gewelddaden en de intriges in den Griekschen sector hebben zich de laat ste uren zoo opgestapeld, dat de toestand zich steeds meer verscherpte en van Italiaansche zijde urgente maatregelen noodzakelijk zijn geworden om het hoofd te kunnen bieden aan de geva ren van den toestand. Te zelfder tijd, dat de Grieksche aanslagen jegens Albanië steeds talrijker werden zijn in Athene de Engelsche intriges zoo tast baar geworden, dat van den kant van Enge land ernstige aanslagen op de onafhankelijk heid en het gebied van Griekenland onmiddel lijk op handen schenen. De geheele toestand heeft onder den druk van Engeland, dat met zijn bekende methodes zijn interventie met beweerde Grieksche ver zoeken om hulp wil rechtvaardigen, geleid toi een steeds duidelijker wordenden afstand van Griekenland van zijn onafhankelijkheid. De Italiaansche regeering heeft derhalve te genover de Grieksche regeering een houding moeten aannemen, die haar rechtvaardiging vindt in de eischen der nationale verdediging, omtrent welke verdere mededeelingen later zullen worden gedaan. Telegrafisch overgebrachte foto van de maarschalk Pétain, door den Duitschen begroeting van Frankrijks president, Rijkskanselier Adolf Hitler (Foto stapf) VATICAANSTAD, 28 October. (Stefani). In een Apostollschen Brief (Motu Proprio) getast de H. Vader, dat op Zondag 24 No vember over de geheele wereld een biddag zal worden gehouden en dat op dien dag H.H. Missen en openbare gebeden aan God zullen worden opgedragen voor de actueele nooden der menschheid. Zijne Heiligheid de Paus zal zelf op dien da,g tot deze intentie in den Sint Pieter een plechtige H. Mis oelebreeren. BERLIJN, 28 October (D.N.B.). Twee Brit sche torpedovliegtuigen hebben gisteren op de Noordzee een vrij groot Duitsch koopvaardij schip aangevallen. Het schip slaagde er door handig cnanoeuvreeren in, de bedoeling van den vijand te verijdelen, zoodat de door het Britsche vliegtuig afgevuurde torpedo's haar doel mis ten. ATHENE, 28 Oct. (D. N. B.) Naar het Grieksche nieuwsagent schap meldt, is in Griekenland de algemeene mobilisatie afgekondigd. Koning George II heeft een boodschap tot het Grieksche volk gericht, waarin het opgewekt wordt tot den strijd. De Grieksche regeering heeft bepaald, dat van Maandagavond af Athene en de overige Grieksche steden verduisterd moeten zijn. m geheel Griekenland Is de staat van beleg afgekondigd. Alle scholen zijn gesloten. Het Departement van Binnenlandsche Zaken heeft aan de besturen van de gemeenten met meer dan 50.000 Inwoners een schrijven gezon den, volgens hetwelk bevorderingen bij de ge meentelijke politie verboden worden. Naar wij vernemen, staat deze maatregel in verband met voorgenomen reorganisatie-maat regelen bij de politie in die gemeenten. FLORENCE, 28 Oct. (D. N. B.). De Duitsche Führer en de Duce van Italië hebben Maandag, zooals reeds werd aangekondigd, in Flo rence een onderhoud van verschei dene uren gehad omtrent de huidige actueele problemen. Aan de bespreking werd deelge nomen door den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Rib- bentrop, en den Italiaanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano. In het gevolg van den Führer be vond zich ook de gezant Hewel. Over het onderhoud is de vol gende officieele bekendmaking verstrekt: ,,De Duce en de Führer hebben vandaag een onderhoud van ver-- GENÈVE, 28 Oct. (D.N.B.). Uit hoogst gezaghebbende bron in Vichy wordt be vestigd, dat Baudoin de portefeuille van het ministerie van Buitenlandsche Zaken neerlegt. Tot zijn opvolger heeft maarschalk Pétain den vice-president, Laval, aangewe zen. Morgen zal deze benoeming in de staatscourant worden bekend gemaakt. Baudoin zal, klaarblijkelijk op persoonlijk verlangen van maarschalk Pétain in de re geering zitting houden. Hij krijgt de functie van onder-staatssecreta ris, welke bij het vice-presidentschap wordt in gevoerd. Dit nieuwe secretariaat is belast met de coördinatie van de verschillende economische problemen, die zich voordoen voor de afzonder- lijke ministeries. In het overdragen van het ministerie van Buitenlandsche Zaken aan Pierre Laval is een goedkeuring van den kant van Pétain te zien van de door hem ingeslagen politiek van Duitsch-Fransche samenwerking en tegelijker tijd een persoonlijke waardeering voor het ves tigen van het contact met den Führer. Laval is Maandagmiddag naar Parüs ver trokken en zal wel niet voor Woensdagmiddag naar Vichy terugkeeren. Omtrent het geheele geval BaudoinLaval is tot dusverre officieel nog niets medegedeeld. De Fransche ministerraad was Maandagoch tend bijeengekomen onder voorzitterschap van maarschalk Pétain. De zitting duurde vyf kwar tier. De minister van Landbouw, Caziot, legde een wetsontwerp voor betreffende de regeling van de beroepsorganisatie in den landbouw. Een tweede ontwerp betreft een hervorming van de graanmarkt met het doel de speculatie ia zekere landbouwproducten nog strenger te onderdrukken dan tot dusverre. De minister van Oorlog, Huntziger, en de minister van de Industrieele Productie, Bellin, behandelden het probleem der Ersatz-brandstoffen. De Fransche kranten publiceeren twee radio manifesten aan het Fransche volk, die biykbaar ten doel hebben de koerswijziging der Fransche buitenlandsche politiek voor de Franschen be grijpelijk te maken. In het eerste manifest wordt gezegd, dat de Franschen moéten begrüpen, dat de ontmoeting tusschen den Führer en maarschalk Pétain het begin van een nieuw tydperk beteekent en de deur naar een betere toekomst opent. Wü heb ben, zoo heet het o.a., in den loop van deze maanden smartelijke, ja, tragische uren door leefd. Wij weten, dat de taak van den wéder - cpbouw, die ons wacht, ontzagwekkend is. maar de hoop ontwaakt weer. Frankrijk heeft in een geest van vrijwillige instemming van nu af de politiek geëntameerd, die zijn belang eischt. In den loop van den ministerraad van 26 October hebben de leden der regeering eenstemmig verklaard, dat deze politiek de eenige Is, die met de belangen van Frankrijk te rijmen valt. Deze eensgezindheid dementeert de loopende geruchten, die zekere agenten van het buitenland verspreiden. Wat de Engelsche propaganda betreft de Franschen hebben al lang begrepen, welk egoïs tisch doel deze nastreeft. Frankryk wil leven en heeft den weg naar zün wedergeboorte en wel zijn teruggevonden en het zal dien van nu af niet meer verlaten. Het tweede radiomanifest verklaart o.a.: wy waren overwonnen. De door de nederlaag ge wekte bitterheid, de toestand van desorganisa tie, de ontzagiyke moeiiykheden van alle kan ten, brachten het gevaar met zich mede een gevoel van onmacht en vertwijfeling in ons bin nenste in stand te houden. De regeering van maarschalk Pétain heeft in de eerste plaats Frankrijk weer zelfvertrouwen gegeven. En nu pleegt de overwinnaar, die zich boven zyn over winning verheft, overleg met den man. die Frankrijk personifieert in het hoogste en edel ste, dat het heeft. Hij verklaart dien, dat hetn geen wraakgierigheid bezielt. Hij spreekt den wensch uit, Frankrijk de plaats te geven, waar op het in het Europa van morgen recht heeft. Laten wy derhalve onze gevoelens van wrok tot zwijgen brengen. Laten wy uit onzen geest de gevaariyke illussies verjagen, die een leu genachtige propaganda in stand tracht te hou den. Laten wij onze ziel vernieuwen en, vóór alle dingen, laten wy eensgezind zijn. De Fransche regeering heeft In de Maandag gehouden zitting van den ministerraad besloten het luisteren naar den Engelschen omroep op openbare pleinen en in lokalen te verbieden. Overtredingen van dit verbod zullen streng ge straft worden. De betrokken radiotoestellen zul len in beslag worden genomen. ISTANBOEL, 28 Oct. (A.N.P.) De door En gelsche telegraafagentschappen kort geleden gemelde sluiting van een Turksch-Grieksch mili tair verdrag is, nadat van Grieksche zijde reeds een tegenspraak was uitgegeven, nu ook in An kara tegengesproken. In verband met de jongste entwikkeling verwacht men van de a.s. rede voering van den president der republiek Inonoc op 1 November bij de opening van het Turksche parlement niets sensationeels. scheidene uren gehad, dat in den geest van het bondgenootschap tusschen de beide landen als ge woonlijk op den hartelijksten toon gevoerd werd en volkomen over eenstemming van opvatting om trent alle actueele vraagstukken be wees. Aan bet onderhoud hebben de Italiaansche minister van Bui tenlandsche Zaken, graaf Ciano, en de Duitsche minister van Buiten landsche Zaken, von Ribbentrop, deelgenomen." Officieus wordt uit Beriyn gemeld: De sa menkomst van den Führer en den Duce te Flo rence neemt de belangstelling van de geheele Duitsche hoofdstad in beslag, zy wordt in po litieke kringen te dezer stede als kenteekenend voor het opgevoerde tempo der ontwikkeling van de wereldpolitiek zonder en tegen Engeland beschouwd. Men wijst er te Berlijn op, dat de reeks diplomatieke acties van den laatsten tijd, de ontmoetingen van den Führer met den vice- voorzitter van den Franschen ministerraad, La- val, vervolgens met het Spaansche staatshoofd, generalissimus Franco, en ten slotte met den president van de Fransche republiek, maar schalk Pétain, geschiedden in aansluiting op de laatste byeenkomst van Adolf Hitler en Be nito Mussolini op den Brenner. Het is derhalve niet meer dan natuuriyk, zoo verklaart men hier, dat de beide staatslieden van de as elkan der thans weer ontmoeten om een besluit te nemen over datgene, wat zich intusschen aan onderwerpen voor beraadslaging heeft voorge daan. Men gelooft te Berlijn, dat het resultaat der bespreking te Florence niet lang op zich zal la ten wachten en herinnert in dit verband op nieuw aan de vroegere samenkomsten van den Führer en den Duce, welker resultaten steeds zeer spoedig in daden en gebeurtenissen aan den dag getreden zün. Hoewel omtrent den inhoud en de draagwyd- te van deze nieuwe bijeenkomst FührerDuce ook ditmaal te Beriyn noch van officieele zyde noch in politieke kringen iets verluidt, wüst men bij herhaling op het ordeningsbeginsel der asmogendheden. Alle acties der asmogendheden. zoo verklaart men te Beriyn, kunnen onder één noemer gebracht worden: den wil uit Europa voor goed alle Invloeden, die aan dit gebied vreemd zijn, uit te schakelen. De bijeenkomst te Florence past zonder twyfel in dit zelfde kader. Waarnaar de volken snakken, zoo schrüft vandaag Megerle in de Börsenzeitung, dat is een natuuriyk evenwicht van krachten, dat in zichzelve rust en uitgaat van de erkenning en respecteering van de groote, natuuriyke machts factoren en invloedssferen. Op deze natuuriyke fundamenten kan men zonder dwang dé soli dariteit met de continenten opbouwen en langs organischen weg het ideaal van een duurzamen vrede en een beveiligden welstand benaderen. De vrede is evenwel, zoo verklaart men in politieke kringen voor en na met nadruk, pas mogelijk na de overwinning der as mogendheden. Men acht het te Berlijn sym bolisch, dat de Florentjjnsche ontmoeting FührerDuce op den achttienden verjaar dag der fascistische revolutie plaats vindt. In Europa voltrekt zich een nieuwe ordening en het morgen zal niet ge lijk wezen aan het gisteren. Verstaan we ook geestelijk het vermaan der tijden ot leven we maar door in sleur? Sleur is een der ergste moeilijk heden waartegen we moeten kampen. We leven maar stil-aan voort, alsof er niets om ons heen gebeurt. Verbe teren we ons ook maar een beetje? Worden we vrijgeviger voor behoefti- gen, socialer van zin jegens onderhoo- rigen, kamer aadschappelijker voor onze evenmenschen? Beleven we het woord van het Evangelie, dat Jezus' leer liefde is? Alle begin is moeilijk en het begin ligt juist bij ons zelf. Daarom dienen we te ernstiger op een goeden wil ook een goede daad te laten volgen. Worden we toch waarachtige Christenen, die voluit in gedachten en werken het Evangelie volgen, het Christuswoord in practijk brengen. Een nieuwe ordening, óók in ons zelf. NEW YORK. 28 Oct. (D.N.B.) De Wereld- ntoonstelling te New York is vandaag geslo ten. zy heeft een record aantal betalende be zoekers van 45 millioen gehad. Officieel wordt medegedeeld: Het is den laatsten tüd herhaaldelük voor gekomen, dat Ingezetenen van de meer Noor- deiyk gelegen provinciën, die door Zeeland willen reizen, in Roozendaal aankomen zonder in het bezit te zün van de uitzonderingsver gunning voor het betreden der ZJeeuwsche eilanden. Om in de provincie Zeeland te mogen komen, dient men een verzoek tot het ont vangen van een vergunning te richten tot de burgemeesters van die gemeenten, in welke men moet zün. Deze verzoeken worden na toetsing op de noodzakeiykheid van het bezoek en nadat de burgemeesters hun standpunt te dien opzichte hebben bepaald, gezonden naar den bevoegden stafofficier, gedetacheerd by den vertegen woordiger van den Rykscommissaris, die op nieuw het verzoek zal toetsen en de vergun ning uitreikt. In het verzoek, dat men tot de burge meesters richt, moeten zyn vermeld: voor- en familienaam van den verzoeker, beroep, woonplaats en woonadres, datum en plaats van geboorte, bovendien de reden, waarom men naar Zeeland wil en de duur van het verbiyf aldaar. Personen, die den voorgeschreven weg niet bewandelen en zich desondanks in het ont ruimde gebied bewegen, worden zonder nader onderzoek onmiddellijk gedwongen, de eilanden te verlaten en moeten naar nuis terugreizen. Aanvragen voor het verkrijgen van een uit zonderingsvergunning, welke aan andere takken van dienst gericht worden, kunnen niet in be handeling worden genomen. De Rykscommissaris in het bezette Neder- landsche gebied heeft aan jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris-generaal van het departement van Buitenlandsche Zaken en waarnemend secretaris-generaal van het depar tement van Algemeene Zaken, het volgende schrüven doen toekomen: By myn besluit van 22 October 1940 heb ik de stichting „Winterhulp Nederland" opge richt. In het raam van deze stichting is tot steun aan de algemeene leiding een eereraad gevormd. Ik benoem u tot voorzitter van den Eereraad in de overtuiging, dat onder uwe lei ding deze raad zün taak zal .ervullen, welke in de stichtingsregeling is vastgelegd. Te dezer gelegenheid zou ik uitdrukking wil len geven aan de hoop, dat deze hulpactie in het belang van het welzijn van het Nederland- sche volk met volledig succes zal worden be kroond. Het Eere-comité richt zich thans met den volgenden oproep tot alle Nederlanders: De Rykscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied, Ryksminister Seyss-Inquart, heeft opgericht de stichting „Winterhulp Ne derland". De ondergeteekende, voorzitter van het Eere comité voor de „Winterhulp Nederland", roept by dezen het Nederlandsche volk in al zijn ge ledingen op, om eensgezind steun te verieenen aan dit groote werk, dat als doel heeft te hel pen, zonder aanzien des persoons, van rang, stand of party. Dit helpen beteekent derhalve het lenigen van nood, in een geest van ware Christeiyke naastenliefde. Hierbü wordt tevens een beroep gedaan op alle landgenooten om zich in grooten getale als vry willige helpers en helpsters voor de „Win terhulp Nederland" aan te melden by de plaat- seiyke directeuren. De nood, die bestreden moet worden, is groot! Laat ons daarom allen de handen ineenslaan en helpen! De voorzitter van het Eere-comité van „Winterhulp Nederland" get, Snouck Hurgronje^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1