Griekenland in oorlog Turkije op den tweesprong Het vraagstuk van den wederopbouw Tusschen Brennero en Florence Het interview van den Rijkecommissaris Het Rijksarbeidsbureau Uiteenzetting van dr. Ringers DINSDAG 29 OCTOBER 1940 BE MOTITÏE -AiSTERDAMSCHE BANK N.V. - AMSTERDAM' Rente voor deposito's HOEST EN VERKOUDHEID/ Kerkelijk leven AMSTERDAM.C De telefoon groeit weer Afscheid burgemeester Janssens van Blerick D. W. Brand's 52ste Effectenveiiing WOENSDAG 30 OCTOBER 1940 VRIJDAG 1 NOVEMBER 1940 D. W. BRAND - AMSTERDAM-C. Examen apothekers-assistent Voor groote bedragen en termijn deposito's volgens overeenkomst. Gewichtige eerste schrede Veertigjarig priesterfeest J VVIJ LUISTEREN NAAR.. Woensdag 30 October Materialen-voorziening Academische examens R. K. Universiteit SCHAATSEN Ernst Baier en Maxi Herber in het huwelijk getreden Zweden en de wintersport Italië heeft gisteren den achttienden ver- Jaaraag van denf„marsch naar ttome" op wel zeer merkwaardige wijze herdacht. In den vroegen ochtend van den 28sten October mar cheerden de Italiaansche troepen over de Grieksch-Aibaneesche grens en enkele uren later verwelkomde Mussolini den Führer, die naar Flornce was gekomen, om opnieuw met den As-genoot een onderhoud te hebben. Twee zensationeele feiten derhalve, het eene op m i 1 i- t a i r, het andere op politiek gebied, waar van de gevolgen nog niet te overzien zijn en wel ker verband slechts te gissen valt. Tusschen de ontmoeting op den Bremter en die van gisteren in de palazzi Vecehio en Ric- cardi to Florence ligt een lawine van gebeurte nissen, welke, vooral de laatste dagen, met zoo n snelheid over ons zijn gekomen, dat het op het oogenblik nog vrijwel onmogelijk is ze in dt goede orde te plaatsen en op de juiste wijze te tvaardeeren. Alleen dit weten wij echter zeker: al deze gebeurtenissen zijn gericht op dit eene doel, de nederlaag van Engeland, en, onafscheidelijk daarmee verbonden, den op. bouw van een nieuw Europa onder lei ding van Duitscbland en Italië. Wanneer wü in dit licht de politieke gebeurtenissen der laat ste dagen, Hitiers besprekingen met Laval en Fétain, zijn ontmoeting met Franco, de con ferentie te Florence bezien, dan wordt alles veel duidelijker, óók Italië's militaire actie te gen Griekenland. In Griekenland immers ziet de As niets an ders dan een der laatste bolwerken der Brit ten op het continent van Europa; in Grieken land ook treffen zij Engeland op een van-zijn gevoeligste plaatsen, omdat het door zijn lig ging, in het Oostelijk deel der Middellandscne Zee, op den weg naar het Nabije Oosten, Syrië, Palestina en Egypte als het ware een knooppunt vormt van Britsche interessen. Reeds lang was de verhouding tusschen do Spil en Athene gespannen. De Engelsche g a- rantieverklaring aan Griekenland be schouwden Rome en Berlijn als een rem in het pacificatiewerk van Zuid-Oost-Europa. En vooral na de Jongste bijeenkomst op den Bren ner, waarbij besloten werd het werk op den Bal kan met krachtige hand aan te pakken, nam de spanning toe. Roemenië, eens het machtigste bolwerk der Fransche en Britsche politiek in Z. O.-Europa, evenals Polen en Griekenland destijds door Londen en Parijs tegen een agres sie gegarandeerd, werd het eerst aan den Engel- schen greep onttrokken. Koning Carol ging heen en een nieuw regiem, onder den jongen koning Michaël en den staatsleider Antonescoe, nauw verbonden met de As-mogendheden, begon. Roe menië werd inde nieuwe orde ingeschakeld zonder bloedvergieten, zonder oorlog. Het had een nieuwe garantie, ditmaal van Duitschland, dat met zijn troepen Roemenië's kwetsbaarste streken, daar namelijk waar de oliebronnen ge legen zijn, bezette, teneinde ze tegen sabotage of aanvallen uit de lucht te beschermen. Sinds deze bezetting heerschte er een ner veuze spanning in Griekenland. De Grieken voelden het gevaar, dat in de Britsche garan tie school niet alleen in politieken, maar ook in militairen zin. Voegt men daarbij nog de her innering aan den vorigen oorlog, toen Grieken land na het heengaan van koning Constantijn zich met de Geallieerden verbond, later de ern stige incidenten met Italië (Korfoe), de zware binnenlandsche politieke crisissen, welke het land in de jaren na den oorlog doormaakte, vooral na zijn nederlaag tegen het jonge Turkije van Kemal Pasja, den lateren Ata- turk en tenslotte den naijverigen buurman Bulgarije dat den laatsten tijd zijn aanspra ken op Thracië en een toegang tot de Egeïsche Zee steeds krachtiger deed gelden, dan ziet men, dat het geen verwondering behoefde te wekken, dat er in Athene een nerveuze stem ming heerschte. De mobilisatie-maatregelen, door Metaxas de laatste weken genomen, waren een goede barometer van den toestand. Reeds stond een leger v an 320 000 man aar. de Albaneesche en Thracische grens om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. In het Wes ten voelde Griekenland de dreiging van Albanië, ln het Zuiden lagen voor zijn blauwe kusten de zware ooj-logsschepen der Britsche vloot. Een tijdlang wist de regeering de neutraliteit bij de gratie der groote mogendheden te handhaven, totdat de Duce gisteren, nadat zich aan de Grieksch-Aibaneesche grens een aantal inci denten hadden voorgedaan, zijn troepen het be vel tot den opmarsch gaf, waardoor de As voor het eerst in dezen oorlog thans ln een strijd is gewikkeld met een mogendheid, die dictatoriaal geregeerd wordt. Toen Koning George II in 1935 voor den tweeden keer de kroon aanvaard had, bemerk te hij spoedig, dat het onmogelijk was een par lementaire regeering te vormen. Daarom gal hij in 1936 aan Metaxas, den huidigen minister president, opdracht met decreten te regecren. En wat jarenlang niet mogelijk geweest was geschiedde: Griekenland beleefde eenige jaren van rust. Niet weinig heeft hiertoe ook bijge dragen de dood van den witten leeuw van Kre ta, Venizejos. Over het verloop van den strijd en de moge lijke gevolgen van deze uitbreiding van den oor log tasten wij nog in onzekerheid. Het lijkt vrijwel zeker, dat de Grieksche regeering een beroep op Engeland zal doen om te hulp te komen. In welken vorm Londen eventueel hulp zal verleenen, weten wij evenmin. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat Engeland op zijn beurt ook eenige Grieksche eilanden in de Jo- nische en vooral in de Egeïsche Zee zal trach ten te bezetten. Van de grootste beteekenis is ook, hoe Turkije dat een bondgenootschap met Griekenland en een militair pact met Engeland heeft, zal rea- geeren. Ankara, blijkbaar volkomen verrast dx>i ret verloop van den oorlog de nederlaag van Frankrijk veranderde heel de situatie in het Nabije Oosten is tot dusverre zijn verplich tingen, welke uit het pact met Londen voort vloeiden, niet nagekomen. Maar wat zal Turkije thans doen, nu de oorlog zóó dicht bij zijr. grenzen nadert en het bijna gedwongen wordt een keus te doen: vóór of tegen de As? Ook Turkije is in dezen oorlog in een steeds moei lijker positie geraakt, vooral' ook door dc stroeve betrekkingen met Moskou. Nog steeds schijnt in Ruslands houding, zooals Molotof die in zijn rede van 31 October van het vorig jaar kenschetste, geen verandering gekomen: „Tur kije heeft zijn voorzichtige politiek van neutra liteit definitief verlaten en is binnen den kring van den zich uitbreidenden Europeeschen oor log getreden. Of Turkije dit niet zal berouwen, dat willen wij niet voorspellen," aldus sprak toen de volkscommissaris voer Buiteniandsche Zaken. En de jongste berichten wijzen eerder op een verscherping dan een toenadering in de be trekkingen tusschen beide mogendheden. Toch zou men van den anderen kant uit het bericht dat Eden bij zijn bezoek aan Egypte en het Na bije Oosten geen besprekingen zal voeren te An kara of Istanboel kunnen condudeeren dat de Turksche regeering neg geen definitief be sluit genomen heeft en nog steeds aarzelt. Merkwaardig is ook, dat de Führer gasteren den Turkschen staatspresident nog zijn ge- lukwenschen heeft aangeboden naar aanleiding van de stichting van de Turksche republiek. Vanzelfsprekend zullen de jongste gebeurte nissen niet nalaten een geweldigen indruk te maken op de Ver. Staten, waar vandaag over een week de zoo belangrijke presidentsverkie zingen zullen plaats hebben, zoo belangrijk, om dat het Engeland van Churchill op Amerika al zijn hoop gebouwd heeft. Het is niet onmogelijk, dat wij de koortsachtige activiteit der As- tnogendheden mede ook in dit verband moeten zien. Hoe zal het Amerikaansche volk bij de ver kiezingen reageeren, wanneer Hitler en Musso lini tegenover de Ver. Staten een Europeesch continent plaatsen, dat zij volkomen in hun macht hebben en dat zij reeds bezig zijn op nieuw op te bouwen, en waarbij ook Frankrijk, Spanje en de Balkan hun medewerking toezeg gen? En hoe zal Engeland reageeren, nu zijn vloot, zoowel in het Westen als in het Oosten van de Middellandsche Zee door de As uit haar tent gelokt wordt: Spanje, dat zijn oog 'gericht houdt op Gibraltar, Frankrijk, dat in principe bereid schijnt zich nauw bij de As- mogendheden aan te sluiten en zich dus voor gced van Engeland afwendt met alle mogelijke gevolgen van dien, Griekenland, dat thans in oorlog is, en Egypte met Alexandrië en het Suez-kanaal waartegen Graziani met zyn troe pen oprukt? De 28ste October 1940 kan een dag zijn ge weest van historische beteekenis voor het ver loop van dezen oorlog. Hij kan den vrede dichter bij hebben gebracht, hoe paradoxaal dit ook moge klinken, maar hij kan ook den oorlog verder verlengd hebben, daar hij steeds meer uit zijn aanvankelijk door Duitschland en Italië nagestreefde enge begrenzing geraakt, hetgeen mogelijk juist Engeland en misschien ook Amerika in hun verzet tegen de nieuwe orde zal stijven. Tusschen de bijeenkomst op den Brenner en die te Florence is op diplomatiek terrein een felle strijd uitgevochten tusschen de As en Engeland, waarvan de eindbeslissing nog niet gevallen schijnt. Wat zal de conferentie van Florence Europa brengen? De telefoon is een gevoedige barometer van het maatschappelijk leven. Het was daarom te verwachten, dat de ontwrichting, welke de oor logsdagen van Mei brachten, een ongunstigen invloed op het aantal telefoonaansluitingen zou hebben. In Mei waren er bij de rijkstelefoon 584 op zeggingen méér dan er nieuwe aanvragen bin nenliepen. In Juni steeg het surplus der opzeg gingen zelfs tot 1998. Het mag zeker een gelukkig verschijnsel wor den genoemd, dat deze exodus van telefoon- abonné's na twee maanden tot staan is geko men. In Juli overtrof het aantal aanmeldingen dat der opzeggers reeds met 217. In Augustus steeg het surplus der aanmeldingen tot 481 en in September tot 684, waarmede het groeitempo van de laatste maanden van het vorige jaar wederom wordt benaderd. In deze cijfers zijn de fluctuaties ddr telefoon abonnee in de drie groote steden, waar de tele foon tot voor kort nog door de gemeente werd geëxploiteerd, niet begrepen. Voor Rotterdam, waar de oorlogsgevolgen het merkbaarst zijn, kunnen nog geen cijfers worden gegeven. In Amsterdam en 's Gravenhage was er over Mei een teruggang van resp. 940 en 344 abonné's, over Juni beliepen deze cijfers resp. 481 en 671, over Juli 263 en 19. Daarna trad ook hier weder een stijging in, welke in Augustus 27 en 101 en in September 100 en 136 beliep. Ook in de hoofd stad en in de residentie is dus de telefoon weer groeiende. In een algemeene receptie heeft Burgemees ter Janssens, oud-burgemeester van Blerick, af scheid genomen van zijn oud-gemeentenaren, die door de samenvoeging Venlo—Blerick bij Venlo gekomen zijn. Talloos velen maakten van de gelegenheid gebruik om voor den laatsten maal hun opwachting te maken bij den schei denden burgemeester. Onder de aanwezigen be vonden zich o.m. de geestelijkheid der onder scheidene parochies, de wethouders en raadsle den en nog tal van andere vooraanstaande per sonen. Burgemeester Janssens, die thans burgemees ter wordt van de nieuwe gemeente Maasbree, zal zich te Baarlo vestigen. van ts op aanvraag vanaf gratis verkrijgbaar. j BIJVOEGINGEN op te nemen in het Supplement kunnen worden aangenomen tot Keizersgracht, 215 Telefoon 42600. (Vervolg) De Nederlandsche dienst der werkverschaf fing is bovendien door organisatorische maat regelen in staat gesteld, rechtstreeks en doel treffend het werkloozenvraagstuk op te lossen. Zoo wordt door uitbreiding van de steunmaat regelen aan een groot aantal werkloozen, die ten deele sedert jaren niet meer gewerkt neb ben, weder arbeid en brood verschaft. Daaren boven wordt ernaar gestreefd, de ontslagen in het Nederlandsche bedrijfsleven tot de meest dringende gevallen te beperken. Voorts is het streven, orders uit Duitschland bij de Neder landsche industrie te plaatsen, om op deze wijze nieuwe werkgelegenheid te scheppen. Vraag: welke vorderingen maakt de aanpas sing van het Nederlandsche economische leven? De Nederlandsche landbouw is reeds in uitgebreide mate in het genot van de hem binnen de omraming van de grootduitsche economische ruimte geboden mogelijkheid tot afzet, en wel tegen prijzen, welke aan zienlijk beter zijn dan de vroeger door En geland geboden, met de conjunctuur wisse lende, prijzen, die over het algemeen slechts met behulp van Rijkssteunmaatregelen voortzetting der productie toelieten. Hier voltrekt zich dus de heroriënteering naar het in het Oosten liggende afzetgebied vanzelf. De landbouw streeft er met succes naar. den aanwezigen veestapel met de producten van het eigen bedrijf in stand te houden, waarbij net gunstige weer het winnen van extra hoeveel heden ruw voer buitengewoon begunstigd heeft. Daarom kan verwacht worden, dat zoowei de hier te lande gevolgde, alsook de door den Reichsnahrstand beproefde methoden tot uit breiding en verbetering van de eigen produciie een aanzienlijk deel van de hoeveelheid vee voeder, die tot dusver werd ingevoerd, zullen kunnen doen vervallen. In geen geval dienen echter deze maatregelen het karakter van Ne derland als uitgesproken veredelingsland op den duur te doen verdwijnen. De industrie is bezig, met de vertegen woordigers van het Duitsciie bedrijfsleven onderhandelingen te openen op basis van rechtsgelijkheid, welke de arbeidsverdeeling ln het gebied van Europa dcor aecoorden moeten waarborgen. Aan te nemen valt, dat het Nederlandsche economische leven op grond dezer plannen in verhoogde mate opdrachten met vastgestelde prodüctie- voorwaarden zal vinden en daarmede nieu we arbeidsmogelijkheden scheppen. Vraag: Hoe is de ravitallleerirgspositie van de Nederlandsche bevolking op het gebied van levensmiddelen en voorwerpen van dagelijksch gebruik? De ravitailleering van de Nederlandsche be volking is in denzelfden omvang en volgens.de zelfde methoden als ln Duitschland gewaar borgd. De hoeveelheden levensmiddelen en tex- tielfabrikateti, die ieder toebedeeld worden, zijn met geringe afwijkingen, welke uit plaatselijke consumptiegewoonten voortvloeien, gelijk aan de rantsoenen in Duitschland. Er is zorg voor gedragen, dat de bepaalde hoeveelheden in vol len omvang ter beschikking staan. Vraag: Hoe ontwikkelt de samenwerking tus schen de Duitsche en Nederlandsche instanties zich? In beginsel wil de bezettende macht in Nederland loet bestuur door de autoriteiten des lands zelve laten uitoefenen. Zij heeft zich er derhalve in wezen mee vergenoegd by de centrale Neder landsche bestuursinstanties een leiden den staf te vestigen, die er voor zorgt, dat de belangen van de bezettende macht vol gens de eischen van het oogenblik gewaar borgd biyven. Het Nederlandsche volk wordt derhalve door zijn eigen autoriteiten en ambtenaren bestuurd. Ook de uit voor zong ingevoerde distributie-maatregelen ge schieden door de Nederlandsche instanties. Een grootere inmenging in het bestuurs apparaat vond eigeniyk slechts op het ge bied van de werkgelegenheid plaats, daar de opheffing der werkloosheid den Duit- schen autoriteiten byzonder ter harte gaat en de Nederlandsche ambtelijke instanties niet beschikken over de ervaring en tech niek om deze opgaven ten volle recht te doen wedervaren. Derhalve zijn by de af- zonderiyke arbeidsbeurzen Duitsche ambte naren aangesteld. Voor het overige bestu ren de Nederlanders zich zelf op alle ge bieden van het economisch leven, de cul tuur, het politiewezen enz. De Nederlandsche ambteiyke instanties toonen over het algemeen volledig begrip voor de eischen der Duitsche instanties, zoodat cue sa menwerking zich zonder wryving voltrekt. Ja, Nederlandsche bestuursinstanties hebeen zelts erkend, dat de bestuurstaak met de Duit sche autoritaire instanties op veel snellere en reeds om die reden doelmatiger en succes voller wyze verricht kan worden dan volgens de vroeger toegepaste methoden. Er heerscht een voortdurende openhartige gedachtenwisse- ling tusschen de leidende Duitsche en Neder landsche Instanties. Men streeft er van beide zyden naar elkander den arbeid wederkeerig te verlichten en tr.en vindt aan Nederlandsche zijde het streven om zich met de Duitsche gedach- tenwereld vertrouwd te maken. Vraag: zal de erkenning van de noodzakeiyk- heid van Duitsch-Nederlandsche economische samenwerking cot nieuwe opvattingen m de economische en sociale denkwijze leider? Ik geloof Inderdaad, dat de nieuwe omstan digheden het Nederlandsche volk boven standen en klassen zal verheffen tot de erkentenis van zijn lotsverbondenheid, zoodat de economische belangen niet meer, zooals totdusverre veelal, op den voorgrond zullen staan. De noodzaak tot economische reorganisatie en de gemeenschappeiyke zorg voor de toekomst van het volk zullen het inzicht in de hand werken, dat het volk er niet is ter wille van het bedryfsleven, maar het bedrijfsleven voor het welzijn van het volk. Zulks temeer, daar de Nederlanders zich er thans met hun eigen oogen van kunnen overtuigen, dat het econo mische leven van het Groot-Duitsche Rijk, dat niet berekend Is op kapitalistische belangen maar op de behoefte van het volk geenszins naar een vyandeiyke propaganda zoo dik wijls beweerde een beperking van het Initia tief en de verantwoordelijkheid van het individu beteekenrt, doch in tegendeel een verhoogde ont plooiing van alle economische mogelijkheden. Een dusdanige ontwikkeling ls natuuriyk geen zuiver materieel, doch een geesteiyk proces, waarby in de plaats van het individueel belang de gedachte aan de gemeenschap treedt. Er zijn overigens ln Nederland reeds beóry- ven, welker leiding deze verantwoorselykheiü jegens de ondergeschikten duidelijk inziet en er zyn ook reeds veelal instellingen voorhanden, die weliswaar voorloopig nog meer het karakter van liefdadigheidsbemoeiing dan dat van plichtsvervulling op grond van een grootei rechtsbezit vertoonen. Het besef van een natio nale en tevens sociale verantwoordeiykheld zal, naar ik geloof, ook in Nederland een front van alle werkers doen ontstaan. Vraag: vallen er teekenen van een denkwijze ln de richting van een economie, die zich over het groote gebied van Europa uitstrekt, waar te nemen? Daaromtrent kan opgemerkt worden, dat de leidende Nederlandsche kringen van huis uit gewoon zyn in groot verband te denken. Het is derhalve ook begrypelijk, dat de voorwaarden vcor dit denken in dr richting van een groot economisch gebied juist in Nederland beslist aanwezig zijn. Beslissend ls of de toonaangevende kringen in staat zyn de nieuwe situatie juist in te zien en dienovereenkomstig hun bes.lssingen te ne men. Veelal kan reeds geconstateerd wor den, dat met initiatief en in constructieven zin medegewerkt wordt by het denken en den landbouw, die zich reeds als het groote veredelingsland voor het Europeesche gebitd beschouwt, als ook voor de nijverheid en vooral voor den handel, die de bijzonder stige ligging van Nederland ais invalspoort voor de overzeesche landen in het Europee sche gebied beseft. UTRECHT. Opgeroepen 6 candidaten. Ge slaagd de dames C. W. M. Pompe, IJsselstein; M. A. G. Smeets Utrecht; A. I. Bos, Den Hel der en de heer A. M. Berg, Utrecht» Direct opvraagbaar pCt. rente ®s jaars. Het jongste nummer van het orgaan „Werk en Steun", bevat een beschouwing naar aanlei ding van het besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, op genomen ln het Verordeningenblad no 30, waarby de arbeidsbemiddeling tot rykszaak is aangewezen. Daarin lezen vrij o.a.: Dikwyis pleegt een eerste schrede wankel te zijn, doch van deze op het pad der arbeids bemiddeling kan dit geenszins gezegd worden, Integendeel, met forschen tred ls het eerste doel: arbeidsbemiddeling, bereikt. De ryksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling ls herdoopt in Ryksarbeids- bureau, de rechten en verplichtingen van eerst genoemde gaan over op laatstgenoemde. Het bestaat uit een hoofdbureau en geweste- ïyke bureaux. Gedacht is aan de oprichting van 37 „geweste- lyke arbeidsbureaux", welke in de plaats treden van de thans bestaande 42 districtsarbeidsbeur zen, terwyi 147 „bykantoren" de ongeveer 1000 agentschappen der arbeidsbemiddeling zullen vervangen. Men zou geneigd zijn by de benaming „ge westelijk arbeidsbureau" te denken aan een ambtsgebied, welks grenzen samenvallen met die van een provincie of „gewest". Behalve het feit, dat ook ditmaal biykens de voergenomen Indeeling niet met provinciale grenzen rekening gehouden wordt, valt uit het schema voor de uiteriyke organisatie van het Ry lisarbeidsbureau af te leiden, dat een her waardeering van de geografische indeeling, een poging tot vorming van gewesten, welke een economische eenheid vormen, op het program ma staat. Hoewel omtrent een voornemen tot wijziging van het karakter der werkloosheidsverzekering van „vrijwillig" in „wettelijk verplicht" nog niets gezegd wordt, is het byna ondenkbaar, dat het Werkloosheidsbesluit 1917 zonder meer nog een lang leven beschoren zal zun. Er zijn reeds te ernstige pogingen onderno men om te komen tot een wetteiyke regeling en de omstandigheden zyn inmiddels zoodanig ge- wyzigd, dat het inslaan van een nieuwen koers welhaast onvermüdelijk is te achten. Dat onder de genomen beslissing: „arbeids bemiddeling rykszaak" de arbeidsbemiddelings- wet 1930 zou ineenschrompelen tot minder dan de helft van haar oorspronkelijk aantal artike len (van 64 tot 30) was te voorzien. De ondergeschiktheid aan de gemeentebestu ren is terstond opgeheven. Tydens den overgangstoestand biyven de be moeiingen met werkloozenzorg en wat dies meer zy, althans voorloopig, aan de directeuren der arbeidsbeurzen of agenten der arbeidsbemidde ling, die daarmede belast waren, opgedragen. Ook de gemeenten, die geenerlel bemoeiingen met de arbeidsbemiddeling behouden, biyven voorshands alle werkzaamheden in verband met werkloosheidsverzekering en werkloozenzorg verrichten. Wanneer de splitsing van werkzaamheden, voortvloeiende uit den nieuwen toestand, moei lijkheden oplevert en niet in het belang van den dienst zou zyn, dan ls de secretaris-generaal zelfs bereid, voorstellen dienaangaande van ge meentebesturen ln overweging te nemen. Wijst het „althans voorloopig", het „voors hands" in de richting van te verwachten nieuwe schreden en dan op het terrein der materieele werkloozenxg, het maacschappelyk steunwe- zen? En is de bereidverklaring tot overweging van voorstellen ter voorkoming van splitsing ln werkzaamheden een symptoom van geneigdheid tot behoud van centralisatie, wellicht een factor, waarmede rekening gehouden wordt om het be sluit „werkloozenzorg rykszaak" te vergemakke- ïyken? Wy vragen slechts, doch wachten met groote belangstelling de eventueel nog komende din gen af. Het zou een wonder zijn, als zulk een gewich tige eerste schrede door geen enkele meer werd geyolgdl Dan rug en borst inwrijven met Dampo. Wonderlijk zooalsdathelptl Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Dr. J. Nagant, oud-lceraar Rolduc en oud rector van het R. K. Ziekenhuis te Kerkrade, thans sinds een paar maanden verblyvende in het Sanatorium te Heerlen, vierde Maandag zyn veertigjarig priesterfeest. In de kapel van het St. Josephziekenhuis te Kerkrade celebreer de de jubilaris een plechtige Hoogmis van dank zegging. Er gewerden hem vele blijken van be langstelling. JAARS VUU), 414.4 M. VARA-Uitzending 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramo'oon- muziek. 12.00 VARA-orkest, 12.451.00 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.001.15 Gramofoonmuziek, 5.00 Gramo- ïoonmuziek, 5.15 Economische berichten ANP, 5.30 Sylvia Amusementsorkest en so list, 6.15 Gramofoonmuziek, 6.45 Actueele reportage of' gramofoonmuziek, 7.007.15 Nieuwsberichteh ANP en sluiting. KOOTWIJK 1875 M. KRO-Uitzending 7.15 Wij beginnen den dag. 7.45 Gramo foonmuziek 8.008.15 Nieuwsberichten ANP. 12.00 Berichten, 12.15 Gramofoonmu ziek, 12.451.00 Nieuws- en economische berichten ANP, 3 45 Gramofoonmuziek, 6.00 Gramofoonmuziek, 7.007.15 Nieuws berichten ANP en sluiting. vwvwAW-vyvdV\ ^WWrWAV, In een druk bezochte vergadering van het Instituut van ingenieurs, tezamen met 't Ne- derlandsch instituut voor stedebouw en volks huisvesting, heeft Maandag de algemeen ge machtigde voor den wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, een voordracht gehouden over het vraagstuk van den wederopbouw. Dr. Ringers ving zyn rede aan mee mede te deelen, hoe hij met eenige vooraanstaande des kundigen reeds vóór den oorlog van 10 Mei j.l. een nood-organisatie had opgericht, welke ten doel had onze polders te behoeden vooi de cata- strophale gevolgen van een eventueel bomoar- dement. Een groot aantal transportabele be malingsapparaten was reeds beschikbaar om, indien een gemaal door een bom werd getroffen, daar ter plaatse te kunnen worden opgesteld en op die wyze erger te voorkomen. De opperbevel hebber van land- en zeemacht was by de uit voering van dit plan uiteraard nauw betrokken. Enkele dagen na de capitulatie verzocht hy den heer Ringers om bedoelde organisatie in te schakelen en de inundaties droog te doen ma- en. Dit geschiedde met veel succes. Intusschen was de opperbevelhebber verder gegaan en had den heer Ringers ook verzocht zijn medewer king t* willen geven by het herstel van het spoorweg-, land- en scheepvaartverkeer. Dit moest zoo spoedig mogelyk weer ln orde ge maakt worden met het oog op de voedselvoor ziening en het kolentransport. Aangezien Ne derland op dit gebied over uitstekende diensten beschikt, is het werk van dr. Ringers hier in hoofdzaak coördineerend geweest en het strekt de directie van den Rijkswaterstaat en de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen tot eer, dat zy in zoo korten tyd de hun gestelde taak hebben kunnen volvoeren. Met enkele byzon- derheden illustreerde dr. Ringers de moeilijk heden, welke hier overwonnen moesten worden, met name het vele werk. dat verbonden was aan het lichten, het repareeren en het weer in de vaart brengen van de vele honderden ge zonken binnenvaartuigen. Echter was ook het probleem van den eigen- lyken wederopbouw van steden en dorpen naar voren gekomen en de opperbevelhebber droeg t.> eveneens den heer Ringers op. By dezen wederopbouw moet men twee ge vallen onderscheiden. In de eerste plaats de verwoestingen en beschadigingen, toegebracht aan panden, welke min of meer geïsoleerd staan en in de tweede plaats die, tengevolge waarvan stadskernen en -wijken geheel of ge- deeltelyk vernietigd zyn. De eerstbedoelde ge vallen, de geïsoleerde dus, zyn betrekkelijk eenvoudig, aangezien het huis bijna altyd opge- bouw wordt op dezelfde plaats, waar het ge slaan heeft. Met den herbouw van een kem ligt de zaak geheel anders. Daar streven wy er naar uit het kwade iets goeds te laten voortkomen en wenschen van de gelegen heid gebruik te maken, een betere bebou wing tot stand te brengen met ruimere straten en grootere pleinen. Dr. Ringers roerde hier in het voorbijgaan het vraag stuk van de puinruiming in Rotterdam aan. Spreker wees er vervolgens op. dat hy' het in het algemeen aan de gemeentebesturen over laat om de stedebouwkundigen aan te wyzen om het plan voor herbouw op te maken. Aan gezien de algemeen gemachtigde voor den we deropbouw echter dit plan tenslotte moet vast stellen, heeft hij zich voorzien van deskundige adviseurs en deze heeft hy gevonden in het bestuur van het Nederlandsch instituut voor stedebouw en volkshuisvesting. Zoo streven wü er naar iets tot stand te brengen, dat technisch en aesthetisch in alle opzichten verantwoord is en zich daarbü aanpast aan onzen vaderlandschen geest, die in het verleden getoond heeft werkelijk wel iets te kunnen producecren, waar men respect voor hebben kan. Nauw met het vraagstuk van den wederop bouw verbonden is het probleem van de ma- terialenvoorziening. Aangezien hier moeilyk- heden verwacht werden, ging men zich ernstig toeleggen op het vraagstuk van de materiaal besparing. Dit leidde tot uitvaardiging van de bekende richtlynen ter besparing van mate- rialenverbruik. Dr. Ringers uitte in dit verband woorden van erkentelykheid voor de medewerking, welke hy hierby van iedéreen in den lande heeft on dervonden. Naast de materiaalbesparing staat de vervanging van materiaal, waar het bureau van den algemeen gemachtigde thans ook uit gebreide studie van maakt. Onmiddellyk verband met den weder opbouw houdt het vraagstuk van den nor malen woningbouw. Wy moeten er voor zor gen, dat wy niet komen ln dezelfde omstan digheden als ln 1920, toen er een ernstige woningnood heerschte. Er worden normaal ln ons land 40.000 woningen gebouwd en indien deze bouw een paar jaren stop zou staan, zou men met een ernstig woning tekort moeten rekenen. Dit is niet noodig, indien er een behoorlyke ordening op dit gebied wordt doorgevoerd. Die woningbouw kan echter niet wachten op de puinruiming en het maken van de plannen, Der halve is besloten om dezen zoo veel mogelyk te bevorderen. Hiervoor is indertyd uitgevaardigd de hypotheekregeling 1940. Echter deed het ver- schynsel zich voor, dat de menschen eerst wil den weten, hoeveel schadevergoeding zy zouden ontvangen. Derhalve is toen bekend gemaakt, dat voor schade onder f 10.000, 100 pet. zou wor den uitbetaald. Ook toen was het resultaat nog zeer gering, omdat de menschen eerst de con tanten in handen wenschten te hebben. Daarna ls de voorschotregeling gekomen, zoodat 80 pet. van de schade beneden f 10.000 uitbetaald zou kunnen worden. Deze regeling begint nu door te werken en op verschillende plaatsen van ons land wordt thans gebouwd. Niemand ontvangt eenige schadevergoe ding, indien hy niet tot bouwen overgaat. Het spreekt vanzelf, dat wy het geld van de gemeenschap niet kunnen uitgeven en dan toch groote gaten in ons land behouden. Dr. Ringers gaf vervolgens nog een overzicht van allerlei moeilykheden, welke met den weder opbouw verband houden: De grond moet onteigend worden en moet weer opnieuw uitgegeven worden. Wat is nu de waarde van den nieuw uit te geven grond? Het spreekt vanzelf, dat deze in byna alle ge vallen af zal wyken van de waarde van het oude stuk grond. Aan den eenen kant mogen wy den nieuwen grond niet onder de waarde uitgeven, doch anderzyds mag de nieuw uit te geven grond ook niet te zwaar worcen belast, omdat dit ln de toekomst drukkend zou zyn voor de onder nemingen, die daarop gaan bouwen. Dit pro bleem doet zich natuuriyk in byzondere mate in Rotterdam voor. Een commissie van deskun digen, bestaande uit bekende inwoners van Rot terdam, heeft tot taak den algemeen gemach tigde inzake de waarde van den nieuw uit te geven grond voor te lichten. Aan 't einde van zyn rede besprak dr. Ringers nog de kwestie van de semi-permanente wonin gen, welke in Rotterdam gebouwd zullen wor den en waardoor een groot aantal menschen, die het slechtst gehuisvest zyn, weer een behoor- lyk dak boven hun hoofd kunnen krygen. Na de rede van dr. Ringers werden meer in byzonderheden de wederopbouw van Rhenen, Middelburg en Rotterdam besproken. Deze plan nen werden toegelicht door ir. Poederooyen voor Rhenen, ir. Verhagen voor Middelburg en ir. Witteveen voor Rotterdam. arp.ou.w - iiMose.uNri 'riofM'H, 102 -TT— .-rev j-ssaa DELFT. Prop. ex. electrotechn. ingenieur: T. J. Gmelig, Pangkalan Brandan. Cand. ex. werktuigkundig ingenieur: J. A. W. Vos, Tilburg. UTRECHT. Ter verkrijging van den graad van doctor in de genéeskunde aan de Ryksuniversi- teit te Utrecht heeft de heer C. M. Veenhuy- sen, geboren te Minnertsga, het proefschrift verdedigd, getiteld: onderzoekingen over het normale bloedvetgehalte by den mensch volgens de methode van Rückert en over den Invloed van groote hoeveelheden insuline op dit bloed vetgehalte. NIJMEGEN. Geslaagd voor het doctoraal examen Romaansche taal en letterkunde (Fransch) Zuster V. M. Meyer (J.MJ.) uit Ny- megen. MüNCHEN, 28 Oct. (A. N. P.) De wereld beroemde kunstrijders Ernst Baler en Maxi Herber zyn Zaterdag Jl in het huwelyk ge treden. Reeds jaren lang heeft dit beroeuida paar de geheele wereld ln bewondering gebracht met zijn schitterende ryden. Ook in ons land is het een paar malen opgetreden. Gelukkig zal deze nieuwe stap geen bezwaar zijn om toch nog te biyven ryden, reeds op 17 November zullen Ernst Baler en Maxi Herber te Berlyn in het Sportpaleis voor de eerste maal dit jaar hun kunnen laten zien. Zweden heeft een sterke ploeg samengesteld, welke ln Februari van het komende jaar zal deelnemen aan de wintersportweek te Gar- misch-Partenkirchen. Men stelt zich voor, deel te nemen aan het yshockeytoumooi, aan het schoonryden en hardryden. Bovendien zyn plannen in voor bereiding, internationale ijshockeywedstrijMen to houden o.a. tegen Duitschland, Zwitserland, Finland en Noorwegen. In Maart 1941 zal een internationale wed- stryd in het schoonryden worden gehouden ta Stockholm, waarvoor uitnoodigingen tot deel neming zyn verzonden aan Denemarken, Duitschland, Noorwegen en Finland,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5