Britsch-Grieksch overleg over de oorlogvoering Het slechte weer geen belemmering voor de luchtaanvallen Woonwijk door bom getroffen Engelschen geland op Kephalonia De eerste oorlogsdag in Athene Grieksche Koning neemt opperbevel op zich Nieuwe partijsecretaris in Italië Britsche versterkingen in Egypte Von Papen in Ankara teruggekeerd Londen krijgt geen rust WINTERHULP NEDERLAND Loting voor militairen dienstplicht in Amerika Vrijstelling dansverbod Textielproducten voor overheidsinstellingen I HEERKENS THUSSEN Co. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 30 OCTOBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22676 Een beschouwing van de Giornale d'Italia Italiaansche gezant nog niet uit Athene vertrokken De Grieksche credieten in Amerika Muti opgevolgd door Selchi Serena Kerkklokken mogen voor den middag niet luiden Wanneer in Duitsche gemeenten 's nachts luchtalarm is geweest Winterhulp ook in België Alle liefdadige vereenigingen van particulieren aard verboden Turkije zal ^sich tegen eiken aanval verzetten, verklaart Saydam De toestand op den Balkan Duitsch frontbericht I ZEE- EN f BINNENVAARTVERZEKERINGEN Directeur-generaal de heer C. Piek Zes Britsche jachtvliegtuigen neergeschoten Een doode en zes gewonden te 's Gravenhage Korte toespraak van Roosevelt Kabinetszitting te Tokio Officieel communiqué geeft weinig bijzonderheden GEEN DUITSCHE TROEPEN IN SPANJE Duitsch-Roemeensche besprekingen Allerheiligen nadert V er gunning aanvragen bij justitie Slechts het Rijksinkoopbureau behandelt voortaan verzoe ken tot aanschaffing Vijf dooden bij ketelontplof fing te Parijs NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voot prijzen der .Omroepers'' de de rubriek STOCKHOLM, 29 Oct. (D.N.B.). De Londensche Daily Telegraph erkent, dat door den Engelschen en den Griekschen marinestaf gemeenschappelijke plannen Uitgewerkt zijn, die thans in daden omgezet kunnen worden. De besprekingen hebben zich volgens het blad ook met Griekenlands behoefte aan sterke kustbatterijen bezig gehouden. Engeland heeft zijn uiterste best gedaan om Griekenland met moderne stuk ken geschut van voldoende draagwijdte uit te rusten. Omtrent het verloop van den Maandag in de Grieksche hoofdstad meldt de Atheensche cor respondent van het Joego-Slavische blad „Po- litika": De bevolking van Athene werd tegen 6 uur 30 In den ochtend gewekt door alarmsignalen. In afwachting van een luchtaanval begaven allen zich naar de schuilkelders. Maar er kwam geen aanval. Eenige minuten later werd reeds het sein: „Alles veilig" gegeven. Tegen 10 uur in den morgen werd opnieuw luchtalarm gemaakt. Enkele minuten laten openden de afweerbat- terijen het vuur op de boven Athene cirkelende Italiaansche vliegtuigen. Volgens een officieele mededeeling bombar deerden de Italiaansche vliegtuigen het Atheen sche vliegveld Tatoi. Op Athene zelf zijn geen bommen geworpen. Een door het ministerie voor de Veiligheid uitgegeven communiqué be vestigt, dat bij den aanval op de stad Patras in de eerste plaats de havenwerken werden ge bombardeerd. In den loop van den middag had minis ter-president Metaxas een telefonisch on derhoud met den Turksehen president Ino- noe. Het gesprek had betrekking op den toestand van Griekenland na het stellen van den Italiaanschen eisch. Vervolgens ontving Metaxas den Engelschen gezant. Deze heeft zijn regeering een niet gechlffreerd telegram gezonden over de besprekingen, die hij met Metaxas heeft gevoerd. Daarin zet hij uiteen, dat Metaxas een beschrijving heeft ge geven van den toestand en om hulp van En geland heeft gevraagd. De Grieksche regeering ontving in den loop van den dag het antwoord van de Engelsche regeering, volgens hetwelk deze de aan Griekenland gegeven garantie zou nakomen. Engeland zal Griekenland volledige ondersteuning bieden. Metaxas ontving verder den Turksehen gezant en zette hem den toe stand uiteen, zooals die was geworden na het overschrijden door Italiaansche troepen van de grens in Epirus. Volgens berichten, die in bevoegde krin gen te Belgrado, naar United Press meldt, ontvangen zijn, zouden de Engelschen op het Grieksche eiland Kephalonia troepen aan land gezet hebben. Kephaloma ligt voor de Golf van Patras. Berichten, die uit dezelfde bron stammen, melden, dat En gelsche oorlogsschepen voor Korfoe zijn verschenen. Bij het binnenrukken in Griekenland zou Ita lië een pantserdivisie en een gemotoriseerde divisie in den strijd geworpen hebben, In de Joego-Slavisclie plaatsjes in de nabij heid van de Grieksch-Albaneesche grens is kanongebulder duidelijk hoorbaar. Over het Italiaansch-Grieksche conflict schrijft de Giornale d'Italia: De Italiaansche politiek is door de tot Athene gerichte nota duidelijk omschreven. Zij richt zich niet tegen het Grieksche volk en zijn legi tieme belangen. Zij richt zich uitsluitend tegen de militaire, strategische en tactische organisa tie, die Engeland met openlijke medeplichtigheid van de Atheensche regeering op Grieksch gebied heeft ingericht. In dit verband haalt de Giornale d'Italia wederom nieuwe gevallen aan van actie ve hulpverleening van Griekenland aan Groot- Brittannië. Alle uit de Zwarte Zee komende Brit- sche convooien hebben volgens het blad koers genomen langs de Grieksche kust en door de Grieksche territoriale wateren om aan de con- troleerende aanvallen der Italianen te ontko men. Bewezen is, dat deze convooien tezamen met Britsche oorlogsschepen in de verscheidene Grieksche havens, die op de eilanden speciaal daartoe waren ingericht, de noodige steunpun ten voor hun ravitailleering en camouflage von den. Kenteekenend waren in dit verband de ontzaglijke hoeveelheden brandstof, welke Grie kenland de laatste maanden heeft ingevoerd, welke ver uitgingen boven de mate van de eigen normale behoeft- en welke bestemd waren om de Britsche vloot in het geheim van brandstof te voorzien. Bewezen is echter ook, dat Britsche schepen tijdens hun verblijf in de Grieksche territoriale wateren blijkbaar met stilzwijgende toestemming van de regeering van Athene hun vlag door de Grieksche vlag hebben vervangen. Te allen tijde heeft Griekenland voorts bereidwillig aan de En gelsche spionnage medewerking verleend. Offi cieele instellingen, agenten, koopvaardij- en vis- schersvaartuigen van Griekenland, zijn overal en te allen tijde in Engelschen dienst gesteld om terstond elke beweging der Italiaansche vloot en luchtmacht te melden. Volgens inlichtingen van welingelichte Itali aansche zijde is de Italiaansche gezant in Athe ne, Grazzi, nog niet uit de Grieksche hoofdstad vertrokken. Ook de Grieksche gezant, Politis. vertoeft nog in Rome. De Grieksche credieten, die in Amerika zijn geblokkeerd, bedragen 8 millioen dollars. De be leggingen der Vereenigde Staten in Griekenland zijn 14 millioen 800.000 dollar groot. BELGRADO, 29 Oct. (D.N.B.) Uit Athene wordt gemeld, dat de Koning van Griekenland zelf het opperbevel op zich genomen heeft over alle strijd krachten te (and, ter zee en in de lucht. Tot oppersten commandant is be noemd generaal Papagos. ROME, 29 Oct. (D.N.B.)De Duce heeft den wensch van den partijsecretaris, minister Muti, zijn ambt neer te leggen om tijdens den oorlog als majoor-vlieger dienst te doen, ingewilligd. Tot zijn opvolger is benoemd Selchi Serena, tot dusver minister van Openbare Werken, die vroeger reeds plaatsvervangend partijsecretaris is geweest. Tot minister van Openbare Werken is benoemd het lid van den nationalen raad Gorla, die tot. dusver secretaris was van het fascistisch verbond van ingenieurs. ATHENE, 29 Oct. (Transcontinent Press) Krachtens een zoojuist gesloten overeenkomst wordt Groot-Brittannië gemachtigd in Egypte nieuwe aanvullende versterkingen aan te leggen. Naar uit Cairo wordt gemeld, betreft het hier kustversterkingen in het gebied van de Nijldelta, versterking van den luchtafweer bij Cairo en Alexandrië en het aanleggen van kleine bun kers by die oasen, waarvan het bestuur enkele dagen geleden in Engelsche handen is over gegaan. Kenmerkend is echter, dat de Egyptische re geering den eisch heeft gesteld, dat officieren van den Egyptischen generaien staf by den bouw van de nieuwe versterkingen een zekere controle mogen uitoefenen Bovendien moeten de bouwplannen principieel aan de goedkeuring van Koning Faroek worden onderworpen. BERLIJN, 29 Oct. (D.N.B.) Om de bevolking in de Duitsche gemeenten, die door nachteiyk luchtalarm worden opgeschrikt, een zoo onge stoord mogeiyke gelegenheid te geven om rust te krygen, is o.m. bepaald, dat de kerkklokken eerst na 13 uur op de gebruikelyke tijden mogen worden geluid. Deze bepaling geldt alleen, wan neer in den voorafgaanden nacht luchtalam is voorgekomen. BRUSSEL, 29 Oct. (Belgapress) Het werk voor „Winterhulp" gaat thans in België zijn verwezeniyking tegemoet. Uitsluitend te dan ken aan een Belgisch initiatief, zal het gedu rende den strengen winter, die voor de deur staat, tallooze nooden en veel stil leed weten te lenigen. Een pas verschenen decreet heeft alle liefda dige vereenigingen van particulieren aard ver boden. De hulp aan de volksgenooten zal by- gevolg worden gecentraliseerd in één enkele ver antwoordelijke organisatie, die aan alle noodly- denden afdoenden bqstand zal verleenen en hun alles zal bezorgen, waaraan zy werkeiyk behoefte hebben. Ingevolge den wensch, uitgedrukt door de se cretarissen-generaal der ministerieele departe menten en na voeling te hebben genomen met de terzake betrokken kringen, heeft Paul Heymans, gouverneur van de „Nationale maatschappy voor crediet aan de nyverheid" en professor aan de ryksuniversiteit te Gent, het voorzitterschap van den Winterhulp in België aanvaard. BERLIJN, 29 Oct. Semi-officieele Duit sche kringen vernemen uit Stamboel, dat de Duitsche ambassadeur, Franz von Papen, vandaag zyn oponthoud in het zomerverbhjf van de Duitsche ambassade in Therepia heeft beëindigd en naar Ankara is terugge keerd. United Press meldt uit Istamboel aan haar bladen: Minister-president Saydam heeft de Turk- sche onafhankeiykheidsfeesten geopend met een radiorede, waarin h(j zich tot het Turk- sche volk wendde en waarin hö verklaarde, dat de situatie steeds ernstiger wordt. Tur kije is vastbesloten zich tegen eiken aanval onder alle omstandigheden met wapenge weld te verzetten. De Turksche ministerraad, die gisteren te Ankara gehouden is, heeft, zoo verneemt het D.N.B., nog geen definitieve positiebepaling no pens het Italiaansch-Grieksche conflict ge bracht. De eerste toonaangevende uiting verschynt vandaag in een hoofdartikel van de officieuze Ulus, dat de verzekering van zijn sympathie aan Griekenland geeft en overigens als richtlijn van de Turksche politiek het streven vermeldt bul ten den oorlog te biyven en uitsluitend de eigen grenzen te verdedigen, alsmede de onafhanke- ïykheid te handhaven, zoolang Turkye niet aan gevallen wordt. Het D.N.B. meldt uit Sofia: De Bulgaarsche dagbladen staan geheel in het teeken van de Italiaansch-Grieksche spanning. Byzondere belangstelling wordt gewyd aan de houding van Turkye en Joego-Slavië. In dit verband is het algemeen opgevallen, dat de Turksche minister-president in zyn gisteren ge houden radiorede met geen woord melding heeft gemaakt van de Italiaansch-Grieksche span ning. Zqn verklaring, dat Turkye een oase des vredes is en wil zijn, is in Sofia met voldoening opgenomen. Wat de houding van Joego-Slavië betreft, trekt een eigen bericht van het Bulgaar sche telegraaf-agentschap uit Belgrado sterk de aandacht. Het meldt dat Joego-Slavië rustig en neutraal wil blijven, Grooten indruk maken hier ook de berichten uit Moskou, volgens welke de toestand op den Balkan rustig en objectief wordt beoordeeld. De bladen wyzen daarbij op de neu trale houding van de Sovjet-Unie jegens de Balkanlanden. De treinverbinding tusschen Bul garije, Turkije en Griekenland is sinds Maan dag verbroken. Uit Belgrado verneemt het D.NJB., dat poli tieke kringen in de Joego-Slavische hoofdstad den toestand in Zuidoost-Europa ook vandaag rustig beoordeelen Volgens de in Belgrado ont vangen berichten zou in Griekenland geen bij zondere militaire activiteit tot ontplooiing ko men. Men vermoedt in de Joego-Slavische hoofdstad, dat de door Engeland aan Grieken land beloofde hulp zich bij nader inzien ont popt heeft als Britsche hulpeloosheid. BERLUN, 29 Oct. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De aanvallen van het Duitsche luchtwapen ondervonden ook Maandag door het slechte weer, dat gedeeltelik slechts over korten af stand zicht verschafte, geen belemmering. Veel al wisteh de Duitsche gevechtsvliegers deze moeiiykheden door stoutmoedige duikvluchten te ondervangen. Hierbij konden weer zeer goede resultaten worden bereikt. Overdag stonden vermetele individueele ac ties van Duitsche gevechtsvliegtuigen op den voorgrond. Te Londen moest alleen Maandag al viermaal luchtalarm gemaakt worden, zoo dat de Britsche hoofdstad niet tot rust kwam. Ook verscheiden industrieele installaties in Zuid-Engeland kregen het geheele gewicht van de Duitsche aanvallen te doorstaan. Bij den aanval op een wapenfabriek by Brooklands troffen verscheiden zware bommen de fabrieks- installaties en richtten groote vernielingen aan. Tegelykertyd werden de emplacementen aldaar in aanzleniyke mate verwoest. Het eveneens gebombardeerde Ashford in het graafschap Kent is een belangrijke industrie stad met groote spoorwegwerkplaatsen en een gasfabriek met productie van motorbrandstof. Tegen den avond trokken daarop zware Duit sche gevechtsformaties ten stryde, die in den loop van den nacht aanmerkelyk krachtiger ac ties tegen de Britsche hoofdstad ondernamen en aanzieniyke schade aanrichtten. Tengevolge van ontploffingen en tegelykertijd als een on aanvechtbare bevestiging van de juiste plaat sing van de treffers ontstonden talryke nieuwe branden in de gekozen doelen, die voor de de fensie van belang zyn. Weer hebben Duitsche patrouillebooten zich dapper gehouden en een aanval van Engelsche torpedovliegtuigen door goedliggend vuur afge weerd. De aanvallen van de Britsche torpedo- vliegtuigen geschiedden in de nabyheid van Terschelling en Borkum. In beide gevallen mis ten de torpedo's hun doel en ontploften aan het strand. Een Duitsch lesvliegtuig van het type Do 23 is Dinsdagmiddag tusschen twee en drie uur het verboden gebied van Beriyn binnengevlo gen en heeft uit de binnenstad waarschuwings schoten gekregen. Daarop zwenkte de bestuur der terstond af. Het was een lesvliegtuig, dat verdwaald en In het verboden gebied terecht gekomen was. De aanvallen der Duitsche gevechtsvliegtui gen op Londen zyn ook Dinsdag gedurende den geheelen dag voortgezet. Uitgeworpen bommen veroorzaakten ln verschillende wijken van de Engelsche hoofdstad opnieuw branden en ont ploffingen. Een golf lichte Duitsche bommenwerpers viel verscheidene schepen in de haven van Rams- gate met succes aan. Twee schepen werden byzonder zwaar beschadigd. Een schip kreeg een voltreffer op het voordek en bleef met slagzy liggen. Een tweede schip kreeg een zwa- ren treffer op het achterschip. Bij Dungeness werd in scheervlucht een transporttrein gebom bardeerd. De locomotief werd getroffen en ont plofte. De trein ontspoorde. Verscheidene wa gens schoven in elkaar en vielen van den dijk. Verscheidene escadrilles Britsche jagers waren voor een tegenaanval gestart. Zij onttrokken zich echter met uitzondering van één escadrille aan elk contact met de Duitsche vliegtuigen. In den loop van het luchtgevecht tusschen deze eene escadrille Spitfires en de Duitsche jagers :<iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMtt ASSURANTIEBEZORGERS DAMRAK 60 AMSTERDAM C. f Telef. 45014 45016 ÜiiiiimmiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiB De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft, zooals wij in een deel onzer vorige oplage reeds meldden, benoemd tot Directeur-Generaal van de stichting „Winterhulp Nederland" den heer C. Piek te 's-Gravenhage. Tot den heer Piek heeft de Rykscommissaris het volgende schrijven gericht: Bij decreet van 22 October 1940 heb ik de stichting „Winterhulp" opgericht. Uw taak zat in bijzonderheden nader worden omschreven bii door den secretaris- generaal van het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken uit te vaar digen statuten. Bij deze gelegenheid zou ik ae hoop willen uitspreken, dat dit hulpwerk in het welzijn var het Nederlandsche volk een volledig succes mag1 deelachtig worden. (w. g.) Seyss-Inquart De nieuwe Directeur-Generaal van de Stichting „Winterhulp Nederland" richt den volgenden oproep tot de Nederlandsche bevolking: In myn hoedanigheid van Directeur-Gene raal van de „Winterhulp Nederland", wend ik my tot alle Nederlandera in 1 bijzonder ook tot de overheidsinstanties, kerkgenootschappen partyen, instellingen, vereenigingen en organi saties met het verzoek om eendrachtig mede te helpen aan deze groote sociale hulpactie. Ik ben mij van den omvang van mijn taak en de grootte van myn verantwoordelykheid bewust en ik besef, dat ik myn opgave slechts kan volbrengen, indien het geheele Nederland sche volk tot samenwerking bereid is. Vooral ook richt ik my tot alle Nederland sche vrouwen en meisjes, die hierdoor in de gelegenheid worden gesteld een haar by uit stek passenden arbeid op zich te nemen. Is er iets mooiers te bedenken dan in deze moei- lyke tyden den nood zqner medemenschen te lenigen, zonder daarbij te letten op eenlg on derscheid ln afkomst, persoon of politieke ge zindheid? Meldt u daarom aan by de plaatselyke bu reaux van de „Winterhulp Nederland." Nederlanders, gy kunt te zanten de gedachte verwezenlijken: „Winterhulp Nederland" voor het volk, door het volk. De heer C. Piek, de nieuw benoemde Direc teur-Generaal van „Winterhulp Nederland", is bekend als financieel deskundige en organisator van naam. Hy was het laatst werkzaam als adviseur van de directie en de bladen van het concern van het Rotterdamsch Nieuwsblad. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat gif ten kunnen worden gestort op het gironummer 5553, ten name van de Winterhulp Nederland Hofweg 7, 'a-Gravenhage. werd een Spitfire neergeschoten. De Duitschers keerden zonder verliezen terug. Tydens de luchtgevechten, die zich Dinsdag in het kader van de Duitsche aanvallen op het Britsche eiland ontwikkelden, hebben, naar het D.N.B. verneemt, Duitsche jagers zes Engelsche jachtvliegtuigen neergeschoten. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Naar het A.N.P. meldt, is by een Engel schen bomaanval Dinsdagavond een bom neergekomen op een woonwijk te 's-Graven hage aan de grens van het Scheveningsche gedeelte, met het gevolg, dat een bejaarde vrouw werd gedood, terwyl zes personen werden gewond. Een woonhuis stortte in en in de omgeving werden ruiten vernield. Door het onmiddeliyk optreden van den ge neeskundigen dienst konden de gekwetsten bin nen enkele minuten ter verpleging naar een ziekenhuis worden overgebracht. Inmiddels wa ren de hulpdiensten van gemeentewerken en van de luchtbescherming zoomede de politie-brand- weer op de plaats van den bominslag aangeko men. De brandweer wist met enkele stralen een in den puinhoop ontstanen brand tydig te blus- schen. WASHINGTON, 29 Oct. (D.N.B.). In tegen woordigheid van president Roosevelt en den mi nister van Oorlog, Stimson, werden in den ge- bruikelijken vorm de nummers getrokken van diegenen, die het eerst zullen worden opgeroe pen voor het vervullen van hun militairen dienstplicht. De minister van Oorlog trok ge blinddoekt de eerste nummers. In een korte toespraak zeide Roosevelt o.a.: „De jeugd van de Vereenigde Staten Is bereid, evenals het geheele land, haar taak te vervul len. Amerika mobiliseert alle hulpbronnen, zün mannen, zijn industrie en zijn vermogen om de natie sterk te maken in de verdediging. Alleen de sterke vermag tegenwoordig in vrijheid en vrede te leven." In totaal zyn ongeveer zeventien millioen per sonen voor den militairen dienst gekeurd. Vol gens schattingen zullen ongeveer vijf millioen personen in werkelyken dienst treden, terwijl de rest om verschillende redenen in reserve wordt gehouden. TOKIO, 29 Oct. (D.N.B.). Het met span ning verwachte communiqué omtrent de heden te Tokio gehouden kabinetszitting houdt slechts in, dat de minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, verklaringen heeft afgelegd over het Grieksche conflict en de officieele mededéelin- gen van de Japansche vertegenwoordigers in de betrokken landen ter kennis heeft gebracht. Bo vendien werden mededeelingen gedaan over de vorderingen van de onderhandelingen van Japan met de Nankingregeering. BERLIJN, 29 Oct. Semi-officieel wordt ge meld: Op desbetreffende vragen van buitenlandsche persvertegenwoordigers is vandaag in de Wil- belmstrasse verklaard, dat het bericht van een Amerikaansch nieuwsagentschap, volgens het welk Duitsche tróepen over de Fransch-Spaan- sche grens zouden zijn getrokken, van iederen grond ontbloot en volkomen uit de lucht ge grepen is. BERLIJN, 29 Oct. (Transcontinent Press). Gisteren is de eerste zitting gehouden van de Duitsche en Roemeensche regeeringscommissies. De oorspronkeiyk op Vrydag vastgestelde ope ning der besprekingen moest tot Maandag wor den uitgesteld, daar de Roemeensche delegate nog niet aanwezig was. Van Duitsche zijde worden de besprekingen door gezant Clodius, van Roemeensche zyde door onderstaatssecretaris Dimitriuc geleid. We naderen het feest van Allerhei ligen. Nooit moet dit Jeest zóó tot ons katholiek volk spreken als in onzen gigantischen tijd, nu het gebed van 'n geloovige menigte en de voorspraak bij God van Zijne heiligen zoo noodig zijn. In hare heilige tijden weet de Kerk ons de geheele geschiedenis der menschheid weer te gevenzoo schreef eens een devoot auteur. Van Advent tot Kerstmis, van Driekoningen tot Aschdag, tot de Goede Week en Pa- schen waarop Hemelvaart en Pinkste ren volgen, overweegt de Kerk het we reldgebeuren en het ingrijpen van den Eeuwige. Van Adam tot Jezus, van Maria, de Apostelen, de eerste marte laren tot die ontzagwekkende rij be lijders spiegelt zich in den loop der tijden het bovennatuurlijke af. De kerkelijke jaarkring spoedt ten einde. Ons blijven nog de dag van Gods ontelbare Heiligen en de zoen dag der Geloovige Zielen. Met deze verkondiging van het groote wereld gericht sluit de Kerk haar heilige tijden af De feestdag van Allerheiligen is in gesteld om God te danken en te ver heerlijken in al Zijn wonderwerken der genade. Hier is de zegepraal van het leven over den dood; hier is de voltrekking van Christus' belofte. En we herdenken het woord van den ouden dichter: O Maagdenstoet en Pelgrims-tal, Die 't leven boetedoende sleet, Roept gij ons uit het aardsche dal Naar 't oord, waar smarte huist noch leed. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wy vernemen, kunnen dansinstituten onder bepaalde voorwaarden vrijstelling krygen van het dansverbod. Daartoe moeten zü schrif- teiyk een vergunning aanvragen by den secre taris-generaal van het departement van Justi tie te Den Haag. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nyverheid en Scheepvaart deelt het volgende mede: Het is noodzakelijk gebleken, de aanschaf fing van textielgoederen en de daarvan ver vaardigde kleedingstukken en artikelen ten behoeve van overheidsdiensten en publiek- rechteiyke lichamen, w.o. te verstaan zyn alle onder ryk, provincie en gemeente res- sorteerende diensten, bedryven, ziekenhui zen, instellingen tot hulpbetoon enz., te centraliseeren. De behandeling dezer gecentraliseerde aanschaffing is opgedragen aan het Ryks- inkoopbureau. In verband hiermede dienen de hierboven- genoemde diensten ten spoedigste, doch uiter- ïyk 1 November e.k. een opgave te verstrekken aan den directeur van het Rijksinkoopbureau van de namen der instellingen onder hun be heer, ten behoeve waarvan textielgoederen of daarvan vervaardigde kleedingstukken en ar tikelen noodig zijn. Na ontvangst dezer opgaven zendt het Rijks inkoopbureau den belanghebbenden de ver- eischte formulieren ter invulling van benoo- digde gegevens. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het Rijkstextielbureau te Arnhem, het Ryks- bureau voor Wol en Lompen te Tilburg en de Sectie Confectie van deze bureaux te Amsterdam, benevens het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel te 's-Gravenhage aan rechtstreek- sche aanvragen tot levering van de hierbo- vengenoemde goederen, kleedingstukken en artikelen geen gevolg meer zullen geven. In de formulieren, hierboven bedoeld, kun nen de gewenschte aanvragen tot aflevering aan het Ryksinkoopbureau worden opgegeven. Na overleg met de bovenvermelde ryksbureaux wordt bepaald, of en in hoeverre aan de aan vragen gevolg kan worden gegeven. Een en ander houdt niet in, dat de aankoo- pen door de bovenbedoelde diensten en instel lingen in het vervolg centraal zouden geschie den. Nadat de vereischte goedkeuring is ver kregen, kunnen deze aankoopen op de gebrui kelyke wijze, b.v. by een plaatseiyken détail handelaar of grossier, worden gedaan. PARIJS, 29 Oct. (D.N.B.). In de Parijsche oorstad St. Denis is gisteren in een groote electrische centrale een stoomketel ontploft. Vyf arbeiders werden gedood en achttien gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1