Goudvisch in Haarlems onder grondsche! Zes scholieren voor het Kriegsgericht Haarlem, 30 Oct. aan 31 October spaardag RADIO DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN WOENSDAG 30 OCTOBER 1940 Tunnelbouw onder grachten en spoorbanen Slot defectTel. 11493 Pfjfl Sabotage wordt streng gestraft AGENDA - STADSNIEUWS Riool onder de Westergracht DE SLEUTELSPECIALIST - L. VEERSTR 10 If Het sparen vermeerdert weer standsvermogen en verhoogt onafhankelijkheid PHILIPS enERRES HAGEMAN - Red. Oude Rsrachl 52 Tot a.s. Zaterdag. kunt U onzen verrukkeJijken Cognac Authentique Drie Ster nog krijgen voor 2.75 per heele flesch. Daarna noteeren we weer 3.35. Neem voor raad. HAAST U DUS MET BESTELLEN VOLKSCONCERT H.O.V. Soliste: Riek Hippe Tendeloo, alt CONFERENTIE OVER HET KATHOLICISME Openbare aanklager zal in 't ver volg de doodstraf eischen Openbare aanklager eischt Bioscopen 31 October Bioscopen Apotheekdiensten Leverworst verkocht zonder bon RIT5EMA STOFZUIGER „Nou moet de goudvisch maar weer 's schoon water hebben," zei juffrouw looi. En ze ging met de kom naar de keuken, waar het koud was, omdat er niet kan wor den gestookt. En het was juist door die kou, dat boven den gootsteen de kom uit haar ijshanden glipte. Tusschen de scherven spar telde een goudvisch, maar de tweede, die expres was gekocht, omdat een alleen zoo ongezellig is, verdween met de twee water planten en een klein gorgelgeluidje in den afvoer. Zooais het met de rioleering in Haarlem thans is gesteld, is deze verdwenen visch ten doode opgeschreven. Tusschen het afval van een huizenblok en het in de putten vergaarde vuil van de straat zal hij het misschien een korte spanne tijds Jcunnen uithouden, maar de riolen van Haarlem loozen in de stads grachten en daarin heeft sedert 1800 geen visch ooit het leven kunnen houden. Tot groote ergernis van de hengelclubs, wier leden gedwongen zijn lange fietstochten te maken naar de Hillegommer kanalen, naar de Lie en de Ringvaart, waar het water frisscher is. De Haarlemsche grachten geuren niet, zooals dat betamelijk is voor een bloemenstad; zij stinken en zij doen dat speciaal in den zomer, als er een regenbui op komst is. Men zal be grijpen, dat daardoor niet alleen het leven van de visschen, maar ook dat van de grachtbewo ners wordt veronaangenaamd. Na meer dan anderhalve eeuw over de onwel riekende grachten te hebben geklaagd, krijgen de Haarlemmers thans wat ze hebben willen: grach ten en vaarten met helder en zoet vischwater. Arbeiders aan het millioenen-rioleeringsplan zijn reeds tientallen maanden bezig met open breken van straten, met het verleggen van gas- en waterleidingbuizen tot onder de trottoirs, en met het plaatsen van stam- en nevenriolen. Vele kilometers van het eenmeterhooge tunnelnet zijn al in den grond verdwenen. En gedurende de eerstkomende jaren zullen nog talrijke kilome ters volgen. Totdat het nieuwe rioleeringsstelsel van Haarlem compleet is en de privaten en goot- steenen van de 40.000 Haarlemsche huizen en de putten in de straten alle uitmonden in de bui zen, welke tenslotte naar de zuiveringsinstallatie in den Waarderpolder voeren. Goudvisschen, die in afvoerbuizen van wonin gen aan de Westergracht verdwijnen, zullen dan niet in die gracht sterven, maar in het stamriool onder het water van die gracht door naar de van Oosten de Bruijnstraat kunnen zwemmen, Een van vele nullen van het millioenen- rioleeringsplan verdwijnt onder den grond (Foto Zijlstra) en vervolgers met een grooten boog onder de spoorbanen van de lijn HaarlemLeiden door weer naar het Westergrachtriool. Aan den „tunnel" onder de Westergracht Is men thans hard bezig. En men heeft daarbij de bijzondere moeilijkheid te overwinnen, dat de Westcrgraclit niet in haar geheel mag worden afeesloten. Men moet dus eerst aan 'de linker- zilde een gedeelte van het riool in den bodem van de gracht aanleggen en vervolgens alle in stallaties verplaatsen naar de overzijde om aan de andere helft te beginnen. Nog moeilijker wordt het als men over eenigen tijd met het aanleggen van het riool onder de spoorbaan gaat beginnen. Het is natuurlijk uit gesloten. dat men voor eenlge da een het trein verkeer kan stopzetten. Daarom zullen de riool stukken onder de spoorbaan worden geperst, een uiterst precies werkje, want als men aan den eenen kant een centimeter teveel naar links of «jMC»» Een heel klein "broertje van de steden met groote tunnelplannen, zooals Rotterdam en Velsen, is onze stad. In het kader van het groote rioleeringsplan wordt onder de Westergracht door een stamriool aange legd, dat een schakel zal vormen in het warnet van buizen onder het plaveisel onzer straten (Foto Tesselaar) rechts begint, kan het verschil aan den anderen kant een meter en zelfs meer bedragen. Over eenige maanden zal het gedeelte Wester gracht gereed zijn. Haarlem is dan weer een belangrijk stuk van zijn cloaca-duct, zooals net geheel van betonnen buizen onder onzen stads- grond met een heel vreemd woord eigenlijk zou moeten hèeten, rijker. Het wordt langzamerhand een goede gewoonte om op den laatsten van Wijnmaand aan dacht te wijden aan en te vragen voor het sparen. De spaarbanken, aangesloten bij den Neder- landschen Spaarbankbond, wijden hun zorgen aan de propaganda voor het sparen, omdat zy zelf overtuigd zijn dat 't sparen noodig is zoo wel voor ieder individueel als voor de gemeen schap in totaffl. Zij vragen aandacht voor het sparen van de spaarders in het algemeen en in het bijzonder van diegenen, die hoewel bij de spaarbank thuis hoorend, daar nog niet geregeld verschijnen. In dezen tijd zal echter misschien eerder dan anders de gedachte opkomen: waarom zal ik sparen? Het is al zoo dikwijls gezegd en nu, tegen tijdstip van den a.s. spaardag mag er stehi0 op nieuw op gewezen worden, dat het voor ieder een noodzakelijk is om regelmatig te sparen. Dat sparen is voor velen thans ten eenenmaie onmogelijk; daartegenover staat dat zeer velen nog in 't genot zijn van regelmatige inkomsten Stellig beseffen zij, dat eenige beperking in hun niet noodzakelijke uitgaven kan leiden tot het voimen van een klein spaarkapitaal. In nabije of verdere toekomst kan dat spaarkapitaaltje, al is het ook van nog zulk een bescheiden om vang, een uitkomst zijn. Het vormt het appeltje voor den dorst, d. reserve voor onverwachte plotselinge uitgaven, maar ook de reserve voor die uitgaven, weike men reeds in nabije toekomst ziet aankomen. Met 't volste recht mogen wij zeggen dat dui zenden onzer spaarders zich gelukkig prijzen, dat zij, in tijden toen dat beter ging, iets op zij hebben gelegd. Thans konden zij de spaarpen ningen aanspreken. Zij behoefden anderen geen hulp te vragen. En hoevelen betreuren niet juist nu, dat zij vroeger toen het kon, de kunst van het sparen niet beoefenden. Sparen een kunst? Inderdaad, het is een kunst om bij zijn uit gaven het noodige van het onnoodige te kun nen onderscheiden. En dat menigeen daarin slaagt, wordt dcor de cijfers op duizenden spaarbankboekjes bewezen. Want wie spaart, brengt zijn spaargeld naar 'n spaarbank. Dit laatste geldt in deze buiten gewone tijdsomstandigheden voor sommige spaarders niet. Zij bewaren hun gelden liever thuis. En dat niettegenstaande de daaraan ver bonden gevaren thans veel grooter zijn dan ooit te voren. De kans op brand en diefstal is in de zen bijzonderen tijd zeer toegenomen. En wat meent men ermee te bereiken? Veilig zijn die renteloos liggende gelden thuis allerminst. Men heeft er te allen tijde de be schikking over! Inderdaad, zoolang het ten minste niet verongelukt is. Waar sparen? Men spare bij een spaarbank. Het spreekt vanzelf dat er in de achter ons liggende maanden bij de spaarbanken voor zeer ygfschillende doeleinden veel geld is opge vraagd. De spaarbanken hebben aan alle rede lijke wenschen tot terugbetaling zoo spoedig mogelijk gevolg gegeven, zoodat er hier en tiaar nog al eens meer geld is terugbetaald dan ingelegd. Verheugend echter is het dat de terugbetalin. gen per maand bij de spaarbanken thans weer zijn gedaald beneden het maandgemiddelde van de 3 voorafgaande jaren, terwijl de inlagen we derom regelmatig stijgende zijn. Vroeger borg men spaargelden vaak in de bekende oude kous, in een trekpot of in de lin nenkast. Door schade en schande is men echter wijs geworden, want maar al te vaak ging dit bezit door brand of diefstal verloren. Men doet daarom veel beter zijn spaarpenningen alleen toe te vertrouwen aan die instellingen, welke speciaal daarvoor bestemd zijn. Het zou menig maal in de pers voorkomende bericht: „Kleine spaarders gedupeerd" toont duidelijk aan dat voorzichtigheid bij de keuze echter noodzake lijk is. Men brenge zijn spaargeld daarom bij een spaarbank d.w.z. een instelling van algemeen maatschappelijk nut, welke door haar bestuurs. leden belangeloos wordt beheerd en waar de gelden op de meest solide wijze worden belegd. Als zoodanig zijn te beschouwen de spaarban ken, aangesloten bij den Nederlandschen Spaar bankbond en natuurlijk ook de Rijkspostspaar bank. De Bondsspaarbanken staan onder re gelmatige controle van den Nederlandschen Spaarbankbond, waarbij er op wordt toegezien dat het beheer der spaarbanken op de juiste wijze wordt gevoerd, opdat zij te allen tijde aan haar verplichtingen zullen kunnen voldoen. Deze spaarbanken zijn instellingen, welke met uitsluiting van elk persoonlijk winstbejag niets anders ten doel hebben dan de bevorde ring van het sparen. Zij zijn de trouwe be waarders van de spaargelden der kleine spaar ders en waken voor hun belangen, in het besef, dat: SPAREN IS EEN BRON VAN VOLKSKRACHT. OOK IN HUURKOOP TELEFOON 12762 HAARLEM fa. B. H. J. Lans Co. WTJNKOOPERIJ DISTILLEERDERIJ COGNACHANDEL Winkels: Kleine Houtstr. 57, Rijksstraat weg 8 en 289, Kleverparkweg 24, Amster- -damstraat 64 en Leidschevaart 132, Kan toor (voor bestellingen van buiten H'lem) KI Houtstr. 57. Tel. 13676. Postgiro 190768 De Klokkensymphonie van Joseph Haydn, met het bekende zangrijke Andante en het niet minder geliefde Menuet was door Marinus Adam, die dit Dinsdagavond-concert leidde, als openingswerk gekozen. Evenwichtigheid in de dynamiek, geacheveerde rhythmiek, waren de kenmerken van een'wat den klank betreft over het algemeen doorzichtig gehouden interpre tatie, die met hartelijk applaus werd ontvan gen. De Altzangeres Riek Rippe Tendeloo zong voor de pauze de aria „Sebben Credele" van Caldara, en een aria uit Leonardo Loe's „La Clemenza di Tito", met begeleiding van klein orkest. Het was zeker jammer dat haar geluid in deze beide, nogal sterk op elkaar gelijkende aria's wat gevoileerd bleef, en de dictie wat ai te zeer leed onder de toonvorming, die wei een echt altgeluid verried, doch in het medium en het lagere register aan volume en kracht te kort schoot. Technisch evenwel wat t een goede prestatie, waarmee de zangeres dan ook vteel succes had. Met de Cantate vfan Haydn „Ariad ne auf Naxos" kwam de zangeres evenwel blijk baar pas goed op dreef; haar voordracht werd hierin, op enkele wat te breed gehouden reci tatieven na, vooral tegen midden en slot war mer en levendiger en ook haar stemmiddelen bleken grooter en steviger te zijn, dan we bü het zingen der eerste aria's voor de Dauze had den v'ermoed. Het werd een alleszins lofwaar dige prestatie, die dan ook terecht langduri- gen bijval verried. Het orkest, door Marinus Adam met slagvaar digheid geleid, zorgde voor een goede en accu rate begeleiding, die beter sloot dan deze bij de aria's voor de pauze, waarbij nogal enkele rhythmische oneffenheden vielen op te merken en een wat traag reageeren op de aanwijzin gen van den dirigent. Het goed bezochte concert werd besloten met een door Adam geestdriftig en met élan ge leide interpretatie van het Symphonische ge dicht Van Franz Liszt: „Les Préludes." We mo gen hierbij wel in het bijzonder gewagen van de fraai klinkende hobo-passages, terwijl ook het groote koper zich bij het breed opgezette, triomfantelijke slot, niet onbetuigd liet. De aanwezigen, die intens genoten van het mooie en rijk georkestreerde werk van Liszt, lie ten 't dirigent en orkestleden niet ontbreken aan blijken van waardeering voor het genotene, en Marinus Adam liet het orkest staande de ge brachte hulde mee in ontvangst nemen, en bleek het dankbaar voor de spontane wijze waarop zijn musici op zijn suggestieve en vlotte directie hadden gereageerd. J. S. Te begfnnen met a.s. Zondag 3 November zullen er in de Kathedrale Kerk aan de Leid schevaart op zes achtereenvolgende Zondagmid dagen conferenties worden gehouden over het katholicisme. Als conferencier zal optreden de professor in de Wijsbegeerte aan het Philoso- phicum te Warmond P. Heske, die juist een dezer dagen benoemd werd tot rector der Ma- riastiebting te Haarlem. Zoowel katholieken, die hun kennis van den godsdienst willen ver diepen, als niet-katholieken, die bij het zoe ken naar de waarheid meer willen weten om trent het katholieke geloof, worden tot het bij wonen van deze causerie uftgenoodigd. Zij zijn voor iedereen gratis toegankelijk en vangen om drie uur aan. Het Kriegsgericht heeft aooals elders reeds n 't kort gemeld in het gebouw van het Kantongerecht alhier zitting gehouden ter be handeling van een geval van sabotage. Terecht stonden de 16-jarigen H. V. L ui to 3!oemendaal, H. S. uit Haarlem en W. N. uit Bloemendaal, de* 18-jarige A. v. d. K. uit Haar lem, de 19-jarige B. K., eveneens uit Haarlem, en de 20-jarige A. W. uit Bloemendaal, leerlin gen van M.U.L.O., H.B.S. en Lyceum. Uit het verhoor kwam vast te staan, dat zij -en vereeniging hadden gesticht ,AD.J.O." ge naamd. Deze vereeniging „A.D.J.O." bestond reeds vóór de komst der Duitschers. Daarna werd zij gereorganiseerd en van een anderen naam voorzien, het werd toen: De „A.N.S.O.", ofwel „Anti-Nationaal-Socialistische Organisatie", waarvan eerst H. S. en later A. v. d. K. ais lei der optraden. De vereeniging telde ongeveer 70 leden, allen schoolgaande jongelieden. De voornaamste op bracht, die deze jonge mannen uitvoerden was: ieder die N.S.B.-er was of van soortgelijke sym pathieën verdacht werd op een lijstje plaatsen. De leden werden nilet bij naam, maar bij een geheim nummer, b.v. „X 13" genoemd. Sabotage stond nog niet op hun programma. Toen echter de kranten een waarschuwing tegen sabotagedaden bevatten, werd nogmaals een nieuwe vorm aan de vereeniging gegeven en kreeg zij als doel: Sabotage plegen 1 Men verkleinde de vereeniging op voorstel van A. W., die het werken met zooveel jongens te gevaarlijk vond en meer nuttig effect van een kleine vereeniging verwachtte. Hij werd, om zijn idee en zijn uiteenzetting omtrent de eventueele werkwijze, als leider ge kozen. Een nieuwe naam had men voorloopig nog niet gevonden. De president: „V/ie heeft het voorstel om trent sabotage van een kabel gedaan? Verdachte weet het niet meer, maar gelooft, dat het W. kan geweest zijn. Zij hadden, zon der te weten waarvoor het voorwerp diende vastgesteld, dat ergens een kabel was aange legd. Die kabel was er vóór den oorlog niet, dus moest het een Duitsche kabel zijn. Men besloot nu dezen kabel te vernielen. W. had op 14 Sep tember j.l. de opdracht gegeven: verdachte H V. L. zou de daad uitvoeren, de rest van het gezelschap ging op wacht staan. Verdachte S. bracht van huis een appelstroopbus mee en daarin werd spiritus gedaan. Nadat het blik aan den kabel bevestigd was mét een ijzer- draad, werd het in brand gestoken en vluchtte men op de fiets weg. Het was toen 's avor.ds 9.15 uur. Verdachte W. kwam den volgenden dag den anderen, die reeds in vergadering bijeen waren, mededeelen. dat de onderneming niet gelukt was omdat de zaak verkeerd werd aan gepakt. Men had n l. niet voor voldoende toe treding van zuurstof gezorgd. 's Avonds werd het op dezelfde plaats nog eens over gedaan. Zij dachten thans geslaagd te zijn, maar hadden weer pech, want juist toen dg brand beloofde effect te zullen hebben, kwam een politie-agent voorbij, die de vlammen doof de, Een toevallige huiszoeking later bracht de gegevens omtrent de vereeniging aan het licht en toen ging men ook eens nadenken over de gepleegde sabotage. Uit de verklaringen van verdachte N. bleek, dat niet alleen de namen en adressen van N.S.B.-ers werden genoteerd, maar ook die van leden der N.SAP., „Zwart Front" en later „Na tionaal Front". Verdachte K. verklaart later, dat nog een Duiitsch bord met militaire aanwijzingen door verdachten verwijderd is. Verdachte v. d. K.ontkende.dat hij betrokken was geweest bij de uitwerking van het nieuwe plan. Pas een paar uur vóór de tweede actie heeft men hem uitgenoodigd mee te doen. Ver- dochter wilde afbreuk aan de Duitschers doen. De openbare aanklager begon zijn eisch met vast te stellen, dat hij zeker voor deze beklaag den de doodstraf zou hebben geëischt, indien zy wat ouder waren geweest. In ieder geval moet spr. voor deze ongehoord zware overtre ding onmiddellijke arrestatie verlangen. Spe ciaal in Haarlem en omgeving gebeurden de meeste delicten tegen de Duitsche weermacht. Komt zoo'n geval echter nog. eenmaal voor, dan zal ongeacht den ouderdom der verdach ten, niet anders dan de doodstraf kunnen vol gen. Door de methoden, die verdachten toepasten, wordt het vaderland niet gediend. De verdach ten zeggen wel, dat zij tegen de N.S.B. waren, maar heel hun actie was anti-Duitsch, Sp" wil niettemin rekening houden met de omstan digheid, dat zij niet de volle draagwijdte van hun daad begrepen hebben, maar een voor beeld moet worden gesteld. De eisch is voor de 16-jarigen drie en een half jaar gevangenis straf, zij moeten minstens tot bet einde van den oorlog opgeborgen worden, voor v. d. K. drie jaar tuchthuisstraf, vor K. vier jaar tuchthuis straf en voor W. vijf jaar tuchthuisstraf. De verdediger, mr. van Leyenhorst, vroeg aandacht voor het feit, dat het Nederlandsche volk reeds een reeks van lange jaren In de pers in vergaderingen en van den kansel af wordt bewerkt. Al deee instanties verkondigden, da', het Nationaal Socialisme de vrijheid van hef Nederlandsche volk vernietigen zou. Gebouw St. Bavo: Film Dik Trom, 2 en 4 uur; Melkhandel „St. Joseph", 7.30 uur; Proza en Poëzie, 8 uur. Stadsschouwburg: „Een Amsterdamsche Jon gen", Schoolvoorstelling door het Nederl. Too- neel, 2 uur. Prinsenhof: Gemeenteraad, 3 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling van studies en schetsen van Genootschap „Kunst zij ons Doel", 104 uur. Boschkamp, O verveen: Tentoonstelling Glas- en Weefwerk, 104 uur. R. K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70: Tentoonstelling van Russische Ikonen, 10— 5 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 108: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur en 2.305 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 105 uur. Rembrandt: „Wintersport en minnebrieven 18-jarigen, 2.30, 4.45 en 7 uur. Cinema-Palace: „De Jantjes", boven 18 jaar 2 uur, 4.45 uur en 7 uur. Luxor: „Mazurka", voor volwassenen, 2.30 en 6—9 uur doorloopend. Frans Hals: „Scipio, de Afrikaan", boven 18 jaar, 2.30 en 7 uur. Spaame: „De spion van den keizer", Woens dag 2.30 uur, Zaterdag 2.30 uur, Zondag 2 uur en 4 uur, eiken avond om 7 uur. Gebouw St. Bavo: Bestuur Meubelmakers, 7.30 uur, Federatie Groenten en.Fruit, 7.30 uur R.K. Bevolkingsbureau, 7.30 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling van studies en chetsen van Genootschap „Kunst zy ons Doel", 104 uur. Boschkamp, Overveen: Tentoonstelling Giss en- Weefwerk, 104 uur. R. K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70: Tentoonstelling van Russische Iktmen. 10— 5 uur. Huls van Looy, Kleine Houtweg 108: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 16 tot 12 uur. Palestina Diorama's, Schoterstngel 117a: Ge opend van 105 uur. Rembrand: „Wintersport en minnebrieven' 18-jarigen, 2.30. 4.45 en 7 uur. Cinema-Palace: „De Jantjes", boven 18 jaar 2 uur, -.45 uur en 7 uur. Luxor: „Mazurka", voor volwassenen, 2.30 en 69 uur doorloopend. Frans Hals: „Scipio, de Afrikaan", boven 18 jaar, 2.30 en 7 uur. Spa-arne; „De spion van den keizer". Woens dag 2.30 uur, Zaterdag 2.30 uur. Zondag 2 uui en 4 uur, eiken avond om 7 uur De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waarge nomen door de volgende apotheken; Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, telef. 10378; Fa. Bfige- man en Sneltjes, Kruisweg 30, telef. 10043: Mamix-aptheek, Marnixstraat 65, telef. 24525! Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 98, Heem stede, telef. 28197. Een stroom van leugens vloeide veie Jaren lang over ons land. Geen enkel middel werd on beproefd gelaten om alles wat Nationaal Socia listisch was, verdacht te maken. Stelselmatig werd er op gewezen, dt het nationaal Socialis me hier nimmer aan de macht mocht komen. Men zou wel zorgen, dat het buiten de grens bleef en dat de kleine minderheid van Neder landsche Nationaal Socialisten geen kans kreer, dat bereikte men door ontrechting en brood roof. De Nederlandsche jeugd weid opgevoed in een geest, die anti-Nationaal Sacialistisch was. Zi! begrepen er niets van en de de peugd, die niets begreep, nam alles maar aan. De vraag rest: „Kan mén nu al deze jongel ren ten vole verantwoordelijk stellen?" Het antwoord moet luiden: „Neen. Zij »Jn zelf de bedrogenen. De bedriegers hadden hier eigenlijk moeten terecht staan. Terwille van h"'" Nederlandsche vole, dat nu eenmaal moet bouwen op de jongeren, waarover het beschikt, vroeg spr. clementie. Men moet inzien, dat hun daad ingegeven is door ouderen en hen zoo behandelen, dat zy straks, in een nieuw tyd- perk mee kunnen doen als volwaardige volks- genooten Het Kriegsgericht ging vervolgens in de raadskamer. Na heropening deelde de president mede, dat de volgende uitspraak was gedaan: De twintigjarige A. W. is veroordeeld tot drie jaar tuchthuisstraf, de negentienjarige B K- tot twee jaar tuchthuisstraf, de achttienjarige A. v. d. K. tot een jaar tuchthuisstraf, de aes- ienjarige H. van L. tot een jaar en zes maan den gevangenisstraf, H. S. tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf en W. N. tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. (Ongecorrigeerd.) De politie heeft gisteren proces-verbaal op gemaakt tegen een vleeschhouwer te Haarlem wegens het koopen en verkoopen van lever worst zonder bon. Het heeft den kellner dus toch een bon gekost! VIBRATOR en VLOERUCHT door Agatha Cbrlvtle 44. „Wel neen," zei hy. „Neen, en neen en nog eens neen! Dat is een verklaring die geen steek houdt. Die biyft in gebreke en wel een dozyn punten. De misdaad is zóó niet gegaan! Monsieur Poirot weet dat zelf het allerbeste!" Poirot wierp hem een nieuwsgierigen blik toe. „Ik zie," zei hij, „dat ik u myn andere oplos sing zal moeten geven. Zóó ben ik er toe geko men: Toen ik alle getuigenissen hoorde, leunde ik achterover, sloot myn oogen en begon te den ken. Sommige gezichtspunten deden zich voor. die de aandacht waard waren. Ik noemde die punten op voor myn twee vrienden. Sommige heb ik al toegelicht, zooals een vetvlek op een pas enzoovoorts. Ik zal de punten even door nemen die biyven. „Het eerste en belangrykste ls een opmer king. door monsieur Bouc tegenover mij ge maakt in den restauratiewagen aan de lunch, op den eersten dag na Stamboel, nameiyk dat hot verzamelde gezelschap interessant was, om dat het zoo gevarieerd was, daar het alle stan den en nationaliteiten vertegenwoordigde," „Ik stemae met hem in, maar toen dat byzondere punt voor mun geest kwam, trachtte ik me voor te stellen of zulk een verzameling wel eens ooit by elkaar zou kunnen zyn onder andere omstandigheden. En het antwoord dat ik mezelf gaf, was: alleen in Amerika. In Ame rika zou er een huishouden kunnen bestaan, samengesteld uit juist zulke verschillende natio naliteiten: een Itallaanschen chauffeur, een Engelsche gouvernante, een Zweedsche kinder juffrouw, een Fransche kamenier en zoo voort. Dat leidde me tot myn schema van veronder stellingen nameiyk iedere persoon een zekere rol in het Armstrong-drama te laten bezetten, zooals een regisseur de rollen in een stuk toe bedeelt. Nu, dat gaf me een buitengewoon inte ressant en bevredigend resultaat. „Ik had ook in myn eigen geest het getui genis van ieder afzonderlijk onderzocht, met eigenaardige resultaten. Neem eerst het getui genis van den heer MacQueen. Myn eerste on derhoud met hem was geheel bevredigend. Maar in myn tweede maakte hij een nogal vreemde opmerking. Ik had hem het vinden van een briefje medegedeeld, waarin 't Armstrong-geval werd genoemd. Hy zei: „Maar zeker" en wachtte toen, om door te gaan: „Ik bedoel, dat was nogal nonchalant van den ouden heer." „Nu voelde Ik, dat hy dat niet was begonnen te zeggen. Stel dat wat hy bedoeld had te zeg gen was. „Maar zeker hebben we dat verbrand?" In welk geval MacQueen af wist van het briefje en zijn vernietiging met andere woorden, hy was öf de moordenaar öf een medeplichtige van den moordenaar. Heel goed. Toen de knecht. Hy zei dat zyn meester ge woon was, een slaapdrank te nemen op een spoorreis. Dat kon waar zyn, maar zou Ratchett er gisterennacht een hebben genomen? Het pistool onder zyn kussen logenstrafte die bewe ring. Ratchett was van plan, op zyn hoede te zyn vannacht. Als hem een bedwelmend middel werd toegediend, moet dat zonder zijn voorken nis zyn geschied. Door wien? Natuuriyk door MacQueen of den knecht. „Nu komen we aan het getuigenis van den heer Hardman. Ik geloofde alles wat hij me ver telde over zyn eigen identiteit, maar t^n hy kwam op de middelen, die hij had gebruikt om Ratchett te beschermen, was zyn verhaal niets meer of minder dan absurd. De eenige manier om Ratchett werkeiyk te beschermen, zou zyn geweest, den nacht in zyn coupé door te bren gen, of op een plaats, waar men de deur in het oog kon houden. Het eenige wat zijn getuigenis duidelijk aantoonde, was dat niemand uit een ander gedeelte van den trein Ratchett vermoord kon hebben. Het trok een zuiveren cirkel om den Stamboel-Calaas-wagen. Dat scheen me een nogal vreemd en onverklaarbaar feit en ik legde het terzyde om over na te denken. Ge hebt waarschyniyk nu allen gehoord van de weinige woorden, die ik beluisterde tusschen miss Debenham en kolonel Arbuthnot. Het in teressante, naar myn idee, was, dat kolonel Ar buthnot haar Mary noemde en blijkbaar op ver- trouwelyken voet met haar was. Maar het moest er voor doorgaan, dat de kolonel haar pas een paar dagen eer ontmoet had en ik ken Engel- schen van het type van den kolonel. Zelfs als hy op het eerste gezicht verliefd was geworden op de jonge dame, zou hy langzaam en met decorum voorwaarts zyn gegaan, zonder over haasting. Daarom besloot ik dat kolonel Ar buthnot en miss Debenham in werkelijkheid goede békenaen voor elkaar waren en om de een of andere reden deden of ze vreemden waren." „Om tot een andere getuige over te gaan. Mrs. Hubbard had ons verteld, dat ze, in bed liggend, niet kon zien of de tusschendeur gegrendeld was en daarom miss Ohlsson vroeg, voor haar te kijken." „Hoewel haar bewering volkomen aannemelijk zou zijn geweest, als ze een van de coupé's' 2, 12, 14 of een ander even nummer had gehad waar de grendel onmiddellijk onder het handvat van de deur zit in de oneven nummers, zooals coupé no. 3, is de grendel een stuk boven het handvat en kan daarom niet gemaskeerd worden door een sponzezak. Ik werd gedwongen tot de conclusie, dat mrs. Hubbard een incident verzon, dat nooit had plaats gehad. „En laat me hier ook een enkel woord zeggen over de kwestie van het juiste tydstip der mis daad. Naar myn idee is het werkelijk interes sante aan het gedeukte horloge de plaats waar het gevonden is: in Ratchett pyjamazak; een buitengewoon ongemakkelyke en onwaarschyn- ïyke plaats om Je horloge te bewaren, vooral als er een horlogehaakje is aan het hoofd-einde van 't bed. Ik was er daarom zeker van dat het horloge expres in den zak was gestopt en verzet. De misdaad was dus niet begaan om kwart over een. Werd ze dan vroeger begaan? Om juist te zyn, om drie en iwmtig minuten vóór een! Myn vriend, monsieur Bouc, bracht als argument naar voren, het geluid dat me wekte uit myn slaap. Als Ratchett zwaar verdoofd was, had hy niet kunnen roepen. Kon hy roepen, dan zou hy ook in staat zijn geweest, te worstelen om zich te verdedigen en er waren geen sporen van zulk een worsteling. Ik herinnerde me dat MacQueen de aandacht had gevestigd, niet eens, maar tweemaal, op het feit, dat Ratchett geen Fransch sprak. „Ik kwam tot de conclusie, dat iemand tr.y had herkend als Poirot, den detective, en dat de heele geschiedenis om drie uur en twintig, minu ten vóór een een comedie was, gespeeld ten mynen behoeve. Iedereen had de horloges-his torie kunnen doorzien die list komt in alle detective-verhalen voor. „Ze namen aan dat ik het doorzien zou en dat ik, fier op myn eigen knapheid, verder zou aan nemen, dat, daar Ratchett geen Fransch sprak, de stem, die ik hoorde om drie en twintig minu ten vóór één, niet de zyne kon zyn, en dat Ratchett toen al dood moest zyn geweest. Maar Ik ben overtuigd, dat Ratchett om drie en twin tig minuten voor één nog in zyn verdoofden slaap lag. Maar de list slaagde! Ik deed myn deur open en keek naar buiten. Ik heb inderdaad de woor den Fransch gehoord. Als ik zoo ongeloofiyk suf ben, dat ik de beteekenis van die woorden niet besef, moeten ze onder mijn aandacht gebracht worden. Zoo noodig, kan MacQueen open kaart spelen. Hy kan zeggen: „Neem me niet kwalyk, monsieur Poirot, dat kan mynheer Ratchett's stem niet geweest zyn. Hy spreekt geen Fransch." „Wanneer nu was de werkelyke tyd van de misdaad? En wie vermoordde hem? Naar mijn meening en het is maar een meening werd Ratchett gedood heel kort vóór twee uur, het laatste tydstip, dat de dokter als mogelyk geeft. Wie hem vermoordde...." Hy wachtte, kykend naar zyn gehoor. Hy kon niet klagen over gebrek aan belangstelling. Aller oogen waren op hem gevestigd. Hy ging lang zaam door: „Ik werd vooral getroffen door de omstandig heid, dat het bijna onmogelijk bleek, tegen iemand in den trein iets te bewijzen en door de nog al vreemde toevalligheid, dat bij ieder geval het getuigenis, dat een alibi gaf, kwam van wat ik zou kunnen noemen onwaarschijniyke zyde. Zoo verschaften de heer MacQueen en kolonel Arbuthnot alibi's voor elkaar twee menschen, waarvan het zeer onwaarschijnlijk scheen, dat er vroeger vriendschap tusschen hen beslaan had. Hetzelfde gebeurde met den Engelschen knecht en den Italiaan met de Zweedsche dame en het Engelsche meisje. Ik zei tegen mezelf: „Dat is buitengewoon; ze kunnen er toch niet allemaal bij betrokken zyn." En toen, messieurs, ging me een licht op. Ze waren er allemaal by betrokken. Dat zoo veel menschen, betrokken by de Armstrong zaak, door een toeval, reisden met denzelfden trein, was niet alleen onwaarschijnlyk, het was onmo- geiyk. Dat kon geen toeval zyn, maar opzet. {Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2