Kennedy houdt een radiorede 23 Franschen verliezen nationaliteit BOSCH De dalende belangstelling voor de wielersport Jaarvergadering N. C. B. te Tilburg T te*»**»0 n*7 FIETSLICHT WOENSDAG 30 OCTOBER 1940 Britsche torpedo-vliegtuigen vielen Duitsche schepen aan Gemeenschapsplicht Ministerraad te Vichy neemt besluiten VOGELTREKSTATION TEXEL W Hoe opleving mogelijk is „Niets doen zonder de erkende leiding van den bond BRITSCHE INTRIGES IN FRANSCH INDO-CHINA REGELING TE WACHTEN MEXICO—WASHINGTON Geen steunpunten voor V.S. op Mexicaansch gebied I ebruiVt van HET OVERLIJDEN VAN IR. DE KOK Bonnen ook in Bulgarije Ontaarde moeder staat terecht Haar kinderen tijdens de ramp van Rotterdam in den steek gelaten Douglas-gevechtstoestellen naar Canada Het waarnemingswerk opgeschort Vraag naar beukenootjes overtrof aanbod Schrale eikeloogst op de Veluwe POSTWISSEL VERVALSGHT WIJ LUISTEREN NAAR.S Nederlandsche Spoorwegen Donderdag 31 October Examens gemeente-administratie en gemeente-financiën Academische examens Examen apothekers-assistent NEW-YORK, 30 Oct. (D. N. B.) De Amerikaansche ambassadeur te Londen, Kennedy, die eenjge dagen geleden hier is aangekomen, heeft een radioredevoering uitgesproken, waarin hij de verdachtmaking van de hand wees, dat Roosevelt de Ver- eenigde Staten in den oorlog zou willen verwikkelen en geheime overeenkomsten met Engeland had aangegaan. De eenige mogelijkheid, zoo verklaarde hij, om Ame rika van den oorlog verre te houden, is gelegen in een bespoedigde bewapening. De bewapening is thans Amerika's vredeswaar- borg en de herkiezing van Roosevelt is der halve geboden, aangezien hij de Vereenigde Staten in dezen tiid het beste kan dienen. Kennedy merkte verder op, dat hij sedert den aanvang van zijn activiteit te Londen nooit iemand hoop heeft gegeven, dat de Vereenigde Staten op eenigerlei tijdstip of onder welke omstandigheden ook in den oorlog zouden kun nen worden verwikkeld. Na het uitbreken van het Europeesche conflict heeft hij in Amerika verklaard dat de Vereenigde Staten verre moes ten blijven van het conflict. Na de ervaringen, die hij in het eerste jaar van den oorlog in Londen heeft opgedaan, is hij meer dan ooit er van overtuigd, dat Amerika niet moet deel nemen aan dezen oorlog. Ook voor Engeland zou een deelneming der Vereenigde Staten aan den oorlog geen hulp zijn, want Londen moet inzien, dat dan de in dezen oorlog bijzonder noodzakelijke materieele hulp uit Amerika zou moeten ophouden. Zon der die hulp zou echter Engelands taak onge meen verzwaard worden. Een deelneming aan den oorlog is ook reeds daarom zinneloos, om dat er geen kans bestaat een leger met mo derne oorlogsmachinerie naar Europa te bren gen en op het continent te kunnen landen. Het tot zinken brengen van de „Empress of Britain" bewijst duidelijk de absurditeit van troepentransporten in den stijl van den vorigen wereldoorlog. BERLIJN, 30 Oct. (D.N.B.) Britsche tor pedovliegtuigen' hebben de laatste dagen in de Noordzee verscheidene vergeefsche aanvallen op een groot Duitsch schip en op twee Duitsche patrouille-vaartuigen ondernomen. In het laat ste geval was het eenige resultaat, dat de tor pedo's op het strand ontploften. Daar tegenover, zoo verklaart men in Duit sche kringen, is van belang de recente mede- deeling der Britsche admiraliteit, dat de krui ser „Liverpool" (9100 ton) in de Middellandsche Zee door den aanval van een Italiaansch tor pedovliegtuig beschadigd is. Het schip heeft daardoor een niet genoemd aantal manschap pen verloren. De Britsche kruiser is in 1937 ge bouwd, bezit een bewapening van 12 stukken geschut van 15 c.m. en een bemanning van ongeveer 700 koppen. De mededeeling, welke het Italiaansche weermachtsbericht destijds hierover publiceerde, wordt dus van Engelsche zijde achteraf bevestigd. TOKIO. 30 Oct. (D.N3.) Japan volgt met groote aandacht Engelands intriges tegen Japan, vooral in Thailand, zoo wordt gezegd in een Domei-bericht uit Hanoi. Volgens welingelichte kringen trachten de Engelschen op 't oogenblik hun invloed in Thailand te versterken. Dat Thailand zoo hardnekkig vasthoudt aan zijn ge- biedseischen jegens Fransch Indo-China, en dat de spanning in de grensgebieden is versterkt, moet geweten worden aan Engelsche intriges. Op deze wijze tracht Londen ten eerste Japans opmarsch naar 't Zuiden en ten tweede de con solidatie van Fransch Indo-China te verhinde ren. Tegelijkertijd wil het den export van rijst en andere goederen uit Thailand naai- Japan be moeilijken of geheel onmogelijk maken. In het bovengenoemde Domei-bericht wordt ten slotte gewezen op de nauwe samenwerking, tusschen de Engelschen en Joodsche financieele kringen in Fransch Indo-China, die onrust willen stich ten en een streven naar autonomie op gang wil len brengen. MEXICO, 30 Oct. (D.N.B.) President Car denas heeft aan Mexicaansche journalisten ver klaard, dat een bevredigende en definitieve re geling van alle tusschen Mexico en de Vereenig de Staten hangende kwesties te verwachten is Voorts verklaarde de president, dat Mexico op zijn gebied steunpunten voor de vloot en de luchtmacht onder eigen leiding zal oprichten Daarmede worden de geruchten weerlegd, dat Mexico bereid is den Vereenigden Staten der gelijke steunpunten af te staan. De brand- en gasploegen van het Centraal Station te Amsterdam worden door den chef, den heer Jongstra, toegesproken tijdens de inspectie, welke geregeld plaats vindt. Vooraan ds matrozen, leden van den Opbouiodienstdie de brandploeg vormen en daarachter de gasploeg van het spoorwegpersoneel (Foto Pax-Holland) Gaan we weer collecten houden? Bedelt men weer langs de straat? Speelt men weer liefdadigheid je? Neerland, is het weer zoo laat?! Krijgen wij nu wéér die schande, Dat het volk van Neerland duldt Dat „liefdadig" wordt gebedeld Voor een hoogste eere-schuld? Moet 't gezin van die soldaten, Die voorgoed zijn heengegaan. Dan van bedelen, van schooien. Van liefdadigheid bestaan? Zitten d'oorlogsinvaliden Straks gebrekkig op de straat, Eerst geduld als arme stumpers, Later als noodzakelijk kwaad? Krijgen we weer fancy-}airtjes En een bridge- of kegelfeest Met de opbrengst van een tientje, Is dat nu gemeenschapsgeest Laat die schande niet gebeuren! Neerland, Neerland! Weet uw taak! Éérst die tereschuld erkennen. Dat is plicht! 't Is éérezaak! Oorlogsweduwen en weezen En verminkten, allemaal Moeten ze door 't Rijk geholpen, En dat spoedig, en royaal! Praat niet slechts van 'i aantal helden. Dat voor ons op 't kerkhof ligt, Voor hun nabestaanden zorgen! Dat is nu gemeenschapsplicht! HERMAN KRAMER. In verband met het overlijden van den di recteur-generaal der Nederl. Mij. tot expl. van petroleumbronnen in Ned.-Indië, ir. J. E. F. de Kok, is van alie gebouwen der Bataafsche Petroleum Maatschappij te Den Haag de Ne- derlandsche vlag halfstok uitgestoken. Tal van telegrammen en brieven met condoleantiebe- tuigingen hebben het hoofdkantoor der maat schappij in de afgeloopen dagen bereikt. Dinsdagochtend is in het hoofdkantoor een korte bijeenkomst gehouden, waarin de heer De Kok op plechtige wijze herdacht is. De oudste employé der maatschappij, ir. W. L. Sluyterman van Loo, schetste in gevoelvolle woorden de figuur van den beminden direc teur-generaal en deed daarbij uitkomen hoede heer De Kok bij de geheele maatschappij steeds een symbool is geweest, een symbool van een heid, rechtvaardigrh en van trouw. SOFIA, 30 Oct. (D.N.B.) De Bulgaarsche mi nister van Handel, Sagorof, heeft bekend ge maakt, dat de regeering reeds een verordening heeft voorbereid voor de invoering van levens middelenkaarten, die in steden van 5000 inwo ners of meer, zoo noodig, zullen worden inge voerd. GENèVB, 30 Oct. (D.N.B.). Naar uit Vichy Wordt gemeld, is Dinsdagmiddag de minister raad onder voorzitterschap van maarschalk Pétain bijeengekomen. De vergadering duurde 2J/, uur. De minister van Justitie diende eon lijst in van 32 personen, wien de Fransche na tionaliteit ontnomen is, omdat zij het Fransche gebied in bepaalde omstandigheden verlaten hebben. Deze maatregel brengt automatisch met zich mede, dat zij geschrapt worden uit het legioen van eer. De minister van Landbouw bracht rapport uit over bepaalde bijzonderhe den in de uitvoering van reeds vroeger aange nomen wetten, welke betrekking nebben op de beroepsorganisatie voor den landbouw. Ten slotte wisselde de ministerraad van gedachten over kwesties van verzorging van noodlijden den en over het leveren van benzine ed. aan de koloniën. Onder de 23 personen wien de Fransche nationaliteit is ontnomen bevindt zich, naar uit Vichy wordt gemeld, ook de vroegere secretaris-generaal aan den Quai d'Orsay, Alexis Leger. Van de overigen worden nog genoemd de filmregisseur René Chaumette, de directeur van het blad „Ordre", Eppstein, de uitgever Isaac Grodzensky, de actrice Wera Koretzky, de vroe gere hoofdredacteur van de „Paris Soir", Pierre Laraeff, de burgemeester van Orleans, Claude Levy, de directeur der Banque Lazard, André Meyer, de vroegere afgevaardigde, advocaat en leider van den Franschen radio-omroep, Henrv Torres en tenslotte de groot-industrieel Louis Weiller. Voorts heeft de ministerraad een reeks van protesten tegen vroeger afgekondigde ont heffingen van nationaliteit onderzocht. Alle verzoeken van de familie Rothschild om de nationaliteit terug te krijgen zijn afgewezen Daarentegen werd gevolg gegeven aan de ver zoeken tot nietigverklaring van Leo Stern en David Weill, omdat hun vertrek naar het bui tenland inderdaad slechts voorloopig was er. een te rechtvaardigen reden had. Bovendien heeft de ministerraad den tekst van een wet aangenomen, waarbij het staatshoofd gemach tigd wordt zijn recht van gratie te laten gelden om een deel van het in beslag genomen ver mogen, ten gunste van een of meer familieleden van iemand die de nationaliteit verloren heeft, op bepaalde voorwaarden vrij te geven. Verder wordt uit Vichy gemeld dat de on langs door de Fransche regeering uitgevaar digde wet, waarby tot het einde van den oorlog de „conseils généraux" Worden opgeheven en door een regeeringscommissie vervangen, than.- krachtens een Dinsdag uitgevaardigde veror dening tot dc „conseils généraux" in de kolo niën is uitgebreid. Hun bevoegdheden gaan op de plaatselijke commandanten over, wien een uit zeven leden bestaande bestuurscommissie wordt toegevoegd, welker leden door den mi nister van Koloniën benoemd worden. „Ik kan niet begrijpen, dat deze zaak hier is aangebracht en dat de officier genoegen neemt met een straf, die ik kan opleggen", zoo sprak de Rotterdamsche politierechter in een zaak tegen een vrouw die terecht stond omdat zij eenige uren voor de ramp in de Maasstad op den 14en Mei haar vier kinderen, resp. 10, 11, 13 en 16 jaar, moedwillig heeft verlaten. Uit het verhoor bleek, dat de Vrouw ge scheiden is en dat haar gewezen echtgenoot ver blijf houdt in de strafgevangenis te Scheve- ningen. Op den14den Mei heeft ze haar wo ning verlaten om de steunuitkeering,. die zij en haar kinderen van Maatschappelijk Hulpbe toon genoten, in ontvangst te nemen. Voor haar vertrek had zij haar kinderen den raad gegeven bij luchtalarm naar den schuilkelder onder de fabriek van de firma Cats te vluch ten alwaar zij tijdens de oorlogsdagen reeds eerder bescherming hadden gevonden. Toen des avonds de binnenstad in lichter laaie stond en ook het huis van de vrouw was verbrand, vernam zij, dat haar vier kinderen waren gered en onderdak hadden gekregen bij familie te Gouda. In plaats van zich naar Gouda te begeven, huurde zij tezamen met een vriend een zolderkamertje. Het tweetal leefde, aldus, het Handelsblad, van het geld, dat zij van Maatschappelijk Hulpbetoon ontving en van de kinderen trok zij zich niets maar aan. Behalve voor moedwillige verlating had het O. M. ook oplichting ten laste gelegd. De politierechter was van meening, dat deze zaak, in verband met den ernst van de feiten, door de volle kamer moet worden behandeld. Hij achtte het gedrag van de vrouw zeer er gerlijk. De zaak werd naar den rechter-commissaris terug verwezen. Deze zal nu tevens onderzoe ken welke maatregelen er ten aanzien van de vier kinderen moeten worden getroffen. Binnenkort zal de vrouw voor de rechtbank terechtstaan. SANTA MONICA. (Califorië), 30 Oct. (D.N.B.) Personeel van de Douglas Aircraft Co. verk aar de, dat 36 destijds door Noorwegen bestelde ge vechtsvliegtuigen aan Canada zullen geleverd worden. In de onlangs gehouden tiende jaarvergade ring van de stichting Vogeltrekstation Texel werd medegedeeld, dat het trekwaarnemings- werk, dat tot nu toe de hoofdzaak is geweest en dat veel belangrijke resultaten heeft opge leverd, voorloopig is opgeschort. De omstandig heden werken er thans piet toe mede, dit werk de uitbreiding te geven, die het zou behoeven om even vruchtbaar te blijven als voorheen. In overeenstemming met het algemeen vogelkun- dig karakter, dat het vogeltrekstation reeds door zijn oprichters werd gegeven, zal thans eenige jaren lang de aandacht worden geschon ken aan oekologisch werk, waarbij speciaal voedselonderzoek op den voorgrond zal staan. Een samenwerking is tot stand gekomen met den Plantenziektekundigen dienst, die reeds lang de rol van de vogels in de huishouding der natuur bestudeert. Het trekonderzoek zal worden voortgezet, speciaal aan de vanginrichtingen. Terugmel dingen van geringde vogels verloopsn door de tijdsomstandigheden uiteraard niet gunstig. Er zal echter meer dan vroeger aandacht besteed worden aan sexe, leeftijd, gewicht en veeren- kleed der trekkers Gepoogd zal worden zooveel mogelijk het contact met het publiek te behouden, al leent zich dit onderzoek daartoe minder dan het waarnemingswerk. Dit contact heeft het vo geltrekstation te meer noodig, daar zijn werk geheel uit vrijwillige donaties moet worden be kostigd. De leiding ran het werk werd opgedragen aan den heer L. Tinbergen, die dr. W. H. van Dobben opvolgt als wetenschappelijk leider der stichting. Laatstgenoemde heeft zijn functie neergelegd wegens verandering van werkkring, doch volgt dr. J. Verwey op als secretaris der stichting. Het dagelijkse!) bestuur der stichting is thans als volgt samengesteld: prof. dr. L. F. de Beaufort, voorzitter; dr. ir. H. N. Kluyver, pen ningmeester; dr. W. H. van Dobben, secreta ris; J. G van Marie, dr. G. J. van Oordt, dr. J. Verwey. Op de Veluwe is het rapen van de beuke nootjes nagenoeg geëindigd. In het dikke dek ï'an de bladeren, die den laatsten tijd gevallen zijn. is het vrijwel ondoenlijk geworden de nootjes op te zoeken. De oogst van deze booir- zaden is dit jaar op de Veluwe vrij goed ge weest.. Toch konden de handelaren bij lar.se na niet voldoen aan de talrijke aanvragen, de vraag z»u op de Veluwe 't aanbod wel twintig maal overtroffen hebben, ondanks dat er ijverig geraapt is. De prijzen, die de handelaren vooj de beukenootjes aan de rapers hebben be taald, varieeren van 10 tot 22 cent per kilo gram. De bonafide handelaren betreuren zeer, dat de regeering van haar aanvankelijk voornemen om dit jaar bij den inkoop van de boomzaden regelend op te treden, is teruggekomen. De in zameling zou dan volgens hen beter resultaat hebben gehad dan nu. Er is thans vrijheid ge laten aan een uitgebreiden tusschenhandél, waardoor de prijzen belangrijk zijn opgedre ven en in veel gevallen de boomzaden onnoo- diig herhaaldelijk transport hebben ondergaan, wat niet ten goede van de kwaliteit van het product kwam. Er zijn gevallen bekend, dat één wagon met eikels eerst achtereenvolgens wel bij vijf of meer handelaren terecht kwam, r LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erjrenden Rijwielhandel. De opheffing van verschillende wielerbanen in den lande getuigt niet van een bloeiend be staan van de wielersport. Vooral in sportkrin gen heeft men herhaaldelijk getracht hierin eenige verbetering te brengen, doch tot op he den nog zonder het gewenschte resultaat. De leidende figuren zelf zijn het in de lijn, die gevolgd moet worden, nog niet eens, aoodat het vraagstuk op zich zelf reeds moeilijk, voor een goede oplossing nog grootere moeilijkheden op levert. Vooreerst zal men het immers eens die nen te zijn ten aanzien van de lijn, welke ge volgd moet worden. Ten aanzien van dit pro bleem hebben wij de meening gevraagd van den secretaris van de Nederlandsche Wielren Unie een der leidende figuren in de wielersport, die de volgende richtlijnen aangaf om naar zijn oordeel te komen tot de gewenschte opleving van deze eertijds zoo buitengewoon populaire sport. Het vraagstuk is lang niet nieuw meer, want jaren geleden, aldus onze zegsman, heb lk reeds herhaaldelijk deze kwestie aangeroerd om op deze wijze te trachten de banen in de provincieplaatsen, zoomede de kleine banen in de groote steden in net leven te houden en rendabel te maken. Gaarne wil lk op het oogenblik nog eens mijn meening uiteenzetten. Men moet hierbij vooropstellen, dat iedere wielerbaan, en dit geldt vooral voor banen in de provincie, plaatselijke favorieten dient te hebben, hetgeen stimuleerend werkt op de be langstelling van de zijde van het plaatselijk publiek. Nu is het lang geen gemakkelijk werk om dergelijke favorieten te kweeken. Daarvoor zijn evenwel de plaatselijke wielerclubs aange wezen Een goede samenwerking tusschen de baanexploitanten en de wielervereenigingen is dus wel de eerste eisch, dien men mag stel len om -te komen aan het noodzakelijke mate riaal om de belangstelling te kweeken en daar mede de baan rendabel te maken. De N W IT. poet dan een vast competitieprogramma sa menstellen, zoodat op al die banen in den lande eenzelfde programma kan worden verreden. De wielervereenigingen moeten hierbij dus hun enners instellen op het rijden van vaste com petitienummers. Zulk een programma kan b.v. bestaan uit een sprint, een inhaalwedstrijd voor ploegen, zoo mogelijk een tandemwedstrijd een individueele tjjdrace en een koppelwedstrijd over 25 K.M. De clubs kunnen dan elkaar op iedere baan regelmatig ontmoeten, doch vooral niet iedere week (Zondag) op dezelfde baan. Op die ma nier kweekt men plaatselijke supporters voor iedere club en verdwijnt automatisch elke com bine. Dit alles komt vrijwel neer op eenzelfde regeling als geldt voor de beoefening van het voetbalspel. Een paar maal in een seizoen kan iedere baan bovendien nog een z.g. grooten open wed strijd houden met uitsluitend prominenten Laat verder iedere baan zich onthouden van zgn. „drie- en zesdaagsche avond wedstrijden", want daarmede vooral maakt men de zaak dood. Laat verder de jonge kijkers van 14 tot 16 jaar na afloop van het programma ook een wedstrijdje rijden over op zijn hoogst 10 K:M. en kweek daarmede bij de jeugd nieuwe be langstelling voor de wielersport. In het belang van den goeden gang van za ken moest de N.W.U. dergelijke wedstrijden verbieden. Dit zal zoowel in het belang zijn van de sport zelf als in het belang van de banen. De N.W.U. heeft daadwerkelijk reeds ge tracht een competitie, in het leven te roepen, zooals ik heb ontwikkeld en wel door het uit schrijven van een clubkampioenschap van Ne derland op de baan met voorwedstriider, op de provinciale banen. Jammer genoeg ls dit geen succes geworden, deels door de geringe samen werking van clubs en banen, deels door de con currentie van de clubs onderling. Banen verdwijnen thans, wielerclubs kwijnen en al mogen er dan uitzonderingen kunnen worden aangewezen op dezen re gel, den achteruitgang hebben allen, die hierbij betrokken zijn, bewust of onbewust zelf bewerkt. alvorens den eigenlijken kooper te bereiken. Op de Veluwe is de schrale oogst van de eikels in hoofdzaak aan de koffiebranderijen afgezet. De kastanjes zijn meerendeels opge kocht voor de verwerking tot veevoeder en de beukenootjes voor de winning van olie. Op het postkantoor te Alphen a. d. Rijn bood Dinsdagmiddag een soldaat van den Opbouw- dienst een postwissel aan ter waarde van veer tien gld. De dienstdoende ambtenaar Bemerkte onmiddellijk, dat de pos.w.ssel was vervalscht en dat hij oorspronkelijk v,er gulden had gegolden Hij wist den soldaat aan den praat te houden en liet inmidde s de politie waarschuwen, die kort daarna den vervalscher arresteerde. Bij het verhoor bekende nij. zich uit Haarlem een postwissel van vier gu den te hebben ge zonden. waarvan hij het bedrag veranderde tn veertien. De man is ter beschikking van den of ficier van Justitie te s-Gravenhage gesteld. .WAWAWAVMAWAWAVbS%% Met ingang van 11 dezer is de heer ir. A. Heeringa benoemd tot ingenieur eerste klasse der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht. JAARSVELD, 414.4 M. AVRO -Uitzending 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoon muziek, 10.15 Gramolconmuziek, 10.30 De Romancers en soliste, 11.0011.20 Huis houdelijke wenken, 12.00 Gramofoonmu- ziek, 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP. 1.00 AVRO-Amusementsork. en solist, 2.00 Omroeporkest en solist, 3 10 Omroeporkest, 3.403.55 Reportage. 4.30 Gramofoonmuziek, 5.15 Vragen van den dag (ANP) 5.30 Puszta-orkest, 6.00 Orgel spel, 6.15 Gramofoonmuziek met toelich ting 6.45 Actueele reportage of gramofoon muziek. 7.007.15 Nieuwsberichten ANP en sluiting KOOTWIJK, 1875 M. VARA-Ultzenalng 7.15 Gramofoonmuziek, 8.008.15 Nieuwsberichten ANP, JO.OO Orgelspel, 10.30 VARA-orkcst, 11.15 Gramofoonmuziek, 11.45 VARA-orkest. 12.15 Gramofoonmu ziek, 12 45 Nieuws- en economisch» be richten ANP. 1.00 Esmeralda en solist. 1.45 Gramofocnmuziek, 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 Vragen van den dag (ANP), 5.30 VARA-orkest, 6.45 Gramofoonmuziek. 7 00 7.15 Nieuwsberichten ANP en sluiting. (Van onzen Brabantschen correspondent) Dinsdag heeft de Noord-Brabantsche Christe- 1 jjken Boerenbond in de Harmoniezaal te Til burg zijn jaarvergadering gehouden, welke werd voorafgegaan door een H. Mis voor de levende en overleden leden, opgedragen door den gees telijken adviseur, rector J. P. van Dal. In zijn openingsrede wijdde de voorzitter, de heer C. Moors, een woord van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van de leden en van hun zonen, die het groote offer van hun dierbaar leven brachten in dienst van het Vaderland. Daarna herdacht de voorzitter eenige over leden personen, die in de organisatie hun spo ren hebben verdiend. Met klem doe ik een beroep op al onze leden, aldus de heer Moors, dat zij met de Nederlandsche en de Bezettings-autori- teiten zullen meewerken om de hoogst, mo gelijke productie uit den grond te ha'er.. ook onder moeilijke omstandigheden, als tekort aan kunstmest en transportmoeilijk heden. Het Vaderland met zijn bevolking mag terecht een beroep doen en dit zal niet vergeefsch zijn op aller medewer king om de voedselpositie zoo gunstig mo gelijk te doen zijn. In dit verband moge ik ook een beroep doen op den gemeen schapszin om trouw na te leven de voor schriften, die gegeven zijn en worden in verband met productie en afzet van pro ducten. Van de zijde der autoriteiten zijn de duidelijke bewijzen gegeven dat men be grijpt de typische boerenwenschen, als broodgraan uit eigen teelt, huisslachtingen en dergelijke; aan die wenschen is tege moet gekotr.en; maar dat legt dan ook op ons allen den zwaren plicht naar de gegeven voorschriften te handelen, ook al strooken die niet geheel met eigen meeningen. Hooge belangen van de gemeenschap staan hierbij op het spel en daarvoor moeten de Indi vidueele belangen wijken Hierna deed de voorzitter eenige mededee- lingen over wat mén noemt pogingen tot con centratie in den land- en tuinbouw. Geruimen tijd vóór den oorlog was tot stand gekomen een regelmatig contact tusschen de drie Centrale Landbouworganisaties en de drie Landarbeiders organisaties. Onder invloed van de oorlogsom standigheden is dit contact belangrijk verste vigd en versterkt. De drie Centrale Landbouw organisaties hebben met de drie -Landarbeiders- organisaties gevormd het Centraal Secretariaat van den Land- en Tuinbouw, zoodat het tus schen de drie C.L.O. reeds jarenlang bestaande en vruchtbare overleg is uitgebreid tot dc cen trale organisaties van land- en tuinbouwarbei- ders. De heer Moors besprak in het kort de voorstellen van het K.N.L.C. en van den K.N B.T.B. De drie Centrale Landbouworganisaties heb ben elkaar nog niet volledig gevonden. Het ligt thans niet op mijn weg, aldus vervolgde spr., om lof te brengen aan het eene plan eu crltiek op het andere. Ik meen mij te mogen bepalen tot den vurigen wensch, dat de ver schilpunten zullen worden overbrugd en dat men er in zal slagen te komen tot een voor alle partijen aanvaardbare hartelijke samen werking in den opbouw van de noodig geachte nieuwe organen. Ook van enkele andere zijden is of was men bezig aan plannen tot nieuwbouw, ech ter op een wijze die onze vrijwillige mede- wenking bij voorbaat moest uitsluiten. Hef past hier nog eens met nadruk te waar schuwen de bestuurs- en gewone leden onzer afdeelingen: laten zij niets doen en niets toezeggen aan nieuwlichters die onder dikdoenerij en geheimhouding hen benaderen dan dit fiere antwoord: „Ik doe niets zonder onze erkende leiding van den N.C.B., wend U tot haar!" De N.C.B. heeft het recht dit van de leden te vragen, want hü heeft met al zijn diensten, instellingen en vertakkingen werk gepresteerd, dat den toets van gerechtvaardigde critiek ten volle kan doorstaan. Erkennend ten volle, dat ook aan het N.C.B.-werk, als zijnde mensche- lijk werk, fouten kleven, zoo kan toch ieder on bevooroordeelde waarnemen, dat vrijwel nergens in heel ons land een organisatorische opbouw en uitbouw is tot stand gebracht ten bate van den boerenstand in zijn geheel, als in de Bisdommen 's Hertogenbosch en Breda. De meeningen ten opzichte van den boeren stand en zijn recht op een redelijke belooning zijn zich gelukkig snel aan het wijzigen, althans als wij thans acht slaan op de grootpers, die over het algemeen vroeger op het standpunt stond, dat een verwaarloozing en verarming van den boerenstand geen ernstig bezwaar op leverde, als, van elders goedkoope levensmid delen en grondstoffen konden worden aange voerd. Moge deze kentering in de meeningen van vele Nederlanders ten opzichte van den boeren stand en het boerengezin haar fundament vin den in de opvatting, dat het belang en de beteekenis van den boerenstand verre uitgaat boven de leniging van den stoffelyken nood en der stoffelijke behoeften. Dan zal hopen- lijk spoedig de tijd aanbreken, dat de boer en de boerenstand gaat en kan innemen m de maatschappij de plaats, die hij krachtens zjjn gewichtig beroep en zijn beteekenisvollen stand gerechtvaardigd mag en moet innemen. Hierop verklaarde de voorzitter de vergade ring voor geopend. Na afwerking van enkele huishoudelijke aan gelegenheden werden de aftredende bestuurs leden, de heeren J. C. van Beek te Deurne, M. van Halder te Drunen, G. van Lieshout ie Veghel, H. M. Wellen te Neerbosch en Jos Zegers te Schaijk, herkozen. Bij de bekendmaking der voorstellen kwamen verschillende wenschen aan de orde nopens de verhooging der prijzen van verschillende land bouwproducten, met name van aardappelen, granen, varkens. Het bestuur zegde toe ten deze alle moeite te doen bij de C.L.O. Tegen een voorstel om in verbano met het zaaipian 1941 de prijzen voor dat jaar reeds thans Be kend te maken, welk voorstel was ingediend cioor de afdeeling Acht, bestond by het hoofd bestuur ernstig bezwaar. Het hoofdbestuur meende, dat weinig te veranderen zal zijn aan het voorschrift 50 pet. der granen in te leve;en voor 1 December, welk voorschrift de kring Steenbergen gaarne veranderd zou zien. Het hoofdbestuur zegde toe diligent te zijn t.a.v. den wensch, dat sommige boerderijen meer aan 15 pet. van hun bouwland voor haver mogen bestemmen, doch de voorzitter verwacht weinig heil van deze diligentie, omdat de voedselvoor ziening van den mensch het voornaamste is. Een regeling voor zelf-bakkers schijnt in het vooruitzicht te zijn. Opheffing van het karn- verbod acht het hoofdbestuur niet gewenscht. Het hoofdbestuur heeft reeds met alle kracht aangedrongen op het opruimen van militaire werken en versperringen, die vooral ook door het onkruid, dat by deze werken welig kan groeien, veel nadeel doen aan de gewassen en de mogelykheden van verhooging der productie belemmeren. Afschaffing van biggenmerker. is een der liefste wenschen van het hoofdbestuur, evenals van de afdeeling Sambeek. Met algemeene stemmen heeft de ver gadering het voorstel van het hoofdbestuur aangenomen tot het toelaten van den Hop bond te Vlijmen, aJs instelling van den N.C.B. By de rondvraag wees de geestelijke advi seur op het groote belang, dat gelegen is in het volgen van en het vertrouwen stellen in het hoofdbestuur. Spr. onderstreept de woor den van den voorzitter in zyn openingsrede nopens de nieuwlichters. Zwaar is de verant woording van de plaatselyke besturen, die moe ten zorgen, dat aan gerechtvaardigde grieven de grond wordt ontnomen. Voorts wees spr. op het belangrijke werk, dat de jonge boeren kunnen doen. De N.C.B. moet zyn groote en gave innerlyke kracht nog verhoogen. Vervolgens sprak nog, de heer A Fleskens, voorzitter van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, die eenige zeer algemeene op- Bierkingen maakte over de concentratie. De heer ir. C. van Meel gaf tenslotte een korte uiteenzetting over de werking der tech nische commissie. Voor het examen gemeente-administratie hadden zich dit jaar 664 candidaten opgege ven. Voor en tydens het examen trokken zich 26 candidaten terug. Van de overbiyvende 638 candidaten hadden er 15 vrijstelling van het schriftelijke gedeelte, vyf candidaten zijn niet opgekomen, terwijl aan tien candidaten toe stemming was verleend tot het afleggen van een na-examen. Aan het schriftelijke gedeelte werd dus door 608 candidaten deelgenomen. Hiervan werden tot het mondelinge gedee;te toegelaten 280 candidaten. Van de tien candi daten voor het na-examen zijn er vier niet op gekomen. Na het schriftelyke gedeelte werd een candidaat afgewezen en voor het mondelinge gedeelte trokken zich nog zes candidaten te rug. Aan het mondelinge gedeelte van 't exa men namen dus deel 274 candidaten plus vijf tien candidaten, vrygesteld van het schriftelijk gedeelte en vyf candidaten voor het na-exa men, in totaal derhalve 294 candidaten. Hier van slaagden in totaal 207 candidaten. Voor het examen gemeente-financiën hadden zich dit jaar 103 candidaten aangemeld. Hier van hebben zich zeven candidaten teruggetrok ken en een candidaat had een vrijstelling voor het schriftelijke gedeelte van het vak boekhou den. Tot het mondelinge gedeelte werden 46 candidaten toegelaten, waarvan 41 candidaten het diploma behaalden. LEIDEN. Doet. ex. wis- en natuurkunde, hoofdvak wiskunde, de heer L. Bakema, Leiden. DELFT. Ingenieursex. voor myningenieur: de heeren C. W. Bais, Amsterdam en T. J. Vrins (met lof), Scmarang. UTRECHT. Op proefschrift „De rechtsvoor schriften voor de vaart op Oost-Indië 1595 1620" is de heer Hendrik Hoogenberk, geboren te Assen, aan de Rijksuniversiteit te Utrecht bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdneid. UTRECHT. Opgeroepen vijf candidaten. Ge slaagd mej. W. van Omme. Ouderkerk aan den IJssel en mej. C, L, A. M. Slootmajo, Utrecht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5