Organisatie van Grieksche luchtwapen de laatste jaren sterk ontwikkeld Gissingen omtrent de houding van Turkije Haven van Dover beschoten Tokio' s nieuwe politiek VONDEL OP ALLERHEILIGEN De stemming in Albanië Verklaring van Laval r~ Verduistering Betalingsverkeer tusschen Duitschland en Nederland Het geheime document van Potocki Jawahar lal Nehroe gearresteerd VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS De Corriere della Sera schrijft: Berlijn ziet geen reden voor wijziging in Ankara 's optreden OPBOÖWDIENST WAGENINGEN EN DE WEDEROPBOUW VRIJDAG 1 NOVEMBER 1940 OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27^ ct per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22680 Grieksch schip door Italianen opgebracht Grieksch legerbericht Diplomatiek offensief van Prins Konoje III niiiiiiiiiiiiiiiiimii g Belangrijke verzachtingen per 1 November ingevoerd Rangen en graden De Balkanlanden en het conflict DE VEREENIGDE STATEN EN GRIEKENLAND Nederlanders uit Roemenië naar Ankara Britsch s.s. Starstone tot zinken gebracht DE OVERST ROOMINGS- RAMP IN DE PYRENEEëN Binnen één dag steeg het water twintig meter Wegens het Feest van Aller heiligen zal dit blad heden avond niet verschijnen. De Directie A llerheiligenA lier zielen Plannen nemen meer vorm aan Spaansche belangstelling voor Amerika Betrekkingen tusschen V.S. en Mexico NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één.65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der .Omroepers" de de rubriek MILAAN, 31 Oct. (DJf.B.). In verband met de Italiaansche luchtaanvallen op de Griek sche steunpunten merkt de Corriere della Sera op, dat Griekenland in de afgeloopen jaren de organisatie van zijn luchtwapen zeer sterk heeft ontwikkeld. Het aantal Grieksche vliegvelden op het vasteland en op de eilanden bedraagt ruim 60. Daarbij komen noodlandingsterreinen en geheime vliegvelden voor het geval van een .conflict. Griekenland staat in zijn militaire voorbe reiding geheel onder het bevel van Londen, dat er steeds naar gestreefd heeft ht land in geval van noodzaak te vormen tot een groote basis voor zijn militaire acties en tot een steunpunt voor zijn ravitailieering. Niet minder dan 3000 benzinedepots voor vliegtuigen en voor oorlogs schepen zijn de laatste jaren aangelegd. Zij hadden geen ander doel dan het vormen van een uitrusting voor een leger en een vloot zoo groot als Griekenland nooit kon hebben. Het Britsche radiobericht, volgens hetwelk het tot de Dodekanesos behoorende eiland Stam- palia door Engelsche luchtstrijdkrachten zwaar zou zijn gebombardeerd, wordt in welingelichte Italiaansche kringen categorisch tegengesproken. De Grieksche gezant in Rome, Politis, die zijn paspoorten heeft aangevraagd, heeft het legatie- personeel en den consulaten dienovereenkom stige instructies gegeven voor de voorbereiding van hun vertrek uit Italië. Dit zal, naar men in Italiaansche politieke kringen aanneemt, ech ter eerst over enkele dagen kunnen geschieden, aangezien den Griekschen conculs voor de liqui datie hunner aangelegenheden en voor hun reis naar Rome, vanwaar de terugreis naar Grieken land geschiedt, den noodigen tijd zal worden ge laten. De Italiaansche gezant in Athene is, naar men in Rome verder verneemt, op gelijke wijze opgetreden als de Grieksche gezant te Rome. Omtrent de stemming in Albanië meldt de Corriere della Sera uit Tirana, dat het vast beraden en snelle antwoord der Italiaansche wapens op het spel der intriges van de regee ring Metaxas onder de Albaneesche bevolking een levendige golf van geestdrift heeft gewekt. De straten van Tirana zijn vol van een onover zienbare menigte. Met geestdrift worden de berichten over den opmarsch van de Italiaan sche colonnes op Grieksch gebied langs de grens ontvangen. De actie wordt door de Albaneesche bevolking in prachtige discipline en in een geest van volledig begrijpen goedgekeurd. In deze actie van Italië zien de Albaneezen de verwezen lijking van hun ouden droom van terugkeer der Albaneesche bevolking van Tsjamoeria in den schoot van het Albaneesche vaderland. Men ver neemt ook, dat bij den opmarsch der Italiaan sche motorcolonnes op de grenswegen de Alba neesche bevolking den bevrijdenden troepen groote vreugdebetoogingen brengt. De patriotten van Tsjamoeria hebben bij den fascio van Ti rana geldbedragen gestort voor den steun van Albaneesche vluchtelingen uit Griekenland. Naar pas thans bekend wordt, is het den Italianen onlangs gelukt ruim 2000 ton staal, koper, rubberbanden en glycerine in beslag te nemen, welke goederen op het Grieksche s.s. At- tiki van Amerika naar Griekenland vervoerd werden. Op reis naar den Piraeus was het schip door de Italiaansche controle-commissie ver zocht, zich naar een bepaald punt in de Mid- dellandsche Zee te hegeven om onderzocht te worden. De weigering hieraan te voldoen was aanleiding voor de Italiaansche autoriteiten het schip ^naar een Italiaansche haven op te bren gen, waar de lading in beslag werd genomen, nadat uit het onderzoek gebleken was, dat de Grieksche kapitein geprobeerd had aan de Ita liaansche controle te ontsnappen. De Engelsche controle in Gibraltar had het schip op verdacht snelle wijze reeds na twee dagen laten doorvaren, terwijl andere schepen met wijndruiven en andere ladingen meer dan veertig dagen in Engelsche contrólehavens moesten liggen. De Attiki heeft na lossing van de voor oorlogvoering belangrijke lading de reis naar Griekenland kunnen voort zetten. STOCKHOLM. 31 Oct. (D.N.B.) Nya Dagligt, Allehanda meldt uit Londen, dat daar thans wordt medegedeeld, dat de Britsche generale staf besprekingen met Griekenland heeft ge voerd. Drie dagen voor het Italiaansche ultimatum aan Athene, zoo schrijft de Regime Fascista, heeft de Engelsche pers op grond van de richt lijnen van het Londensche ministerie van Voor lichting itl alle windrichtingen rondgebazuind, dat Engeland aan Griekenland alle hulp zou verleenen. Woensdag echter verklaarde Chur chill, dat men vooc Griekenland het weinige zou doen, dat men kon doen. De waarheid is deze, dat men voor Grieken land nog minder zal ondernemen dan voor de andere staten, die zich door het aannemen der Londensche garantie in het tegen de asmogend- heden gerichte kamp plaatsten. De heer Eden heeft door zijn reis de Balkanwateren willen vertroebelen, doch hij is met een werkelijk tra gisch passief ijlings naar Engeland terugge keerd. Roemenië heeft zich met zijn nieuwe re geering beslist op de lijn van Italië en Duitsch- land ingesteld, Bulgarije bekrachtigt de vriend schap met Italië en slaat met sympathie den Italiaanschen opmarsch tegen zijn vijanden gade. Joego Slavië en Turkije denken er niet aan, een houding aan te nemen, die door Italië als vijandig zou kunnen worden beschouwd. Italië zal de meeloopers van Londen ten spoe digste terecht wijzen, opdat Engeland zich niet meer van de Grieksche lueht- en vlootsteun- punten bedienen kan en gedwongen zal zijn zich terug te trekken uit de wateren, die onder Italiaansche souvereiniteit zullen blijven. Italië vergeet niet, dat Griekenland met instemming van Londen en Parijs aan het einde van den wereldoorlog Italië's rechten benadeelde en zich op kosten van Italië vergrootte. Uit Athene meldt het D.N.B.: Het Woensdag avond uitgegeven officieele legerbericht van het Grieksche opperbevel meldt „terugtrekkende bewegingen" van de Grieksche troepen aan het front in den Epirus". \an het overige deel van het front wordt gezegd, dat het gisteren rustig gebleven is. Veelzeggend ten aanzien van de sympathieën der bevolking van de oorlogszone is een zin snede in het legerbericht, volgens hetwelk „on geregelde gewapende benden" tezamen met de Italianen opereeren. TOKIO, 31 Oct. (D.N.B.). In de krachtens een keizerlijke verordening voor Japan voorge schreven nieuwe politiek meent de „Kokoemin Sjimboen" 'n nieuw diplomatiek offensief te zien van prins Konoje tot regeling van het Chinee- sche conflict en tot uitvoering van de nieuwe ordening in Oost-Azië. Het blad hecht groote beteekenis aan een onderhoud van Konoje mei den uit Nanking teruggeroepen specialen afge zant generaal Abe. Het voornaamste onderwerp van bespreking zou geweest zijn de regeling van de diplomatieke betrekkingen tusschen Japan en Nanking-China, en het vraagstuk van den afloop der Chineesche kwestie. Men constateert, dat Tsjoenking nog altijd op de hulp van En geland en Amerika rekent en den hopeloozen tegenstand voortzet. De houding van Japan tegenover Nanking zal een nieuwe ontwikkeling der betrekkingen tusschen Japan en China doen ontstaan, waardoor aan Tsjang Kai Sjek een nieuwe zware slag wordt toegebracht. Voorts kan Japan de vijandige houding van Engeland en Amerika in de kwestie van Nederlandsch-Indië niet langer dulden. Ook hier zouj wanneer de minister van Handel, Kobajasj'i, die heden hier uit Batavia terug keert, verslag heeft uitgebracht, een dien overeenkomstig optreden van Konoje ver wacht kunnen worden. PARUS, 31 Oct. (D.N3. De Fransche minis ter van Buitenlandsche Zaken en plaatsvervan gend ministerpresident, Laval, heeft vandaag in Parijs tegenover de pers een verklaring af gelegd, waarin hij o.a. het volgende zeide. De eerste besprekingen zijn gevoerd in een atmosfeer van hoffelijkheid en in een geest van wederzijdsch begrip, hetgeen na een nederlaag ongebruikelijk is. Er moet nog een lange weg worden afgelegd voordat alle bestaande kwes ties zijn geregeld. Het is niet mogelijk in en kele dagen of zelfs in enkele weken alle scha den te herstellen en de ruïnes te herbouwen, die door op een zoo gevaarlijke wijze begonnen oorlog zijn ontstaan. Hij, Laval, zal van de beide ontmoetingen, die hij heeft bijgewoond, een ontroerende herinnering bewaren. „Toen ik, zoo verklaarde Laval letterlijk, maarschalk Pétain tegenover den Führer Adolf Hitler zag, begreep ik, dat men op een andere wijze dan door veldslagen het lot van de beide naties kan regelen." Frankrijk zal zich in de toekomst tegen buir tenlandsche inmengingen weten te verdedigen en in vrijheid de verantwoordelijkheid voor zijn daden alleen op zich nemen. Och of 't geoorloofd waar te dansen met de reien Der heil'gen zielen, die der hemellieden spoor jH| Navolgen' en God lof toejuichen in het koor Des hogen hemels, wijd van droefheid afgescheien: Hoe zou de Geest, van 't lijf ontslagen gaan verbreien Des Allerhoogsten roem, en met een heldre stem Hem zingen in de Kerk van 't nieuw Jeruzalem, En volgen met zijn keel der Engelen schalmeien: |H Maar overmits ik hier, nog vreemdeling beneen, Moet zuchten eer ik mag het heiligdom betreen, Hj| SS Dat onze Hoogepriester, heeft geopend voor ons allen: =p Zoo offer ik U, Heer, dergener wandel, die =j Ik in 't gewijd papier Uws Geests uitmunten zie: Laat u den legen 1 toon Uws dichters doch gevallen. |H Dit sonnet werd door Vondel geschreven als inleiding op zijn Hl tooneelstuk „De Helden Gods des Ouwden Verbonds", waarop de drie laatste regels doelen. 1) lagen. 51 fr= 1ST AN BOEL, 31 Oct. (D.N.B.) In Turksche kringen schijnt men zich in verband met het Italiaansch-Grieksche conflict vooral met twee problemen bezig te houden, n.l. in de eerste plaats de politieke overweging, in welken om vang en met welke snelheid de Engelsche hulp volgens de aan Griekenland gegeven garantie effectief kan worden, een kwestie, waarin Grie kenland na het falen, resp. dralen van Enger land ten aanzien van Polen en Noorwegen en na het catastrophale einde van de Engelsche hulp voor Nederland en België in zekeren zin den laatsten toetssteen vormt voor het effec tief worden van een Engelsche garantie voor kleinere staten in het algemeen. In de tweede plaats de kwestie der verkeersproblemen, nu de weg door het Grieksche gebied in Thracië ver sperd is en daarmede Turkije is afgesneden van den landweg naar Europa. Met het oog op den naderenden winter, die doet verwachten, dat de Donau door gebrek aan water of door ijsgang zal worden gesloten, heeft de spoorlijn de groot ste beteekenis voor het personen- en goederen verkeer, vooral daar bemoeilijking van de ver binding met Europa op het oogenblik volledig Zonsondergang 1 Nov. 18.13 Zonsopgang 2 Nov. 8.36 Maansopkomst 10.18 ondergang 19.37 De Duitsche Rijksminister van Economi sche Zaken heeft ter vergemakkelijking van het betalingsverkeer met de bezette Neder- landsche gebieden de deviezenvoorschriften per 1 November a.s. verzacht. Met ingang van dezen datum kunnen zonder bijzondere deviezenvergunning bij een reis naar Nederland 1000 mark of 750 Nederlandsche gul dens worden medegenomen. In het grensverkeer mag M. 100 of 75 per dag, maar ten hoogste M. 1000 of 750 per maand, worden meegenomen. Bovendien behoeft voor betalingen naar Ne derland bij bedragen beneden M. 5000 totaal in één maand behalve voor verzekeringsbetalin gen geen deviezenvergunning' te worden aan gevraagd. Behalve voor verzekering kunnen der halve alle mogelijke uitbetalingen daaruit ge schieden. Tot bovengenoemd bedrag kunnen on begrensd betalingen voor goederenleveringen uit Nederland worden gedaan. Voor bepaalde in de desbetreffende „Runderlass" genoemde artikelen, waaronder b.v. alle voedingsmiddelen vallen, blijft een deviezenvergunning vereischt, zoodat dergelijke betalingen niet ten laste van het vrije bedrag' van M. 5000 kunnen worden verricht. Daar de verrekeningsovereenkomst ook verder van kracht blijft, moeten ook de betalingen waarvoor geen deviezenvergunning' noodig is door storting op de Rijksmarkrekening van het Ne derlandsche Clearing-instituut bij de Duitsche Verrekeningskas geschieden. Alleen de betalingen voor sociale verzekeringsdoeleinden kunnen als tot dusverre per post worden gedaan. Andere belangrijke verlichtingen zijn vastge steld voor de vermogensinvesteeringen van in de bezette Nederlandsche gebieden woonachtige personen in het Rijksgebied. De interest en op brengsten uit deze investeeringen kunnen voort aan zonder deviezenvergunning tot het volle bedrag worden overgemaakt en behoeven niet meer via de conversiekas worden verricht. Bovendien is de deviezenblokkeering voor deze beleggingen zelf opgeheven. De in de bezette Nederlandsche gebieden woonachtige personen kunnen over haar credieten, spervorderingen aandeelenrechten, grondbezit en onroerende rechten zonder bijzondere vergunning beschik ken en deze o.a. voor nieuwe investeering in het binnenland aanwenden. Op aanvraag' verstrekken de deviezeninstanties ook goedkeuring om de opbrengst van dergelijke vermogensinvesteeringen naar het bezette Ne derlandsche gebied via de clearing over te ma ken. Ook de effecten der in Nederland woon achtige personen mogen voortaan zonder ver gunning door de deviezenbank worden verkocht en de opbrengst daarvan aangewend. De verzachtingen gelden, afgescheiden van eenige uitzonderingen, in het algemeen niet voor de vermogenswaarden van personen, die naar het bezette Nederlandsche gebied geëmigreerd zijn. De verzachtingen mogen ook niet voor ren- tedienst, aan- en verkoop van Dawes- en Young- leening worden toegepast, evenmin als voor de Oostenrijksche Volkenbondsleeningen, de leenin gen der voormalige Tsjecho-Slowaaksche Repu bliek en van de vroegere stad Dantzig. Bij den Opbouwdienst zijn blij kens een besluit van den secretaris generaal van het departement van Algemeene Zaken de volgende rangen ingesteld: Voor het hooger kader: comman dantkolonelhoofdleider en leider. Voor het middenkader: hopman, onderhopman en adspirant-hopman. Voor het lager kader: hoofdopzich ter, opzichter en werkmeester. Verder is de rang van voorman ingesteld. In den stand van het personeel van den Opbouwdienst, dat geen rang be kleedt, worden onderscheiden de gra den van gezel en werker. is gewórden door het staken van de Roeir.ecn- sche scheepvaart tusschen Constanza en Istan- boel. Tegelijkertijd maakt de ontwikkeling van den oorlogstoestand in de Middellandsche Zee eventueele hoop op het verkeer door die zee dubieus, ondanks de van Engelsche zijde aan gekondigde beloften van convooien naar de Middellandsche Zee. Verscheidene economische kringen houden deze belofte reeds sinds lang voor bluf. Van. officieuze Duitsche zijde wordt over de houding van Turkije gemeld: Te Berlijn heeft men geen reden aan te nemen, dat in de houding van Turkije tegen over de in aanmerking komende mogend heden eenigerlei wijziging is gekomen. Deze meenirig hoorde men heden in de Wilhelm- strasse als antwoord op de vraag van bui- tenlandsche persvertegenwoordigers, wat de houding van Turkije ten aanzien van het Italiaansch-Grieksche conflict is. Tevens bestempelt men in politieke kringen der rijkshoofdstad de uit het buitenland afkom stige geruchten over een Duitsch ultimatum en een Duitschenota aan Turkije als „ge bazel" dat men niet ernstig kan opnemen. ROME, 31 Oct. CD. N. B.). Met de nouding van de Balkanstaten in het huidige Italiaansch- Grieksche conflict houdt de Giornale d'Italia zich in een opmerkelijk artikel bezig. Het blad acht het Engelsche plan om den geheelen Balkan tegen Italië in het geweer -e brengen, om zich zoo te onttrekken aan de ver plichting tot hulpverleening aan Griekenland, mislukt. Ten bewijze hiervan vestigt het blad er de aandacht op, dat het fabeltje van den opstand in Albanië reeds ondubbelzinnig door de feiten weerlegd is en het andere fabeltje van een verstrakking in de houding van Joego slavië tegenover Italië eveneens slechts een Engelsche wenschdroom is. Joego-Slavië, aldus het blad, blijft rustig en intervenieert niet. Het weet zeer wel welke concrete redenen er voor de Italiaansche actie bestaan. Het weet eveneens nauwkeurig, dat de Italiaansche Balkanpolitiek het niet op avonuur gemunt heeft, doch Op verheldering der betrekkingen met de Bal- kanmogendheden en stabilisatie van den vrede op loyalen grondslag. Joego-Slavië heeft dus geenerlei reden tot ongerustheid en tot een vijandige houding. Maar ook Engelands hoop, dat Bulgarije zich zou roeren, zoo gaat het blad voort, is bedrieg lijk gebleken. Bulgarije heeft sympathie voor de zaak van Italië. Zijn verantwoordelijkheids- bewuste, vierkante politiek getrouw ziet net er van af complicaties te scheppen. Onder deze omstandigheden heeft ook Turkije geen reder om ernstig het probleem van interventie te overwegen. Ondanks het bezoek der Britsche generaals aan Ankara en den koortsachtigen druk van de Grieksche regeering en de En gelsche diplomatie blijft Turkije het beginsel getrouw zijn onafhankelijkheid te verdedigen die in tegenstelling tot het gekonkel van 1e Engelsche politiek van de zijde der asmogend- heden rechtstreeks noch zijdelings bedreigd wordt. Wat Rusland betreft, dat de Engelsche plu tocraten als htm laatste troef beschouwen, zijti houding is reeds, naar te verwachten was, rustig en objectief gebleken. Men kan dus constatee- ren, zoo besluit de Giornale d'Italia, dat Grie kenland en Groot-Brittannië volkomen ge- isoleerd zijn. WASHINGTON, 31 Oct. (D.N.B.) Opeen vraag betreffende Amerikaansche neutraliteitsmaatre- gelen in verband met vijandelijkheden tusschen Italië en Griekenland, heeft staatssecretaris Huil verklaard, dat nog geen besluiten zijn ge nomen. BOEKAREST, 31 Oct, (A.N.P.). De meeste Nederlanders, werkzaam bij de Roemeensehe petroleumindustrie, zijn uit Roemenië naar Ankara vertrokken. BERLIJN, 31 Oct. (D.N.B.) Verdragend geschut van het Duitsche leger heeft in den vroegen middag van 30 October opnieuw de haven van Dover beschoten. Een zwaar Duitsch gevechtsvliegtuig heeft Donderdagochtend in de wateren ten Westen van Ierland het 5.700 ton groote Britsche s.s Starstone tot zinken gebracht. MILAAN, 31 Oct. (A.N.P.). Met betrekking tot het door den „Völkischer Beobachter" gepubli ceerde geheime document van den Poolschen ambassadeur te Washington, graaf Potocki, schrijft de Corriere della Sera o.a.: „Het document heeft ontzaglijke waarde, daar het geenszins van partijdigheid verdacht kan worden. De Poolsche ambassadeur is gewis noch een tegenstander van de Amerikaansche demo cratie, noch van president Roosevelt geweest, doch hij achtte het zijn plicht, de regeering te Warschau op de hoogte te stellen van de wer kelijke politieke houding der Vereenigde Staten ingeval van een Europeesch conflict. In Maart 1939 wilde de meerderheid van het Amerikaan sche volk evenals thans van inmenging in de Europeesehe aangelegenheden niets weten, doch by de groote democratie aan gene zijde van den oceaan wordt met de meening van de meer derheid slechts tot op zekere hoogte rekening gehouden. Vooral president Roosevelt voert meer dan de autocratische regeering van de middeleeuwen, waarvan zooveel kwaad is ge sproken, een geheime diplomatieke activiteit. De willekeur en despotische arbeid van president Roosevelt is door den Poolschen ambassadeur zeer doeltreffend in het licht gesteld. Uit het rapport van Potocki blijkt, dat Roosevelt ver vuld is van haat jegens de totalitaire staten. Deze hartstocht maakt hem blind en laat hem vergissing op vergissing begaan, waarvoor de Europeesehe democratieën de rekening moeten betalen. Men kan het rapport van graaf Potocki niet lezen zonder den indruk te krijgen dat de Amerikaansche president in werkelijkheid een laaghartig mensch is, doch om eerlijk te zijn moet dit oordeel uitgebreid worden tot de poli tieke gebruiken der Vereenigde Staten in het algemeen en tot zijn instellingen, die ver van de oorspronkelijke democratie af staan. NEW-YORK, 31 Oct. (D. N. B.). Associa ted Press meldt, dat volgens een radio bericht nit Delhi, Pandit Jawaharlal Neh roe in Allahabad gearresteerd is. Pandit Jawaharlal Nehroe behoort tot de meest bekende Indische politici Reeds vroeg sloot hij zich aan bij de passieve tegenstands beweging van Gandhi. In 1929, 1936 en 1937 was hij president van het Indische Nationale Congres. Wegens zijn anti-Engelsche houding is hij talrijke malen in de gevangenis geworpen Nehroe heeft zich thans ook verklaard tegen het deelnemen van Indië aan den oorlog en dienovereenkomstige redevoeringen gehouden. Als gevolg van deze redevoeringen zou hij ge arresteerd zijn. Reuter meldt nog, dat deze arrestatie Don derdagavond na een bespreking tusschen Nehroe en Gandhi is verricht. PARIJS, 31 Oct, (D.N.B.). De staatssecretaris van het Fransche ministerie van Verkeer, Ber- thelot, die zoo juist van een inspectiereis is teruggekeerd, heeft een beschrijving gegeven van de door den overstroomingsramp in de Pyre neeën aangerichte schade. De Parijsche bladen, die hierover berichten publiceeren, melden, dat de verwoestingen nog erger zijn dan men zich eerst voorstelde. In de getroffen gebieden is het water binnen een dag twintig meter gestegen. In Perpignan heeft men in enkele dagen 347 millimeter neerslag geme ten. In verscheidene dalen is de grond tot op de diepte van tien meter door de watermassa's weggespoeld. De wegen zijn ernstig beschadigd. Voor het herstellen van de ernstigste schade is een bedrag van honderd millioen francs nood zakelijk. De verbindingen met Spanje zijn on derbroken en men zal minstens zes weken moe ten werken om een voorloopige verbinding tot stand te kunnen brengen. De ramp wordt ge weten aan de ontbossching ter plaatse. Men wil thans, om in de toekomst een herhaling van de ramp te voorkomen, in deze streken weer bosschen gaan aanleggen. Allerheiligen en Allerzielen sluiten als het ware den kerkelijken jaar kring af. Meermalen wordt op den Allerheiligendag het zinrijk gebed herhaald: „Almachtige eeuwige God, Die ons vergund hebt, de verdiensten van al uwe Heiligen in één enkel feest te vieren; wij smeeken U, dat Gij ons den gewenschten overvloed uwer goe dertierenheid door de menigvuldige voorsprekers gelieft deelachtig te ma ken." Dit is dan ook de dag om God te verheerlijken en te danken in de won deren Zijner genade, in de talloozc Heiligen, wier kracht onze loomheid beschaamt, wier moed van martelaar en belijder ons tot sterkte wordt en wier voorbeeldig leven ons tot voor beeld, tot stimulans is. De gedachtenis van Gods groote Heiligen sluit zich schoon en treffend aan bij de gedachtenis der zielen. Geen tijd in het kerkelijk jaar die ons treffender den samenhang van lijdende, strijdende en zegevierende Kerk doet zien dan deze. Niet altijd werd Allerzielen als thans in de Kerk gevierd. Eerst in 998 begon uit de Benedictijner Abdij Cluny in Frankrijk de viering van heden na Allerheiligen, welke Allerheilig envie- ring van de jaren 731835 stamt. Doch steeds heeft de Kerk de Heili gen vereerd en voor de zielen der af gestorvenen gebeden. Het Placare, Chirste, Servulis verbindt zich nu on middellijker met het Dies Ir as en na de bede tot Gods vrienden bidden wij voor de lijdenden in het Vagevuur: Geef hun de eeuwige rust! Het gemeentebestuur van Wageningen heeft in een publicatie aangekondigd, dat de alge meen-gemachtigde voor den wedertpbouw, ir. J. A. Ringers, voornemens is enkele perceelen van de Mennonietenbuurt, langs den Nieuwen weg te onteigenen ten behoeve van den weder opbouw van het verwoeste deel dezer gemeente. Deze onteigening geschiedt teneinde een ter rein vrij te krijgen dat het gemeentebestuur beschikbaar zal stellen voor den bouw eener drukkerij. Met deze onteigening woidt een be gin gemaakt met de uitvoering van het groote plan tot den herbouw van Wageningen. Met het herbouwen van die verwoeste per ceelen, die niet zijn gelegen in de bebouwde kom, wordt thans alle mogelijke voortgang ge maakt, te eerder, waar nu de gelegenheid ii geopend voor de belanghebbenden bij den her bouw. de eventueel gewenschte fmancieele me dewerking te verkrijgen. Voorts heeft de Rijksgebouwwendienst bij het gemeentebestuur een aanvrage met teeke- ning ingediend voor den herbouw van het ver woeste Kantongerechtsgebouw met concierge - woning. De bedoeling is het gebouw weder aan de Marktstraat te doen verrijzen op het terrein waar vroeger een maalderij was gevestigd, dus in de onmiddellijke nabijheid van de plaats van het oude gebouw. De beslissing of het nieuw» gebouw daar ook inderdaad verrijzen zal be rust bij den algemeen-gemachtigde. MADRID, 31 Oct. (D.N.B.). De levendige be langstelling van Spanje voor de huidige poli tieke gebeurtenissen in Amerika en in het bij zonder voor de Ibero-Amerikaansche staten wordt weerspiegeld in een opmerkelijk artikel van de Alcazar, welk blad schrijft over de pene tratie van Panama door de Vereenigde Staten. Tegenover den Noord-Amerikaanschen kolos, al dus de Alcazar, heeft Panama Vele malen moeten wijken. Thans echter is de toestand zoo toege spitst, dat het parlement van Panama zich ge dwongen heeft gezien als woordvoerder van het land te wijzen op de onhoudbare toestanden, die door Noord-Amerikaansche aanmatigingen worden geschapen. De methode der Noord-Ame rikaansche penetratie van vreemde landen, al dus de Alcazar, is van ouds bekend. De een of andere strooman kocht onroerende goederen opt die hij vervolgens overschreef op zijn regeering, op die wijze is Panama geleidelijk door een net van Yankeesteunpunten veranderd in een mili taire zone der Noord-Amerikanen. De Zuid-Ame- rikaansche pers heeft reeds meer dan eens op dit feit gewezen. Met groote slimheid tracht Roosevelt thans Uncle Sam's hegemoniebedoe lingen te verbloemen. Hij spreekt niet meer van de Monroeleer, maar tracht dit slagwoord dooi de nieuwe uitvinding van het woord ,Bo- livarisme" te vervangen. De Alcazar ver klaart, dat Bolivar nooit gedacht heeft aan een Amerika onder Yankeeheerschappij. De GoU van Mexico beteekent een onoverbrugbare af grond. die de twee rassen, twee beschavingen ea twee religies scheidt. Het blad veroordeelt ver- volgens de poging van de VB. om Noord- en Zuid-Amerika te vereenigen in een „westelijk halfrond". WASHINGTON, 31 Oct. (D.N.B.). Tijdens ees persconferentie heeft staatssecretaris Huil ziel zeer voldaan uitgelaten over de verklaring vaa den Mexicaanschen president, dat alle proble» men tusschen de V.S. en Mexico zijn opgehel derd en maatregelen genomen konden wordei voor de continentale defensie. Huil gaf uit drukking aan de hoop, dat de betrekkingen tus schen beide landen zich ln dezen zin zoudei ontwikkelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1