De Ionische eilanden New-Y orksche Beurs Advertentiën Een bezoek van Gladstone t VRIJDAG 1 NOVEMBER 1940 Eenige herinneringen uit de jaren 1859-1863 UITGEVERIJ FOREHOLTE TE VOORHOUT HET TOT ZINKEN BRENGEN VAN DE „HELLI" Italiaansche tegenspraak van Britsch bericht DE PORTUGEESCHE EEUWFEESTEN Kapitein Prien bij den Führer De W.A. en de S.S. der N.S.B. Goedgekeurd door den Rijks commissaris SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS Twee vrouwen te water geraakt van wie één verdronk Duitsch-Nederlandsche Cultuur- vereeniging opgericht ZWEMMEN Record rugcrawl gebroken Stemming vast. Apothekers-assistent Vakexamen surnumerair Examen kraamverpleging Rijksverkeersinspecteurs Academische examens Clearingkoersen SAMENCESTELD ONDER LEIDING NEDERLANDSCHE BEWERKING DOOR MET EEN VOORWOORD VAN Z. VAN DR. JOS. HARTMANN DE BENEDICTIJNEN VAN ECMOND H. EXC. MGR. J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem 56 PAGINA'S BOEIEND VERHALENDE TEKST - 96 PAGINA'S PRACHTIGE FOTO-OPNAMEN, UITGEVOERD IN KOPERDIEPDRUK EN 4 KLEUROPNAMEN Dit zeldzaam mooie Lourdesboek verhaalt U in zeer boeienden tekst en met talrijke prachtige foto's van Maria's genade-oord; van de bekoorlijke geschiedenis van Bernadette Soubirous, van machtigen- opbloei van Maria-devotie, van pelgrimatie en van overweldigend en tegelijk liefdelijk natuurschoon. De rijke inhoud en de voorname uitvoering stempelen dit boek tot een kostbaar bezit voor alle katholieke Nederlanders. En de prijs staat nu eens niet een geweldige verspreiding in den weg: in blauwen prachtband slechts f 4.50. De oplage is zeer beperkt. Haast U daarom en bestelt U het boek vandaag nog bij Uw boekandelaar of bij Omzet 1340.000 shares WISSELKOERSEN AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT FA ILLISSEM ENTEN (Van een byzonderen medewerker) De veelbesproken Ionische Eilanden, die van den Peloponnesos tot aan Albanië, als een an tieke borstwering in de zee van dien histori- schen naam, vooruitgeschoven liggen op de Westkust van Griekenland, stonden na den val van Napoleon, gedurende bijna een halve eeuw onder Engelsch bewind. De eilanden waren bij de bepalingen van het Verdrag van Parijs, dato 15 Nov. 1815 (aangegaan tusschen Groot-Brit - tannië, Rusland, Oostenrijk en Pruisen) tot één enkelen, vrijen en onafhankelijken staat, ge naamd „de Ver. Staten van de Ionische Eilan den', saamgevoegd, „opdat zij niet in onge- wenschte handen zouden vallen". Deze eilan denstaat werd dan geplaatst „onder de recht- streeksche en exclusieve bescherming van Groot-Brittannië". Men bedenke, dat zulks ge schiedde in de dagen, toen de despotische Turk- sche heerschappy over tal van kleine Christen- Balkanvolken al erg onzeker begon te worden, en toen overal een nationale réveil zich aan kondigde. In 1821 brak de Grieksche vrijheids oorlog dan ook uit, welke, na vernietiging van de Egyptische (Turksche) vloot te Navarino (20 Oct. 1827) door de gecombineerde vloot van Engeland, Frankrijk en Rusland, zou eindigen in het stichten van een onafhankeiyk konink rijk Griekenland. Dit kwam te staan onder de bescherming der drie genoemde groote mo gendheden, met prins Otho, zoon van koning Ludwig I van Beieren, als soeverein-vorst. Spoe dig bleek, dat deze zich onder het Grieksche volk niet thuis gevoelde; de militaire opstand van 15 Sept. 1843 dwong den koning, zoowel zyn Beiersche troepen, als zijn vreemde raads lieden heen te zenden en het Grieksche volk een lang beloofde grondwet te verleenen. Bij het uitbreken van den Krim-oorlog tusschen Rusland en Turkije, in 1853, betuigden de Grie ken, door openlijke demonstraties, hun sympa thie voor de Russen. Dit was Engeland en Frankrijk heelemaal niet naar den zin. Zij maakten daarom van een vlootdemonstratie tegen den Piraeus, de zeehaven van Athene, meteen gebruik, om terloops deze kuststreek door Engelsch-Fransche troepen te bezetten en daar drie jaar te blijven, tot na den afloop van den Krim-oorlog. Met den Beierschen koning, die Otho van Griekenland was, ging het nu nóg minder goed; hij werd ten slotte, in 1862, door een nationaal parlement van den troon vervallen verklaard. Een jaar later kwam zijn opvolger als „George I, koning der Hellenen", een door de Britsche regeering aanbevolen Deensche prins, van het Huis Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glucksburg en verwant met het Engelsche koningshuis. Als huwelijkscadeau werden aan George I de.... Ionische eilanden „teruggegeven", na dat op die eilanden al jarenlang een fanatiek gevoerde nationalistische beweging aansluiting by Griekenland eischte! En hoe bitter waren riet de klachten dier Ioniërs; hoe vergeefsch de zware geldelyke offers van Engeland; hoe klei neerend ook nog de opinies, welke continentaal Europa over Engelands gestie inzake de Ionische eilanden n& den Krimoorlog propageerde. Sir Charles Napier, die al dertig jaar eerder Britsch resident op Kephallonië geweest was, had over die eilanden een uitvoerige en zeer verdienste- Ujke studie geschreven, welke o.a. de politieke informatie inhield, dat op Korfoe en alle Ioni sche eilanden de gegoede families en heerschen- de klasse vrijwel allen Italianen of van Italiaan- sche afkomst waren; die overigens elke ver- antwoordeiykheid voor den toestand ter plaatse heel graag aan de Engelschen overlieten! ,,De bureaucratie, die er talryker is dan ergens in Europa", zegt Morley in zijn vermaarde „Life of Gladstone", berustte exclusief in Italiaan- sche handen, hetgeen, als reactie, ten gevolge had, dat de nationalistische volksbeweging voor aansluiting bij Griekenland er des te meer tot bloei kwam. Maar de schulden van den Ioni- schen eilandenstaat waren de laatste tien jaren met méér dan 100.00 pond gestegen, di. met twee-derden van het jaarlyksch inkomen! In de scholen hing overal een Grieksche gebeds formule aan de muren, ,,dat Panhelleensche een dracht, o Heer, de Turken moge verdreven uit heel ons Griekenland en de Engelschen uit onze Zeven Eilanden, Amen!" Onlusten waren aan de orde van den dag. Op Kephallonië hadden opstootjes onder het boe renvolk al een epidemisch karakter gekregen, hetgeen met brandstichting of vernieling van huizen en wyngaarden gepaard ging. Toen deed de Britsche regeering, door haar minister van Koloniën, Bulwer Lytton, den be roemden auteur van „The Last Days of Pom peii", aan den uitnemenden Hellenist, die Glad stone was, het uitzonderlijk verzoek: „Om een volk, dat Grieksch spreekt, met de politieke wetenschap der in praktyk gebrachte vrijheid te verzoenen zou dat voor u geen taak zijn, welke een nobele episode in uw carrière kan worden?" En zoo verliet Gladstone, vergezeld door zyn échtgenoote en zijn oudste dochter, met als par ticulier secretaris den zoon van den eersten mi nister, lord Aberdeen, op een mistigen Novem bermorgen Londen, om via Weenen naar Triest te reizen. Daar zou de Britsche hulpkruiser /Terrible" het gezelschap op 21 Nov. aan boord nemen, om „na een verrukkelijke reis dooi de Adriatische Zee" Gladstone drie dagen later te Korfoe aan land te laten stappen. Dit was dus „dat vermaarde eiland, waar over hy zulke merkwaardige dingen had gele zen by Thucydides en Xenophon; dit was de haven, waar de oude Atheners hun straf expeditie naar Syracuse hadden voorbereid, welke voor de Grieksche democratie zoo ramo- spoedig zou worden; de haven tevens, waar de jonge Octavianus (de toekomstige keizer Augustus) zyn verspreide vloot weer bijeenge bracht had voor den zeeslag bij Aktion, die zou beslissen over de al of niet vestiging van een wereldryk der Caesars; dit was de plaats waarvan Don Juan met zijn vloot uitzeilde, om by Lepanto de overwinning op de Turken te behalen, welke voor den verderen opmarscb der Ottomaansche sultans fataal zou worden de haven, tenslotte, waarvan óók, nu veertien jaar geleden (d.i. op 12 Juni 1844) de gebroe ders Bandiera met hun troepje van 19 vrywil- ligers, leden van den Giovane Italia, die onder Guiseppe Mazzini stond, naar de Italiaansche kust waren uitgevaren, om daar, ie Cotrone.... verraden en doodgeschoten te worden, onder den nog nieuwen kreet „Viva Tltalial"; het geen in die dagen een enorme sensatie door héél het verbrokkeld Italië had verwekt! Hier. eindelijk, op dit heerlijke KorfOe, werd Mr- Gladstone nu zélf, als „Philhelleen" (zooaLs dr feestelijke transparanten meldden) en Britsch diplomaat met een salvo van zeventien saluut schoten „en héél wat ceremonie en eerbetoon door de bevolking" ontvangen. Den eersten morgen reeds kwamen alle no tabelen van het eiland, processiegewijs en als een soort monster-deputatie, Mr. Gladstone in zi n woning bezoeken. Ze brachten een ver zoekschrift mee voor koningin Victoria, waar in „in uiterst pathetische bewoordingen" werd gesmeekt, „van hun eiland toch geen Britsche kolonie te willen maken"; alsmede met hef mondeling verzoek, „dat Korfoe en de Ionische Eilanden met Griekenland vereenigd zouden worden." Dien avond volgde de gemeenteraad met een soortgelijke petitie, 's Anderen daags werden er, héél den dag door, tal van deputa ties ontvangen en bracht Gladstone ook een bezoek bij den ouden Grieksch-orthodoxen bis schop; senatoren en volksvertegenwoordigers liepen onafgebroken in en uit, en daarbij bleef het leidmotief domineeren „Hereeniging met Hellas!" Er werd ook een tocht rond de eilanden ge maakt en natuurlijk een bezoek gebracht aan Tthaka. Onophoudelijke najaarsregens kwamen al dien tijd in stroomen neer, behalve dan op den dag van Gladstone's onvergetelijk verblijf op ïthaka; zoodat hij er al de natuurlijke bekoor- lykheden te genieten kreeg, welke reeds Homeros schilderde in het rijk van koning Laërtes, den vader van Odysseus, dien wonderlijken Griek- schen held-zwerverDaar, in ïthaka, danste Gladstone dien avond zelfs op een bal, dat door de vriendelijke eilandbewoners gegeven werd „te zijner eere", in een ruime zaal, waar een levens- groote Ulysses en Penelope op de muren als fresco geschilderd waren. In Kephallonië werd hij aan het strand opgewacht door een schil derachtige en rumoerige menigte. Zij begroette het Engelsche gezelschap met oorverdoovende kreten van „Hereeniging!", wierpen allerlei ge drukte blaadjes en vlugschriften in zijn rijtuig, en schreeuwden ten slotte „Kato e prostasia! Weg met het protectoraat!" Omdat de aartsbis schop zoo oud en ziekelijk was, bracht Glad stone hem, na de openbare audiënties, een be zoek. „Wij vonden zijne gelukzaligheid", schreef Gladstone later, „gezeten op een sofa, gekleed in vol ornaat en met een koorkap zwaar van goud en purper, waarover ee nlange witte baard golfde. Achter hem stond zijn kleine hofhou ding. De oude aartsbisschop sprak zijn Itali- aansch indrukwekkend langzaam, cm Gladstone toch vooral duidelijk te maken, dat de éénige wensch van het volk van Kephallonië nog was: aansluiting by Griekenland terwijl de 86-jari- ge grijsaard telkens weer murmelde „Questa in- felice isola, questa isola infelice!" En tranen stroomden over zijn baard! „Uiterst drama tisch!" commentarieert Morley. Het slot van deze unieke diplomatieke reis van den „Grand Old Man" die van November 1858 tot 8 Maart 1859 wegbleef uit „zyn geliefd Londen" was dan, zooals gezegd, dat Glad stone zelfs l°rd Palmerstone wist te winnen vcor zyn inzichten. Zoodat begin 1863 het wets ontwerp, dat de cessie van de Ionische Eilanden aan Griekenland bevatte, door het Britsche par lement werd aanvaard en de overdracht te Athene, met het noodige vertoon van offervaar digheid en niet zonder veel plechtigheid, kon geschieden. ROME, 31 October. (D.N.B.). In een Reu- terbericht uit Athene is medegedeeld, dat het onderzoek in het geval van den eenigen tyd ge leden door een onbekende duikboot tot zinken gebrachten Griekschen kruiser „Helli" heeft uitgewezen, dat het schip door orpedo's van Ita- liaansch maaksel is getroffen. Deze technische bijzonderheid was om politieke redenen tot dus ver lïiet bekend gemaakt. In verband hiermede wordt van bevoegde Ita liaansche zyde verklaard: In het Engelsche be richt wordt angstvallig het onbetwistbare feit verzwegen, dat de groote torpedofabrieken van Fiume, alsmede de andere Italiaansche torpedo- fabrieken veel aan buitenlandsche marines le veren. Ook aan de Engelsche marinie zijn in- dertyd groote Italiaansche torpedoleveranties gedaan. Het feit, dat uit de gevonden splinters de Italiaansche herkomst van de torpedo's is gebleken, bewijst derhalve niet in het minst, dat ook de duikboot, die den Griekschen kruiser tot zinken bracht, een Italiaansche duikboot was. Het is duidelijk, dat voor de uitvoering van deze Engelsche provocatie, het gebruik van een torpedo van Italiaansch fabrikaat een bijna onvermijdelijke noodzakelijkheid was. De zoo lang verzwegen en plotseling zoo sterk op den voorgrond geplaatste technische bijzonderheid bewijst slechts, dat de Grieksche kruiser Helli juist door een Engelsche duikboot met een Ita liaansche torpedo tot zinken is gebracht. LISSABON. 31 Oct. (D,N£.) Binnen het kader van de Portugeesche eeuwfeesten zijn Woensdag in Evora de plechtigheden gehou den naar aanleiding van den 600sten verjaardag van den Slag aan den Salado. Na een Te Deum in de kathedraal werd een historische optocht gehouden. De betooging waaraan duizenden uit alle deelen des lands deelnamen, stond geheel in het teeken der Portugeesch-Spaansc'ne vriendschap. De Spaansche ambassadeur hield een redevoering, waarin hy een parallel trok tusschen de wapenbroeders van Portugal en Spanje by dien historischen veldslag en de huidige Spaansch-Portugeesche kameraadschap. Portugal en Spanje voelen, aldus de ambassa deur, dat een gemeenschappelijke band hen ver- eenigt en dat zij leden van een grootere ge meenschap zijn. BERLIJN, 31 Oct, (D.N.B.). De Führer en op perste bevelhebber der weermacht heeft van daag den succesvollen duikbootcommandant, lt. ter zee eerste klasse Prien, ontvangen en hem als vijfden officier van de Duitsche weermacht het eikenloof van het ridderkruis van het IJze ren Kruis overhandigd. Naar het A.N.P. meldt, heeft de secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van Justitie aan de politie-autoriteiten een schrij ven doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat de Rijkscommissaris voor het bezette Ve- derlandsche gebied de W.A. van de NS.B. en de Nederlandsche SB. van de N.S.B. heeft goed gekeurd. Met deze goedkeuring is volgens het A.N.P. verbonden het recht om marschen (optochten) te houden in alle plaatsen in Nederland zonder nadere formaliteit, tenzij de formatie sterker is dan pl.m. 100 man (storm), in welk geval de belanghebbende organisatie verplicht is, van den voorgenomen optocht uiterlijk drie dagen van te voren kennis te geven aan het (de) hoofd (en) van plaatselijke politie, in welks (welker) gemeente (n) de optocht zal plaats vinden, met vermelding van de route. Met deze kennisgeving kan worden volstaan. Tenslotte wordt in dat schrijven medegedeeld, dat de N.J.S. (nationale jeugdstorm) geen ver gunning behoeft voor het houden van optoch ten. Donderdagavond omstreeks acht urn- zyn twee vrouwen uit het woonwagenkamp te Zwolle naby het R.K. Ziekenhuis aldaar te water ge raakt. Op het hulpgeschreeuw sprong een taxi chauffeur te water, terwijl een schipper in een roeiboot te hulp schoot. Ondanks de diepe duisternis slaagden de redders er in de echtge- noote van G. bewusteloos op te halen. De andere vrouw echter, een moeder van drie kinderen, werd levenloos op den wal gebracht. De be- wustelooze vrouw is naar het R.K. Ziekenhuis o/ergebracht. Ook het stoffelijk overschot van de verdronkene is daarheen vervoerd. Te Middelburg is Donderdagavond een 32- jarige koopman door de duisternis misleid in het voormalige Dok geloopen. Nadat de dren keling op het droge was gebracht hebben twee dokters getracht, de levensgeesten weer op te wekken, echter zonder het gewenschte resul taat. Donderdagavond werd te Den Haag in Pulchri Studio in aanwezigheid van tal van Duitsche en Nederlandsche autoriteiten opgericht een Duitsch-Nederlandsche Cultuurvereeniging. Dr. G. F. Schuon te Den Haag, leider van de Duitsche kolonie aldaar, hield daarbij een rede. De gevolmachtigde van Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart in de provincie Zuid-Holland, dr. Schwebel, hield een toe spraak, waarin hij de beste wënschen van dén Rijkscommissaris voor de nieuwe vereeniging vertolkte en zich aansloot bij de woorden, die de Rijkscommissaris dezer dagen te Utrecht uit sprak bij de overneming des Auslands-Organi- sation der N.S.DA..P. hier te lande over de goede gemeenschap, die van Duitsche zyde wordt gezocht en bevorderd en van Neder landsche zijde op zoo velerlei wijze hartelijk wordt beantwoord. Het zeer talrijke gehoor juichte beide rede voeringen hartelijk toe. Na afloop gaf het „Koelner Kammer-Sinfo- nie Orchester" in Diligentia een zeer gewaar deerd concert. Bij de zwemwedstrijden, welke in Maagden burg gehouden werden, werd de Europeesche recordhouder Heinz Schlanck op de 100 meter rugcrawl door Gerstenberg verrassend geslagen Met een tijd van 1 min. 10,7 sec. liet Gesten- berg Schlanck 0,6 seconde na zich. NEW-YORK, 31 Oct. De stemming po de New-Yorksche effectenbeurs was vandaag bij de opening vast. De zeer gunstige berichten om trent de bedrijvigheid in de industrie vormden een steun voor de markt, waardoor reeds vry spoedig de meeste fondsen koersverbeteringen van omstreeks een punt te zien gaven. Nu en dan werd tot winstnemingen overgegaan, ter wijl tevens af en toe de handel wat minder levendig werd. Over het algemeen was hij ech ter vrij opgewekt en de koersstijgingen konden geleidelijk tot omstreeks een drietal punten wor den opgevoerd. Vooral luchtvaartaandeelen tra den sterk op den voorgrond, terwijl staalwaar- den een zeer vaste houding toonden. Men was van meening, dat voor de staalindustrie mid delen moeten worden gevonden om de produc tie op te voeren. Het cijfer der wagonladingen wees een stijging aan, die in dezen tijd van het jaar niet gewoon is, hetgeen aan de spoor wegfondsen ten goede kwam. Koperwaarden werden gesteund in verband met de naar het metaal bestaande vraag. Voor fondsen van han delshuizen bestqnd vrijwel geen belangstelling. Ter beurze is men veeal van meening, dat, wat ook de uitslag van de verkiezing moge zijn, het koersverloop gedurende eenigen tijd althans gunstig zal zyn. Tijdens het laatste beursuur kwamen opnieuw GRONINGEN. Geslaagd de dames Z. S. Bui ten te Ruinerwold. F. M. van Druten te Wil- dervank, J. S. E. Kuil te Stadskanaal en de heer G. Boxma te Meppel. UTRECHT. Opgeroepen vyf candiadten Ge slaagd de dames L. C. A. van Schalk en M. J. Rijnders, beiden te Utrecht. 's-GRAVENHAGE. Aan hetvakexamen heb ben voldaan de volgende surnumerairs der in voerrechten en accijnzen: T. Dekker, P. L. Tap, W. H. Doeleman, A. Vreeswijk, W. P. Oldert, G. Joustra. HEERLEN. In de Wilhelminaschool, de kweekschool voor vroedvrouwen, werd het exa men voor de aanteekening kraamverpleging af genomen. Geëxamineerd zijn elf dames, die allen slaag den, n.l.: E. Kuiper, Haarlem, E. Kuiper, Nieu we Pekela; M. Loos, Kruisland; E. van Mens, Eindhoven; J. Rodel, Nijmegen; C. Rijksen, Utrecht; M. Scholten, 's-Gravenhage; J. v. d. Ven, Rotterdam; A. Verhoek, Rotterdam; G. de Vries, Mierlo; Zr. Irmgardis (G. Phlippen), Renkum. In verband met plaats gehad hebbende wy- zigingen bevat de Ned. Staatscourant nr. 213 van 31 October opnieuw een opgave van de Rijksverkeersinspecteurs voor het vervoer van personen en goederen en hun juiste adressen. AMSTERDAM. Geslaagd voor het candi- öaatsexamen economie de heeren D. J. Wagner H. J. Amsen, L. Godefroi en J. van Lith. LEIDEN. Geslaagd voor het candidaatsexa- men rechten de dames C. van Amsfcel, Amers foort; A. A. S. Knappert, Den Haag. GRONINGEN. Geslaagd voor het artsexamen eerste deel de heeren: H. Offerhaus te Gro ningen en J. C. C. Meyboom te Rotterdam. Bevorderd tot arts: de heeren F. J. Tolsma te Blessum (Pr.) met de aanteekening cum laude', en L. J. Landeweer te Hoogezana. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid de heer R. J. M. Fortuyn te Groningen met de aanteekening cum laude. UTRECHT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Indisch recht: S. Koopmans. Koersen voor stortingen op 1 November 1940 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75.36 Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Lires 9.87 v Deensche kronen 36.40 NOorsche kronen 42.80 Zweedsche kronen 44.85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42 Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 4.23 Turksche ponden 1.4514. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Tot diepe droefheid van mij en mijne kinderen overleed heden, na voor zien te zijn der H.H. Sa cramenten, in den leeftijd van 75 jaar, mijn innig geliefde Echtgenoot en der kinderen beste Vader Dr. ALEXANDER HENDRIK OIDTMANN M. L. J. OIDTMANN— BRANTJES C. J. M. STIGTER- OIDTMANN W. P. J. STIGTER A. W. M. OIDTMANN M. J. OIDTMANN Bussum, 30 Oct. 1940. Stadhouderslaan 4. De H. Requiemmis zal op gedragen worden Zater dag 2 November in de St. Vituskerk te Bussum, te 10.15 uur; waarna de be grafenis op de R.K. Be graafplaats te 11.30 uur zal plaats vinden. Eenige en algemeene kennisgeving. L O U R D enkele winstnemingen voor, doch het aangebo den materiaal kon gemakkelijk ondergebracht worden. De beurs sloot in vaste houding op de hoogste noteeringen van den dag. De koersstij gingen bedroegen over het algemeen omstreeks een viertal punten. Vandaag werden 846 fondsen verhandeld, waarvan er 569 een koerswinst hebben behaald. De slotkoersen van 115 fondsen lagen beneden die van gisteren, terwijl in de noteeringen der 162 overige geen verandering kwam. Oct. 31 30 29 Allied Chemical 42 —a. Air Reduction 170 169 168 American Can Co. 941 93 1 94 Am. c a Foundry 29 281 271 American Radiatoi 71 Am. Rolling Mills 161 14 1 -14 1 Am. Smelt Ref. 43 1§ 431 421 Am. Sugar Refining 131 Am. Tel. Tel. 165 164 164 Am. Tobacco B. 721 721 721 Am. Waterworks 91 Anaconda Copper 25 24 23 1 Atchison Topeke 171 161 161 Baldwin Locomotive 161 Baltimore Ohic 41 4 4 Bethlehem Steel 88 f 85 J 84 1 Canadian Pacific 31 31 3 f Comm. Invest. Trust 37 361 361 J. I. Case Company 58 54 1 55 1 Ches. Ohio 421 421 411 Chicago Rock Isl. 1 1 -sV Chrysler Motor 83 1 82 1 81 1 Consolid. Edison Co. 26-1 26 261 Deleware 6? Huds. 131- 13 13 Detroit Edison C. 113 Dupont de Nem. 1701 170 1691 Eastman Kodak 1361 134 133 1 General Electric- 35 1 34 1 341 General Foods 361 361 351 General Motors 501 501 50 4 Good Year 18 1 18 171 Hudson Motor 4 1 4 1 4 Intern. Harvester 53 501 49 Int. Merc. Marine 71 7 1 61 Intern. Nickel 261 27 27 1- Internationa] Paper 141 Intern. Tel. en Tel. 2 1 2 2 Kennecott Copper 341 33 321 Mack Trucks Incorp. 271 Montgomery Ward 39 39 391 National Biscuit Co. - Nat. City Bank 181 New York Central 151 141 141 Norfolk 6? Western 216 North. Am. Aviat 17-1 17 16 1 Nord. Amer. n. a. 201 20 191 Northern Pacific 7 Packard 3 1 31 31 Paramount 9 81 81 Pennsylvania 241 24 231 Proctor 6? Chamble 551 Publ. Serv. N. J. 33 33 321 Pullman Incorporat. 26 Pure Oil Company 71 Radio Corporation 51 5 4 1 Reading Company 141 Rep. Steel 211 201 19 1 Reynolds Tobacco B. 34 341 34 1 Sears Roebuck 791 79 79 1 Shell Union Oil 10 91 91 Socony Vacuum 81 81 71 Southern Pacific 8 t Southern Railway 13 Standard Brands 61 Stand. Oil of N.-J. 36 35 1 33 1 Texas Gulf Sulphur 351 341 Twent. C. Fox Film 51 5 1 Union Carb. Carb. 73 1 731 731 Union Oil of Calif. Union Pacific 82 81 1 80 1 United Aircraft 41 1 41 40 United Corp A. 21 21 21 United Fruit Comp. 70 U. S. Ind. Alcohol 231 221 221 U. S. Rubber 221 22 21 1 U. S. Steel 691 651 641 U. S, Steel pref. 124 i 1241 125 Western Union 221 21 1 201 Westingh. Electric 1071 1071 106 1 Woolworth Building 35 1 351 331 NEW YORK, Slotkoersen. Oct. 31 30 Londen 4.03 1 4.03J 4.04 Parijs Amsterdam t Berlijn 40.05 40.05 40 05 Brussel t Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.25 9.25 925 Zwitserland 23 22 23.22 23 22 Weenen Stockholm 23~87 23.85 23.86 Montreal 86 81 86.68 86.75 B. Aires Papier 29.78 29.78 29-78 B. Aires Markt 23.30 23.45 23.45 Yokohama 23.45 23 45 23.45 31 Oct. 29 31 Oct. 30 Oct. Katpen Dec. 9.61 9.55 Juli Jan. 9.49- 9.46 Mei Mrt. 9.539.52:53 Oct. Koffie iRio - Nieuw contract) NEW YORK, 31 Oct. 31 Oct. 30 Oct. 9.49 9.19. 8.79 9.43 9.24 8.79 (Santos) Mrt. 4.03- Dec. 4 09 -+ Sept. 4.15. Sept. Mei - Juli Suiker Dec. 0.78 Mrt. 0.83 Mei 0.87 Rubber Stcndaard Dec. 20.45 Sept. Dec. Mrt. Mei Juli - Sept. 4.03+- 4.09+ 4.15 5.88+- 5.99+ 6.04 6.09+ 6.15+ 0.79 0.84! 0.88 Juli Sept. Déc. Mrt. 0.59 0.92 0.95 l 0.98 1 5 83+ 5 98+ 6.03+ 608 6.14+ 0.90 931 96 1 99 1 Jan. Mrt. Mei nn Loco 20.2 J 20.00 19.87 20.30 Juli 20.05 Sept. 19.90 Oct. 19.77 19.75 19.65 19.62 19.52 51.52 1 51.55 56 r 90 dagen 50 25 Tarwe Dec. 841 31 Oct. 30 Oct. Mei Juli 831 78| 831 821 781 myn 50.50 51.21 1 50.38 1 CHICAGO, 31 Oct. 31 Oct. 30 Oct. Haver 1 Dec. 34 1 34| 1 Mei 34 34 78 Juli 31 1 31 5 Mais ttogge Dec. 591 - 591 -- Dec. 431 - 431 Mei 60 f - 591 - Mei 47 1 - 47 1 - Juli 60 1 - 591 - Juli 48 f - 481 -- Reuzej Oct. 4 65* 460 Jan. 4.90* 4 87 11 Dec. 4.75 4.72 1 Mrt. 4.97 i 4.90 WINNIPEG, 31 Oct. 31 Oct. 30 Oct. 31 Oct 30 Oct. farwe Gerst Oct. 701 701 - Oct. 441 43| Dec. 71 f 71 s - Dec. 41 1 401 - Mei 751 - - 751 Mei 40f 40 Rogge Lynzaao Oct. 44 - 431 Oct. 1.18 1171 Dec. 44f -- 441 Dec. 1-171 116! Mei 47 f - 461 Mei 1.22 120! Ravei Oct. 331 34 Mei 301 301 uec. 301 33 i De vorige week hebben we een voorbeeld be keken, waarbij duidelijk bleek, dat een bepaal de biedmethode berustte op de opvattingen welke tusschen een bepaald groepje waren uit gewisseld en dus uiteindelijk een afspraak. We behoeven echter niet speciaal de Oud- Indischgasten te nemen om dergelijke feiten te constateeren. Onder de zwakkere spelers vinden we veelal, dat er in onderstaande gevallen als volgt wordt geboden Sch.: V. x x H.: A. x x R.: A. V. x KI.: x x x x Sch.: A. H. x x H.: H. V. x R.: x x x KI.: V. x x O. Pas Pas Pas Pas Z. 1 Schoppen 2 S. A. 3 S. A. Pas W. Pas Pas Pas Pas N. 2 Ruiten 3 Harten 4 Schoppen Deze soort spelers gaan er n.l. van uit, dat de eerstgenoemde kleur practisch gedoodverfd is als de kleur, waarin het eindcontract ge speeld dient te worden. Wanneer deze kleur den partner echter heelemaal niet ligt, kan ei- op S. A. aangestuurd .worden. Het is echter duidelijk, dat deze oiedwijze ge heel onlogisch is. Wanneer men immers genoeg topslagen heeft om te kunnen openen gebeurt het evenwel veel vuldig, dat er geen behoorlijk biedbare kleur aanwezig is. Tijdens het biedproces kunnen er dan gegevens uitgewisseld worden om vast te kunnen stellen of er een kleurcontract ge speeld kan worden en zoo ja, in welke kleur. Als eerste eisch daartoe dient echter gesteld te worden, dat slechts biedbare kleuren geboden mogen worden. Zie het volgende voorbeeld: Sch.: B. x H.: A. V. 10 x R.: H. x x x x KI.: x x Sch.: A. V. x x H.: B. x x x R.: x x KI.: A. H. x Noord heeft gegeven en niemand is kwets baar. Het bieden gaat als volgt: N. O. Z. Pas Pas 1 Schoppen 2 Ruiten Pas 2 S. A. 3 Harten Pas 4 Harten Pas Pas W. Pas Pas Pas Zooals u ziet blijkt pas de derde kleur de ge schikte kleur te zyn. Noord en Zuid zouden echter nooit deze kleur hebben kunnen vinden, wanneer de hier boven beschreven methode was toegepast. Afgezien echter van de onjuistheid en het onpractische dezer methode blijkt zij echter bovendien nog onlogisch te zijn, zoodat een af spraak hieraan ten grondslag moet liggen, n.l. de afspraak om steeds het eindcontract te spe len, ofwel in sans atout, ofwel in de door den opener eerstgeboden kleur. We hebben dus aan de hand van eenige voorbeelden vastgesteld, dat vele biedmetho- des, welke systeemloos worden genoemd, dit ook alleen maar zijn in den slechten zin van het woord, doch ongetwijfeld op een afspraak berusten. Een goed en vlot bieden is niet te denken zonder dat er een afspraak bestaat tusschen de beide partners om een bepaalde biedmetho de, een z.g. systeem, te volgen. Aan dit systeem moeten echter drie eischen gesteld worden, n.l.: Ie. het moet doelmatig zijn; 2e. het moet logisch zijn; 3e. het moet den tegenstanders bekend zyn. Tot slot dan nog een spel ter bestudeering. Sch.: xxx H.: A. xx R.: A. B. x x x KI.: A. x Sch.; H. B. x H.: V. B. x R.: V. 10 x KI.: H. x x x West heeft gegeven en allen zyn kwetsbaar; het bieden verloopt aldus: W. N. O. Z. Pas 1 Ruiten Pas 2 S. A. Pas 3 S. A. Pas Pas Pas West komt uit met een kleine Schoppen en Oost speelt de vrouw bij. Hoe moet Zuid spe len? Mr. P. H. A. TUIN Opgesteven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam. Surséance van betaling: Bij vonnis der Arrondissement-,-Rechtbank te Breda dd. 29 October 1940 is aan: Petrus Johan nes van Arendonk, handelende onder den naara Schoenhandel „Nes", wonende te Tilburg aan de Koningshoeve no. 285, definitief surséance van betaling verleend voor den tijd van een Jaar. in gaande- 2 Juii 1940, ajzoö tot 2 Juli 1941. Als be windvoerder blijft aangewezen: de heer H. P. van Dullemen .accountant, wonende te Tilburg, Spoor- laan 38. Uitgesproken By vonnis van de Arrondissements-Rechtbank te Zwolle dd. 30 October 1940 is Petrus Stutvoet, thans verblijvende in het State Hospital Dunning te Chicago, wiens laatste woonplaats in Nederland was te Kampen en over wiens vermogen bewind voerder is Jacobus Stutvoet, autobusondernemer, wonende te Kampen, in staat van faillissement: verklaard, zulks m-et benoeming van den beer Mr. J. Milders tot Rechter-Com-missaris en van den Heer Mr. G. van Dorssen, te Kampen, tot cu rator. 30 Oct. E. B'ramer, behanger, wonende te Am sterdam-, Nassaukadc no. 348-1. R-.c. Mr. M. D. K. S. van Lier, curator Mr. N. R. H. Van Essen, We teringschans 120 te Amsterdam. A. K. M. v. d. Leen, trappenmaker, wonende te Soest aan de Beckeringstraat 27. R.c. Mr. A. D. van Regteren Altena, curator Mr. H. C. Dietz te Baarn. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 28 Oct. B. H. Reynders, Hilversum. Gedeponeerde uitdeelingsïijsten: Verbetering: 23 Oct. N.V. Melkinrichting, den Haag. Geëin digd door het verbindend worden der uitdeelings- lijst. Uitk. 20,163 pet. aan pref. crediteuren en nihil aan conc. cred. Gedeponeerde uitdeelingslysten 28 Oct. J. J. H. Breuer, vroeger wonende te Roermond, thans te Hamont (B.). Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelings- iijst. Uitk. 10,937 pet. Joh. P. H. Straus, caféhouder, Roermond. Idem!. Uitk. nihil aan conc. crediteuren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2