Dag van trouw aan de dooden Tot 12 uur buiten Verdere opmarsch in den Epirus Laatste Nieuws Advertentiën SPECULAAS H. J. van der Meer HUISMOEDERS „Het Onvergankelijke" Poging tot afpersing Von Papen naar Berlijn Theemsoevers zwaar gebombardeerd Ir. J. de Kok uitgedragen Italië Verlichting V er duister ing Zondag 3 November Het eerste echte bridge- avondje liep in het water De Mohammedaansche wereld en VRIJDAG 1 NOVEMBER 1940 Laatste voorstelling van Charlotte Kohier IN DALENDE LIJN Wielrijders beginnen het te leeren Wat krijgen de donateurs nu te zien? Wat de Radio-centrale heden geeft HET UITGAANS VERBOD De vrijstelling geldt niet voor de kuststrook Penningen voor huisdieren UITSPRAKEN RECHTBANK Auto-ongeluk in de Haarlemmer meer Olie- en vetdieven „Overschotje" begint om half acht Ital. weermachtsbericht Bommen op Patras, Lepanto en andere doelen Duitsch weermachtsbericht Britsehe booten van Vlaam- sche kust verjaagd 63-JARIGE DAME DOOR TRAM GEDOOD Auto met acht personen te water Inzittenden met veel moeite gered Vele vrienden en bekenden heb ben Donderdag de laatste eer bewezen Turkije zoekt nieuwe letters SUNER CONFEREERT De marinesteunpunten der Vereenigde Staten Aardappelen voor België Arrestaties in Belgrado Tass weerlegt de New York Times Nutsspaarbank R.K. Gymnastiekver. Winfried 'T OPKLAPBEDDENPALEIS Bekende merken en js zaken verdwenen in den Wereldoorlog BOTERLETTERS STAD Er is misschien geen schooner vorm van trouw, dan trouw aan de dooden. Geen eer lijker, onbaatzuchtiger gevoel dan aanhanke lijkheid jegens hen, die ons voorgingen, die een maal naast ons in het leven stonden en waar aan de herinnering door den milden, maar ook meedoogenloozen tijd wordt vervaagd. Trouw aan de dooden behoort tot het beste, dat diep in het menschel ijk hart kan schuilen, een eigen schap, die de uiterlijkheid schuwt, die zich zel den en dan heel in stilte aan de buitenwereld manifesteert. Zoo gaan dan Zondag 3 November a.s. de katholieken van Haarlem onder leiding van de commissie voor de geestelijke belangen hun trouw aan de dooden betoonen. Om drie uur begint de Zielenvespers in de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat, daarna trekken allen gezamenlijk naar het kerkhof, scharen zich in rijen van drie, in twee groepen, waarvan een groep links van de kapel, de andere rechts van de kapel langs de graven trekt. Voorbidders van het Genootschap van den Stillen Omgang zullen het Rozenkransgebed voorbidden. De stoet gaat dan onder klokgelui biddend met het kruis voorop, gevolgd door de priesters langs de graven. Bij het kruis zingt het zangkoor „Gregorius Magnus" van de parochie Joannes den Dooper van de Amsterdamstraat onder leiding van den directeur, den her J G. Slenders enkele litur gische gezangen voor de geloovige zielen. Geza menlijk worden vijf Onze Vaders gebeden, waaraan een aflaat verbonden is. Bij goed weer zal de predikatie op het kerkhof gehouden wor den; anders in de kerk. De commissie voor de geestelijke belangen verzoekt vriendelijk, nu de deelname zoo groot en massaal zal zijn, om mede te werken tot goeae orde, zich stipt in rijen van drie te houden en aaneengesloten langs de graven te trekken. Tijdens den rondgang gelieve men geen bloemen op de graven te leggen, maar dit te doen na afloop van de doodenherdenking. Katholieken van Haarlem, komt dan in groo- ten getale deze doodenherdenking weer volgen. Misschien vraagt een lieve moeder, een dierbare vader, een kind, een zoon of dochter, een vriend Uw gebed. Weest trouw, gedenkt en bidt voor Uw afgestorvenen. De Commissie voor de geestelijke belangen van den Kath. Volksbond i Mevrouw Charlotte Kohier zal op Zater dag 2 November in den StadsschouwDurg, otn half drie, een laatste herhaling geven van haar voordracht „Het Onvergankelijke". Nederlandsche gedichten, onderverdeeld in: -De Schoonheid, De Arbeid, De Liefde, Het Geloof, Het Vaderland." Nadat er Maandag 104 en Dinsdag 91 wielrij ders, die de een of andere overtreding begingen, door oe politie waren bekeurd, is dit aantal Woensdag reeds verminderd tot 82. Zoo heel lantaarn begint wielrijdend Haarlem te begrij pen, dat het de politie ernst is. Bij de 82 van Woensdag waren er 27 die niet rechts hielden, 13 die bochten namen zonder een teeken te ge ven en 18 zonder voldoende verlichting. De an dere 24 hadden of vuile spatborden, geen bel, of niet voldoende remmen .of zij waren door het stoplicht gereden. Inlichtingen aan het bureau van politie, edestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Tooneelstuk, bureau van politie, Smedestraat; z...-:agenda, bureau van politie, Smedestraat; miü.aire broek, Smit, Klarenbeekstraat 71 zw.; etui met velpen en vulpotlood, Siebeling, Bas- tlaanstraat 68; geld, Giels, Dutrystraat 8; hond, Swart, Eendrachtstraat 6; portemonnaie mi., Hen ij t, Weltevredenstraat 22; heerenpantalon, Hocgers, Leidschestraat 69b; portemonnaie m.i., Polder, Parklaan 82 rd.; rijwielplaatje t.n.v. Leersum, Trappel. Zijlweg 48; rijwielplaatje, Sikkema, Kruisstraat 30; rijwielplaatje. Krijgs man, Brouwersplein 44; rijwielplaatje, Knaven. Pres. Steijnstraat 125; tasch inh. schoolboeken, Smert, Klarenbeekstraat 71 zw.; ceintuur, Stol wijk, Kruistochtstraat 10; reparatiedoosje m.i., Suthöt, Populierstraat U; heerenhorloge, v. Leeuwen, Trompstraat 128, IJmuiden; 1 paar heerenhandschoenen, Stave'nuiter, Siriusstr. 3; oandbeschermer, bureau van Politie, Smedestr.: L paar heerenhandschoenen, de Wijs, Gasthuis- iaan 166; hondje, v. Oosten, Adr. Loosjesstraat 7; distributiekaart, Lourensen, R. Anslostraat 42; kindermanteltje, v. Hoof, Minahassastraat 8; portemonnaie m.i.. Wassenaar, Schiestraat 9. Noordwiik; portemonnaie m.i., Vooges, Zomer- vaart 217; portemonnaie m.i., bureau van politie, Smedestraat; hondenriem, Turkenburg, 2e Hoo- gerwoerdsdwarsstraat 3; rozenkrans, Oderkerk, Hyacintenlaan 45; regenkapje. Rijbroek. Zuid- polderstraat 104; bos sleutels, de Groot, Spaarn- hovenstraat 89; speelgoed, Polder. Spaarnrijk- straat 47; shawl, Marinissen, Nagtzaamplein 77; thermometer, bureau van politie, Smedestraat' trui, Stolwijk. Kruistochtstraat 10; dameswan ten, bureau van politie, Smedestraat; dames- want, Smit, Assendelverstraat 50; gonjezak. Kenselaar, de Clercqstraat 79. Het programma van het gramofoonplatencon- eert der Haarlemsche Radio-Centrale. 78 uur. op Vrijdag 1 November, luidt; L Tirol er Holzackerbuab'n, Acc. Melodiker; 2. Mannequin's Parade, L. P. A. Band; 3. Pull man Porter Sam, Krakajax; 4. Een goeie zee man, Bob Scholte; 5. Beim Dorfsbarbier, Jean Steurs; 6. De Olieman, Louis Davids; 7. Um brella Man, Organ, danceband, me; 8. The Gon doliers, Reginald Dixon; 9. Fragm. uit Der Vo- gelhandler, Sol., koor en orkest; 10. Ouv. Dich ter und Bauer, Berl. Philharmoniker; 11. Auf- zug der Stadtwache, Ens. Pierre Palla; 12. In a clockmaker's shop, Black Diamonds Band; 13. Die Schmiede im Walde, Dajos Bela; 14. Lied v. d. Slangenbezweerder, Johny and Jones; 15. Choir Boy, Joe Petersen; 16. Der Barbier von Bagdad, H. E. Groh; 17. A. sailor's adven tures, Int. Nov. Orch. Met hetzelfde enthousiasme waarmee vele jonge en oude Haarlemmers korten tijd geleden het bericht toejuichten, dat ze tot twaalf uur op straat mochten zijn, heeft Pluvius in hoogst eigen per soon gisterenavond deze buitenpret vergald. De afspraakjes voor bridge-avondjes en visities, die door „tien uur binnen!" steeds maar niet konden doorgaan, konden gisterenavond voor de eerste maal werkelijkheid worden alshet niet zoo onbedaarlijk had geregend en je optimist geweest was Het was anders heusch geen lolletje om door die stikdonkere straten ie tas ten, waar je een muur niet van een voorbijganger kon onderscheiden. Maar toch zijn we gaan bridgen. Er stond nog een revanche, die drie maanden oud was en aangezien we niet van hamsteren houden hebben we meteen den knoop maar doorgehakt. De oudste jassen, die er in de kleerkast te vinden waren, werden boven water gehaald, wat mijn vrouw natuurlijk vrééselijk vond. Maar ik heb altijd lak ge had aan „wat de menschen wel zeggen"', dus trok ik het oudste lapje aan. Ik dacht bij me zelf: „Ik heb nog nooit iemand ge zien, die zich in het donker aan een ander zat te ergeren." En dat bleek werkelijk een goed standpunt te zijn, want in den bus, waar we als natte hondjes in kropen, heb ik niemand hooren zeggen: „Kijk die nou eens!" Ook onze gastvrouw had er niets van in de gaten, want de weg naar de bridge-tafel liep langs twee donkere gangen, waarin slechts een heel klein pitje brandde. Hetzelfde praatje, dat we in den bus al hoorden kwam onder het bridgen steeds maar weer ter sprake: „Wat een weer hè. Je snapt niet dat er nog menschen op straat loopen." En terwijl ik den wind tegen de ramen hoorde gieren en het regenwater hoorde kletteren, stak ik mijn stijven nek omhoog en zei gewichtig: „Ik speel groot slem." Dat deed de deur dicht en geen van de bridgers dacht meer aan die Koene Haar lemmers, die met opgestoken parapluies over de straten zeilden en zich te goed de den aan het maken van verontscnuldigin- gen, omdat ze voor den zooveelsten keer te gen een lantaarnpaal of een voorbijganger botsten. Maar dat verschil is ook moeilijk te zien met die Egyptische duisternis. Het bridge-avondje ivas verder heel ge noeglijk. Alleen trokken we dit keer weer aan het kortste eindje. De deuk in mijn por temonnaie kan u daar genoeg van vertel len. Het was overigens zóó gezellig, dat we niet meer aan twaalf uur dachten en pas op het laatste nippertje er van door gingen. Toen hebben we eigenlijk pas goea moe ten betalen voor dat bridge-avondje. De bus stond al lang op stal en er bleef ons niets anders over dan den beenenwagen maar te nemen. Want de taxi's reden ook al niet meer! Waar het precies aan lag weet ik niet meer. Of het nu de modezaken- waren die mijn vrouw zoo goed kent, of de sigaren winkels, die ik dagelijks plat loop om ciga- retten, ik weet het niet. Maar met een be wonderenswaardige snelheid hebben we ons home in het holle van den nacht terug ge vonden, zonder ook maar één keer m de gracht 'te loopen. Maar intusschen heb ik al die koene Haarlemmers bewonderd, die er hun pakje aan hebben gewaagd om gisterenavond door regen en wind te fietsen of te loopen. Daar moet je werkelijk een optimist van de bovenste plank voor zijn. Daarmee is niet gezegd, dat ik een optimist ben. Neen, ik moest alleen revanche nemen. Maar mijn vrouw was het wel. Die zij heel lakoniek: „Nou, manlief, dat doen we nog een keer Maar dan neem ik een parapluie mee en jij speelt voortaan geen groot slem meer. Want dan ben je weer de sigaar!" De vrijstelling van het uitgaansverbod, tot 1? November, voor personen, die werkzaam zijn. in vitale bedrijven, geldt niet voor hen, die in het gebied wonen, waarvoor het uitgaansverbod reeds eerder gold. Wij schreven dit reeds in ons ochtendblad. Doch ter voorkoming van even tueel misverstand leggen wij hier nogmaals den nadruk op. Haarlemmers hebben dus mei deze vrijstelling niets te maken. Men verzoekt ons, er op te wijzen, dat het in dezen tijd van belang is, zijn huisdieren van een adresplaatje te voorzien. In vele gevallen is het onvermijdelijk, dat er dieren vluchten. Zijn de dieren dan niet voorzien van een adres kaartje, dan .zullen ze moeilijk terug te vinden zijn. De „Groene Ster", een vereeniging, die zich ten doel stelt, hulp in iederen mogelijker, vorm te verleenen aan dieren in oorlogstijd, heeft deze kwestie opgelost door de beschik baarstelling van genummerde penningen. Elk dier heeft een bepaald nummer op den pennirg. Op de andere zijde staat: Meld nummer aan Rijksstraatweg 171, Wassenaar. Hier staan alle nummers genoteerd met vermelding van eige naar enz. Indien noodig kan men het dier voor behandeling naar een willekeurigen dierenarts brengen voor rekening van de „Groene Ster". Totdat de eigenaar van een dier gevonden is, wordt het goed verzorgd. De penningen zijn tegen betaling te verkrij gen bij de secretaresse van het subcomité te Haarlem: Aelbertsbergstraat 88, bij de penning- meesteresse, Aelbertsbergstr. 99. Voorts Nieuwe- gracht 46. Te Bloemendaal Bosch en Duinlaan 15; te Heemstede: Spaarnzichtlaan 27 en te Overveen: Vrijburghlaan 35. Een 24-jarige jongeman had op den 28en Juni een brief geschoven onder de deur van een woning aan de Breestraat te Be verwijk, waar overdag een Amsterdammer werkzaam was. Deze brief was een dreig brief en wel een van de ergste soort. Op een bepaalde plaats, die nader was aange duid op een bijgevoegd kaartje, moest de Amsterdammer f 150.deponeeren en zoo hjj dat niet deed, dan zou nij de vr'eeselijke gevolgen daarvan wel ondervinden. De ge adresseerde ging echter wijselijk met het epistel naar de politie en op het afgespro ken uur was op de vooraf bepaalde plaats een politie-agent aanwezig om den brief schrijver bij zijn kraag te pakken. Verdachte kende den getuige niet. Het was hem alleen om het geld te doen geweest, dat hij zooals hij voor de Haarlemsche Rechtbank verklaarde, na verloop van tijd in gesloten cou vert weer aan den eigenaar zou hebben terug gegeven. Voor het geld wilde hij bij zijn slacht offer meubelen koopen, zoodat deze dus goede ren zou leveren, die met zijn eigen geld zouden worden betaald. Toen verdachte naar de afgesproken plek ging, een weide onder Rooswijk. waarin hij van te voren reeds een bus had geplaatst, die het geld zou moeten bevatten, zag hij, dat zich een persoon in de weide bevond. Hij was in de ver onderstelling, dat dit zijn slachtoffer was, dat de f 150 in de bus wilde neerleggen. Maar toen hij even daarna het geld wilde gaan halen, bleek het dat hij met een politie-agent te doen had. De officier van Justitie kon heel moeilijk in beschaafd Nederlandsch het infame van dezen dreigbrief onder woorden brengen. En alleen omdat verdachte ten tijde, dat hij den brief schreef in een zeer overspannen toestand was, eischte hij niet een zoo streng mogelijke straf. Hij requireerde een voorwaardelijke gevangenis straf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak 13 November. In den avond van den 31en Maart reed op een viaduct over den Kruisweg in de Haarlemmer meer een personenauto met groote snelheid deer een ijzeren hek en stortte omlaag. Een viouw liep ernstige verwondingen op en verkeerde eenigen tijd in levensgevaar. De overige inzit tenden kwamen er wonder boven wonder met enkele lichte verwondingen af; de auto werd totaal vernield. Tegen den 36-jarigen bestuurder eischte de Officier veertien dagen geleden, wegens ondes kundig en onvoorzichtig rijden, een boete van f 500, te vervangen door drie maanden hechte nis, met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De Haarlemsche Rechtbank veroordeelde ver dachte tot een boete van f 50.of 15 dagen hechtenis en trok voor den tijd van een jaar het rijbewijs in. Uit een fabriek te Wormerveer werden eenige vaten olie en vet gestolen, met medewerking van den nachtwaker der fabriek. Tegen den kooper van de olie luidde de eisch 8 maanden gevan genisstraf, tegen den nachtwaker een jaar en tegen den schipper, die des nachts de vaten had vervoerd, maar die ontkende te weten, dat de vracht uit gestolen olie bestond, een gevange nisstraf van 3 maanden. De uitspraken waren resp.: vijf maanden en 8 maanden gevangenis straf. De schipper werd vrijgesproken. De rechtbank heeft gisteren de volgende uit spraken gedaan: P. K., los werkman, wonende te Zaandam. Valsche aangifte. Vier maanden gevstraf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. J. P., bloemistarbeider, wonende te Hillegom. Diefstal. Drie maanden gev.straf m. aftr, prev. hecht, o.v., benevens voorw. ter beschikking ge steld van de regeering, ten einde van harent wege te worden verpleegd met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. D. A. K., verlofhouder, wonende te Wormer veer, thans u.a.h. ged. S. B., fabrieksarbeider, wonende te Krommenie, thans ged. Diefstal in vereeniging. Sub. 1: vijf maanden gev.straf o.v. Sub. 2: acht maanden gev. straf m. aftr. prev. hecht. o.v. P. R., schipper, wonende te Wormerveer. Vrij gesproken. C. N„ landarbeder, wonende te Krommenie, thans ged. Diefstal. Acht maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht. o.v. D. A. V., koopman, wonende te Beverwijk Vrijgesproken. W. P., zonder beroep, wonende te Aalsmeer Vrijgesproken. A. K., landarbeider, wonende te Haarlemmer meer, thans ged. Overtr. art. 249 W. v. Str. Twee jaar gevstraf m. aftr. prev. hecht. o.v. J. T., los arbeider, wonende te IJmuiden P. N. C., varensgezel, wonende te IJmuiden Diefstal in vereeniging. Sub. 1: een maand gev. straf o.v. Sub. 2: twee maanden gevstraf o.v. G. L. de B., kantoorbediende, wonende te Aalsmeer. Overtr. luchtbeschermingswet. 5 boete subs. 3 dagen hecht. o.v. D. J. v. W., hvr. R. L., wonende te Amster dam. Veroorzaken'zwaar lich. letsel door schuld. f 50 boete subs. 15 dagen hecht, met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar o.v. Wie cBt bord voor zich ziet moet x t r a voorz i c ht i g zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) Door de gewijzigde overheids-bepalingen kan de voorstelling van „Overschotje" op Zaterdag in den Stadsschouwburg om half acht aanvan gen, in plaats van om ze*/en uur. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) ERGENS IN ITALIë, 31 Oct. (Stefani). In zijn weermachtsbericht nr. 146 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende be kend: Onze troepen zetten hun opmarsch in den Epirus (Griekenland) voort en bereik ten op verschillende punten de rivier Ka- lamas. De ongunstige weersomstandigheden en het oponthoud veroorzaakt door den te- rugtrekkenden vijand vertraagden de bewe ging van onze troepen niet. In weerwil van het slechte weder en van het hevige vijandelijke afweergeschut, bombardeerde onze luchtmacht de haven van Patras, waarbij vijandelijke schepen, die met troepen geladen waren, getroffen werden. Voorts bombardeerde onze luchtmacht de basis van Lepanto. Griek- sche troepenbarakken aan de Pas van Metzo- von, alsmede belangrijke installaties en knoop punten van wegen in het dal van de Kalamas. Een vijandelijk vliegtuig werd door onze jagers aangevallen en omlaag geschoten. Een van onze machines is niet teruggekeerd. In Oost Afrika werd een aanval van een ge mechaniseerde vijandelijke afdeeling ter hoogte van Gadurra (grens van Kenya) met verliezen voor den vijand afgeslagen. Aan onze zijde werden geen verliezen geleden. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Boena, Mas- soea, Lugh-Ferrandi, Keren en Berbera, waar bij in totaal vijf personen gedood en zestien ge wond werden, van wie dertien onder de inla nd - sche bevolking. Andere vijandelijke aanvallen op El Oeak en Sardo veroorzaakten geen schade en maakten geen slachtoffers. ISTANBOEL, 31 Oct. (Stefani). De Duitsche ambassadeur Von Papen vertrok naar een haven aan de Zwarte Zee, van waar hij naar Berlijn zal gaan. Vestinggracht te Naarden gereden. De inzitten den, bloemisten, kwamen uit de richting Laren en waren op weg om inkoopen te doen. In Naarden zouden zij ng een collega afhalen. Door de duisternis misleid sloeg de bestuurder te vroeg links af en reeed door de leuning in de Kapitein Meijerweg. De leuning kon de auto niet tegen houden, waardoor de wagen in de gracht stortte. Twee inzittenden konden zich zwem mende redden. De overige klommen op het dak van den auto en riepen om hulp. De politie, bijgestaan door burgers, slaagde er, met veel moeite, in door middel van planken de inzitten den op het droge te brengen. BERLIJN, 31 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend; De vergeldingsaanvallen op Londen en be langrijke militaire doelen in Midden- en West- Engeland werden voortgezet. Daarbij gelukte het vooral een fabriek der vliegtuigindustrie, een fa briek in de buurt van Sheffield en een troepen kamp ernstig te beschadigen. Driehonderd K.M. ten westen van Ierland bracht een vliegtuig door bommen een koopvaardijschip van 5000 ton tot zinken. In den loop van den dag ontstonden verscheidene voor ons succesvol verloopende luchtgevechten. De nachtelijke vergeldingsaanvallen op Engeland werden in versterkte mate voort gezet. Aan beide zijden van de Theems kon den in de fabrieks- en havencomplexen ont ploffingen en branden worden waargenomen. Voorts werden havens aan de Britsehe west kust en bewapeningscentra in Midden- Engeland, vooral in Coventry, op succesvolle wijze gebombardeerd. Vijandelijke torpedomotorbooten probeerden bij mistig weder de kust van Vlaanderen te na deren. Marine-artillerie nam de booten onder doeltreffend vuur en dwong hen om te keeren. Een torpedomotorboot schijnt vernietigd, te zijn. Britsehe vliegtuigen vlogen ook vannacht naar de westelijke grensgebieden van het Duitsche Rijk en wierpen hiér en daar bommen, die ech ter op het open veld vielen en daarbij slechts een hoogspanningskabel vernielden. De vijand verloor gisteren dertien vliegtuigen, waarvan twaalf in luchtgevechten en een door luchtdoelartillerie. Vijf eigen toestellen worden vermist. De 63-jarige mevrouw H. C. van Douwe, wo nende aan de Kievitslaan te Wassenaar, beging Woensdagavond omstreeks 9 uur de fout. uit een in beweging zijnde tram te stappen Zij raakte onder het voertuig en werd op slag ge dood. Haar lijk is overgebracht naar 't bureau van politie. Donderdagmorgen om kwart over zeven is een vrachtauto waarin acht personen zaten, in de Vele vrienden en bekenden hebben Donder dag de laatste eer bewezen aan het stoffelijk overschot van ir. J. E. F. de Kok, directeur- generaal van de Nederlandsche Petroleum- maatschappij. Des ochtends was er een kleine treffende plechtigheid voor het hoofdkantoor aan de Carel van Bylandtlaan te 's-Gravenhage, waar namens het gehëele personeel een krans aan den lijkwagen werd gehecht. Achter den lijkauto volgden enkele auto's, waarin hadden plaats genomen familie van den heer De Kok, de voorzitter van den raad van commissarissen, jhr. H. Loudon; commissarissen van de maat schappij, mr. A. Philips, mr. D. Crena de Iongh, piof. ir. J. Klopper en ir. W. H. van Leeuwen; voorts naaste medewerkers van den overleden directeur-generaal en de heer Schmidt Crans, instructeur van de N.L.S., die den heer De Kok op zijn verschillende groote vliegreizen verge zeld heeft. Op de begraafplaats te Velsen be stond zeer groote belangstelling. Twee extra- treinen, één uit Amsterdam en één uit Den Haag, brachten velen aan, die den overledene de laatste eer wilden bewijzen, terwijl ook met de normale treinen en ook met auto's nog velen te Westerveld aankwamen. Bij de uitgave van een Turksche vertaling van de Islamitische encyclopedie door het Turksche ministerie van Onderwijs, is men op moeilijk heden gestooten. doordat men met de Latijn- sche letterteekens die in Turkije gebruikt wor den, vele Arabische en Perzische woorden niet in het Turksch kan weergeven. Men tracht thans niéuwe letters te creëeren, om de uitgave voort te kunnen zetten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) TIRANA, 31 Oct. (Stefani). Over den radio zender van Tirana heeft de leider der Albanee- sche Mohammedanen, dr. Bexhet Sjapati, plech tig verzekerd, dat in dit groote uur van de ge schiedenis des lands het geheele Albaneesche volk nauw verbonden naast het Italiaansche volk staat. Hij verklaarde, dat in den oorlog dien de as tegen Groot-Brittannië voert, Islamietische volken in beginsel hun hoop ie op een vreedzame, rechtvaardige toekoms; h' j bracht verscheidene vormen van Britse' e - derdrukking jegens de Mohammedaansch ge meenschap overal ter wereld in herinner i. en deed daar tegenover uitkomen, dat in de lan den van het Italiaansche rijk en in Albanië de Mohammedaansche godsdienst met eerbied behandeld en door de wet met volkomen erken ning en gelijkheid van rechten beschermd wordt. De wenschen van de geheele Islamieti sche wereld vergezellen Italic en Duitschland in hun strijd tegen Engeland en vo< de vesti ging van een nieuwe orde en vt- v rechtvaardigheid. Hij besloot met zh ii dachte te richten tot den Koning-I n den Duce, den beschermer van den Islam en de overwinning af te smeeken voor de zege vierende fascistische wapenen. MADRID, 31 Oct. (D.N.B.). De Spaansche ambassadeur in Frankrijk, Lequerica. werd Woensdag door den minister van Buitenland- sche Zaken Serrano Suner voor een langdurig onderhoud ontvangen. Van te voren had Suner besprekingen met de ambassadeurs van Duitsch land, Italië en Engeland. WASHINGTON, 31 Oct. (D.N.B.) De minis ter van Marine, Knox, heeft in een perscon ferentie medegedeeld, dat de marinesteunpunten aan den Atlantischen Oceaan, welke Engeland aan de Vereenigde Staten heeft afgestaan, bin- nen drie maanden gereed zouden zijn om over genomen te worden. BRUSSEL, 31 Oct. (D.N.B.). Naar de centrale commissie voor de aardappelvoorziening mede deelt, zullen door bemiddelingen van de Duit sche autoriteiten binnenkort 100.000 ton aard appelen voor huishoudelijk gebruik naar België worden gezonden. Tevens is er zorg voor ge dragen, dat de Belgische boeren nog voor den winter voldoende vroege pootaardappelen krij gen. De Belgische landbouw is door de vroegere regeeringen volkomen verwaarloosd, hetgeen zJch thans in het bijzonder bij de brood- en aardap pelvoorziening wreekt. BELGRADO, 31 Oct. (D.N.B.). De politie te Belgrado heeft Dinsdag verscheidene vooraan staande figuren in de rechts georiënteerde ver nieuwingsbeweging Zbor (,,de vereeniging") ge arresteerd. Naar men weet, hebben zich een week gele den botsingen voorgedaan tusschen aanhangers van deze door den vroegeren minister van Jus titie Dimitrije Ljotitsj opgerichte beweging, die sedert haar bestaan vrijmetselaars, Joden en andere destructieve elementen bestrijdt, en de onder Joodsche leiding staande links-radicale studenten der universiteit van Belgrado. De po litie heeft ook in de partijhuizen omvangrijke huiszoekingen verricht. MOSKOU, 31 Oct. (D.N.B.) Tass publiceert het volgende officieele dementi: „Het agentschap Reuter verspreidt een be richt, dat in het Amerikaansche blad New- York Times gepubliceer dis en volgens hetwelk de laatste dagen militaire vliegtuigen ten ge tale van twintig of honderdvijftig uit de Sovjet- Unie in Griekenland aangekomen zijn. Tass is gemachtigd bekend te maken, dat dit geheele bericht een fantasie is en op geenerlei wijze met de feiten overeenkomt." Bij de Nuts-Spaarbank te Haarlem werd in October ingelegd 393.831.83 (v. j. 351.677.33), terugbetaald 564.638.93 (v. j. 581.367.21). Aantal nieuwe boekjes 150 (v. j. 176). Aantal afbetaalde boekjes 211 (v.j. 198). 3333 spaarbusjes werden op 31 October in omloop gebracht. Geledigd in October: 190 busjes met totaal inhoud van 3.482.86. Aantal verhuurde kluis- lcketten op 31 October: 681. Het bestuur maakt bekend, dat de junioren van de Leidschebuurt in het vervolg zullen turnen in de school Tempelierstraat op Zater dagmiddag van half Vier tot half vijf. De junioren in de Amsterdamsche buurt tur nen op Zaterdagmiddag in de school Teiler- plein van vijf tot zes uur. R. I. P. Hiermede vervullen wij den droeven plicht kennis te geven van het overlijden, tengevolge van 'n tragisch ongeval, van onzen lieven Man, Vader, Zoon, Broeder, Schoonbroeder, Behuwd- broeder en Oom, den Heer G. H. DORREN in den leeftijd van 43 jaar. Uit aller naam: Familie DORREN Haarlem, 31 October 1940 Barbarossastraat 23 De plechtige gezongen Uit vaart. zal plaats hebben op Zaterdag 2 Nov. (Allerzie len) om half 11 in de Kerk van O. L. Vr. v. d. H. Rozenkrans a. h. Spaarne, waarna begrafenis op het Kerkhof St. Barbara, SCho- terweg. Vcrduistermgshuls, compleet 49 ct. Batterij 20. Lampje 10. Snoer 5 p. M Stop 5. Lichtlampen 220 Volt vanaf 25. Vele soorten Rijwielbanden. Alleen bij THEO ROZENBEEK, Schagchelstraat 6. Opklapbedden, 1- en 2-pers., ook verticaal; alle gew. lengten en breedten in voorr. 40 modellen Ombouwen met boven- en zij- kasten, Divanbedden, Staaldr.- matrassen enz. Monsterkamers ORIONWEG 8, Haarlem-Noord. Gesloten huis. Telef. 23932. IIIHilHillllllllll.llllllllllllllllllllllIHHIHIIIIIIIIillltlll ALLERHEILIGEN, 1940. Ondertrouwd GERHARD OOMES en ANK KUIPERS Op Maandag 25 Nov. a.s. hopen wij bet H. Sacrament van het Huwelijk te ontvangen in de kerk van het H. Hart (Kleverpark Haarlem), waarna om 10 uur de Huwelijksmis. Receptie van 1314.30 uur in Restaurant LIDO, Houtplein, Haarlem. Hengelo (O.), Nieuwstraat 8 Haarlem, Kleverpark 49 Toekomstig adres: Deldenerstraat 100, Hengelo jO.) Heel veel producten stierven een vredigen dood in den vo- rigen krijg, heel veel namen, die in de huishouden^ van 1914 alledaagsch waren, rie pen in 1919 slechts een flauw glimpje van herinnering op, alleen omdat zg gedurende den oorlog ophielden te ad- verteeren. Daartegenover staat het sue ces van vele anderen die juist in den oorlog begonnen. Adverteerders kunnen de controle over de markt be houden, door met verstand gebruik te blijven,maken van het machtige middel dat cou rantenreclame heet. Als zij dat doen, zuilen zij het hunne ertoe bijdragen om het economisch leven van hun land te stabiliseeren. VER. KATH. PERS, N.Z. Voorburgwal 65-73 Amsterdam ItttUiililHitliltUltttHHlIllliMKttUiHHfimmHIilin BOTER-AMANDEL Alléén a.s. Zaterdag a 45 ct. per pond gewone prijs 50 ct. p. p. Verder steeds verkrijgbaar; a 35 ct. per ons ECHT FRIESCH GEMBER- TAAI-TAAI v. zuivere honing en gember gemaakt a 40 ct. per Vs pond TABLETTEN CHOCOLADE Krul, v. Dungen, Driessen enz. en kleine voorraad pure Cho colade-tabletten Gebakjes, Cakes, Appelbollen enz. enz. Onze kassabons hebben 4 waarde. ENORME SORTEERING Salon- en Huiskamerkappen - Kronen - Schemer- en Leeslampen - Pooten - Vormen enz. Het plaatsen van kappen geschiedt vakkundig en gratis. Bezoekt vrijblijvend onze speciale verlichtingszaken SCHAGCHELSTRAAT 2 en hoek CRONJéSTRAAT, H.-N. Voor de verduistering hebben wij een groote keuze verduis teringslampen, zooals: Philips 70 ct. en 1.17 - Splendor 75 ct. Blauwe lampen alle kaarssterkten. Spaarlampen verbruik 120 uur voor 1 cent1.35 Zwarte kapjes 1520 en 25 ct. PHILIPS DYNAMO ZAKLANTAARNS, groote voorraad. ZAKLANTAARNS, keuze uit 50 modellen. Altijd versche WITTE KAT-batterijen voor elk model huls. Verduisteringshoezen voor Uw Rijwiellamp en achterlicht. SCHAGCHELSTRAAT 7 en hoek CRONJéSTRAAT, H.-N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4