Italianen naderen reeds Janina Turkije hoopt buiten oorlog,te blijven DANSVERBOD I De hoogste Gemeenschapsgedachte Voetgangerslantaams goedgekeurd Britsche hulp laat op zich wachten Sblikan Nieuwe maximum-prijzen voor eieren Wederom bomaanval op Berlijn r~ Verduistering Hoofdpyn - Kiespijn - Gevatte koude Winterkleeding in nood gevallen De strijd in Griekenland Verslering van oorlogsgraven in Nederland v VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 2 NOVEMBER 1940 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANC No. 22682 GIBRALTAR WEER DOOR BOMMEN BESTOOKT De toestand te Athene UW CADEAU 112.50 ^■Sdiimelpenmnck 1 Hs. rJ Jg INONOE VERKLAART: Vriendschap met Londen en met Moskou Balkanentente als ontbonden beschouwd Alle eieren zullen binnenkort van een klasse-nummer worden voorzien W inkelprijzen Sc£efen-i6 KEIP marsman-tentoonstelling BOEKHANDEL H. DE 1 RIES DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Tatekawa bij Molotof GENERAAL SMITH BIJ PRESIDENT INONOE ALGEMEENE FRIESCHE LEVENSVERZEKERING-MIJ. Leeuwarden Burmaniahuis GROOT-NOORDHOLLANDSGHE VAN 1845 Amsterdam Van Brienenhuis Beider garantie voor alle verzekerden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 ce« per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voot prijzen der „Omroepers" zie de rubriek De gemeensehapsgedachte is bezig de wereld te veroveren. Zij geeft een geweldig élan aan de volkeren, die de leiding van het continentale Europa voor zich opeischen, zij maakt zich meester van hen, die reeds voor den druk dier volkeren hebben moeten zwichten, zij sterkt ook het hardnekkig verzet van hen, die deze leiding niet wenschen te aanvaarden, omdat zij de leiding, die zij hadden veroverd, niet uit handen wenschen te geven. Uit gemeen- schappelijken druk en gemeenschappe lijk gevaar en gemeenschappelijken nood springt de gemeenschapsgedachte op den voorgrond. Dat hebben wij niet alleen gezien in Duitschland én Italië, maar ook in het verslagen Frankrijk en het zich krampachtig verwerende Enge land. In ons eigen land hebben de oor logsdagen en de daarop volgende noo- den de gemeenschapsgedachte een sterke stimulans gegeven, zoodat zij eindelijk uit de studeerkamer en van het oratorisch gestoelte is gewaaid en zich thans begint vast te zetten in het volk. Nationaal-socialisme, fascisme, corporatisme of hoe de verschillende stroomingen van den nieuwen tijd ook mogen heeten, zij hebben alle dezen éénen stelregel gemeen, dat gemeen schapsbelang gaat voor eigenbelang en dat men zijn eigen belang niet beter kan dienen dan door zich met hart en ziel, tnet kunde en kracht in dienst te stel len van de gemeenschap, waarvan men deel uitmaakt en waartoe men van na ture behoort. Deze ééne stelregel is niet meer aanvechtbaar, hoezeer men ook van meening kan verschillen over den aard en den vorm van de gemeenschap en de wijze waarop men die gemeen schap heeft te dienen. Onzes inziens is de nationale gemeenschap, die zooveel mo gelijk moet samenvallen met de volks gemeenschap, primair. Uit die" nationale gemeenschappen zullen sterke conti nentale gemeenschappen worden opge bouwd en de verschillende continentale gemeenschappen zullen moeten samen- Werken tot heil en welvaart van de ge- heele wereldgemeenschap der mensch- heid. Het liberalistische individualisme, zoo wel in de verschillende volkeren zelf als in de internationale samenleving der verschillende volkeren onderling behoort tot het verleden, onverschillig, hoe de definitieve uitslag van den oorlog zal zijn. Wie dit niet gelooven wil, zal het ervaren. De gemeenschapsgedachte is een goe de en gezonde gedachte, al kan zij bij de practische toepassing natuurlijk ver minkt en vertroebeld worden. Practische toepassingen zijn nu eenmaal afhanke lijk van de menschen, die deze in- en doorvoeren. Hoe sterker en zuiverder deze menschen in en uit de gedachte leven, hoe sterker en zuiverder zal die gedachte door hen ook in de prac- tijk tot uiting worden gebracht. Zoo is het niet alleen met de sociale, economi sche, politieke en nationale gemeen schapsgedachte, maar ook met de meest Verhevene gemeenschapsgedachte, die hu al meer dan negentien eeuwen de Katholieke Kerk beheerscht en al de kinderen Gods in het hier en het hier- hogmaais te zamen bindt. Aan deze ge meenschapsgedachte, die de zegevieren de kerk van Allerheiligen met de lijden de kerk van Allerzielen en de strijdende Kerk op aarde vereenigt, zijn de eerste dagen van November gewijd. En thans hu zoovelen dagelijks uit het leven wor den weggerukt en opgaan naar de eeu wigheid, spreekt die gemeenschapsge dachte der Kerk nog treffender en troostrijker dan in andere, minder be wogen tijden. Wij kunnen ons niet diep genoeg doordringen van deze sublieme leed en lijden verzachtende en leven en dood overbruggende gemeenschapsge- gedachte, want deze gedachte van bo vennatuurlijke orde geeft ons leiding en richting bij de bepaling van onze hou ding en plaats in de natuurlijke gemeen schappen. Zij sterkt onze menschelijke draagkracht en uithoudingsvermogen. Zij opent ons het heerlijke uitzicht op een onvergankelijk geluk, dat het loon zal zijn van ieder menschenleven, dat aan de genade heeft beantwoord. Deze hoogste gemeenschap te dienen is de schoonste taak en de schoonste plicht, die ons werd opgelegd. Naar „Het Vaderland" verneemt, kan ook Iedere houder van een stamkaart met het woord hoofd, die de bonnen A en AA van zijn textiel- kaart reeds ingeleverd heeft bij het inruilen van een kleedingstuk of dekking, toch nog een jas °f mantel krijgen, als hij aan bijzondere voor- Waarden voldoet. Hij kan n.l. aan het distributiekantoor in zijn gemeente een extra toewijzing aanvragen in dien zeer aannemelijk is, dat de aanvrager of het lid van zijn gezin, voor wie hij de aanvrage doet, niet in het bezit is van een wintermantel °f winterjas. Deze toewijzingen zijn er alleen om nood gevallen te voorzien. Er zal zeer karig mee wor den omgegaan en de controle er op is streng Amsterdam bewaart zijn oude gebouwen voor het nageslacht. Rijksmonumen tenzorg heeft zich over het perceel Spui straat 55, genaamd „in 't Vlygende Kalf", dateerend uit 1633, ontfermd. Het historische geveltje wordt gerestaureerd. Ten einde deze restauratie afdoende te doen geschieden, wordt de gevel eerst afgebro ken, om daarna opnieuw in zijn oors pronkelijken vorm te worden opgebouwd (Foto Pax-Holland) De eerste voetgangers- en hanglantaarns zijn thans officieel voor het gebruik voor het publiek goedgekeurd. De voetgangers- oftewel zaklan taarns, aldus meldt de Telegraaf, welke thans in den handel verkrijgbaar zullen worden ge steld, zijn zoodanig geconstrueerd, dat zij wel naar beneden, doch niet naar boven licht ge ven. Dit geschiedt door een kogelcontact, dat zoo werkt, dat het licht uitgaat als men de ktmp naar boven houdt. De hanglantaarns, die eveneens voor het ge bruik door voetgangers goedgekeurd zijn, wor den aan een jasknoop vastgemaakt. Deze hang lantaarns zijn zoodanig gemaakt, dat zij uit sluitend licht werpen voor de voeten van de voetgangers. Deze lampen worden resp. als I.L.B. 202 voor de voetgangerslantaarns en als I.L.B. 201 voor de hanglantaarns in den handel gebracht. Het Comité ter versiering van de oonogsgra- V6ll iil i>l ctttxicliict Uvbtu uai CictilK u€ medewerking der diverse instanties, thans is be gonnen met de verzending van bloembollen voor versiering der graven van in Nederland gesneu velde militairen. De distributie van deze bollen vindt plaats volgens de gegevens van het Nederlandsche Roode Kruis en van de Duitsche weermacht. Het Comité heeft van tal van gemeenten reeds de toezegging ontvangen, dat zij voor een vak kundige en passende beplanting der graven zullen zorg dragen. Mochten ergens in Nederland plaatselijke co- mité's, met een soortgelijk doel, nog bijzondere plannen hebben, dan worden zij verzocht de zending der bloembollen af te wachten, of zich met het secretariaat van het Comité ter ver siering van oorlogsgraven, Apeldoornschelaan 260 te Den Haag, in verbinding te willen stellen. CEUTA, 2 Nov. (D.N.B.) Vrijdagmiddag werd ten oosten van Ceuta een op groote hoogte in de richting van Gibraltar gaand vliegtuig van onbekende nationaliteit waargenomen. Kort daarop werden uit de richting Gibraltar vier he vige ontploffingen gehoord, alsmede zwaar vu ren van het luchtdoe'geschut. Op zijn terugweg werd het vliegtuig weer waargenomen. MILAAN, 2 Nov. (D. N. B.) Naar de „Corriere della Sera" meldt, hebben de Italiaansche voorhoeden het gebied van Janina in Griekenland bereikt. De stad en de omgeving zijn uitsluitend door Albanec- zen bewoond en liet gehcele leven is ge oriënteerd op de Albaneesche haven Porte Edda. De grensplaats Rakavija is herdoopt in Borgo Tellini. De Romeinsche bladen wijzen er op dat er van een actieve Engelsche hulp niet veel te bemerken valt. Na den vijfden dag van het conflict hebben alle Italiaansche colonnes de Kalamas-rivier reeds overschreden of bereikt. Zooals „Popoio di Roma" meldt trekt het Grieksche leger, dat aan de „Metaxas-lime" meent te kunnen standhouden, voor dc op rukkende Italiaansche troepen terug. De bruw van deze linie bewijst overigens dat men in Athene nauwkeurig wist, hoe de politiek van voortdurende provocaties tegenover Italië en van bondgenootschap met Engeland tot een ge wapend conflict moest leiden. Een bewijs voor de Grieksche medeplichtigheid met Engeland heeft zoojuist ook de vroegere eerste lord dei Britsche admiraliteit, lord Chatfield gebracht, die openlijk toegeeft, da Griekenland waarde volle diensten heeft verleend aan de Britsche strijdkrachten. Wat de Britsche hulp aan Griekenland betreft heeft Chatfield zich moeten beper ken tot de weinig hoopvolle beweringen, dat de Britsche vloot en luchtmacht zich in de Middellandsche Zee in een moeilijke posi tie bevinden om den oorlog naar de Italiaan sche kust over te brengen. Een V.P.B.-correspondent berichtte uit de Grieksche hoofdstad: De bevolking van Athene onderscheidt zich door een merkwaardige kalmte. Zij kreeg op een eigenaardige manier kennis van den keer, dien de gebeurtenissen hadden genomen: om half zeven des morgens werd luchtalarm gemaakt en alles begaf zich in voorbeeldige orde in de schuilkelders Het bleek evenwel valsch alarm te zijn geweest, want er was geen vliegtuig te zien. Om tien uur volgde een tweede alarm, en thans werden twee Italiaansche vliegtuigen waarge nomen boven Athene, die echter de stad met rust lieten. Zij vergenoegden zich er mede, bom men te werpen op het vliegveld Tatoi, in de na bijheid van de hoofdstad, waarbij zij door het Grieksche afweergeschut werden beschoten. De Italiaansche gezant in Athene, die er blijk baar weinig voor voelde door een Italiaansche bom uit dit leven te scheiden, zocht zijn toe vlucht in de Duitsche ambassade, alvorens de terugreis naar Italië te aanvaarden. Ondanks de talrijke, daaraan verbonden ge varen acht men het hier zeker, dat Engelands eerste hulp aan Griekenland hierin zal bestaan, dat het met een vloot te hulp komt. Misschien zal de vloot worden vergezeld door vliegtuigen, misschien ook zullen deze later volgen. Men maakt zich er hier geen illusies over. dat En geland in onbeperkte mate hulp zou kunnen bieden, gezien de aanvallen waaraan het zelf op het ocgenblik blootstaat; doch men rekent er vast op, dat de vloot in staat zal zijn, de Italianen aan de kust op een afstand te houden. Ook heeft Athene Londen verzocht zware kustbatterijen te zenden. Het bezit daarvan is van groot belang voor het land, omdat het op dit punt niet voldoende van verdedigingsmidde len is voorzien. Men hoopt dus, dat zij nog te rechter tijd zullen aankomen, om zich te kun nen verdedigen tegen een aanval uit zee van de Italiaansche vloot, welke naar men algemeen aanneemt niet lang op zich zal laten wachten Tegen het verdragende Italiaansche scheepsge schut zou men met de batterijen, waarover men beschikt, niet veel kunnen uitrichten. DE GRIEKSCH-ZUID-ALBAANSCHE GRENS trseke ZUID ALBANIË '^Uaraplana Vi/y» GJORGUCAI "rï<„, Zitsa G R\* I - KRETSUNISTA JkeramTtsa ^m)Konispolrs Sagias ,philiot,z m DR/A r/SCHE NT E PUARANTA BUTRINTO £B/don= tamos Plakoti JANINA OR F U- V 9 Var tam Mmma Grava E P I Gumenitsa ^^aIDONAT Crakochori. Piataria Mazarak/a 40 km Hoofdwegen Landgrenzen (4O07J 0 Wij publiceeren hierbij de eerste frontkaa rt van Griekenland. De hoofdaanval der Italianen is begonnen te Konispolis en vandacvr wordt langs de kust de opmarsch voortgezet. Hierbij werd het dal der Kala mis bereikt; volgens andere berichten na deren de Italianen reeds Janina. De Grieken trekken ondertusschen terug in den Epirus Vit de kaart blijkt tevens, dat in het strijdgebied slechts weinig wegen te vinden zijn; de Italiaansche opmarsch wordt hierdoor vertraagd ANKARA, 2 Nov. (D.N.B.)Staatspresident Inonoe heeft gisteren in de nationale ver gadering met betrekking tot het Italiaansch- Grieksche conflict verklaard te hopen, dat Turkije ook in de toekomst voor de ver schrikkingen van den oorlog gespaard moge blijven. Met betrekking tot de TurkschRussische betrekkingen zeide de president, dat het wederzijdsche vertrouwen van vriendschap- pelijken aard is geworden. Naar United Press aan haar bladen meldt zeide Inonoe verder, dat Turkije het stadium der niet-oorlog-voering denkt te handhaven. De president verklaarde: „De nieuwe ontwikkelin gen bij de uitbreiding van den oorlog elschen onze uiterste opmerkzaamheid. Onze buurman en vriend: Griekenland, welks gebied in een zone ligt, waarvan de veiligheid en rust ook voor ons van de grootste beteekenis is, ziet zich ongelukkigerwijs gedwongen in een oorlog te treden. Te zamen met onzen bondgenoot Groot- Brittannië zullen wij van nu af aan zoo zorg vuldig mogi gadeslaan." Over de verhouding van Turkije tot de Sov- et-Unie verklaarde de president„Onze be- rekkingen tot de Sovjet-Uiie, die reeds een 20-jarig verleden hebben, zijn na vele moeilijk heden, .waarvoor men geen van beide partijen verantwoordelijk kan stellen, thans tot de nor male vriendschap teruggekeerd. Dit is een om standigheid, die ik met bevrediging constateer. Temidden van de wisselende voorvallen, waar aan de wereld is onderworpen, beteekenen de Russisch-Turksche verhoudingen veel Onze twee landen moeten zich steeds en onafhanke lijk van alle andere invloeden voor het voortbe staan van dit feit inspannen. Wij zijn ervan overtuigd dat, in dit licht 'gezien, deze politiek' vruchten zal dragen voor beide partijen. Onze instelling als niet-oorlogvoerend land behoeft volstreekt niet als een hindernis te gelden voor alle andere staten, die denaelfdei) goeden wil toonen. Dit maakt het den oorlog voerenden zonder uitzondering onmogelijk ons gebied, onze zeeën en onzen hemel voor oor- ogshandelingen te gebruiken. Onze houding zal ook in de toekomst een dergelijk misbruik met zekerheid onmogelijk maken, zooiang wij zeli niet in den oorlog verwikkeld zijn." Over het pact met Engeland zeide Ir.onoe nog: „Op een tijdstip, dat Engeland een heldhaftigen strijd voert om zijn bestaan, beschouw ik het als mijn plicht bekend te maken, dat de banden van het verbond, die ons vereenigen, sterk en niet te verbreken zijn." De rede van den president duurde drie kwartier. Volgens D.N.B. sprak Inonoe over Griekenland als „onzen vriend en buur" en verklaarde hij nog o.m.: „Bijzondere waarde hecht ik er aan te con- stateeren, dat de betrekkingen tusschen Tur kije en de Sovjet-Unie met oog op de wissel vallige wereldpolitiek op zich zelf een waarde- vollen factor vormen, welke onafhankelijk van alle andere invloeden bewaard dient te blijven. Deze politiek zal voor beide partijen nuttig zijn en de belangen van beide landen dienen zonder iemand afbreuk te doen. Het is mogelijk en zelfs waar schijnlijk, dat de menschheid een langen tijd van lijden te wachten staat. Turkije, dat buiten gewoon gevoelig is voor alles wat de levensbe langen van het land betreft, zal desondanks trouw blijven aan zijn vriendschappen en bond genootschappen. Nu Engeland in een strijd om zijn bestaan gewikkeld is, is het onze plicht te verkondigen, dat het bondgenootschap, hetwelk ons met Engeland vereenigt, hecht en onwrik baar is". Volgens D.N.B. wijdt men in politieke kringen te Belgrado er groote aandacht aan, dat de president der Turksche republiek in zijn. rede voor de Turksche Nationale Vergadering in het geheel geen gewag heeft gemaakt van Joego slavië en Bulgarije. In deze kringen ziet men daarin een bevestiging van de meening van Joe- go-Slavië, dat de Balkanentente thans ook of ficieel heeft opgehouden te bestaan en dat Joego-Slavië geenerlei verplichtingen krachtens het Balkanpact meer heeft. -v Het 'Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Ooorlogstijd deelt het volgende mede: Door het prijsverloop der laatste weken zijn de groothandelsprljzen voor eieren m die mate gestegen, dat er voor den detail handel van eenige winst bijkans geen sprake meer was. Ten einde thans te komen tot redelijker verhoudingen tusschen de groot handels- en detailprijzen zijn met ingang van 1 November de volgende maximum prijzen voor producenten, grossiers en de taillisten vastgesteld. Voor producenten bedraagt de maximumprijs f 1.05 per kg. Voor zoover de eieren per stuk worden verhandeld, moet een overeenkomstige prijs per stuk worden berekend. Voor het verhandelen van de eieren door den grossier zijn de eieren in verschillende klassen ingedeeld, in een officieele publicatie zijn deze klassen met vermelding van de maximum-prij zen, welke de grossier aan den kleinhandel mag berekenen, bekend gemaakt. De daarin genoemde grossiersprijzen gelden tevens voor zoover producenten met machti ging van de Centrale eieren rechtstreeks aan consumenten verkoopen. De maximum-prijzen, waarvoor de win kelier eieren mag verkoopen aan den con sument, zijn thans als volgt vastgesteld: Versche eieren. Klasse 1: 8 cent per stuk. Klasse 2: 7% cent per stuk. Klasse 3: 7 cent per stuk. Klasse 4: 6'A cent per stuk Klasse 5: 6 cent per stuk. Klasse 6: 5V2 cent per stuk. Kaikeieren: 5% cent per stunk Ten einde het publiek in staat te stellen, te zien tot welke klasse de eieren behooren en welke prijs derhalve door den winkelier of han delaar mag worden berekend, zullen de eieren binnenkort met een der nummers 1 tot 6, over eenkomende met bovenstaande klassen, worden voorzien. Onderschat niet hel belang van de juiste bril wanneer Uw oogarts U er een voorschrijft. Ga in Uw eigen belang naar GR. HOUTSTRAAT naast Luxor Wordt nu lid van THE AMERICAN CLUB. Geeft U op Lourens Costerstr. 23, Haarlem. Doe het voor het te laat is. Binnenkort mogen wij geen nieuwe leden meer aan nemen! werken - curiosa - brieven van 2 tot 16 november jacobijnestraat ,3 - haarlem MOSKOU, 1 Nov. (D.N.B.). De Japansche ambassadeur te Moskou, Tatekawa, die Maan dag aan Kalinin zijn geloofsbrieven heeft over handigd, is, naar men verneemt, op 30 October ontvangen door den volkscommissaris van Bui- tenlandsche Zaken, Molotof. BERLIJN, 2 Nov. (D.NB.) Vrijdagavond heb ben eenige Britsche bommenwerpers geprobeerd de Rijkshoofdstad te naderen. Het krachtige Duitsche afweergeschut verdreef de meeste Engelsche vliegtuigen naar het Zuiden en het Noorden. Daarbij wierpen zij brisantbommen er. brandbommen op woonwijken en tuindorpen. Brandbommen troffen o.a. weer het reeds een keer geteisterde wereldvermaarde Rudolf Vir- chow-ziekenhuis; de uitbrekende dakbranden werden spoedig gebluscht. Schade van beteekenis is er niet ontstaan. Onder de burgerbevolking vallen verscheidene dooden en gewonden te beklagen. Bij dezen aanval is opnieuw gebleken, dat de Royal Air Force ook bij hélderen sterrenhemel woonwijken van bur gers bombardeert, die ver van militaire doelen verwijderd liggen. ISTANBOEL, 2 Nov. (D-N.B.). De chef van den generalen staf van het Britsche leger in het Nabije Oosten, generaal-majoor Smith, is Vrijdag door den Turkscben president ontvan gen. Heden wordt hij te Istanboel verwacht. Men spreekt van zijn mogelijk bezoek aan Grie kenland. Hotel Restaurant Chateau Bleu Le rendez-vous du monde distingué Haagsche Bosch TELEFOON 772060 <6 lijnen) DEN HAAG Zonsondergang 2 Nov. 18.11 Zonsopgang 3 Nov. 8.38 Zonsondergang 3 Nov. 18.09 Zonsopgang 4 Nov. 8.40 Maanopkomst 11.27ondergang 20.27 Allerzielen op het militaire graf op den Grebbeberg (Foto Pax-Holland) Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Pr oefdoos 10 ct.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1