E.D.0 naar Volendam LAATSTE NIEUWS „PERSOONSBEWIJS" INGEVOERD WAAR DE FILMBAND ROLT Spaansche ambassadeur bij Welles Op een avond in Mei ZATERDAG 2 NOVEMBER 1940 MARKTEN KUNSTHANDEL LEFFELAAR Najaarstentoonstelling van schilderijen en teekeningen MANNEN TE WATER! Afscheid beheerder postkantoor T empeliersstraat Nieuw raadslid Jubileum portier Spoorwegen Hannelore Schrotji als de bekoorlijke in de film Amor doet in kousen" 64 wielrijders op den bon BEVERWIJK WAARSCHUWING VAN DEN BURGEMEESTER VELSEN Bezwaren tegen uitbreidingsplan „TOONTJE HEEFT EEN PAARD GETEEKEND" Charlotte Kohier „Het Onvergankelijke" „OVERSCHOTJE" „KöLNER HAMMER S1NFONIE ORCHESTER" SAMENVOEGING ZAANGEMEENTEN De meening van de gemeente Westzaan Goöp. Veilingsvereeniging „Hillegom" U.A. te Hillegom VOETBAL Winst voor alle leiders? Geschenk voor Schoorl Dankbaarheid van uit Amersfoort geëvacueerden Anti-Engelsche betoogingen in Nigeria (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Alleen dit zal als algemeen identiteitsbewijs gelden Vijf jaar geldig Een gulden aan leges Geen stap van Amerikaansche staten bij Madrjd AMOR DOET IN KOUSEN Een luchtig geval in Rembrandt DE AVONTURIER VAN PARIJS In Cinema Palace FRANS HALS Mysterie kamer no. 12 SPAARNE-THEATER Vadertje Langbeen Een Hollandsche film in Luxor STAD Heden, Zater4ag, wordt in Kunsthandel Lef- felaar, Wagenweg 102, een najaarstentoonstel ling geopend van zee-schilderijen van Oscar Mendlik en teekeningen van C. A. B.'Bantzin- ger. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10 tot 5 uur en Zondags van 2 tot 4 uur. Einde der tentoonstelling 30 November. De Egyptische duisternis, die Donderdagavond de avondwandeling danig verstoorde, heeft vele mannen met het zilte Haarlemsche grachtennat doen kennis maken. Een 17-jarige bediende van een wasscherij zag, bij het passeeren op de Ba- kenessergracht het verschil niet meer tusschen walkant en water, waardoor hij een nat pak op liep. Eenige burgers trokken hem op het droge. Een 66-jarige heer moest naar de Mariastich- ting vervoerd worden, omdat hij in den Heeren singel terecht was gekomen. De agent van politie H. de Vogel sprong gekleed te water en redde den drenkeling. Een collega nam daarna voor beiden de zorgen over. Hier en daar hebben nog meer personen de vouw uit hun broek verloren door kennismaking met het grachtwater. Maar zij willen het liever niet weten.... De heer H. de Jong, beheerder van het bijkan- mor der P.T.T. aan de Tempeliersstraat, is giste ren met pensioen gegaan. De directeur van het postkantoor te Haarlem, de heer J. C. Smid, liet het ambtelijk leven van den scheidende de revue passeeren en legde vooral den nadruk op de prettige verstandhouding, die bestond. Namens het personeel van het bijkantoor sprak de heer J. Petersen, adj.-commies. Hij wenschte zijn chef een reeks aangename jaren van rust en bood uit dank voor de hoog gewaardeerde samenwerking een geschenk aan. Verschillende leden van het hooger en lager personeel kwamen in den loop van den morgen persoonlijk afscheid nemen van den sympathieken collega. Als opvolger van den heer J. v. d. Sluys, die voor de S.DAP. zitting had in den gemeente raad en naar Rotterdam vertrok, zal zitting ne men de heer W. A. H. Kerkhoff. Gisteren herdacht de heer J .de Graaf, por tier aan het Haarlemsche station, zijn zilveren jubileum als ambtenaar der Nederlandsche (Toto Archief V-K.P.) Spoorwegen. De stationschef bood hem namens de directie een enveloppe met inhoud aan en roemde voorts de plichtsbetrachting van den ju bilaris. Het personeel drukte zijn sympathie o.a. Uit door het aanbieden van een lamp en bloemen. Nadat vele handen gedrukt waren, vierde de heer de Graaf den dag verder in den familie kring. De Haarlemsche politie heeft Donderdag weer 64 burgers en burgeressen een bon moeten uit reiken. Het grootste aantal overtredingen school in het niet aangeven van richting en te veel links houden. Zooals ik reeds in de eerste helft van Octo ber jj. aan de burgerij heb medegedeeld, was toen, blijkens van de Duitsche politie ontvangen mededeeling, in de omgeving van Wijk aan Zee, zij het grootendeels op het gebied eener an dere gemeente, beschadiging geconstateerd van militaire eigendommen. Naar aanleiding van ditzelfde voorval verneem ik thans vanwege den bevelhebber van de Duit sche Weermacht in de Nederlanden, dat bij on verhoopte herhaling van dergelijke handelingen uiterst zware straffen voor de geheele bevol king dezer gemeente en voor iederen ingezetene afzonderlijk zullen volgen. Bij wijze van ernstige waarschuwing meen ik zulks onder de aandacht van alle ingeze tenen te moeten brengen. De waardige hou ding, welke de bevolking in het algemeen in het verleden heeft betracht is voor mij borg, dat zij zich ook voortaan van elke handeling als hier bedoeld zal onthouden. Ik vertrouw echter, dat zij in haar geheel nauwlettend mede er voor zal waken, dat ook de eenling door ongepaste baldadigheid de belangen der geheele burgerij niet in de waagschaal stelt. In dit verband zij er op gewezen, dat een ieder, die sabotagehandelingen mocht waarne men of daarvan kennis draagt, onder bedrei ging van strenge straffen verplicht is, daarvan onverwijld bij de politie aangifte te doen. De Burgemeester, H. J. J. SCHOLTENS Gisterenmorgen is ten raadhuize een open bare zitting gehouden door een commissie uit Gedeputeerde Staten, ter behandeling van en kele bezwaren, welke o.a. door de Vaste Com missie voor Uitbreidingsplannen zijn aange voerd tegen den hoofdverkeersweg, welke in het uitbreidingsplan B. voor IJmuiden is geprojec teerd van het verkeersknooppunt bij den Vel- serduinweg in zuidelijke richting naar den Duin en Kruidbergerweg. Door de Vaste Commisie was o.rr.. aangevoerd, dat de geprojecteerde weg aansluit op den Duin en Kruidbergerweg, die niet voor druk ver keer geschikt is. In het zuiden zou er dus geen behoorlijke aansluiting zijn. Namens het gemeentebestuur verdedigde de directeur van Openbare Werken, Ir. A. Verhoeff het plan, door er op te wijzen, dat het vanzelf sprekend niet in de bedoeling ligt om den ver keersweg bij den Kruidbergerweg te doen ein digen. Er bestaat in het zuiden, bij de Willem de Zwijgerlaan wel degelijk een goede aanslui ting, doch tusschen dit knooppunt en den Kruidbergerweg is een gedeelte nog niet gepro jecteerd, omdat plannen van den Rijkswater staat en de Spoorwegen, die op dit gedeelte be trekking hebben, nog niet vaststaan. Dit ge deelte moet derhalve nog worden uitgeschakeld. Dit is volkomen juist, daar anders het alge meen belang geschaad zou worden. In het noorden is er eveneens een goede aan sluiting en wel op het knooppunt bij den Vel- serduinweg. Ook de wees van de Vaste Commissie, voor vernietiging van natuurschoon, noemde Ir. Verhoeff ongegrond. Het plan is met de meeste zorgvuldigheid ontworpen en er is met alles rekening gehouden. Tenslotte wees Ir. Verhoeff nog op de groote beteekenis als werkobject. Er is een belangrijk loonbedrag mee gemoeid. Nadat Wethouder Dunnebier nog op een spoe dige beslissing had aangedrongen, deelde de voorzitter van de commissie, de heer Michels, mede, dat Ged. Staten een beslissing zullen nemen. MAANDAG 4 NOVEMBER, en 794 uur N.V Het Residentie Tooneel Prijzen: middag ƒ0,70ƒ2,05. avond 0.85ƒ2,85 alles inbegr Coupons geldig. Voorverkoop vanaf morgen 10 uur. ZATERDAG 2 NOV uur Nederlandsche Gedichten Pr.0,702,05 (alles inbegr.) ZATERDAG 2 NOV.. IV2 uur N.V. Het Nederl. Tooneel met Annie v/d Lugt Melsert van Ees en Cor v/d Li Pop iugt Melsert pr.0,551,70 (alles inb.) ZONDAG 8 NOVEMBER, 8 uur Concertdir. Ernst Krauss Prijzen: ƒ0,802,85 (alles inbegr.) Voorverkoop dagelijks Onder voorzitterschap van burgemeester Jant- zen kwam de gemeenteraad van Westzaan bij een om zijn houding te bepalen omtrent de plannen van de regeering tot samenvoeging van Zaangemeenten. Volgens deze plannen zou West zaan samengevoegd worden met de gemeenten Krommenie en Assendelft. Door B. en W. was den Raad geadviseerd de voorgestelde samenvloeiing af te wijzen op grond van de economische omstandigheden, die moei lijkheden veroorzaken, terwijl niet te verwach ten is, dat uit de samenvoeging een levenskrach tige gemeente geboren zal worden. Bij normale omstandigheden kan Westzaan heel goed een zelfstandige gemeente blijven. Bovendien zal de besparing, door inkrimping van het bestuurs apparaat, van geringe beteekenis zijn. Voorts zou men het betreuren, als de naam Westzaan I de vroegere ambachtsheerlijkheid, zou verdwij nen. Met algemeene stemmen schaarde de taad zich achter het prae-advies van B. en W. In verscheidene ingekomen.stukken kwam duidelijk naar voren, dat men tegen de voorgestelde wij ziging gekant is. Sommigen meenden een andere combinatie te moeten zoeken, welke naar hun oordeel beter is, doch of zij daarin geslaagd zijn, meencn B. en W. en ook de gemeenteraad te moeten ontkennen. In de afgeloopen week was de handel in het algemeen stiller dan in de week daarvoor. Wel worden nog steeds groote partijen afgenomen, hetgeen zich bij hyacinten vooral bepaald tot mr. Dames, Pink Pearl, la Victoire, Gertrude, Jan Bos enz. Vooral in de groote maten zijn deze soorten nog zeer moeilijk te vinden. Tulpen bepalen zich speciaal tot de echte Duit sche soorten. In dubbele vroege Tulpen zijn wei nig soorten te vinden, terwijl de volgende soor ten de daarachter vermelde prijzen konden op brengen. Brillant Star I 250. II 240, III 150, Couleur Cardinal I 300. II 260, III 200, Due de Berlin 1 240280, II 200, El Toreador III 200, Gen. de Wet I 20. Ibis II 230—270, III 160, Imp. Rubro- rum II 185, Mr. v. d. Hoef I 200, La Reine Max II 185, III 140, Murillo I 200, Prins van Oosten rijk I 205, Proserpine I 240, Peach Blossom I 200. Theeroos I 210, II 170, Verm. Brillant Hl f50, Vuurbaak II 165 cent. I is zift 12, II is izft 11, III is zift 10. Bartigon z. 12 worden thans om de f 2.00 ver kocht, terwijl voor z. 10 van Darwin en Late Tulpen nog steeds veel vraag is, die van 40 tot 50 cent per 100 opbrengen. Narcissen worden nog veel verkocht en men kan regelmatig constateeren, dat groote partijen Narcissen, die voor a'en vrijen aanvoer worden ingeleverd, door den handel in zijn geheel wor den verkocht. Duizenden kilogrammen King Al fred vonden nog een goeden afzet, terwijl er ook steeds vraag blijft naar Spring Glory. Tréserve, Victoria, Van Waveren's Giant enz., die om de minimumprijzen worden verkocht, terwijl voor Cromwell en Von Sion een beste prijs en voor Golden Spur een behoorlijke prijs is te maken. Crocussen komen nog steeds in groote kwantums aan en worden graag verkocht tegen de volgend'e prijzen Crocus bont 8 30 cent, Brunow 7 16 cent, Early Perfection 9 45 cent. Enchantress 10 31 cent, Crocus geel 50 cent. Gladstone 7 17 cen, 6 9 ct„ Gr. v. Cherbourg 9 30 cent, 8 26 cent, 7 13 cent, Julia Culp 9 37 7 16 cent, King of the Striped 10 45, 9 35, 8 24, 7 13 cent, Maximiliaan 8 31, 7 13 cent, Montblanc 8 41 7 26 cent, Purpurea gr.- bl 9 35, 8 23, 7 1-3, 6 6 cent, Queen of the Blues 8 31, 7 13, 6 7 cent, Scipio 7 12 cent, Sir Wal ter Scott 8 27, 7 16cent. In Irissen is heel weinig handel meer, alleen naar Imperator van 8 wordt nog veel gevraagd, terwijl Imperators van 7 van 7 tot 10 cent gaan. Ander bijgoed bracht de volgende prijzen op: Scilla Siberica 8 25 cent, Er. Hyemalis van 35 tot 40 cent. Ranonkel Lean I 8 cent, An. the Caen 8 24, 7 15, 6 10, 5 7 cent. Naar Gladiolen komt veel vraag en aangezien in het algemeen van een slecht gewas sprake is, worden oploopende prijzen verwacht. Men ziet. dat, hoewel de handel zich eenigs- zins eenzijdig ontwikkeld, er toch nog veel za ken worden gedaan. Uit het surplus worden da- gelijksch nog groote partijen tulpen verkocht en aangezien vele soorten Vroege Tulpen niet meer te krijgen zijn. worden jiog vele Darwin-, Men del- en Triumphtulpen geruimd. Drie van de twee clubs, die momenteel in Ia aan de leiding staan, treden Zondag in het strijdperk. Op de eerste plaats D.W.V., dat na zijn nederlaag tegen A.P.C. in Den Heider voor zijn herstel moet gaan zorgen. Tegen H.RC. ijkt dit ons tenminste ais er in de Marine- stad gespeeld wordt zeer wel mogelijk. Z.F.C. blijft rustig thuis en zal daar wel zoo verstan dig zijn met Alcmaria Victrix af te rekenen. Zeeburgia zien we in Amsterdam tegen West Frisia eveneens winnen, maar A.F.C. zal weer zijn goede spel van Zondag moeten ontplooien om zonder verlies bij O.S.V. vandaan te komen. V.V.Z. trekt naar Alkmaarsche Boys, dat niet zooveel kracht ontwikkelt; we zijn benieuwd of de Zaandammers daar hun eerste winst zullen boeken. In Ib trekt ED.O. naar Volendam, waar de Haarlemmers tegen de oud-I.V.C.B.-ers al hun reserve in den strijd dienen te werpen. In dat geval kunnen ze er wel een kleine zege vandaan sleepen. H.V.C. heeft alle gelegenheid om zich in Amersfoort tegen De Spartaan te herstellen en evenzoo- zien we het leidende Velox ir. Utrecht van Hilversum winnen. H.F.C. tijgt naar Amsterdam, waar de Good old tegen Wa tergraafsmeer niet direct prima kansen heeft. R.C.H. moet bij Hercules evenmin bij voorbaat op een succes rekenen. H.B.C. tenslotte maakt zijn opwachting bij de Kennemers. In hun bes ten vorm kunnen de Heemstedenaren daar wel een succesje uit distilleeren. In Ha zou het ons al zeer verwonderen, wan neer het leidende Emma thuis niet van Martin:*, won. Quick moet in de stedelijke ontmoeting tegen B.M.T. echter geducht op zijn tellen pas sen. Daarentegen kan Sliedrecht in Rotterdam wel van Spartaan winnen en moet men ook Vios in Den Haag tegen Neptunus de beste kansen geven. U.V.V. verbetert zijn kansen geducht, wanneer het erin zou slagen van H.V.V. te winnen, hetgeen ons in Utrecht zeer goed mo gelijk lijkt. In Hb gaat V.D.L. bij Overmaas een zekere nederlaag tegemoet. U.V.S. kan zich voorloopig aan den kop van de ranglijst handhaven, wan neer het bij De Hollandiaan zou weten te win nen, hetgeen nog niet zoo gemakkelijk is. Voor een soortgelijke opdracht staat O.D.S. bij Vrien denschaar, terwijl tenslotte Excelsior zich kan opwerken ten koste van Fluks. Reeds eenigen tijd bestonden te Amersfoort onder de vroegere geëvacueerden, die tijdens de oorlogsdagen in Schoorl een gastvrij onthaal kregen, plannen een blijk van erkentelijkheid aan te bieden. Het resultaat van het overleg was, dat aan het gemeentebestuur -van Schoorl een fraai tegeltableau met een passende lijst, voorstellende de Kamperbinnenpoort met door kijk op de Langestraat, zal worden aangeboden, naar een ontwerp van de plateel-fabriek N. Oosterhooï te Hilversum. In overleg met het gemeentebestuur van Schoorl zal dit tableau een plaats krijgen in het oude raadhuis, dat eigendom is van de Vereeni- ging „Hendrick de Keijser". VICHY, I Nov. (Transocean)Uit Britsch Ni geria wordt aan het radiostation van Dakar ge meld, dat zich anti-Engelsche betoogingen heb ben voorgedaan. Om deze onlusten meester te worden hebben de Engelschen Woensdag in La gos, de hoofdstad van Nigeria, troepen aan land gezet. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken wordt onder den naam persoonsbe wijs een algemeen identiteitsbewijs te vens bewijs van opneming in het bevol kingsregister ingevoerd, waarvan het model wordt vastgesteld door den secre taris-generaal. Deze persoonsbewijzen worden van rijks wege uitgegeven in drie soorten, n.l. voor Nederlanders, woor Nederlandsche onder danen en voor vreemdelingen. Gebruik van den naam persoonsbewijs voor andere bescheiden dan die, welke van rijkswege worden uitgegeven overeenkomstig het vastge stelde model, is verboden. "Verder is verboden het gebruik van het mo del van het persoonsbewijs voor andere doel einden dan bij of krachtens dit besluit bepaald, zoomede het nadrukken, doen nadrukken of anderszins namaken of doen namaken van een zoodanig model. De persoonsbewijzen blijven eigendom van het Rijk. Een ieder, die overeenkomstig de bij of ingevolge de Wet van 17 April 1887 (Staats blad nog. 67gegeven voorschriften is of moet zijn opgenomen in een der bevolkings registers van het bezette Nederlandsche gebied en die den leeftijd van 15 jaar heeft overschreden, is verplicht, een te zijnen name gesteld geldig persoonsbewijs in bezit te hebben, te allen tijde bij zich te diagen en desgevorderd te vertoonen aan iederen opsporingsambtenaar alsmede aan alle amb- tenaren of andere personen, die zulks inge volge eenig wettelijk voorschrift verlangen. De hier bedoelde verplichting geldt niet voor; 1) personen of groepen van personen van vreemde nationaliteit, die bij beschikking van den secretaris-generaal van deze verplichtingen zijn ontheven; 2) personen of groepen van personen, aan wie het recht tot het bezit van een persoons bewijs, ingevolge een beschikking van den secre taris-generaal, is ontzegd, voor den duur der ontzegging. Eenzelfde persoon mag niet in het bezit zijn van meer dan één persoonsbewijs te zijnen name. Ieder gerechtigde is gehouden, op verlangen van de met de zorg voor de uitreiking van per soonsbewijzen belaste autoriteiten of ambtena ren naar waarheid alle opgaven of inlichtingen te verstrekken, welke noodig of wenschelijk kun nen zijn voor het vaststellen van zijn identiteit, zijn burgerlijken staat en zijn staat van Neder lander. Nederlandsch onderdaan of vreemdeling Elk uitgereikt persoonsbewijs'heeft een geldigheidsduur van vijf jaren, te rekenen van de dagteekening van afgifte. Ieder gerechtigde is verplicht, in geval van vermissing of ontvreemding van het hem uit gereikte persoonsbewijs onverwijld daarvan aan gifte te doen bij den burgemeester of, indien hij is opgenomen in bet centrale bevolkings register of niet is opgenomen in eenig bevol kingsregister van het bezette Nederlandsche gebied, aan het hoofd der Rijksinspectie, onder mededeeling van de feiten en omstandigheden, welke tot de opsporing van het vermiste of ont vreemde persoonsbewijs kunnen leiden. Hij, die de aangifte van overlijden doet, is verplicht, het in het bezit van den overledene zijnde persoonsbewijs tegelijk met de aangifte in te leveren bij den burgemeester der gemeen te waar het overlijden plaats vond. Het is aan een ieder verboden, zich op eenigerlei wijze van het hem uitgereikte per soonsbewijs te ontdoen of daarin eenige ver andering, aanvulling of toevoeging aan te brengen of te doen aanbrengen. Uitsluitend de gerechtigde of zijn wettelijke vertegenwoordiger kan bij den secretaris-gene raal schriftelijk in beroep komen tegen de wei gering of intrekking van een persoonsbewijs binnen veertien dagen, nadat de desbetreffende beschikking te zijner kennis is gekomen. Voor elk uit te reiken persoonsbewijs wordt een recht van een gulden aan leges geheven, van welk bedrag vijftig ten hon derd komt ten bate van 's rijks kas en vijf tig ten honderd ten bate van de gemeente kas. In geval van min- of onvermogen kan de burgemeester of het hoofd der Rijksinspectie dit bedrag tot de helft verminderen of koste- looze uitreiking toestaan. Overtreding van vorenstaande bepalingen wordt met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden gestraft. In bijzonder zware gevallen kan gevangenis straf tot één jaar of geldboete van ten hoogste tienduiziend gulden worden opgelegd. De secretaris-generaal stelt de voorschriften vast, noodig voor een juiste uitvoering van dit besluit. Hij bepaalt tevens nader, op welk tijd stip de onderscheidene deelen van dit besluit in werking treden. Dit besluit wordt aangehaald als „Besluit Persoonsbewijzen". WASHINGTON, 1 Nov. (D.N.B.) De Spaan- che ambassadeur Cardenas is ontvangen door ien onderstaatssecretaris Welles. Over den hl- ïoud van deze bespreking is niets bekend ge worden. De van Costa Rica uitgegane aansporing, dat de Amerikaansche landen een offi- cieelen stap zouden ondernemen te Madrid om Spanje de toetreding tot de as af te raden, heeft men, naar de ochtendbladen melden, laten vallen, daar men geen een stemmigheid kon bereiken. Eenige Zuid- Amerikaansche staten hadden geweigerd zich in de Spaansche politiek te mengen. ALKMAAR, I Nov. Kaasmarkt. Aanvoer .55000 kg. 20 fabr. kl. 35.25. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 1 Nov. 3000 kg. Roode kool 5—5.50, 11200 kg. Gele kool 3.70— 4.50, 1200 kg. Deensche Witte kool 3.10—3.50, 4000 kg. Savoye kool 2.50—2.80, 6200 kg. Uien 7 207.80, grove 4 00, nep 4.00, 8800 kg. Peen 2.10 —3, 400 kg. Bieten 2.30, 400 stuks Bloemkool: I 7.207.60, II 2.10, 30.000 struik Andijvie 1.002, 300 kg. Ramenas 4.40, 200 kg. Snijboonen 24.40 27.50. 125 kg. Druiven: Frankenthalers 34.00. HOORN, 31 Oct. Kaasmarkt. Aanvoer 10 sta pels kleine boerenkaas, zijnde 3294 kg. 1 35.25, tiandel goed. LEEUWARDEN, 1 Nov. Eierhandel. 2000 kg. kipeleren 5.757.5 cent per stuk. 40 kg. eend eieren 5.256 cent per stuk. Pluimvee. Slachthanen 60—100, slachtkippen 50—125, jonge hanen 60—110, jonge duiven 30 cent per stuk. Konijnen 70 cent per pond. LEEUWARDEN, 1 Nov. Veemarkt. 18 Enter en Twenterstieren 315 vette koeien. 1641 melk- en kalfkoeien 75.00—195, 265 pinken, 719 graskal veren, 237 nuchtere kalveren, 522 vette schapen 42.00—85. 180 weideschapen 20.00—50, 510 lam meren, 62 vette varkens. 67 magere varkens 35.00 —55, 226 kleine biggen 4.008, 28 bokken en geiten, 28 paarden. Totaal-aanvoer 4818 stuks. Overzicht. Stieren en vette koeien geen notee ring Melk- en kalfkoeien aanvoer ruim, handel vlug, prijzen duur. Pinken aanvoer redelijk, han del behoorlijk, prijzen prijshoudend. Vette kalve ren, nuchtere kalveren en varkens geen notee ring. Biggen aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijzen prijshoudend. Wolvee en lammeren aan voer iets korter, handel slecht, prijzen duur. Voor de N. V. C. werden ongeveer zevenhon derd koeien gekocht en 160 nuchtere kalveren. Deze week nam de N. V. C. 169 varkens over. NOORDSCHARWOUDE, 1 Nov. 1600 kg. Koo-» de kool 5.50, 400 kg. Gele kool 4.40, 2300 kg. Peen: B 3.20, C 2.60. 6000 kg. vroege Witte kool 2.50. 18000 struik Andijvie 11.80. SCHAGEN, 31 Oct. Veemarkt. 130 stieren, 325 magere geldekoeien 150.00230, 225 vette gelden koeien, 25 kalfkoeien 190.00-260, 30 pinken 180.00230, graskalveren 40.00—90, 150 vette, schapen 46.0076, 141 overhouders 24.0046. bokken en geiten 10.0024, 8 magere varken» 16 0023 30 biggen 10.0013, konijnen 2.00— 1, kippen 1i 25 ZWOLLE, 1 Nov. Boter. Aanvoer 20 kg., waar van 40 stukken van een pond. Prijs 2.20 per kg. Handel kalm. 8000 kipeieren 6.507.50 per 100 stuks Huiden. Koehuiden 18, pinkenvellen 19, stie- renvellen 14, vette vellen 23. grasvellen 21 cent per pond. Paardenhuiden 8.50 per stuk. Hanael kalm. Veemarkt. Aangevoerd 3322 stuks, als: 2088 runderen, 372 graskalveren, 259 nuchtere kalve ren, 84 schapen, 4 geiten. 168 schrammen, 34 varkens, 313 biggen. Men besteedde voor: neu rende en versch gekalfde koeien 230.00355, dito vaarzen en schotten 200.00265, gustekoeien voor de vetweide of stal 145.00220, dito vaar zen 135.00190, voorjaarskalvende koeien 160.00 220, 1%-jarige pinken 135.00185, jonge fok- kalveren 65.0090, dito schapen 40.00—65, lam meren 30.00—45, 6-weeksche biggen 46.50, 14- weeksche dito 6.508 50, drachtige varkens 50.00 65, magere dito 35.0050 per stuk. Overzicht. Gebruiksvee willige handel. Voor jaarskalvende en gustekoeien, vaarzen en pinken willige handel, goed prijshoudend. Schapen en lammeren duur. Fokkalveren vlugge handel, ciUur. Biggen, loopers. magere, drachtige en vette var kens handel Iets beter, prijzen stationnair. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIUIillllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het is van den heer Amor bekend, dat zijn wegen soms wonderbaarlijk zijn. Inderdaad is het moeilijk een verschijnsel te vinden, dat zoo grillig en onnaspeurlijk, zoo verrassend en zoo spontaan is als de liefde. Amor verschijnt in vele gedaanten, in velerlei verrassende vormen, op alle mogelijke plaatsen. Mogen we ons er dan over verwonderen, dat deze Amor ook in kousen doet? De intrigue, welke om deze materie is gewe ven, is er een van de bekende soort en zelfs de typen, die we in de film terugvinden, zijn oude bekenden ln hun genre. Mevrouw Char lotte Rössler is een jonge weduwe, die aan het hoofd staat van een kousenfabriek. Behalve deze hoogst nuttige instelling, waarvan zij den heer Brennert tot directeur heeft gebombar deerd. heeft deze levenslustige dame ook een bekoorlijke dochter, die overigens in kordaat heid voor haar moeder niet onderdoet. Dat blijkt, wanneer zekere Hans Muth Jr. met de weduwe in contact komt en de dochter Annie is haar naam ontdekt, dat er langzamerhand tusschen die twee een verhouding begint te ontstaan. Zij heeft echter bemerkt, dat mijnheer Hans een nogal wispelturig man is en besluit daarom het gevaar, waarin haar moeder volgens haar meening verkeert, resoluut af te wenden. Maar dan komt Amor weer eens uit de kousen te voorschijn en de lezer zal reeds begrepen heb ben, op wie hij zijn pijlen gaat afschieten. De Jeugdige Annie wordt verliefd op den man, dien zij als papa niet wenschte! Dat wordt een heel ingewikkelde geschiedenis zooals men zal .be grijpen en het ziet er hard naar uit, dat Anneke door haar oppositie tegeii den vreemden in dringer zelf haar kans op diens liefde heeft verspeeld. Maar nu blijkt mama een open oog voor de waarheid te hebben. Zij toont zich een „good looser" en bewerkt, op een wijze zooals alleen moeders dat kunnen, dat Hans toch nog de oogen open gaan voor de vele bekoorlijk heden van haar dochter, met als onvermijdelijk gevolg, dat er weldra een gelukkig paartje meer is op een wereld, waar het overigens alles haat en nijd is wat de klók slaat. Volwassenen, die de capriolen van Amor in deze kousenwereld wel eens van nabij willen gaan bezien, zullen er misschien voor enkele uren hun zinnen weer eens kunnen verzetten, hetgeen overigens al een van de belangrijkste dingen is in deze rare en nare tijden. „De avonturier van Parijs" klinkt als een sprookje uit de oude doos. Het is ook een sprookje, cosmopolitisch en romantisch uit der, tijd, toen Engelsche lords nog in luxe-treinen naar Parijs konden reizen en oud-Russische grootvorsten met weemoed in de lichtstad zich de gelukkige jaren van vóór den vorigen we reldoorlog herinnerden. „De avonturier van Pa rijs" is overigens slechts een eerzame balling die zijn broeder Igor op zijn kosten aan een Erjgelsche universiteit laat studeeren, terwijl hij zelf als „middernachtskoning" in een Russisch cabaret het studiegeld voor zijn broer verdient. Maar deze laatste weet dit niet. Hij kent zijr: broer alleen als vorst Mitja Artamanow, die in Parijs den glans van zijn vorstengeslacht laat schitteren. Als hij aan het Engelsch college geslaagd 4s komt hij naar Parijs, in gezelschap van een studievriend, diens vader en zuster waarmee hij half verloofd is. Vorst Artamanow' wil zijn broer de ontgoocheling besparen en eer. vriend van hem slaagt erin het sprookje, dat de vorst rijk is en in een prachtig paleis woont, voor 24 uur leven in te blazen. Helaas: het bevalt het gezelschap uit Engeland zóó goed, dat het een paar dagen in Parijs blijft en zoo komt het ook terecht in het Russisch cabaret, waar de vorst als danser optreedt. Daar ontdekt Igor de waarheid over zijn broer en in zijn wan hoop bedrinkt hij zich, vergooit Zijn geld aan het spel en steelt zelfs een door een clubbe zoeker verloren portefeuille met geld. De dief stal wordt ontdekt en de vorst neemt in gren- zenlooze genegenheid voor zijn broer de schuld op zich. Intusschen heeft het Engelsche meisje de verloofde van zijn broer, liefde voor hem opgevat. De moeilijkheid, dat ze al half ver loofd is, wordt door den diefstal al zeer ge makkelijk aan een oplossing geholpen wij zijn slechts goede kameraden, zeggen beide ver loofden en vorst Artamanow kan het meisje in zijn armen sluiten om in Australië een farm te gaan beginnen, ware het niet dat hij eerst met zijn optreden als danser in het ca baret .voldoende geld wil bijeenzamelen om den diefstal van zijn broer aan den benadeelde te vergoeden. Het meisje krijgt dus een 'afscheids brief, maar ze laat zich zoomaar niet uit het veld slaan. Ze trekt opnieuw naar het cabaret, waar de vorst haar al dansende het jawoord geeft Het is een ietwat droefgeestige roman in Russischen stijl, welke door Karin Hardt, Peter Voss, Greta Keller en anderen tot een soms boeiende en indruk makende historie voor veer tienjarigen en anderen, die van het' genre hou den, is gevormd. Er werd een vrouw dood gevonden op kamer no. 12 van het Miami-hotel. Tenminste, het kamermeisje, dat haar op het bed zag liggen, meende dat zij dood was en gilde. Een medisch onderzoek stelde evenwel vast, dat zij door twee revolverschoten werd getroffen, doch een snel-ingrijpende operatie kan haar misschien nog redden. En terwijl de patiënte tusschen leven en dood hangt, begint de politie haar speurderswerk. Dan zitten we midden in de spannende detectieve-story. Aan de hand van het verhoor van getuigen en verdachten, wordt het drama filmisch gerecon strueerd. Een nu beroemd pianist, speelde voor jaren terug in een dancing de eene schlager na de andere, een werk, dat hem niet bevredigde, daar hij van zijn begaafdheid overtuigd was Het meisje van de vestiaire, dat hem in alle stilte vereerde en lief had. wist hem, op het moment, dat hij door zelfmoord aan alle moei lijkheden een eind wilde maken, van deze daad terug te houden en gaf hem door haar liefde de kracht weer aan het werk te gaan. Hij vertrekt naar Engeland, vervolgens naar Amerika en beleeft groote triohifen. Het meisje blijft echter met hun kind, een jongen, achter en moet door hard werken voor hen beiden de kost verdienen. Dank zij de hulp van een goeden vriend, houdt zij het hoofd boven water, totdat einde lijk de terugkomst van den beroemd geworden pianist bekend wordt. Bij hun weerzien herkent hij haar echter niet en dit doet haar tot zelf moord, besluiten. Eerst stuurt zij dep jongen echter naar zün vader toe, doch wanneer zij hoort, dat deze hem liefderijk heeft opgenomen, richt zij de revolver op zichzelf. Gelukkig komt alles door de genezing van de patiënte weer in het reine er. beleven wij een geruststellend happy ending. Een spannend verhaal, dat door de traag heid van de film hier en daar echter wel ver lies boekt. Voor volwassenen. Het is al weer geruimen tijd geleden, dat we hebben kunnen genieten van Lily Bouwmeester s charmante spel in Friedrich Zelniks product, getiteld Vadertje Langbeen. Voor velen zal daarom de gelegenheid, om Va dertje Langbeen nog eens te gaan zien, een wel kome zijn. Men heeft allicht nog familie of kennissen, die deze Nederlandsche film nog niet gezien hebben en bij hen, die haar -wel hebben gezien, zijn de indrukken al weer vervaagd, zoo dat men er eerder toe zal komen deze week met familie of kennissen wederom een bezoek aan deze film te brengen. We mogen ons ontslagen achten van de taak om deze bekende film naar het eveneens over bekende boek te bespreken, Vadertje Langbeen neemt een eervolle plaats in de rij van de Nederlandsche filmproducten iri. Velen zullen daarom nogmaals willen medeleven met Judy Aalders niet alleen als het uitgebuit wordende weesmeisje, maar ook met haar successen als schrijfster. De film is onderhoudend met vroo- iijke en geestige flitsen, zoodat we een bezoek alleszins kunnen aanbevelen. De dochter van een tandarts wordt verliefd op een artist, die haar enkele malen in de week pianolessen komt geven, zeer tot ongenoegen van papa. Beiden voelen zich door dit verzet erg ongelukkig. Maar met den steun van ouderen, die reeds de noodige ervaring hebben opgedaan op het somtijds- zoo doornige pad der liefde, ko men zij alle tegenwerking te boven. Vooral de steeds dwalende huisbediende, die al 496 maal ontslagen is, niets ziet en niets weet als hij spre ken moet, maar ongelooflijk veel levensoptimisme in zijn hart draagt, speelt in dit complot een niet te onderschatten rol. Maar als de zanger voor een tijdje naar Ant werpen gaat, waar hij aan het begin van zijn carrière komt te staan, kan de verliefde dochter thuis niet meer blijven, omdat ze bang is dat hij haar tusschen al die mooie meisjes ontrouw zal worden. Van een vriendin, die later haar moeder wordt, krijgt ze den raad zelf naar Ant werpen te gaan om een oogje in het zeil te hou den. Als pianiste komt ze in een Weensch orkest terecht, waarin hij als solist optreedt. -Dol komisch zijn de situaties, die nu volgen, want het blükt spoedig, dat hij op zijn Ameri kaansche pianiste waarvoor zij zich heeft uit gegeven heeft verliefd wordt. Aangezien zi} veronderstelt, dat hij niet weet, dat zij het is, is het uit met de idylle, die hü zoo dikwijls be zongen heeft in zijn lied „Op een avond in Mei", Maar op den dag, dat het factotum van den tandarts voor de 500e maal is ontslagen en dus dit jubileum gepast aan het vieren is, heldert Amor alle nevelen op, die rond het verliefde paartje hangen. De komische verwikkelingen, die in deze Hollandsche film aaneengerijgd zijn, moet men deze week zejf in Luxor gaan zien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4