Kobajasji over zijn besprekingen eheimzinnige vvijand New-Y orksche Beurs D. W. BRAND Winterhulp Nederland ZONDAG 3 NOVEMBER 1940 De Duitsche luchtaanvallen van Zaterdag Ned.-Indië zal gedwongen zijn, zijn handel op Japan te heroriënteeren Nieuwe consul-generaal naar Batavia De statuten vastgesteld Hulp aan behoeftige Rotterdammers Bureau begint Maandag met zijn werk Wie komen voor uitkeering in aanmerking Hoe vraagt men een uitkeering aan? Wanneer kan men zich aanmelden? Kalme handel met prijs houdend slot. Omzet 470.000 shares 7 f i WISSELKOERSEN - - - AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT Clearingkoersen FA ILLISSEMENT EN MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN Academische examens TOKIO, 2 November iDomei). Bij zijn tankomst te Tokio heeft de Japansche Mi nister van Handel en Nijverheid, Kobajasji, een verklaring afgelegd, waarin hij uitdruk king gaf aan zijn vertrouwen in het succes van de besprekingen te Batavia, waar hij de leiding had over de Japansche delegatie. Hij legde er den nadruk op, dat de belangen van Japan en die van Nederlandsch-Indië „in laatste instantie samenvallen". In de verklaring, die hij na zijn aankomst te Kobe aflegde, zeide Kobajasji, dat de Japansch- Nederlandsche olie-onderhandelingen, die het eerst ter hand zijn genomen en nog voor de besprekingen over den algemeenen handel wer den geëntameerd, „nog niet tot een conclusie hebben geleid". Spr. wees er op, dat Neder landsch-Indië staat voor moeilijkheden in den afzet van 8 millioen ton olie, die per jaar wor den geproduceerd, aangezien er gebrek is aan schepen voor het transport naar de markten van Britsch-Indië, de Straits Settlements en Australië, terwijl de algemeene handel met Europa stil ligt. Nederlandsch-Indië, aldus Ko bajasji, „zal gedwongen zijn om zijn handel op Japan te heroriënteeren". Spr. was er nog niet zeker van of hij al dan niet naar Batavia zou terugkeeren. Hij voegde hieraan toe, dat hier over een besluit zal worden genomen na zijn ontmoeting met den premier, prins Konoje Kobajasji gaf als zijn meening te kennen, dat het succes der besprekingen te Batavia afhan kelijk is van wederzijdsch juist begrip. Hij sprak echter zijn bewondering uit voor de vasthou dendheid der Nederlandsche delegatie. In dit verband herinnerde de minister er aan, dat de Engelsch-Nederlandsche onderhandelingen, die in 1936 waren begonnen, 250 zittingen noodig hadden gehad, verdeeld over een periode van verscheidene jaren, voordat succes behaald was. De minister eindigde zijn verklaringen met loftuitingen voor de groote wegen en de gebou wen op Java, die, zoo zeide hij, beter zijn dan die in Japan. „Ik stond ook verbaasd over de lengte van de menschen. Mijn eigen gestalte kan zelfs niet vergeleken worden met die van een kind daar", zoo merkte hij op. Kobajasji heeft Zaterdagmorgen den minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, een rap port van een uur uitgebracht over de bespre kingen in Batavia. Vervolgens heeft Kobajasji zich weer belast met de leiding van het Depar tement van Handel en Industrie, dat geleid was door den minister van Financiën, Kawadax. Kobajasji is echter niet ontheven van zijn func tie van specialen afgezant naar Nederlandsch- Ir.dië, aangezien het in het voornemen ligt, dat hij naar Batavia zal terugkeeren, na de of- ficieele plechtigheden van het 26ste eeuwfeest te hebben bijgewoond. Joetaka Isjizawa, de nieuwe Japansche con sul-generaal in Batavia, vertrekt op 4 Novem ber naar zijn post. Hij zal 12 November te Kobe aan boord gaan van het ss. Nisjiran Maroe, dat naar Soerabaja vertrekt, waar het op 23 No vember zal aankomen. Isjazawa komt in de plaats van Otoji Saito. (Vervolg van pag. Ij De aanvallen van het Duitsche luchtwapen hebben zich, naar het D.N.B. meldt, sinds Za terdagochtend met onverminderde kracht en begunstigd door het mooie weer op Zuid-Enge- land en de Britsche hoofdstad gericht. Vooral in de wijk Woolwich ziin aanzienlijke verwoes tingen aangericht aan installaties, die voor dei. oorlog van belang zijn. Ook andere voor den oorlog belangrijke doelen in het gebied van Lon den werden met banmen bestookt. Talrijke branden en explosies konden door de Duitsche vliegers waargenomen worden. De Engeischen trachtten met een sterke verdediging van jagers den vernietigenden aanvallen van de Duitsche gevechtseskaders tegemoet te treden. Tot dusver zijn twee Engelsche jagers neergeschoten. In het stedelijk gebied van Londen is Zater dag reeds drie maal luchtalarm gegeven. Uit Stockholm meldt het D.N.B.: Met den aanvang van de maand November is, naar uit Ionden wordt gemeld, plotseling een verscher ping van den luchtoorlog boven Engeland inge treden. Sedert het aanbreken van den dag, zoo deelt het Britsche ministerie voor de Lucht vaart in zijn communiqué van Vrijdagavond mede, is de vijand boven Engeland waargeno- men.'Het betrof groote formaties van 20 tot 50 machines, die den geheelen dag over de Engel sche kust vlogen. In Londen en in de omgeving van de hoofdstad, evenals in de graafschappen van Oost-Engeland, in talrijke streken van Zuidoost-Engeland en in het graafschap Lin colnshire is het tot het neerwerpen van botn- door A. Hruschka 19 (Nadruk verboden) „Neen, zij heeft 'tniet gevonden"mompel de Hempel peinzend. Ook Rosner verzonk in nadenken. „En wat deed ze vreemd! Nooit heb ik me vrouw zóó gezien. Het was alsof zij niet heeie- maal bij haar verstand was, of sliep. Toch had zij de oogen wijd open. maar ik zag er geen uit drukking in „Slaapwandelaars hebben zu ke oogen. maar ik geloof niet, dat mevrouw Holzmann daartoe be hoort. Ik geloof eerder „Wat? Wat?" Dat zij gehypnotiseerd was en alles deed in hypnotischen slaap.'* „Wat bedoelt u daarmee, mijnheer Hempel? Js dat "n ziekte?" „Neen. Heb je werkelijk nooit van hypnose ge hoord?" ..Nooit. Dat wil zeggen: ik meen, daarover iets in de krant te hebben gelezen, maar ik begreep er geen jota van." „Opgelet! Ik zal trachten, het je begrijpelijk men gekomen. Londen zelf had, naar verder wordt gemeld, Vrijdag drie lange periodes van luchtalarm. Na een luchtalarm, dat 13 uur uuurde, werd Zaterdagochtend door den Brit- schen omroep medegedeeld, dat Londen in den afgeloopen nacht een van zijn zwaarste bom aanvallen heeft beleefd. Reeds sinds weken heeft de stad dergelijke aanvallen niet meer gekend. In een andere radiouitzending werd de aanval der Duitsche vliegers op Londen een airecten massa-aanval genoemd. Wederom heeft men ononderbroken urenlang afweervuur boven Londen gehoord. Het was zoo fel en aanhoudend ais sinds lang niet meer het geval was geweest. De lucht boven Londen was vaak als door dag licht verlicht door den vuurschijn van het af weergeschut, de explodeerende bommen en hon derden schijnwerpers. Precies hetzelfde schouw spel, aldus de Britsche radio, heeft men boven talrijke andere steden van Engeland kunnen waarnemen. Talrijke streken van Engeland, vooral het Zuiden en Zuidoosten van het land, Liverpool, Birmingham en de omliggende indus triesteden, zijn aangevallen, welke aanvallen door de Engelschen even veelomvattend als iel genoemd worden. De bij besluit van den Secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken uitgevaardigde statuten der stichting „Winter hulp Nederland" bevatten de volgende artikelen: Artikel 1De organisatie van het bestuur van de stichting „Winterhulp Nederland" omvat: 1. de landelijke leiding; 2. de provinciale leiding voor elke provincie: 3. de plaatselijke leidin voor elke gemeente. Artikel 2: De landelijke leiding omvat: 1. den directeur-generaal; 2. de financisele commissie. Artikel 3: De directeur-generaal is belast met: 1. de zorg voor de nakoming van de taak der stichting en het aangeven van de hier voor noodige richtlijnen aan de provin ciale en plaatselijke directeuren; 2. de benoeming der provinciale directeuren; 3. het aanwijzen van het noodige aantal medewerkers, dat hem al of niet geduren de den geheelen oag terzijde staat: 4. de vertegenwoordiging der stichting in en buiten rechte. Artikel 4: De financieele commissie is belast met: 1. het onderzoek der afgesloten rekeningen met inachtneming van de door den direc teur-generaal gegeven aanwijzingen om trent de verdeeling der binnengekomen giften; 2. het vej-leenen van kwijting aan den direc teur-generaal. Artikel 5: De landelijke leiding is gevestigd te 's-Gravenhage. Artikel 6: De eereraad is belast met: L het verleenen van raad en bijstand aan den directeur-generaal bij de vervulling van diens taak; 2. het aan het einde van ieder begrootings- jaar ontvangen van een door den direc teur-generaal in te dienen rapport om trent hetgeen door de stichting is ver richt. Dit rapport wordt openbaar gemaakt. Artikel 7: Iedere provinciale leiding omvat: 1. den provincialen directeur; 2. de eerecommissie. Artikel 8: Leden van de eerecommissie zijn: 1. de commissaris der provincie, tevens voor zitter; 2. twaalf of meer, doch ten hoogste vijf en twintig vooraanstaande Nederlandsche in gezetenen der provincie. Artikel 9: De provinciale directeur is belast mét: 1. de zorg voor de vervulling van de taak der stichting in de provincie, overeenkomstig de hem door den directeur-generaal aangegeven richtlijnen, en het geven van de noodige aanwijzingen aan de plaatse lijke directeuren; 2. de vertegenwoordiging der stichting ten aanzien der provinciale werkzaamheden zoo in als buiten rechte. Artikel 10: De eerecojpmissie verleent den provincialen directeur raad en bijstand bij de vervulling van diens taak. Artikel II: De provinciale leiding is gevestigd ir. de hoofdstad der provincie. Artikel 12: Iedere plaatselijke leiding omvat: 1. den plaatselijken directeur; 2. de plaatselijke werkgemeenschap. Artikel 13: De plaatselijke directeur is belast met: 1. de zorg voor de vervulling van de taak der stichting in de gemeente overeenkomstig de hem door den directeur-generaal, on derscheidenlijk door den provincialen di recteur aangegeven richtlijnen; 2. het aanwijzen van de leden der plaatselij ke werkgemeenschap; 3. de vertegenwoordiging der stichting ten aanzien van de plaatselijke werkzaamhe den zoo in ais buiten rechte. Artikel 14: De plaatselijke werkgemeenschap verleent den plaatselijken directeur raad en bij stand bij de vervulling van diens taak. Artikel 15: De directeur-generaal is verplicht oen voorzitter van den eereraad of den secreta rissen-generaal der departementen van Binnen landsche Zaken en van Sociale Zaken des ver langd schriftelijk of mondelinge inlichtingen te verstrekken. Artikel 16: Het boekjaar der stichting begint op 1 Juli en eindigt op 30 Juni van het daarop volgende jaar. Het boekjaar 19401941 eindigt op 30 Juni 1941. te maken. Stel je voor een mensch met buiten gewone wilskracht, in staat om zijn gedachten op één enkel voorwerp te concentreeren. En ver beeld je daarbij een tweeden persoon met geen of wreinig wilskracht. De overheerschende kracht van den één kan nu den ander aan zich onder werpen en dit geschiedt doorgaans op de eerste plaats door den blik. De sterke mensch trekt al zijn wilskracht saam in zjin blik en daaraan kan de zwakke niet weerstaan. Is de blik al één niet voldoende, dan helpen streken met de hand, die magnetisch werken, om de zwakke wilskracht aan de sterkste te onderwerpen. Dan treedt bij den zwakke allengs een toestand in, die op slaap ge lijkt. Men noemt dat den hypnotischen slaap en degene, die den ander in dien staat brengt, wordt hypnotiseur genoemd. Heb je dat begre pen?" „Ja; ofschoon ik tot nu toe niet wist, dat zulke dingen mogelijk zijn en werkelijk voorkomen." „Dat zij voorkomen, is wetenschappelijk be wezen. De zenuwartsen zoeken er niet zelden baat bij, maar ook door misdadigers wordt er ge bruik van gemaakt en dat is een verschrikkelijk gevaar voor het menschdom. Om zich van de macht der hypnose eenig denkbeeld te maken, behoeft men eenvoudig rekening te houden met het feit, dat bij een gehypnotiseerde zfjn eigen wilskracht en zijn eigen denkvermogen tijdelijk wordt vernietigd, zoodat hij volslagen weerloos onderworpen is aan den invloed van den persoonr, die hem in hypnotischen slaap heeft gebracht. Alles, wat hem in den magnetischen slaap door dien persoon wordt bevolen, moet hij op het be paalde tijdstip en op de aangeduide manier vol- De rijkscommissaris heeft bij gelegenheid van zijn eerste officieele bezoek aan Rot terdam een fonds in het leven geroepen ter ondersteuning van hen, die tengevolge van werkloosheid door de oorlogsgebeurtenissen of een te laag inkomen, meer dan anderen door de huidige moeilijke tijden te lijden hebben. Voor Rotterdam is zooals reeds dezer dagen in de dagbladen werd vermeld de „Beauf- tragte d8s Reichskommissars", Dr. Völckers, met de uitvoering dezer steunactie belast, die te dien einde een bureau in het leven heeft ge roepen onder leiding van een deskundige op het gebied van maatschappelijk werk. Dit bureau, gevestigd aan de Mecklenburglaan 55 en bereik baar onder telefoonnummer 45724, vangt reeds a.s. Maandag met zijn werkzaamheden aan. Alle Rotterdammers zonder onderscheid, die een kleiner inkomen hebben dan deze normen: alleenstaande personen 11 per week, gezinnen met ten hoogste vier kinde ren beneden 16 jaar 20 per week, gezinnen met 5 en 6 kinderen beneden 16 jaar 22 per week, gezinnen met 7 en meer kinderen beneden 16 jaar 24 per week, (gezinsinkom sten worden voor de helft bij het loon van den kostwinner gevoegd), worden in de ge legenheid gesteld, een uitkeering aan te vra gen. De aanvrage zal dan na grondig onderzoek door het bureau worden beoordeeld, waarna de voor een uitkeering in aanmerking komenden op korten termijn worden opgeroepen om een of meerdere malen aan de daarvoor aangewe zen uitbetalingslokalen een bedrag in ontvangst te komen nemen. Voor hen, die een ondersteu ning genieten van Maatschappelijk Hulpbetoon, werkloozenkassen of armbestuur, is dank zij de medewerking van den burgemeester en den directeur van M. H. een evenredige regeling getroffen binnen het kader van de huidige steun regeling. Allen, die geen ondersteuning genieten als in de vorige zinsnede aangegeven en die overigens vallen binnen de hiervoor aangegeven normen van het gezinsinkomen, kunnen zich uit sluitend op de hierna voorgeschreven wijze wen den tot het bureau der „Notstandsbeihilfe". Ter verkrijging van een uitkeering kunnen zij, die volgens de hierboven gegeven richtlijnen meenen daarvoor in aanmerking te komen, zich wenden tot een der aanmeldingskantoren en wel: bewoners van den rechter Maasoever, Gou- vernestraat 56, bewoners van den linker Maas oever (incl. Noordereiland), Heidestraat 5, in gang zijde Ericaplein, alwaar maatregelen zijn getroffen om op snelle en gemakkelijke wijze al len te kunnen helpen. De aanvraagformulieren worden door de ambtenaren van de „Notstands beihilfe" in tegenwoordigheid van aanvragers ingevuld. Om dit zoo juist en gemakkelijk mo gelijk te maken moet de aanvrager in elk geval meebrengen: 1. de stamkaart en/of identiteits bewijs, 2. het trouwboekje, 3. de laatste belas tingbiljetten, 4. aeen werkgeversverklaring, in dien men in loondienst is, of b. een verklaring van kleine zelfstandigen, indien men zelf zaken doet. Formulieren voor werkgeversverklaringen (wit) en verklaringen van kleine zelfstandigen, (blauw) zijn aan alle politiebureaux en politie posten verkrijgbaar gesteld. De werkgeversver klaringen moeten door de werkgevers worden ingevuld, onderteekend en van een stempel voor zien, waartoe de welwillende medewerking der werkgevers hierbij wordt ingeroepen. De ver klaringen voor kleine zelfstandigen moeten door de aanvragers zelf naar eer en geweten worden ingevuld en onderteekend. Het doen van on juiste of onvolledige opgaven is zeer gevaarlijk, aangezien met de grootste gestrengheid zal wor den opgetreden tegen hen, die misbruik maken van sociale instellingen ten nadeele van hun medemenschen. Er moet uitdrukkelijk op wor den gewezen, dat een vlugge behandeling alleen mogelijk is, indien alle aanvragers er voor zorg dragen, alle vier hierboven voorgeschreven be wijsstukken (het vierde bewijsstuk ingevuld en onderteekend op de aangegeven wijze) direct medebrengen. Daarom is voorgeschreven, dat aanvragers niet tot de met de invulling der aanvragen belaste ambtenaren mogen worden toegelaten zonder de vier voorgeschreven be wijsstukken. A.s. Maandag wordt een aanvang gemaakt en wel met de gezinnen van 6 en meer kinderen beneden 16 jaar. Deze dienen zich te vervoegen op de hierboven voorgeschreven wijze bjj de kantoren Linker en Rechter Maasoever en wel: zij, wier namen beginnen met de letters A tot en met K op Maandag 4 November 1940 van 9 tot 17 uur en op Dinsdag, 5 November 1940 van 9 tot 12 uur. Zij, wier namen beginnen met de letters L tot en met Z op Dinsdag 5 November 1940 van 13 tot 17 uur en op Woensdag 6 No vember 1940 van 9 tot 17 uur. Alle verdere op roepen worden nader in de dagbladen bekend gemaakt. Men lette dus op onze mededeelingen. brengen, al liggen er ook dagen of maanden tus- schen het bevel en de uitvoering. Wordt de ge hypnotiseerde weer normaal, dan weet hij niets van hetgeen hem bevolen werd. Doch wanneer de tijd voor de uitvoering gekomen is, valt hij vanzelf weer in magnetischen slaap en doet werktuigelijk wat hem bevolen is. En heeft men hem bij 't geven van het bevel geboden: „Ver geet later alles!" of „u moogt later niemand verraden, dat u het gedaan hebt of dat u het bevólen werd!" dan zal de persoon in kwestie inderdaad zwijgen, omdat hij zich van de heele zaak niets herinnert De concierge sloeg de handen ineen. „De hemel beware ons! Dat kiinkt als toove- rij en hekserij. En u zegt, dat dit alles werkelijk mogelijk is" „Mogelijk isen gebeurt. Talrijke proeven, door beroemde geneeskundigen genomen, hebben het bevestigd en het moet als een geluk worden beschouwd, dat niet iedereen kan hypnotlseeren of gehypnotiseerd worden. Dat hangt af van zekere eigenschappen van het zenuwgestel bij de betrokken personen „En nu gelooft u, mijnheer Hempel, dat onze mevrouw vannacht gehandeld heeft op bevel van'n vreemdevanden moorde naar?*' „Ik vind althans geen andere verklaring voor haar gedoe. Dat zij dezen nacht niet normaal was, maar in een magnetischen slaaptoestand verkeerde, daarvan was ik overtuigd zoodra ik haar in het oog kreeg. Hadden dergelijke toe standen zich vroeger reeds voorgedaan, dan zou jij of de een of andere bediende het zeker be- NEW-YORK, 2 November. De New-Yorksche effectenbeurs opende vandaag prijshoudend, doch reeds bij den aanvang hield men er rekening mede, dat de handel nog kalmer zou worden, dan den vorigen dag het geval was geweest, terwijl ook de koersschommelingen waarschijn lijk niet groot zouden zijn. Deze veronderstel lingen baseerde men op het feit, dat omtrent den uitslag der presidentsverkiezing nog niets valt te voorspellen. De neiging tot verkoopen was niet groot. Gedurende korten tijd brokkel den de koersen iets af, als gevolg van winst nemingen. doch daarna werd de stemming we der wat vaster, zoodat de slotkoersen over het algemeen fractioneel boven die van den vorigen dag kwamen te liggen. Staalwaarden waren goed prijshoudend. De bedrijvigheid in de staal industrie voor het gebied van Pittsburgh raamt men wederom op 97 procent der capaciteit, die voor de omgeving van Youngstown op 92 pro cent. Voor automobielwaarden bleek eenige vraag te bestaan, als gevolg van mededeelingen der handelaren, dat de verkoop van automo bielen de verwachtingen nog overtreft. De no teeringen van spoorwegfondsen en fondsen van handelshuizen bewogen zich vrij dicht rond het koerspeil van den vorigen dag. Laatstgenoemde fondsen ontleenden nog eenigen steun aan de raming der verkoopen der warenhuizen, die men voor de 26 October geëindigde week 6 procent hooger raamt, dan in de overeenkomstige week van het vorig jaar. Luchtvaartaandeelen, che mische waarden en public Utilities waren prijs houdend, terwijl koperwaarden een onregelma tige houding vertoonden. Petroleumwaarden boden weerstand. De beurs sloot prijshoudend. Enkele specialiteiten brachten het tot koers winsten van omstreeks een punt, terwijl Johns- manville een verlies van twee punten aanwees. Vandaag werden 672 fondsen verhandeld, waar van 271 tegen hoogere koersen en 207 tegen lagere. In de noteeringen der 194 overige kwam geen verandering. Nov. 2 1 31 Allied Chemical 42} Air Reduction 170 171 170 American Can Co. 93} 93f 94} Am. c a Foundry 30 29} 29 American Radiatoi Am. Rolling Mills 16} 16} 16} Am. Smelt Ref. 43 43} 43 Am. Sugar Refining 13} Am. Tel. Tel. 165} 165 165 Am. Tobacco B. 74 73} 72} Am. Waterworks 10} Anaconda Copper 24} 25 25 Atchison Topeke 17} 17} 17} Baldwin Locomotive 17} Baltimore Ohio 4} 4} 4} Bethlehem Steel 88} 88| 88 Canadian Pacific 3} 3} 3} Comm. Invest. Trust 37} 37} 37 J. 1. Case Company 57} 57 58 Ches. Ohio 42} 42} 42} Chicago Rock Isl. 4 8 1 Chrysler Motor 83} 83 83} Consolid. Edison Co. 26} 26} 26} Deleware Huds. 13} 13} 13! Detroit Edison G. 114 Dupont de Nem.' 170.} 169 170} Eastman Kodak 136 135 136} General Electric 35} 35} 35} General Foods 37 36} 36} General Motors 51} 51 50} Good Year 18 18 18 1 Hudson Motor 4} 4} 4} Intern. Harvester 54 53 53 Int. Mere. Marine 7} 7} 7 8 Intern. Nickel 25} 25} 26} International Paper 15} Intern. Tel. en Tel. 2} 2} 2} Kennecott Copper 34} 34} 34} Mack Trucks Incorp. 28 f Montgomery Ward 39 38 I 39 National Biscuit Co. Nat. City Bank 18} New York Central 15} 15 15} Norfolk Western 217 North. Am. Aviat 17} 17! 17! Nord. Amer. n. a. 21 20 20} Northern Pacific 7} Packard 3} 3} 3} Paramount 8} 8! 9 Pennsylvania 24 24 24} Proctor Chamble 57 Publ. Serv. N. J. 34 33} 33 Pullman Incorporat. 26} Pure Oil Company 8 Radio Corporation 5} 5} 5} Reading Company 14} Rep. Steel 21 21 21} Reynolds T obacco B. 35 35 34} Sears Roebuck 79 79} 79} Shell Union Oil 10} 10} 10 Socony Vacuum 8} 8} 8} Southern Pacific 9 Southern Railway 13} Standard Brands 6} Stand. Oil of N.-J. 35 34| 36 Texas Gulf Sulphur 34} 35} Twent. C. Fox Film 5} 5} Union Carb.& Carb. 75} 74} 73} Union Oil of Calif. Union Pacific 82} 82} 82 United Aircraft 42} 41 41 United Corp A. 2} 2} 2} United Fruit Comp. 70 U. S. Ind. Alcohol 22} 22} 23} U. S. Rubber 22 22} 22} U. S. Steel 69} 69 69} U. S. Steel pref. 125 124} 124 Western Union 21 21 22} Westingh. Electric 106 107 107 Woolworth Building 35} 35 f 35} merkt hebben. Dus hebben wij hier niet met ge woon slaapwandelen te doen, maar met een door vreemden invloed veroorzaakten toestand. Zij zocht iets. Zocht zij voor zichzelf, dan zou ze 'een voudig bij dag hier gekomen zijn en haar komst niet voor ons verborgen hebben gehouden. Maar zij kwam in 't hartje van den nacht; zij sloop het huis binnen, dat haar sinds het ongeluk zooveel schrik aanjoeg, dat zij het zelfs niet met haar dienstpersoneel wilde bewonen. Dit nu komt mij zeer onnatuurlijk voor. Ik kan niet ge- looven, dat zij het vrijwillig heeft gedaan." „Dat is waar. Zij is altijd nog al bang en schrikachtig geweest." „Zie je! Maar nu verder. Zij gaf zich alle moeite om geen gedruisch te maken. Dat werd haar zeker bevolen. Want anders had zij toch geen reden om zich in haar eigen huis zoo stil te houden!" „Oók waar „En nu dit: De moordenaar zocht iets in de loods, maar vond het niet en werd door jou ver jaagd. Hij denkt, dat het zich in huis bevindt, doch waagt het niet, zelf hier binnen te drin gen, te minder omdat hij de inrichting van het huis niet kent. Dus zendt hij mevrouw Holz mann; in geval van ontdekking, maakt de zaak een veel onschuldiger indruk Rosner streek zich met de hand over 't voor hoofd. „Ja," zei hij, „u kunt gelijk hebben, mijnheer Hempel; maar ik ben een oud en simpel man en voor al die nieuwe dingen is mijn verstand te klein. Trouwens, mijn hersens zijn in den laatsten tyd meer dan genoeg in de war.,.." NEW YORK, 2 Nov. Slotkoersen Nov./Oct. 2 1 31 Londen 4.03} 4.03 4.03} Parijs Amsterdam t Bériy'n 40.05 40.05 40.05 Brussel Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.25 9.25 9.25 Zwitserland 23.22 23.22 23.22 Weenen Stockholm 23.86 23.86 23.87 Montreal 86.87 86.81 86.81 B. Aires Papier 29.78 29-78 29.78 B.Aires Markt 23.30 23.35 23.30 Yokohama 23.45 :48 23.45 23.45 NEW YORK, 2 Nov. 2 Nov. 1 Nov. 2 Nov. 1 Nov. Katoen Dec. 9.60 61 9.55 56 Juli 9.49.50 9.45 Jan. 9.50 9.47 Mei 9.30 9.25 Mrt. 9.58-— 9.55 Oct. 8.80 8,77 Koffie j Rio - Nieuw contract) (Santos) Mrt. 4.05 Dec. 4.11 -j- Sept. 4.17. sept. Mei -1 Juli i- suiker Dec. Mrt. Mei Sept. 4.03+Dec. 5.94+ 4.09+Mrt. 6.10+ 4.15+- Mei 6.16+ JuU 6.22+ Sept. 6 30 0.76 082 085 0.76 0.52« 0.88 JuU Sept. Dec. Mrt. 0.S7 0.90} 0.94+ 0.97+ Rubber Stcndaard Dec. 20.30 Jan. 20. j5 Mrt. 19.98 Mei 19.75 Tin loco 51.00 20.35 Jull 19 65 20.10 Sept. 19.55 19.95 Oct." 19.50 19.82 585 5 97+ 6.02+ 6.07+ 6.13 0 87 90} 94-h 97+ 19.70 19.60 1955 M 51.55 56 11 innjn 50.37 51.21 aagen 50 20. 58.38 CHICAGO, 2 Nov. iarwe Dec. 84 83} Mei 83 Juli 79 Mais Dec. 59 - Mei 61 Juli 61 tteuzei Dec. 4.72 Jan. 0.87 1 Nov. 84 84} 83} 78 f - Dec. Mei Juli 59 - Dec. 60 - Mei 60 - JuU 4 75 4.87 Mrt. Mei 2 Nov. Haver 34} 34 31 Rugge 44- 48} -- 49} - - 0 92 5 12} Nov. Nov. WINNIPEG, 34 34 31 I 44} - 48 48} - 4.95 5.12} 2 Nov. 2 Nov. 1 Nov. 2 Nov. 1 NOV. farwe Gerst Dec. 71 Mei 75 Juli 77 - 71 f - - 75- - 77} Dec. Mei Juli 41 i 40! 39} 9+- 1 1 Rogge Ujnzaaa Dec. 44 Mei 47 f Juli 44} 47} Dec. Mei Juli 1.19! 1 23} 119 123 da vei jee 30 34 Juli 29} 30} Mei 30 33} Koersen voor stortingen op 4 November 1940 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75.36. Belga's 30.14. Zwitsersche Francs 43.56 Lires 9.87. Deensche Kronen 36.40. Noorsche Kronen 42.80. Zweedsche Kronen 44.85. Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42, Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54. Dinar (oude schulden) 3.43. Dinar (nieuwe schulden) 4.23. Turksche Ponden 1.4514. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Oraaf en Co. N.V. Amsterdam. Uitgesproken: 31 Oct TJeerd Rinkema, caféhouder, Oenkerk. R.c Mr. H. J. van Maanen. curator Mr. P. T. van der Herberg, Leeuwarden. de Nalatenschap van wijlen Wa. Wieling, m leven echtgenoote van H. S. Gratama, Apeldoorn, Boschweg 100. R.c. Mr. H. Sluyterman, curator Mr. R. Bichon van IJsselmocde, Zutphen, Marsch- poortstraat 1. w. J. Essers, vrachtrijder, wonende te Che- vrem'ont-Kerkrade, Teutelbroekstraat 95. R.c. Mr. Ch. Petit, curator Mr. J. Camps, Heerlen. In de week van 28 Oct. t.m. 2 November 1940 werden in Nederland 21 faillissementen uitge sproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief: W. van Gulik, kleermaker, Tilburg. 30 Oct. J. S. Breuker, Amsterdam. C. C. J. Schoof, echtgenoote van L. O. Huurman, Amsterdam. 31 Oct. J. A. Resink, te Amsterdam. P. C. Kohier, Amsterdam. H. F. J. Verboom, Voorburg. C. Korpershoëfc, den Haag. Gedeponeerde uitdeelingslijsten- 28 Oct. J. B. E. Smit, winkelbediende. Tilburg. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. f 96,25 aan pref. en f 116,02 aan conc. crediteuren. W. C. Hageman, eleetricien, Dordrecht. Idem. E. G. de Lange, gew zecenehgtehrd Geëètdè E. G. de Lange, gewezen echtgenoote van J. C. Lepeltak, destijds wonende te Dordrecht. Geëindigd door het verbindend worden d€T 2e, tevens slotuitdeelingsUjst. J. C. Lepeltak, destijds wonende te Dord recht. Idem. Hempel glimlachte „Goed" hernam hij; „wij behoeven er ook niet verder over te spreken. Het voornaamste is, dat de feiten duidelijk vóór mij liggen, zoodat con clusies niet al te gewaagd zijn." „En wat zult u nu doen?" „Eenvoudig den mij aangewezen weg volgen. Morgen ga ik den heer von Marchstatten opzoe ken, om hem heel de zaak bloot te leggen en zoo mogelijk, inlichtingen aangaande den moorde naar te bekomen. De vader moet toch weten, met wien zijn dochter den laatsten tijd omgang heeft gehad en dus den moordenaar kennen.... al wist hij dat niet." „Ja, u hebt gelijk. De majoor is een braaf man en zal u naar best vermogen helpen. Zoo kan er eindelijk licht komen in de verschrikkelijke zaak. waaruit zooveel onheil is voortgesproten." Buiten werd het licht. Geen der twee mannen voelde nog behoefte aan slaap na dien fel-be- wogen nacht. Hempel, die door een paar glazen grog weer aangenaam verwarmd was, dacht er plotseling aan, dat hij iets belangrijks had ver zuimd: het nagaan van voetsporen bij het tuin poortje. Hij schrok, trok snel zijn schoenen aan en snelde naar buiten. De in papier uitgesneden vormen van het spoor in de loods en een klei nen duimstok had hij by zich. Gelukkig, de sporen waren nog onaangeroerd, wat hieraan te danken was, dat er eigenlijk geen weg langs de achterpoort van den tuin liep. Er was daar niets dan een onder sneeuw bedolven driehoekig grasperk, omzoomd door twee paden die schuin op elkaar toeliepen en aan de spits zich tot één pad vereenigden. MAKELAARS IN EFFECTEN AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 215 TEL. 42600 (4 lijnen) Speciale afdeeling voor het verhandelen van KERKELIJKE LEENINGEN Sedert de vorige opgave werden door de firma D. W. BRAND, Keizersgracht 215 te Amsterdam, de volgende fondsen verhandleld: OBLIGATIëN Amsterdam 1861 (kl. cp.) 3>/2 88(4 Aken 8 73/2% Breslau 8 73 V2% Karlsruhe 8 66 67 Keulen, eert. 7 55 62 65 66 067 Kleef, 4 65 66)^ 68 Algemeene Credietbank (kl. cp.) 4% 50 Nederlandsche Bankinstelling voor Waar den enz. (kl. cp.) 4 (4)4 60 Nederlandsche Bankinstelling voor Waar den enz. (kl. cp.) 4 (5 61 Vlissingen Co.'s Katoenfabrieken van (kl. cp.) 5 101 OBLIG R.K. INSTELLINGEN (BINNENLAND) Agatha,Pax. v. d. H. te Zandvoort 4 54 Augustinus Stichting te Utrecht 4 89 Augustijnen, Eerw. Paters te Nijmegen 4i/2 90 Christus Koning, Par. te Hlllegersberg 5 62 Inrichting van Liefdadigheid te Leiden 3i/2 70 Joannes Evangelist, Par. H. te Breezand 41/2 45 Martha, Par v. d. H. te 's-Gravenhage 4 52 Martelaren van Gorkum, Par. H.H. te Amsterdam 3 61 O. L. Vrouw Altijddurende Bijstand, Par. te Bussum 3% 80 Pancratius, Par. v. d. H. te Castricum 4 88 Vincentius a Paulo, Vereeniging v. d. H. te Rotterdam 4 SO OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BUITENLAND) Alexianer Broeders te Aken 7 20 Allerheiligste Verlosser, Congr. Dochters v. d. te Würzburg 7 30 Allgemeine Ortskrankenkasse te Altona 7 50 Antonius Ziekenhuis, St. te Heggen (kl. cp.) 7)4 28 Barmhartige Broeders van Trier 7 18 Bisdom Ermland te Frauenburg 7 41)4% Bisdom Osnabrück 7 25 Bisdom Spiers 7 30 Bisdom Würzburg 5 30 Caritasverband te Trier 8 22 Deutscher Verein vom Heiligeniande 5 22 Enselsche Zusters, Inst, dfer te Mainz 7%. 16 Har* van Jezus, Priesters v. h. H. te Düs- seldorf 7 Jodokus, Par. H. te Bielefeld 8 22 Johannes, Par. v. d. H. te Saarbrücken 7 84 Johannes de Deo, Barmh. Br. v. d. H. te Graz (kl. cp.) 7 28 Joseph, Congr. der E.E. Zusters v. d. H. te St. Trudpert 7 20 Maria Magdalena, Par. v. ti!. H. te Lüt- gendortmund 7 19)4% Vincentius a Paulo. Zusters v. d. H. te Freiburg 7 22)4 25 PANDBRIEVEN Boeren Hypotheekbank 3)4 87)4% Dordrechtsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3)4 39 Haarlemsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4 95)4% Hvpotheekbank voor Holland en Indie 5 94 Nederlandsche Scheepshypotheekbank (kl. cp.) 4 84 85 Nederlandsche Scheepshypotheekbank (kl. cp.) 3)4 75 77 Vereenigde Transatlantische Hypotheek banken (kl. cp.) 3 55 AANDEELEN Amsterdamsch Westelijk Entrepot 27)4% Baanbreker, Aardappelmeel-, Stroop- en Dextrlnefabriek De 115 Cowbertgebouw De Vereeniging 45 Eerste Nederl Rijwielfabriek v.h. H. Bur gers ..110 Enhes (Onderaand.) 127 Groninger Lokaalspoorweg Maatschappij (Oude) 1%% Hollandsche Aannemings Maatschappij 180 Industrieele Handelsmij. voor Gouden en Zilveren Werken v.h. Ed. Goudsmit 46 Meelfabrieken der Nederlandsche Bak kerij (f 50.—) 215 1 Nationale Bank voor Belaste Waarden (a f 50.—) 60 Nationale Rijwielfabriek Bato (Pref.) 33 Nederl. Groricübriefbank (Volgest.) 02)4% Nederlandsche Elevator Maatschappij (f 500.—) 120 Oost-Java Prauw Maatschappij 72)4% Sphinx, Kristal-, Glas- en Aardewerk- fabrieK De 82 NIET VOLGESTORTE AANDEELEN Assurantie Maatschappij De Nederlanden van 1845 75 gestort 290 285 Bataafsche Hypotheekbank 10 gestort f 200 Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank 10 gestort 180 Nederlandsche Grondbriefbank 10 ge stort 5 Nederlandsche Scheepshypotheekbank 10 ge stort f 400.toe Provinciale Crediet- en Depositobank 10 ge stort 40 Rotterdamsche Scheepshypotheekbank 10 ge stort f 400.toe OPRICHTERSBEfWIJZEN Hollandsche Bank Unie f 22.50 Javasche Cultuur Maatschappij f 260.f 275.— f 280.— Linkungan Borneo Rubber Maatschappij f 2.— Modajac Cultuur Maatschappij f 30. Nijma, Kunstzijdespinnerij f 490. Singkep Tin Maatschappij f 70. WINSTBEWIJZEN Rongga Landbouw Maatschappij f 42$. diversen Algemeene Kunstzijde Unie (warrants) f 180.— Nederlandsche Rubber Unie (Rest.bew.) f 235.— Vereenigde Hollandsche Sigarenfabrieken (Rest.» bew.) f 20.— Vereenigde Transatlantische Hypotheekbanken (Rest.bew.) 3 LOTEN Rotterdamsche Schouwburg f 1. Weerbaarheid (Afgest.) f 0.60 LEIDEN Geslaagd doctoraal examen klas sieke letteren de heer B. Rydes, Almelo. UTRECHT Geslaagd voor het candidaats- examen rechten mej. A. Vreede. Silas haalde den in de buurt op post staanden politieagent, om in tegenwoordigheid van dien getuige de sporen op te meten. Zooals hy ver wacht had, pasten de meegebrachte in papier uitgesneden vormen juist in het nieuwe spoor. Hij noteerde ook den naam en het nummer van den agent, om zich, zoo noodig, op zijn getuige nis te kunnen beroepen en ging vervolgens naar het koffiehuis in de buurt, waar men juist de deur opende. Terwyi hy wachtte op de bestelde koffie, die nog gereed moest worden gemaakt, dacht hy nog eens na over de gebeurtenissen van dien nacht en maakte zijn program op. Eerst zou hy bij commissaris Heidinger ver slag gaan uitbrengen en vervolgens den heer von Marchstatten opzoeken. XIV. Von Marchstatten kwam slecht geluimd van ztJn gewone morgenwandeling terug. Eigenlijk was hij tegenwoordig altyd slecht geluimd, want de zaak van zijn dochter zat hem voortdurend dwars, sinds hij Hartwig Henter het gevraagde bezoek gebracht en van hem allerlei zonderlinge dingen aangaande Lydia vernomen had. Henter had hem gezegd, dat hy Lydia tegen middernacht op den openbaren weg had aange troffen; dat hy meende, te hebben opgemerkt, dat de zenuwen der jonge weduwe zwaar ge schokt waren en dat haar uitlatingen zelfs een toomis in haar geestvermogens deden vermoe den. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2