Massale dooden- herdenking Laatste Nieuws KATHOLIEK AMSTERDAM PREMIÈRE VONDELS „PETER EN PAUWELS KATHOLIEK AMSTERDAM Steeds minder huizen te huur ALLE KATHOLIEKEN „DE WITTE NON" W. HOLTHUIZEN Hedenmiddag 3 uur Zal Haarlem spoedig gaan bouwen Een loopjongen, die de kat de bel aanbindt Een lawaaierig experiment NUTRICIA'S ROOMBOTER Huil pleit voor herkiezing van Roosevelt A. H. J. ENGELS t BESLOTEN VOORSTELLING VOOk ZONDAG 10 NOVEMBER ZONDAG 3 NOVEMBER 1940 f 2??rf 250 Gevonden dieren en voorwerpen Kwade kans..ZI HAARLEM WILHELMINASTR. 37 - TEL. 17644 ALLE BELASTINGZAKEN Nu speciaal WINST BELASTING OMZET BELASTING Heemstede tegen samenvoe ging met Bennebroek Totaal 75 wielrijders bekeurd BEVERWIJK TOONTJE" Nog twee voorstellingen in den Stadsschouwburg Wat de Radio-centrale heden geeft WINTERHULP BEVERWIJK Een goede maatregel VELSEN DE NEDERLANDSGHE UNIE Extra rantsoenen levensmiddelen Eervol ontslag Gouden huwelijksfeest Nieuws voor philatelisten Hinderwet Burgerlijke Stand IJMUIDEN Wintertoeslag Vischomzet in October Oude zaak in nieuwe handen AERDENHOUT HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE SANTPOORT ZILK Oud-lid van de Tweede Kamer RADIODISTRIBUTIE TOT 23 UUR HET NEDERLANDSCH TOONEEL Directeur COR v. d. LUGTMELSERT Regie: A. DEFRESNE 'S MIDDAGS 2 UUR IN DEN STADSSCHOUWBURG Katholieken toont Uw belangstelling voor dit prachtig initiatief van en reserveert Zondagmiddag to Nov. voor deze bijz. voorstelling BESPREEKT TIJDIG UW PLAATSEN Bekende merken eir. zaken verdwenen ir den Wereldoorlog STAD Heden is het dan voor Katholiek Haarlem, hiaar in het hijzonder voor de leden van den Kath Volksbond en hun gezinnen de groote dag der dooden. Er is een stille getuigenis aan die trouw in den gang van talloos velen naar het kerkhof, haar de plaatsen waar de dooden sluimeren, de afgestorvenen, die dezen dag toch schijnen te wachten op een voetstap over de paden, over de ritselende bladeren, op de komst van een van hen, met wie zij in het leven het nauwst ver honden waren en op wier trouw zij hopen tot °ver het graf. Hedenmiddag om drie uur houdt de commissie 'oor de geestelijke belangen van den R. K. Volksbond een massale doodenherdenking voor heel Katholiek Haarlem, waarvoor om drie hur in de parochiekerk van de H.H Elisabeth eh Barbara een zielenvespers gezongen zal wor den door het zangkoor „Gregorius Magnus" van de parochie van de Amsterdamstraat, onder lei ding van den heer J. G. Slenders. Daarna gaat hien gezamenlijk naar het kerkhof, waar een drietal priesters met het kruis voorop den stoet dpwacht en in gesloten rijen in twee groepen, de eene groep rechts van de kapel, de andere ^roep links van de kapel en onder klokgelui Renend en biddend langs de graven gaarn jaarna komt men bij het kerkhofkruis bij e'kaar, waar het zangkoor weer eenige Iiturgi- tohe gezangen voor de overledenen laat hooren, jaarna men vijfmaal het Onze Vader bidt om den aflaat te verdienen. De voorbidders van het genootschap van den Stillen Omgang zullen Hl (lens den omgang langs de graven het Rozen kransgebed voorbidden. Hij goed weder zal de predikatie op het kerk hof of anders in de parochiekerk gehouden ™°rden. De commissie verzoekt vriendelijk, nu de eelname zoo groot zal zijn, om mede te werken «■an de goede orde, zich stipt in rijen van drie houden en aaneengesloten biddend langs de «"aven te trekken met de smeekbede: „Heer den geloovigen zielen de eeuwige rust, dat zij h!°gen rusten in vrede", en tevens met de vol doening voor zichzelf: het is een heilige en oilzame gedachtè voor de afgestorvenen te 'heien. De COMMISSIE VOOR DE GEESTELIJKE BELANGEN Blijkens mededeeling van den gemeente lijken dienst voor bouw- en woningtoezicht ■s het aantal leegstaande huizen op 1 Oc tober alweer belangrijk minder dan een kwartaal tevoren. Er stonden er op een totaal van 38.200 te huur 549, waarvan 105 Winkelhuizen en 46 onbewoonbaar verklaar de panden. .Wanneer men het onderstaande staatje be- 'Ikt, komt men tot de conclusie, dat er in alle assen gebrek dreigt. In de Woensdag gehou den vergadering van den gemeenteraad heeft ethouder Reinalda weliswaar medegedeeld, dat et de autoriteiten in Den Haag overeenstem- be'rië is hd'eikt inzake den aanbouw van ar- jj 'derswoningen, maar voor die betrokken kun- eh Worden, zullen de getallen, mede door den «estadigen groei der bevolking, zeker niet gun eer zijn. Men kan er echïer van verzekerd jih, dat het gemeentebestuur alles doet wat zijn vermogen is, om een herhaling van de Semakken, na den vorigen oorlog ontstaan, te v°orkomcn. kiass 149 huizen behooren tot de voglende huur- HüUrprijzen Rieden f 208 250f 300 f ^Tf 400 400—f 5()0 j f 600 f 700 700—f goo l 800—f looo J 1000 en hooger hienstwoning "^0taal totaal waarv. waarv. goede aantal win- onbe- huizen kels woonb. 102 1 41 60 38 3 3 31 42 2 2 38 74 11 63 77 15 62 60 24 36 39 10 29 35 7 28 37 8 29 44 23 21 1 1 549 105 46 398 tolichtingen aan het bureau van politie, Sme- „traat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Zakagenda, Tooneelstuk, Bureau van Politie, f^herJestraat. Militaire broek, Smit, Klaren- j tokstraat 71 zw. Etui met vulpen en vulpot- °h, Siebeling, Bastiaanstraat 68. Geld, Giels, Dut, '''ystraat 8. Hond, Swart, Eendrachitstraat 6. Wtomonnaie met inh„ Honijit, Weltevreden- s|J'aat 22. Heerenpantalon, Hoogers, Leidsche- i'aat 69 b. Portemonnaie met inh., Polder, lY aan 82 Rijwielplaatje t. n. v. Leersum, aPi>el, zijlweg 48. Rijwielplaatje, Sikkema, B "isstraat 30. Rijwielplaatje, Krijgsman, g.h.hwersplein 44. Rijwielplaatje, Knaven, Pres. sahhstraat 125. Tasch inh. schoolboeken, Klarenbeekstraat 71 zw. lo uw wagen moet u niets wagen..., autorijden mag geen kansspel zijn: op den weg moet u het zéker weten! De Haarlemsche edelsmid G. Kennis ver vaardigde dezen schitterenden monstrans. Rond de gouden luna is een symbolische voorstelling van het land en het water ge geven. Aan den voet van den monstrans ziet men een visch met brood, daarboven een pelikaan en aan den top een duif, alle drie minutieus afgewerkte figuren, (Foto Fortgens) Het is me al meer opgevallendat de Za terdagavond zich bijzonder goed leent voor bijzondere gebeurtenissen. We behoeven alleen maar onze oude kranten te raadple gen om te weten, dat op den laatsten avond van de week in de bloemenstad altijd een Of ander leuk voorvalletje gebeurt, dat nou wel niet schokkend is, maar meestal toch wgl amusant. Sinds de verduistering en het voorschrift, van „tien uur binnen" was het Uit met die aardigheidjes, maar wat gisterenavond ge beurde was juist dank zij de duisternis, weer echt iets voor den Zaterdagavond. We kwamen met de eene helft van onze hengelclub „De dobber" uit een gezellig cafeetje de andere helft had in geen maand, al contributie meer betaald en met den penningmeester voorop maakten we een korte wandeling door de binnenstad. Na tien minuten werd ons oor getroffen door een eigenaardig geluid, dat ons deed denken aan dien goeien ouden tijd toen de stadsomroeper zijn nieuwsberichten vooraf liet gaan door een luidruchtig geklepel, dat alle straatbewoners naar buiten lokte. Als het niet zoo dik duister was geweest, was bij het hooren van dit geluid zeker de halve stad naar buiten geloopen. Maar dat kon nu eenmaal niet, zoodat alleen de eene helft van onze vischclub en een paar voor bijgangers van dit aardige experiment heb ben genoten wat tusschen haakjes een probaat middel bleek om de gevaren van de verduistering te verdrijven. Een loopjongen zag ik uit een banketbak kerswinkel komen met een toren van doozen op zijn handen en aan zijn linkerbeen had hij een oude tafelbel gebonden, die bij elke stap voorwaarts zoo duidelijk en gebiedend wist te zeggen: „Op zij! of ik vloer je!" Toevallig kon ik dien jongeman, die zoo maar in het duister de kat de bel aanbond, van nabij bewonderen. Mijn conclusie was, dat er geen beter middel bestaat om in het donker zoo goed den koers te houden. Toen we even later een. gordijn wegscho ven en ouwe klare in de glaasjes zagen staan, ontmoetten we warempel de andere helft van onze club, die ons in alle toon aarden poogde wijs te maken, dat het Za terdagavondje niets met de achterstallige contributie te maken had. Meer wil ik van dezen Zaterdagavond niet vertellen, want dat valt onder het clubgeheim. Maar ik zit nu nog te piekeren wat het worden zou als heel Haarlem met belletjes ging loopen. In ieder geval konden we het carillon 's avonds na zeven uur wel afzetten. ACCOUNTANT - BELASTINGCONSULENT De gemeenteraad van Heemstede komt Don derdag 7 November in een speciale vergadering bijeen, oir. te beraadslagen over de door de Ged. Staten voorgestelde samenvoeging van Heem stede en Bennebroek. In een nota aan den Raad hebben B. en W. reeds laten weten, dat zij in de voorgestelde samenvoeging geen enkel nut en evenmin een algemeen belang zien. Het college vreest, dat de algemeene lasten na samenvoeging zullen stijgen in plaats van dalen. Daarom vindt het college deze samen voeging verderfelijk. Mocht eventueel de samenvoeging worden op gelegd, dan zou Heemstede, als hoofdgemeente, haar naam behouden willen zien. De Haarlemsche politie heeft op één dag tegen 75 wielrijders een proces-verbaal opgemaakt. Voor het niet rechts houden 25, voor 't rijden zonder verlichting of niet behoorlijk verduisterd 19, voor het geen teeken geven 14. Verder zijn er nog 17 bekeurd wegens het ontbreken van 'n bel of anderszins. Gezien het groote succes en de uitverkochte zaal Dinsdag j.l., heeft de directeur van het Residentie Tooneel, Dirk Verbeek, besloten nog twee voorstellingen van „Toontje heeft een paard geteekend" te geven in den Stadsschouw burg en wel op Maandagmiddag en Maandag avond 4 November. De matinée vangt om twee uur aan, de avondvoorstelling om kwart voor acht. Het programma van het gramofoonplaten- concert der Haarlemsche Radio-Centrale, 78 uur. op Maandag 4 November, luidt: 1. Radetzky Marsch v. Joh. Strauss, Groot Orkest; 2. Ti-pi-tin, Gipsy Acc. Band; 3. Met haar hand in mijn hand, P. MuyselaarW. Walden; 4. Wishing, Peter Kreuder; 5. Romance van Tschaikowsky, Zarah Leander; 6. 2e Hon- gaarsche Rhapsodie v. Liszt, Staatskapel Ber lijn; 7. Song of Songs, Alfred Piccaver; 8. Hoch- zeitsmarsch v. Mendelssohn, Berl. Philhannoni- ker; 9. So wie du, Meistersextet; 10. Who stole the jam, Nat Gonella; 11. Naar buiten. Louis Davids; 12. Hold tight, Andrew Sisters; 13. Blackpool Songmixture nr. 10, Reginald Dixon, 14 Italiaansche Ezelsserenade, Bob Schol te; 15 Jitterbug's Nightmare, The Ramblers; 16. An revoir, L. P. Acc. Band. I Op verzoek van het waarnemend Hoofd van het Departement van Binneniandsche Zaken heeft de burgemeester voorloopig de functie van plaatselijk directeur van het Winterhulpwerk in deze gemeente aan vaard. In den loop van de volgende week zullen nadere mededeelingen over de organisatie hier tei plaatse volgen. Het ligt in de bedoeling van den burgemeester voor dit werk een beroep te doen op de krachtige en eensgezinde samenwerking van de velerlei bloeiende comité's en liefdadige instellingen en van de geheele burgerij hier ter plaatse. Ook de schoolvoeding zal, voor zooveel noodig, door de winterhulpactie worden ge schraagd. Als centrum voor de plaatselijke Winterhulp zal dezer dagen de voormalige huishoudschool in de Raadhuisstraat in gebruik worden ge nomen. Van gemeentewege worden geleidelijk alle straten en wegen in Beverwijk en Wijk aan Zee, voor zooveel noodig, voorzien van duidelijke straatnaamborden. Tot hog toe ontbreken op tal van hoeken de noodige aanduidingen, terwijl el ders vele borden onleesbaar waren. Het ligt in de bedoeling hiermede in zoodanig tempo voort te gaan, dat voor het einde van het jaar een sluitend stelsel van straataanduidingen zal zijn verkregen. Men schrijft ons; Zooals reeds bekend gemaakt is, zijn over de geheele uitgestrekte gemeente verspreid, adres sen vastgesteld waar men zich als lid van de Nederlandsche Unie kan aanmelden. Deze adressen worden ten overvloede nog eens huis aan huis per circulaire verspreid, te gelijk met een gratis propagandanummer van „De Unie." Gedurende de maand October was Zaterdag- middags een kiosk bij de Pont te Velsen-Noord geopend, die zich in groote belangstelling ver heugde en waar vele nieuwe leden werden in geschreven en weekbladen en brochures enz. werden verkocht. Door de welwillende medewerking van den heer J. W. D. Schmltz, drukker, Wijkerstraat- weg 79, wordt thans een keurige etalage, ge wijd aan de Nederlandsche Unie in zijn winkel ingericht, die niet zal nalaten de aandacht nog eens extra op de Unie te vestigen. Zooals be kend kan men zich aan dit adres te Velsen- Noord als lid aanmelden. Ook in Santpoort-Dorp heeft men intusschen niet stil gezeten en is aan de Hoofdstraat 186 een z.g. vliegende winkel ingericht, die voor loopig eiken werkdag van 14—18 uur geopend is. De leider van den Distributiedienst maakt bekend, dat voortaan ook vrouwelijke werk krachten, die zwaren arbeid verrichten in fa brieken, werkplaatsen en in het landbouwbe drijf, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde normen in aanmerking kunnen komen voor extra rantsoenen -levensmiddelen. Schippersvrouwen kunnen uitsluitend op extra rantsoenen aanspraak maken, indien zij regel matig sjouwarbeid of zwaren handenarbeid ver richten. De betreffende aanvraagformulieren zijn ver krijgbaar aan het Distributiekantoor P. J. Troelstraweg, IJmuiden-Oost. De heer H. A. Lieuwes, houder van het hulp- postkantoor aan den Wijkerstraatweg heeft, naar wij vernemen, met ingang van heden eer vol ontslag aangevraagd en verkregen. Dinsdag 12 Nov. a.s. hoopt het echtpaar C. Droogh en A. Droogh geboren Komen te Buiten- huizenpolder den dag te herdenken waarop het voor 50 jaar in het huwelijk trad. Het zal dien dag het echtpaar niet aan de noodige belahgstelling ontbreken. Op „Watervliet", het clubgebouw der Hoog- venstaten, zal des Zaterdags een oostzegel- ïarkt plaats vinden voor de philatelisten ui ie omgeving. Hier zullen zoowel zegels geruiki •Is gekocht kunnen worden. Ter gemeentesecretarie CIVe afdeeling) ligt ter inzage ligt een verzoek van D. de Lange, de Ruyterstraat no. 142, te IJmuiden (O.) om vergunning tot het oprichten van een timmer bedrijf, in het perceel gelegen aan de En- schedestraat no. 3, en het daarin plaatsen van een sterzaag, een freesbank, een lintzaag met aangebouwde langgatboor, een gecombineerde vïak en van diktebank,- en een niet-automati- sche slijpbank, welke worden aangedreven door electromotoren van resp. 5, 3, 5, 7en y2 P.K. Op Dnsdag, 12 November 190, des voormid dags te elf uur, zal ten gemeentehuize gelegen heid bestaan om bezwaren tegen deze verzoe ken in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovenvermelde tijdstip ter gemeente-secretarie (IVe afdeeling) kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van B. Koomen, te Alkmaar, om vergunning tot het oprichten van een slach terij, in het perceel Zeeweg no. 83, te IJmui den, door hen is ingewilligd. Geboren: E. v. d. Tuin—Meijer z.; J. M. v. d. WenschCompier z.; Z. J. VlielandWoord z.; S Durge—v. Bijl z.; J. G. v. Schagen—Zwanen burg z.; L. VerschoorLangeveld d.; G. H. VeldmeijerKonings z.; Th de Reusvan den Bosch d.; A. B. Riechelmande Jong d. Overleden: D. v. Beusekom, 71 j., echtgen. van M. Durge, Enschedestraat 35, IJmuiden. Naar wij van de directie der N.V. Papierfa briek van Gelder Zonen alhier vernemen, heeft zij besloten aan haar personeel een wintertoeslag te verstrekken aan hen die op weekloon werken en op 1 November j.l. in dienst waren van dit bedrijf. Deze bijdrage voor mannen en vrouwen boven 25 jaar alsmede voor gehuwde mannen en kost winners bedraagt ƒ20; voor mannelijk en vrou welijk personeel van 2125 jaar 13.50; van 1821 ƒ6.50; van 1618 jaar ƒ4 en van 1416 jaar ƒ2. Deze bijdrage zal as. Vrijdag worden uit betaald. De omzet van visch in den Rijksvischafslag gedurende de maand October 1940 bedroeg 188.788 tegen ƒ342.731 in de overeenkomstige maand van het vorig jaar. Een juiste vergelijking van cijfers is thans nog niet mogelijk, daar in October voor het eerst weer IJmuider treilers naar zee waren vertrokken. Thans wordt in den Afslag voornamelijk Deensch visch verkocht. Snoekbaars, die vorig jaar in zulk een groote hoeveelheid dagelijks werd aangevoerd, blijkt door de hevige koude sterk In aantal te zijn verminderd. De aanvoer van deze zoetwaterschelvisch is zeer gering, waardoor de prijzen hoog blijven. De omzet in de eerste tien maanden van 1940 bedroeg ƒ2.805.000 tegen ƒ5.090.000 in dezelfde periode van 1939. -• De bekende drogisterij van den heer H. Sant aan het Willemsplein alhier, die een van de eerste zaken vormde van IJmuiden, is met in gang van heden In andere handen overgegaan. De heer J. v. Leeuwen alhier zal deze drogisterij thans voorzetten, Inschrijving Ned. Unie Men deelt ons mede, dat de inschrijving voor de Ned. Unie aan het lokaal Nic. Beetslaan 7, nog slechts kan ge schieden heden, Maandag en Dinsdag van 818 uur. Wie het gemakkelijk vindt even aan dit adres „aan te loopen" heeft dus nog drie dagen den tijd. „Zeg eens, Karei, sinds Je afschaffer bent, drink je toch zeker geen sterke drank meer „Heb je daar dan een beetje?" „Neen 1" „Wat praat je dan voor onzin Auto te water. Op het kruispunt Rijksweg- Kruisweg is een vrachtauto, genummerd HZ 46401, die voortgetrokken werd, losgeraakt en in de wegsloot gereden. De wagen kapseisde en kwam ondersteboven in de modder terecht. Hierdoor werd de kap zeer ernstig beschadigd. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Een afscheid. Vrijdag hebben de hoofd agent-rechercheur B. Silvis en de hoofdagent H. Mulder den politiedienst met pensioen ver laten en Donderdagmiddag heeft het corps of ficieel afscheid van hen genomen. Om half 4 werden de beide politiemannen per auto, in gezelschap van hun edfctgenooten, van hun woning afgehaald. Op het politie bureau, waarin beiden meer dan 28 jaar heb ben gearbeid, waren ter verwelkoming aanwezig de loco-burgemeester, jhr. A. v. d. Poll, de hoofdinspecteur A. Berentsen, de inspecteur van politie, de heer B. Hagen, en vrijwel het geheele politiecorps, benevens de heer Salomons, rijks veldwachter, gestationneerd te Bennebroek, en enkele ambtenaren der luchtbescherming en van het Raadhuis. Jhr. v. d. Poll sprak zijn persoonlijken da"k uit voor alles wat de beide vertrekkenden in het belang van de gemeente gepresteerd heb ben. Ik heb, aldus spr., het genoegen gehad om tijdens uw dienstjaren veel met U samen te werken, en hoop, dat, al gaat U beiden nu den dienst verlaten, U nog steeds in den geest by het politiecorps vertoeft. Hierna sprak de hoofdinspecteur, A. Berent sen, een dankwoord namens het geheele corps. Hierna werden aan beiden stoffelijke blijken van erkentelijkheid gegeven. De scheidende politiemannen bedankten hier na voor de hartelijke woorden en de fraaie ge schenken. Nadat aan nun echtgenoot en bloemen waren aangeboden, werd afscheid genomen van het politiebureau. Sportnieuws. Programma 3 November: Santpoort IBloemendaal I: 2 uur. Bloemendaal IISantpoort II: 2 uur. Santpoort 4I.E.V.: 12 uur. Junioren: V.V.E. aSantpoort a: 12 uur. Santpoort bD.E.M. b: 12 uur. Godsdienstdiploma B. Het ligt in de be doeling in deze parochie een cursus te openen ter opleiding voor het godsdienstdiploma B. Tot dezen cursus kunnen echter slechts toe gelaten worden degenen die in het bezit zijn van het diploma A. Verdere voorwaarden en de tijden der les uren zullen nog worden bekend gemaakt. MeisjestooneeL Voor den komenden win ter heeft de tooneelclub der Mariacongregatie drie tooneelstukjes op haar program staan. De titels zijn: „Het Pension", „de Klas" en .Re volutie." Botsing. Een personenauto, bestuurd door van Z. kwam in botsing met een vrachtwagen bestuurd door G. De materieele schade, vooral aan de personenauto, was aanzienlijk. Verzekering dekt de schade. Fijnproevers eischen Gerechtigd tot het voeren van het Ryks- botermerk. De verschheid wordt gega randeerd tot den datum, vermeld op ieder pakje. Verpakt in cartons van A en yt k.g. Driemaal per week versche aanvoer In ons filiaal te Haarlem: Raamslngel 52. Tel. 12577 (Gedeeltelijk gecorrigeerd) WASHINGTON, 2 Nov. (D.N.B.). De Ame- rikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, heeft zich in een radiorede uitge sproken voor de herkiezing van president Roo sevelt, omdat deze, naar hij zeide, de veiligheid des lands en het behoud van den vrede waar borgt. Amerika stelt den landen, welker bestaan voor de veiligheid van de Ver. Staten van be lang is, alle hulpbronnen des lands ter beschik king. Spr. beweerde, dat de „veroveraarslandén" het ook op andere continenten gemunt hebben en merkte in dit verband op, dat het gevaar en de bedreiging voor het Amerikaansche conti nent aan den dag zou treden, wanneer de po ging gedaan werd de controle te verkrijgen over óe op het westelijke halfrond gelegen bezittin gen van die mogendheden, die reeds overwon nen zijn. De Chicago Tribune houdt zich bezig met den steun, dien Kennedy heeft verleend asm een herkiezing van Roosevelt. Het blad schrijft, dat de uiteenzettingen van Kennedy den twijfel der kiezers aan den wil tot vrede van Roose velt en aan zijn oprechtheid niet hebben kun nen wegnemen. Het blad gelooft, dat ondanks de verzekeringen van Kennedy geheime docu menten bestaan en wijst er op, dat ook Wilsons belofte, dat Amerika aan den Wereldoorlog zou deelnemen, nog langen tijd na de verkiezings campagne van 1916 geheim is gebleven. Hiertegenover plaatsen de democratische ver- kiezingsredenaars het argument dat de repu blikeinen opzettelijk een angstpsychose aan wakkeren en daarmede ten nadeeie van Roo sevelt den kiezers een vrees voor den oorlog inboezemen. De republikeinen van hun kant leggen er echter den nadruk op, dat het juist Roosevelt is geweest, die sedert het uitbre ken van den oorlog het schrikbeeld van een invasie voor oogen oproept en daarbij zelfs niet is teruggeschrokken voor uit de lucht gegrepen berichten over Duitsche duikbooten, die gezien zouden zijn aan Amerika's kusten. NAAR HEDEN 2 OPVOERINGEN Zondagmiddag half 3 en Zondagavond half 8 Gem. Concertgebouw, L. Begijnestr. 13, Haarlem, Tel. 13072. Tegen inlevering van dezen REDUCTIE-bon, goed voor 2 plaatsen, betaalt men slechts 0.60 per plaats, rechtgevende op den rang van 1. 0.75 per plaats, rechtgevende op den rang van 1.50. Bespreekt vooral. Heden vanaf 11 uur den geheelen dag. Op Allerheiligen is in den ouderdom van 71 jaar te Leiden overleden de bekende sociale werker A H. J. Engels,'oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De heer Engels, m 1869 te Enschede geboren, begon zijn arbeid in de textielindustrie in net hart van Twente. Reeds op jeugdigen leeftijd had de vakbeweging den jongen Engels geraakt en tezamen met dr. Ariëns, de groote stuw kracht op zoo velerlei gebied, werd hy daar van pionier, vooral toen hij na zijn rets naar Rome in 1893 als begeesterd voor dit ideaal terugkwam. Al spoedig trok het werk van den jeugdigen Engels de aandacht en In 1905 werd de heer Engels, op verzoek van mr. Aalberse, ambtenaar op het Centraal Bureau der Katho lieke Actie, door laatstgenoemde te Leiden ge sticht. In deze functie was hy tevens belast met de leiding der Lelie-bioscoop. Van 1916 tot 1937 was hy lid van de Tweede Kamer en in eerstgenoemd jaar oprichter van den Land- en Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem. Dezer dagen namen wy uit „Het Vaderland" een bericht over volgens hetwelk de radiodistri- butiediensten tot 24 uur buitenlandsche in hoofdzaak Duitsche, stations zullen uitzenden, nadat om 23 uur de uitzending van de Neder landsche omroepvereenigingen is gesloten. Een exploitant van een radiodistributie wijst ons er echter op. dat na 23 uur slechts één in aanmer king komend buitenlandsch station uitzendt, n.l. Breslau, en dat is z.i. technisch via de netten der radiocentrales niet door te geven, zoodat de radiocentrales om 23 uur en niet om midder nacht sluiten. Prijzen der plaatsen: Stalles ƒ2.50; Benedenloge ƒ2.50; Fauteuil de Balcon ƒ2.50; Bovenloge midden ƒ2.50; Boven Zijloge ƒ2.Parket ƒ2.50; Parterre ƒ1.50; Eerste Amph. ƒ1.50; Eerste Gaanderij ƒ1.25; Tweede Amph. 0.75; Tweede Gaanderij ƒ0.40, alles inbegr. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar vanaf Maandag 4 Nov. dagelijks van 103 uur aan den Stadsschouwburg, waar tevens gelegenheid is tot plaatsbespreken. In plaats van kaarten. Daar het mij onmogelijk is aan allen persoonlijk mijn erkente lijkheid te betuigen voor de har telijke deelneming, betoond bij het overlijden van mijn onverge- telijken man Theodorus Johannes Nelis betuig ik langs dezen weg mijn oprechten dank. E. NELIS-HOOGEBOOM Haarlem, 2 Nov. 1940 Ged. Voldersgracht 2729. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllU Heel veel producten stierven een vredigen dood in den vo rigen krijg, heel veel namen die in de huishoudens van 1914 alledaagsch waren, rie pen in 1919 slechts een flauw glimpje van herinnering op. alleen omdat zij gedurende den oorlog ophielden te ad verteeren. Daartegenover staat het suc ces van vele anderen die juist in den oorlog begonnen. Adverteerders kunnen de contröle over de markt be houden, door met verstar, gebruik te blijven maken var het machtige middel dat eou rantenreclame heet Als zij dat doen, zullen zij het hunne ertoe bijdragen om het economisch leven van hur land te stabiliseeren. VER. KATH. PERS, N.Z. Voorburgwal 65-73 Amsterdam

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3