Problemen der melk voorziening Aardappel en Isolement leidt tot schade EEN RIJKDOM VAN BOEKEN MAKELAARS-EXAMEN In het westen des lands is de productie niet voldoende 10FRAAIGEBONDEN VAN f 21.75 VOOR f 12.50 SLECHTS ÉÉN GULDEN PEr'm AAND J Thee- en koffiesurrogaten Kerkelijk leven Pastoor P. J. J. Welting f ZONDAG 3 NOVEMBER 1940 Prijs en kwaliteit Productie onvoldoende T.b.c.'-bestrijding NEDERL. MIDDENSTANDS CENTRALE De werkzaamheden begonnen M M M TOTAAL 2730 BLZ. VAN f21.75 VOOR f 12.50 J. J. A. DE KONING OVERLEDEN Vooraanstaande figuur in politiekringen Tuinbouwproducten brachten meer op FIETSENDIEF WAS FORENS Meer dan 35 rijwielen gestolen Te vroeg uit verbeteringsgesticht MEDISCHE KRONIEK Twee vergunningen voor den handel noodig GESLAAGDE LOONACTIE BIJ DE B.P.M. Landbouwschuur afgebrand Tweekalveren in het vuur omgekomen De weg HaarlemUtrecht Nieuwe brug bij Vreeland opengesteld NATIONAAL FRONT Ned. Mij. ter Bevordering der Pharmacie Hoeveel radioluisteraars in Nederland? Moeilijkheden van kunstenaars in Rotterdam Verkeersvoorziening bepleit voor de Hollandsche en Zeeuwsche eilanden Oeververbindingen en wegen „PRIMA" WASCHMIDDEL Het bestond voor 95 procent uit krijt en keukenzout! Kindje onder vallend gesteente gedood Jongetje verdronken Tijdens het opdragen der H. overleden Mis Een der vraagstukken, welke in den laatsten tijd in het brandpunt der belang stelling staan, is wel de melkvoorziening van het Westen van ons land met de daarmede samenhangende vraagstukken, zooals de prijsregeling, het beschikbaar zijn van voldoende hoeveelheden enz Hoezeer dit laatste een vraagstuk is waar aan de volle aandacht moet worden besteed, wordt wel geïllustreerd door de cijfers der con sumptie in het zg. „wettelijk gebied", d.w.z. het gebied, waarin de Algemeene vereeniging voor Melkvoorziening regelend optreedt. Dit gebied ligt ongeveer binnen de lijn Beverwijk, Zaan dam, Hilversum, Amersfoort, Uttrecht, Dord recht, Hellevoetsluis en omvat ongeveer 3!4 tril- lioen inwoners. Per jaar wordt in dit gebied ongeveer verbruikt 425 millioen liter melk vor de consumptie. 50 millioen liter voor melk producten (waarmede hier niet is bedoeld bo ter en kaas) en 15 millioen liter voor meifc- brood. Vooral door de jongste maatregelen, eooals het terugbrengen van het vetgehalte cn de prijsverhooging, is het vraagstuk zeer ac tueel geworden, daar het publiek een verkeer den indruk van deze maatregelen zou krijgen. In dit verband vond het A. N. P. den voor zitter van de Algemeene vereeniging voor Melk voorziening, den heer G. J. Blink, bereid, een overzicht te geven van het werk en de bedoe lingen van de A. V. M.. uiteraard zonder in uitgebreide technische beschouwingen te verval len, hetgeen niet mogelijk is in klein bestek door de veelomvattende bijzonderheden van deze materie. De heer Blink stelde op den voorgrond, dat het doel van de A V. M. is de op bouw in samenwerking met de Consump- tie-Melk-Centrale van een behoorlijk pro ductie- en distributieapparaat, waardoor de consument voorzien wordt van eerste kwa liteit melk en de veehouder een behoorlij ken prijs voor zijn product krijgt. Hiertoe zijn reeds vele maatregelen genomen, die dan ook hun nut reeds hebben bewezen. Door de controle, welke door de A. V. M. en de C. M. C. wordt uitgeoefend op vee houders en melkhandelaren, is de kwali teit van de melk in de laatste jaren zeer verbeterd en men kan zeggen, dat het pu bliek thans melk koopt, die kwalitatief en hygiënisch op een zoo hoog mogelijk peil staat en tegen een prijs welke economisch is verantwoord Het is duidelijk dat de A. V. M. bij het begin van haar werkzaamheden slechts kon uitgaan van den bestaanden toestand, waardoor het niet mogelijk was, binnen een half jaar of een jaar tot een idealen toestand te komen. De melkvoorziening immers is een zeer in gewikkeld vraagstuk, dat tot voor betrekkelijk korten tijd een stiefkind was van het publiek Rede'neerende „melk is melk", kocht men dit artikel waar men het goedkoopste terecht kon Wel bestond er een toezicht, doch dit was zeer globaal en strekte slechts om de ergste uit wassen te voorkomen. De A. V. M., welke uit den crisisnood ls ge boren, vond dus tweeërlei arbeid, n.l. crisis- werk, de regeling van de prijzen, en opbouwen- den arbeid, het brengen van de melk op hoo- ger peil. Dank zij de ordenende bevoegdheid kon de A. V. M. in beide opzichten zeer goed werk doen, waarvan de resultaten duidelijk te constateeren zijn. Aan de boeren wordt een premie gegeven voor melk van betere kva'i- teit, waarbij gelet wordt op de zindelijkheid, gezondheidstoestand van den veestapel, enz. Iedere boer, die is aangesloten, is verplicht mede te werken aan de t. b. c.-bestrijding, waarbij wederom een premie wordt gegeven, indien deze resultaat heeft. Deze arbeid werd ook uitgestrekt tot den melkhandel, waar eischen werden gesteld inzake materiaal, de verzorging daarvan, de winkels, de bewaring van melk, koelgelegenheid, enz. Ook op dit gebied is in de jaren die achter ons liggen een enorme verbetering te constateeren. Een zeer belangrijke vraag is echter: hoe komen wij aan een voldoende hoeveelheid melk. In normale tijden is dit ai een moeilijk pro bleem. In den zomer wordt meer melk gepro duceerd dan in den winter. De consumptie gaat echter door, zoodat ook in den winter een voldoende hoeveelheid beschikbaar moet zijn. Wanneer dan ook een boer zijn productie 's winters handhaaft, wordt hem hiervoor een premie gegeven. Het zou natuurlijk mogelijk zijn, in andere districten groote hoeveelheden melk aan te koopen, doch dit ontmoet weer groote bezwaren, o.a. voor de industrieën in die districten. Bovendien komen de momenteel zeer hooge vervoerkosten hierbij in het geding, zoodat het voordeeliger is, een premie toe te kennen. Desondanks is thans de productie in het „wettelijk gebied" niet voldoende voor de consumptie, zoodat het noodzakelijk is, bij te koopen in andere streken van ons land. De bevolking van dit gebied, waarin o.a. Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Utrecht en Rotterdam liggen, is zóó groot, dat de productie niet in de behoeften kan voor zien. Met den aankoop en aanvoer zijn hooge kosten gemoeid, vandaar de hoogere prijzen in vergelijking met elders, welke dus niet te wijten zijn aan den tusschenhandel, zoo als oppervlakkige beoordeelaars dikwijls meenen. Integendeel, ook de tusschenhandel maakt moeilijke tijden door in verband met de op het oogenblik sterk gestegen kosten. Dit alles zijn moeilijkheden, waarvan het groote publiek weinig beseft, doch de arbeid, die in het belang der volksgezondheid op dit terrein is verricht, geeft de beste waarborgen voor de toekomst. De A. V. M., in April 1938 Opgericht, te zamen met de Consumptie-Meik- Centrale, heeft de controle op ongeveer 12.000 boeren en 8.000 melkhandelaren. Deze krijgeD waardevolle adviezen voor hun* bedrijven, terwiil zeer veel wordt gedaan op het gebied van on derwijs (cursussen) in melkhygiëne, e.d. Wat betreft de bestrijding der t. b. c. kan worden gezegd dat ook op dit gebied goede resultaten zijn bereikt. De arbeid, die drie jaar geleden is begonnen, is thans zoover gevorderd, dat mag worden aangenomen dat men [jit gevaar over een jaar of vijf practisch onder den duim zal hebben. Dit alles betreft de regeling in het z.g. „wet telijke gebied". Daar buiten zijn op enkele plaatsen ook vereenigingen opgericht, doch deze werken zelfstandig, hoewel zij contact houden met de A. V. M. De komende regeling, waarbij het vetgehalte van de melk wordt teruggebracht tot 2 'A pro cent, schept voor het bedrijf nieuwe moeilijk heden. De belangen van de bedrijfsgroepen moeten niet onnoodig worden geschaad, hoe wel niet te voorkomen zal zijn, dat bedrijven zich op anderen voet moeten instellen. Gezien echter in het licht van hetgeen de A. V. M reeds heeft bereikt, mag vol vertrouwen de doorvoering van dezen maatregel worden tege- moetgezien. De Nederlandsche Middenstandscentrale, die onlangs is opgericht als het centrale punt voor de organisatie van den geheelen Nederlandschen middenstand in vak- en standsverband is met haar inwendige organisatie zoover gevor derd, dat daaromtrent de onderstaande mede- deelingen kunnen worden gedaan: Het dagelijksch bestuur van de Ned. Midden standscentrale is voorloopig gevormd uit de heeren: C. Burger te Amsterdam; B. Meilink te Zwolle en D. Swagerman te 's-Gravenhage. Het bureau van de N. M. C., waaraan een viertal secretarissen zal zijn verbonden, zal Maandag 4 November in functie treden in het gebouw Mauritskade 23, Den Haag. Het zal zijn samengesteld als volgt: Afdeeling algemeene zaken mr. F. J. H. Bachg; juridi sche afdeeling, mr. J. van Andel; economische afdeeling, drs. H. L. Jansen; afdeeling sociale zaken, mr. J. Ekker; afdeeling administratie, A. Visser, administrateur. Zooals gemeld zullen de aanverwante vak groepen in het verband van de Ned. Midden standscentrale samenwerken in een viertal kamers, n.l. ambacht en kleinnijverheiddetail handel; verkeer en dienstverleeningsbedrijven, grossierderij. De samenstelling van de besturen dezer kamers zal zeer binnenkort kunnen worden ge publiceerd. Bij de kamer voor ambacht en kleinnijverheid treedt mr. J. P. Ekker als eerste secretaris op, drs. H. L. Jansen als tweede, secretaris. Bij de kamer voor detailhandel zal drs. H. L. Jansen als eerste secretaris fungeeren en mr. J. P. Ekker als tweede secretaris. Het secre tariaat van de kamer verkeer en dienstverlee- ning zal worden verzorgd door mr. J. van Andel, terwijl als secretaris voor de kamer grossierderij zal optreden de heer F. L. van der Leeuw. Van de kamer grossierderij zal het secretariaat zijn gevestigd Mauritskade 33b, Den Haag, tel. 115323. Overigens zal het geheele secretariaat van de Ned. Middenstandscentrale en van de gevormde kamers zijn gevestigd in het gebouw Mauritskade 23, Den Haag, tel. 117774. „Ik geef mijn vrouw voor haar ver- Jaardag twee pond paling in gelei", „Houdt ze daar zoo veel van 7" „Neen, maar ik I* VOOR DE LANGE WINTERAVONDEN 307 blz. van 2.50 voor 1.25 384 2.50 1.25 251 1.90 1.25 253 1.90 1.25 261 1.90 1.25 253 1.90 1.25 272 1.90 1.25 255 2.25 1.25 244 2.50 1.25 250 2.50 1.25 GEZELLIGE BOEKEN, DIE U ALLES DOEN VERGETEN 1. E. Dell; Kasteel van Graniet; 2. De Wachter aan de Deur; 3. Sapper; Zwarte Bende; 4. Moordende Straal 5. Gemask. Bultenaar; 6. Knock Out; 7. Fairlie; De Man, die lachte; 8. Wodehouse; Een Vroolyke Romance; 9. Hansen; Schipper Krestoffer; 10. Arkina: De Man, die zij liefhad Alle boeken van kloek formaat (21 X 14 c.M.) Fraai geb. en voorzien van gekleurde omslagen. Afzonderlijke deelen 1.50 per stuk. Verzendkosten worden niet berekend. Desgewenscht in abonnement betaalbaar met Deze aanbieding geldt uitsluitend by rechtstreeksche inzending van ondersta anden reductie-bon aan N.V. Boek- en Kunsthandel H. NELISSEN, Prinsengracht 627, A'dam, Giro 60092, Telef. 31791. Onderget. wenscht franco te ontv. de 10 fraai geb. romans tegen den reductie-prijs van ƒ12.50. Het verschuldigde ad /de le termijn ad is door mij verz. wordt door mij met 10 ct. extra als rembours op de zending betaald* Doorslaan wat niet wordt verlangd) Naam en beroep: Adres: 62 Bij voldoende deelname zal de Ned. Broederschap van Ge diplomeerde Makelaars medio December te Utrecht examen afnemen voor het certificaat van makelaar in onroerende goederen. Inlichtingen en aanmelding uitsluitend bij den Secretaris, Weerdsingel O.Z. 53-A te Utrecht. Te Oegstgeest is op 71-jarigen leeftijd over leden de heer J. J. A. de Koning, oud-commis saris van politie te Hilversum. De heer De Ko ning was o.m. hoofdinspecteur te Rotterdam commissaris van politie in Harderwijk en van 1909 tot 1921 commissaris van politie te Hil versum, in welk laatste jaar hij om gezond heidsredenen met vervroegd pensioen ging. De heer De Koning is oprichter en eerste directeur geweest van de modelpolitievakschool te Hilversum, hij was schrijver van verschillen de politieleerboeken, o.a. op opsporingsgebied, en stond in politiekringen in zeer hoog aanzien. Hij was officier in de Orde van Oranje-Nassau en ridder in de Kroonorde van België. De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden in de St. Willibrorduskerk te Oegstgeest op Maandag a.s. De stille H.H. Missen te 8 en 8.30 uur, om 10 uur de plechtige requiem, waar na de begrafenis op het R.K. kerkhof aldaar. De gemiddelde prijzen van de tuinbouwpro ducten over de maand October zijn gunstiger geweest, dan die van het vorig jaar. Dit wordt aangetoond door de aanvoercijfers der veilingvereeniging te Naaldwijk, die haar oogst over de afgeloopen maand zag stijgen van f 242.087 in October van het vorig jaar, tot f 371.471 van thans. Ben bijzondere voorsprong hebben de druiven gekregen, waarvan de gemaddelde prijs was f 38.— per 100 kilo, tegen f 17.54 in het vorig jaar en f 25.78 in 1938. Ook voor de tomaten kan een aanzienlijke prijsverbetering worden vastgesteld; de gemiddelde prijs was nu f 12.64 per 100 kilo tegen f 5.97 in het vorig jaar. Voor de overige producten, snjjboonen, dub bele boonen enz. was de gemiddelde prijs een weinig gunstiger dan het vorig jaar. Bijzonder groot blijkt de aanvoer van tomaten in de afgeloopen maand te zijn geweest, n.l. 242.415 kilo tegen 55.837 kilo in dezelfde maand van het vorig jaar. Op 10 October werd in Den Haag een 24- jarige groentenboer aangehouden in wiens wo ning twaalf gestolen rijwielen werden aange troffen. Hij bleek deze te hebben gekocht van den 24-jarigen meubelmaker A. N„ die echter verdwenen bleek. De Haagsche politie is er thans in, geslaagd dezen op den Rijswijkschen weg aan te houden. A. N. bleek naar Amster dam te zijn verhuisd, doch iederen dag naar Den Haag te komen otn daar rijwielen te stelen. Bij zijn verhoor bekende hij, meer dan 35 rij wielen te hebben gestolen. N. is een oude be kende van de politie, die reeds driemaal is ver oordeeld wegens diefstal en oplichting. De Nijmeegsche politie heeft in den nacht een wielrijder aangehouden, die een groot pak vervoerde, waarin een voorraad huishoudelijke artikelen en levensmiddelen zat. Hij werd naar het politiebureau gebracht en bij onderzoek Dat er in Nederland veel aardappelen worden geteeld en verbruikt, blijkt wel uit de becijfe ring van de teeloppervlakte en den oogst. On geveer 200.000 bunder (hectare) wordt met aardappelen beplant, en de oogst bedraagt ongeveer 44 millioen mud; dus dat is gemiddeld meer dan 20 mud per hectare. Maar niet de geheele oogst is bestemd voor menschelijk voed sel, want vooral de oogst van het veen is daar voor minder geschikt. Deze worden dan ver werkt tot aardappelmeel, en van dat aard appelmeel wordt weer een hoeveelheid verwerkt tot aardapplemeelsiroop, die door de bakkers blanke stroop genoemd wordt. De bereiding van aardappelmeel bestaat in de volgende verrichtingen. Eerst worden ze ge- wasschen, daarna tot pap geraspt. De pap wordt met water opgeslibd en gezeefd; daar door blijven de vezels op de zeef liggen. Het water en het zetmeel wordt in bassins bewaard, en hier zet het meel zich op den bodem af; vandaar het woord zetmeel. Daarna wordt het gedroogd. Scheikundig behoort het zetmeel tot de suikers of koolhydraten, die met eiwitten en vetten de voornaamste massale voedingsbe- standdeelen vormen. Men zou daartoe ook lucht en water kunnen rekenen. De andere voedings- bestanddeelen zijn eveneens zeer gewichtig, maar worden in kleine hoeveelheden genoten: het zijn de zouten en de vitaminen. Het molecule zetmeel bestaat uit een groot aantal moleculen glucose. Wordt het zetmeel nu afgebroken, dan ontstaat er eerst dextrine, dat uit een kleiner aantal moleculen glucose bestaat. Dextrine is vrijwel hetzelfde als stijfsel. Breekt men het dextrine nu nog verder af, dan ontstaat glucose. Een kleverige oplossing van glucose, waarbij glucose 80 pet. en water 20 pet. inneemt, is de blanke stroop. Het zetmeel is het, wat de aardappel als volksvoedsel zoo belangrijk maakt. Degene, die weinig aiardappelen gebruikt, moet daarbij be denken, dat er in zeer vele, waarschijnlijk alle arbeidersgezinnen veel grootere hoeveelheden aardappelen worden gebruikt. (Dit beteekent dan meteen, dat iedereen, die over volksvoedsel wil oordeelen, groote aandacht moet besteden aan de aardappels. Nu is er in den laatsten tijd vooral veel over aardappels geschreven. Dat komt, om dat dit voedsel dikwijls niet op practische wijze genuttigd wordt. Ten eerste valt er door het schillen ongeveer twintig procent af. Maar het ruwe schillen heeft ook nog andere nadeelen. Want de aardappel bevat niet alleen zetmeel, maar ook 2 procent eiwit, belangrijke zouten en vooral het vita mine C, ook ascorbinezuur genaamd. En deze bestanddeelen lijden aanmerkelijk bij het ruwe schUlen, omdat zij zich juist onder de schil bevinden. Een tweede slechte gewoonte is om de aardappelen met veel water op te zetten; daardoor wordt niet alleen heel wat zetmeel, maar vooral ook de vitamine opgelost en weggespoeld. Het ideaal zou dus eigenlijk zijn, om de aard appelen in de schil te koken. Zoo fioodig kan men dan later de schil verwijderen, want die komt dan los te zitten, vooral bij jonge aard appelen. Maar de moeilijkheid zit juist in de oudere aardappelen. Deze worden immers in den winter gegeten en juist in den winter is het vitamine C zoo noodig, omdat het 's zomers in de versche groenten rijkelijk genoeg voor komt. De zaak komt dus hier op neer, dat de huis vrouwen proeven moeten nemen met aard appelen. In elk geval moet er met weinig water gekookt worden en eveneens is het noodzakelijk zoo zuinig mogelijk te schillen. Maar het is de moeite waard, ook eens proeven te ne men met het koken in de schil. Ik zeg met opzet: proeven nemen, want het scheelt zeer veel, wat voor soort aardappelen men heeft, of het mooie gladde knollen zijn, dan wel of er putjes in zitten, enz., enz. Wil men goed aardappelen koken, dan be- hooren ze ongeveer van eenzelfde grootte te zijn; de groenteboeren houden daar ook wel rekening mee, grootere knollen hebben na tuurlijk langer tijd noodig om gaar te worden dan kleine en wanneer men nu aardappelen van uiteenloopende grootte in de pan heeft, is het gevolg, dat de eene tot moes gekookt wordt, terwijl de ander maar half gaar is. Het is dunkt mij niet ongewenscht nog een aantal wenken over de behandeling van ongekookte aardappelen te geven. In de eerste plaats moeten zij niet ruw ge- stooten worden, anders worden de cellen be schadigd, gekwetst en er komen dan spoedig rotte plekken in. Aardappelen bevriezen betrekkelijk spoedig en moeten daartegen beschermd worden. Zijn ze eenmaal bevroren, dan worden ze zoet en sma ken zeer onaangenaam. De oorzaak is deze. De laardappalen blijven door den winter, zooals men weet, leven; ze hebben dan ook stofwisse ling en ademen. D.w.z. steeds wordt een klein gedeelte van het zetmeel omgezet in glucose, en deze glucose wordt weer ontbonden in water damp en koolzuurgas. Maar wanneer de.aard appelen bevroren zijn, kan de glucose zich niet meer ontbinden en smaakt de aardappel dus zoet, en wel door de glucose. Dikwijls is dit euvel te verhelpen door de aardappelen eenige dagen lang warmer te laten worden bij kamer temperatuur. De ademhaling herstelt zich dan weer, de glucose verdwijnt en daarmee de on aangename zoete smaak. Worden de aardappelen echter in den winter te warm bewaard en ook te vochtig, dan gaan ze in het voorjaar uitloopen. In het einde van Januari moet de voorraad aardappelen nagezien worden en wel volgens Dr. M. Wagenaar, niet met scherpe voorwerpen, zooals spaden, maar zeer voorzichtig, omdat ze anders gekwetst worden. Intusschen is het in dit tijdperk van dis tributie zoo gesteld, dat een veel grooter per centage van de bevolking dan vroeger er thans rekening mee te houden heeft, dat de aardappel een zeer belangrijk voedsel is. Immers vele duurdere voedingsmiddelen zijn nu in geringe hoeveelheden te verkrijgen. Daarom is het, ook voor hen, die vroeger met een gerust geweten ruw met de aard appelen om mochten gaan, omdat ze immers zoovele andere hoogwaardige voedingsmid delen nuttigden, thans zaak de aardappelen op hun juiste waarde te schatten. Om niet misverstaan te worden, wil ik er aan toevoegen, dat de allerduurste voedings middelen in den regel weer niet zoo goed voor de gezondheid zijn. Het is zeker, dat b.v. de vele geraffineerde Amerikaansche meelspijzen (cereals, zooals zij genoemd worden) zeker niet goed voor de gezondheid zijn; evenmin het zeer smakelijke croquante Fransche brood en allerlei dure conserven. Voor gebruikers van deze soort spijzen is de distributie in hygiënisch opzicht waarschijnlijk een vooruitgang. Dr. TH. H. SCHLICHTING bleek, dat de goederen gestolen waren bü een inbraak in een villa te Malden bij Nijmegen. De aangehoudene, de 20-jarige B. H. uit Nij megen, gaf een valschen naam op. Naderhand bleek, dat hij in de oorlogsdagen uit een ver beteringsgesticht ontslagen was. Hij had zich daar weer moeten melden, doch de jongen liet dit na. Hij is ter beschikking van den burge meester van Malden gesteld. De secretaris-generaal, wmd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, deelt mede ,dat het bereiden, verhandelen, vervreem den, afleveren en vervoeren van thee- en koffie surrogaten door producenten van deze artikelen verboden is, tenzij daarvoor schriftelijk toe stemming van de Nederlandsche meelcentrale is verkregen. Al degenen, die zich met het bereiden van koffie- en theesurrogaten bezig houden, zijn derhalve verplicht, de noodige vergunning bij de Nederlandsche Meelcentrale aan te vragen Er wordt de aandacht op gevestigd, dat voor het bereiden en afleveren van koffie en thee surrogaten en -extract thans twee vergunningen zijn vereischt, n.l. die op grond van het koffie- en Theebesluit ingevolge de Warenwet en de vorengenoemde vergunning, te verleenen door de Nederlandsche Meelcentrale. De N.V. Bataafsche Petroleum Maatschappij, de N.V. Bataafsche Importmaatschappij, de N.V. Butagas en de N.V. Mij. voor Hydreèringstech- niek en Chemie hadden volgens een mede- deeling van den Persdienst van het N.V.V. aan het personeel medegedeeld, dat met ingang van 1 September 1940 een verloging van de loo- nen zo-u moeten worden doorgevoerd, neerko mende op ongeveer 22 De „Algemeene Nederlandsche Bond van Han dels- en Kantoorbedienden „Mercurius" heeft zich gewend tot het College van Rijksbemidde laars met het verzoek, de vergunning tot deze ingrijpende verlaging niet te verleenen. Het resultaat van dit optreden is geweest, dat de loonen bij de betrokken maatschappijen niet mogen worden gewijzigd, voor zoover vallende tot aan een grens van 2000 inkomen. Het per soneel, dat een salaris geniet van ƒ2000 tot 5000, krijgt een korting van 5 pet. alsmede een geringe verlaging van de maatschappij-storting in het zoogenaamde Voorzieningsfonds. Deze korting wordt hooger naarmate de salarissen stijgen boven de 5000 en 10.000 en bereiken voor de hoogste bedragen een percentage van 30 Vrijdagmiddag ontstond door tot nu toe on bekende oorzaak brand in de groote landbouw schuur van den heer H. Wessels Jr. op de boerderij „Op Mekenkamp", gelegen te Ypelo in de gemeente Wierden. De schuur, waar de geheele graanoogst en duizenden K.G. hooi lagen opgestapeld, werd een prooi der vlammen. Ook kwamen twee kalveren in de vlammen om, terwijl een varken zooveel brandwonden had opgeloopen, dat het moest worden afgemaakt. Verscheidene landbouwwerk tuigen gingen eveneens verloren. Nadat men de hulp van de brandweer uit Enter had ingeroepen, moest men later de brandweer uit Wierden ter assistentie roepen, om de boerderij te kunnen behouden. Verze kering dekt de schade. Vrijdagmiddag is zonder eenige plechtigheid de nieuwe verkeersbrug over de Vecht bij Vreeland in gebruik gesteld. De weg is thans van Haarlem tot de Utrecht- sche grens gereed. Thans rest nog het gedeelte door de Vinkeveensche plassen. De leider van Nationaal Front heeft een cul- tureele kamer en een sociaal-economische ka mer ingesteld. Tot lid en voorzitter van de cultureele kamer is benoemd prof. dr. A. A. van Schelven te Bent veld, tot secretaris de heer A. Mertens te Nij megen. Voorzitter van de sociaal-economische kamer is de heer A. L. M. van der Lande, in dustrieel te Geldrop. Als voorzitter van het hoofdbestuur van de Nederlandsche maatschappij ter Bevordering der Pharmacie is voor het komende jaar wederom met algemeene stemmen verkozen de heer ir. J. A. M. Nieuwenhuis. Het aantal radio-luisteraars, dat blijkens aan gifte een eigen ontvangtoestel bezit, bedroeg op 30 September jJ. 1.089.890. Het aantal aange slotenen op radio-distributie inrichtingen be droeg op dien datum 302.036, zoodat een totaal aantal van 1.391.926 luisteraars of pl.m. 157 op 1000 inwoners is geregistreerd. Naar wij vernemen, heeft de wnd. secretaris generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. dr. H. J. Rei- nlnk, Vrijdagmiddag een bezoek aan Rotterdam gebracht, teneinde zich op'de hoogte te stellen van de moeilijkheden der Rotterdamsche kun stenaars en van hetgeen te dezer stede ter be hartiging van hun belangen wordt gedaan. Mr Reinink was vergezeld van den chef der afdee ling Kunsten en Wetenschappen van het de partement, mr. J. K. van der Haagen. De vier gewestelijke comité's ter verbetering van de verkeersvoorziening op de Zuid-Hol- landsche en Zeeuwsche eilanden heeft bij het wnd. hoofd van het departement van Water staat een memorie ingediend, waarin de ge meenschappelijke zienswijze dier streken, on der adhaesie van de betrokken Kamers van Koophandel, aan de regeering wordt kenbaar gemaakt. Dit gezamenlijke inzicht was reeds in April van dit jaar onder leiding der Alg. Ned. -Ver- keersfederatie tot stand gekomen; de sindsdien ingetreden toestanden hebben het wenschelijk doen schijnen, aan de regeering ditmaal van de gezamenlijke verlangens slechts de hoofd lijnen voor te dragen en de bijzonderheden te reserveeren voor een nader tijdstip. Intusschen wordt de verwachting uitgespro ken, dat de achterstand van vele jaren, die zich in dit opzicht reeds had opeengehoopt, in de oogen der overheid een grond zal vormen om ook onder de gewijzigde omstandigheden tot de thans door een communis opinio als de meest noodzakelijk beschouwde voorzieningen over te gaan. Onder de verbeteringen van dezen fun- damenteelen aard rekent de memorie in de eerste plaats het verschaffen van betere oeververbindingen. Hoewel als beste oplossing uiteraard het type vaste brug beschouwende meenen re- questranten voorloopig in dezen zin geen aandrang te moeten uitoefenen, teneinde met des te meer klem te kunnen vragen om grondige verbetering der oeververbindingën te water. Gestreefd wordt naar veerdiensten die uit hoofde hunner capaciteit, snelheid, frequentie en tarieven in staat zullen zijn, de betrokken eilanden in goede en recht streeksche aansluiting te brengen met 's lands overige wegennet. In nauwe aansluiting op deze voorzie ning in de oeververbindingen wordt de wenschelijkheid beoogd, ook de hoofd en bijwegen op en om de eilanden bijtijds in een toestand te brengen die berekend zal zijn op de eerlang te verwachten verkeers- ontplooiing. Gewezen wordt op de geheel ontoereikende gelegenheid tot openbaar personen- en goede renvervoer tusschen de betrokken eilanden en de hoofdplaatsen waarop het economische en cultureele leven der bevolking zich richt. De hieruit voortspruitende nadeelen treffen zoowel de betrokken eilanden zelf alsook de bedoelde brandpunten daarbuiten, in welken zin gewe zen wordt op de belangen van Rotterdam. Dor drecht, Vlaardingen en Maassluis, alsmede van verscheidene plaatsen op den vasten wal van Brabant en in de eilandengroep Beveland Walcheren. Bovendien wordt betoogd, dat het afgesnoerd houden van economisch gewichtige deelen des rijks stellig een negatieven factor oplevert bij het streven naar ontplooiing van 's lands gezamenlijke activiteiten. (Jeraden wordt tot geleidelijkheid in den overgang van het oudere op het nieuwere; ove rigens wordt aanbevolen, de uitvoering op te dragen aan den daartoe meest geschikten en meest vertrouwenwekkenden ondernemer, onder vrijlating evenwel van het particuliere initia tief ten aanzien van het goederenvervoer en onder tebaatneming van gewestelijke samen werking voor oriënteering en toezicht. Met het kenbaar maken van deze door de geheele streek gedeelde inzichten hopen de ge noemde gewestelijke comité's en Kamers van Koophandel, te kunnen bevorderen dat de over heid, naar gelang der voorhanden feitelijke mo gelijkheden, het noodige zal willen verrichten voor de reeds zoo lang verbeide verbeteringen in de verkeerstoestanden met betrekking tot de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden. De provinciale keuringsdienst van waren in Groningen heeft bij eenige grossiers en talrijke winkeliers groote partijen, in totaal meer dan zevenduizend pakken, van een zoogenaamd waschmiddel in beslag genomen, dat voor 95 pet. bestond uit krijt en keukenzout. De fabri kant verkocht deze ondeugdelijke waar onder de misleidende mededeeling, dat het een prima waschmiddel was, dat men evengoed kon gebrui ken als zeeppoeder, en dat het zelfreinigend was, doch dat een en ander niet op de ver pakking mocht worden vermeld, omdat het dan onder de distributie zou vallen. Toen een landbouwer in Den Emer onder Princenhage bezig was een bouwvallig schuurtje af te breken, viel plotseling een der muren om. Zijn vierjarig dochtertje, dat bij hem was, werd onder het vallend gesteente gedood. Te Scherpenzeel is het tweejarig zoontje van den heer Terburg, wonende aan den Ouden Bar- neveldscheweg, in een sloot geraakt en verdron ken. Naar de Maasbode meldt, is Zaterdag tijdens het opdragen van het H. Misoffer plotseling over leden de zeereerw. heer P. J ,J. Welting, sedert 1928 pastoor te Neerloon. Pastoor Welting was geboren te Orave op 9 Januari 1883 en priester gewijd 22 December 1906. Hij werd achtereenvolgens benoemd tot kapelaan te Beugen 2 Maart 1917, te Drunen 12 September 1919 en te Bergeijk op 25 Maart 1924. Op 13 Augustus 1928 werd hij benoemd tot pastoor te Neerloon.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6