Twee wegen Vlootmanoeuvres der Ver. Staten Talrijke verdedigingslinies in Epirus doorbroken Ondanks het ongunstige weer aanvallen op Londen y Roosevelts laatste verkiezingsrede Fransch démenti over vredesvoorwaarden Verduistering Troepen overschreden de Kalamas Bombardementen op groote schaal H. Th. Fibbe Geheimzinnig sterfgeval ALPH. ELSENBURG NEDERL. ARBEIDERS IN DUITSCHLAND VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Geruchten over Martinique "N .V Ital. hoofdkwartier meldt: Britsche scheepsüerliezen Dr. H. NANNING's Molest-verzekering Kabelballon op spoorbaan MAANDAG 4 NOVEMBER 1840 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22684 BUR VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL 13866 - GIRO 22884 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Eerste doel van zijn politiek: Amerika buiten den oorlog te houden Popoio d'Italia schrijft: Frankrijk heeft de rekening slechts te betalen AUTO TEGEN LICHTMAST GEBOTST Inzittende gedood Eenige vertrouwensmannen aangewezen Typhoon teistert Guano DU1TSCH WEERMACHTSBERICHT Zondag vliegvelden bestookt Tegenstand in gebied van Janina Spoorwegverkeer Athene Saloniki onmogelijk? De Engelsche luchtaanvallen op Tobroek ZEEPBESPARING Schuimende HUISHOUD AMMONIA Makelaar - Taxateur Naussaustraat 14 - Tel. 13781 - Haarlem DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Vierjarig meisje uit Tilburg dood gevonden te Hilvarenbeek Electrische bovenleiding vernield tusschen Beverwijk en Uitgeest TREINVERKEER VAN BELGIë NAAR NEDERLAND Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27% ct. per week, per kwartaa' f 3.58 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT N.Z. VOORBURGWAL 165-167 Tel. 32087-49313Telegf.-adfPacta" TEXTlEL-GOfcUtKtjj Cretonne, - Chintz»» en etie andere lijden en katoenen lentatie-.totten Wij hebben nooit goed begrepen, waarom onder normale omstan digheden in een welgeordenden staat een politieke partij of beweging behoefte zou hebben aan speciale eigen weerafdeelingen van lichamelijk bijzon der geoefende mannen, die als een soort van politiek partij-leger dienst zouden moeten doen. Onder normale omstan digheden toch moet in een welgeorden den staat de overheid, en de overheid alleen, over voldoende machts- en vei ligheidsorganen beschikken om de open bare orde en veiligheid alsmede de vei ligheid der individueele staatsburgers zonder onderscheid te handhaven en te waarborgen. Is zij daartoe niet bij mach te, dan dient zij haar gezags-, machts- en ordemiddelen te versterken. Zij kan daarvoor een beroep doen op de mede werking van formaties uit burgers, maar dan vallen die formaties automatisch binnen den dienst van de overheid. Wij leven echter op het oogenblik niet onder normale omstandigheden en daaraan zal het te wijten zijn, dat verschillende politieke organisaties blijk hebben gege ven vurig te verlangen naar eigen machtsorganen ter bescherming van haar aanhangers tegen eventueele, hetzij incidenteele, hetzij georganiseerde mo lestaties en gewelddadigheden van de zijde van haar tegenstanders. Dit verlan gen, het eerst geuit door de N.S.B., is door den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied als gerecht vaardigd erkend. De Weerafdeelingen en de Nederlandsche S.S. van de N.S.B. zijn thans officieel goedgekeurd. Zij hebben het recht gekregen om marschen (op tochten) te houden in alle plaatsen in Nederland zonder nadere formaliteit, tenzij de formatie sterker dan pl.m. 100 man groot is. Is dat laatste het geval, dan zal drie dagen van te voren aan de overheid kennis moeten worden gege ven. In principe en practisch ia dus goedkeuring gehecht aan het bestaan van politieke afweer- en demonstratie organisaties, wier optreden natuurlijk door de overheid aan beperkende bepa lingen en voorwaarden kan worden ge bonden. Zooals men weet, heeft Natio naal Front een aanvrage ingediend tot het formeeren van het Grauwe Vendel en heeft de Nederlandsche Unie verzocht een eigen ordedienst te mogen instellen. Voor zoover we weten is er officieel nog geen uitspraak over deze beide verzoe ken gedaan. Volgens den Nederland- schen stelregel: „Gelijke monniken, ge lijke kappen," zou men mogen ver wachten, dat ook op de aanvragen van Nationaal Front en de Nederlandsche Unie goedgunstig zal worden beschikt, te meer, daar deze verwachting houvast kan vinden in de toegezegde mogelijk heid van een vrije politieke wilsvorming in Nederland. Zou onverhoopt deze ver- Wachting worden teleurgesteld, dan vreezen wij, dat daardoor de indruk zou kunnen worden gewekt, dat de drie op den nieuwen tijd ingestelde Nederland sche politieke stroomingen niet als ge lijke monniken worden beschouwd en dat er één bevoorrecht wordt ten na- deele van de beide andere. Dezen in druk zouden wij betreuren, omdat wij van meening zijn, dat ook de bezetten de overheid ten zeerste gebaat is bij een zoo rustig en ordelijk mogelijke ontwik keling van de politieke wilsvorming in ons land en dat de rust en de ordelijk heid alsmede de natuurlijkheid van deze ontwikkeling bevorderd en gediend wor den door gelijkheid van rechten en kan sen voor de mededingers naar het hart en de ziel van het Nederlandsche volk. Deze gelijkheid van rechten en kansen zou men ook hebben kunnen bereiken door een algemeen en voor allen gelij kelijk geldend verbod van politieke Weerafdeelingen. Men heeft echter de voorkeur gegeven aan den anderen weg. NEW YORK, 3 Nov. (D. N. B.) President Roo sevelt heeft Zaterdagavond te Cleveland zijn kaatste openbare verkiezingsrede gehouden. Hij z^ide o. m„ dat de storm, die thans over de Wereld woedt, de eigenlijke aanleiding is veer '■Ün derde candidatuur. Hij deed een aanval op ^e tegenstanders van de New Deal, van com munisten tot kapitalisten en verklaarde, dat dezen steeds de bedoeling hebben, de democra tie te verzwakken. Het eerste doel van zijn buitenlandsche poli- hek is, Amerika buiten den oorlog te houden. Het tweede doel van deze politiek is er op ge acht, den oorlog zoo ver mogelijk van Ue kus- van het Westelijk halfrond verwijderd te kouden. Roosevelt verklaarde verder, dat ae ^ereenigde Staten over den Atlantischen en Stillen Oceaan alle mogelijke materieele hulp gullen blijven zenden, doch zij zullen geen en kele fatale vergissing begaan om tot pacificatie te komen. De Duitsche Rijkskanselier Adolf Hitler, de Duce, rijksminister von Ribbentrop en de gezant Dr. Schmidt als tolk met elkander in gesprek tijdens een pauze tusschen de officieele besprekingen in het Palazzo Vecchio te Florence (Foto Deutscher Verslag) NEW YORK. 3 Nov. (D.N.B.). De Fransche ambassade te Washington heeft, volgens een mededeellng van de Mutual Broadcasting Com pany verklaard, dat Amerikaansche torpedo- bootjagers op Martinique zouden zijn aange komen. Het is evenwel niet mogelijk geweest dit bericht naaer te onderzoeken. Cordell Hull, de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft inmiddels beslist tegengesproken, dat Amerikaansche oorlogschepen op weg naar Martinique zou den zijn. De vloot houdt vaak manoeuvres in de West-Indische wateren en de plan nen voor deze manoeuvres worden gewoon lijk geheim gehouden. Huil voegde hieraan toe, dat hij er ongetwijfeld kennis van zon dragen, indien een actie tegen Martinique in het voornemen zou liggen. Volgens Reuter heeft minister Huil aan de pers medegedeeld, dat Amerikaansche vloot- eenheden in de wateren rondom de Antillen oefeningen houden en patrouilleeren. Uit andere bron vernam Reuter, dat eenige eenheden het eiland Santa Lucia, een van de steunpunten, die van Groot-Brittannië zijn ge pacht en in de nabijheid van Martinique liggen, zullen aandoen. BUENOS AIRES, 3 Nov. (D.NJÏ.). De Fransche ambassade te Buenos Aires heeft aan de pers een mededeeling doen toeko men, waarin gezegd wordt, dat de berich ten van buitenlandsche radiostations over onderhandelingen i. z. vredespreliminairen, afstand van Fransche gebieden aan de as- mogendheden of andere beperkingen der Fransche souvereine rechten iederen grond missen. v Inmiddels schrijft het blad van den Duce, de „Popoio d'Italia": „De rekeningen zijn reeds ingediend en Frankrijk heeft ze slechts te beta len. Wat de reorganisatie van Europa betreft, dit is een kwestie, welke de As aangaat. In ieder geval zal er geen sprake zijn van een nieuwen Volkenbond. ROME, 2 Nov. (Stefani) Nopens de Itali- aanschFransche betrekkingen verzekert men in officieuze Romeinsche klingen bij herhaling, dat Italië en Duitschland het volmaakt eens zijn over de vraag hoe de toekomstige betrek kingen met Frankrijk zich moeten ontwikkelen. Deze betrekkingen zijn ondergeschikt aan de afwikkeling der Italiaansche en Duitsche eischen aan Frankrijk. De verklaring, dié te Berlijn af gelegd is omtrent de opvattingen, die de be sprekingen van den Führer met Laval en Pétain geïnspireard hebben, stemt volmaakt overeen met de meening te Rome, te weten, dat Frankrijk den oorlog verklaard heeft, hem heeft verloren en hem moet betalen. Overigens bewijst het feit, dat Pétain en Laval in contact met den Führergetreden zijn, dat een reeële zienswijze der dingen doordringt en dat de huidige regee ring te Vichy zich rekenschap geeft van de noodzakelijkheid de kolossale fouten van Frank rijk te herstellen. Op den Rijksweg UtrechtZeist is nabij kwee- kerij Groenewegen te De Bilt een doodelijk auto-ongeval gebeurd. Een auto, komende uit Utrecht, reed in de duisternis eerst tegen een paaltje en daarna tegen een lichtmast, waarna de wagen, die geheel vernield werd, omsloeg. De bestuurder, de heer J. W. van Kamen uit Drie bergen, was bijna onmiddellijk dood, terwijl de heer De Bruin uit Driebergen, die naast hem zat, een armfractuur kreeg. Zonsondergang 4 Nov. 18.07 ionsopgang 5 Nov. 8.42 Vlaanopkomst 13.18 ondergang 22.26 (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen, hebben de Dmtsche autoriteiten er in toegestemd, dat voor de Nederlandsche arbeiders in Duitschland speciale Nederlandsche vertrouwensmannen worden aangenomen. Deze week zullen twee dezer ambtenaren vertrekken, terwijl ook toestemming is ver leend voor een derden ambtenaar. NEW-YORK, 4 Noc. (D.N.B.). Volgens een bericht uit San Francisco heeft een typhoon, die een snelheid had van 150 K.M. per uur, groote verwoestingen aangericht op het eiland Guam. Ook de vliegtuigloods van de Ameri kaansche marine werd beschadigd. ERGENS IN ITALIË, 3 Nov. (Stefani). Het 149ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: De operaties, die in Epirus ondernomen werden, ontplooiden zich verder. Tijdens hun opmarsch van Borgo Tellini naar Pont Perati, in de richting van Kalibaki, hebben onze troepen op besliste wijze talrijke ver dedigingslinies, die krachtig versterkt waren door mijnen en andere hindernissen, over wonnen. Onze luchtmacht heeft vele aanvallen onder nomen. De militaire objecten van Korfoe wer den verscheiden malen gebombardeerd, waarbij talrijke ontploffingen werden waargenomen, in zonderheid bij een nieuw fort. De haven van Patras werd bestookt, ten gevolge waarvan brand uitbrak in het Smandreastation, terwij1 een fabriek en een infanteriekazerne getroffen werden. Andere aanvallen waren gericht op Larissa, Janina en Saloniki, waar tijdens eer, gevecht met vijandelijke jagers waarschijnlijk een vijandelijk toestel is neergescnoten. Ten slotte werden aanvallen ondernomen op Nava- rino, waar een brand uitbrak, en op Canea, waar de havenwerken werden getroffen. Vroeg in den middag hebben vier formaties bommenwerpers, begeleid door aideelingen jachtvliegtuigen, een aanval ondernomen op Malta. Zij troffen de havenwerken van La Va leria, die ernstig beschadigd werden, alsmede de installaties en opslagplaatsen van het vlieg veld Micabba. Het hevige afweervuur vertraag de onzen aanval niet. Tijdens een levendig ge vecht werd een vijandelijk vliegtuig neergescho ten'. Het stortte brandend in zee. Een onzer toestellen is niet op zijn basis teruggekeerd. Op den terugweg werd een van onze formaties aan gevallen door vier vijandelijke jagers, die na een snellen Italiaanschen tegenaanval van verde ren strijd afzagen. Voor de Egyptische kust is een krachtig Britsch vlooteskader door onze torpedovliegtui gen aangevallen, waarbij een schip werd getrof fen. In Oost-Afrika heeft onze luchtmacht de ha venwerken van Perim gebombardeerd, alsmede het vliegveld te Roseires, waar twee toestellen van het type Wellesley op den grond getroffen werden. Tijdens een luchtverkenning boven Chaseim en Ghurba heeft een onzer vliegtuigen een vijandelijken jager neergeschoten en een tweeden zwaar beschadigd. In het gebied van den berg Sciusceil, ten Noordwesten van Kassala, zijn Soedaneesche af- BERLUN, 3 Nov. (D. N. B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In weerwil van het ongunstige weer dat. vooral des nachts het vliegen en aanvallen buitengewoon sterk bemoeilijkte door storm, zware regenbuien, soms laaghangen de wolken en Usvorming, heeft de Duit- sche luchtmacht Zaterdag en in den nacht van Zaterdag op Zondag haar vergeidings- aanvallen op Londen voortgezet en vooral ra vitailleeringsbedrij ven op doeltreffende wjjze gebombardeerd. Op verscheiden vlieg velden zijn hangars en onderkomens ge bombardeerd. Andere aanvallen waren ge richt op havenwerken en fabrieksinstalla- ties. Een wapenfabriek te Caste-Bromwich is door zware bommen getroffen. Aan de Engelsche Oostkust heeft een ge vechtsvliegtuig een koopvaarder van 6000 tOn tot zinken gebracht. Daarmede heeft de com mandant an dit vliegtuig, Harlinghausen, ma joor bij den generalen staf, zijn 20ste koop vaardijschip en in totaal meer dan 100.000 ton scheepsruimte vernietigd. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen slechts op zichzelf staande vluchten. Eenige vijande lijke vliegtuigen trachtten vroeg in den ochtend ce kust van Noord-Frankrijk te passeeren. doch reeds bij het Kanaal werden zij door afweerge schut teruggedreven. Twee hunner werden neer geschoten. Verder verloor de vijand twee toe stellen bij de luchtgevechten, die overdag bo ven Londen gevoerd werden. Hier en tijdens de nachtelijke aanvallen, die onder buitengewoon moeilijke omstandigheden werden ondernomen, gingen zeven Duitsche vliegtuigen verloren. Het bijzondere succes zoo meldt het D.N.B. uit Berlijn dat het Duitsche luchtwapen Vrij dag j.l. behaald heeft door 47.000 brutoton scheepsruimte tot zinken te brengen en 36.000 ton Engelsche koopvaardijtonnage te beschadi gen, heeft den Britschen autoriteiten aanlei ding gegeven tot het publiceeren van een me dedeeling, waarin gezegd wordt, dat de Duit sche berichten uit de lucht gegrepen zijn. Men heeft, aldus de Britsche radio, omtrent het verlies der betreffende convooien tot nu toe geen enkel bericht ontvangen. Militaire krin gen in Duitschland zijn in dit verband van meening, dat het al zeer slecht gesteld moet zijn met het aanzien der Britsche oorlogs- en koopvaardijvloot, indien men niet meer waagt den Engelschen buitenlandschen kranteölezer een waarheidsgetrouw bericht over het gebeur de te verstrekken. Evenmin kan men in Duit sche militaire kringen gelooven, dat gebeurte nissen. welke zich in de onmiddellijke nabijheid van de Engelsche kust, resp. van Londen neb ben afgespeeld, nog niet ter kennis gebracht zijn van den officieelen Engelschen nieuwsdienst In feite hebben zoo verklaart men te Ber lijn door Duitsche reddingsbooten in het Ka naal opgepikte matrozen van de Britsche kon vooien aan de Duitsche autoriteiten reeds op merkelijke verklaringen en interessante details over de gevechtshandelingen verstrekt. Duitsche vliegtuigen hebben, naar het D.N.B. verneemt, ook in den loop van den Zondag bij zonder stoutmoedige aanvallen op voor den oor log belangrijke doelen in Engeland onderno men, ofschoon de weersgesteldheid de activiteit van het luchtwapen zeer belemmerde. Daarbij onderscheidden zich de bemanningen van een gevechtsgroep onder leiding van den ridder kruisdrager kapitein Storp door stoutmoedige uit geringe hoogte ondernomen succesvolle aan vallen op vliegvelden en andere militaire doelen. Het vliegveld Stradishall staat geheel in vlammen. Het vliegveld Wattisham is ver woest. Duitsche gevechtsvliegtuigen vlogen op 5 meter hoogte over een Londensch ran geerstation en wierpen hun bommen in de daar staande goederentreinen en opslag plaatsen, die daarop in vlammen opgingen. Op daken opgestelde lichte afweerkanonnen beschoten de vliegtuigen op de thuisvlucht. Zij werden terstond door machinegeweervuur tot zwijgen gebracht, waarop de thuisvlucht kon geschieden zonder dat van afweer eenige hin der werd ondervonden. deelingen, gesteund door gepantserde auto's, die slag geleverd hadden met onze patrouilles, te ruggeslagen. Twee van onze duikbooten zijn niet op haar bases teruggekeerd. De oorlogscorrespondent van Stefani meldt, dat de Italiaansche troepen overal de Grieksch-Albaneesche grens verscheidene kilometers achter zich hebben gelaten en dat deze troepen de gestelde doelen aan de an dere zijde van de Kalamas hebben bereikt. In het gebied van Janina bie<>t de vijand een zekeren tegenstand. Men kon constatee- ren dat de Grieksche divisies zeer goed zijn uitgerust, een groot aantal stuks goede ar tillerie en mitrailleurs bezitten en gesteund worden door vliegtuigen van verschillende types. Volgens een Stefani-bericht uit Belgrado verluidt, dat de spoorlijn AtheneSaloniki door de Italiaansche luchtaanvallen on bruikbaar is geworden. Deze onderbreking van de eenige verbinding met de buiten wereld belemmert ook de Grieksche mobili satie, daar het de eenige spoorwegverbin ding is, die het land van het Zuiden naar het Noorden doorkruist. Uit Rome meldt het DNE.: De Italiaansche luchtdoelartillerie van de marine heeft alleen bij de Engelsche luchtaanvallen op de vlootbasis van Tobroek, naar met zekerheid is komen vast te staan, twintig Engelsche vliegtuigen en waarschijnlijk nog acht andere toestëllen om- laaggeschoten. Tot dusverre hebben de Engel schen in totaal 71 luchtaanvallen op Tobroek gedaan, resp. trachten te doen. Na te hebben opgemerkt, dat er desondanks met geen mogelijkheid een vergelijking is te maken tusschen dé Grieksche strijdkrachten en de troepen, die het fascistische Italië in Epirus in het veld heeft gebracht, legt de correspon dent van Stefani den nadruk op de enorme moeilijkheden, die zich voordoen in het opera tieterrein, dat vrijwel zonder wegen is en als gevolg van de slechte weersomstandigheden. De Albaneesche soldaten hebben echter reeds hun broeders in Epirus kunnen omhelzen. Met de troepen marcheeren Albaneesche fascistische detachementen'mede, die de bevolking hulp ver- leenen. De bevolking merkt op, dat een kleine koning is weggegaan om plaats te maken voor een groot keizer. De te Belgrado verschijnende Zondagsbladen melden van de verschillende plaatsen aan de Joegoslavisch-Grieksche grens, dat het artille rievuur nog steeds overal duidelijk te hooren is. Het vuur heeft zich evenwel meer naar het bin nenland van Griekenland verplaatst, zoodat men daaruit reeds kan concludeeren, dat de Ita liaansche troepen verder oprukken. Voorts mel den alle verslaggevers te Belgrado eenstemmig, dat de activiteit van het Italiaansche luchtwa pen Zaterdag zeer groot was en, volgens de van Grieksche zijde binnengekomen berichten, een groote uitwerking had. Het blad „Politika'' meldt van de Grieksche grens, dat van Grieksche zijde Zaterdagavond werd. toegegeven, dat de Itali aansche troepen oprukten. Voorts werd Zater dagavond van Grieksche zijde bevestigd, dat de Italianen de stad Filijates aan de Ionische kust bezet hebben. Op Korfoe woedt, naar Reuter uit Athene meldt, nog steeds een groote brand. voor t reinigen van schilderwerk, glazen, a poetsen van zilver, 't wasschen van wollen sn flanellen goederen. Verkrijgbaar bjj drogisten a 65 cent lncl. flesch en verh. smz.belasting. Dr. H. Nanning'g Ptiarm. Chem. Fabriek, N.V„ Korte Polen 7a. Den Haag. Zondagmiddag werd te Tilburg een vier jarig meisje vermist. Het laatst was het kind gezien op den Broekhovenscheweg. Van de vermissing werd aangifte gedaan bij de politie, die onmiddellijk een ondersoek instelde, dat echter zonder resultaat bleef. Maandagmorgen werd de politie er van in kennis gesteld, dat het lijk van het kind ge vonden was achter het landgoed Erica" onder de gemeente Hilvarenbeek. Het parket uit Breda heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Ben van zijn basis los geslagen Engelsche kabelballon dreef Zaterdagavond omstreeks half negen boven de omgeving van Beverwijk. De zware kabel kwam in aanraking met de electrische bovenleiding van den spoorweg BeverwijkUitgeest en richtte een ware ravage aan, waarna het gevaarte ten overvloede nog op de spoorbaan terecht kwam. Beide sporen waren versperd; de bovenlei ding was vernield en enkele masten bleken ontzet te zijn, terwijl het achterste baanvwk stroomloos was, zoodat een trein, die bij de halte Velsen-Hoogovens stond, niet verder kon. Later kon dit baanvak weer onder stroom wor den gezet, waarna deze trein eerst naar Bever wijk en vervolgens naar Haarlem kon worden gereden. Het treinverkeer van Haarlem naar Uitgeest moest over Amsterdam geleid worden. Zondagmorgen om zes uur was het herstel lingswerk zóóver gevorderd, dat een der spo ren weer in gebruik kon worden genomen. Naar het ANP. uit Brussel meldt, rijden op Nederland thans twee doorgaande passagiers- treinen heen en terug. Vertrek van Brussel Noord om 7.30 en pm 19 uur; aankomst Amsterdam om 12 uur en om 23.45 uur. De reizigers moeten voorzien zijn van een geldig paspoort en Passagierschein, dat de Duit sche overheid alleen voor dringende zakenreizen afgeeft. De helpsters van het Duitsche Roode Kruis hebben de zorg op zich genomen voor de ravitaüleering van de troepentransporten Veldflesch na veldflesch wordt getuid (Foto Weltbild)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1