sESCH0*Ifm»« DE „ZEPPELIN" OP VIER WIELEN Uit het land van GROENEN DAAL Haarlem, 4 Nov. zehuweh Slot defect? Tel. 11493 MAANDAG 4 NOVEMBER 1940 TROUW AAN DE DOODEN Bêe- en bloemenvaart op het Haarlemsche kerkhof „De vier Jaargetijden" In het Concertgebouw bezongen door „De Nachtegalen Volksconcert H.O.V. Kölner Kammersinfonie- Orchester MET VOLLE ZEILEN VOORUIT Haarlems Cabaret- en Revue gezelschap Herwonnen Levenkracht ku0,Un»^« doc„reïenie Zorg <ius v Uw zenuwgest Meer dan 25.000 doktoren hebben Sanatogen als ver sterkingsmiddel aanbevolen. Begin nog heden het te gebruiken. PETER PECH-REVUE Roode Kruiscursus tot opleiding van helpsters DE SLEUTELSPECIALIST - L VEERSTR. 10 Twee belastingplaatjes gevonden DE WINKELSLUITING Advies der Kamer van Koop handel Overtreding Distributiewet Bennebroek en Heemstede één gemeente? REDDINGSHAKEN ZIJN ONBETAALBAAR Waterballetten op verschillende plaatsen in de stad STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM Statistiek van bezoek en uitleening over October 62 bekeurden Slagersdiploma Kindervoeding AGENDA Bioscopen Apotheekdiensten Première „Peters en Pauwels" Kaarten voor de besloten voorstelling IN MEMORIAM MARSMAN Tentoonstelling in boekhandel H. de Vries DE RADIO-SPECIALIST' BURGERLIJKE STAND STAD Het feest van de trouw aan de dooden, het stille feest van hart tot hart, het feest van het geloof in een wederzien, éénmaal als het groote mysterie zal zijn geweken. Het feest, dat naast het gebed, den groet van het hart, toch ook wel vraagt het eenvoudig gebed: een handvol bloemen op het graf. Zoo is dan katholiek Haarlem gisteren mas saal opgekomen om zijn dierbare dooden te gedenken op St. Barbara. Oude handen, jonge handen hebben bloemen gebracht; hoofden en knieën bogen over de zerken; wondere gemeenschap der kerk. Gisteren om drie uur stond de parochiekerk van de HZ Elisabeth en Barbara open met een rouw-omfloerst altaar. Een plechtige zielen vesper werd gezongen door het zangkoor van de parochiekerk van St. Jan en gecelebreerd door kapelaan J. P. A. Verhoeven, met assisten tie van de weleerw. heeren C. M. Broers en J. Th. v. d. Beek. Na dén dierst hield de geeste lijke adviseur van den R.K. Volksbond, kapelaan C. M. Broers een predikatie naar aanleiding van den tekst:.Heer geef den zielende eeuwige rust". Met een dringend beroep veel te bidden voor de geloovige zielen werd deze predikatie, welke "n zichtbaren indruk op de aanwezigen maakte, gesloten. Nadat het lied gezongen was: „God, voi erbarming en geduld", ging men naar het kerkhof, om biddend od te trekken langs de graven. Voor de kapel werden twee groepen gevormd; een rechts en een links. Het Vaandel van den Kath. Volksbond ging voorop, dan volgde de voorbidder van het Genootschap van den Stil len Omgang. De priester ging naar het graf van de gesneuvelden. Hier past een woord van hulde aan den opzichter van het kerkhof, den heer Serrijt, van wien de gedachte uitging om een bezoek te brengen aan de oorlogsslachtof fers. De twee groepen gingen biddend langs de graven en schaarden zich daarna om het kerk- hofkruis, waar het zangkoor Gregorlus Magnus op sublieme wijze, onder leiding van den di recteur, den heer J. G. slenders, een drietal liturgische liederen ten gehoore bracht. Met het bidden van vijf Onze Vaders was deze indruk wekkende plechtigheid ten einde. Op het kerkhof assisteerden wederom dezelf de priesters als bij de plechtige Vesper. Na deze massale herdenking brachten zeer velen nog een bezoek bü een dierbaren doode. lïpEUW s Elk jaar opnieuw is het een groot genoegen om de uitvoering van het zangkoor ..De Nachte galen" by te wonen, want wat er door de leer lingen van mejuffrouw Cis Kampmeyer op mu zikaal en instrumentaal gebied voor het voet licht wordt gebracht, verdient alle waardeering. Het Is aangrijpend als men ziet met hoeveel liefde en animo de jongens en meisjes zingen en spelen ten bate van de t.b.c.-bestrijding. Maanden van te voren hebben ze hun nummers gerepeteerd en dank zij de medewerking van dé ouders slagen ,.De Nachtegalen" er In hun ouders en den velen aanwezigen, die ook gister middag weer de uitvoering in het Concertge bouw bijwoonden, een genoeglijken middag te bezorgen, waarin genoten is van de komische, muzikale en vocale voordrachten. Onder den titel „De vier jaargetyden" maak ten wij een reisje mee door de vier seizoenen. Zooals ook by vorige uitvoeringen het geval was. zette de omroeper Jan de Vos weer zijr. beste beentje vcor en vertelde ons telkens met met een grappig rijmelarijtje welke verrassing de zangertjes of pianisten voor ons in petto hadden. Na het welkomstwoord van Trudi Hoekstra en Jan de Vos opende het Nachtegalenkoor het programma met de „Vier Geschenken", een vlot ®n goed voorgedragen nummer, zooals we er dien middag vele gehoord hebben. Hans Kroon en Tonny Knötschke we zagen deze schalksche knapen al eerder In een suc cesnummer brachten met veel brio een schets van „De Schilders" voor het voetlicht en hun ongekunstelde serenade aan den schilderkwast ontlokte in de zaal een welverdiend applaus. Het zou te ver voeren, indien wy alle goed geslaagde nummers zouden noemen, want dat waren zy vrijwel allemaal. De costumes, die door nijvere handen met veel zorg zijn vervaardigd, droegen er veel toe by om het cachet van de gecostumeerde scènes te ver- hoogen. Vooral in het zomernummer „Het Kwartet" en -In het Bosch", een byzonder aar dig tafereel uit de kabouterwereld, kwam dit naar voren. De piano-leerlingen hebben ook getoond, dat zij door yverige studie ondanks hun leeftyd in staat zyn correct en aanvaardbaar spel te ge ven. N ast de vele zangertjes uit het Nachtega lenkoor had de zevenjarige debutant Vincent Huygen met zyn simpel maar mooie liedje „Ik wougroot succes, wat hem welverdiend toekwam, want zyn voordracht, al was die eenigszins schuchter, was goed. Alles byeen is mejuffrouw Kampmeyer er ook gisteren weer met haar Nachtegalenkoor in geslaagd een succesvolle uitvoering te geven en wy hopen, dat zij nog vele jaren dit edele werk ten bate van de geknakte levens voort zal zetten. Aan het slot van den middag werden haar bloemen en enkele fraaie geschenken aangebo den, die den oprechten dank vertolkten van leerlingen, ouders en anderen. Voor het 2e Volks-Concert, dat de Haarlemschc Orkest-Vereeniging in dit winterseizoen zal ge ven, is de medewerking verkregen van den jon gen Amsterdamschen violist Dick de Reus. Even als Herman Krobbers is ook dit viooltalent pas 17 jaar. In Augustus heeft hy met goed gevolg eindexamen gedaan aan het Amsterdamsch Con servatorium: by gelegenheid van de einduit voering heeft hij een opmerkeiyke vertolking ge geven van het Vioolconcert van Peter Tschal- kow-ky. Zooais reeds zoo vaak gcbemd is met Jonge Nederlandsche kunstenaars, zal ook Dick de Reus als solist debuteeren by de H.O.V. Met orkestbegeleiding zal werden uitgevoerd het Vioolconcert in g kl. terts van Max Bruch. Het orkest, dat onder leiding staat van Ma- rinus Adam, zal het concert openen met het Vorspiel „Tristan und Isolde" van Rich. Wag ner. In het tweede prcgrammadeel zal worden uitgevoerd de Symphonie no. 8 van Ludwig van Beethoven. Het ooncert begint precies 7 uur. Onze H.O.V. voert in elk speelseizoen werk, louter voor strijkorkest geschreven, uit. Dien tengevolge zijn we op de hoogte van de voor naamste meesterwerken in dit genre. Thans hoorden we een orkest, dat zich spe ciaal toelegt op strykmuziek, blükbaar in hoofdzaak op die van oude meesters. Hierdoor maakten we kennis met hier onbekende of wei nig-gespeelde werken in een uiterst verfijnde en verzorgde vertolking. Geopend werd met een Concert van Monte verdi, een zeer melodieus, kort, krachtig en vol afwisseling opgebouwd werk. Het doet voor naam en gracieus aan, gelijkt al eenigszins op den galanten stijl in de Rococo-periode, Hierna ging van Sebastian Bach een Ricer- care a sei voci, een meesterstuk van polyphonie. Structuur en stemmenloop zijn bewonderens waardig, de muzikale gedachte is ryk en diep gaand, zoodat deze Ricercare sterk boeit en ver kwikt. De verklanking was subliem: toon van alle partyen zeer nobel, samenspel hoogst cor rect, pcljphone weefsel duidelijk te onderschei den, voordracht sterk doorvoeld! Hield elk nummer van het goed, chronolo gisch samengesteld programma onze aandacht gespannen, de Ricercare stond ver bovenaan, was in geen enkel opzicht te overtreffen. Van Sebastian's zoon Johann Christian drceg de violiste Lotte Hellwig-Joosten en de celliste Beatrice Reichert met begeleiding van het kamerorkest een Concert in drie deelen voor. Muziek, die reeds op den Mozart-stijl wijst en waarvan het Andante op een ietwat romantische, warm gevoelvolle wijze werd ver tolkt. De toonvorming van de celliste is sonoor, vol en afgerond, die van de violiste wel zeer ver fijnd, doch in de pianissimo's soms een weinig wazig. De solisten gaven immer fraai samen- of dialogisch spel. Bijzonder kwam dit uit in de groote, interessant geschreven cadens van het Allegretto. Het eerste deel werd besloten met het H-Moll concerto grosso van Vivaldi in de bewerking van den dirigent: Erich Kraack, die veelal een thema individueel laat uitvoeren. Alles ging, bijzender het Lento, in de meest mogelijke klankverfijning: het Lento verkreeg daardoor zelfs iets mysterieus. Na de pauze trad de sopraanzangeres Gisela Derpsch op met een „Benedictus" van Haydn, waarin haar stemkwaliteiten goed tot hun recht kwamen, Brahms' „Schwesterlein", dat uit muntte door tekstuitbeelding en Mozarts „Wie- genleid", innig en teer van voordracht. Tot slot een Divertimento van Mozart, zeld zaam schoon van klank en met eenige vrijheid inzake de agogie gespeeld. De belangstelling voor dit concert had gToo- ter kunnen zijn. Het succes was niettemin bovenmatig, men toende zich na elk nummer ten zeerste voldaan. O. K. Ondanks de tegenslagen tengevolge van dec oorlogstoestand is het Haarlems Cabaret- en Revue-Gezelschap toch met een nieuwe show voor het voetlicht gekomen, onder den titel „Met volle zeilenvooruit!" De strubbelin gen, die ieder zal begrijpen, nopen ons ditmaal mild in de crltiek te zyn, wat rfiaar gelukkig is, omdat wij anders na herhaalde gunstige beoordeelingen van achteruitgang zouden moeten gewagen. De ziel van het gezelschap, de heer van Del den, vertelde voor het begin van de revue een en ander over de mceiiykiieden en die wetend moeten we toch weer conclud laren, dat de eivolle St. Bavo-zaal tevreden mag zijn over de geleverde prestaties. De nieuwe vinding voor een proloog is aller aardigst. De directeur zit op het tooneel met zijn handen in het haar en roept zijn mede werker Lou Marti voor het bedenken van een begin der nieuwe revue. Lou zit in de zaal en het contact met het publiek is er dan ook reeds na enkele minuten. Uit een' luidspreker toovert hy de verschillende medewerkers: de pittige band „The Marinucci's", den conferen cier Peddy Stone, de vier „Footlight Girls", den zanger Frans Eykhof e.a. te voorschijn. Nu kan de revue beginnen, hoewel ze eigenlyk al volop fcegonnen is. Een aantal amusante schetsen, die meer of minder geslaagd zijn, worden onder broken door samenzang met cabaret-voor drachten van den conferencier, fantasieaanren en zang, met als hoogtepunt een Tiroler-fina'e. Het best geslaagd is het nummer, waarin J van Tongeren en Lou Marti optreden ais goo chelaar en assistent. Deze zeer geestige pan tomime, een persiflage op den ernst waarmede goochelaars hun publiek in stomme verbazirg weten te brengen, verhief zich boven al het andere gebodene. Dit was cabaretkunst, die be wees, dat v. Delden's Gezelschap na gedegen voorbereiding met uitstekende nummers kan komen. De zangers kon ons minder bekoren en de conferencier deed ons met heimwee terugden ken aan andere figuren, die vroeger bij het gezelschap behoorden. De declamatie van Neüy v. d. Veldt, getiteld „Het oifer van Jantje" ont lokte terecht een luid applaus na stil luisteren. De onrust van wisselende belichting is echter by een dergeiyke behooriyke voordracht onge- wenscht. Het volgende jaar moet van Delden zelf eri- tischer zyn en zeker geen kracht in veelheid zoeken. Tien goede nummers zyn verre te pre- fereeren boven zes goede en tien twyfelachtige. Er zy echter bijgevoegd, dat het bekende be schavingspeil ook ditmaal gehandhaafd was. W. wy mogen gelukkig constateeren, dat de lo ten voor de achtste nationale lotery weer goed van de hand gaan. Er zyn er nog enkele hon derden; deze zyn alleen verkrijgbaar bij den heer G. Scholte, gebouw St. Bavo, Smedestraat en by den penningmeester, den heer W. van Leeuwen, Rijksstraatweg 8. Wie nog een mooien pry's wil voor St. Nicolaas, koope nu spoedig een lot en steunt tevens daarmee de tubercu losebestrijding. N.V. A. WULFINO CO'8 CHEM. PHOO. - OPAVENMAOf Peter Pech, in een nieuwe kwaliteit namélijk als revue-komiek, maakt met zyn gezelschap een tournee door ons land in een cabaret-revue van Jacques Tol, getiteld: „Wij zijn niet bang!" Het experiment van Pech om als radio-artist over te stappen naar de revue is zoodanig ge slaagd, dat het aanvankelijk voor eenige weken opgezette tourneet je is uitgegroeid tot een serie van bijna vijf maanden. Tot de vroolyke vrienden, die met Pech deze revue spelen, behooren o.a. de chansonnière Beppie Murray, de accordeonniste Jac Willard, benevens Teun Klomp en zyn makker, de zan gers van het vaderlandsche lied. Aan den vleu gel Cor van Veen. De voorstellingen worden gegeven onder het motto: „Zit niet gekreukeld in elkander, maar lach eens een keer om de pech van een ander!" Op 8, 9, 10 en 11 November zal deze revue in het Gem. Concertgebouw worden opgevoerd. Met het oog op de verduistering zyn de avond cursussen van het Nederlandsche Roode Kruis dezen winter afgelast. By voldoende deelname zal er echter gelegenheid bestaan een middag- cursus te volgen van 4 tot 6 uur. Hun die hier voor in aanmerking wenschen te komen, wordt verzocht, zich uitsluitend schriftelyk op te ge ven by de administratrice der afdeeling, mevr. Zwanenburg, Mauricialaan 21. Overveen Indien men de cursussen volgt, neemt men de verplich ting op zich gedurende twee jaar na het behalen van hef helpsterdiploma 3de kl- voor het Roode Kruis beschikbaar te zijn. T*" Mijn vrouw viel vanochtend "bijna flauw, toen ze de deur opendeed en een chauf feur met een sierlijken zwaai zijn pet af nam en zei: ,J)e taxi staat voor, mevrouw." Zij kwam de kamer binnengestormd en vroeg of ik een verhuiswagen had besteld. Een verhuiswagenNeen, dat moest een Maandagochtendvergissing zijn. Ik had wél een taxi besteld. En het was ook een taxi, die voor mijn deur stond, al leek hij meer op een zeppelin met vier wielen. De halve straat hing buiten het raam om dat ballonwonder te aanschouwen en toen ik met mijn actetasch achter instapte, hoorde ik uitroepen van bewondering om zooveel koelbloedigheid. Je hoeft er anders heelemaal geen held voor te zijn, om in zocfn wagen te kruipen, want het is een heusche taxi, die even lek ker zit als een andere zonder ballon op het bovendek. Tijdens mijn luchtig ritje door de stad vertelde mijn chauffeur het een en ander over dat wonder op vier wielen, waarboven een ballongasinstallatie is gemaakt, die in drie a vier minuten kan gevuld worden. 35 lieve kilometertjes kan zij rijden en dan versnoept ze nog maar 8 M3. gas. In verschillende steden in Nederland zijn al laadstations gemaakt, zoodat hier en daar maar even gestopt moet worden om nieuwe levensstof op te nemen. Het is in een wip gebeurd. Tijd kost geld, weet u! In Haarlem toeren al twee „zeppelins" door de straten, terwijl men druk bezig is het derde wonder te maken. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Autoped, Verzyiberg. Hoeufftstraat 4; Broche, Kossen, Oranjestraat 37; Bril, Bureau van po litie, Smedestraat; Ceintuur. Van Weel, Damia- testraat 24; Pak dekens. Bureau van Politie, Smedestraat; Doosje tafzijde, Schaal, Klooster straat 47; 1 paar handschoenen, Van Batum, Bakenessergracht 52 zw.; Handwarmer, v. d. Brands, Stringstraat 2; twee honden, Kennel Haarlem. Amsterdamschevaart 320; hond, Ja- min, Vergierdeweg 5; Handwarmer, Reuben, Kogelstraat 3; Kleedje, Vermeer, Reyer Anslo- straat 56; Muts, Van Weel, Damiatestraat 24; Oorbel, Lugtmeyer, Vinkenstraat 46; Ring, Dakkenhoven, Schoterweg 174; Ring en rente zegels. Calandt, Seringenstraat 12; Rywiel- plaatje, Warmers. Spaarnwouderstraat 15 rood; Rijwielplaatje, Kool, Schoterveenstraat 2; Taschje met inhoud, Bureau van Politie, Sme destraat; Tasch, inhoud schoolboeken, Moor- hop, Lootsstraat 5; Tumpak. Scheeïlngs, Slacht huisstraat 17; Taschje met inhoud, Schoue, Gierstraat 64. Op 31 October 1940 werd onder leiding van den voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken een ver gadering gehouden van vele vertegenwoordigers van het groot- en klein-winkelbedryf te Haar lem, ten einde met elkander van gedachten te wisselen over een uniformiteit met betrekking tot de winkelsluiting in de eerstkomende maan den. Ten behoeve van het koopend publiek en mede ten behoeve van den geheelen winkel stand in zijn meest breeden omvang, adviseert de Kamer het navolgende Gedurende de maanden. November, en .Decem ber 1940, zoomede Januari 1941 wordt in over weging gegeven op werkdagen de winkels te 6 uur des namiddags te sluiten, dus ook op den Zaterdag. Op dezen regel wordt een uitzondering ge maakt voor de consumptiebedrijven, zöoals bak kers, banketbakkers, vischwinkels, groenten- en fruitwinkels, sigarenwinkels, slijteryen en le- vensmiddelenbedrijven, waarvoor wordt gead viseerd dit sluitingsuur vast te stellen op 7 uur des namiddags en des Zaterdags op 8 uur. Een ernstig beroep wordt daarbij gedaan op het publiek, zijn inkoopen zooveel mogelyk in de ochtend- en vroege middaguren te doen. De politie heeft 5 Haarlemmers bekeurd, die de distributiewet hebben overtreden. Het wa ren pensionhoudrs, die een foutieve opgave ter verkrijging van brandstoffen deden. Bepaalde vertrekken hadden zij n.l. dubbel op de lijsten ingevuld Een handlanger van een schoenenwinkelier verkocht schoenen zonder toewijzing. Hy werd' geverbaliseerd en zag 4 paar schoenen naar het distributiekantoor verhuizen. Blijkens mededeeling van den secretaris-gene raal, waarnemend hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken, zal een groot aan" I tal gemeenten in de provincie Noord-Holland worden samengevoegd en wel zoodanig, dat eer. financieel krachtige gemeente een zwakker zusje J onder haar bescherming moet nemen. Aan J Heemstede zal de eer te beurt vallen, Benne broek te helpen en het ls de moeite waatd, in het kort na te gaan wat hiervan de gevolgen zullen zijn. In de eerste plaats mag Groenendaeler er wei op wyzen, dat het tydstip voor deze samen voeging voor een deel wèl en voor een deel niet gunstig ls gekozen. Immers, Heemstede boert nog steeds goed met de duiten, maar 't kan toch geen pochen ïyden; de tyd van de groote over schotten is voorbij en met het geld, dat we nog in het reservepotje hebben, moeten we erg zui nig zijn, want ei zullen nog wel kwader dagen komen. En nu moeten v.ie ook voor Bennebroek gaan zorgen een gemeente die een aantal moei lijke jaren heeft meegemaakt en zich met bui tengewone krachtsinspanning op de been heeft weten te houden. Nu heeft Groenendaeler alle mogelyke sympathie voor het vriendelyk plaats je, d-at tot nog toe Bennebroek heet en dat geldt voor de dito bevolking, maar de saamgekoppelde gemeente-financiën zullen een bron van groote zorg worden. Alleen reeds aan de verbetering van straten en wegen in Bennebroek zuilen flinke bedragen moeten worden besteed; de Schoollaan b.v. heeft een flinken opknapper noodig, wil het een laan volgens Heemsteedsch model worden. En zoo zyn er nog verschillende straten en wegen aan te wyzen, die.een grondige verbetering behoeven en waarvoor een flink bedrag zal moeten worden uitgetrokken. Daar is voorts het werkloosheidsvraagstuk, dat voor beide gemeenten van evident belang is. De bevolking van Bennebroek bestaat voor een deel uit bloemistarbeiders en daaraan' hebben we in Heemstede nu juist geen gebrek, integen deel. Op het oogenblik, dat dit artikel geschre ven wordt, hebben weliswaar bijna, alle Ben- nebroekers werk, maar aan velen is toch reeds ontslag aangezegd. Tenzy er binnen afzienbaren tyd op ruime schaal en tegen Ioonende pryzen Bloembollen geëxporteerd kunnen worden, zul len in den komenden winter tachtig tot honderd werkloozen extra voor rekening van de Heem- steedsche steunregeling komen, die, zooals men weet, geheel zelfstandig is, geen subsidie van het ryk geniet en zulks in de huidige tijds omstandigheden hoogstwaarschynlijk ook wel niet zal krijgen. Waar het overgroote deel der bevolking tot den arbeidenden stand behoort, het aantal ge goede inwoners niet groot en dat der gefor tuneerde zelfs zeer gering is, spelen er de be lastingen dus ook niet zoo'n rol als b.v. in Heemstede, op het oogenblik kan zulks niet met cyfers worden aangetoond, maar wie in Bennebroek eenigszins bekend is, weet wel hoe daar de zaken staan. Voor de Bennebroekers zyn de uitgebroken oorlog en de daaruit ontstane toestand voor ons land een zeer groote tegen valler, want deze gemeente begon zich juist als forensengemeente aardig te ontwikkelen, en nu daaraan voorloopig een einde is gekomen, kon den de verwachtingen aangaande de opbrengst van de belastingen onmogelyk groot zyn. Daar om zal de bevolking van Bennebroek onder de huidige omstandigheden het wellicht niet eens zoo erg vinden, onder Heemstede te komen. Of Heemstede, met deze aanwinst ingenomen is, moet betwijfeld worden, mede op grond van de hierboven aangehaalde argumenten, tenzy er nog weer andere motieven mochten worden ont dekt, waarom Heemstede zich met een breed gebaar over Bennebroek zou willen ontfermen. Aardig is het misschien, te weten, dat Groot- Heemstede straks een carillon ryk zal zyn. Het ls een geschenk geweest aan de Protestantsche kerk en het kan op zomeravonden zoo fyn- tinkelend zijn klanken over het dorpje uit strooien, dat men er stil. en ontroerd naar luis tert. Wie zou niet met den wensch instemmen, dat straks de klanken van dit carillon door den wind gedragen worden over een bloeiend Groot-Heemstede GROENENDAELER De donkere avonden, die we nu beleven de maan is er nfet en de regenwolken hangen laag hebben velen weer een on vrij willig bad op Zaterdag en Zondag be zorgd. Het grachtwater is nog niet zóó helder, dat men kan zeggen, dat de dren kelingen een opfrisschertje hebben gehad, waardoor van het eene bad een ander is gekomen, hetzij in het ziekenhuis, hetzy thuis. Merkwaardige dingen kunnen er in deze da gen gebeuren. Zondagavond om kwart over elf liep een 81-jarige Haarlemmer met zyn 57- jarigen zoon in de buurt van de Manégebrug. Het was donker en zij konden zich slecht oriënteeren. De zoon stak op den walkant een lucifer aan om zich te oriënteeren en prompt daarop verdween het tweetal in de Nieuwe Gracht. Door het licht van den lucifer was hét zoeken naar dén weg n.l. nóg moeilijker ge worden Beide mannen riepen om hulp en voorbij gangers haalden de rèddingshaak van de brug, terwijl een bewoner van de Nieuwe Gracht fluks een ladder haalde. De oude heer was aanvankelijk bewusteloos, zoodat een dokter er by gehaald moest worden. Deze achtte over brenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. De zoon werd in perceel Nieuwe Gracht 53 van droge kleeren voorzien en naar het huis var, zyn vader gebracht. Zaterdagavond viel een jongeman, die met de fiets aan de hand liep, in de Nieuwe Gracht. Het witte hekje was niet te onderscheiden en het bleek niet lang genoeg te zyn. De drenke ling werd ook alweer door omwonenden met behulp van een reddingshaak gered en daarna van droge kleeren voorzien. Zyn flets en bril is men dei volgenden dag gaan zoeken. De 45-jarige grondwerker E. G. liep Zater dagavond naby de Lange Brug In het Spaarne. De brugwachter en een burger redden hem, maar door het schuren tegen den walkant kreeg de man eenige verwondingen. Hy werd naar het gasthuis gebracht. Zondagavond omstreeks 10 uur moest een 38-jarige vischhandelaar met behulp van een reddingsbaak opgevischt worden uft den Gast huissingel by de Groote Houtstraat. Hij is ter observatie in het gasthuis opgenomen. Hier en daar zyn nog meer menschen het spoor kwyt geraakt, maar als de politie er bui ten blijft, komen dergelijke gevallen niet aan den dag. Prinsenhof: Bezoek aan de Leeszaal door 2245 personen (v. j. 1983). Bezoek aan de kranten zaal door 4264 personen (v. j. 4739). Uitgeleend werden 10158 boeken (v. j. 7715). Filiaal „Huis te Zaanen": Uitgeleend werden 3308 boeken (v. j. 3091).. Hoofdbibliotheek en filiaal: In het geheel werden uitgeleend 13466 boeken (v. j. 10806). De leeszaal van het Filiaal is nog steeds in gebruik door den luchtbeschermingsdienst en dus gesloten. Door het regenachtige weer heeft de Haar lemsche politie Zaterdag en Zondag slechts 62 processen-verbaal behoeven op te maken. De verdeeling was in groote trekken als volgt 16 wielryders gaven geen teeken, 14 hadden hun ffeits niet goed verlicht en 11 hielden niet vol doende rechts. Voor het examen van den dagcursus der eer ste Ned. Slagersvakschool slaagde onze stad genoot R. O. H. Frencken. Door „Kindervoeding werden in de week van 3 October tot en met 2 November 1940 6000 porties warm eten verstrekt, n.l. in lokaal Rijks straatweg 1274; Soendastraat 1203; Zochcstraat 1502; Kamperstraat 1032; Teylerplein 776; voorm. Spaarndam 210. StadsschouwburgN.V. Nederl. Tooneel „Toon tje heeft een paard geteekend", 2.15 en 7.45 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Na- jaarstentoonstelling van schilderyen en teeke- ningen, 105 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling van Stu dies en Schetsen van het genootschap „Kurst zij ons Doel", 10—4 uur. Boskamp, Overveen: Tentoonstelling Glas- en Weefwerk, 104 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 108: Bezich tiging van schilderijen en teelteningen van 10 tot 12 uur en 2.305 uur. Palestina Diorama's, Schoteraingel 117a: Ge opend van 105 uur. Rembrandt: .Amor doet in kousen", voor vol wassenen, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „De avonturier van Parijs", 14 jaar, 2. 6.30 en 8.45 uur. Lu*or: „Op een avond in Mei", alle leeftij den, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. FranS Hals: „Het mysterie van Kamer 12", voor volwassenen, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „Vadertje Langbeen", Woensdag 2.30 uur, Zaterdag 2.30 uur, Zondag 2 en 4 uur, iederen avond van 711 uur doorloopend. De Zondag, en avonddiensten der apotheken» zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels en van Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180; G. Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede, tel. 28320. Ten gerieve van de Haarlemsche katholieken die de besloten voorstelling van Katholiek Am sterdam van Vondels „Peters en Pauwels" (pre mière Nederl. Tooneel) in den Stadsschouwburg te Amsterdam op Zondagmiddag a.s. te twee uur willen bijwonen, bestaat gelegenheid toegangs kaarten te bespreken aan het redactiebureau van de Nieuwe. Haarl. Courant, Nassauplein 1, en wel op Dinsdag Woensdag en Donderdag van negen uur tot half vijf dagelijks. De letterkundige H. Marsman, die onlangs om het leven is gekomen heeft een ryke en be langrijke hoeveelheid werk achter gelaten. De boekhandelaar H. de Vries aan de Ged. Oude gracht hééft dit werk thans tentoongesteld, in een omiysting, die ongetwijfeld zeer velen zal interesseeren. Talrijke manuscripten, foto's, cor respondentie met vrienden en uitgevers etc. zijn bij de betrokken uitgaven gevoegd, waardoor het werk niet meer een doode druk is, maar levend is geworden. De heer de Vries heeft voor zijn expositie de medewerking van velen gekregen. W. van Leeu wen schonk een geschriftje, waarin het leven en de beteekenis van den jongen dichter kern achtig naar voren wordt gebracht. De bezoe ker krijgt daardoor een blyvend souvenir en hij zal het ongetwijfeld zorgvuldig bewaren. Roel Houwlnk stond een bundel onuitgegeven gedichten, het eerste werk van Marsman, af en de moeder van den overledene schonk o.a. een door Paul O. Martin geteekend portret, dat het minst bekend, maar het meest geslaagd is. Men ziet er den dichtbundel Penthesileia- (in 1925 uitgegeven) en „Paradise regained", waarin ook het werk* der latere jaren is opgenomen. Zijn roman „De dood van Angèle Degroux" is om ringd door eenige bijzonderheden, die aan de totstandkoming van het boek vastzitten, etc. Een aparte afdeeling is aan de publicatie ge wijd, die zijn vele vrienden na zijn dood te zij ner herdenking deden. Het laatste werk van Marsman is door een eenvoudig zwart lintje omgeven. Het is moeilijk over dergelijke tentoonstel lingen in een kort bestek te schrijven. Daarom zullen we ons verder bepalen tot een opwek king de bijzondere gelegenheid om de biblio graphic van Marsman met particuliere zeld zaamheden te kunnen zien, niet te laten voor bijgaan. In perceel Plein 35 heeft het Stofzuigerhuis uit de Groote Houtstraat een filiaal gesticht speciaal voor radio-zaken. Men kan er de nieuwste toestellen bewonderen o.a. die van Tungsram uit Tilburg. In een flinke ruimte achter het kantoor is de groote reparatie-in richting ondergebracht. De winkel is geheel naar de eischen des tyds ingericht. Er is speciaal voor een aardigen aan blik gezorgd. Op een achtergrond van diep blauw staan in zilver vele attributen afgebeeld, op de muziek betrekking hebbende, zooals een notenbalk, orgelpijpen enz. Op overzichtelijke wijze staan de vele toestellen geëtaleerd, binnen en in de prachtige uitstalkasten. Den ondernemenden zakenman zy veel succes toegewenscht. Geboren: 1 November: E. RikkersDuff- hauss, dochter; M. Aanschoten—v. d. Veen, dochter; M. C. de Bey—Verker, zoon; D. Tol- flietPeters, zoon; A. WillemseVerzijlen- berg, dochter; 2 November: H. F. Bezemer—Rietdyk, doch ter; 3 November: W. EngemanBruisma, doch ter; J. J. van Doorn—Schouten, zoon; P. Bou- terseWaals, dochter; A. Lammersv. d. Manden, dochter; J. H. de Graaffv. d. Mey, zoon; 4 November: J. M. van de Maanakker—Koe horst, dochter; A. P. Pieters—van Blokland, zoon. Overleden: 1 November: J. E. van Rys- sel—Vermeulen. 80 jaar: M. J. Relcoert—v. d. t Inden, 56 jaar; J. P. Silvester, 66 jaar; 2 November: R. Smit, 68 jaar; J. M. Beezem, 84 jaar; W. A. Wouda—Blanskley, 56 jaar; 3 November; E. Kool, 77 jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2