Qei\k titaan Zuiggas voor autobussen en vrachtauto's Vele slachtoffers van de duisternis Mandsjoekwo bij het driehoekspact Commentaren op het Potocki-document Relletje te Londen Japan en Amerika Wegen naar Bombay gesloten Maarschalk Göring dankt het Duitsche volk Interessante proefneming slaagde bevredigend Voedt Uw huid 's nachts met Purol De moord te Leidschendam Kerkelijk leven MAANDAG 4 NOVEMBER 1940 Toenemende spanning in Britsch-Indië EDEN ZAL SMUTS ONTMOETEN Canadeesche mijnenveger vermist Bij einde van eerste en begin van tweede vierjarenplan Fransch protest bij Tsjang Kai Sjek Bezorgdheid in de V. S. over de positie van Engeland Een verklaring van Matsoeoka Pétain antwoordt Roosevelt Doodelijke aanrijding BOEDERIJ AFGEBRAND RUITENVERNIELERS AANGEHOUDEN Ingezetene van Zandvoort Vijftien koeien bleven gespaard Tegen tram opgelcopen en gedood Prijzen van den tuinbouwexport Lichtgas en moerasgas Rijproef De heer R. P. van Royen overleden WIJ LUISTEREN NAAR. Dinsdag 5 November NAAR EENHEID IN DEN GRAANHANDEL Familieadressen geïnterneerden Buchenwalde 50.000 voor „Vreugde en Arbeid" UIT DE STAATSCOURANT Ontslag militairen diëtist Gevaarlijk transport bij duisternis Boerenhofstede in Texel door brand verwoest Academische examens BENOEMINGEN Broeder Lucius Door verdrinking om het leven gekomen HSINKING, 3 Nov. (D. N. B.). De regeering van Mandsjoekwo heeft besloten volgens een concreet plan aan de nieuwe ontwikkeling der internationale situatie, zooals die door de slui ting van het driemogendhedenpact en de nieu we Sovjet-RussischJapansche betrekkingen :s ontstaan, tegemoet te komen. Men verwacht, dat de nieuwe diplomatieke politiek van Mandsjoekwo volgens de vier volgende richt lijnen zal worden gevoerd. Ie. Versterking van de politiek tot algeheele vereeniging van Japan en Mandsjoekwo tot één enkel lichaam, waarbij een bijzonder ac cent zal worden gelegd op de kwestie van sa menwerking op het gebied der algemeens eco nomische betrekkingen. Tot dit doel zal Mand sjoekwo de economische afdeeling van zijn am bassade in Tokio uitbreiden. 2e. Ontwikkeling der relaties met Duitsch land en Italië en uitbreiding der economische betrekkingen met deze beide landen met als basis de thans geldende handelsovereenkom sten. 3e. Op grond van het beginsel van goede na buurschap zal er naar gestreefd worden, de al- gemeene diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie te effenen. Tot dit doel zal de kwestie van de grensdemarcatie in overeen stemming gebracht worden met den voortgang ia de huidige besprekingen tusschen Rusland en Japan. 4e. In het kader van de reeds herhaalde ma len uiteengezette fundamenteele politiek za! krachtig worden gestreefd naar verbetering in öe betrekkingen met de Nanking-regeering. Ge- sien de speciale cultureele en economische be trekkingen tusschen Noord-China en Mand sjoekwo zal een nieuw verdrag van wederzjjd- schen bijstand worden gesloten. BERLIJN, 2 Nov. (A.N.P.). De Völkischer Be- °bachter" schrijft over den weerklank die gewekt ls door de publicatie van het Potocki-document °*n. het volgende: „Maandag publiceerde de „Völkischer Beob- ^chter" als antwoord op de versleten poging van den vroegeren Amerikaanschen ambassa- °cur te Parijs, Bullitt, in zijn te Chicago uit gesproken rede om zijn tot den oorlog opruien- ben arbeid in Europa te verbloemen, een docu mentair artikel, dat ondubbelzinnig het Euro- Deesch verleden van Bullitt blootlegde. Een in bet origineel weergegeven rapport aan den p°olschen minister van Buitenlandsche Zaken stelde Bullitt aan de kaak als oorlogsopruier etl kenmerkte hem als ophitser tot den oorlog tegen Duitschland. Deze documentaire publicatie heeft in het ge- beele buitenland een krachtigen weerklank ge- v°nden. Het is opmerkelijk, dat de Amerikaan se pers er van af ziet het in de „Völkischer ®eobachter" woordelijk aangehaalde en in facsi milé gepubliceerde document ook slechts in een bittreksel te publiceeren. De pijnlijke onthulling van de rol der Amerikaansche diplomatie als bbhitsend tot den oorlog schijnt niet te passen 'h het program der voorlichting van de Arr.e- bbaansche openbare meening. Uittreksels uit *mt Bullitt-artikel van de „Völkischer", die door United Press en Associated Press worden uitge ven, gaan beschaamd om den kern van de ïaak heen." Ten slotte schrijft het blad: •,De Ehgelsche omroep tracht op de oude bij ze de beteekenis van de publicatie te ver bateren door te melden, dat de Duitschers weer ®ens een van die mysterieuze documenten pu bliceeren, waardoor de schuld aan den oorlog ^an de geallieerden en ook van neutrale sta- ^n moet worden bewezen. Dit document is 0°°r een Berlijnsch dagblad gepubliceerd. Het is g®vonden in het Poolsche departement van Bui- 'bhlandsche Zaken en belast den Amerikaan- ®°ben ambassadeur Bullitt. Intusschtn woidt jbch het feit, dat de ambassadeur belast wordt b het bijzonder aangegeven zonder poging dit verzwakken. De echtheid van het document den voor de Amerikaansche diplomatie he ftenden inhoud kan echter ook de Engelsche agitatie niet ontkennen." BOMBAY, 2 Nov. (Reuter). Na de arrestatie Pandit Jawaharlal Nehroe, den voorzitter de Indische Congrespartij, zijn alle wegen baar Bombay gesloten. Volgens een D. N. B.-bericht uit Rome wordt Jb Britsch-Indië de spanning tusschen de be cking en de Britsche autoriteiten van dag y dag grooter. Tegelijk met Jawaharlal Neh- heeft de politie in het geheele land nog Vljftig voorvecliters van de beweging der „bur- *=erlijke ongehoorzaamheid" in hechtenis ge- boinen. Onder hen zou zich ook de voorzitter »ab de Mohammedaansche liga in Britsch- *bdië, Dzjinnah, bevinden. indien dit bericht bevestigd mocht worden, ?an kan worden geconstateerd, dat ook de ver- ;*Senwoordiging der 69.000.000 Mohammedanen ban Britsch-Indië, die 22 procent der bevol- bhig vormen, zich thans bij de beweging tegen e Engelschen aangesloten heeft, in de omgeving van Gandhi acht men het aiet uitgesloten, dat ook hij gearresteerd zou worden. In kringen van het Congres is men ban meening, dat de arrestatie van Gandhi on afzienbare gevolgen zou hebben. De arrestatie ban Vinoba en Nehroe heeft reeds groote ver ontwaardiging en betoogingen in alle groote Joelen en ook op het platteland veroorzaakt. ie Sbmbay, Calcutta en in andere groote ste- b6n hebben de Britsch-Indische kooplieden hun *aki en uit protest gesloten. Stockholm, 3 Nov.. <D. N. B.) Reuter Afdat de minister-president der Zuid- j 'kaanschc Unie generaal Smuts tijdens zijn aan het Oost-Afrikaansche front te Kar- bnem den Britschen minister van Oorlog Eden 261 treffen. **®W-YORK, 4 Oct. (D.N.B.). Het Canadee- be marine-hoofdkwartier heeft naar uit Ot- „Bras a gemeld' wordt, den mijnenveger die ver over tijd is, met de bemanning 28 man als verloren opgegeven. Mussolini tijdens de plechtigheid ter ge legenheid van de onthulling van het monument voor den Albaneeschen vrij heidsheld Skanderberg (Foto Romolo) BERLIJN, 3 Nov. (D.N.B.). De Duitsche bladen van Zondag publiceeren onder groote koppen een oproep en betuiging van dank van rijks maarschalk Göring aan alle werkenden, bij het einde van het eerste en het begin van het twee de vierjarenplan. Daarin wordt onder meer gezegd: „Een nieu we periode van scheppenden arbeid op elk ter rein van het économische en maatschappelijke leven ligt voor ons. Wij vatten dien arbeid aan in een historisch uur en in het bewustzijn, dat wij kunnen bouwen op de groote successen, die wij in de afgeloopen jaren uit eigen kracht be haald hebben. Wat sedert den herfst van 1936 op economisch gebied bereikt is, heeft aan mijn verwachtingen beantwoord en die voor een deel zelfs overtrof fen. Ik heb toen alle volksgenooten opgeroepen, aan het vierjarenplan mede te werken en allen hebben met vreugde aan mijn oproep gehoor gegeven. Wij hebben de productie van levensmiddelen en in het bijzonder die van grondstoffen aan zienlijk vergroot, nieuwe productie- en bewer kingsmethoden ingevoerd en talrijke uitgestrek te industrie-centra in het leven geroepen. Tege lijkertijd is de rijksverdediging enorm versterkt. Ik heb van ieder zeer veel moeten vergen, maar ik ben steeds begrepen en nooit teleurgesteld. Zoo word ik aan het einde der eerste vier jaar bewogen door een gevoel van diepen en op rechten dank jegens alle werkende volksgenooten. In het bijzonder dank ik mijn medewerkers, die mij krachtigen steun hebben verleend bij de ten uitvoerlegging van de mij door den Führer ge geven opdracht. Wat wij in rusteloozen arbeid hebben opgebouwd volgens den wil van den Führer, heeft in den oorlog de vuurproef door staan. De vijandelijke verwachting, dat men Duitschland door een arglistige blokkade op de knieën zou krijgen, is ijdel gebleken en zal ook in de toekomst niet in vervulling gaan. De fun damenten van het Duitsche bedrijfsleven zijn hecht en kunnen niet vernield worden, vier jarenplan en oorlogseconomie zijn een eenheid, beheerscht door de behoeften van den histori- schen Duitschen vrijheidsoorlog. Een vrucht baar economisch leven is even onmisbaar als een scherp zwaard. Ik vertrouw ook voortaan op den Duitscher. Uit het vertrouwen in en de liefde tot den Führer putten wij de kracht om onzen geheelen arbeid te. geven en in geestdrift te wer ken. De dapperheid van den soldaat aan het front en de plichtsvervulling in het vaderland helpen hem de zege te behalen en zijn grootsche werk te voltooien." HANOI, 3 Nov. (Domei). Volgens een hier ontvangen bericht heeft de Fransche ambas sadeur in China een onderhoud gehad met Tsjang Kai Sjek en daarbij een krachtig pro test ingediend naar aanleiding van het feit, dat Chineesche troepen op 26 October de grens van Indo-China hebben overschreden. De am bassade heeft tegen herhaling gewaarschuwd. LAUSANNE, 4 Nov. (D.N.B.). Volgens be richten uit Londen, hebben zich daar Zondag morgen incidenten voorgedaan. Voor het Buckingham Palace had zich een groote men- schenmenigte verzameld. welke hoofdzakelijk uit bewoners van de Oostelijke wijken van Lon den bestond. Een cordon van bereden politie agenten verdrong de menigte, die zich aan vankelijk rustig gedroeg, van den ingang van het Koninklijk Paleis. Toen uit de menigte kre ten weerklonken als: „Geeft ons brood, geeft ons kolen, geeft ons vensterglas", trachtte de politie de rust te doen wederkeeren, daarbij werd een vrouw door een paard op den grond gewor pen. De menigte geraakte daarover zoozeer in opwinding, dat de politie op verscheidene plaat sen van de wapens gebruik moest maken om de menigte uiteen te drijven. Zeven personen wer den daarbij gearresteerd. Uit New York meldt het D.N.B.: Hooge mili taire en diplomatieke kringen zijn, naar Von Wiegand uit Washington aan het „Journal American" meldt, „zeer bezorgd" over het „stra tegisch verloop van den oorlog", dat de Britsche positie steeds ongunstiger doet schijnen. In ge noemde kringen ziet men geen kansen op een spoedige verbetering in de Engelsche positie. In tegenstelling tot Napoleon, zoo wordt te Washington gezegd, heeft Hitier nog geen fou ten begaan. Engeland staat alleen en Duitsch land beheerscht het continent en heeft nog steeds het initiatief. Behalve luchtaanvallen kan Engeland niets ondernemen, zoodat .,in elk ge val op het oogenblik" voor Engeland geen mo gelijkheid van een militaire overwinning be staat TOKIO, 2 Nov. (Domei) De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, heeft Zaterdagavond een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat de toestand in dit gedeelte van de wereld in het geheel niet veranderd is sedert de sluiting van de driemogendheden- overeenkomst. De minister zeide: „Ik begrijp er volstrekt niets van, welke mogelijkheid de Ame rikaansche regeering er toe heeft gebracht, om Amerikaansche onderdanen uit Oost-Azië te evacueeren De verklaring van den minister werd uitge geven door het inlichtingenbureau van het De partement van Buitenlandsche Zaken. Zij luidt als volgt: „Ten einde te antwoorden op de ontelbare vragen, die gesteld zijn aan Josoeke Matsoeoka, oen minister van Buitenlandsche Zaken, publi ceert het inlichtingenbureau de volgende ver klaring van den minister: „Het gaat mij niet aan wie gekozen zal worden tot president van de Ver. Staten. In ieder geval is het geen onder werp, dat voor mij behoorlijk is om te bespre ken. Welk mogelijk verband er ligt tusschen de stappen, die kortelings door het staatsdeparte- ment zijn genomen door advies te geven aan Amerikaansche onderdanen in Oost-Azië om zich terug te trekken, en de verkiezingscampagne in de Ver. Staten, weet ik niet en wénsch ik niet te veronderstellen. Dit wil ik echter wel zeggen, dat ik er volstrekt niets van begrijp, welke moge lijkheid de Amerikaansche regeering er toe ge bracht heeft om stappen van dien aard te ne men. De toestand hier is niet gewijzigd sedert de sluiting van de driemogendhedenovereen- komst, welker aard ik reeds de gelegenheid heb gehad om duidelijk te maken." NEW YORK, 3 Nov. (D. N. B.). Associated Press meldt uit Vichy, dat Pétain Zaterdag heeft geantwoord op Roosevelts korte, per soonlijke boodschap, die betrekking had op de Fransche bezittingen in Midden-Amerika. Het antwoord van Pétain is ter kennis van den Franschen ambassadeur te Washington ge bracht, die het zal doorgeven. Over den inhoud is niets medegedeeld. Vanmorgen is op den Kennemerstraatweg te Alkmaar een ernstige aanrijding gebeurd. Een man en een vrouw, die een handwagen voort duwden, werden bij het oversteken van de Nieuwpoortslaan naar de Comanstraat aange reden door een vrachtauto. De man werd gedood, terwijl de vrouw ernstig werd gewond. Het A.N.P. meldt, dat in de afgeloopen weken te Zandvoort vier étalageruiten bij neringdoen den, die met de Duitsche weermacht in zakelijke relatie stonden, werden ingegooid. Het inwer pen dezer ruiten geschiedde op verschillende dagen en wel vrij vroeg in den avond onder be gunstiging der dichte duisternis. De commissaris van politie bracht Vrijdag j.l. ter algemeene* kennis, dat ernstig rekening moest worden gehouden met de mogelijkheid, dat bij herhaling van deze euveldaden van de zijde der Duitsche overheid vergeldingsmaatregelen op de geheele bevolking zouden worden toegepast. Na een uitgebreid onderzoek ls het Zondag middag de gemeentepolitie gelukt, den dader dezer vernieling aan te houen. Deze, een jeug dige ingezetene van Zandvoort, legde een vol ledige bekentenis af. Tevens kon aan de hand van de verkregen gegevens worden vastgesteld, wie een soortge lijke vernieling in den nazomer pleegde. Ook deze dader werd aangehouden. Hij bekende even eens volledig,. Zaterdagmiddag brak door onbekende oor zaak brand uit in de boerderij van N. de Leeuw, Oosteinde, Wormer. Het vuur, aangewakkerd door den straffen wind, vond in de geheel uit hout opgetrokken boerderij gretig voedsel. De brandweer tastte het vuur met vijf stralen uit autospuiten en waterleiding zoo energiek aan, dat reeds vrij spoedig de oplaaiende vlammen waren neergeslagen. Het bedrijfsgedeelte wero echter volkomen verwoest en het woongedeelte, hoewel grootendeels voor het vuur gespaard, leed zeer veel van het bluschtwater. Door doortastend optreden van den heer W. de V., die de touwen doorsneed, konden vijftien op stal staande koeien veilig naar buiten wor den gebracht. Gelet op de tijdsomstandigheden wordt de schade slechts ten deele gedekt. Zondagavond om ongeveer half negen is de 56-jarige B. E. H. uit de Viietstraat te 's-Gra venhage tegen een rijdenden wagen van de N.Z.H. T. M. geloopen. Vermoedelijk is dit te wijten aan de duisternis. Het slachtoffer werd met een schedelfractuur naar het R. K. Z'e- kenhuis overgebracht, waar hij in den loop van den avond is overleden. In de nieuwe prijzen, welke met ingang van ieze week gelden voor den export van tuin bouwproducten, is een verhooging van onge veer twee gulden per 100 stuks voor de bloem kool ingevoerd. In verband met het gevordere'e seizoen zijn enkele booren-soorten in de prijs lijsten vervallen. Er is nu echter bijgevoegd een prijsregeling voor de stoktomaten, die nu aan de veilingen komen. Deze zijn gesteld van 17 tot 9 per 100 kilo, echter werd Zaterdag voor dit product nog tot f 2.20 aan de veilingen besteed, zoodat deze prijs een kleine verlaging zou brengen. Daarentegen is de prijs die betaald zal wor den voor de koolsoorten iets verhoogd, terwijl thans ook op de lijst is geplaatst een noteermg van 12 voor de spruitkool. Voor verschillen de andere producten, zooals appelen, peren, kroten enz. is de prijs, zooals die vóór 28 Oc tober was vastgesteld, niet veranderd. De Amsterdamsche politie op legitima tiebewijs-controle. De trampassagiers worden aan den tand gevoeld (Foto Pax-Holland) Onder groote belangstelling van tal van ge- noodigden, onder wie vertegenwoordigers van de Rijksverkeersinspectie, leiders van stedelijke be drijven, van fabrieken en van industrieele on dernemingen waren, hield de Nederlandsche Vereeniging voor Tramweg- en Autotransport diensten te Utrecht èen vergadering, gewijd aan het vraagstuk van de toepassing van zuiggas- generatoren voor aandrijving van autobussen en vrachtauto's. De inleider, ir. J. W. H. van de Meene, inge nieur bij de Nederlandsche Spoorwegen, gaf een uitvoerig overzicht van de resultaten der on derzoekingen en proefnemingen. De rapporteur meldde, dat houtgasgenera toren zeer goede resultaten hebben opgele verd, doch dat de brandstofkosten 6 a 10 ct. per K.M. beloopen. Zonder schade aan de Nederlandsche bosschen toe te brengen kunnen zeker 1500 auto's en ten hoogste 5000 auto's per jaar in ons land met hout worden bediend. Ten opzichte van de totale behoefte is dit aantal gering te noemen. Goede resul taten zoowel wat bedrijf als kosten betreft levert eveneens het gebruik van Drentsche turf op. Bij den anthraciet generator (bij ge bruik van nootjes 4 en 5) zijn de brandstof kosten per K.M. 3 a 5 ct. en dus ook laag. Een belangrijk onderdeel van de zuiggasin- stallatie is de gasreiniging, waarbij gebleken is, da'- vaak de filterdoekreiniging onvoldoende is en dat de cycloonreinigingsinstallatie-van Ton- 1 geren een belangrijke verbetering geeft, indien deze wordt aangevuld met een gasreiniging bij kleine gassnelheid, omdat bij deze laatste de cycloonreiniging onvoldoende schijnt te werken. Men is dus druk bezig de kinderziekten te be strijden en het is wel zeker, dat de technici daarin volkomen zullen slagen. Een andere vraag is, of materiaal voor het vervaardigen der installaties thans in voldoende mate ter beschik king kan worden gesteld en of ook de kolenvoor- ziening voldoende verzekerd is. Buitendien is er niet veel tijd ter beschikking en gezien d» transportmoeilijkheden geldt ook hier: Wie snel helpt, helpt dubbel. Bij de interessante discussie, die volgde, wer den in het algemeen de ervaringen van den in leider bevestigd en werden tevens tal van bij zonderheden medegedeeld, o.m. over de wijze waarop de zuiggasinstallatie op een aanhang- wagentje op 1 of 2 wielen wordt medegevoerd. Met nadruk vestigde de inleider de aandacht op de ernstige vergiftigingsgevaren, die het ont wikkelde koolmonoxyd oplevert. In de discussie werd ook op de toepassings mogelijkheid van lichtgas en moerasgas in hoog samengepersten vorm (150 tot 200 atm.) voor aandrijving van benzine- en dieselmotoren ge wezen. De bezwaren daarvan liggen voorname lijk in de noodzaak van het installeeren van een compressie-inrichting, waarmede vele maanden en vele duizenden guldens gemoeid zijn. Zooals bekend is, zijn in verscheidene gemeenten niet temin van deze installaties uitgevoerd en rijden reeds sedert eenigen tijd bijv. de wagens van den Amsterdamschen Reinigingsdienst met een batterij van flesschen, met hoogsamengeperst lichtgas. Nadat de voorzitter, dr. ir. J. G. J. G. Nieu- wenhuis, directeur der Rotterdamsche Electri- sche Tram, den inleider en den deelnemers aan de bespreking dank had gebracht, werd na een gemeenschappelijken maaltijd de bestudeering van het vraagstuk voortgezet en werd een uit gebreide rijproef genomen. Aan dit zeker niet minst- belangrijke deel der bijeenkomst werd deelgenomen door de gemeen te Utrecht met een bus met aangehangen hout- •asgenerator, door de gemeente Amsterdam met een autobus met aangehangen anthracietgas- generator en een vrachtauto met daarop ge plaatste installatie, door de Gooische Tram en de Westlandsche Tram met bussen eveneens met anthracietgasgenerator, die door de W.S.M. ach ter in den toerwagen zelf is aangebracht. Bij zondere vermelding verdient de Twentsche Elec- trische Tram, die reeds sedert lang haar bedrijf geheel in een autobusbedrijf heeft omgezet en waarvan de directeur des morgens van Enschedé naar Utrecht met een bus, voorzien van een houtgasgenerator was komen rijden met een ge middelde snelheid van meer dan 40 K.M. pei uur. Door de zorgen van den heer N. A. Imelman. directeur der G.E.B.R.U., vormden al deze wa gens een stoet, aan den kop waarvan een ben zinebus was geplaatst en welke stoet, voorafge gaan door de verkeerspolitie, van het Vreeburg zich door het Utrechtsche verkeer bewoog. Een proefrit naar Zeist volgde, waarbij de wagens drie minuten na elkaar vertrokken en op een reeks aangegeven plaatsen telkens tien secon den moesten stoppen, teneinde na te gaan, hoe de wagens hun plicht zouden doen onder nor male bedrijfsomstandigheden. De resultaten waren zeer bevredigend en te Zeist werden de bussen nog eens aandach tig bekeken en besproken. Bijzondere aan- dacht trok de groote twinbus van de ge meente Amsterdam, waarbij de gasinstalla tie op een eenvoudig onderstel is geplaatst, dat eenerzijds met twee horizontaal geplaat ste scharnieren aan den bus is verbonden en anderzijds op een enkel, zichzelf instellend wiel met luchtband wordt gedragen. De terugtocht naar Utrecht werd ononderbro ken door alle wagens in behoorlijk snel tempo volbracht en zij, die het voorrecht hadden met den Amsterdamschen bus van Utrecht langs den moeilijken Vechtstraatweg naar de hoofdstad terug te keeren, hebben kunnerf vaststellen, hoe uitnemend zich de bevestigingsconstructie van den generator tijdens dezen zwaren, met groote snelheid uitgevoerden rit aan de weg- en rij- moeilijkheden aanpast. De proefneming mag in alle opzichten geslaagd worden genoemd en daarvan zijn goede resul taten voor het wegvervoer te verwachten. Zaterdag j.l. is in het Academisch Zieken huis te Leiden, ten gevolge van een ongeluk op 67-jarigen leeftijd overleden de heer R. P. van Royen, oud-directeur van de Gemeente- waterleiding te Amsterdam. De begrafenis zal Woensdag a.s. om 12 uur geschieden op de Neder-Duatsch Hervormde Begraafplaats te Wassenaar. JAARSVELD, 414.4 M. AVRO-Uitzending 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoon- muziek, 9.10 Concertgebouworkest en so list (opn 10.15 Orgelspel (gr.pl.), 10.35 Gramofoonmuziek. 11.00 Wenken voor de huishouding. 11.20 Omroeporkest, 12.00 12.45 Nieuws- en economische berichten Gramofoonmuziek 12.15 Omroeporkest, ANP, 1.00 Reportage, 1.15 AVRO-Amuse- mentsorkest en solist, 2.10 Piano, zang en declamatie. 2.15 AVRO-Aeolianorkest, 4.00 ma. 5.15 Vragen van den dag en beursbe- Gramoioonmuziek, 4.15 Cabaretprogram- ricliten ANP. 5.30 Orkest der ..Luftwaffe" 6.25 Causerie ..Het goudprobleem", 6 45 Actueele reportage of gramofoonmuziek, 7.007.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA-Uitzending 7.15 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuwsbe richten ANP. gramofoonmuziek, 9.15 Gra mofoonmuziek. 10.15 Esmeralda, solist en gramofoonmuziek, 11.15 Gramofoonmuziek, 11.45 Orgelspel, 12.15 Gramofoonmuziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 VARA-orkest, 2.15 Gramofoon muziek. 2.45 Verkorte operette ,.Die Czar- dasfürstin" (gr.pl.), 3.45 Gramofoonmu- siek, 4.00 „Het puntenprobleem". causerie en vragenbeantwoording, 4.20 VARA-ork., 5.15 Vragen van den dag en beursberich ten ANP. 5.30 RVU: Cyclus „Hoofdstukken uit de geschiedenis van den lach", 6.00 Orgelspel. 6 45 Gramofoonmuziek, 7.00 7.15 Nieuwsberichten ANP. sluiting. Radioprogramma want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag en gezond door. Doe dit 1 of 2 x per week. verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-30 ct. Zaterdagavond omstreeks 10 uur is te Smilde de ongeveer 26-jarige, ongehuwde W. Emmens door de duisternis misleid met zijn flets in de Drentsche Hoofavaart gereden. Na een tijdje slaagde men er in den man op het droge te brengen. Toepassing van kunstmatige ademha ling mocht echter niet meer baten. Zaterdagavond omstreeks kwart over tien is de 46-jarige man L. Jurien. gewoond hebbende in de Frederikstraat te Rotterdam, die op de Zaagmolenkade liep, door de duisternis misleid in de Rotte geraakt. Hij werd door een burger, die zich geheel gekleed te water begaf op het droge gebracht, waarna een geneesheer eenigen tijd trachtte de levensgeesten op te wekken echter zonder resultaat. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht. Omstreeks denzelfden tijd is in de Scheepma kershaven een persoon te water geraakt en ver dronken. Zondag heeft het personeel van de rivierpoli tie uit de Wijnhaven, eveneens te Rotterdam, het lijk opgehaald van den 45-jarigen kranten bezorger H. C. Hoek, wonende aan den Goud- schen Singel, die Zaterdagmorgen vroeg door üe duisternis misleid te water geraakt en ver dronken is. De 26-jarige boerenarbeider L. V. is denzelf den avond op zijn fiets te Purmerend in de Plantsoengracht gereden en ondanks krachtige reddingspogingen verdronken. In den nacht van Zaterdag is de 32-jarige J. Cortenrade, wonende aan het Bosscherveld te Maastricht, ten gevolge van de duisternis met zijn rijwiel in het Bassin geraakt en ver dronken. Zondagavond omstreeks negen uur is te Hel mond een 22-jarig lid van den Opbouwdienst, H. Th. Arts, afkomstig uit Tegelen, door de duisternis misleid, ter hoogte van de N.V. P. X. van Vüssingens' Katoenfabrieken in de Zuid- Willemsvaart geraakt en verdronken. Ofschoon spoedig hulp aanwezig was en geruimen tijd kunstmatige ademhaling werd toegepast, konden de levensgeesten niet meer worden opgewekt. Zaterdagavond noorden bewoners van het woonwagenkamp aan de Slachthuiskade te Den Haag een gil, doch daar het daarna stil bleef, werd hieraan verder geen aandacht geschonken. Zondagmorgen kwam aan het kamp iemand in- formeeren of zijn zoon, de 34-jarige bakker W. v. D. uit de Stuwstraat, Zaterdagavond daar brood had bezorgd. Men had hem niet gezien en een der bewoners herinnerde zich den gil. De politie werd gewaarschuwd en stelde een onder zoek in. Bij het dreggen in het water van de Slachthuiskade werd hier het lijk van den vermiste opgehaald. Vermoedelijk is de man met zijn bakfiets te water gereden. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Te Amsterdam heeft wederom de G.G.D. twee slachtoffers van de duisternis geborgen. Uit de Nieuwe Achtergracht en uit de Da Cos- takade bij de Potgieterstraat zijn de lijken op gehaald van een 60-jarigen en een 75-jarigen man. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Holsteyn, heeft heden conclusie genomen in de zaak van den 29-jarigen Rotterdamschen koopman R. A., die ter zake van moord op den veekoopman C. G. van der Horst te Leidschen dam door het gerechtshof te 's-Gravenhage is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Naar wij vernemen, zijn thans pogingen gaan de om alle bonden op het gebied van den graan handel tot een fusie te bewegen. Hierbij zijn betrokken o. a. de importeurs, de exporteurs, de groothandelaren en de olieslagers. Aangezien de familiebetrekkingen van een aantal der Nederlandsche geïnterneerden in Buchenwalde tot dusver verzuimden, haar adres in Nederland schriftelijk op te geven aan het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis (4e afdeeling), Zwarteweg 75, Den Haag, worden deze uitgenoodigd, alsnog aan dit verzoek gevolg te geven. Na aflöop van een te Amsterdam gegeven con cert ter gelegenheid van de oprichting van de gemeenschap „Vreugde en Arbeid", een stichting van den heer H. J. Woudenberg, commissaris van het N.V.V., heeft de Rijkscommissaris den heer Woudenberg medegedeeld, dat hij over een bedrag van ƒ50.000 kon beschikken ten bate van „Vreugde en Arbeid". Met ingang van 1 November 1940 is op het daartoe door hem gedaan verzoek, ter zake van langdurigen dienst, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den luitenant- kolonel A. Govers, van het wapen der infan terie. Mr. Holsteyn achtte alle aangevoerde cassatiemiddelen ongegrond en conclu deerde tot verwerping van het beroep. De Hooge Raad zal arrest wijzen op 2 De cember. Op den Oosterhoutschenweg bij Breda reed bij avond in de richting Oosterhout een groote vrachtauto, waarop o.m. waren geladen zware ijzeren balken, welke ruim twee meter achter den laadbak uitstaken. Aan den laadbak was een rood achterlicht bevestigd. De chauffeur van een achterop rijdenden vrachtauto merkte wel het roode achterlicht, echter niet de uit stekende ijzeren balken, die geen kenteekenen droegen. Het gevolg was, dat een dezer balken door de motorkap in de cabine drong, juist op de plaats, waar een bedrijfsleider was gezeten. Deze werd dermate gewond, dat hü in net Dia- conessenhuis te Breda is overleden. De chauf feur bleef ongedeerd. Zondagochtend omstreeks half een is brana ontstaan in de groote boerenhofstede „Groe- nendaal", gelegen in de Westpunt van Texel en bewoond door den heer F. Witte. De brand brak in een voorkamer uit, vermoedelijk door vonken uit de kachel, de brandweer was spoedig ter plaatse, doch vrijwel de geheele boerderij ging in de vlammen op. Ook verbrandde een aantal pakken stroo, die nabij de hofstede wa ren opgeslagen. De bewoners konden zich tijdig in veiligheid stellen. Het vee, dat zich in de boerderij bevond, kon worden gered. Verzekering dekt de schade. GRONINGEN. Aan de rijksuniversiteit is bevorderd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift over de beteekenis van het gypo- physe-achterkwabextract voor een spontaan ba ringsverloop de heer P. H. Brons, arts, geboren te Gorredijk. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Professor aan het Philosophicum te War mond den Weleerw. Zeergel. Heer Dr, J. G. M. Willebrands; tot Kapelaan te Amsterdam (Begijnhof) den Weleerw. Heer M. J. Wenners, voorheen student te Rome; tot Kapelaan te Amsterdam (O. L. Vrouw van Alt. Bijstand) den Weleerw. Heer J. Ver tot Kapelaan te Voorburg (H. Martinus) den Weleerw. Heer A. Th. van der Burg; tot Kapelaan te Obdam den Weleerw. Heer J. M. Th. Reiber; tot Kapelaan te Langeraar den Weleerw. Heer C. J. A. Schoonderwoerd; tot Kapelaan te Warmenhuizen den Weleerw, Heèr B. D. Koopen, thans Kapelaan te Goes; tot Kapelaan te Gouda (O. L. Vrouw Hem.) den Weleerw. Heer F. P. J. Boelrijk; tot Kapelaan te Bergen den Weleerw. Heer J. G. Louter, voorheen student te Rome; tot Kapelaan te 's-Gravenhage (H. Liduin*) den Weleerw. Heer W. J. Dekleermaeker; tot Kapelaan te Schoonhoven den Weleerw. Heer C. W. Thomas; tot Kapelaan te Bovenkerk den Weleerw. Heer J. L. H. van Vliet; tot Kapelaan te Noorden den Weleerw. Heer C. J. Berkhout, thans Kapelaan te Noordwij- kerhout (Mariagesticht). Zondagmorgen is de 74-jarige Eerwaarde Broeder Lucius uit het R.K. Jongensweeshuis te Delft, door de duisternis misleid, in de Kan toorgracht geraakt en verdronken. Zijn Eerw. was ruim dertig jaren in bovengenoemd wees huis werkzaam. De begrafenis zal geschieden Dinsdagmorgen vanuit het Provinciaal huis van de congregatie van de Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes te Dongen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5