Heemskerk wenscht geen samenvoeging met Castricum Interview met Göring over de luchtactie tegen Engeland Uit andere bladen Successen van het duikbootwapen Saloniki wederom gebombardeerd Duidelijk verband met presidentsverkiezing Het groote succes van den oorlog ter zee Engelsche troepen op Kreta geland Enschedeesche V.V.V.' film DINSDAG 5 NOVEMBER 1940 LAATSTE NIEUWS Zelfstandigheid of aan sluiting bij Beverwijk VOOR DE GESNEUVELDE GEZELLEN Harde feiten tegenover Britsche beweringen HEEMSTEDE Officieele première van Oud en nieuw uit Twenteland" Duitsch weermachtsbericht Ital. weermachtsbericht Staat en bevolkingsvraagstuk UIT DE HOOFDSTAD Het torentje van praeses v. Nispen tot eere-monument De N.S.B. wil slechts samen- Werking in de N.S.B. Aanvallen op Londen nog niet op hoogtepunt Frontbericht van D.N.B. Bombardementen op Rome te verwachten? Radiorede van Antonescoe HILLEGOM aanroepen en vereeren als Patroon van de huis gezinnen, Patroon van den arbeid, Patroon van den maatschappelijken vrede, maar ook Patroon voor een zaligen dood. En, zou het dan niet te vens een blijvende daad van piëteit kunnen zijn jegens onze gesneuvelde gezellen, wanneer wij nu deze gelegenheid aangrijpen, om hiervan een monument te maken ter vereering van hun na gedachtenis? Daarvoor is echter noodig naast een werkelijk mooi St. Josephbeeld, waarvoor Amsterdam I wel zou kunnen zorgen, dat door een erkend kunstenaar een passende symboliek wordt aan gebracht, om de bedoeling weer te geven, alsook een marmeren herinneringsplaat, waarop in gulden letters de onsterfelijke namen van onze fiere, jonge helden. Maar een en ander kost geld. Dit nu is een nationale eeretaak van heel het Centraal Verband, opdat we hier inder daad zullen hebben een stille hulde en een stee- nen bede van alle gezellen voor onze gevallenen. Wanneer ik bemerk, dat dit initiatief ingang mocht vinden, zult U er wel meer van hooren. Op hoop van zegen.... De gemeenteraad van Heemskerk heeft gister middag uitspraak gedaan over de kwestie samen voeging met Castricum, zooals deze door den secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken in overweging is gege ven. B. en W. stelden voor: le. met kracht de zelfstandigheid der gemeente te bepleiten op gronden, die in een memorie uitvoerig zijn aangegeven; 2e. geen samenvoeging te erlangen met de ge meente Castricum, daar beide gemeenten prac- tisch geen gemeenschappelijke belangen hebben; 3e. mocht onverhoopt de zelfstandigheid niet gehandhaafd kunnen worden, dan zou samen voeging met Beverwijk zijn te overwegen. Dit voorstel werd gedaan op de volgende gronden; Overtuigd, dat in de toekomst de land- en tuinbouw een grooter plaats in het economische leven zullen gaan innemen dan voorheen, omdat de welvaart tenslotte in den grond zit, is reeds daarom de raad van oordeel dat deze gemeente grootendeels bestaande van land- en tuin bouw tevens in verband met hare geaard heid, mede uit zelfrespect, prijs blijft stellen op hare zelfstandigheid. Een voorstel tot samenvoeging van deze gemeente met die van Castricum lijkt den raad minder gelukkig, want nóch geografisch nóch in maatschappelijk opzicht heeft deze gemeente met Castricum iets gemeen. Inder daad zouden hare belangen daardoor zelfs ten zeerste worden geschaad, want als deze gemeente zal moeten worden samengevoegd, dan is zij daarin het meest aangewezen op de gemeente Beverwijk. Eerstens is zij het eindpunt van de noorde lijke strook Haarlem, waar zij is aangewezen op de Arrondissementsrechtbank en het Kantonge recht, terwijl na Beverwijk Haarlem voor haar d e stad is. Met de gemeente Beverwijk heeft zij al hare belangen op het gebied van onderwijs, zieken huiswezen, winkelstand, gas, rioleering, arbeids bemiddeling en werkloosheidsverzekering, ver keer, markt-, kade-, slachtpost-, distributie, en strandwezen gemeen, als gevolg waarvan zij ge meenschappelijke regelingen met Beverwijk heeft op het gebied van het openbaar onderwijs, ar beidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering, gasvoorziening en slachthuis, terwijl nog meer dere te regelen belangen als rioleering, contro leerend geneesheer enz. in het verschiet liggen. Vervolgens ligt Heemskerk tegen Beverwijk aangebouwd. Aan de Maerten van Heemskerck- straat en Jan van Kuikweg behooren de zuide lijke bewoners van die wegen tot de gemeente Beverwijk en de noordelijke tot die van Heems kerk, terwijl eerstgenoemden hun electrisch licht ontvangen via het Heemskerksch net. Voegen wij hier als niet het minste nog aan toe dat Heemskerk is opgenomen in het streekplan IJmond-Noord, waardoor het met Beverwijk als één geheel wordt beschouwd en eventueele uit breidingsplannen hiermede rekening dienen te houden. En dan vooral ook is Heemskerk op Beverwijk aangewezen door den afzet van zijn land- en tuinbouwproducten. Als bewijs hiervan moge dienen dat alleen van de Veilingvereeniging In het bijzijn van verschillende heeren burgemeesters van Oost-Twentsche gemeen ten, bestuursleden van V.V.V.'s, hoofden van bedrijven en instellingen, alsmede ver schillende andere genoodigden vond Zater dagmiddag in de groote hall van het stad huis te Enschede de première plaats van de in onze kolommen reeds meermalen be sproken film der Enschedeesche VV.V. De aanwezigen werden welkom geheeten door den voorzitter der plaatselijke V.V.V., den heer H. B. Peteri, die er op wees, dat het V.V.V - werk geen kwestie is van persoonlijke liefheb berij. maar een belang van voorname economi sche en sociale orde, die den steun der over heid behoeft. Het gemeentebestuur van Ensche de heeft een open oog voor deze groote belan gen gehad, hetgeen zich geuit heeft in den daadwerkelijken steun, dien men hiervan heeft ondervonden. Spr. is ervan overtuigd, dat de film van eroota beteekenis zal blijken, niet al- Kennemerland te Beverwijk ongeveer 70 pet. der leden uit Heemskerkers bestaat. Uit het bovenstaande moge voldoende blijken dat deze gemeente geheel op Beverwijk is aan gewezen, terwijl bovendien na samenvoeging met Beverwijk zich geen grensmoeiliikheden zullen voordoen en de gemeenschappelijke regelingen zullen kunnen vervallen, wat bij samenvoeging met Castricum niet het geval is. Tenslotte wordt er met klem op gewezen dat het verdwijnen dezer oeroude gemeente een groote historische fout zou zijn. De heerlijkheid Castricum was sedert eeuwen een onderdeel van de ambachtsheerlijkheid Heemskerk. Eerst in 1664 kwam daaraan een einde, toen de toenmalige Vrouwe van Assumburg, Jonkvrouw Anna de Renesse, Vrijvrouwe van Heemskerk, Assendelft en Castricum, de heerlijkheid Castricum ver kocht voor f 30.000 aan den heer Mr. Cor nells Geelvinck te Amsterdam en nog in 1888, voor het laatst, was de burgemeester van Heemskerk tevens burgemeester van Castricum. Mocht onverhoopt de gemeente Castricum weer bij Heemskerk worden gevoegd, dan ware nog de naam Heemskerk te hand haven. Bü de hierna volgende discussie merkte de heer BEENTJES (R.K.) op, dat in het me morandum te veel den nadruk wordt gelegd op aansluiting bij Beverwijk, terwijl toch aller eerst getracht moet worden om de zelfstan digheid te behouden. Er openen zich voor den tuinbouw betere perspectieven en wanneer deze werkelijkheid worden, zal de financieele positie van Heemskerk vanzelf gunstiger wor den, waardoor de noodlijdendheid verdwijnt. De heer MUI JEN (Neutr.) wees er Op, dat de gemeente niet door eigen schuld in moeilijk heden is geraakt. Deze zjjn het gevolg van de manier, waarop de laatste 10 jaar de tuinbouw is behandeld. De gemeente heeft daarvan den terugslag ondervonden. Spr. wees er verder op, dat Heemskerk van de kom van Castricum een uur gaans ver wijderd is, terwijl de bebouwing met Beverwijk ineenvloeit. Wanneer het gaat om samenvoe gen, dan behoort Heemskerk bij Beverwijk. Wethouder DUIVENVOORDE (R.K.) zeide dat de gemeente een oppervlakte heeft van 2800 H.A. Wanneer het waar is dat de welvaart in den grond zit, dan moet de gemeente zelf standig blijven. De heer BEENTJES wees er op, dat Cas tricum geheel andere belangen heeft, waarna de heer CASTRICUM (R.K.) de aandacht ves tigde op de mogelijkheid om zelfstandig te blijven, wanneer er weer gebouwd kon worden Tenslotte constateerde de heer v. d. OUTE- NAAR (Chr.) dat bij een eventueele volksstem ming zeker 99 pCt. van de bevolking zich tegen aansluiting met Castricum zou verklaren. Nadat B. en W. hadden toegezegd, dat het memorandum nog zal worden aange vuld, werd het voorstel van B. en W., met het memorandum, door den raad z. b. s. aanvaard. B. en W. boden de gemeentebegrooting voor 1941 aan. Deze werd in handen gesteld van een comité van onderzoek, bestaande uit de heeren Beentjes, v. d. Outenaar en Vendel. leen voor Enschede, maar voor het geheele ge west. Tenslotte bracht de heer Jassies dank aan de heeren Kleinstra en Nieuwenhuis van Deltafilm en beriep zich op den daadwerke- lijken steun en medewerking van alle aanwe zigen bij de vervulling van de taak der ver- eeniging. Hierna werd een aanvang gemaakt met de vertooning van de drie-deelige kleurenfilm, welke wij reeds uitvoerig bespraken, waarna nog het woord werd gevoerd door den voor zitter van de algemeene vereeniging voor vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.) den heer R. de Waal uit Den Haag, die er zijn verheugenis over uitsprak dat de film juist was geworden, wat zij zijn moest: een propaganda-film van economische# sociale en cultureele beteekenis voor Enschede en naaste omgeving. Dat een en ander tot stand kon komen is niet het minst te danken aan het gemeentebestuur dat de verhouding met de V.V.V. hier volkomen juist heeft aangevoeld en spr. zou deze samen werking dan ook gaarne ten voorbeeld willen stellen aan alle V.V.V.'s in Overijsel. De bijeenkomst werd besloten met een woord van dank van den heer Jassies aan alle aan wezigen, waarna de bezoekers van buiten En schede een rondgang maakten door het fraaie stadhuis. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) BERLIJN, 4 Nov. (D. N. B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: De onder bevel van den eersten luitenant ter zee Kretschmer staande duikboot heeft de beide Britsche hulpkruisers Laurentic (18.724 bx.t) en Patroclus (11.314 b.r.t.) alsmede het bewapende Britsche koopvaardijschip Casanare (5376 b.r.t.) tot zinken gebracht. Met dit re sultaat heeft de eerste luitenant ter zee Kretschmer in totaal 217.198 bx.t. scheepsruim, te tot zinken gebracht en daarmede is hij de tweede duikbootcommandant, die meer dan 200.000 b.r.t. scheepsruimte vernietigd heeft. Het ongunstige weder heeft het iuchtwapen niet weerhouden zijn aanvallen op Londen en Schotland voort to zetten, hoewel in kleineren omvang. In een dappere duikvlucht deden ge vechtsvliegtuigen een aanval op een rangeer station in het Noorden van Londen en troffen stationsgebouwen en verkeerswerken. Verschei dene stukken luchtdoelgeschut brachten zij met machinegeweervuur tot zwijgen. Aanvallen op Britsche vliegvelden haden ook gisteren succes. In Stratishali staan de inrichtingen van het vliegveld in brand. In Wattisham werden hangars en vliegtuigen vernield. Andere vlieg velden en voor de oorlogvoering belangrijke in- dustrieele doelen, vooral in Schotland, werden met succes gebombardeerd. Bij Ierland en aan de Schotsche Oostkust, deden gevechtsvlieg tuigen aanvallen op afzonderlijke schepen en konvooien. Een koopvaardijschip van 19.000 b.r.t. kreeg een zwaren treffer. Bij Kinnaird-Head werden een torpedojager, een patrouilleboot, een groot koopvaardijschip en een vrachtschip zwaar ge troffen. Britsche Vliegtuigen ondernamen slechts en kele vluchten naar Nederland en Noord- Duitschland. In Nederland werden twee huizen verwoest. Twee personen werden gedood entwee gewond. In Duitschland vielen slechts op drie plaatsen bommen, die in het geheel geen scha de aanlichtten. De vijand verloor gisteren drie vliegtuigen. Twee Duitsche toestellen worden vermist. De bemanningen van een gevechtsformatie onder leiding van den commandant Hauptman Storp onderscheidden zich door met succes uitgevoerde aanvallen op Britsche vliegvelden en voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Londen ROME, 4 November (Stefani). Het hoofd kwartier van de weermacht maakt bekend: In den sector Epirus wordt de actie van de Italiaansche troepen voorbij de stellingen van Kalibaki voortgezet. Het Italiaansche Iuchtwa pen heeft aan de operaties te land meegewerkt, waarbij de vijandelijke stellingen in de omge ving van Corciano krachtig met bommen be stookt werden. Voorts werden de bombardemen ten op Saloniki, de citadel van Korfoe, het fort Navarino en de berghelling ten Noord-Oosten van Janina langs den verkeersweg Janina-Ka- libaki herhaald. Een Italiaansch vliegtuig is niet teruggekeerd. Tijdens 't /luchtgevecht dat, zoo als in het weermachtsbericht van gisteren ge meld, zich boven Saloniki afspeelde, werden be halve het vliegtuig waarvan gemeld was, dat het waarschijnlijk was neergehaald, nog vijf andere vijandelijke toestellen neergeschoten. Een Italaansch watervliegtuig, dat op patrouil le was, heeft een tweemotorig vijandelijk toe stel van het type Blenheim aangevallen, dat In het „Nederlandsch Dagblad" schrijft de bekende katholieke vrouwenarts dokter Aus- sems: „Onder de vraagstukken die voor het gansche volk van vitaal belang zijn, be hoort ongetwijfeld het bevolkingsvraagstuk. Over lang niet alle onderdeelen hiervan zijn op dit oogenblik de discussies reeds gesloten, doch over één, de geboortebeper king, is men vrijwel algemeen tot de erken ning gekomen, dat het voor een staat nood lottig is, wanneer het tegengaan der ge boorten tot gemeengoed van de bevolking en tot algemeen aanvaard stelsel is gewor den. Van een zuiver individueele aangele genheid heeft het vraagstuk der geboorte beperking zich vooral in den loop van deze eeuw tot een maatschappelijk verschijnsel van uitsluitend dègeneratieven aard ontwik keld en een staat die zich wil hervormen en hernieuwen, zooals ook de onze, kan er niet aan denken zich reeds bij den aanvang van den heropbouw te infecteeren met een smetstof die met zekerheid tot afbraak voert. Daarom moet de nieuwe volksgemeen schap beginnen, o. a. met een absoluut ver bod van moedwillige actieve geboorte-beper king. Wat wil dat zeggen? Dat wil zeggen, dat alles verboden wordt wat op eenigerlei wijze, rechtstreeks of zij delings, te maken heeft met moedwillige actieve geboortebeperking, dus vereenigin- gen, propaganda, consultatiebureaux, adver tenties, geschriften, benevens de fabricage, invoer en verbreiding van scheikundige technische en andere hulpmiddelen tot voorkoming van zwangerschap. Sedert de laatste jaren is een deel van ons volk achter de malthusiaansche ge boortebeperking aan komen sukkelen met een naar den vorm schijnbaar goedaardig, doch in wezen even verwerpelijk stelsel, dat P. O. genoemd wordt. Het spreek* vanzelt, dat dit stelsel, dat door ae aannahgers als een geoorloofd substituut van het malthu sianisme, maar tegelijk als een gevaarlijke overgang daarheen wordt beschouwd, even eens onder het verbod valt. Wordt met al deze verbodsbepalingen niet op verregaande wijze iedere vrije beschik king over het eigen lichaam bekort? Neen want ieder moge ten slotte zelf verantwoor den wat hij binnenskamers doen wil, doch de overheid heeft tot plicht te zorgen ne verscheidene malen getroffen werd en met zware schade aan boord moest terugkeeren. In Noord-Afrika verdreef een colonne Itali aansche snelle troepen vijandelijke pantserwa gens. Vijandelijke vliegtuigen deden aanvallen op kleine formaties bij Gam-ul-Greid ten Noord-Oosten van Giarabuh. Twee man wer den gedood en eenigen gewond. In Oost-Afrika werden vijandelijke aanvallen op Italiaansche strijdkrachten, die het berg- massief Sciusceib (Kassala) bezet houden, met lichte verliezen aan Italiaansche zijde afgesla gen. Wij maakten eenige krijgsgevangenen. In de Roode Zee bombardeerde ons Iuchtwapen een schip dat door een kruiser vergezeld werd, als mede de havenwerken van het eiland Perim. Vijandelijke toestellen bombardeerden Assab, waar drie personen gedood en eenigen gewond werden. Er ontstond lichte materieele schade aan woonhuizen. In den afgeloopen nacht probeerden vijande lijke vliegtuigen een aanval op Napels te on dernemen. Door krachtig spervuur tegengehou den, moesten zij hun bommen op open land laten vallen. Er wordt melding gemaakt van een doode en drie gewonden. De Centraal Praeses van de St. Josephs- gezellenvereenigingen schrijft in het „Kolpings- blad" o.m. het volgende: In dezen tijd gaan onze gedachten meer dan anders naar hen, die in de lente van dit jaar in de lente van hun leven gevallen zijn als offer voor ons vaderland. Daarom vragen wij in deze Novembermaand niet het minst om het gebed en H.H. Missen voor onze gesneu velden. Heel bijzonder treden uit hun rijen, die nu in onze verbeelding als een geheimzinnige be schermende macht langs de grenzen van ons dierbaar vaderland staan, voor ons de gesneu velde gezellen te voorschijn. Vrienden, moeten we onze helden vergeten? Misschien leven wij nog, omdat zij ons leven met hun leven hebben verdedigd. En, ais straks ons Vaderland weer vrij is, dan hebben zij met hun bloed de grenzen getrokken, dan is hun bloed het zaad geweest, waaruit boven hun graf een nieuwe en gelukkige samenleving kan op bloeien. Moeten wij dan hen aan de vergetel heid prijs geven? Nooit. Daarom heb ik een idee. 'tls alleen nog maar een idee. Van de medewerking onzer gezellen zal afhangen, of dat idee levensvatbaarheid heeft. In het hart van ons Centraal Verband, in het hart van Amsterdam, direct achter de toegangspoort tot het Gezellenhuis van Am sterdam I, enkele meters van de drukke Stadhouderskade, staat een Gothisch to rengebouwtje. Men vertelt, dat Praeses van Nispen dit bulten het eigenlijke Gezellen- huis heeft laten bouwen om er in te sterven. Omdat Christus gestorven was buiten Jeru zalem, wilde deze kinderlijke devote priester ook sterven buiten zijn „Jongensstad". Daarom had hij bepaald, dat hij, als zijn einde nader de, moest worden overgebracht naar dit ge bouwtje. De hemel heeft anders beschikt, wane Praeses van Nispen is plotseling gestorven en dood op bed gevonden. Maar nog altijd staat er het mooie gebouwtje, stijlvol en pitoresk, even wel ongebruikt en min of meer verwaarloosd. In vele steden, vooral in Zuidelijke landen, vindt men hier en daar, dicht aan een drukke straat, een of ander devotiekapelletje. Nu was mijn liefste wensch dit „torentje" te maken tot een voor iedereen toegankelijke de- vatiekapel ter eere van St. Joseph in net hart van de grootstad. Daar kan men St. Joseph quid detrimenti res publica capiat, dat de gemeenschap geen schade wordt toege bracht en daarom moet voorkomen worden, dat ontoelaatbare dingen uit de binnenka mer zich naar buiten kunnen verspreiden en op deze wijze opnieuw uitgroeien tot een systeem, dat aan den natuurlijken opbouw der maatschappij vijandig gezind is En hoe dan als de individueele gezond heid in het gedrang komt? Alsdan moet niet het verkeerde systeem in actie worden gebracht, maar zal de huisarts voor eik bepaald geval een bruikbaren uitweg wij zen. Onder bruikbaar te verstaan: afdoende voor den patiënt en aanvaardbaar voor de overheid." De N.S.B. wenscht geen toenadering noch fu sie tusschen de bestaande belangrijke bewegin gen, doch „toenadering van volgeling tot leider In het jongste nummer van „Volk en Vaderland" publiceert Goedewaagen over dit standpunt een hoofdartikel, waaraan wij het volgende ont- leenen: „De tijd van onderhandeling als gelijke partijen is allang voorbijgegaan. De N.S.B. is geen „partij" aan de groene tafel meer. Geen fusie in den zin van „gelijk overste ken" zoeken wij. Wij transigeeren niet meer over beginselen, waarvoor wij nu welhaast tien jaren geofferd hebben en waarmee wij ons in feilen strijd hebben vereenzelvigd." En verder luidt het: „Er is maar één middel om de echo van alle lastertaal in onze ooren te doen ver stommen. Dat middel is de open daad der er kenning van ons leidersrecht. In het Neder- landsche gezin zijn wij het jongste kind, de dragers van de toekomst der ouders en hun liefste en diepste verwachting. Wie onzen Leider zijn Leider noemt, reiken wij voluit de hand, vanwaar hij ook komt, rechtaan, zooals het mannen betaamt. Toenadering aanvaarden wij, van overal, waar men ons ziet, zooals wij in den loop der jaren gewor den zijn: als de pioniers, de eersten en sterksten in den lande, die den nieuwen weg van vaderland en continent hebben betre den. Wie na lange omwegen onze colonne vindt, begroeten wij met rechte rechterhand. Schamper en smadelijk heeft men ons be jegend; wij echter erkennen het goed recht van ieder, die eerlijk meekomt in den marsch onder het zwartroode vaandel en den Leider zijn Leider weet. Toenadering van „partijen" riekt naai parlementarisme en individualistische vrij heid. Toenadering van volgeling tot Leider is voor ons de eenige mogelijkheid." BERLIJN,v 4 Nov. (A.N.P.)Internatio nal News Service publiceert het volgende interview van haar correspondent Huss met Rijksmaarschalk Göring. „Rijksmaarschalk Göring, die van de Franschc Kanaalkust uit de voortdurende aanvallen op Engeland leidt, heeft zich omstreeks middernacht den, tijd gegund om voor een exclusief bliksempersgesprek aan de telefoon te komen. Hij verklaarde dat de Duitsche luchtaanvallen hun hoogtepunt nog niet hebben bereikt en dat de Britsche beweringen, dat zij het Rijk en inzonder heid Berlijn succesvol gebombardeerd heb ben, verzonnen leugens zijn, die slechts ten doel hebben de Amerikaansche verkiezin gen te beïnvloeden. Göring bevond zich blijkbaar 's nachts op het vliegveld, want ik hoorde het doffe grom men der vliegtuigmotoren, terwijl ik op mijn bureau te Berlijn telefoneerde. Dit is de eerste maal sedert het begin der massale aanvallen op Londen, dat de Rijksmaarschalk een persge- sprek toestond. Hij scheen in uitstekende stem ming en beantwoordde bereidwillig mijn eerste vraag, waarom de militaire censuur haar be richten over de aanvallen v. d. Royal Air Force op Berlijn gedurende de laatste dagen plotse ling baseerde op de verslagen van buitenland sche correspondenten. Göring zeide: ..Ik zal u zeggen waarom: De Britten verspreiden den laatsten tijd zulke groteske leugens over de zoogenaamde verwoes ting van Berlijn en van andere belangrijk! steden o.a. zouden de Potsdamer, Anhal- ter en Stettiner Bahnhof in vlammen staan en de electrische centrale Klingenberg zou ver woest zijn dat ik graag zou willen zien tot hoever enen met deze leugens wel kan gaan. Er is ook nog een tweede reden: de Engelschen hebben hun bommen op zoo grooten afstand van hun doelen geworpen, dat ik geen reden heb hun door een opgave overeenkomstig de feiten mede te deelen, dat zij geenszins daar geweest zijn, waar zij meenden te zijn. „Wij willen nu eens zien hoever de geestelijke verwarring in den tegenwoordigen tijd kan gaan. U, als correspondent te Berlijn hebt de beste gelegenheid uzelf te overtuigen, Ik heb mijn toestemming gegeven, dat u Maandag met luitenant-generaal Weise een vlucht boven Berlijn onderneemt om de schade persoonlijk vast te stellen. „Als de Engelschen beweren dat wij op één dag 185 vliegtuigen verloren hebben, waarvan er meer dan honderd boven Londen vernietigd zouden zijn, maken zij eenvoudig van eiken bomtreffer een vernietigd vliegtuig. Hun tactiek is zoo kinderlijk dat wij wel eens wilden zien, hoever dit idiotisme nog opgevoerd kan wor den". Ik vroeg hem of de censuur voor den duur van den oorlog zoo zou blijven. Göring ant woordde: „Geenszins. Ik zou alleen willen zeggen, dat ik niet geloof, dat de Britsche vliegers zulke onzinnige rapporten uitge bracht hebben. Daarvoor houd ik ze nog al tijd te eerlijk. Ik kan me alleen voorstellen dat het ministerie van Voorlichting onaf hankelijk van de feitelijke gebeurtenissen steeds doorliegt. Ik ben er van overtuigd, dat de Britsche vervalschingen in deze da gen een bepaalde bedoeling hebben, die met de Amerikaansche presidentsverkiezingen verband houdt. Door de verspreiding van berichten, dat Ber lijn in vlammen staat en dat stations en elec trische centrales verwoest zijn, willen zij de aan dacht van de ontzaglijke te Londen aangerichte verwoestingen afleiden. De Engelschen beweren bijv. dat de Royal Air Force in den nacht van 29 October tijdens een sneeuwstorm boven Berlijn geweest is. Ik zeg, dat dien nacht geen enkel vliegtuig het Duitsche gebied is binnenge drongen. Het feit, dat de Engelschen het Ame rikaansche volk dergelijke leugens opdisschen in de veronderstelling, dat dit volk daaraan geloof zal hechten, is niet vleiend. Den afgeloopen nacht hebben ze in Berlijn bijv. anderhalf uur alarm gehad, hetgeen veroorzaakt was door een Duitsch vliegtuig, dat zijn richting kwijt was ge raakt. Gisternacht is geen enkel vliegtuig bin nengedrongen en u kunt er verzekerd van zijn, dat er ook vandaag geen zal binnendringen." Hierna vroeg ik of de grootscheepsche aan vallen op Londen, ondanks de Britsche bewe ringen van het tegendeel, voortgingen. De Rijks maarschalk antwoordde: „Ik heb 7 September de grootscheepsche aan vallen op Londen geopend. Tot dusverre is er geen enkele nacht voorbijgegaan zonder oat Duitsche vliegtuigen boven Londen vlogen. Met uitzondering van vier dagen zijn onze vlieg tuigen ook overdag boven Londen geweest. Ik geef de verzekering dat met uitzondering van één enkel geval, toen de dekking door de wolken gunstig was, niet een enkel Britsch vliegtuig overdag boven Duitsch gebied is doorgedrongen, terwijl de Duitsche vliegtuigen bij dag en bij nacht hun bommen uitwierpen. Deze aanvallen zullen niet ophouden. De Engelschen weten dat ik tot dusverre onze volledige sterkte nog niet in het vuur ge bracht heb, maar dat de actie van het Iuchtwapen tot nu toe op beperkte schaal geschied is." Ik wees toen op de Britsche bewering dat het niet mogelijk zou zijn nog grootere resultaten te bereiken. Göring zei daarop: „Dat beweren ze. U meent, dat de Engelschen ontkennen, dat ik ongeveer 20.000 vliegtuigen bezat. Nu, zij beweren, dat zij er al 15.000 neer geschoten hebben. Men kan zich dit alles slechts verklaren als men Churchill's boek kent, waar in hij hymnen aan de leugen wijdt. Dit is niets anders dan een poging om de verkiezingscam pagne in Amerika te beïnvloeden. Ik geloof dat er in Amerika een verstandig volk woont, in staat den werkelijken toestand te beoordeeierr, als men het de feiten voorlegt. Ik geloof, dat de Amerikaansche ambassade, voor zooverre zij nog aanwezig is, getuigenis over de Britsche leugens kan afleggen. Ik kan u verzekeren dat geheele wijken van Londen verpletterd zijn en dat de haveninstallaties een chaos vormen. Ik kan slechts betreuren dat ik u niet tot een vlucht boven Londen kan uitnoodigen BERLIJN, 4 Nov. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Het opperbevel van de weermacht plaatst boven aan het verslag van heden van de ge vechtshandelingen der laatste vierentwintig uur de groote successen van den onderzeeër, die on der leiding van Kapitan-leutnant Kretschmer staat. Nadat Engeland in de maand October in totaal 827.000 b.r. ton scheepsruimte heeft ver loren, ongerekend de schepen, die zwaar be schadigd en ten deele in hopeloozen toestand zijn gebracht, bewijzen reeds de verliescijfers van de eerste dagen van November, dat de blok keering zich steeds nauwer om Groot-Brittan- nië sluit. De Duitsche marine verstaat het haar nieuwe steunpunten aan de kust van den Atlan- tischen Oceaan te gebruiken om ook van het Westen uit de Engelsche aanvoeren doeltreffen der rj te sluiten. De profetieën van Engelsche vlootdeskundigen, dat de havens aan den At- lantischen Oceaan in de practijk de Duitsche oorlogvoering tot last zouden zijn, liepen op het tegendeel uit, naar de feiten intuaschen hebben bewezen. ROME, 4 Nov. (Stefani) Uit Londen wordt officieel gemeld, dat Britsche troepen op het eiland Kreta aan land zijn gegaan. Het is niet mogelijk, aldus vervolgt het communiqué, de belangrijkheid en de sterkte van deze troepen nader aan te geven, noch den datum waarop de ontscheping heeft plaats gehad. Men merkt hier op, dat het eenvoudig lezen van de Italiaansche weermachtsberichten vol doende opheldering verschaft over het voorbe houd. dat in het Engelsche communiqué wordt gemaakt. In het weermachtsbericht nummer 148 van 2 November werd medegedeeld, dat den vorigen dag Italiaansche bommenwerpers aan de Britsche strijdkrachten, die ontscheept wer den op Kreta, zware verliezen hebben toege bracht. Het is eveneens bekend dat de Italiaan sche dagbladen reeds gepubliceerd hebben, dat Britsche strijdkrachten zich op het eiland Kreta bevonden lang voor het Italiaansche ultimatum, en dat hun aanwezigheid een van de oorzaken vormde voor de Italiaansche actie in Grieken land. In de afgeloopen dagen hebben de Brit sche strijdkrachten op Kreta versterkingen ont vangen. Dit beteekent niet alleen geen enkele welkome hulp voor de Grieksche troepen, die in den steek gelaten en alleen in Epirus strijden, en brengt ook geen verandering in de bestaande factoren van den toestand in het Oostelijk ge bied van de Middellandsche Zee, maar vormt het bewijs, dat Groot Brittannië zich slechts uit sluitend op Grieksch grondgebied bevindt wegens de strategische belangen van eigen vloot en luchtmacht. BERN, 4 Nov. (ANP) Naar uit Bern wordt gemeld heeft commander West, luchtattaché bij het Engelsche gezantschap te Bern verklaard, dat de Royal Air Force, zoodra de verkiezingen in Amerika zijn gehouden, op groote schaal bombardementen op Rome zou beginnen. Deze bombardementen zouden eerst na de verkiezin gen in de V. S. plaats vinden, daar men anders reacties in katholieke Amerikaansche kringen bij gelegenheid van de verkiezingen vreest. BOEKAREST, 4 Nov. (Stefani). Generaal Antonescoe heeft een toespraak voor de radio gehouden waarin hij den lof sprak van den stichter der IJzeren Garde, Codreanoe. Anto nescoe verklaarde dat Codreanoe is gevallen, maar zijn overtuiging heeft gezegevierd. Hij be sloot met de groenhemden uit te noodigen zich met hem te vereenigen voor den moreelen wederopbouw en de grootheid van Roemenië, Wie dit bord voor zich ziet moet x t r M voorzichtig J ztyn, want htj nadert 'n voor- «h, yT rangsweg (óók sTaS*. bet verkeer van Mnks laten vóórgaan^ Badhuis. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 28 Oct. t/m. 2 Nov. ge nomen 498 douchebaden en 23 kuipbaden. Aan 39 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 40 volwassenen gebruik gemaakt. Loop der bevolking. Gevestigd: G. S. de Brabander, Stationsweg 4; C. A. de Bruin, van den Endelaan 63; L. van den Burg, van Tets- straat 1; J. Heersman, Weerlaan 23; C. D.van Kerkhoven met gezin, Burg. Pontstraat 64; A. M. Kortekaas, Molenbuurt 3; M. Th. Kruijden- bergBoermans met gezin, Weeresteinstraat 26, A. J. van der Laan, Molenbuurt 13; E. Luijer, Hoofdstraat 140; W. J. Pluijmers met gezin, Leidschestraat 167; J. M. Reinders en echtg., Vosselaan 7; A. Rikkers—Heersman, Weerlaan 23; A. R. Roode—Smits, Burg. Went- holtstraat 6. Vertrokken: G. B. Bultink. 's-GraVenhage, Loosduinscheweg 635a; J. J. Corbee, Leeuwar den, Marechaussee Kazerne; A. C. Daim, Dort mund—Eving (Duitschland), Hessischestrasse 165; B. A. M. Förster, Oss, Boterstraat 71; C. M. Hoogenboom, Roelof Arendsveen, Alke made B 183; A. M. van der Hulst, Heemstede, Heemsteedsche Dreef 266; P. M. A. Lankes, Doesburg, Koepoortstraat 16; A. Philippo, Heemstede, Joh. Vermeerstraat 13. In enkele korte bewoordingen wenschte de burgemeester, de heer J. J. G. E. Rückert de V.V.V. geluk met het genomen initiatief, want spr., die reeds met de film heeft kunnen ken nismaken. weet, dat zij goed is en hij hoopt, dat Enschede het nut ervan moge ondérvin- den. De heer K Jassies, directeur van de V.V.V.- Enschede besteedde vervolgens eenige aandacht aan de taak van een vereeniging voor vreem delingenverkeer. Twente is, aldus spr., een der in verschillen de opzichten belangwekendste gedeelten van ons land. Het natuurschoon is van een groote veel zijdigheid en bovendien leeft er een eeuwen oude volkscultuur, die zich openbaart in den bouwtrant der oude behuizingen, in eenvoudige gebruiksvoorwerpen, in volksgeloof en volks leven. In dit opzicht openen zich wijde perspec tieven voor een vereeniging, die zich de be vordering van het vreemdelingenverkeer ten doel stelt en die ernaar wil streven Twente en in het bijzonder Enschede die bekendheid te verschaffen, welke zij ruimschoots verdienen. Dat dit noodig is bewijzen de pijnlijkste mis verstanden, die herhaaldelijk aan den dag tre den. Dat met een en ander ook economische en sociale belangen van de hoogste orde zijn ge moeid is bovendien duidelijk, maar ook de cul tureele zijde vraagt niet het minst de aan dacht. Te veel nog uit ouden tijd is verloren gegaan; te groot is de onbekendheid met de schatten uit het verleden, die ons door vorige geslachten zijn nagelaten; te weinig nog weten wij veelal van de levensomstandigheden, van de opvattingen onzer voorouders, van groote gebeurtenissen die hen beroerden. Ook op dit terrein meent de V.V.V. een taak te hebben, waarbij zij zich niet het minst tot de men- schen van eigen stad en streek richt. In ver band hiermede herinnert spr. aan de beweg wijzering van twaalf wandel- en fietsroutes door het plattelandsdeel der gemeente en in hetzelfde verband moet ook de film „Oud en nieuw uit Twenteland" worden bezien. Niet voor niets is het een cultuurfilm, al dient ze meteen het economisch en sociaal streven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4