Oude Twentsche havezathe gaat verdwijnen A. H. J. Engels t BOSCH 1 Jlcuul O vet Rijkswegen in West-Brabant AANPASSING VAN LOCAAL VERKEER Voorkom^ FIETS LICHT „De Eeshof" in Tubbergen verkocht In memoriam W Dwergrepubliek Kerkdijk leven DINSDAG 5 NOVEMBER 1940 Het geboortehuis van Dr. Schaep- man heeft beter lot verdiend Nieuw lid van Ged. Staten van Utrecht Jhr. ,mr. K. J. Schorer NATIONAAL FRONT De eenheid in het vischbedrijf Geen uitbreiding Breda's politiecorps Vrouw vermist In andere landen UITVAART EN BEGRAFENIS A. H. J. ENGELS Krans voor Engelschen vlieger uitgeworpen Journalistiek Schipper verdronken HOCKEY Zondag a.s. de uitgestelde pr oefwedstrij den WIJ LUISTEREN NAAR. Woensdag 6 November Rondwegen Breda knooppunt Traverse door Breda Doodelijke aanrijding bij duisternis Examen wiskunde Benoemingen In het Aartsbisdom MGR. P. HOPMANS 26 JAAR BISSCHOP St. Alfonsusretraitensuis Amersfoort Een der oude Twentsche havezathen, „De Eeshof", aan den weg van Tubbergen naar Vasse, eertijds woonstee van de Heeren van Tubbergen en in den lande bekend als het geboortehuis van Dr. Schaepman, is dezer dagen aan een Doetinchemsche firma ver kocht. Wat er precies mee zal gebeuren, staat nog niet vast; zijn we goed ingelicht, dan zal het huis worden afgebroken, zoodat daarmede een merkwaardig Twcntsch, his torisch gebouw, waaraan vooral voor de katholieken een mooie herinnering vastzit, zal verdwijnen. In de geschiedenis werd de Eeshof of Eschede reeds in de 14e eeuw genoemd, in zijn huidigen vorm dateert hij echter uit de 18e eeuw. Vóór 1400 moet deze havezathe hebben gestaan Oos telijk van de R. K. Kerk te Tubbergen, op den Esch. Later is zij verplaatst naar de Noordzijde, haar de plek, waar zij ook nu nog ligt. Mr. G. J. ter Kuile vermeldt in zijn bekende Werk: „Geschiedkundige aanteekeningen op de havezathen in Twenthe", hoe Huis Eschede oudtijds een Saksische meyerhof moet zijn ge weest, bewoond door de heeren van Tubbergen. In 1411 treedt voor de eerste maal het geslacht Eschede op; het zal gedurende negen generaties den Eeshof bewonen. De Heeren van Eschede moeten invloedrijke personen geweest zijn, zij bezaten het erfmarkerigterschap in de marke Tubbergen en hadden in de Pancratiuskerk hun eigen grafstede. De geschiedenis van dit ge slacht, waaruit tal van geestelijken, abdissen en nonnen zijn voortgekomen, is ten deele ook de geschiedenis van den geloofsstrijd van het Rcomsche Twente in den tijd van en na den tachtigjarigen oorlog. In die dagen van achter- Volging heeft de Eeshof, evenals trouwens het geval was met de naburige havezathen Weem- selo en Herinckhave, meermalen voor samen komsten van de uit de kerken verdreven katho lieken gediend. Op 23 November 1806 sterft met Adolf van Eschede het geslacht uit en dan wordt tot 1892 de Eeshof bewoond door leden der families von Bönninghausen en von Heyden. De zes jaren dat burgemeester Schaepman het huis had ge huurd, vormen slechts een korte onderbreking: ha het in 1844 te hebben betrokken, moest de familie Schaepman den Eeshof in 1850 weer ontruimen, daar Hubert von Heyden, gehuwd hiet freule von Bönninghausen, er zelf wilde gaan wonen. Nog zeven jaar houdt de familie Schaepman elders in Tubbergen verblijf, in 1855 Wordt den burgemeester eervol ontslag verleend In de hedenmorgen gehouden tweede gewone zitting der Provinciale Staten van Utrecht werd met 30 van de 35 uitgebrachte stemmen in de vacature Baron van Tuvll van Serooskerken tot Ud van Gedeputeerde Staten gekozen jhr. mr. K. J. Schorer, die van 1923 tot 1935 ook lid Was van Gedeputeerde Staten en sinds 1922 lid der Provinciale Staten van Utrecht. De leider van Nationaal Front heeft ingesteld een Departement der 'Kamers, dienende ter co ördinatie tusschen de dagelij ksche leiding der Beweging en de Culturaele Kamer, de Sociaal- Economische Kamer en eventueel verder in te stellen Kamers. Met de leiding van het Departement der Kamers heeft hij belast den heer S. A. A. Maas De Federatie Organisaties Vischbedrijf Schrijft ons het volgende: Dezer dagen is een persbericht, afkomstig Van het bureau voor economische bedrijfsorga nisatie, verschenen. In dat bericht werd medegedeeld, dat er twee stroomingen zouden zijn, die beide trachten, de zoo hoog noodige eenheid op het terrein van den vischhandel en van de vischverwerking tot Stand te brengen en dat het secretariaat van een dezer stroomingen, de Federatie van orga nisaties in het vischbedrijf, zou worden waar genomen door het secretariaat van het „Ver bond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland". Hit laatste is onjuist; er bestaat geenerlei orga nisatorisch verband tusschen laatstgenoemd Verbond en eerstgenoemde federatie, de F.O.V. Het voorloopig secretariaat der F.O.V. berust bij Mr. A. Hoekema, advocaat te 's-Gravenhage, die ook dat van den Bond van Nederlandsche baringexporteurs waarneemt. Het is overigens aan twijfel onderhevig in boeverre gesproken kan worden van twee i,stroomingen", die de eenheid in het vischbe drijf zoeken. De F.O.V. wil namelijk zijn een federatie van de op het gebied van de visscherij, vischhandel en vischverwerking in Nederland bestaande organisaties. Zij wil dus met behoud Van het organisatorisch gegroeide een organi satie tot stand brengen, in wier boezem belan genconflicten tot oplossing moeten worden ge bracht. Het zal uit het bovenstaande duidelijk zijn, dat er geen intrinsiek verschil bestaat tusschen datgene, wat de F.O.V. wil, en hetgeen de zgn. ftndere strooming zou beoogen. Bij een eenigen tijd geleden genomen besluit Van den Bredaschen gemeenteraad werd op de begrooting 1940 een credietverhooging toege staan van 15.800,in verband met voorge komen uitbreiding van het politiecorps. B. en W. verzoeken thans den Raad, dit be sluit in te trekken, daar de uitbreiding van het Politiecorps voorloopig geen voortgang vindt, Welke maatregel waarschijnlijk verband houdt biet de aanstaande grenswijziging der gemeente. Te Leiderdorp wordt sedert Vrijdag J.l. ver bist de 69-jarige wed. L. Sierag, van wie men Vermoedt, dat zij in de duisternis te water is Seraakt en verdronken, en in 1857 vertrekt hij met zijn gezin naar Arnhem Slechts Herman, die 2 Maart 1844 op den Eeshof het eerste levenslicht aanschouwde, blijft in Twente achter, hij wordt naar het gymnasium in Oldenzaal gezonden, waarna hij aan het seminarie te Rijsenberg zijn studies vervolgt. De familie von Heyden heeft den Eeshof tot 1892 bewoond. Het jaar te voren was het land goed aangekocht namens Mgr. P. M. Snickers van de gelden door zijn diocesanen bijeenge bracht, bij gelegenheid van zijn gouden priester, feest. De Eeshof werd toen het Leogesticht, ter opvoeding van weezen, half-weezen en jon gens, die aan een strenger régime dan het ge wone moesten onderworpen worden. Ter opne ming van een groot aantal kinderen was het gebouw niet geschikt en de ruimte te beperkt en toen zich in 1898 een be>rre gelegenheid aanbood op het landgoed Drietelaar bij Bor- culo, vertrokken de broeders met circa 45 pu pillen derwaarts. Het huis, met de omliggende landerijen, werd toen aangekocht door den heer Paehlig, marine officier te Den Helder, die het gedurende een paar zomermaanden bewoonde en de landerijen aan particulieren verhuurd had. De ongeveer 11.5 H.A. groote havezathe is daarna weer in 't bezit gekomen van de fami lie' von Bönninghausen en was de laatste 14 ja ren verhuurd aan den A. B. T. B., die hierin een landbouw- en landbouwhuishoudschool had gevestigd; deze gaan echter binnenkort verhuizen naar een modem gebouw, meer in het centrum van het dorp gelegen. In den loop der jaren is de Eeshof in een vervallen toestand geraakt. Het herenhuis is een langgestrekt rechthoekig gebouw met een naar voren springenden linkervleugel; de bo venbouw schijnt uit de 19e eeuw te dateeren. Boven den ingang is het jaartal 1716 te lezen. In den vleugel zijn twee wapensteenen aange bracht, die indertijd bij graafwerk op het voor plein zijn gevonden, vertoonende ondersch. de alliantie wapens van Enschede en von Nordeck met het jaartal 1780 en de alliantie wapens van Enschede en vön Horde met het jaartal 1786. En thans staat deze historische havezathe op het punt te verdwijnen, evenals de om liggende bebossching, die mede is verkocht. Het ware te wenschen, dat in dezen een op lossing zou kunnen worden gevonden, waar door een en ander zou zijn te behouden. We kunnen ons moeilijk indenken dat het huis met zijn historische waarde en zijn locale sfeer binnenkort onder sloopershanden zal vallen. Het geboortehuis van dr. Herman Schaepman, aan wien de katholieken van Nederland hun emancipatie te danken heb ben en wiens herinnering in graniet even buiten de kom van Tubbergen staat ver eeuwigd, heeft een beter lot verdiend. Z"*™"1"1 .'"A een afdoende bescherming tegen besmetting met griep, keelontsteking en verkoudheid. Mr. E. G. M. Roolvink te Almelo schrijft ons: Den laatsten October stierf Engels in den leeftijd van 71 jaar. Aan de doodsbaar zullen velen de beteekenis van dit afgesloten leven overwegen en daarin krachten vinden voor het behoud van een innerlijk evenwicht in dezen fei bewogen tijd. In de herinnering van mijn vroege kinder jaren is Engels reeds een der vooraanstaande figuren van deze streek. De achtergrond wordt gevormd door de levensomstandigheden van de arbeidende bevolking. Overmatige arbeid, slech te woontoestanden en onvoldoende verzorging van het arbeidersgezin. De menschelijke waar digheid van den werkman verdrukt onder de ratelende machines van de opkomende kapita listische industrialisatie, die vaak den werk gever meer scheen te beheerschen, dan zij door hem werd beheerscht. Engels behoorde tot de eersten, die hun per soon inzetten voor de verbetering van die le vensvoorwaarden. Het eigen bestaan van deze pioniers werd niet weinig verzwaard. Slechte gewoonten, als drankmisbruik, dienden te wor den bestreden en een collectieve kracht moest worden opgewekt door het stichten van een vereenigingsverband Zij wisten dat voor de leiding daarvan ont wikkeling noodzakelijk was, dat inzicht en ken nis van beginselen onmisbaar waren om schlin van wezen te kunnen onderscheiden en het gevaar te ontgaan weg te drijven op een dwaal leer. En de Voorzienigheid begunstigde hen. Was er niet dr. Ariëns, die steeds klaar stond om van zijn volheid mee te geven en een zeld zaam vermogen bezat om menschen te vormen? Van hem leerden zij in de weinige vrije uren die hun overbleven. Sommigen van hen, die niet in Enschede woonden, begonnen na hun werktijd te voet den tocht van enkele uren. En diep 'in den nacht klapten de klompen weer op de Twentsche wegen. Een korte nachtrust, want- om zes uur riep de nieuwe dagtaak. Zoo begon de Katholieke Arbeidersbeweging. Gedragen door een zoo krachtige overtuiging is zij uitgegroeid tot een groote veel omvattende organisatie. Zij heeft een groot aandeel geno men in de verbetering van de omstandigheden van den werkenden stand, niet in de laatste plaats door het. in een geleidelijke, doch daar om niet minder krachtige evolutie tot stand brengen van een sociale wetgeving, die ons land aan de spits van Europa heeft geplaatst. Engels heeft ook als lid der Tweede Kamer daar in een werkzaam aandeel genomen. Zer sociale wenschen gingen evenwel verder. Hij zag de gevaren aan iedere economische concen tratie verbonden en ijverde krachtig voor de schepping van een kleinindustrie, waartoe, naar hij meende, het gebruik van electrische kracht de mogelijkheid bood. En al is op dit gebied door de industrieel» en maatschappelijke ontwikkeling van ons land „De Eeshof" te Tubbergen, het g eboortehuis van Dr. Schaepman (Foto Archief V.K.P.) weinig resultaat bereikt, zijn streven was noch onjuist, noch utopisch. Het ontsproot uit de ware opvatting, dat een volk, wil het gezond zijn, moet beschikken over een groote midden klasse, waarbinnen ook een loonarbeider met energie, spaarzaamheid en bekwaamheid een plaats kan verwerven. Geen economisch milieu, dan een dergelijke middenklasse, voor welke een werkzaam leven economische onafhankelijkheid kan verzekéren, is meer geschikt voor het aankweeken van lichamelijk en geestelijk gezonde menschen die de kracht zijn van iedere gemeenschap Daarom heeft dit streven van Engels, waarin hij op zfjn terrein niet moge zijn geslaagd, een ruimere beteekenis en dient het te worden voortgezet. Naar mijn inzicht raakt het een so ciaal-economisch vraagstuk van de eerste orde En het is ongetwijfeld mogelijk dat het op een ander gebied en onder andere vormen zeer wel is te realiseeren. De laatste jaren, zijn jaren van rust, heeft Engels besteed aan Dr. Ariëns. Velen zullen nog een herinnering hebben aan de lezingen die hij over zijn leermeester hield. Maar ook de toekomst hield zijn geest nog gevangen Zoo heeft hij, de moeilijke jaren ziende aan komen, in dien tijd tegen mij zijn bezorgd heid wel eens geuit over de vooruitzichten van het werk, waaraan ook hij zijn leven had be steed. Maar al spoedig bleek, dat, zijn uiting minder werd ingegeven door een gebrek aan vertrouwen, dan door een verlangen om zijn innerlijke overtuiging te hooren bevestigen. Want hij wist dat het werk zijn sporen heeft gedrukt in de menschen zelf en nimmer ver loren kan gaan, ook al mochten de omstandig heden veranderen of de uiterlijke vormen ge wijzigd moeten worden. Moge God zijn werk beloonen. Dit gewest zal hem niet licht vergeten! Maandagmorgen heeft in allen eenvoud de begrafenis plaats gehad van wijlen den heer A H. J. Engels, oud-lid der Tweede Kamer, die op Allerheiligen te Leiden overleed. In de St. Petruskerk werd te half tien de plechtige H. Mis van Requiem opgedragen door den zeereer- waarden heer Th. M. Beukers, met assistentie van de wereerw. heeren A. Leenders en H. van Drunen. Na de H. Mis had op de R. K. begraafplaats van de Zijlpoort de teraardebestelling van het stoffelijk overschot plaats Onder degenen, die van hun belangstelling blijk gaven, merkten we o.m. op de hoogeerw. heeren J. H. W. Bors- boom, deken te Noordwijk. J. P. J. Kok, deken te Delft, H. van der Waarden, deken te Almelo, rector F. Bernefeld uit Leiden, kapelaan J. Ris- wick uit Amsterdam en voorts de Tweede Ka merleden mr. dr. L. J. C. Beaufort, H. Ruijter en Henri Hermans en tenslotte mr. E. J. M. H Bolsius en mr. A. F. L. M. Tepe uit Leiden. Dezer dagen, meldt „Het Vaderland", is in de omgeving van 's-Gravenhage een pakket ge vonden, dat waarschijnlijk uit een Engelsch vliegtuig is geworpen. Het pak bevatte een krans en een brief, waarin verzocht werd den krans te willen leggen op het graf van een En gelschen piloot (de naam stond er in genoemd), die eenigen tijd geleden was verongelukt. Bij onderzoek bleek, dat de vlieger te Ro zenburg begraven lag. Op verzoek van den opperbevelhebber der Duitsche weermacht in het bezette gebied heeft de burgemeester van Rozenburg, jhr. L. G. Jusl de la Paisières, Donderdagmiddag den krans op 't graf van den piloot gelegd. LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. Te midden van het oorlogsgerucht en de daverende actualiteit van dezen tijd vegeteert de kleinste staat van Europa en tevens de meest zeldzame republiek ter wereld in rust en een voud: San Marino. Men zoekt met den wijsvinger de landkaart van Europa af en volgt als het ware centime ter voor centimeter de gebeurtenissen. Ieder land en bijkans iedere streek heeft, behalve zijn geschiedenis van de jongste dagen, zijn directe imperatieve belangen, die op eenigerlei wijze verband houden met het conflict, naar het einde waarvan Europa verlangend uitziet. En het behoeft ons niet te verbazen, wanneer die wijsvinger eventjes stilstaat bij een bijkans vergeten landkaart-snipper: San Marino, de zeldzaamste republiek, die wij op het Europee- sche vasteland kennen. Voor den philatelist, ja voor iederen jongen die postzegels verzamelt, heeft die naam een bekenden klank en ons allen geeft dat melo dieuze „San Marino" een gevoel van lichte ver bazing; een toevalligheid in de wereldgeschie denis, een klein kringetje midden in Italië, een minuscuul staatje dat voortleeft met zijn zorgen en zijn vreugden, terwijl groote rijken verdwijnen of veranderen. Een rijkje dat aan zijn eigen historie bouwt, al meer dan zestien honderd jaar, sedert de vierde eeuw na Christus Inderdaad: de zeldzaamste republiek van Europa. En bovendien de meest curieuze. De architectonische kenmerken van deze speel goeddoos-republiek, die zich op den 800 Meter hoogen Monte Titano bevindt, zijn de prachtige verweerde kasteelen met hun drie blauwe to rens, vanwaar men ver uitziet over het land. Als een adelaarsnest tusschen de toppen van den berg ligt dat landje daar en vanaf de to rens heeft men een verrukkelijk vergezicht o"er de laagvlakte van de Po. Aan den eenen kant verheffen zich de bergen der Apennijnen, aan de andere zijde strekt zich de laagvlakte uit. En heel ver aan den horizon schemert de Adriatische Zee met het strand van Riccioni en Rimini. Op heel heldere dagen ontdekt men zelfs ver in Noordelijke richting voor de zon ondergaat de rose en zacht violet glinsterende wanden van de Dolomieten. San Marino ziet, gelijk gezegd, op een ge schiedenis van zestien eeuwen terug. En de legende vertelt dat de Heilige Marinus de stich ter van de stad San Marino is. Als metselaar verliet hij tijdens de Christenvervolgingen zijn vaderland Dalmatië en stak hij de zee over naar Rimini. Daar werkte hij een tijdje bü de vergrooting der havenwerken en den we deropbouw van de stad, die door binnendrin gende stammen grootendeels was verwoest. La ter werd hij de wereld moe en hij besloot de rest zijner dagen in vrome afzondering door te brengen. Daartoe bouwde hij zich aan den voet van den Monte Titano een kluizenaarswo ning. De roep van den vromen eremiet ver breidde zich snel. Uit de omgeving kwamen boeren, die zich vestigden bij den Monte Titano en een gemeenschap vormden. Na den dood van den Heiligen Marinus, vermoedelijk in hpt jaar 366 maakten zijn aanhangers wel dra tallooze volgelingen, zoodat de bescheiden nederzetting al spoedig uitgroeide tot een dorp met een klooster. In de tiende eeuw werd het klooster versterkt tegen de invallen der barba ren. Aan het einde van de 12e eeuw verwissel den de inwoners van San Marino, zooals de nederzetting Monte Titano toen heette, hun kerkelijke constitutie tegen een wereldlijke en aldus werd een republiek geschapen met een grondwet, die de kiem werd van den huldigen, regeeringsvorm. Ondanks talrijke aanvallen is San Marino in zijn geheele geschiedenis door den moed van zijn bevolking in staat geweest, zijn onafhankelijkheid te'behouden. Bovendien sloegen de burgers een aanbod van Napoleon, die hun gebiedsvergrooting beloofde, af, wat ook de oorzaak is, dat San Marino niet bij Italië werd en is ingelijfd. Een bewapende macht heeft San Marino ook, maar die is natuurlijk klein, gelijk het land zelf. Zij is zegge en schrijve twintig man sterk, inclusief de officieren, maar de eerlijk heid gebiedt te erkennen dat er eigenlijk zestig man zijn, als wij de miliciens en de politie agenten bij elkaar tellen. Zij vormen op na tionale feestdagen en bij gelegenheid van an dere festiviteiten een soort eeregarde. Zouden echter alle vereenigde krachten van militie, garde en ambtenaren bij elkaar worden geroe pen om in den wapenrok te schieten dan zou het leger bestaan uit duizend man, dat wil zeggen ongeveer zeven procent van de bevol king van San Marino. In de gelijknamige hoofd stad bestaat de bevolking uit 2000 zielen, die grootendeels aan elkander verwant zijn. De uitvoerende macht is in handen van twee consuls, de „Capitani Regenti". Een Algemeene Raad bestaat uit zestig leden 20 edellieden, 20 boeren en 20 burgers en die vormt de regeering van de republiek. Telkens wanneer er een president moet worden gekozen, hebben er volksfeesten plaats: levenslust, dans, spel, muziek en ceremonieel. Daartoe aangezet door den grooten nabuur- staat, heeft San Marino, uiteraard binnen het kader van zijn geringen omvang, een eigen tien jarenplan en men kan slechts bewondering hebben voor het initiatief, dat hand in hand ging met een raming van anderhalf millioen Lire. Men wil het regeeringspaleis, dat het sieraad van de stad uitmaakt, met een soort „bureau-paleis" Overtreffen. Was dat regee- ringsgebouw immer de traditie van het minia- tuurland, het nieuwe „Palazzo degli Uffizi" zal toonen op welke wijze een kleine staat kans ziet zijn regeeringsgebouwen op voorbeeldige wijze te organiseeren. En voor het overige: geen belasting, mooie autowegen en geen.... pas-contröle. Er is na tuurlijk wel een grens tusschen Italië en San Marino, maar daarvan is niet veel te merken. Zonderlinge gedachte in een tijd als deze.... Correctie: In een onzer vorige rubrieken Over Land en Zee hebben wij naar aanleiding van den dood van den Hertog de Guise een en ander over deze figuur medegedeeld. De aandachtige lezer zal echter bemerkt hebben, dat onze medewer ker een ernstige vergissing heeft begaan door den Hertog de Guise nu en dan te verwarren met den Graaf van Parijs. Hierdoor ontstond een verhaal dat historisch niet te verantwoor den is. Met deze correctie hopen wij echter de fout zoo niet verbeterd dan toch afdoende ge signaleerd te hebben. Den lezers en der historie een excuus!. Tengevolge van een aanrijding is Maandag overleden de 34-jarige heer A. H. C. van Eeke- len, die sedert 12 October 1925 aan de redactie van „De Maasbode" verbonden was en het grootste gedeelte van dien tijd werkzaam was aan de afdeeling Handel en Scheepvaart. Uit de haven te Veghel is het lijk opgehaald van den 46-jarigen schipper P. N. Boef, die schipper was op de Koopvaart III en daar alleen verblijf hield. Hij is vermoedelijk door de duis ternis misleid te water geraakt en verdronken. Het slachtoffer was ongehuwd en gedomicileerd te Rotterdam. Naar wfj vernemen zullen de proefwedstrü- <jen welke Zondag j.l. wegens het slechte weer uitgesteld moesten worden, Zondag a.s. door gang vinden. Alle eerste klasse-wedstrijden voor het Westen en het Oosten zijn in verband hier mede uitgesteld. JAARSVELD, 414.4 M. NCRV-Uitzending 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.25 Gewijde muziek (opn.), 8.35 Gramofoonmuziek. 9.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 10.00 Gramofoonmuziek, 11,00 Gramo foonmuziek, 11.15 Trio-concert en gramo foonmuziek, 12.30 Reportage, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orgelconcert. 1.45 Celeste-ensemble en gramofoonmuziek. 3 10 Gramofoonmu ziek, 4.20 Gramofoonmuziek. 5.15 Econo mische en beursberichten ANP. 5.30 Christ. Jeugdkoor „Zing met jns mee" met pia nobegeleiding en gramofoonmuziek, 6.00 NCRV-orkest (opn.), 6.30 Gramofoonmu ziek. 6.45 Actueele reportage of gramofoon muziek, 7.007.15 Nieuwsberichten ANP. sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-Uitzending 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Gramofoon muziek £.00 Nieuwsberichten ANP. gra mofoonmuziek. 9.15 Gramofoonmuziek, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Ensemble Jonny Kroon, gramofoonmuziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 AVRO-Am jsementsorkest en solist, 2.15 Gramofoonmuziek. 2.45 Cyclus „In den schijnwerper". 3.00 Orgelspel, 3.45 Omroeporkest en solist, 4.35 Gramofoon muziek. 5.15 Economische en beursberich ten ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Causerie „Stoommachines en stoommotoren aan boord van schepen", 6.00 Gramofoonmuziek met toelichting, 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Nieuws berichten ANP. slu'ting. (Van onzen Bredaschen correspondent) In het rijkswegennet, waarover wij onlangs een beschouwing piaatsten, vormt het plaatse lijk verkeer een belangrijk onderdeel. In de dorpen, die door de snel verkeerswegen doorsneden worden, entmoet men vaak toe standen, die vóór-historisch zijn. Dit is het ge volg van den middeleeuwschen bouw der dor pen, waar de kerk meestal miJaen op het dorps plein het centrum vormt, waai omheen in wijde kringen de huizen zijn gegroepeerd. De oude verbindingswegen \an dorp naar dorp zijn in- tusschen gemoderniseerd, zijn tot z.g. „voor rangswegen" bevorderd en uat die wegen nu door het dorp kronkelen, is niet te veranderen. Een merkwaardig voorbeeld in dezen in het dorp Wouw, aan den lijksweg biedaBergen op Zoom, waar de weg op somirige plaatsen zich zóó vernauwt, dai, twee flinke auto's elkander niet kunnen passeeren. In verschillende plaatsen heeft men een ge deeltelijke oplossing weten te verkrijgen, door het wegnemen van geiaarlijkc hoekhuizen en weer elders door radicale doorbraken. Ook heeft men op sommige plaatsen profijt kunnen trek ken van oorlogsschade. Dit is bijvoorbeeld het geval in Zevenbcrgsche Hoek nabij de Moer- dijkbrug, waar de vernielde huizen zijn ont eigend ten behoeve van een bree deren verkeers weg en in Zevenbergen, waar het drukke locale verkeer met een doorbraak zeer gediend zal zijn. In de drie grootste steden van West-Bra bant: Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom heeft men een oplossing gezocht en ook ver kregen door een z.g. .rondweg", waardoor het snelverkeer het stadscentrum kan vermijden. Maar een volledige oplossing geven deze rond wegen niet, omdat niet overal de snelwegen rond een stad geleid kunnen worden, terwijl een belangrijk deel van het verkeer, als passa giers- en vrachtvervoer, toch het centrum der stad moet aandoen. Hiervoor is dus slechts één radicale oplossing denkbaar, n.l. een doorbraak. In Roosendaal wordt daarvoor weer gebruik ge maakt van de door oorlogsgeweld verwoeste of beschadigde perceeien, in Breda gaat men zon der meer een weg dwars door de stad aanleg gen. Dat daarbij veei moet w'-reien geofferd van het oude stedeschoon en historisch geheel is noodzakelijk. Het belang van de stad eischt het. Als knooppunt van belangrijke verkeerswegen heeft Breda dringend behoefte aan een gemak kelijke verbinding Noord<}uid. In de richting OostWest is een groote verbindingsweg in aan leg, die langs de grens der gemeente door Gin- neken loopt en die reeds voo. twee-derden ge reed is. Het Noorden van d? stad heeft zich ontwikkeld tot een industriewijk en het steeds toenemend verkeer van en naar dit gedeelte, moet geleid worden door de oude. smalle stra ten der binnenstad of geheel rtnd de stad langs de singels. Het verkeer, dat van de Moerdijk- brug het Noorden van Breda tereikt en verder naar het Zuiden geleid moet w orden, ondervindt eveneens hinderlijk het ontbreken van een be hoorlijken verbindingsweg. Eenige jaren geleden heeft men daarom een begin gemaakt met het aanleggen van een „tra verse". Daartoe meest allereeis' het fabrieks- Het restant van den in restauratie zijn- den gevel van het uit 1633 dateerend huis genaamd „In 't Vlygende Kalj" aan de Spuistraat te Amsterdam is omver- getroKKen, (Foto Pax-Holland). gebouw van Backer en Rueb woiden aangekocht. De gemeente bouwde een nieuwe fabriek in het Noorden der stad, waarna de grond vrij kwam voor het aanleggen van het eerste gedeelte: den weg van net Van Coothplein ;ot aan het mid den der stad. Een groot probleem bij dei aanleg van de „traverse" is Breda's rijkdom aan singels en grachten, overblijfselen van de oude vesting werken der stad, maar tevens onontbeerlijke ka nalen v^or de watcrloozing. Wanneer de capa citeit der buitensingels grootcr was, konden de binnengrachten grootendeels g-.-mist worden en teneinde daartoe te geraken, word eeruimen tijd geleden begonnen met de normalisatie van de rivier de Mark in at omgeving der stad en het vernieuwen en verbreeden van verscheidene bruggen over de singels. Al dit werk en ook de dooi braak zelf is en wordt ui-gevoerd met mede werking van den Rijksdiens' voor Werkverrui ming. Het crediet voor de cm braak, dat oor spronkelijk geraamd was op f 554.000 en dat ge noemde Rijksdienst beschikbaar stelde, heeft men thans moeter. verhooger. tot f 754.000. Dit bedrag zal in zijn geheel uit net Werkfonds 1934 worden vergoed- Begonnen kan nu worden met het dempen van een zijtak der Mark tot aï»x. de Tolbrug. die tegelijkertijd verdwijnen zal. Later zal de Oude Haven van de Toibrug af worden gedempt. Door al deze werkzaamhedei. houdt de verbe tering van het plaatselijk verkeer in de West- Brabantsche steden gelijken tred met de verbete ring en den aanleg van de rijkswegen in de geheele provincie, waai mede uiteindelijk de ontwikkeling en bloei van het vruchtbare West- Brabant niet weinig gediend rullen zijn. Op den weg van Uden naar Nistelrode is bij avond de 60-jarige landbouwer J. Schoenma kers uit Uden bij het oversteken van den weg door een auto aangereden en gedood. Hij was weduwnaar en vader van een gezin. ■s-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma M.O. akte K 1 de heer J. H. M. Sonnenscnein te Terwinselen. Geslaagd voor diploma L. O. de heeren: W. Jansen Smit te Winschoten en H. H. Vercour- ven te Etten. Z.H. Exc. de Aartsbisschop heeft met ingang van 18 November 1940 onder de bestaande pa rochie van den H. Lambertus te Hengelo (O.) een nieuwe parochie opgericht onder de be scherming van het H. Hart van Jezus en heeft aldaar benoemd tot pastoor den zeereerw. heer S. Bouwhuis; heeft voorts benoemd tot assistent te Olden zaal (H. Drievuldigheid) den weleerw. neer C. Th. J. M. van Leeuwen; tot kapelaan te Harmeien den weleerw. heer M. M. B. Koggel; en tot kapelaan te Albergen den weleerw. heer R. A. Visser. Ter gelegenheid van den 26sten verjaardag zijner bisschopswijding heeft Z. H. Exc. mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, Maandag een. pontificale H. Mis van dankbaarheid gecele breerd in de Kathedrale kerk aldaar. Mgr. Hopmans werd daarbij geassisteerd door ka nunnik A. Rops, pastoor van de H. Joseph- parochie, als diaken en den hoogeerw. deken J. J. v. d. Biesen te Etten als sub-diaken. De overige assistenties werden verricht door mgr. J. M. v. Oers, vicaris-generaal van het bisdom, den hoogeerw. plebaan H. G. M. Schrauwen, den zeereerw. heer A. Bouman, pas toor te Princenhage en verder door geestelijken uit Breda. De H. Mis werd o.m. bijgewoond door mgr. P. R. A. Sweere, regent van het Seminarie Ypelaar, kanunnik A. Asselbergs, pastoor der parochie van den H. Gerardus Majella te Breda, den hoogeerw. deken Jos Baeten, pastoor der Mariakerk te Ginniken en den zeereerw. heer A. Boumans, pastoor der parochie van het H. Hart van Jezus te Breda. Zaterdag 912 Nov. Mannen en Jon gem, verg. ƒ6.50. Dinsdag 1215 Nov. Meisjes, verg- ƒ6.50. Zaterdag 1619 Nov. Mannen en Joagem. (S. Rafael II), verg. f 6.50,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5