I Zoekt gij betrouwbaar Personeel Schaakrubriek I Plaats dan een „Omroeper voor 90.000 gezinnen LEVENSMIDDELEN RECLAME INDIË IN WOORD EN BEELD C. SCHILTE Co. N.v. DELFT m i gTmnniiiiiiiHuiiuiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiüniiiiiiiüiiiHHiiijiüiiMiiuiiiinntiuiiiinnniniiiiiiminrs DINSDAG 5 NOVEMBER 1940 enniimniiiiiiniiiimnmiiiiimtnmiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiinniiiiniinniinniiiniiiiiiiiiiiiimn! Semarang RETRAITEN St. Petrus Canisius. Bergen VRAAGT UW LEVERANCIER p 00pjL* China Melange „ZILVERMERK" fc it 40 cent per ons BESSENJENEVER van de Distilleerderij „DE PAPEGAAI" te Delft is gemaakt van het beste Holl. frnit en is in kwaliteit onovertroffen SCHIEP EEN GEZOND ELECTRICITEITSBEDRUF „In vergelijking mei 1937 bijvoorbeeld is over 1938 een toename ie consiaieeren van 30.78 °/o. Een grooi deel van deze toename is loe ie schrij ven aan de gevoerde reclame, zoodai deze posi zeker dieni gehandhaafd", zoo zeide hij. Wij merken hierbij op, dai dag bladreclame in de campagne van dit eleciriciieiisbedrijf een zeer grooie rol heefi gespeeld. Generaal-veldmaarschalk von Brauchitsch bracht dezer dagen een bezoek aan de Maainot-linie, waar hij de ondergrondsche spoorwegtunnels en installaties bezichtigde y (Foto Weltbild) Afdeeling Gloeilampen ioi 200 kaars 33 cent Als het avond wordt in Londen. ln lange rijen wachten de bewoners van het Oostelijk deel der Engelsche hoofdstad, om een plaatsje te kunnen bemachtigen op de stations van de Ondergrondsche, waar zij beschutting zoeken tegen de bombardementen (Foto Weltbild) mtitiiiiuiM S3 Semarang, de groote Javasehe handelsstad, de stad, door de nabyheid van het heeriyke heuvel land (te vergelijken met HaarlemBloemen - daal) als woonstad zoo bevoorrecht boven Ba tavia en Soerabaja, houdt elk jaar haar jaar markt, die men daar „Pasar malem" noemt. (Pa sar be teekent markt en malem avond. De naam is afkomstig van het oude jaarlijksche Javaan- sche feest, dat een week duurde en 's avonds op alle voorname plaatsen wordt gevierd. De kin deren loopen dan rond met toeters, papieren mo lentjes, luchtballonnetjes, net als hier bij ons). Het karakter van dien pasar malem is in groote steden veranderd. Men kan ze thans min ot meer vergelijken met onze groote centrale jaarmarkt. De daarvoor bestemde gebouwen worden elk jaar nieuw opgetrokken. Het is ver bazingwekkend hoe de architecten de kunst ver staan van bamboe en hout die groote gebouwen op te richten, elk jaaf in een nieuwen stijl. Vooral bij avond, als de feestverlichting is ont stoken. maken ze tegen den zwarten achter grond van den stiilen tropischen nacht een feeërieken indruk. Het doel dier markten is bij het publiek be langstelling te wekken voor kunstnijverheid, landbouw, handei, industrie en andere gebieden. Zoo liet b.v. het bekende dagblad „De Locomo tief' zien hoe een dagblad ontstaat. Op een zet machine werd vliegensvlug het lettermateriaal gezet, dat op een snelpers er naast dadelijk werd afgedrukt en onder het er zich om ver dringende publiek verspreid. Het departement van economische zaken toonde tal van inheem- sehe industrieën, „Waterstaat" was vertegen woordigd oa. met een maquette van de grootste sluis ter wereld, die van IJmuiden. Schepen voeren er in, werden geschut, voeren verder. De J(avasche) M(otor) C(lub) (de Indische K. N. A. CL, A. N. W. BJ had er een prachtige uit stalling. De stoomvaart maatschappij Nederland, de Rotterdamsche Lloyd, de maatschappij .Oceaan" (de z.g. „Kongsi tiga" de maat schappij van drie) vertoonde een maquette van ce reede der havenstad van Mekka, Djeddah. Zij trok de grootste belangstelling der aanstaande Mohammedaansche pelgrims. Javaansche kunst- njjveren lieten hun producten zien, die druk werden gekocht; Chmeezen hadden er hun uit stallingen en exploiteerden restaurants, enz. En dan de vermakelijkheden! Voetbalwedstrij den; openlucht bioscoop; vuurwerk; optreden van artisten; inheemsche spelen; bals met at tracties; cabarets; carnavals voor jongens en meisjes, enz., enz, droegen er zorg voor, dat allen: Javanen, Chmeezen, Maleiers, Arabie ren. Britsch-Indiërs, Europeanen, de heele bonte verscheidenheid der bewoners van een groote Indische stad, groot en klein er ontspanning vonden Wat de inheemsche bevolking betreft, tegen zeer matige vergoeding, verband houdend met haar lagen levensstanoaard. Dat de Chinees, de geboren handels- en za kenman, bij het tot stand komen van den pasar malem een zeer voorname rol speelde, spreekt van zelf. Vergis ik me niet dan was de voor zitter van het comité van actie een vooraan staand Chinees. H. P. T1LLEMA. Namens het Koloniaal Instituut te Amsterdam. Het batterijstuk geeft mat op vijf verschillen de zetten: 1. Rb8 dreigt 2. Txf6 mat Re4! 2. Td5 mat Rxf3; 2. Td4 mat Ke5; 2 Txc6 mat Txf2; 2. Te6 mat Een aardige bijvariant is 1f5; 2. Pg6 mat. De jury oordeelde: „Een prachtige vondst, t pennen van een batterijstuk is origineel, de va riant 1Re4 is buitengewoon mooi. Een soort Chicco in de omschakeling." Beide problemen zijn goed opgelost door de heeren: H. J. de Boer, Wormerveer;* Pastoor Ratte, Grootebroek; D. Janse, Bloemendaal; D. de Jong, Soestdijk; J. G. Moolhuijzen, Arnhem; A. Kluijskens, Ouderkerk aan den Amstel; G. Kistemaker en G. M. Bouwhuis, Wijhe; J. P. Rietbergen, Arnhem; H. F. Fluitman, Enkhui zen; C. Ruëdisuëli. Santpoort; P. J. Wassen- berg, Haaksbergen; J. D. Redeman, 'sGraven- hage; W. G. Harmse en Fr. de Lange, Amster dam; W. Hertman, Groesbeek; W. de Koning, Utrecht; A. H. Overdam, Haarlem; A. G. Kniest Helmond; A. A. van Schaik, Hilversum; C. W. Kooy, Hoorn; J. F. van der Putten, Amsterdam; J. J. M. van Egmond, Alkmaar; A. Hopman, Haarlem; Kees Schrijvers, Utrecht; P. Gevers, Sfchijndel; Th. J. Schoorl, Haarlem; C. M. ïbe- lings, Amsterdam. Nr. 468: H. A. Nijsen en G. W. van der Horst, Castricum; A. M. van Gessel en W. Ligthart, 't Zand. gemeente Zi.ipe. Buiten mededinging. Beide problemen; J. B. Renckens, Amsterdam; J. C. Nobels, Baarn; G. van Trijp, Utrecht. Nr. 468: A. L. van Item, Amsterdam: Th. Vrede. Soestdijk. CORRESPONDENTIE A. H. te H. Waarom zouden er door promotie geen drie raadsheeren van één kleur op het bord mogen staan en wel twee koninginnen van één kleur? Dat laatste komt ook wel in mees- terpartijen voor. En alles wat in partijen geoor loofd is, mag ook natuurlijk in problemen ge beuren. Nr. 466 heeft in den aanvang een volkomen normale stelling. Het is juist de pointe in dit meesterwerk dat de viervoudige promotie nood zakelijk is! Wij verzoeken u het 11e hopfdstuk van Weenink te herlezen en de voorbeelden die hij aanhaalt met den schitterenden driesjet van Dr. Niemeijer te vergelijken. Af te keuren is dat in den diagramstand van een probleem meer dan gewoon materiaal gebruikt is, maar zelfs dat Is niet verboden, indien dat meer dan normale materiaal door promotie kan verkregen zijn. Vriendelijke groeten! SCHAAKVEREENIGING „HET OOSTEN" HAARLEM Bij gelegenheid van het vijfjarig bestaan van bovengenoemde vereeniging heeft het lid, de heer A. G. van Eis het volgende scherts-pro- bleem gemaakt en aan de jubileerende veree niging opgedragen. Het bestuur verzocht ons het probleem in de ze rubriek op te nemen en looft als prijs voor een der oplossers uit een exemplaar van „80 Dagen Schaak" van C. Brensa. Als er meer dan een oplosser is dan moet het lot beslissen. Deze opgaaf valt buiten den Driemaandeliik- schen wedstrijd. Daar het bestuur van „Het Oosten" er op gesteld is dat de oplossing in de rubriek van den 19en November wordt mede gedeeld, verzoeken vjij oplossingen binnen 8 da gen aan ons adres op te zenden. Oplossingen die later dan den 13en November ln ons bezit zouden komen, komen niet voor den prijs in aanmerking. Het schertsprobleem dat hier volgt, is van zelfsprekend van uitzonderlijken aard. Wit neemt zijn Iaatsten zet terug, doet een anderen zet en geeft met welwillende hulp van zwart mat op den derden zet. a bedefgh Het probleem is dus een soort van helpmat. Aan het bestuur en de leden van „Het Oos ten" onze gelukwenschen! L. C. MAHé DE LA BOURDONNAIS In het Tijdschrift van den K. N. S. B. van October herinnert de heer G. S. Fontein er aan, dat het den 13en December 100 jaar ge leden is, dat de la Bourdonnais overleden is. De la Bordonnais, geboren in 1797, bereikte dus den leeftijd van 43 jaar. Hij is te Londen overleden en aldaar begraven. Zijn Engelsche vrienden lieten op zijn graf zerk beitelen: Hier rust de la Bordonnais „the celebrated chessplayer". De geniale schaakspeler was een bescheiden man uit een bekende Fransche familie. Hij verwierf groote bekendheid door zijn tweekampen met Mac Donnell, welke ontmoe tingen op overtuigende wijze de meerderheid van den Franschman bewezen. Aan het einde van zijn leven was de la Bour donnais genoodzaakt om zijn levensonderhoud met schaakspelen te verdienen. Voor gewonnen partijen werd een der grootste schaakspelers die de geschiedenis kent met een franc be loond. Von Bilguer, aan wiens standaardwerk „Handbuch des Schachspiels" wij deze bijzon derheden ontleenen, voegt hieraan toe: „Arme de la Bourdonnais!" Wij nemen hier een partij uit het artikel van den heer Fontein over. SICÏLIAANSCHE PARTU Wit: Mac Donnell. Zwart: La Bourdonnais. 1. e4, c5 2. Pf3, Pc6 3. d4, ed4: 4. Pd4:, e5 5. Pc6:, bc6: 6. Rc4, Pf6 7. Rg5, Re7 8. De2, d6 9. Rf6:, 10. Rb3, 0—0 11. 0—0, d5 12. ed5:, ed5: 13. Tdl, d4 14. c4, Db6 15. Rc2, Rb7 16. Pd2, Tae8 17. Pe4, Ld8 18. c5, Dc6 19. f3, Re7 20. Tacl, f5 21. Dc4t, Kh8 22. Ra4, Dh6 23. Re8, fe4: 24. e6, ef3: 25. Tc2, De3t 26. Khl, Rc8 27. Rd7, f2 28. Tfl, d3 29. Tc3, Rd7: 30. cd7:, e4 31. Dc8, Rd8 32. Dc4, De! 33. Tel, d2 34. Dc5. Tg8 35: Tdl, e3 36. Dc3, Ddl: 37. Tdl:, e2. Zwart wint. De opening van de partij wordt door wit wat slap behandeld. Toch weet hij op handige wij ze spel te krijgen en bij den 21en zet dreigt winst de kwaliteit of voordeelige ruil der ko ninginnen. Zwart offert de kwaliteit voor een aanval, die op verschillende gronden veel be looft. Merkwaardig is het spel met de pionnen in het centrum. Voor het tegenhouden van de ze pionnen had wit beter 32. Tel gespeeld in plaats van Dc4, maar dan had zwart door 32. d2 33. Tcdl, Df4 gewonnen. 912 Nov LT Jongeren sn S. AU cL 1215 Nov, Geh. Dames middenst. Indien men lang en goed wil bewaren, bestelt men ABVO-steentjes om de provisie-kast van vocht en reuk te vrijwaren. Apparaten voor keuken- of provisiekast 3.00 per stuk. Apparaten voor kelders 4.en 19.50. Een jaar garantie „ABVO"-ateliers, Perziklaan 80, Den Haag Tel. 393371 Vraag Uw leverancier om Bessenjenever van „DE PAPEGAAI*'. want Wie „De Papegaai" maar kent Wil niet andersis verwend! Een lid van den gemeenteraad van een onzer industrie-steden stelde onlangs voor, het reclame-budget voor het electriciteitsbedrijf tc halveeren. De wethouder antwoordde daarop, dat bet voor een groot deel aan de reclame is te danken, dat dit bedrijf zoo gezond is ge worden. Het was daarom alleszins gemotiveerd ermede door te gaan. Safety first Kond het vacantiekolome- huis .Ketelaar' te Ellecom loopen brandtrappen en eens per dag moeten de jeugdige gasten van het huis zich oefenen in het afloopen van dezn trappen, om op iedere eventualiteit voorbereid te zijn (Foto Pax-Holland) Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan Jos. Duvergé, Bin nen Brouwersstraat 40, Amsterdam C. DRIEMAANDELIJKSCHE WEDSTRIJD IN HET OPLOSSEN VAN SCHAAKPROBLEMEN Probleem No. 473 C. J. Schoot, Arnhem Eerste publicatie abcdefgb Wit geeft mat in twee zetten. Probleem No. 474 abcdefgb Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen gelieve men binnen 14 dagen ln te zenden. OPLOSSINGEN Van nr. 467, J. J. Burbach, Zwolle. Eerste pu blicatie. 1. exf6 dreigt 2. De5 mat. Veldruimen- de sleutelzet. Lijnafsluitingen door zwart met dualbestrjjding door penning der witte paar den: 1Pe4; 2. Pfe3 mat De4; 2. Pge3 mat Fijne weerlegging van 1. d3 en 1. Pf2, met de dreiging 2. Pf—e3 mat door 1De4! pent het matdreigende paard. 1. e6? is nutteloos. Van nr. 468. H. H. Kamstra, Den Haag. 1 en 2 e.a. 19e Thematoumooi (Postma) van den Nederlandschen Bond van Probleemvrienden. Er was gevraagd een tweezet waarbij zwart als parade het matdreigende stuk pent, wat in het probleem van den heer Kamstra gebeurt door zetten met den zwarten raadsheer. ELECTR. TREINEN compleet met Transf., Rails en Wagons f 9.50, Electrische Miniatuur treinen TRIX en MtRKLIN „ORIO N" LAMPEN 1200 brattduren 3 maanden gegarandeerd Slaap, kindje, slaap. Als het klokje van half acht gaslagen heeft in het vacantiekoloniehuis .Ketelaar* ia Ellecom, waar telkens een groot aantal kleuters eenige heerlijke weken doorbrengen (Foto Pax-Holland) Het instituut tot bijscholing van winkel personeel heeft te Amsterdam zijn lessen aangevangen. Een der leerlingen legt een proeve van bekwaamheid af (Foto Pax-Holland)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6