De verkiezingen in Amerika ma Italianen vallen heftig aan „Engeland zal al het mogelijke doen om de Grieken te helpen" I „PROTECTOR" I De opbouwdienst faf Li- Londen en Schotsche steden gisternacht bestookt li c f I ms r m r Pachtovereenkomsten Rolls Royce-fabriek aangevallen Generaal Nogues seint Laval aan Frankrijks economische positie VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Luchtmacht en artillerie zijn zeer actief Churchill Verklaart in Lagerhuis: OPTIMISME OVER 1943—1944 I INBRAAK-VERZEKERINC Turken achten toestand niet ongevaarlijk Voorloopige bezoldiging Van het personeel i f f i f - L\ V -Mj 11 l r-f WINTERHULP NEDERLAND Eerste collecte op 29 en 30 November C.J Vreemde vliegtuigbommen op Joego-Slavisch gebied Anti-Fransche betoogingen in Thailand WOENSDAG 6 NOVEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27Vè ct- P«f week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD M€T OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22687 Zeer groote belangstelling te New York Plundering in Engeland Mijnen in Adriatische Zee De arbeidsdienstplicht in Noorwegen Fransch Marokko trouw aan bewind te Vichy Vele teekenen wijzen op geleide lijke verbetering Ontwaken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voot prijzen der .Omroepers" zie de rubriek NEW YORK, 5 Nov. (DNB) De eerste uitslag der Amerikaansche presidentsverkiezingen werd bekend uit het traditioneel republikeinsche plaatsje Sharon. Elf minuten, nadat de laatste der 31 stemgerechtigden zijn plicht vervuld had. werd de uitslag bekend gemaakt. Er waren 24 stemmen uitgebracht op Willkie en 7 op Roosevelt. Verder meldt Associated Press de eerste re sultaten van de verkiezingen uit Alabama, vol gens welke Roosevelt 660 en Willkie vijf stem- inen heeft behaald. Xn het kiesdistrict Martin in Alabama kreeg Roosevelt acht stemmen en Willkie geen enkele. Alabama is een oud democratisch bolwerk. De eerste niet-officieele resultaten uit Hous ton in Texas van 33 kiesdistricten in het graafschap Sarris, waarvan de stemmen nog hiet volledig zijn geteld, leeren dat Roosevelt '56 en Willkie 174 stemmen heeft gekregen Ook Texas is een democratisch bolwerk en stemde in Januari 1936 voor Roosevelt in een verhouding Van zeven tot een. Naar DNB bericht heeft de buitengewoon groote belangstelling voor de verkiezingen bij de New Yorksche bevolking zich van avond al geuit in levendige demonstraties op Times Square, waar de menschenmassa's altijd bijeenkomen, zoodra de eerste ver kiezingsuitslagen door een lichtkrant be kend gemaakt worden. Vanavond waren daar reeds duizenden bijeen, die voor en tegen de afzonderlijke candidaten demon streerden. New York zelf is overstroomd door vlug schriften van beide partijen. Afgezien van de radio, die den geheelen avond onafge broken in dienst van de verkiezingspropa ganda gestaan heeft, zijn druk stemmen geworven door straatredenaars, autocolon- hes en op massameetings. New York heeft zelden zoo onder den ban der verkiezingen verkeerd als thans. STOCKHOLM, 5 Nov. (DNB) „Nya Dag- ligt Allehanda brengt een vrij -uitvoerig bericht van een Amerikaansch persagent schap, waarin o.m. medegedeeld wordt, dat de Italianen thans partij getrokken hebben van het betere weer. Zij hebben een groot- scheepsch offensief op touw gezet. Het ziet er naar uit, alsof de Grieksche troepen zich moeten terugtrekken, als zij het leven er althans nog willen afbrengen. LONDEN, 5 Nov. (D.N.B.). In het Lager huis heeft de Engelsche minister-president, Churchill, vandaag een verklaring over den huidigen oorlogstoestand afgelegd. Hij deelde mede, dat op Kreta reeds een Engelsche vloot- en luchtbasis is ingericht en gaf de toezegging, dat Engeland zal trachten, zijn pogingen tot hulpverleening aan Griekenland voort te zetten. De Brit sche luchtmacht is reeds in actie gekomen. „Ik kan hier slechts zeggen aldus Chur chill dat nog meer strijdkrachten onderweg 2Ün, daar wij wenschen de Grieken tot aan de ërens van ons vermogen te helpen. Wij moeten nieuwe taak aanvatten met een levendig besef voor de reusachtige verantwoordelijkheid- die wij in Egypte en het moederland hebben te dragen met het oog op de groote en voort durende gevaren, waartegenover wij ons ge- Maatst zien. Onder deze omstandigheden kunnen wij maar één ding doen en dat zullen wü naar beste vermogen. Op het terrem van den zeeoorlog moeten wij vooruitdenken tot 1943 en 1944 om onze vloot en onze koopvaardij schepen vrij te maken voor de troepen bewegingen, die wij in die jaren zeker zullen moeten ondernemen. Het feit, dat de laat ste maanden „in veiligheid" voor ons zijn verloopen, vormt een der groote historische overwinningen voor het Britsche eilanden rijk". Volgens de „News Chronicle" heeft de justi tie te Londen medegedeeld, dat in September 140 en in October 250 gevallen van plundering van vernielde huizen door het gerecht behan deld zijn. De „Daily Mail" schrijft, dat dagelijks uit het geheele land berichten binnenkomen over plunderaars, die door oorlogsrechtbanken wor den veroordeeld. Het blad komt met voorbeel den: in Grays zijn twee personen tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld. Iemand uit, Woolwich kreeg een jaar. Te Weybridge zijn twaalf plunderaars gevonnist. Uit een stad aan de Oostkust wordt gemeld dat een zestienjarige arbeider daar 63 plunderingen bekend heeft. De plunderingen hebben de plaats Ingenomen van de uitspattingen van het nachtleven in Westend. In plaats van beschonkenen en vech tersbazen heeft men nu in Eastend de plunde raars. Plunderingen komen vijfmaal zooveel voor als alle andere delicten. In September en October is het aantal sterk gestegen en men vreest, dat die stijging zal aanhouden. Kort geleden heeft de politie de sterkte van haar personeel en hebben de gerechten de straf maat verdubbeld. Onder de plunderaars, aldus de „Daily Mail", bevinden zich ook jongelieden, die het plunderen flink vinden. Oudere men- schen, die zich aan hetzelfde misdrijf hadden schuldig gemaakt, verklaarden, dat zij de ge stolen levensmiddelen of het ontvreemde geld noodig hadden voor hun gezinnen. Dit staat in verband met het feit, dat de Italianen geconcentreerde bomaanvallen op de rotsvestingen van de Grieken uitvoeren. Verder is zware artillerie door de Italianen in de voor ste linies in actie gebracht. Zelfs de vernieling, die de Grieksche artillerie aan de wegen aan richtte, heeft niet verhinderd dat de Italiaan- sche artillerie thans zonder moeilijkheden op rukt. Onder de Italiaansche troepen bevinden zich ook Albaneesche eenheden, die een goeden indruk maken. Volgens mededeelingen uit betrouwbare Italiaansche kringen woedde Maandagavond in Noord-Griekenland een veldslag tusschen Italiaansche en Grieksche troepen, welke voor den geheelen oorlog beslissend zou kunnen zijn. In den sector van Jannina, zoo werd verklaard, zouden groote afdeelingen met elkaar, in contact zijn gekomen. Er wordt met groote verbittering gestreden, aldus meldt United Press aan haar bladen. Tegelijkertijd rukken andere Italiaansche colonnes op tegen belangrijke doelen: een colonne blijkbaar aan de Westkust, een andere in de richting van Saloniki. Vooral deze laatste opmarsen wordt van groote strategische becee- kenis geacht. Als Saloniki eenmaal zou zijn ge vallen, dan zou Thracië volkomen zijn afge scheiden van het overige Griekenland en het verkeer met een deel der eilanden in de Aege- ische Zee zou worden bemoeilijkt. Het Thraci- sche deel van Griekenland ligt ten Zuiden van Bulgarije en wordt als belangrijk beschouwd, omdat den laatsten tijd in de Italiaansche pers artikelen zijn verschenen, waarin rechtvaardig heid der Bulgaarsche aanspraken op dit gebied wordt erkend. Ook door de Engelschen zal de beteekenis van Saloniki niet worden onderschat, daar de stad een uitnemende groote haven bezit, die tfjdens den Wereldoorlog als steunpunt heeft getneud voor de Engelsche vloot. Uit Ljubojna aan de Grieksch-Joego- Slavische grens meldt de „Pravda", dat he- den de gevechten in den sector Kortsja- Florina met de grootste hevigheid zijn voort gezet. Het is zonnig en winderig weer, zoo dat aan de Joego-Slavische grens het ma chinegeweervuur en kanongebulder heel dui delijk hoorbaar is. De Italiaansche Alpen jagers strijden vooral om een hoogte welke de vlakte van Kortsja beheerscht en strate gisch van zeer groot belang is. Maandag heeft aan beide zijden ook het luchtwapen aan den strijd deelgenomen Het Joego-Slavische blad „Vreme" meldt, dat de scheepvaartautoriteiten te Split (Spalato) de Joego-Slavische schepen er opmerkzaam op heeft gemaakt, dat er reeds drijvende mijnen zijn gezien in de Joego-Slavische wateren der Adriatische Zee. De Joego-Slavische marine heeft speciale mijnenvegers laten uitloopen. De correspondenten der Belgradosche bladen melden eenstemmig van de Joego-Slavisch- Grieksch-Albaneesche grens, dat de Italiaansche troepen met onverminderde kracht hun aanval len voortzetten. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 5 ONDERL. VERZEKERING-MIJ 1 DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Telef. 45014 en 45016 Directie H. F HEERKENS THIJSSEN E Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën, S Kloosters en Kerkelijke Instellingen. ISTANBOEL, 5 Nov. (D.N.B.) De bladen, na afloop van het Bayramfeest weer uitko ken, bespreken de redevoering van president Ihonoe voor de Nationale Vergadering en jui nen het besluit van Turkije toe om buiten den oorlog te blijven. Toch achten zij den toestand ket volkomen ongevaarlijk, daar de oorlog de drenzen van Turkije nadert. In het blad Ikdam verklaart de afgevaardigde Haver, dtt Turkije besloten is, zijn rechten en drenzen te verdedigen. Het blad Vakit spreekt van een „onrecht vaardig aangevallen Griekenland" en betoogt, dat Turkije als bondgenoot van Griekenland den keuwen toestand onderzoekt. Niettemin is in O® positie van „niet-oorlogvoerende" tegenover fkitschland en Italië geen wijziging gekomen Heze toestand vormt geen hindernis voor de "andha\ing van normale betrekkingen met al Regenen, die dezelfde gevoelens jegens Turkije testeren. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken is ten aanzien van de voorloopige bezoldiging van het personeel van den opbouwdienst het volgende bepaald: Artikel 1. De bezoldiging van het personeel, ingedeeld bij den opbouwdienst, wordt, in afwachting van een definitieve regeling, voorloopig vastgesteld, als is bepaald in de volgende artikelen. Artikel 2. 1. De bezoldiging van officieren op nonacti viteit, ingedeeld bij den opbouwdienst, zal be dragen het verschil tusschen de nonactiviteits- bezoldiging en de activitëits-bezoldiging, welke zij bij de landmacht zouden hebben genoten. 2. Kindertoelage wordt niet in rekening ge bracht. 3. Inhoudingen voor pensioenbijdragen heb ben niet plaats. Artikel 3. De bezoldiging van officieren en militairen beneden den rang van officier, ontslagen onder toekenning van wachtgeld en Ingedeeld bij den opbouwdienst, zal ingaan drie maanden na den dag, waarop zij in het genot van wachtgeld zijn gesteld, en zal bedragen voor gehuwden 15 pCt. en voor ongehuwden 25 pCt. van het voor de eerste drie maanden vastgestelde wacht geld. Artikel 4. X. De bezoldiging van reserve-officieren, ver lofsonderofficieren en personeel der marine reserve, ingedeeld bij den opbouwdienst, zal ge lijk zijn aan die, welke zij vóór 15 Juli 1940 bij de Nederlandsche weermacht genoten, behou dens het hierna bepaklde. 2. Voor zoover de betrokkenen in het tijd vak 15 Juli 1940 tot en met 14 October 1940 zijn gehuwd, worden zij berekend voor een bezoldiging, welke zij zouden hebben genoten, indien zij op 14 Juli 1940 reeds gehuwd waren. 3.' De sergeanten (wachtmeesters)-titulair worden van 15 October 1940 af berekend voor de minimum-bezoldiging van een sergeant bij de landmacht. 4. Officieren van de marine-reserve ontvan gen het traktement voor plaatsing aan wal, benevens de kindertoelage. 5. Personeel van de marinereserve beneden den rang van officier ontvangt de soldij voor plaatsing aan boord, benevens de kindertoe lage. De bezoldiging geschiedt uitsluitend vol gens de algemeene schaal, zoodat vaklieden e.d. niet langer als zoodanig hoogere soldij entvan- gen. 6. Personeel van den vrijwilligen reserve- hulpschependienst geniet de begin-soldijen voor plaatsing aan boord der overeenkomstige cate gorieën beroepspersoneel, benevens de kinder toelage. Artikel 5. De zakgelden bij den opbouwdienst zullen per dag bedragen voor: a. Het gewezen beroepspersoneel: Korporaal met geschiktheid voor den naast- hoogeren rang 0.70. Korporaal 0.65. Soldaat 1ste klasse ƒ0.55. Soldaat ƒ0.45. b. Het gewezen verlofspersoneel: Korporaal ƒ0.40. Soldaat ƒ0.30. Artikel 6. Dit besluit treedt heden in werking, met terugwerkende kracht tot 15 October 1940. asm w >- Dinsdagmiddag werden te Amsterdam op plechtige wijze met militaire eer 22 Duïbsche soldaten hegraven, die tijdens den Engelschen bomaanval op het Wilhelminagasthuis te Amsterdam gedood werden. Een overzicht van de 22 graven. Hooge Duitsche autoriteitenmet in hun midden Rijkscommissaris, Rijksminister dr. A. Seyss Inquart, ivoonden de droeve plechtigheid bij. (Foto Stapf) De directeur-generaal van de „Winterhulp Nederland" deelt me de, dat op 29 en 30 November de eerste collecte zal worden gehou den. Den burgemeesters is verzocht terstond maatregelen te treffen, welke het welslagen van aeze col lecte waarborgen, zooals het op roepen van collectanten, enz. Ten behoeve van partijen bij mondelinge pachtovereenkomsten wordt vanwege het departement van Justitie bekend gemaakt, dat vermoedelijk binnen zeer korten tijd een besluit tot stand zal komen ten aanzien van pachtovereenkomsten, welke vóór 1 Novem ber 1938 niet schriftelijk zijn aangegaan. Het ligt in het voornemen te bevorderen, dat bepaalde voorschriften, die de loopende oude overeenkomsten met nietigheid bedrei gen, tijdelijk buiten werking worden gesteld. OSLO, 5 Nov. (DNB) Het Noorsche Te'e- graafagentschap publiceert bijzonderheden over de toepassing van den arbeidsdienstplicht Deze geldt voor iederen Noor die den leeftijd van twintig jaar bereikt. Naar men verwacht zuilen voorloopig 18.000 personen worden opgeroepen. BERLIJN, 5 Nov. (D.N.B.) In den nacht van 4 op 5 November Is weer de eene golf van Duitsche vliegtuigen na de andere opgestegen om Londen aan te vallen. Bo vendien werden verscheidene steden in Schotland met veel succes door andere for maties bestookt. Naar eerst thans bekend wordt is ook Hillington bij Glasgow hevig gebombar deerd. Men heeft vijf zware branden en ont ploffingen waargenomen. Te Hillington staat de bekende fabriek van vliegtuigmo toren Rolls Royce, een der belangrijkste fabrieken voor de Engelsche vliegtuig industrie, waar vooral de motoren voor de jagers vervaardigd worden. In den loop van den dag zijn de spoor banen te Norwich aangevallen, evenals het vliegveld SwantonMorley, waarbij onder komens en hangars door kettingbommen vernield werden. Engelsche jagers, die aan de Zuidoostkust door Duitsche jagers ver rast werden en, hoewel ze in de meerder heid waren, geen strijd wilden leveren, wer den achtervolgd. Een Spitfire werd neer geschoten. BERLIJN, 5 Nov. (D.N.B.)In het verloop van den laten namiddag heeft de Duitsche luchtmacht Maandag aanvallen ondernomen op Engelsche vliegvelden, spoorwegen en fa- brieksinstallaties. In scheervlucht werden on derkomens en hallen van een vliegveld in brand geworpen en na den aanval zag men verscheidene voor de hallen staande vliegtui gen branden. Op het traject LondenSouthend werd de spoorweg zelf, een station, een vrij groote fabriek en een spoorweg getroffen. De uitwerking was buitengewoon hevig. In den loop van den nacht werden zooals ge woonlijk wederom onophoudelijke aanvallen der Duitsche gevechtsgroepen tegen Londen ge richt. Er werden weder aanzienlijke hoeveel heden bommen uitgeworpen en groote branden met daaraan voorafgaande krachtige ontplof fingen en groote steekvlammen waargenomen. In verband met het slechte weer ontstonden in den loop van Maandag slechts enkele ge vechten, waarbij een Engelsch vliegtuig werd neergeschoten. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Het communiqué van de Britsche ministeries van Luchtvaart en Binnenlandsche Veiligheid luidt volgens Reuter: Weinig vijandelijke vliegtuigen zijn Maandag over de kust gevlogen. In het gebied van Lon den werden bommen geworpen, alsmede op enkele plaatsen in de Midlands en Oost-Enge- land. Het aantal der in October vernielde vlieg tuigen van het Engelsche luchtwapen bedraagt volgens de gegevens der bevoegde Duitsche kringen 419. Dit betreft vliegtuigen waarvan men nauwkeurig heeft kunnen vaststellen, dat zij verloren gegaan zijn. In werkelijkheid moet het aantal hooger zijn. Daarentegen bedragen de Duitsche vtiegtuigverliezen in October 138. RABAT, 5 Nov. (Transkontinent"Press). De opperbevelhebber van Fransch Marokko, ge neraal Nogues. heeft in verbana met oe tal- looze vooral door Amerikaansche nieuwsbu- reaux verspreide berichten over onbetrouw baarheid van Fransch Marokko voor de regee ring van maarschalk Pétain een telegiam ge zonden aan den Franschen minisiei van Bui- tenlandsche Zaken, Laval, waarin gezegd wordt: „Bij de plechtige betoogingen in de kathe draal van Rabat en voor het monument der gesneuvelden hebben de Fransche en Marok- kaansche bevolking uitdrukking gegeven aan hun wil om de nagedachtenis van de voor hun vaderland gevallenen te vereeren en onverbre kelijke trouw te bewaren jegens de regeering van maarschalk Pétain. Bewogen door de bood schap van Pétain hebben de massa'-: van Fransch Marokko hun wil doen kennen, welke tot uitdrukking komt in hun geloof en in net vertrouwen in de toekomst van Frankrijk en zfjn imperium onder de leiding van den maar schalk." BELGRADO, 5 Nov. (D.N.B.) Vanmiddag zijn boven de Zuid-Servische stad Bitolje, die dicht bij de Grieksch-Albaneesche grens ligt, drie vliegtuigen van niet herkende na tionaliteit verschenen, die van een hoogte van 1500 meter twaalf lichte bommen heten vallen op het station, het officierscasino en het vliegveld. Het Italiaansche gezantschap te Belgrado heeft medegedeeld, dat Griek sche toestellen de bommen hebben laten vallen. Later berichtte D.N.B., dat Dinsdagmiddag tegen drie uur plaatselijken tijd boven Bitolj iMonastir) wederom vliegtuigen van onbekende nationaliteit verschenen, die bommen lieten val len en daarbij o.a. ook het stafgebouw van de divisie aldaar beschadigden. Het Joego-Slavische afweergeschut kwam niet in actie. Van Italiaansche zijde wordt opnieuw op de meest besliste wijze ontkend, dat dit Italiaan sche .vliegtuigen konden geweest zijn. Men neemt aan, dat het Grieksche of nog waar- schiinlijker Engelsche toestellen waren, die op deze wijze gepoogd hebben de betrekkingen tus schen Joego-Slavië en Italië te vertroebelen. BERLIJN, 5 NDv. (ANP) Nu het jongste be roep van Churchill op Frankrijk mislukt is, probeert de Engelsche propaganda Frankrijks samenwerking met Duitschland vooral te ver storen door te wijzen op de beweerde slechte positie van voedselvoorziening en grond.-: off en in Frankrijk, welke door de Duitschers bewust veroorzaakt zou zijn. Ten aanzien hiervan ver klaarde dr. Winschuh, de economische leider van de .Deutsche Allgemeine Zeitung", tegenover buitenlandsche journalisten in het departement van Buitenlandsche Zaken: „Het is volkomen duiaenjk. aat Frankrijks levensstandaard thans niet meer gelijk is aan dien van voor den oorlog. Men behoeft er bijv. slechts op te wijzen, dat Frankrijk zelf een groot aantal bruggen en verkeerswegen ver nield heeft, een feit waardoor thans het han delsverkeer in Frankrijk buitengewoon bemoei lijkt wordt. Nadrukkelijk dient er echter op ge wezen te worden dat Duitschland in de bezette gebieden niets opvordert of in beslag neemt, dat vele bruggen en wegen door de Duitschers hersteld of in orde gebracht zijn en dat thans door het Duitsche initiatief in deze gebieden 25 pCt. meer bouwgrond bewerkt wordt dan m de laatste jaren. Hierbij is eveneens gezorgd voor zaad en fokvee. Duitschland heeft het niet noodig graan en vleesch uit Frankrijk te laten komen, want het heeft zelf voldoence. Aardappelen hebben wij naar Frankrijk 'Utge- voerd en de Fransche textielindustrie heeft nog grondstoffen welke 1M jaar werk verzekeren. Daarbij komt dat de Fransche invoer weer tr-e- reemt. Zoo zijn den laatsten tijd alleen in Marseille ruim 69.000 ton gelost uit Argentinië, Dakar. Oran. enz. Met de toenemende uitscha keling van Engeland uit de Middellandscbp Zee kan Frankrijk bovendien zijn Afrikaanschc koloniën Intensiever als grondstoffenlanden gebruiken, zoodat de verzorging van het moe derland in elk opzicht gewaarborgd is." TOKIO, 5 Nov. (D. N. B.) Een extra- tericht van de Tokio Nitsji Nitsji uit Bangkok meldt, dat volgens een verklaring van den vice-minister van Buitenlandsche Zaken van Thailand (Siam) de onderhandelingen me* Fransch Indo-China over de Thailandsche ge- biedseischen niet zijn opgegeven. De Fransche gezant in Bangkok heeft volgens hier ontvangen berichten, een vertoog gericht tot het departement van Buitenlandsche Zaken van Thailand om opheldering te vragen over anti-Fransche betoogingen alsmede over ?c- Diedseischen van Thailand. Hem werd ten ant woord gegeven, dat de betoogingen spontaan uit kringen der bevolking ter ondersteuning van de regeeringseischen zijn ontstaan en daarom niet verboden werden. Wat doet gij, als 's morgens uw wekker afloopt, en het irritante ge luid u rukt uit de zoete armen van Morpheus? Laten we niet het ergste veronder stellen: gij heft het hoofd op en draait u nog eens om. Maar wat moest gij eigenlijk doen? Niets anders dan dit: u grootelijks verwonderen. De slaap is iets zeer ge heimzinnigs. Dit insluimeren der zin nen, dit wegzinken in het onbewuste, dit nergens-meer-van-weten, het is een onmisbare voorwaarde om ons le ven in stand te houden. De slaap is een groot geneesheer. En een groot trooster. En dat gij uit dit diepe weg gezonken-wezen iederen morgen weer ontwaakt, dat zou u met verwonde ring moeten slaan. Er zijn zooveel ge heimzinnige dingen in den mensch en in de natuur, waaraan onverschillig wordt voorbijgeleefd. Het goud van de avondzon is een wonder, het blauwe waas over een tros druiven op een tinnen schaal is een wonder en het glinsteren van kinder-oogen is een wonder. In al wat ons omringt is oneindig veel moois en wonderlijks. Maar wij letten er ie weinig op. Wij zijn zóózeer van onze kleine materteele belangen vervulddat wij aan de wonderen der Schepping achteloos voorbijgaan. Wij moeten een vers van Guido Gezelle lezen of een schilderstuk van Johan nes Vermeer bekijken, om weer met oorspronkelijken blik te staan tegen over de rijkdommen van het leven- Het ontwaken is een wonder en een rijkdom zonder weergaGod had ons, des nachts, den doodsengel onver wacht kunnen zenden. Hij deed het niet, Hij gunt ons weer een dag, Hij brengt ons tot bewustzijn en laat ons weer kijken in het lieve licht. Laten wij het leven zóó leven, dat wij nooit behoeven te zeggen, wat een Vlaamsch dichter eens heeft gezegd: „Heer, doe dat ik morgen niet meer wakker worde" En als wij eenmaal werkelijk niet meer wakker worden? Dan beleven wij het echte Ont- ivaken pas.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1